Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#701) Maczs válasza ZSOOLT2 (#700) üzenetére


Maczs
újonc

A DIP ledeket el kell már lassan felejteni.
[link]
Ebben találsz némi útmutatást, hogy a led típusok között mi a különbség.

Nézzél szét itt [link].
Nálam kukorica, 9W-os, meleg fehér van egy 6x4 méteres szobában (egy állólámpában). Egy 20 W-os energiatakarékost váltottam le. Ez elegendő arra, hogy kb. 1,5 méteres körben erőlködés nélkül tudj olvasni. A gyereknél meg van egy 5W-os hideg fehér (ez meg egy éjjeli lámpa). Itt már csak a közvetlen közelében ad elegendő fényt (ágy, éjjeli szekrényen lámpa – olvasás ágyban). Nekem a BestLEDS-től vannak.

(#702) szakalistvan


szakalistvan
senior tag

Sziasztok!
Van egy szép nagy 24m2 nappalim,jelenleg 3*40 W E14 égő világítja meg,a fényerő elég lenne,viszont a színe nem tetszik:)
Milyen ledes megoldást javasoltok? Spot az nem jó,egyenletes szórt fény kell...

(#703) ati2 válasza szakalistvan (#702) üzenetére


ati2
őstag

Ha nem akarsz mókolni, akkor valami melegfehér kukorica izzósat vegyél (3x40w kb 1440 Lumen).
De E14-esben nem kapsz, úgyhogy barátkozz egy E27-es csillárral is.

Ha nem okoz gondot egy kis barkács akkor meg: [link]
De 10W felett venti is kell a hűtéshez és kb még 1-2 hét mire kész lesz teljesen az enyém. Nálam egy 6x3,6m-es szobában lesz 30W és 2000+ Lumen :DDD

(#704) lapa válasza ati2 (#703) üzenetére


lapa
veterán

azért 5x5 m szobába a 120w az én normáimhoz elég kevés, jobb lenne több. persze sok függ a sötét felületek arányától is, meg a szoba rendeltetésétől, használatától.

van 9w e14 egyébként, legalábbis azt írták úton van.

[ Szerkesztve ]

(#705) dobas válasza Ferusz (#212) üzenetére


dobas
csendes tag

Ha még aktuális a kérdés.
Sok félét kipróbáltam már, de eddig a bioledex-el vannak a legjobb tapasztalataim. Amióta ezeket megvettem , nem is kellett cserélnem az égőket. Sokáig bírja és erős fénye van.

(#706) lapa válasza dobas (#705) üzenetére


lapa
veterán

tekintve, hogy egy g mercis rally csapatot támogatnak, szimpatikus csapatnak tűnik. innentől kezdve a ledjeik nekem másodlagosak.

(#707) ati2 válasza lapa (#704) üzenetére


ati2
őstag

Hát szerintem is kevés oda annyi fény.

E14-es link-et dobsz? Nem láttam még izmosat belőle.

(#708) Sensei


Sensei
tag

Sziasztok!

SMD ledes fénycsövekkel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Konyhapult fölé szeretnék valalami ilyesmit: [link]

Elég sok típus/megoldás van, ezért kérnék valami tanácsot, olyan valakitől, aki látott már ilyet működni. Olyan 1000-1200mm hosszban gondolkodom és 230V-os kivitelben.

Nem vagyok hülye, csak van a fejemben néhány hibás szektor.

(#709) lapa válasza ati2 (#707) üzenetére


lapa
veterán

jobb híján erre raktam fel a zsetonokat. az ebayen meg a dx-en továbbra sem találtam ilyet. lehet csak én vagyok béna. meg rokonnak is lesz egy hasonszőrű 9w e27. majd tolok képet ha megvan.

külön izgulok, hogy valahogy rá tudom-e beszélni 12v-ra. elméletileg egy 700mA driverrel ki kéne tudnom hajtani, csak nem tudom a huzalozás hogy megy. mondjuk kétféle driverem van, a 700mA névleges csak 7w-ot csinál 12v-on, szóval alulhajtott lenne. a másik viszont 10w-ot csinál, azt nem szeretném. ezek az 5050-es ledek elég forrók nálam, még hűtőbigyóval is. mondjuk a lámpában nincsenek annyira meghajtva (0,18 vs. 0,13w ledenként), de jóval zártabb is. majd kiderül milyen lesz, remélem oké lesz a fényerő 7w-on is, ha rászánom magam.

[ Szerkesztve ]

(#710) Sensei válasza Sensei (#708) üzenetére


Sensei
tag

Szerintetek meleg fehérből milyet vegyek? 3528-cal vagy 5050-el szereltet?

Nem vagyok hülye, csak van a fejemben néhány hibás szektor.

(#711) lapa válasza Sensei (#710) üzenetére


lapa
veterán

szerintem lényegi különbség nincs a végeredménben, az 5050-es nagyobb, de kevesebb van belőle. szóval ugyanakkora felületnél és fogyasztásnál (fényerőnél) szerintem mindegy.

aztán lehet valaki rávilágít valami lényeges különbségre, de nekem midkettő van és én nem láttam semmi eltérést.

[ Szerkesztve ]

(#712) Sensei válasza lapa (#711) üzenetére


Sensei
tag

Köszi. Azt hiszem 3528 lesz. Talán szórtabb fényt ad a több fényforrás miatt, meg lehet nem is melegednek annyira. Bár ez csak az én teóriám. :DDD

Nem vagyok hülye, csak van a fejemben néhány hibás szektor.

(#713) fradi81


fradi81
veterán

Van egy körmös lámpa, és van benne egy hosszú halogén égő, vibrál a fénye ez a lámpa miatt van?

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#714) xylacc válasza fradi81 (#713) üzenetére


xylacc
csendes tag

Szia!
Szerintem egy kicsit OFF topic a téma nem?
A Halogén az nem LED.
De a nagy feszültségingadozástól szokott vibrálni, illetve néha villanni a lámpák fénye.
Amikor bekapcsolsz egy nagyobb fogyasztót(2000W) akkor csinálja? Mert akkor esik a feszültség.

(#715) fradi81 válasza xylacc (#714) üzenetére


fradi81
veterán

Tudom hogy nem led, Egy g32-as 11w-os hidegfehér osram égő van benne. Kérdés mitől vibrál gondolom 50hz-en, nem feltűnően, csak mint egy katódsugaras monitor, ha le lenne cserélve mondjuk egy ledesre gondolom már nem villogna. Kérdés az égő vagy a lámpa a 'hibás'. (csak ez a lámpa csinálja az egész lakásban, mindegy hova van bedugva)

moto g72, Ninebot d28e

(#716) fradi81 válasza fradi81 (#715) üzenetére


fradi81
veterán

Egy másik ugyanilyen, de meleg fehér halogénnel is ugyanez e helyzet. Ja és g23 csak elírtam.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#717) lapa válasza fradi81 (#716) üzenetére


lapa
veterán

biztos, hogy nem kevered a halogént a kompakt fénycsővel?

[ Szerkesztve ]

(#718) fradi81 válasza lapa (#717) üzenetére


fradi81
veterán

De lehet annyira nem vágom a témát. Így néz ki, még ha nem is pontosan ez. [link] Ezek szerint ha kompakt fénycső, akkor azért vibrál?

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#719) lapa válasza fradi81 (#718) üzenetére


lapa
veterán

az okot nem tudom, de ez kompakt fénycső. ha gondolod van "energiatakarékos izzó" vagy milyen topik, ott lehet több szaki lakik.

[ Szerkesztve ]

(#720) fradi81


fradi81
veterán

Ezt találtam.

'A hagyományos előtéttel rendelkező fénycsövek a hálózati feszültséggel szinkronban „villognak”, ezért a látásra zavaróak lehetnek, főként, ha csak egy darab van bekapcsolva, vagy több, melyek egyetlen hálózati fázisról üzemelnek.'

Mondjuk a használóját nem zavarja, de legközelebb majd led megy bele.

moto g72, Ninebot d28e

(#721) pierre35 válasza Sensei (#710) üzenetére


pierre35
csendes tag

Bocs, hogy közbeszólok, de ... a 3528 az egy chipes, az 5050-es pedig 3 chipes . Gyakorlatilag kevesebb van az 5050-esből de a végeredményt, ennél szorozd meg hárommal ( mindent) és megkapod a végeredményt. fogyasztásbn példa . 60 db 3528-as az fogyaszt 4,8 W-ot , az 5050-ből pedig 14,4 W-ot 3*-a ugyanez van fényerőben is

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#722) xylacc válasza pierre35 (#721) üzenetére


xylacc
csendes tag

Szia!
Elnézést, ellenkeznék picit....
Tudomásul kellene venni, hogy a hagyományos 3528-as ledcsíkokban a fogyasztás egy részét (elég nagy) az ellenállások melegítésére fordítjuk. Ennek megfelelően minél magasabb a feszültség, annál több teljesítmény megy az ellenállásokra.
Az 5050-es csíkok valamivel jobb hatásfokkal dolgoznak, és kisebb teljesítmény veszik el az ellenállásokon.
Mérések alapján.
Ezért is árulják: 3528x60db - 5W/m 5050x60db - 12W/m
A legtutibb az ellenállás nélküli ledszalag, mert ez pontosan 3W/m. A fényteljesítménye pedig 20%-al több mint a normál 3528-as.

(#723) pierre35 válasza xylacc (#722) üzenetére


pierre35
csendes tag

Ez igaz, de az ellenállás nélküli led szalagot, olyan tápegységgel kell meghajtani, ami gyakorlatilag ellenállás is ... és azok jelenleg a tapasztalataim szerint brutálisan instabilak . ( legalább is az egyik partnerem szerint, aki hetente 10-15 db tápot cserél ... ez a tapasztalat :)

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#724) xylacc válasza pierre35 (#723) üzenetére


xylacc
csendes tag

Igazad van, az ellenállás nélküli ledszalagnál a stabilitás a lényeg, és a felültervezés. Mindez adott, rövidesen lehet kapni a boltokban is, körülbelül egy-két hónap.
Sőt, olyan tápegységgel lesz szállítva, amin be lehet majd állítani előre, milyen élettartamot akarok a ledcsíktól. Ha 1600Lm-t akarok, akkor az élettartam csak 10.000óra lesz, ha csak 1000Lm-t akkor az élettartam 100.000óra. Az értékek közt pedig egy potméterrel lehet szabályozni a fényerőt/élettartamot. :D
Ja, és nem ellenállásként funkcionál a tápegység, nagyon magas hatásfokkal dolgozik...

[ Szerkesztve ]

(#725) pierre35 válasza xylacc (#724) üzenetére


pierre35
csendes tag

Hát nem tudom ..... ez is mint az említett tápegység gyerekcipőben jár. Csakúgy mint pl a dimmerelhető high power led izzó

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#726) xylacc válasza pierre35 (#725) üzenetére


xylacc
csendes tag

Dimmerelhető van, csak vegye meg hozzá az ember a speciális dimmert is. Persze az nem olyan mint a többi kapcsoló a lakásban, stb...
Ugyanis az itthon használatos fázishasításos dimmerek általában 40-60W teljesítménytől kezdenek el működni.
Ekkora teljesítményt LED-ből fölrakni egy szobába kicsit durva lenne... :D

(#727) pierre35 válasza xylacc (#726) üzenetére


pierre35
csendes tag

No ez az :) a jövő héten nekem kiderül mennyire használható a dimmerelhető high power le .... többféle izzónál :)

kiderül majd .. jelenleg úgy tudom, hogy az OSRAM és a PHILIPS forgalmaz ilyeneket, de alacsony fényerőn zúg, és kicsit brutál az ára :)

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#728) xylacc válasza pierre35 (#727) üzenetére


xylacc
csendes tag

Hát bizony, ezek a hátrányok megvannak.
Ezért sokkal jobb választás ha az ember körberakja a szobát szépen díszléccel, és RGB ledszalaggal. Az már elég fényt ad, vezérelhető, olyan színűre állítja az ember, amilyenre akarja, dimmelheti, vagy ha akarja, még stroboszkópot is csinálhat a szobából.. :D
És amit nem szabad elfelejteni, ha az RGB ledszalag egy színen van, akkor nem is fogyaszt 15W-ot méterenként, csak ha mind a három szín 100%-os teljesítményen van!
Egyébként ha egy 4x5-ös szobába körbe fel van rakva 3528-as szalag, az 18 méter, tehát majdnem 4000Lm.(Mint 4db 100W-os normál izzó). Ez azért majdnem elég fény nem? A helyi megvilágításról meg amúgy is gondoskodni kell.

(#729) pierre35 válasza xylacc (#728) üzenetére


pierre35
csendes tag

remélem, hogy ezek a jövő héten elmúlnak :) az RGB led szalagot ismerem, tudom miket lehet belőle csinálni :)

nem kicsit jó :)

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#730) lapa válasza xylacc (#726) üzenetére


lapa
veterán

nekem 4 x 10w (2400lm) van a gyerekszobában, annyira nem durva. nem lefelé van irányítva persze.

ti a táp kapcsán az áramkorlátos driverekről beszéltek? dc betápnál ezek nagyon primitívek (pl. 10w), csak 220v-nál komplexebbek.

mondjuk az eddigi ilyen ac drivereim (30w, meg 2 db 20w) jónak tűntek, nem vibráltak amíg használtam őket.

mindamellett tegnapelőtt figyeltem fel rá, hogy a 3 ikeás ledes lámpa 2w körüli driverei (3v / 680mA) közül az egyik kicsit vibrál, de csak akkor látható ha nagyon figyelem. mindenesetre visszaviszem nekik.

(#731) pierre35 válasza lapa (#730) üzenetére


pierre35
csendes tag

hmmmm:)

majd jövő héten beírok a tapasztalataimról, hogy hogyan működnek :)

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#732) xylacc válasza pierre35 (#731) üzenetére


xylacc
csendes tag

Érdeklődve figyeljük tapasztalataidat....

(#733) xylacc válasza lapa (#730) üzenetére


xylacc
csendes tag

Szia!
Hogy lehet, hogy 4x10W-ból csak 2400Lm fény lett?
Valami ott nem okés....
40W-ból még rossz esetben is 80Lm/W-al számolva is 3200Lm-nek kellene lenni nem?
A 2400Lm-t csak hűtetlen Power lednél tudom elképzelni.
De arról már leírtam a véleményem párszor...

(#734) Sensei válasza pierre35 (#721) üzenetére


Sensei
tag

Semmi gond, hogy közbeszólsz, örülök neki. :)
De ebből még mindig nem tiszta teljesen, hogy melyik a jobb választás.
Élettartam/fényerő vesztés/melegedés, ilyesmikre gondolok.
Az 5050 gondolom jobban melegszik a 3db összezsúfolt chip miatt, mint a 3528, ebből adódóan a másik két paraméter is a 3528 javára szól.
Rosszul gondolom?

Nem vagyok hülye, csak van a fejemben néhány hibás szektor.

(#735) pierre35 válasza Sensei (#734) üzenetére


pierre35
csendes tag

nem igazán melegszik jobban :) de ha igen, az a nagyobb fényerőből adódik. Élettartam, pedig a korszerűbb chip miatt elég rendesen megnövekedett.

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#736) xylacc válasza Sensei (#734) üzenetére


xylacc
csendes tag

Szerintem a meghajtó elektronika határozza meg számodra ezt a kérdést.
Vannak olyan 12V-os trafók, amiken van finomhangoló potméter, egészen pontosan lehet vele kalibrálni a betáp feszt. Ha hosszú élettartam a lényeg, tekerd le 11V-ra, ha meg a fényerő kell, és rövidebb élettartam, told föl 13V-ra. Mindez igaz 5050-re, és 3528-ra is. Ha napfény éri, vagy meleg helyen használod(sütő fölött, gáztűzhely fölött) akkor lehetőleg ne hajtsd túl :D
És valóban igazad van, a 3chip közvetlen egymás mellett jobban melegszik, mint ugyanez széthúzva 2cm-enként. Akkor a megoldás számodra a nagyon sűrű 3528-as. 120led/m! Csak az meg drága, mert külön vannak tokozva a csippek.. :D

(#737) xylacc válasza pierre35 (#735) üzenetére


xylacc
csendes tag

Bocs, mit írtál?
Korszerűbb chip?
Segíts ki légyszi, hogyan állapítod meg egy csíkról, hogy milyen chip van benne?

(#738) pierre35 válasza xylacc (#737) üzenetére


pierre35
csendes tag

Mint laikus sehogy nem tudom megállapítani valóban , De én az eddigi tapasztalataimat ( importőr vagyok) használtam fel, és mivel a gyártómnak érdeke a pontos korrekt tájékoztatás, ( mivel Shenzhenben kb 15-20.000 leddel foglalkozó cég van ,) így tudom milyen chipeket használnak .

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#739) pierre35 válasza xylacc (#736) üzenetére


pierre35
csendes tag

A jelenlegi tápegységek többsége ( már amit én ismerek) 10,5V-13,5V ig állítható

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#740) Sensei


Sensei
tag

Mindkettőtöknek köszi az infókat.
Egyébként konkrétan ezt néztem ki (meleg fehér): [link]
Egyébként gyanúsan olcsó, meg nincs is készleten, csak rendelni lehet.
Esetleg, ha tudtok ajánlani valami alternatívát (akár saját terméket), azt megköszönöm.
Valami normálisabb kapcsolós armatúra is érdekelne.

Nem vagyok hülye, csak van a fejemben néhány hibás szektor.

(#741) pierre35 válasza Sensei (#740) üzenetére


pierre35
csendes tag

Ismerem őket, kb ennyi az ára ... csak a lumen értéke egy kicsit el van nagyolva, mert nem lehet 2000 a 276 dbos cucc.... reálisan 1400 lumen körül mozog a fényerő ....

Hiába versenytársaim, az áruk elég megfelelő, egyébként rendelésre nálam is kaphatsz ennyiért :)

de ez itt nem a reklám helye. Jobban jársz a szalaggal, vagy esetleg modulokkal olcsóbban kijössz ....

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#742) Sensei válasza pierre35 (#741) üzenetére


Sensei
tag

Szalag/modul sajnos esetemben nem jöhet szóba, mert ahová kerülne, azon a szakaszon a konyhapult fölött nincs bútor/szekrény.

Nem vagyok hülye, csak van a fejemben néhány hibás szektor.

(#743) lapa válasza xylacc (#733) üzenetére


lapa
veterán

igen, már mindketten leírtuk párszor, én már kicsit unom is. szerinted balgaság a 60w / lm-es (bordával hűtött) power led, nálam meg világosat csinál.

mindamellett sokadjára is várom szeretettel, hogy belinkelj 2400 lumen-nyi 80w / lm feletti melegfehér megoldást. csak ilyet sose csinálsz, pedig szerintem sokunkat érdekelne milyen alternatív megoldásokat használnál nagy, központi fényteljesítményhez.

amíg egy ssc-p7 10w led természetes (nem meleg) fehér 900lm, addig én elvagyok a melegfehér 60w / lumennel. pláne, hogy az általam használtaknak sokkal nagyobb a hőleadó felülete, mint az ilyen csillagos paneleknek.

ugyanígy nem látom, hogy az 5050 vagy a 3528 ennél sokkal jobb lenne, ott is 60 meg 70 lm / wattokat látok melegfehérnél. persze túlhajtani bármit lehet.

majd 3-4 év múlva kicserélem a mostani 4 darab 1500 forintos ledet két 140w / lm-es cuccra, ami akkor szintén darabonként 1500 huf lesz, és a csere megvan egy csavarozással meg két forrasztással. nagy ügy. szennyezésre meg előállítási energiára is eltörpül akármelyik kompakt (ésvagy kész led lámpa) mellett.

[ Szerkesztve ]

(#744) xylacc válasza lapa (#743) üzenetére


xylacc
csendes tag

Nem mondtam, hogy balgaság, csupán személyesen én nem szeretem.
Ha ilyen olcsón sikerül megvenni (1500Huf) 10W-os Power ledet, táppal ,mindennel, akkor nem is vitatkozok, mindenben igazat adok neked, tényleg lecseréled 2-3év múlva és a legjobb döntés volt.
Az igaz, hogy nem linkelek, elvből, nem akarok reklámozni senkit, semmit.
A központi fénynél a szórt fényt pedig sokkal előnyösebbnek tartom, ezért írtam a fal melletti dolgot körben, és persze a helyi megvilágításokat, ahol szükség van rá.

(#745) lapa válasza xylacc (#744) üzenetére


lapa
veterán

bocsánat, tényleg nem jól írtam: nem tartod balgaságnak, csak mindig kevesled a 60 lm / w-t.

ez nem táppal volt ennyi, csak a led. de mivel nincsenek összetokozva ez nem téma.

láttam fentebb, hogy a szalagot preferálod. pontosan milyen ledekkel, és hány lumen / w? úgyértem hány lm / w-on tudja mondjuk a 10.000 és 50.000 órákat?

(#746) xylacc válasza lapa (#745) üzenetére


xylacc
csendes tag

Az alap tényekből kiindulva minél nagyobb felületen osztjuk el a chipeket,minél kisebb teljesítményfelvétel mellett, annál jobb a hatásfok. Ezért preferálom a ledcsíkot. Ellenállás nélkül, feszstabil szabályozható táppal. Így a Lm/W mindig 100 fölött van, sőt minél lejjebb tekered a szabályzót, annál feljebb megy az érték.

(#747) lapa válasza xylacc (#746) üzenetére


lapa
veterán

konkrétumokat kérek, nem elméleti hátteret. amiket látok led szalagok melegfehérbn mind 60-70 lm / w-ot csinálnak. azt javaslod, hogy vegyek dupla annyi csíkot, hogy kijöjjön a 90-100 lm / w?

[ Szerkesztve ]

(#748) lapa


lapa
veterán

no hát ilyen se volt még. egy fél órája a lakás ledes világítása (marginális kivételekkel) már egy félig-meddig lepukkant autóakksiról megy. a lámpák meg az akksi között egy napelemes, munkapontkövető töltésvezérlő van, ami egyelőre jobb híján egy 90w notebooktöltőről kapja a delejt.

a napelemes világításhoz már csak a napelem tetőre szerelése és kábelezése hiányzik, meg persze egy normális akksi. addig is tesztüzem van. egyrészt nézem mire elég az autó akksi, másrészt reményeim szerint a vezérlő sd kártyára írja a fogyasztást is x másodpercenként.

(#749) ati2


ati2
őstag

Nagy nehezen összeállt a 30W 2400LM-es cucc is: [link]

Tesztüzem 1 óra: maghőfok 50°C ventivel, szoba 18 °C. :DDD
Majd jövő hétvégén feldobom a plafonra, nem volt hangulatom furkálni este.

(#750) lapa válasza ati2 (#749) üzenetére


lapa
veterán

csinálsz közeliket a szóró platniról?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.