Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6001) lord_m válasza csemberlen (#6000) üzenetére


lord_m
senior tag

Értem, köszi.

Aldisból nekem is jutott 2 csomag (4db), tényleg jó árban volt.

(#6002) bogyo74


bogyo74
tag

Szerintetek van esélye G9-es foglalattal a keskeny változatban vibrálásmentes fényforrást kapni? Nincs sok hely a lámpában, éppen befér a halogén izzó is.

Bogyó

(#6003) Piedon válasza lord_m (#5999) üzenetére


Piedon
tag

Haver már 4 vagy 6 darabot (pontosan nem emlékszem a darabszámra) vitt már vissza az ikeás E27es ledesekből. Ő nekem nem javasolta, hogy ilyet vegyek.
Mondjuk én meg ma vittem vissza a harmadik OSRAM 10W-os E27-es körte égőt a Molhoz, ennyit a minőségről, még jó, hogy három év garancia van rá.

(#6004) lord_m válasza Piedon (#6003) üzenetére


lord_m
senior tag

Kösz a tapasztalatokat!

Nálunk Tungsram 10w-os 3 hónapja működik hibátlanul, az Aldis tesztelés alatt, majd kiderül.

(#6005) macilaci78 válasza Piedon (#6003) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nálunk Eglo 10W E27 gömbled van az állólámpa tetején, nem vibrál és majdnem annyit ér, mint a 6db E14 fénycsöves a csillárban.
Bő egy hónapos lámpa, azóta napi 3-4 órát megy.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6006) Zsmester89


Zsmester89
őstag

Én ma vettem még egy 10w osram-ot a benzinkúton :) eddig mind hibátlan.

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#6007) Bacusuz


Bacusuz
őstag

Sziasztok!
OMV akcióba veszek pár GU10-es led fényforrást(5,3W ,230-v dimmelhető) és "led superstar"-nak hívják.
A tervem hogy távirányítóval és(vagy) fali kapcsolóval tudjam fel-le kapcsolni és szabályozni is.
Szerintetek milyen kapcsolóval működhet,mert félek ez nem lesz olyan egyszerű(főleg a fényerő állítása) mint egy volfram izzónál.
Még annyit hogy az elektronikához abszolút gatya vagyok. :DDD

(ezt a kérdést feltettem máshol is,de látom ez lesz a jó topic)

ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

(#6008) Dluinet válasza Bacusuz (#6007) üzenetére


Dluinet
nagyúr

ez az akció a MOL kutaknál van

2000Ft

és minden fényerőszabályzóval működik

de itt a harmadik oldalon fel van sorolva a tesztelt kapcsolók

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#6009) Bacusuz válasza Dluinet (#6008) üzenetére


Bacusuz
őstag

köszönöm a választ .
igaz,nem is értem miért írtam omv-t ...

ajánlanál egy távirányítós kapcsolót ami szolídabb árfekvésű ,de elfogadható minőségű?

[ Szerkesztve ]

ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

(#6010) Dluinet válasza Bacusuz (#6009) üzenetére


Dluinet
nagyúr

sajnos nincs ilyen irányú tapasztalatom

de ezeket nézegettem, nem mindegyik dimmelhető

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#6011) Gabonetta


Gabonetta
aktív tag

Sziasztok!

Korábban kérdeztem, van-e esetleg valakinek tapasztalata R7S LED-ekkel. Még mindig aktuális a kérdés, de találtam egy ilyet. Erről mi a véleményetek?

G.

(#6012) t-tm válasza Dluinet (#6010) üzenetére


t-tm
csendes tag

Neked hála, választ kaptam egy hónapok óta megoldatlan kínomra!!! :)
[ link ]
Nagy vagy!
Szóval aki hozzám hasonlóan pl. LED-spotokkal megoldott, teljes szobai világítást akar távirányíthatóan dimmelni és kapcsolni: Livolo. Megírom a tapasztalatokat hamarosan.

(#6013) pumi1980


pumi1980
tag

Üdv,

Spot lámpákban szeretnék izzócserét LED-ekre.
Adatok:
-szoba1: 20nm, 2.5m magasság, 3x1 E14 foglalat
-szoba2: 30nm, 2.5m magasság, 4x1 E14 foglalat
A fórumot olvasva arra jutottam, hogy 500lm-es LED-ekkel(kb 5-9W )kiváltható egy kb 40W-os hagyományos izzó. Legyen COB LED, warm-white(hálószoba, nappali), homogén színű, E14-es foglalat, alumínium ház.

Ezek ismeretében is elég sokféle típust találtam:
(A) három LED-es,
(B) egy LED-es erősen domború lencsés,
(C) egy LED-es kevésbé domború,
(D) egy LED-es reflektor szerű
sok SMD LED-ből álló típusok...

Csak a képek alapján a B-nek nem teljesen homogén a színe, lehet, hogy a lencse miatt.
A nyílásszögnél milyet célszerű választani?

[ Szerkesztve ]

(#6014) radi8tor válasza t-tm (#6012) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Van magyar linkje is: LIVOLO Hungary

⭐ Stella

(#6015) Dluinet válasza radi8tor (#6014) üzenetére


Dluinet
nagyúr

csak ott nem találtam távirányítós és dimmelhetőt egyszerre

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#6016) t-tm válasza Dluinet (#6015) üzenetére


t-tm
csendes tag

hm. a nagy örömben lehet, hogy elnéztem valamit, utánajárok.
[ link ]

@radi8tor1: igen, megtaláltam. Gari miatt én szívesen kifizetem a 3000 Ft felárat :)

[ Szerkesztve ]

(#6017) csemberlen válasza t-tm (#6016) üzenetére


csemberlen
őstag

Azért rá kéne kérdezni, hogy alkalmas-e ledek szabályzására is.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#6018) t-tm válasza t-tm (#6016) üzenetére


t-tm
csendes tag

Na, tisztázam, VAN megoldás :)
külön beépíthető kapcsoló: [ link ]
ehhez kell még előlap.
Teszek is vele egy próbát, beszámolok majd, ha érdekel vkit. Köszi mégegyszer az ötletet.

(#6019) attila666


attila666
tag

Sziasztok!

Valaki vett már olyan E14-es foglalatú kb 4W teljesítményű filament LED égőt ami biztosan IC driver-t tartalmaz? Ideális lenne ebay/aliexpressről.

Egy hete jött meg aliexpressről 2 darab 8W-os E27-es filament LED. Tökéletesen kivált 2 darab 80 wattos izzót, nagyon kellemes fénye van, a színe is tökéletes. A szobába mindenhová egyenletesen világít. Mivel IC driver van benne ezért egyáltalán nem vibrál (sztroboszkóp effekt RC drivernél).

[L:/dl/upc/2015-02/09/355562_oacow5wcoo7x0k4h_img_0179.jpg](IMG:/dl/upc/2015-02/09/355562_oacow5wcoo7x0k4h_img_0179.thumb.jpg)(/IMG)[/L]

(#6020) KoVee84 válasza attila666 (#6019) üzenetére


KoVee84
senior tag

a második kép alapján nagyon nem úgy tűnik, hogy kiváltana egy 80W-os izzót :(

(#6021) fecus válasza attila666 (#6019) üzenetére


fecus
őstag

Ha linket kaphatunk a bevált cuccról azt megköszönnénk! :R

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#6022) attila666 válasza KoVee84 (#6020) üzenetére


attila666
tag

Csal a kep, majd keszitek kepet, hogy mennyire vilagos van a szobaban. Tokeletesen helyettesiti a hagyomanyos egot.

(#6023) mzso válasza attila666 (#6019) üzenetére


mzso
veterán

Engem is érdekelne, konkrétan honnan van ez a fényforrás.

(#6024) attila666 válasza mzso (#6023) üzenetére


attila666
tag

Aliexpress: [link]

Én egy másik eladótól vettem 50 centtel olcsóbban, de neki már nincs. Viszont ugyanaz, mint amit linkeltem.

Készítettem egy képet amin látni, hogy milyen fény van a szobában tőlük. Az előző képeken a kamera besötétedett, mert az égőket fényképeztem. A második képen 45 wattos CFL volt mellette.

[ Szerkesztve ]

(#6025) szaszlaci válasza attila666 (#6024) üzenetére


szaszlaci
addikt

Nem azért, de ilyen fényt úgy 500 Wattnyi halogén csinál. A fényképező automatikája úgy állítja be magát, hogy a kép jól exponált legyen, de a valósághoz így nem sok köze lesz.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#6026) bogyo74 válasza attila666 (#6024) üzenetére


bogyo74
tag

Nekem nagyon tetszett, de egyelőre HUF/lm arányban sokallom. Ha a design nem számít, mert eldugom búra mögé, akkor egyelőre drágának tűnik nekem.

Bogyó

(#6027) attila666 válasza szaszlaci (#6025) üzenetére


attila666
tag

Egyetértek ezzel. Nem akarok semmit sem bizonygatni, annyit tudok, hogy 2x60W-os hagyományos égő volt előtte, de ezzel a két 8 wattos filamenttel soklal fényesebb van a szobában.

Milyen fényforrásokat ismertek ami nem vibrál és búra mögött jól világít (olcsóbb mint a filament)?

(#6028) KoVee84 válasza attila666 (#6027) üzenetére


KoVee84
senior tag

COB led

(#6029) Zsmester89 válasza radi8tor (#6014) üzenetére


Zsmester89
őstag

Köszi a linket, nagyon minőséginek tűnnek ezek a kapcsolók! Nem tudom eldönteni, hogy a dupla pontos vagy a nagy kijelzős a szebb :) Kéne venni egyet... :) legalább egyet :D

attila666: Valahol volt egy cikk, ahol nagyon lehúzták ezt a fajta izzót, állítólag nem olyan jó a teljesítménye, én ezért is tartózkodom tőlük.

A mol-os osram led izzókban milyen típusú ledek vannak?

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#6030) Dluinet válasza Zsmester89 (#6029) üzenetére


Dluinet
nagyúr

az osramban nem tudom milyen led van, de így néz ki:

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#6031) syab19


syab19
tag

Üdv. Kedves Fórumtársak!

Érdeklődnék van e köztetek valaki aki led szalagot szerelt fel beltérre.
Vettem aliexpresszről 5m-es 3528as RGB szalagot.
Mivel 8mm-es ezért az itthon kapható 10mm széles forrasztás nélküli összekötőt nem tudtam alkalmazni.

Forrasztás lehetősége maradt. Meg is tudtam oldani, viszont amikor elkészültem vele és feltettem érdekes módon áthúzás jelent meg a ledek között, de nem mindegyik színnél.

Érdekelne, hogy szerintetek mi okozhatja a problémát, hiszen a forrasztások nem érnek össze.
Létezik, hogy a 12 volt feszültség és az átfolyó áramerősség okozhat gondot?

Köszönöm és szívesen fogadok bármilyen ötletet, mert én már kifogytam belőlük.

Üdv.

(#6032) szaszlaci válasza syab19 (#6031) üzenetére


szaszlaci
addikt

Szia!

A forrasztásnál nem égett át a szalag alja? Ha felragasztásnál nem szigeteled el azt a részt az alusintől, akkor létrejöhet átvezetés.
Illetve mit értesz áthúzás alatt, nagyon enyhén dereng? Ahhoz nagyon kis teljesítmény is elég.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#6033) syab19 válasza szaszlaci (#6032) üzenetére


syab19
tag

Szia,

A forrasztásnál a szalag alján nem látok égésnyomot. Felragasztásnál fafelület van és zsugorcső, tehát azt is kizártam. Arra gondoltam, hogy a zsugorcső miatt összeérhetnek az erek, de kivágtam belőle és az sem javított a helyzeten.
Áthúzás alatt azt értem, hogy amikor csak a piros ledeknek kellene világítani akkor halványan világít a zöld is. például. De tegnap előfordult olyan is, hogy mind3 éget egyszerre de csak egy rövid kb 20-50 cm-es szakaszon.
Furcsa és számomra érthetetlen, ha nem érnek össze a forrasztásnál akkor mi okozhatja?

(#6034) macilaci78 válasza syab19 (#6033) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Az RGB szalagodon a színek külön-külön tokban foglalnak helyet? Mert akkor a nagyon kis teljesítmény is gerjesztheti őket.
Ha nem, akkor respect, hogy azt a kis zöld fényt észreveszed a pirosban. ;)

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6035) szaszlaci válasza syab19 (#6033) üzenetére


szaszlaci
addikt

A pozitív ág a közös, igaz? (Tehát a LED-ek anódjai vannak közösítve.) Nem lehet, hogy csak simán megérintetted az érintkezőt, ami a negatív, és azzal földeltél annyit, hogy derengjenek? (Ezek a vezérlők gondolom áganként egy FET-et tartalmaznak, ami vezetni kezd a nulla felé, mikor világítani kell.)
Az alusint se fogd meg és ne földeld le, amíg próbálod! Nagyon kis áram elég már ahhoz, hogy egy kevés fényt produkáljanak.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#6036) syab19 válasza macilaci78 (#6034) üzenetére


syab19
tag

Külön tok. 1 szín 1 LED. :)

(#6037) syab19 válasza szaszlaci (#6035) üzenetére


syab19
tag

Igen a pozitív a közös. A probléma az, hogy anélkül, hogy hozzáérnék csinálja ezt.
Ha összezárom akkor természetesen erősen világít mindkét szín.

Megnéztem nagyítóval a forrasztásokat és sehol nem ér a közelébe sem egymásnak...
Ezért nem értem mi lehet a gond.

Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat! :R

(#6038) szaszlaci válasza syab19 (#6037) üzenetére


szaszlaci
addikt

De az alusint, azt se fogod meg? Illetve az sem ér hozzá máshoz? A két szélét alá kellene támasztani egy-egy radírral, míg próbálod.
Tippem szerint a sín és a szalag vezetősávja egymáshoz képest egy légmagos trafóként viselkedik, és amiatt csinálja. Vagy a szalag egyik, éppen használt szála. De hogy ezt olyankor meglátod, tényleg érdekes.
Utóbbi esetben esetleg a nem használt szín negatív ágát (katódját) kell pozitív potenciálra kapcsolni, akkor biztos nem fog világítani. Akár egy nagyobb értékű ellenállással. Vagy egy FET + ellenállás párossal.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#6039) sadf


sadf
újonc

Ez a dimmer

Jó lesz 11 db ilyen LED-hez?

Ha nem, tudtok ajánlani hozzájuk megfelelőt, ami kapcsoló és dimmer egyben?

Kössz!

[ Szerkesztve ]

(#6040) xylacc válasza sadf (#6039) üzenetére


xylacc
csendes tag

Igen, ennek így elméletileg működnie kellene minden gond nélkül.

(#6041) fi:zi'k


fi:zi'k
nagyúr

Ezzel és ezzel van-e tapasztalat?

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#6042) macilaci78 válasza fi:zi'k (#6041) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Konkrétan ezzel a típussal nincsen.
A 35°-os GU10-et hova szánod? Elég fókuszált fénye van, 2,5 méter magasból is kellemetes fényerővel világít meg egy szűk kört. Ha nagyobb felületet szeretnél bevilágítani vele, akkor viszont mást javaslok.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6043) szjoci válasza szjoci (#5574) üzenetére


szjoci
őstag

Jelezném, hogy a projekt bevégeztetett :) Megjött végre a 3 tekercs 5050 led szalag, vettem hozzá egy 30A-es tápegységet, valamint egy távirányítós RF dimmert. Ma volt a napja hogy összepakoltam a cuccot, (a dimmert kihagytam, mert csak egy darabot rendeltem és 6A-ig lehet elméletileg terhelni) és olyan nappali világosság van az előtető alatt hogy öröm nézni! Köszönöm a segítségeteket!

Üdv,
Joci

[ Szerkesztve ]

(#6044) radi8tor válasza szjoci (#6043) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ugye több helyről tápláltad be a LED szalagot?

⭐ Stella

(#6045) szjoci válasza radi8tor (#6044) üzenetére


szjoci
őstag

Nem, ez baj? Mindhárom szalag egyik vége van csak megtáplálva, és külön vezetéket raktam mindegyikhez a tápegységig. Szép egyenletesen világít végig.

Szerk.: Van ugye három tartóelem, azok kaptak 1-1 5m-es szalagot. Szóval nem sorba van kötve a 15m, hanem párhuzamosan 3x5m

[ Szerkesztve ]

(#6046) fi:zi'k válasza macilaci78 (#6042) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

3-as és 5-ös mennyezeti világításba szánom, durván 8 és 14 nm kell bevilágítani, de ezek nincsenek elválasztva egymástól (étkező és nappali).

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#6047) radi8tor válasza szjoci (#6045) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tartós működés érdekében a szalagokat mindkét oldalról be kell táplálni.
Nem olyan vastag a nyák, hogy elbírja az egészet.
Lehet télen nincs vele gond, de melegben elolvadhat.

Jaja értem, hogy nem sorba (úgy még rosszabb lenne). De szerintem megérné két végéről megtáplálni. :K

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#6048) szjoci válasza radi8tor (#6047) üzenetére


szjoci
őstag

Végülis annyira nem nagy meló lenne, csak úgy meg a vezetékek lennének elég hosszúak. A leghosszabb így 12m lenne a tápegységig. Megfontolom, bár ha a tartósság rovására megy akkor nem kérdés... :U Köszönöm az építő jellegű hozzászólást :R

Üdv,
Joci

[ Szerkesztve ]

(#6049) radi8tor válasza szjoci (#6048) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Vezeték hossza nem probléma. Megfelelő keresztmetszetű vezeték (1 vagy 2 mérettel vastagabb) esetén nincs nagy veszteség rajta. De a szalag meghálálja.

⭐ Stella

(#6050) szjoci válasza radi8tor (#6049) üzenetére


szjoci
őstag

És akkor mehet ugyanarra a tápegységre, ugye?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.