Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  AMD FX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:01:58

LOGOUT.hu

AMD FX processzorok topikja
- AM3+ tokozás
- Nyolc, hat, vagy négy mag
- DDR3-1866 RAM támogatás
- Szorzózármentes modellek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10051) =HG= válasza Asbee (#10048) üzenetére


=HG=
addikt

Ne haragudj, de éppen erre akartam kilyukadni a BF3-al, hogy nem kell tuningolni az FX-et ahhoz, hogy meleg legyen, elég egy olyan játék ami kihasználja a több magot. Tehát nem csak tuningbajnoknak javaslom a vizet. Mindenki azt mondja, hogy ha tuningolod, akkor kell a komolyabb hűtés... Hát nem csak akkor...

(#10052) Alastair' válasza DeadMeat (#10049) üzenetére


Alastair'
nagyúr

Gondolom a HDD-k iszonyatos teljesítményt javultak a vízhűtéssel. 35 fok helyett már csak 29 fokosak. :C

Alister from Hell

(#10053) bozont válasza =HG= (#10051) üzenetére


bozont
veterán

Na jó és te mit értesz meleg alatt ami miatt már víz kell? Mert nekem az, hogy ebben a hőségben 60C°-os a processzor 100% terhelés mellett, nem indokolja a vizet, az még simán üzemi hőmérséklet. Arról nem is beszélve hogy játékok alatt meg hűvösebb, a kivétel meg erősíti a szabályt (az a kevés, pl BF3 ahogy mondod, majd ha megveszem valamikor tesztelem én is). Ha már nyaldosná a 70C°-ot, akkor már beszélhetünk elégtelen hűtésről.

(#10054) Borokafa


Borokafa
őstag

Mondjuk én Brockennel hűtök, semmi extra ház, csak egy 120-as venti cseréli a levegőt, ettől függetlenül hang nélkül tartja hűvösen a procit.
Sajnos néhányan túlmisztifikálják itt a hűtés témát . Nekem is volt egy egész jó kis vizes cucccom, de leváltottam a Brockennel és nem bántam meg. Ezzel semmi nyűg és majdnem ugyan azt tudja, töredék áron.

(#10055) Asbee válasza =HG= (#10051) üzenetére


Asbee
veterán

Mi az hogy meleg legyen? Amíg a megadott alatt van addig nincs gond. Tehát szerinted akkor ha valaki alapon akarja használni a procit akkor vegyen 20k+ ért vizet mert meleg az fx? Ez inkább csak a te véleményed hogy tuning nélkül is kell a komoly hűtés, de a tesztek tapasztalatok ne mezt mondják.

[ Szerkesztve ]

(#10056) kovsol


kovsol
titán

elmondom mi a megoldás:
nem kell nézegetni a hőfokot aztán csókolom :D tönkre úgyse fog menni, mert előbb fog leállni/leszabályozni.

May the Force be with you!

(#10057) DeadMeat válasza Alastair' (#10052) üzenetére


DeadMeat
veterán

5 3,5" hely van 4 hdd-vel 1 ssd-vel.Valóban, most már csak a víz hőfokáig mennek fel, picit fölé.De előtte lazán megvolt a 60 fok.Befűtenek ezek maguknak négyen.Csak cirka 20 fokot tévedtél :P Nem mellesleg a dobozok hangszigeteltek.Az ssd hangosabb, mint a 4 hdd.
Jah nem is említeném a megemelkedett adatátvitelt.300 megával másolnak a hdd-k ;] Ez miatt természetesen :D

kovsol:Adom :D

[ Szerkesztve ]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#10058) eszakas


eszakas
senior tag

Hali!

Én úgy gondolom minél alacsonyabban tudom tartani a proci, stb.. üzemi hőfokát annál hosszabb életű lesz az adott egység. Ha nem is tuningolok de legalább olyan legyen a hűtés, hogy ne engedje a nagy hőmérséklet ingadozást játék közben sem. Mivel földrajzból tanultuk mit okoz a nagy hőmérséklet ingadozás Ezért választottam a Mugent2 hűtőt 2db gyári ventivel. Lustaságból nem csinálok neki vizet a gyári vizek meg drágák hozzá. De ha volna pénzem rá vennék rá mert amint az előző hozzászólások egyikében olvastam az a hőt kiviszi a házból és ez sokat számít! Tehát nem feltétlentül tuninghoz kell jó hűtés. A procinak használ ha nem 28-70C° között mozog hanem 30-45 között.

Asus rog strix x570‑e gaming alaplap ,AMD Ryzen 7 3800X ,SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20G,G.SKILL Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz, Corsair HX1200i Köszönöm szépen. Üdv. eszakas :)

(#10059) stratova válasza eszakas (#10058) üzenetére


stratova
veterán

A szándékot nagyon helyesnek tartom, viszont a tuing nélkül a max. gyári hőmérséklet alatt marad a processzor szinte bizonyosan előbb váltod le, mintsem korai halálát lelje a hőingadozásban. A 6 éves laposom nyári melegben belekóstol a 70°C-ba is - ehhez elég neki egy flash-sel teletűzdelt oldal - de a Tj itt 100°C.
De ha Bull-om lenne én is valamilyen hasonló kaliberű hűtőt vennék, inkább legyen egy kicsit túlbiztosítva gyári körülmények között is.

(#10060) frescho válasza kovsol (#10056) üzenetére


frescho
addikt

Hosszu tavon azert nem tesz jot a 60 fok a hazban. Par ev utan jonnek ki a gondok, hogy kh-s lesz valamelyik forrasztas es lehet reballra vinni a cuccot. Persze az is igaz, hogy addigra elavul a cucc es a toredeket eri majd a jelenlegi aranak.

https://frescho.hu

(#10061) eszakas válasza stratova (#10059) üzenetére


eszakas
senior tag

Hát igen :), de mivel ez egy Bullos topic eleve ebben gondolkodom.
Ezt egy írásban találtam elég tanulságos.
A termikus határ értelmezése, megjelenése és következményei:
-Intel: 500MHz környékén jelenik meg a léghűtés
-A hőfal a Pentium 4 harmadik (Prescott) magjánál jelenik meg (2000-es évek eleje, közepe), ez egyúttal a termikus határ is, tovább lényeges mértékben (az eddigi 100x/10év ütemben) nem növelhető a frekvencia.
-Az Intel a korábban már bejelentett 4 GHz ill. nagyobb órafrekvenciájú Pentium 4 modellek visszavonására, sőt a Netburst architektúra továbbfejlesztésének leállítására kényszerült.
-A léghűtés elméleti határa: 100W / 1cm2

Attól hogy te magas hőfokon járatod még nem biztos hogy használ neki.

Asus rog strix x570‑e gaming alaplap ,AMD Ryzen 7 3800X ,SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20G,G.SKILL Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz, Corsair HX1200i Köszönöm szépen. Üdv. eszakas :)

(#10062) frescho válasza eszakas (#10061) üzenetére


frescho
addikt

A leghutes sokkal elobb jelent meg. A DX4-eknel mar ajanlottak a bordat es a pentiumoknal mar aktiv hutesre volt szukseg.

https://frescho.hu

(#10063) Borokafa


Borokafa
őstag

Pl. Prescott magos procik is elég forró fejűek voltak, és nem is mai "gyerekek", ennek ellenére sem haláloztak el idő előtt, pedig azoknál sem volt ritka a 60-65°C.
A mai procik szerintem előbb lesznek elavultak mintsem tönkre menjenek...

(#10064) frescho válasza Borokafa (#10063) üzenetére


frescho
addikt

Nem a procik nem birjak. A regi P4-es, 939-es alaplapok hullanak ebben az idoben, mint a legyek, ha hajtjak oket. Persze mar remenytelenul elavultak es a legutolso G530 vagy X2 is rohogve nyomja le oket.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#10065) Asbee válasza frescho (#10060) üzenetére


Asbee
veterán

Egy átlagos házban amiben van 2 venti ami ma már alap nem lesz 60 fok benn.

(#10058) eszakas: Ugyanolyan hűtővel adott terhelésen ha a környezet se változik nem lesz hőmérséklet ingadozás. Ha terhelés függvényében változik az meg nem befolyásolja.

[ Szerkesztve ]

(#10066) Malibutomi válasza DeadMeat (#10047) üzenetére


Malibutomi
nagyúr

Mondjuk nekem a Brocken felfelé fúj, és 1 centi felette van két 120-as venti ami kihúzza a meleget, szóval nem megy kört már a meleg levegő, hanem azonnal távozik felül.

(#10067) frescho válasza Asbee (#10065) üzenetére


frescho
addikt

Egy atlagos hazban nincs + ket venti, csak azokeban, akik ertenek hozza. A legtobbet meg mindig a gagyibol adjak el.

https://frescho.hu

(#10068) lee56 válasza eszakas (#10058) üzenetére


lee56
őstag

Ezek a procik eléggé fel vannak készülve a hőingadozásra, és ha a -150 fokot is kibírják, talán nem esnek szét ha 30<->60+°C között kell ugrándozniuk :) Vagy szerinted nem gondoltak a gyárban a hőingadozásra, amikor a szigetelést meg az egészet tervezték? :)

Ne érts félre, nagyon helyes hogy nem akarod hogy hőgutát kapjon szegény, de ezzel inkább az alaplapi chipszeted életét hosszabbítod valamelyest, na meg a többi melegtől szenvedő alkatrészét a gépházadban pl. hangkártya/vinyó/éstb..

No Comment

(#10069) attamero81 válasza lee56 (#10068) üzenetére


attamero81
senior tag

Igazad van!Elég jártas vagyok az SMD technológiában és az alkatrészek tűrőképességeivel is.
Pl:
A legújabb E szériás Samsung LED tv-knél a az ECHO-P procija ugye közt tudott,hogy 2 magos cerka butítva.Na most ez forrasztásnál kb.200-260 fok közé melegedik.Na most ezt ha többször is elviseli akkor az 30 fok ingadozás nem árt neki.Főleg ha figyelembe veszük,hogy a Bull-okat kicsit vastagabb kupak védi.

Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!

(#10070) kovsol válasza frescho (#10060) üzenetére


kovsol
titán

remélem évekig nem fog tartani ez a meleg :D

May the Force be with you!

(#10071) attamero81 válasza kovsol (#10070) üzenetére


attamero81
senior tag

Hát abba maradhatna már,mert elég uncsi ez a hőség.Tegnapi nap sajna kényszerből kellett pihentetni rendszert,mert a közelben volt egy kis eső és nagyon fülledt volt az idő.Hiába 8 hengeres dozer,azért neki is jár a pihenő!! :DDD

Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!

(#10072) stratova válasza eszakas (#10061) üzenetére


stratova
veterán

Nyilván nem használ neki, de mire a procinak baja lesz előbb kerül maga a notebook eladhatatlan vagy hordozhatatlan állapotba. Amúgy ha már P4, a 2004-es Northwood magos ősvas nyáron azért dalra fakad, olyankor az kap egy kis pihenőt meg néha egy takarítást.

De részben arra is céloztam, hogy ha már valaki 20e körüli összeget képes hűtésre áldozni (egy 40e körüli processzornál) legalább olyat vegyen, ami várhatóan későbbi CPU-nak is jó, máskülönben felesleges pénzkidobás.

(#10073) Asbee válasza stratova (#10072) üzenetére


Asbee
veterán

De ha abból indulunk ki, hogy az újabb proci kevsebbet fogyaszt, kevésbé melegszik elvileg (ami ugye a bullnál nem igazán jött össze) akkor nem feltétlenül kell batár hűtő ha a jövőre is gondolunk.

(#10074) stratova válasza Asbee (#10073) üzenetére


stratova
veterán

Nagy teljesítményű hűtőnél nyilván a foglalatkompatibilitásra gondoltam.

(#10075) MiklosSaS válasza Asbee (#10073) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

Sem a bull-nal de sem az intel-nel nem jott ossze (sandy vs ivy).
Egyebkent szerintem aki nem nyomja a tuningot, annak ertelmetlen egy vagyont kolteni hutore. A garancia 3 ev, ez alatt minden processzor elavul, ha meg baja van ez ido alatt akkor mehet a gariba.

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#10076) Asbee válasza MiklosSaS (#10075) üzenetére


Asbee
veterán

Látom te sosem bírod ki, hogy valahogy az intelt ne hozd szóba...

[ Szerkesztve ]

(#10077) MiklosSaS válasza Asbee (#10076) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

Ezzel nem akartam senkit bantani. Csak mondtam hogy egyiknel sem jott ossze a dolog?
Miert vagy enyire anti-inteles ?

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#10078) Asbee válasza MiklosSaS (#10077) üzenetére


Asbee
veterán

Egyátalán nem vagyok anti inteles (akkor nem is ez lenne a konfigom) de itt bármi szóba jön te valahogy mindig belekevered az intelt.

(#10079) MiklosSaS válasza Asbee (#10078) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

Akkor javitok. De tudsz mas x86-os arhitekturaju processzor gyartot az ixxxx es az AMD -en kivul ?

Tehat, sem a bull-nak sem mas processzornak nem jott ossze.

[ Szerkesztve ]

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#10080) DeadMeat válasza MiklosSaS (#10075) üzenetére


DeadMeat
veterán

MErt csak a tuning miatt kell jó/jobb hűtő?Esetleg ha valaki rühelli a hangos/hallhat gépet az szóba sem jöhet? :U

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#10081) frescho válasza MiklosSaS (#10075) üzenetére


frescho
addikt

A kekeknek osszejott az alacsonyabb fogyasztas, csak a hoatadasa rosszabb az uj kupaknak es a kisebb chipnek.

Az AMD-nek is osszejott legalabb az idle, mert vegre ok is kikapuzzak a nem mukodo aramkoroket rendesen.

https://frescho.hu

(#10082) attamero81 válasza frescho (#10081) üzenetére


attamero81
senior tag

Szerintem egy olyan proci ami már alapból megy legalább 3.3-on vagy magasabb frekin annak felesleges a tuning.Kifejezetten tuningot házilag nagyon kevesen csinálnak főleg meg léggel.Én az FX8150-re egy Noctua NH-U12P-t vettem amit tudok járatni 800-1200-as venti fordulattal is.Szerintem alapon a 3.6-os frekin ezzel a hűtővel nem fog melegedni,sőt szerintem elég hűs lett a kicsike.Alapból beíndítva 28 fokon áll játékok alatt a háznak a hatására eléri néha a 50 fokot.Bár ebben néha már a külső hatás is szerepet játszik (szoba hőmérséklet).
Egy szónak is száz a vége vagy fordítva: AKI TUNINGOLNI AKAR ÉS KEMÉNY PONT SZÁMOT AZ FELEJTSE EL A LÉGET(kivéve ha nem hajtómű erősségű a venti ;] )
A másik.Szerintem a Bull-os topic-ban nem kéne emlegetni a kékeket,mert bűnti lesz.

Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!

(#10083) DeadMeat válasza attamero81 (#10082) üzenetére


DeadMeat
veterán

A kompi is levegővel megy :D mégis jó extrém(ebb) tuningra is ;]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#10084) frescho válasza attamero81 (#10082) üzenetére


frescho
addikt

Egy szoval sem beszeltem tuningrol. Arrol volt szo, hogy artamas-e a megas homerseklet. Szerintem hosszu tavon art. Hosszu tavon viszont nem tartjuk meg a gepeinket, tisztelet a kivetelnek.

A konkurenciat igenis, hogy emlegetni kell, mert hozza es az elozo generaciohoz lehet merni a termeket. A multkor a Trinity/Vishera-ra kaptuk meg, hogy OFF-olunk, a fene sem erti...

https://frescho.hu

(#10085) eszakas válasza frescho (#10084) üzenetére


eszakas
senior tag

Az hogy árt az biztos nemhiába hűtik a szervertermeket is :)

Asus rog strix x570‑e gaming alaplap ,AMD Ryzen 7 3800X ,SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20G,G.SKILL Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz, Corsair HX1200i Köszönöm szépen. Üdv. eszakas :)

(#10086) frescho válasza eszakas (#10085) üzenetére


frescho
addikt

Az egy masik teszta. Ott sokkal nagyobb a teljesitmenysuruseg. A melegtol a lemezek szoktak eloszor feldobni a talpukat, aztan jonnek a tapok es a csak utana a tobbi. Egy klima leallas alatt es utan a hdd-k hullanak, mint az oszi legyek.

https://frescho.hu

(#10087) Mardel válasza frescho (#10086) üzenetére


Mardel
őstag

Meg ott nem mindig egy gépet kell lehűteni hanem 50-100-at minimum.

Voltam anno BIX központban és annak egy-két szervertermében polcokon feltronyozva töménytelen mennyiségű gépek, álpadló álmenyezet, és állandó 18-20 fok körüli hőmérséklet.

[ Szerkesztve ]

Ennél többet nem kell tudni. Csak azt, hogy a víz nedves és kék az ég. Meg hogy a vérapó mindig a helyén van és egyre erősebb.

(#10088) perfegor17


perfegor17
senior tag

Ezek megfelelő értékek?
Hőmérsékletek
Alaplap 33 °C (91 °F)
CPU 41 °C (106 °F)
1. CPU / 1. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 2. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 3. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 4. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 5. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 6. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 7. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 8. mag 22 °C (72 °F)
Aux 22 °C (72 °F)
GPU1: GPU dióda (DispIO) 44 °C (111 °F)
GPU1: GPU dióda (MemIO) 40 °C (104 °F)
GPU1: GPU dióda (árnyaló) 43 °C (109 °F)
GPU2: GPU dióda (DispIO) 39 °C (102 °F)
GPU2: GPU dióda (MemIO) 36 °C (97 °F)
GPU2: GPU dióda (árnyaló) 40 °C (104 °F)
WDC WD5000AAKS-00E4A0 35 °C (95 °F)

(#10089) Asbee válasza perfegor17 (#10088) üzenetére


Asbee
veterán

Most már a fene tudja, hogy a maghő valójában hogyan van az amd-nél. Hány fokos szobában mérted ezeket?

(#10090) perfegor17 válasza Asbee (#10089) üzenetére


perfegor17
senior tag

Hajnal 5-kor mértem és 25c volt.

(#10091) Asbee válasza perfegor17 (#10090) üzenetére


Asbee
veterán

Elvileg nem lehet alacsomyabb mint a szobahő, de ugye felmerült régebben, hogy másképp van az fx-nél a maghő.

(#10092) attamero81 válasza frescho (#10084) üzenetére


attamero81
senior tag

A tartós magas hőmérséklet (kb. 60-70 fok) az ártalmas lehet,de ez is kifejezetten proci példány függő.Nekem a kis gépemben a 478-as P4 3.2 GHZ-es proci nap,mint nap 62 fokon megy és ennek már kb. 4 éve.Na most e mellett volt AMD és van is és volt olyan amikor az AMD már 60 foknál K.O. megállt újra indult stb.Szóval tág fogalom,hogy árt-e hosszú távon és akkor is a hőmérséklet tartós nagysága is befolyásolja.Én amondó vagyok,hogy egy procit amit jól tudunk használni alap frekin (pl. FX8150 -->3.6 GHz) akkor tartósan érdemes olyan hűtést rátenni ami a személyednek teljesen megfelel vagy amit úgy tapasztaltál,hogy a procit megfelelő hőmérsékleten tartja.Na most itt lehetne vitatkozni,hogy mi az optimális műkődési hőmérséklet pl a mi esetünkben a Bull-nak.Én a saját véleményemet mondom,ami szerintem ha tartósan 40-47 fok közt tartjuk akkor mondhatjuk,hogy kíméletesen van járatva.Ki hogy ért ezzel egyet?

Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!

(#10093) bozont válasza attamero81 (#10092) üzenetére


bozont
veterán

Természetesen, az proci függő hogy melyiknek mi az optimális hőmérséklet, hiszen van/volt olyan ami nem szerette ha 60C° fölé megy a hőmérséklet, de olyan is ami még 80-at is bírta.
De az FX-ek esetében, az AMD szerint 70C° ez a határ. Én amondó vagyok, hogy szobahőmérséklettől függően 45-60C° az optimális. Például ilyen nagy melegben (nekem ráadásul tetőtérben van a szobám) 50-60 fok terhelésnél nem zavar, viszont ha 20-25 fokos szobában lenne ekkora hőmérséklete az már azért zavarna.

(#10094) Borokafa válasza bozont (#10093) üzenetére


Borokafa
őstag

Milyen jó is lenne az a 20-25°C-os szobahőmérséklet... :O :)

[ Szerkesztve ]

(#10095) SSJmeszes válasza Borokafa (#10094) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Helyette nállam is erre még rá lehet adni min. 10°C!:D:D azaz legaláb 35°C van a szobába!:D

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#10096) Mardel válasza bozont (#10093) üzenetére


Mardel
őstag

Azt azért ne felejtsük el, hogy az AMD azt a 70 fokot Tctl hőre értette és nem "kupakhő"-re.

Tehát olyan 80-90 fok körül lehet az a kupakhő amit még elviselhet.
Viszont ez a hőmérséklet csak annyit jelent hogy innentől hibázhat a számításokban a proci és nem azt, hogy ha sokáig így megy akkor egyszer csak kipurcan.

Egy mai moder processzor tervezésekor bőven bele van kalkulálva, hogy ha az ember megveszi és nem ért a géphez és mondjuk 1 db házventis házba teszi mert az valamiért megtetszett neki, még az se okozzon neki gondot alap hűtővel nyáron.

Tehát ha nem tuningolsz felesleges jóval drágább hűtőt venni, csak azért hogy a hőmérséklet 10 fokkal kevesebb legyen és abban a hitben ringasd magad, hogy most milyen jót tettél a procidnak.

Már többször is belinkeltem egy prohardveren írodott cikket erről de úgylátszik senki sem szeret olvasni.

Hőtan a PC-k és tuning világában

A lényeg:

Először egy kis: „Jó tisztában lenni vele” gyűjtemény:

Jó tudni, hogy az integrált áramkörök NYÁK-lemeze (nyomtatott áramköri lap) sokkal kevésbé fogja vezetni a hőt, mint egy alumínium hűtőborda. A víz pedig több hőt képes szállítani, mint a levegő, mivel sokkal sűrűbb is, mint a légkört alkotó gázkeverék. (több energia kell, hogy 1 fokkal melegíts 1 liter vizet, mint 1 liter levegőt)

Valamint azt sem árt szem előtt tartani, hogy ha 5 Celsius fokkal melegebb levegőt fújsz át a CPU hűtőbordáján, attól soha nem lesz 5 fokkal melegebb a CPU magja, mert sokszor már nem is a lamellák lehűlése a limitáló tényező, hanem a hőcsövek kapacitása, a hűtő CPU-tokozással érintkező felületének és a köztük lévő pasztázásnak a minősége, stb…
*Amúgy a jó paszta aranyat ér.

Ha már forró az egész bordázat mindegy, hogy lekvár van alatta vagy szétnyomott légy, de ha megfogod a lamellákat és alig langyosak, a CPU meg 78 fok akkor megéri elgondolkodni a pasztacserén, de még ott is lehet, hogy a hőcső a kevés, vagy ha nem hőcsöves, akkor szimplán rossz konstrukció (még ha drága is).
**Ha már itt járunk, megemlíthetjük, hogy a hőcső is egyfajta vízhűtés, mert többnyire víz (de lehet más folyadék is) párolog el a csövek CPU-hoz közeli részében, a lamelláknál pedig lehűlik, és ezért lecsapódik, majd visszafolyik a talphoz (ferde állásban trükkös belső vízvezető kialakítással). Ez a fázisváltás sokkal több energiacserével jár, mint az egyszerű termikus kölcsönhatás. Csak a hőcső nem lenne hatékony, ha messzire akarnánk vinni benne a gőzt, és limitált a lamellázat hossza is, a vizet viszont méterekkel odébb is ráérünk tetszőlegesen nagy radiátorban lehűteni.

Jó észben tartani azt is, hogy sem a szilícium, sem az alumínium, sem más áramköri alkatrészek nagy része nem olvad még meg 100 Celsius fokon se (lehet kávét főzni a CPU-n ha nagyon akarod…). Persze van pár alkatrész, melyek érzékenyek a hőmérsékletre (akár 60 fokon is túlzottan melegük lesz), de ezek rendszerint messzebb találhatók a nagyobb hőforrásoktól, a saját hőtermelésük elvezetéséről pedig szükség szerint külön berendezés gondoskodik.

A 100, de főleg a 80 fok közeli hőmérsékletek inkább csak amiatt lehetnek kártékonyak, hogy fokozzák az elektromigráció hatását. Ezt legjobban a hőmérséklet és az üzemfeszültség befolyásolja, de a magas hőmérséklet általában a magas feszültség eredménye, főleg tuningnál.
Az órajel emelésével csak közel lineárisan, a feszültséggel már közel négyzetesen nő a hőtermelés – A hőtermelés, nem a kimért hőfok! (Saját megj.- Ez lenne Bulloknál a Tctl szerintem.)
Ez a hatás nem más, mint hogy az igen apró méretű tranzisztorok és a köztük lévő igen apró méretű fémvezetékek (ne drótokat, hanem inkább festékfújóval felvitt füstréteget képzeljünk el, mintha ceruzával rajzolnánk az áramkört papírra, aztán a grafitban megindul az áram, csak épp egy porszemet firkáltunk reggeltől estig mire készlett a 100-ada…) igen kevés, helyenként lassan már atomokban végigszámolható mennyiségű anyagból állnak. A rajtuk áthaladó áram képes atomokat is kilökni a fémrácsból, és egy másik ponton „leejteni” azokat, és így elzilálni a huzalozást, aminek hosszú távon nem sok jó az eredménye. (Pl. még tovább kell emelni a feszültséget, hogy elegendő áram jusson át és benn is vagy az ördög mókuskerekében, míg el nem ég valami…)

*Ez nem szorosan a cikkünk témája, de tévhitnek tévhit:

A Core2-es Intel procikat nem tuningra tervezték! Sőt, az Intel hivatalosan nem örül, mikor az olcsó CPU-it is magasra húzgálják. A méregdrága extrémeket szerinte is szabad, ott nyíltan megfizetted, hogy tuningolhass amit jólesik, és örül mindenki, ha az Intel extrem proci a tuningbajnok és nem az AMD black edition…
Ez csak a 13+n-edik. szentírás, hogy „A Core2-t húzni KELL!” Mert tényleg húzni kell, ha hasznodra is válik az az 40-90% többletteljesítmény. (tipustól, módszertől, és legfőképp szerencsétől vegyes függésben)
DE! Hosszútávon kordában tartott hőfokokon is meg tudja gyengíteni a magas feszültség a CPU-t. 65nm-en 1,6V-tól, a 45nm-en már 1,45V-tól is pengén táncolsz. Ez is szerencse kérdése is, mi árt, mi nem.
De az is igaz, hogy annyira nem is vészes játék ez, mint aminek tűnik, hisz nem tönkremegy a proci, csak egyre kevesebb tuning marad benne, de belátható időn belül még nem érsz alapórajelig se a visszagyengülésekkel. Mire komoly gond lesz a visszagyengülésből aprópénzt ér és nem érdekes 60 vagy 20% tuning maradt-e benne mára, valamint az alap-órajeles, alapfeszes állapot még sokáig tartható lesz, amíg csak többet ér egy kiscímletű, de papír bankjegynél… Ha leég az más tészta, szerencse kérdése kifogni a gyári hibásat, alapfeszen is tönkre tud menni, ha hibás, van is ilyen…

Manapság általában nem szorulnak a gyáritól nagyobb teljesítményű hűtőkre, vagy akár drasztikus fordulatszám emelésre a gyári hűtők ahhoz, hogy kihajtsunk egy chipet. Esetleg az atomtuningos olcsó Core2-esek alapfeszen is megpirulhatnak egy nagyongagyi dobozban mellékelt hűtő alatt, de többnyire csak akkor jön szóba a hűtőcsere akár CPU-n, akár VGA-n, ha csöndet akarunk, meg akarjuk emelni a feszültséget is a nagyobb tuning érdekében (netán a kettőt együtt), vagy azt hisszük gyárilag belőtt ventivezérléssel tuning nélküli 80 fokon minden leolvad és felrobbanunk és azért nem stabil a 100% overclock-kal a szétfeszelt CPU, mert már 70 fokos a mag és nem elég a víz hanem kompresszor, mert nem megy 500 FPS-t a Cryiss és ahajjajajjj……..

Szóval. Én azt tanácsolom, amíg nem akarunk tuningolni semmit ne barkácsolgassunk, hagyjuk fent szépen mindenen a gyári hűtőt, ami pörögjön csak gyárilag belőtt ventilátorszabályzással. Ha így tönkremenne, akkor gyári selejt, pech és garancia (vagy ha az már 3 éve lejárt, akkor már őskövület a PC-világban és amúgy se nagy veszteség érte, 2-3 doboz cigi árából vegyünk jobbat…)
Persze ha csönd kell az más tészta, de akkor inkább ruházzunk be passzív vízhűtésbe, és kuss lesz.

Ha nem akarunk brutál tuningokat, csak szoftveresen megpiszkálni egy kicsit az órajeleket akkor se feltétlen babráljuk a hűtést, mert lehet, hogy többe kerül a tuninghűtő, mint amennyit nyerünk a dolgon (sőt, ha nem emeljük a feszültséget, akkor tuti). Nézzük meg hány fokos a chip alapon, és ha az elérhető tuning után sem nőtt a hőmérséklet néhány foknál többel (vagy még drasztikus növekedés után is 75 fokos CPU és 85 fokos GPU alatt járunk), akkor hagyjuk szépen gyári fordulatvezérlésen és örüljünk, hogy megtettünk mindent, amivel még nyugodtan alhatunk, miközben a gép is szebben dorombol egy picit…

Ha meg agyon akarjuk húzni és emelgetjük a feszt, akkor ugye alap hogy hűtőcsere, de akkor legyen inkább víz, mint lég, és itt ne izguljunk a hőfokok miatt (bár legyünk 75-80 fok alatt, vagy még lentebb, hogy stabil legyen a magas órajel…), a magas feszültség elvégzi a dolgát és 2-3 év múlva már csak irodai gépbe lesz elég stabil szegény proci, a tuningpotenciálja szép lassan inpotenciává lankad. (de alapon még működni fog és akkor már úgy is mindegy 20%-al gyorsabb, vagy lassabb, mert a 2 generációval újabb, olcsó cuccok is lekörözik mindenhogy…)

Ismét egy tévhit a CPU tuningról:
Az nem stabil CPU tuning, ha bebootol a windows és lefut a Vantage. Nem, az sem ha 10 percig futott a Prime95 (vagy ORTHOS) minden magon és szabad memórián. Attól még elszállhatnak a partíciók a winyódot egy váratlan kékhalál után, és miegymás kellemetlen dolgok érhetnek. Az már valami, ha 40 óráig fut a Prime95, de ki az az az elvetemült, aki Prime95-el tesztel 2 napon át? Főleg mikor van olyan program is, ami 8 perc után megmondja, amit a Prime95 2 nap alatt…
Ez az IntelBurnTest, az az algoritmus, amivel az Intel is teszteli a CPU-kat. Ez is hasonló kalkulációkkal nyúzza a procit, memóriát és chipsetet, mint az Orthos-Prime, csak nagyságrendekkel hatékonyabb. Ha ez hiba nélkül fut 20 percig, akkor már nincs az Isten, hogy lefagyjon a gép egy játék alatt a CPU/Chipset/RAM hiba folytán.
És attól hogy Intel, még előszeretettel használható AMD processzorokhoz is, az x86 kód az x86 kód, főleg x64-es windows alatt, mert ott az Intel procik is amd_x86_64 módban mennek...

IntelBurnTest

Ha már itt vagyunk, menjünk bele mi az a stabil VGA tuning. Nem, nem a Vantage, attól még kifagyhat 20 perc után egy játék, vagy ami rosszabb, aprócska hibák jelentkezhetnek a képen, amiket driver vagy játékhibának tudsz be és rontják az élményt. (többet árt, mint használ az a pár FPS)
Fogjuk a Furmarkot, és 1024x768 körüli felbontásban fűtsük vele fel a VGA-t, úgy 20 percen át. Most indítsuk el az ATI-tool artifact scant, és sasoljuk szemmel is a hibákat miközben emelgetjük az órajeleket. Ha megvan a küszöb, ahol még nem hibázik (legalább 2-3 percig nézzük még, miután már nem nyúltunk az órajelekhez) zárjuk be a Furmarkot, de az ATI-toolt még árgus szemekkel figyeljük 2-3 percig hogy hibázik-e. Ha megvan a legmagasabb hibamentes órajel, akkor zárjuk be az ATI-toolt, és futtassuk csak a Furmarkot úgy 20-30 percen át. Most kell Vantage-t is futtatni, és most vagyunk kész. Nyugodtan alhatunk.

Mégvalami, mert fontos…
A kicentizett tuningot legalább havonta, de inkább 2 hetente ellenőrizzük egy rövidke teszteléssel (pár perc BurnTest a CPU-n és 15 perc Furmark-ATItool a VGA-n), mert alapfeszen igen ritkán, de feszemelve gyakrabban meggyengülhetnek az alkatrészek, és vissza kellhet venni pár Mhz-et minden hónapban. (lehet, hogy éveken át is mehet szénnéfeszelve ugyanúgy, de nem tudod, ha nem ellenőrzöd…)

Nos, remélem adtam néhány megfontolandó tanácsot, miként is tekintsünk a PC-k hűtőrendszereire, és úgy magára a hőmérsékletértékekre, nameg a tuningolásra.

[ Szerkesztve ]

Ennél többet nem kell tudni. Csak azt, hogy a víz nedves és kék az ég. Meg hogy a vérapó mindig a helyén van és egyre erősebb.

(#10097) tibizje


tibizje
tag

Üdv. Nagy problémám akadt egy FX-4100zal.
Azzal kezdődött minden, hogy bármivel játszom, az elején minden faszán megy, órajel 3.6GHz. Aztán 5-10p játék után leesik 1400MHz-re és elkezd szaggatni a játék, utána egész végig úgy marad, amíg ki nem kapcsolom a gépet. Nem melegszik túl, 55fok körül járt maximum 3.6GHz-en, miután lement 1400ra, olyan 40 fok. Cool n Quiet módra gyanakodtam, kikapcsoltam, semmi, nem lett jó. Utána a Turbo Core-t is kikapcsoltam, Windows7ben az energia takarékosságot is kikapcsoltam, de semmi.BIOS beállításokat Defaultra raktam,de nem. Mindig ugyanaz történik. Így elég idegesítő a játék, mivel kiadtam egy csomó pénzt, és GTA IV-t,(patchelve!!), Crysis2-t vagy Fifa12-t is low vagy közepes beállításon kell hogy játsszam.

MSI 760GM-P23 FX
AMD FX-4100
Kingmax 4GB DDR3 1333MHz
MSI HD6850 1GB GDDR5
Samsung HD160JJ 8MB 7200RPM SATA
FSP FSP400-60APN
(Felbontás: 1024x768)

válaszokat előre is köszönöm!!

(#10098) Alastair' válasza tibizje (#10097) üzenetére


Alastair'
nagyúr

Nézd meg, hogy melyik bios van a lapon, ha szükséges frissítsd.

Alister from Hell

(#10099) tibizje válasza Alastair' (#10098) üzenetére


tibizje
tag

Bios a legfrissebb van. az Msi oldalán 17.9 van írva, nálam BIOS pedig v17.9-et ír, tehát gondolom a legfrissebb.

nekem mondtak olyat is hogy a táp kevés, és 500as kéne, bár nem hiszem.

(#10100) MiklosSaS válasza tibizje (#10099) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

Nincs kizarva hogy a tap-od is vacakolhat. Mondjuk ezek a dozerek tuning alatt azert esznek rendesen. A videokarid huzva van ?

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  AMD FX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.