Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1751) gboszi válasza D8bauxit8 (#1750) üzenetére


gboszi
senior tag

14,4 tehát akkor 1,5 m? Ha többet akkor mi van? Hosszutávon? Illetve milyen hossztol kell 2 végén is táplálni?

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1752) mzso


mzso
veterán

Lemértünk pár ebay-en fellelhető ledes fényforrást.

U = 233V
Kerek ledes:

10w 120 LED 1050lm : I= 74,4 mA

5050:
9W 44LED 800lm: I= 51,7 mA -> P= 12,253W

16W 86 LED 1600lm: I= 79,9 mA -> P= 18,62W

20W 102 LED 1800-1900lm: I= 101,8mA -> P= 23,72W

Lumen értéket természeten nem tudtam mérni. :) Számomra az a legmeglepőbb, hogy a 10W-osnak a legrosszabb a hatékonysága, pedig az melegszik talán a legkevésbé. (Bár lehet, hogy van valami megtévesztő a dologban.)
Viszont a jelek szerint inkább alul vannak vezérelve kissé. Olyan 3,1-3,2 voltokat mértünk rajtuk.

(#1753) Batman2 válasza mzso (#1738) üzenetére


Batman2
őstag

Igen, nagyjából megfelel, amit a számoló kiad, esetleg fionomhangolni kell még az értéket.
A kisebb mértékű eltérések normálisak, mivel a különféle kondenzátorok előtétként való viselkedése eltérő, egész jelentős különbségeket tudnak produkálni.

Erre viszont nem alkalmas a kondis előtét, mivel igen gyenge a hatásfoka
Ha csak egy LEDet akarsz üzemeltetni, akkor inkább vegyél hozzá egy kicsi trafós, vagy kapcs üzemű tápegységet !
Sőt, egy darab 1W-os LEDhez még egy megfelelő feszültségű mobil töltő adapter is megfelel.
(pl. 3,7V-os adapter és egy 1ohm-0,25W-os ellenállás)

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1754) Batman2 válasza mzso (#1743) üzenetére


Batman2
őstag

Itt van gyári, hálózati feszültségről működő LEDes panel:

De hogy ezen miféle chip van, azt nem tudom, azt sem, hogy mit tartalmaz, mi a működési módja.

Elképzelhetőnek tartanám a fázishasítást, mint működési módot, hiszen a szinusz hullám mindkét peródus esetében a 0V-tól indul az effektív fesz. értékig, ami 230-as hálózatnál 325V kürül van. Így van lehetőség akár pár 10V-os feszültséget is nyerni.

Alkatrészes cégeknél nem sok hálózati fesz.ről működő szabályzót találni,
ilyen pl. az LM3445

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1755) mzso válasza Batman2 (#1753) üzenetére


mzso
veterán

"Erre viszont nem alkalmas a kondis előtét, mivel igen gyenge a hatásfoka"
Ezt konkrétan nem tudom mire írtad...

"Ha csak egy LEDet akarsz üzemeltetni, akkor inkább vegyél hozzá egy kicsi trafós, vagy kapcs üzemű tápegységet !"

Inkább harmincat. :)

"Erre viszont nem alkalmas a kondis előtét, mivel igen gyenge a hatásfoka"
Ezt nem értem. Egy korábbi hsz-edben azt írtad, hogy IC-s megoldás után a kondis a leghatékonyabb.

(#1756) Batman2 válasza mzso (#1755) üzenetére


Batman2
őstag

Arra értettem, hogy kis feszültségű fogyasztó, pl. egy-két LED üzemeltetése kondis előtéttel, hálózatról nem éri meg, mart nagyon rossz a hatákonysága !
Ilyenkor érdemes valamilyen kisebb AC/DC adaptert használni.

Minél kisebb a fogyasztó üzemi feszültsége és a hálózat közötti feszültség különbözet, annál hatékonyabb a kondis előtét, de ez nem lineáris görbe !
Kb. 30V feszültségtől már 80% felett van a kondis előtét hatásfoka, így innetől kezdve már gazdaságos a használata, ez alatt viszont rohamosan romlik a hatásfoka.
(kapcs. üzemű tápegységek hatásfoka 80-85%)

Amennyiben 30 darab, 1W-os teljesítmény LEDet szeretnél üzemeltetni, az már rendben van, akkor már bőven 80% felett van a hatásfoka a kondis előtétnek !
Viszont hatalmas előtét kondit kell használni hozzá (7mikró), presze ha hely van, akkor nem gond.
Lehet több kondit is párhuzamosan kötni hozzá (pl. 7 x 1mikró)

Az előtét ellenállást választdd 10, vagy esetleg 7 ohmra, akkor igen jó a hatásfok !

Előtét ellenállás nélkül is lehet elvileg üzemeltetni egy ilyen kapcsolást, viszont hatalmas áramlökettel indul, mikor felkapcsoljuk, ami nem használ a kapcsolónak, mert hamar szétéghet, esetleg be is éghet és szerintem az előtét kondi is sokkal nagyobb igénybevételnek van akkor kitéve, nagyobb az esélye, hogy zárlatossá válik, hamar tönkremegy, bár nem tudom mi ezeknek az életidejük és mit bírnak ki. :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1757) mzso válasza Batman2 (#1756) üzenetére


mzso
veterán

"Arra értettem, hogy kis feszültségű fogyasztó, pl. egy-két LED üzemeltetése kondis előtéttel, hálózatról nem éri meg, mart nagyon rossz a hatákonysága !"
Értem. De mitől/ milyen folyamattól nő meg?

"(kapcs. üzemű tápegységek hatásfoka 80-85%)"
Hát igen, de egyet sem találtam ahol be lehetne állítani a feszültséget egy maximum értékre és dinamikusan lehetne csökkenteni. (Gondolom elve nehezen megoldható lenne)
Azt nem tudom házilag kifizetődően lehetne-e építeni. Ami nagybátyámnak van (egyszerű) kapcsolás ahhoz szerinte olyan teljesítményű potméter kéne a szabályzáshoz amilyen nincs.

"Amennyiben 30 darab, 1W-os teljesítmény LEDet szeretnél üzemeltetni, az már rendben van, akkor már bőven 80% felett van a hatásfoka a kondis előtétnek !"
Az XLS szerint 94,4%. :) (7 ohmos előtéttel)

[ Szerkesztve ]

(#1758) Batman2 válasza mzso (#1757) üzenetére


Batman2
őstag

A kapcs.üzemű tápegységet csak a hatákonyság példájára emílettem, nem házilag megépíteni,
onnantól kezdve tartom jónak a kondis előtéte, ha a hatásfoka már meghaladja a kapcs.üzemű tápokét !

Én 94,1%-nak számoltam, az azért igen jó hatásfok !

Hogy kondenzátoros előtét esetén miért romlik a hatásfok, azt nem igazán tudom, mivel nem tudok róla, hogy melegedne. De sosem próbáltam ilyen szélsőséges üzemmódban.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1759) moha21 válasza Batman2 (#1756) üzenetére


moha21
addikt

Nem igazán értem, hogy miért lenne rosszabb a hatásfoka mondjuk 12V-on a kapacitív osztónak. Sőt igazán nem is nagyon terhelhető.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1760) beers


beers
addikt

Megjött ez a rendelésem!
Nem mondom, hogy rossz, de azt sem, hogy jó!
Melegfehéret rendeltem (még ez is kicsit hideg nekem), kb egy 50-60W-os hagyományos izzónak felel meg a fényereje!
Ebből legalább 3-4 kellene a szobába, hogy elégedett legyek!
Majd rendelek ebből a 5 dollár körüli E14-esekből!

M&N

(#1761) moha21 válasza beers (#1760) üzenetére


moha21
addikt

Akkor nem igazán éri meg.. 20W fogyasztással egy halogén izzó egy szobára elég.. :(

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1762) fradi81 válasza beers (#1760) üzenetére


fradi81
veterán

Mekkora szobába van? 1db-ot vettél? Nálam kb 15nm-re ebből elég lenne kettő, mondjuk én nem igénylem hogy vakító fény legyen.

moto g72, Ninebot d28e

(#1763) mzso válasza beers (#1760) üzenetére


mzso
veterán

Itt valami nem klappol. Nekem a 10w-os is egész normálisan bevilágítota a szobát fele ennyi led-del. A fürdőszobába áthelyezve meg túl erősnek hat.

(#1764) beers válasza moha21 (#1761) üzenetére


beers
addikt

4*5-ös szoba, egy állólámpában van!
Mellette az ágyban nem igazán lehet olvasni!
4k-ért nem éri meg szerintem!
Összehasonlítom majd a mennyezetbe rakott 3db E14-es 120 ledessel!
Ment egy jó fél órát és rendesen meleg volt!

Ilyesmibe van a tetején:

[ Szerkesztve ]

M&N

(#1765) mzso válasza beers (#1764) üzenetére


mzso
veterán

Itt az állólámpában 200 wattos izzó van. Annyi fényerőt elég nehéz összehozni.

(#1766) Batman2 válasza beers (#1764) üzenetére


Batman2
őstag

Lsd. Lapa kolléga korábbi hozzászólását !
Hőkéményes, power LEDes megoldás állólámpába !

Szerintem egy 30W-os power LED chip megfelelne.

De 200W fényteljesítményhez kb. 455 darab olyan LED is elegendő lenne, amiből én készítem a lámpáimat (3528-as), tehát nem lehetetlen.

mzso, ez inkább Neked ment volna !

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1767) beers válasza mzso (#1765) üzenetére


beers
addikt

Nekem most 75-ös van benne,az éppen elég.

Milyen power ledesre gondolsz?

[ Szerkesztve ]

M&N

(#1768) mzso válasza beers (#1767) üzenetére


mzso
veterán

Szerintem nyamvadt 60W-os izzót az én 10W-os 166 LED-esem is hozza... Valami nem kóser...

[ Szerkesztve ]

(#1769) mzso válasza Batman2 (#1766) üzenetére


mzso
veterán

Az kb mennyi lumen is? :)

Szerk.:
Egyébként most megnéztem. 300W :)

[ Szerkesztve ]

(#1770) rihi1


rihi1
tag

Sziasztok!
van valakinek hasonló lámpával tapasztalata?
ér ez annyit mint eg 60w-os izzó?
vatera

[ Szerkesztve ]

(#1771) Jester01 válasza rihi1 (#1770) üzenetére


Jester01
veterán

Ez olyan lesz mint ami nekem van (ott ugyan 102 ledet írtam, de 108 az ;) ). Szerintem ne vedd meg, gyengécske.

Jester

(#1772) fradi81 válasza rihi1 (#1770) üzenetére


fradi81
veterán

Ezzel annyi a gond hogy az eladó 2szeres áron árulja. Meg gyenge is. 5050smd ledest nézz inkább. Nekem is van hasonló csak több leddel az 10w-os, de önmagába kevés.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#1773) Allien válasza rihi1 (#1770) üzenetére


Allien
veterán

Egyszerűen szerintem faszság. (sorry az erős szóhasználat miatt) Eleve, SEMMI IGAZI infót nem ír, amit NORMÁLISAN szokás. Legalább, hogy milyen fehér??? Meleg, vagy hideg, esetleg Kelvin érték, mennyi lumen, stb. Illetve, hány wattos, mert van 5W-s, 6W-s is. Nem akarok oldalt reklámozni, de pl:
Material: ABS
Emitter Type: LED
Total Emitters: 108
Power: 5W
Color BIN: White
Rated Voltage: AC 220V
Luminous Flux: 450LM
Color Temperature: 6000~7000K
Connector Type: E27
Egyszerű kínai oldalról bekopiztam. Ára 8,50 dollár (benne van a szállítási költség is).
Egy másik hong kongi oldal:
1) LED quantity: 108pcs
2) Input voltage: AC 220V
3) Power: 6W
4) Base Type: E27
5) Luminous flux: 480-540lm
6) Beam angle: 180 degree
7) Color temperature: 7000-8000K
Egy darab $6.01, kettő már $5.83, de itt van plusz szállítási költség. Egy darabnál +$2.91. :B

Battlefield 2142-ben Alien69 ''the ACE'' | -=SoG=-Alien by Battlefield 2 | Hot Jazz Band 20(05). Jubileumi koncert |

(#1774) rihi1 válasza Allien (#1773) üzenetére


rihi1
tag

semmi gond! látom én is hogy hiányos nagyon a leirás!
de a ledszám miatt gondoltam rá csak!
akkor keresek jobbat!

(#1775) mzso válasza rihi1 (#1774) üzenetére


mzso
veterán

Ennek elvileg a 100w-os izzó fényerejét hoznia kéne.

Ennek[link] meg elvileg egy kicsit többet

(#1776) Batman2 válasza mzso (#1769) üzenetére


Batman2
őstag

A 30W-os power LEDek fényteljesítménye 1700-2600lm között mozog, ha meleg fehéret nézünk,
hideg fehérben elérhetik a 2900-at is.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1777) Batman2 válasza rihi1 (#1774) üzenetére


Batman2
őstag

Láttam kis elektronikai boltban ilyen kinézetű, a doboza alapján kisipari, maszek gyártmányt, hasonló LED számmal. Be is volt üzemelve, de bizony nagyon gyengécske volt a fénye, olyan bágyadtan világítottak benne a LEDek, hogy az össz fénye is csak olyan 25-ös és 40-es ízzó közötti lehetett, akár hideg, akár meleg fehér.
Nem tudom milyen LEDből készítették, vagy hogy mekkora árammal vannak hajtva, de gyengék.
És ráadásul ezeket 4500Ft-ért árulták ebben a boltban !!! :Y

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1778) Batman2 válasza mzso (#1775) üzenetére


Batman2
őstag

Node hol találni ilyen bajonettes csatlakozású, 220-as hálózatot ?? :U
Netán kína ? :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1779) mzso válasza Batman2 (#1778) üzenetére


mzso
veterán

Három féle variánsa van (+ E27, E14) Lehet választani.

(#1780) runner 125


runner 125
nagyúr

Sziasztok,

A hűtőnkben lévő izzót ki akarom cserélni LED-esre. Mennyire bírják a LED-ek a folyamatos "hideget"?
Illetve segítenétek beazonosítani, h pontosan milyen típusú - foglalatú - izzó ez? 25W, ennyit látok rajta. A menet kb. 1,3cm átmérőjű, s úgy 1,7 hosszú.

Köszi.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1781) Jester01 válasza runner 125 (#1780) üzenetére


Jester01
veterán

Legyen inkább 1,4cm és akkor E14 foglalat (a "kicsi") :DD
Ami a sima hűtőben van 0-5 fok azt bírják, nekem kültéri ledek már a harmadik telet viselik.

Jester

(#1782) Dluinet válasza runner 125 (#1780) üzenetére


Dluinet
nagyúr

sima E14-es, csak kicsi a feje

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#1783) runner 125


runner 125
nagyúr

Köszi nektek, most már csak találnom kell végre hasonlóan kompakt méretben. Vaterán szétnézve az összesnek jó nagy burája van.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1784) mzso válasza runner 125 (#1783) üzenetére


mzso
veterán

Egy gyors keresés alapján ez jó lehet:

http://www.ebay.com/itm/E27-G9-E14-5-5W-450-Lumen-27-SMD-5050-LED-Energy-High-Power-Light-AC-110V-220V-/110979760064

Még van rajta egy kis búra is ami hűtő esetén jól jön. Nem hinném, hogy a szeretnék a szabadon lévő ledek ha rajtuk csapódna le víz, esetleg dermed jéggé.

[ Szerkesztve ]

(#1785) runner 125 válasza mzso (#1784) üzenetére


runner 125
nagyúr

Ez frankó, jó is lesz. Ráadásul 5050-es LED jó nagy fényerővel, ingyé posta.
Köszi.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1786) mzso


mzso
veterán

Ilyen az mitől van? Érdekes módon csak felülről a harmadik ilyen halvány 3 oszlopban meg egy negyedikben kevésbé.
http://www.abload.de/img/halvny-led1w0imy.jpg
http://www.abload.de/img/halvny-led2zuelc.jpg

[ Szerkesztve ]

(#1787) kormost


kormost
csendes tag

Sziasztok! Mivel tök "hülye" vagyok a témához ezért, ha lehet ne nagyon röhögjetek ki!
Kérdésem a következő:

Vásároltam egy (ha jól gondolom) 40 ledes 75° szórású 240lm-es led égőt. Mivel tökéletesen bevált arra gondoltam, hogy lecserélem a többi halogént is ledesre! Találtam is 24 ledes 120° szórású 350lm égőt, de a ledek száma elbizonytalanít. Tehát az lenne a kérdésem, hogy mennyire számít az, hogy hány darab ledet(SMD) tartalmaz egy égő és ez miben nyilvánul meg?

A válaszokat előre is köszönöm!

(#1788) mzso válasza kormost (#1787) üzenetére


mzso
veterán

Attól függ milyen SMD LED van benne. Az ebay-en több divatos is van. Az 5050, a 3528, 5630.

(#1789) Dluinet válasza mzso (#1788) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Az 5630-asok milyenek, több kicsi van egybeépítve, milyen az "átlag" lumen ledenként?

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#1790) mzso válasza Dluinet (#1789) üzenetére


mzso
veterán

Nem ismerem csak láttam, hogy előfordul az Ebay-en.

(#1791) kormost válasza mzso (#1788) üzenetére


kormost
csendes tag

5050-es

(#1792) mzso válasza kormost (#1791) üzenetére


mzso
veterán

Szerintem az nem valami sok egy 27 Ledes hidegfehér van a budiban, oda még teljesen jó. Viszont a 44-es melegfehér a szobában inkább hangulatfény jellegű.

(#1793) kormost válasza mzso (#1792) üzenetére


kormost
csendes tag

Kösz!

(#1794) moha21 válasza mzso (#1752) üzenetére


moha21
addikt

Nem lehet, hogy te a bemenő teljesítményt méred ők meg másról beszélnek?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1795) mzso válasza moha21 (#1794) üzenetére


mzso
veterán

Mégis miről? Azt kéne megadni mennyit fogyaszt, amit nem valami pontosan adnak meg. :)

(#1796) moha21 válasza mzso (#1795) üzenetére


moha21
addikt

Mondjuk, ha kapcsoloüzemű táp van benne, akkor olyan fogyasztásmérővel kell nézni, amit nem zavar ez.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1797) Batman2 válasza moha21 (#1796) üzenetére


Batman2
őstag

Ha az enyenáramú oldalon, közvetlen a LEDek által felvett áramot méred, akkor nem érdekes, mi van előtte.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1798) moha21 válasza Batman2 (#1797) üzenetére


moha21
addikt

Igen csak ez nem derült ki, hogy melyiket mérjük és mivel ezért is kérdeztem. _:)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1799) mzso válasza moha21 (#1798) üzenetére


mzso
veterán

Váltakozó feszültséget és áramot a foglalatnál.

(#1800) mzso válasza moha21 (#1796) üzenetére


mzso
veterán

Ezt így nem értem. Ha effektív feszültséget és áramot mértünk akkor tényleges fogyasztást mértünk nem?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.