Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1101) Ance válasza ati2 (#1100) üzenetére


Ance
őstag

Nekem is 12V-os felülvilágítók vannak a konyhaszekrényben, asszem ez az MR16-os foglalat. Mindig az volt a gondolatom, hogy ha egyszer cserélem ledesre, akkor 220-ról működő GU10-es ledekre cserélném, elhagyva 12V-os tápegységeket, mert gyakoribb, nagyobb a választék, olcsóbb.

Vállalom, hogy sötét vagyok :D ---> Ezt akkor így nem lehet? Miért nem?

[ Szerkesztve ]

(#1102) tboy72 válasza ati2 (#1100) üzenetére


tboy72
aktív tag

Jófajta régi vasmagos trafóim vannak!
Megvan a megoldás!
3,7 voltos li-ion akksival megküldtem őket egyenként (a ledeket) így sikerült kiszűrni a rosszakat, 6 rossz 3 ledes spotból csináltam 4 jót!

(#1103) xylacc válasza tboy72 (#1102) üzenetére


xylacc
csendes tag

Jófajta vasmagos, és kapcsoló üzemű stabil tápjaim nekem is vannak 1A 12V. Nagyobb mennyiségben.
Akit érdekel olcsó pici pénzért, írjon privibe.

(#1104) zserrbo


zserrbo
aktív tag

Tervezem, hogy lecserélem az itthoni égőket takarékosra, néztem a kínálatot itthon elég drágák. DX-ről való rendelésnél aggódok, hogy töröttet kapok, mert olvastam több ilyen visszajelzést az oldalukon. Bár gondolom cserélik, ha törött (felvenném videóra a kibontást)
Itthon 13 helyre kell gyertyaégő ilyenre gondoltam szerintetek?
http://www.dealextreme.com/p/e14-3w-3500k-120-lumen-1-led-warm-white-light-bulb-ac-85-240v-117059
Néztem még ezt is, de ez nem LED-es
[link]

(#1105) ati2 válasza zserrbo (#1104) üzenetére


ati2
őstag

Nem szokott gond lenni a DX-es rendelésnél, ha törött akkor szoktak ingyen küldeni RMA-ban újat, ingyen.
A színhőfokot nézzed mindig a LED-eknél a 3000-3500K az jó szokott lenni.
Amit linkeltél DX-es égőt az csak kb egy 10w-os égőt helyettesít, ha jó az a 120 lumen amit írtak rá. A másik meg kb 20-25w -osnak felel meg a 270 lumen alapján.

DX-ről inkább ilyen gyertya legyen, de ez is csak 260 lumen: [link]

(#1106) Ance válasza Ance (#1101) üzenetére


Ance
őstag

Erre esetleg valaki tud válaszolni?

(#1107) ati2 válasza Ance (#1101) üzenetére


ati2
őstag

De lehet csak újra kell vezetékelni, veszel hozzá egy 230-as dug villás tápkábelt + sorkapcsot + GU10-es foglalatot + pár méter vezetéket amit szétdarabolsz. Aztán csinálsz egy párhuzamos kapcsolást belőlük.
Azokba a foglalatokba, ahol alulról kell befogatni az égőt, nem mindegyikbe megy bele, a kör átmérő ugyanúgy 50mm, de a perem magasabb 1-2 mm-rel és a borda is magasabb általában, mint a halogén parabola része.

(#1108) fecus


fecus
őstag

A bal oldalon egy csavart 9W 400lm CFL a jobb oldalon egy ilyen E14 5W 30 5050 SMD LED light 420Lm Warm White With Cover 220V-240V
Remélem látszik valami a képen:

Ezen a képen pedig a bal oldalon egy 40W-os gyertya kissé matt üveggel. Nem igazi opál, de nem is tiszta. A jobb oldalon ua.

Hátha segít valakinek.
Az én véleményem, hogy kellett volna a 7W és legalább 40 led ahhoz, hogy ugyanazt az érzést adja. El is fért volna.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#1109) Ance válasza ati2 (#1107) üzenetére


Ance
őstag

Köszi szépen :R

Felülről kell befogatni az égőt asszem, úgyhogy lehet esélyem.

(#1110) cellpeti


cellpeti
veterán

üdv

lakásba kéne a a fenti szar izzók helyet valami jó és ami nem fogyaszt sokat. Ez jó lenne?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1111) xylacc válasza cellpeti (#1110) üzenetére


xylacc
csendes tag

Ez a 210 lumen nem valami nagy teljesítmény....
Nem is értem, hogy merik ráírni egy 210Lm-es fényforrásra, hogy a 35W (350lm) halogént kiváltja...
Szerintem azért legalább 300lm-est keress.

(#1112) Winner_hun


Winner_hun
félisten

25 évig bírja az új csodavillanykörte

Mesterségesen magas ár nehogy mindenki pikk-pakk átálljon rá.
Bele se merek gondolni mennyibe kerül mire elér hazánkba..

[ Szerkesztve ]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1113) 5teve válasza Winner_hun (#1112) üzenetére


5teve
senior tag

van még mit tanuljon az a villanykörte. :) [link]

tel: 7o-373-oo29 *** NO SMS!!! *** brit tudósok szerint 10 fogorvosból 8 az 2.

(#1114) worxland válasza Winner_hun (#1112) üzenetére


worxland
addikt

Arról nem is szólva, hogy nálunk egy 60W-os villanykörte havi fogyasztása nem 1300 forint, így igen sokára térülne csak meg.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#1115) ati2 válasza 5teve (#1113) üzenetére


ati2
őstag

Ha már az off topicnál tartunk ez is belefér, hátha nem látta még valaki (a végén jönnek a LED-ek :) )
[A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás története]

(#1116) Kiskokó válasza Dzsolo (#1054) üzenetére


Kiskokó
veterán

Hát neked gratuálok hogy megveszed külföldről 7dollárért ami kb 1400-1500ft (vagy kitudja mennyi most a dollár)
ha baja van neki küld vissza....
Ez a hozzáállás hogy itthon drágábban a szart megvenni... nejje neked akkor ne sírjon az ország hogy haldoklik a gazdaság... ugyan ilyen izzót tudok neked 1800ftért és még valami neve is van legalább aztán nem azerbajdzsánba kell küldeni ha baja van esetleg. Illetve azé a plusz 300ért még meg is kapod azonnal de te várjad csak 2-3 hétig kínából!!

Erről ennyit...

| Saabe™ | Keep Calm And Drive Quattro | <3 SHIBA INU <3 |

(#1117) tboy72 válasza Kiskokó (#1116) üzenetére


tboy72
aktív tag

"Ez a hozzáállás hogy itthon drágábban a szart megvenni... nejje neked akkor ne sírjon az ország hogy haldoklik a gazdaság... ugyan ilyen izzót tudok neked 1800ftért és még valami neve is van legalább aztán nem azerbajdzsánba kell küldeni ha baja van esetleg. Illetve azé a plusz 300ért még meg is kapod azonnal de te várjad csak 2-3 hétig kínából!!
Erről ennyit.."

Szerintem, amit te tudsz 1800-ért, azt sem Magyarországon gyártják, magyar alapanyagból, magyar munkások, tehát a gazdasági fellendüléshez még annyi köze sincs, mert csak a kereskedő emeli le róla az extra profitot (ha van). Annak meg nincs gazdaságélénkítő hatása.
Bocsi, ha zavar a hozzászólásom.

(#1118) Yushchenko válasza Kiskokó (#1116) üzenetére


Yushchenko
őstag

Tudnál linket küldeni arról a boltról, ami 20%-kal drágábban árulja az ebayen megvásárolhatót?
Egyébként ebayes eladók bemondásra is el szokták hinni, ha rossz az áru, és visszautalják a pénzt. Jobban félnek a negatív minősítéstől... rossz tapasztalatom még nem volt, pedig több száz tranzakción vagyok túl.

(#1119) Kiskokó


Kiskokó
veterán

Sok sikert hozzá. Nem ezzel van a probléma hanem amikor az elnézést de Parasztja bejön a boltba és elkezdi ecsetelni hogy JÁÁÁJ DE DRÁGÁK VAGYUNK MII!!!!!! Mert A netről meg az ebay meg a fas...om.
Érdekes énis vásárolok neten de ha ár után érdeklődök megköszönöm és kimegyek...

mind1 téma lezárva részemről.

| Saabe™ | Keep Calm And Drive Quattro | <3 SHIBA INU <3 |

(#1120) ati2


ati2
őstag

Valaki tudja ezt értelmezni?
ET-5630 -as Edison Opto adatlapról van, mást nem találtam ahol vannak hőfokok is.

Operating Temperature: -40 - +80 °C
A LED Junction Temperature: 125 °C

(#1121) PHM válasza ati2 (#1120) üzenetére


PHM
addikt

Működési hőmérséklet: -40...+80 °C. Azaz környezeti hőfok működés közben.
A 125 °C szerintem a maximum chiphőmérséklet.
Szerintem.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#1122) ati2 válasza ArGab (#1095) üzenetére


ati2
őstag

Megjöttek a GU10-es ledek, az üveges verzió még talán jó is de nagyon melegek 20 perc után. Sok nekik a 6,4 W :(
[GU10 480-530LM 3000K 16-SMD LED Warm White Light Bulb (6.4W/AC220V) DX SKU 119234]

A borda kb 75-80°C a 22 °C-os szobában. Ez talán maghőfokra 100 °C körül beáll, mert az üveg hozzáér a ledekhez, kicsit elviszi a hőt a bordára és le is lehet pasztázni a szélét belülről. A másik nyitott verzió maghőfokra elérte a 130°C-ot is, és pasztát se lehet alá kenni normálisan :(

Zárt térben garantáltan megsül mindkettő. Fényerőre egész fasza, mint egy 50W-os halogén szép homogén fénye van. A színhőfokok gázosak, az üveges 3500-4000K (napfény színű) a másik meg kb 2700K-s narancs.

(#1123) ArGab válasza ati2 (#1122) üzenetére


ArGab
őstag

Kár, túl szép lett volna, mert minden más tekintetben jó lenne. :(

Ebből a fajtából bepróbáltam egyet:
5W GU10 Warm White 20 SMD 5050 LED Light Lamp 110-240V
Eddig kb 20 percet ment. Melegedést nem igazán tapasztaltam ennyi idő alatt, színhőmérséklet elfogadható, bár sárgásabb kicsit mint a halogéneké. Viszont fényerőt tekintve kevés lesz a szoba megvilágításához 6 db, olyan 20-25W-os halogén körüli teljesítményt tudhat talán.

Közben nézegettem még tovább kicsit erősebb 5050-es SMD-vel szereltek felé. Erről esetleg van tapasztalata valakinek?
GU10 29 SMD 5050 LED Screw Light Lamp Bulb Warm White AC 220-240V

(#1124) Fridi1 válasza ArGab (#1123) üzenetére


Fridi1
csendes tag

Helló!
Szerintem a műanyag és üveg házasok nem vezetik el jól a hőt, én inkább ezt javasolom, ha nagyobb teljesítményű 5050-es led spotban gondolkodsz.
http://www.ebay.com/itm/10-GU10-Warm-White-24-LED-5050-SMD-4W-spotlight-AC85-265V-TAIWAN-EPISTAR-CHIIP-/130685292161?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e6d734e81

Kicsit hosszabb mint a normál, de ha van helyed, ez jó döntés. 120 fok szórásszög, homogén fény és jó erős.

(#1125) lapa válasza worxland (#1114) üzenetére


lapa
veterán

évi 1300 pénzről írnak, nem havi.

(#1126) worxland válasza lapa (#1125) üzenetére


worxland
addikt

Benéztem, bocsánat.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#1127) ngabor2


ngabor2
nagyúr

felvetődött az ötlet, hogy a jelenlegi, csilláros világítást le kellene cserélni ledesre. Jelenleg 6db, ránézésre 6-9W-os energiatakarékos izzó világítja be a szobát (kb. 5x4 méteres szoba). ezeket akarnám ledekre cserélni, minél olcsóbban és hatékonyabban. Kevert fehér előny, tehát hideg és melegfehér is kellene bele. minél közelebb kellene tenni a plafonhoz, hogy ne lógjon be, viszont az se ártana, ha felesleges irányba (felfele) nem világítana. ezért spotra, vagy hasonló kialakítású dologra gondoltam. ledszalaggal elég macerás lenne szerintem megoldani, úgyhogy arról rövid gondolkodás után letettem. ti mivel oldanátok meg?

(a topik visszaolvasása folyamatban :D )

(#1128) lapa válasza ngabor2 (#1127) üzenetére


lapa
veterán

személy szerint inkább a plafont világítanám, egyébként nehéz a spotokkal úgy megoldani hogy ne világítson a szembe. nagy (3,5+ m) belmagasságnál annyira nem gond.

plafonra világításnál nincs árnyék, a színt is jobban tudod keverni (bár ebben nem sok rációt látok).

persze plafonra vilácskor kapsz 30% veszteséget, de még mindig jobb, mintha a vakító spotot látod a dolgok helyett. következő festéskor plafonra dulux light & space, és máris csak 15% a veszteség.

(#1129) fradi81 válasza ngabor2 (#1127) üzenetére


fradi81
veterán

A csillárt is cserélni akarod vagy csak az égőket? 6 ilyen már elég fényt ad az tuti.

moto g72, Ninebot d28e

(#1130) lapa válasza fradi81 (#1129) üzenetére


lapa
veterán

ez hidegfehér, de ettől eltekintve egyetértek.

(#1131) ngabor2 válasza fradi81 (#1129) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igen, a csillárt is cserélni szeretném, mert nagyon belóg a szobába (xbox kinect előtt ugrálva az alsó sort már leütöttük róla, és a felette levő is veszélybe került :D). épp emiatt akarjuk minél közelebb tenni a palfonhoz.

a plafon nem egyszínű fehér, úgyhogy a palfon megvilágítása nem igazán lenne jó. a spotoktól én is tartok, hogy csak kis kúpban világítanak, emiatt kértem tanácsot. körizzót viszont hasonló okból nem tartom szerencsésnek. talán valami 120°-os, kevert fehér fényforrás lenne az igazi.

(#1132) Fagyi


Fagyi
aktív tag

SZiasztok!
A led lámpa építése érdekelne.
Van két fali díszlámpa ami 300 W-ot eszik, ezt szeretném cserélni ledre, de csak a házba lehetne beépíteni a kapcsolást/trafó ami ellátja szükséges táppal. 78 mm-es halogén izzók vannak benne, ezért 2-3 leddel ellátott led modulokat akarok beépíteni. Nem a fényerő a lényeg, csak hangulat világítás. A ház 10 cm kör alakú és 2,5 cm magas. Ebbe bele lehetne tenni valamit?

https://logout.hu/cikk/zyxel_nas326/ Nexbox A95x + IPTV

(#1133) lapa válasza Fagyi (#1132) üzenetére


lapa
veterán

egy fotód van esetleg?

(#1134) Fagyi válasza lapa (#1133) üzenetére


Fagyi
aktív tag

lámpa
doboz 1
doboz 2

https://logout.hu/cikk/zyxel_nas326/ Nexbox A95x + IPTV

(#1135) lapa válasza Fagyi (#1134) üzenetére


lapa
veterán

az első linken valami bucimaci cég próbél nekem telefonokat eladni...

(#1136) Fagyi válasza lapa (#1135) üzenetére


Fagyi
aktív tag

lámpa még1x

https://logout.hu/cikk/zyxel_nas326/ Nexbox A95x + IPTV

(#1137) Batman2


Batman2
őstag

Üdvözletem mindenkinek !

Most leltem rá erre a topicra !

Én saját magam készítek LEDes lámpákat lakásba ízzó helyettesítő világító eszközként !

A nagyobb lámpáim 100-120W-os ízzó fényteljesítményének felelnek meg, de készítek kisebbet, ami kb. 75W-os ízzónak fele meg és még kisebbet, ami 40W-osnak felel meg.

Azért fogtam bele a házi gyártásba, mert egyrészt nagyobb teljesítményekben nem kapható boltokban, másrészt, amit lehet boltban kapni, azoknak igen primitív az előtétje, ami nem túl hosszú élettartamot ígér !
Saját magam is használok gyári LED lámpát, amiben egy LED már nem világít, de mástól is hallottam már, hogy több gyári LED lámpája is tönkrement már, holott vagy 20ezer órát kellene menek, az pedig átlagos, napi 3 órás használatot számolva 20 év körül kellene legyen !! :(

Másrészt azért mehetnek hamar tönkre a gyáriak, mert túl nagy a melegedésük, ami miatt rövid lesz a LEDek élettarta,
továbbá rendszerint pár darab teljesítmény LEDet használnak bennük, amik eleve jobban melegednek, mint egy átlag, 20mA-es LED, ezért eleve rövidebb az élettartamuk (normál használat mellett is legfeljebb pár ezer óra)

Én normál, 20mA-es SMD LEDekből készítem a lámpáimat, megfelelő hűtést biztosító nyáklapra szerelve, így hosszú élettartamot várok tőlük !

Az egyetlen szépséghibája a lámpáimnak, az érintésvédelem, mivel a gyári előírásoknak biztosan nem fele meg, mert a LEDek szabadon vannak, bár ez nekem még sohasem okozott problémát, egyszer sem rázott meg ! :K

Szóval akit ez a szépséghiba nem zavar, annak tudok készíteni is lámpát (egyelőre csak korlátolt számban) ! :K

De másfajta, speciális LEDes világítást is szívesen készítek, ígény és megbeszélés szerint, pl. akváriumhoz, terráriumhoz, vagy növényneveléshez ! :K
Fotókat hamarosan melékelek.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1138) 5teve válasza Batman2 (#1137) üzenetére


5teve
senior tag

szia.
képeket láthatnánk? :)

tel: 7o-373-oo29 *** NO SMS!!! *** brit tudósok szerint 10 fogorvosból 8 az 2.

(#1139) ngabor2


ngabor2
nagyúr

vettem a vaterán 2 db 2W-os, GU10-es foglalatú izzót. 120°-os, 4200K-es. elég gyenge eresztés lett, a 3-4W szükséges lesz, és 4200 helyett inkább a 3000K-es melegfehéret fogom preferálni.

(#1140) #47053824


#47053824
törölt tag

Rendeltem 1db 20w power led-et. Ehhez ugye a hutesen kivul mas nem kell? Mehet ra a 230V-ra.

(#1141) worxland válasza lapa (#1130) üzenetére


worxland
addikt

van melegfehér is:
[link]

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#1142) ngabor2 válasza #47053824 (#1140) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a csomag tartalmazza a tápegységet is, úgyhogy azon kívül már tényleg csak be kell kötni a 230-ba.

(#1143) fecus válasza worxland (#1141) üzenetére


fecus
őstag

Ha jól láttam ezen nincs búra!?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#1144) ngabor2 válasza fecus (#1143) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nincs, de nem is szükséges rá. a ledes spotokon sincs mindegyiken.

(#1145) fecus válasza ngabor2 (#1144) üzenetére


fecus
őstag

Akkor ezeket nem lehet nyitott csillárba tenni? Ha valaki alatta felemeli a kezét, hozzáér, kaphat egy sallert az áramkörből! :Y

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#1146) ati2 válasza #47053824 (#1140) üzenetére


ati2
őstag

A lehető legnagyobb bordát használd, nekem a 30w-os hasonló már csak aktív hűtéssel bírtja: [link]
A 20 W-os driverrel Lapa féle 10x10x4 cm-es bordában nagyon határeset lett. Melegszik mint a főzőlap.

(#1147) ngabor2 válasza fecus (#1145) üzenetére


ngabor2
nagyúr

egyrészt pár volt megy a ledekhez. másrészt szabad vezetékek nincsenek a felszínen, tehát nyugodtan lehet nyitott csillárba tenni.

(#1148) Batman2 válasza 5teve (#1138) üzenetére


Batman2
őstag

Elnézést mindenkitől, elvesztettem a topikot (elfelejtettem menteni) :B

Itt a referenciám: [link]

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1149) -zaki- válasza ngabor2 (#1147) üzenetére


-zaki-
tag

azért a LED-ek kivezetéseihez nem érnék hozzá, mivel ezekben valószínűleg nincs trafó, ami galvanikusan leválasztaná, csak sorba vannak kötve, és egy előtét ellenállással mennek a 230V-ra..

(#1150) ngabor2 válasza -zaki- (#1149) üzenetére


ngabor2
nagyúr

én nem látok a képen olyan helyet, ahol lenne esély hozzáérni a vezetékhez.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.