Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás

Hozzászólások

(#3951) pc-user válasza pc-user (#3949) üzenetére


pc-user
aktív tag

(az előzőek folytatása)

... vagy mit jelent mondjuk "világosságnak" lenni?

Persze más és más helyzet elé állítja az embert a kérdés egy bibliaórai közösségben és egy futballmeccsen...

(#3952) pc-user válasza Dalai Láma (#3950) üzenetére


pc-user
aktív tag

Arra gondolsz, válasszuk ketté (fogalmilag), hogy milyen életet kíván a kereszténytől Isten és ehhez képest hol áll ő?

(#3953) kymco válasza pc-user (#3951) üzenetére


kymco
veterán

Só, kovász, világosság... mindhárom ugyanoda mutat :) mindhárom ugyanazt jelenti csak három képi megfogalmazásban.

www.refujvaros.hu

(#3954) kymco


kymco
veterán

Épp mostanság olvasom a Mózes 5. könyvét és elég sok dolog jött elő benne, amiről korábban vitáztam.
Izrael szerepe abban, hogy kiválasztott lett:
5Móz. 9,5-8a
Nem a magad igazságáért és szíved egyenességéért mégy be oda, hogy birtokba vedd földjüket, hanem ezeket a népeket gonoszságuk miatt űzi ki előled Istened, az ÚR, hogy megtartsa ígéretét, amelyet esküvel fogadott meg az ÚR atyáidnak, Ábrahámnak, Izsáknak és Jákóbnak.
Tudd meg azért, hogy nem a magad igazságáért adja neked birtokul azt a jó földet Istened, az ÚR, hiszen te kemény nyakú nép vagy!
Emlékezz rá, és el ne felejtsd, hogyan ingerelted haragra Istenedet, az URat a pusztában, attól kezdve, hogy kijöttél Egyiptomból, míg csak el nem jutottatok erre a helyre: folytonosan lázadoztatok az ÚR ellen.
Már a Hóreben felingereltétek az URat.

Én nem találok semmi olyan indokot, ami különlegességet jelentett Isten előtt, mikor kiválasztotta népének Izraelt, de találok számos példát arra, hogy Izrael nem tekinthető különbnek.
Izrael hite:
A másik, ami szintén most jött elő bennem, a tízparancsolat első üzenete:
Én az ÚR, vagyok a te Istened, aki kihoztalak Egyiptom földjéről, a szolgaság házából. Ne legyenek idegen Isteneid énelőttem.
Egyrészt nagyon izgalmas, hogy a környező népek mind politeista vallásúak, olyan istenségekkel, akik emberi gyarlóságokkal felvértezve kihasználják az embereket, és el kell nyerni a kegyét az isteneknek áldozatokkal. És megjelenik egy kis nép monoteizmusával, és egy olyan Isten bemutatásával, aki még a parancsolatait is úgy kezdi, hogy elmeséli, hogy mit tett a népért. Egy olyan Isten, aki tesz a népéért, és nem a nép kihasználásán munkálkodik. Nem kell elnyerni a kegyét, mert az áldozati ajándék hálaáldozat... nem fizetség. Hiszen minden az Istené, mit adhatnánk neki?
És nem csupán Istenben hisznek a zsidók, hanem abban az Istenben, aki akkor is és most is szabadító Isten. És ez annyira fontos, hogy Isten kötelezi a népet, hogy erre tanítsa a gyermekeket. Mai napig a pészah legfontosabb liturgikus eleme a zsidóknál a szabadító Isten tetteinek tanítása a gyermekeknek. Már akkor sem volt mindegy, hogy kiben és miben hisznek.

www.refujvaros.hu

(#3955) Dalai Láma válasza pc-user (#3952) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Egyrészt ezt is megtehetjük, de nem erre gondolok.

Az első dolog az ,amit a hívő ember a hétköznapokban belül megtapasztal, ez egy belső folyamat, kommunikáció Istennel, Isten jelenlétét érzékelni, stb.

A másik pedig a viselkedés, a többi ember felé irányuló dolgok, amik persze az első dologból indulhatnak ki. Amilyen vagyok belül, olyan lesz a kisugárzásom, és a cselekedeteim is.

Legalábbis számomra ilyen két részre osztás van.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#3956) pc-user válasza kymco (#3954) üzenetére


pc-user
aktív tag

Arra vonatkozóan, hogy mi Isten kiválasztásának alapja Izraelt illetően, találunk igehelyeket, pl.:
"Nem azért szeretett meg és nem azért választott ki benneteket az Úr, mintha valamennyi nép közt a legnagyobbak volnátok, hiszen a legkisebbek valamennyi nép közt, hanem azért, mert szeret benneteket az Úr és megtartja azt az esküt, amelyet atyáitoknak tett" (5Móz 7, 8).

Valakinek elég ez válaszként, valakinek kevés. De úgy gondolom, szőrszálhasogató próbálkozás lenne kutatni, miért "pont Izrael?" Ezt csak azért írom, mert mintha valaki feltett volna már hasonló kérdést...

[ Szerkesztve ]

(#3957) kymco válasza pc-user (#3956) üzenetére


kymco
veterán

Én is erre az eredményre jutottam :)

www.refujvaros.hu

(#3958) Viszlát


Viszlát
addikt

Steven Curtis Chapman - Cinderella

Egy kis háttérinfó:

Chapman véleményem szerint kiemelkedő alakja a kortárs keresztény könnyűzenei világnak, mégpedig azért, mert amit alkot az nem a klasszikus értelemben vett dicsőítés, hanem megfogalmaz minden keresztény életében előforduló dolgokat, mindezt elvilágiasodás nélkül. Szövegei nagyon erősek és mélyrehatóak, őszintén énekel hitről, kétségekről, reményről, halálról, életről, egyszóval mindenről ami az élet része - keresztényként.

Nagyjából egy évtizede létrehozott feleségével egy alapítványt, ami olyan gyerekek örökbefogadását segíti, akik a világ elmaradott, szegény, nyomorúságos országaiban élnek árván. Ők maguk is adoptáltak két kislányt, annak ellenére, hogy van három tinédzserkorú gyermekük.

A minap jutott tudomásomra, hogy egyikük, a mindössze 5 éves Maria Sue baleset áldozata lett, egy irányíthatatlanná vált autó letért az útról és elütötte őt a házuk udvarán játék közben. A fentebb linkelt dal egy átlagos pillanatot ragad ki az életükből, arra utalva, hogy minden perc becses a családunkkal.

A teljes szöveg:

She spins and she sways
To whatever song plays
Without a care in the world
And I'm sitting here wearing
The weight of the world on my shoulders

It's been a long day
And there's still work to do
She's pulling at me
Saying "Dad, I need you

There's a ball at the castle
And I've been invited
And I need to practice my dancing
Oh, please, Daddy, please?"

So I will dance with Cinderella
While she is here in my arms
'Cause I know something the prince never knew
Oh, I will dance with Cinderella
I don't want to miss even one song
'Cause all too soon the clock will strike midnight
And she'll be gone...

She says he's a nice guy and I'd be impressed
She wants to know if I approve of the dress
She says, "Dad, the prom is just one week away
And I need to practice my dancing
Oh, please, Daddy, please?"

So I will dance with Cinderella
While she is here in my arms
'Cause I know something the prince never knew
Oh, I will dance with Cinderella
I don't want to miss even one song
'Cause all too soon the clock will strike midnight
And she'll be gone

She will be gone

Well, she came home today with a ring on her hand
Just glowing and telling us all they had planned
She says, "Dad, the wedding's still six months away
But I need to practice my dancing
Oh, please, Daddy, please?"

So I will dance with Cinderella
While she is here in my arms
'Cause I know something the prince never knew
Oh, I will dance with Cinderella
I don't want to miss even one song
'Cause all too soon the clock will strike midnight
And she'll be gone

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3959) SystemRoot


SystemRoot
őstag

Könnyű zene, könnyű zene. Ti ilyen gyenge dolgokat hallgattok? Ejj. ejj.

Mutatok nektek valamit, amit remélem hogy ismertek.

Guillaume de Machaut

Na ez méltó a keresztény kultúrához! :K

szerk:
Ha nem lenne nektek meg akkor sürgősen vegyétek meg CD-n, messe de nostre dame.
Nekem megvan, CD-n is és DVDn is ez az egész élő felvétel, nagyon gyönyörű.

[ Szerkesztve ]

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#3960) pc-user válasza Dalai Láma (#3955) üzenetére


pc-user
aktív tag

Én is úgy gondolom, hogy ha kimarad az általad felvázolt 1. lépés, akkor a 2. eleve kudarcra van ítélve... Azt, hogy hogyan fordulok a másik ember felé, az Istenhez való viszonyom befolyásolja.

(#3961) pc-user


pc-user
aktív tag

Nem tudom, ki ismeri Hans Küng: Világvallások etikája c. könyvét. Ennek második részében a világvallások kapcsolatának különböző modelljeit boncolgatja.

A hagyományos modell általában az volt, hogy az ember azt állította: a saját vallása az egyetlen igaz vallás. Az ezzel szembeni álláspont: minden vallás igaz a maga nemében.

Küng párbeszédet szorgalmaz a vallások közt, ami által a másik vallása szabadteret kap és komolyan vétetik. Úgy gondolja, nem a vallások egyesítése a cél. Ehelyett mindegyiknek meg kell engedni azt, hogy szóhoz jusson, így legalább békésen beszélhetünk egymással annak érdekében, hogy elősegítsük az igazságot és a békét a világban.

Annak ellenére, hogy a zsidók, a keresztények, a buddhisták, a muzulmánok nem fognak mindenben egyetérteni az Istenről és kijelentéséről kialakított felfogásukban, legalább abban egyességre lehetne jutni, hogy együttműködés valósuljon meg az emberiség javára és békéje érdekében. Küng szerint ennek kellene lennie a jelenkori modellnek.

A kereszténység és az iszlám kapcsolatát tekintve, különösen sürgető a téma.

[ Szerkesztve ]

(#3962) Dalai Láma válasza pc-user (#3961) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Én 2008 őszén épp egy olyan előadássorozaton vettem részt, ami az iszlám és a keresztény vallás közti párbeszédet hangsúlyozta. Voltak adott témák, és egy keresztény majd egy iszlám hívő előadó beszélhetett a témáról, majd kérdéseket tehettek fel egymásnak, és válaszoltak, utána pedig a közönség is kérdezhetett. Nagyon érdekes volt több téma is, meg látni, hogy a más vallásúak hogyan gondolkoznak.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#3963) SystemRoot válasza Dalai Láma (#3962) üzenetére


SystemRoot
őstag

Tony Blair, talán a World Economic Forum, keretében csinált ilyen nagy vallási összejövetelt amilyet te is mondasz, a múltkor láttam a youtubeon, de most nem találom, sztem nézz(etek) utána. Érdekes volt. Ott volt Irán egyik vallási vezetője, meg valami elnök is.

Nekem az iszlámmal van a legtöbb problémám, és a videón is ő volt az egyetlen aki bár hablatyolt békéről meg miegyébről, csak ő nevezett meg ellenségeket, hogy kik az ártalmasak. Persze diplomatikusan fundamentalistáknak hívta őket, de ki dönti el hogy ki tartozik ebbe?:) (ráadásul abból kiindulva hogy ők a fundamentalisták, akkor szerintük aki normális, az a fundamentalista??!?)

Az iszlámmal súlyos gondok vannak. :(

[ Szerkesztve ]

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#3964) SystemRoot válasza SystemRoot (#3963) üzenetére


SystemRoot
őstag

[link]

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#3965) Viszlát válasza pc-user (#3961) üzenetére


Viszlát
addikt

Nekem az a nagyon komoly gondom van ezzel a nagy barátkozással, hogy ha bármelyik vallás vezetői vagy egyszerű tagjai igazán komolyan veszik a hitüket, akkor mégis milyen közös pontot találhatnának? Anélkül, hogy egy falatnyit is feladnának a saját hitükből...

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3966) kymco válasza Viszlát (#3965) üzenetére


kymco
veterán

Ez kiegészíteném azzal, hogy pld az iszlám sem egységes. Ha egy vallási vezető bármit is mond kedvesen, szépen, ez nem fogja meghatni a többi kegyességi irányzatokat, főleg azért, mert a mai pusztítások nem a VALLÁS miatt vannak, hanem vallási köntösbe ültetett politikai machinációk.
Gázából most hazatért magyar asszony mondja, hogy a válságot az arab államok pillanatok alatt meg tudnák oldani úgy, hogy nem szenved a gázában rekedt palesztin nép. De nincs politikai akarat.
Én sem vagyok híve a vallások párbeszédének, mert nem értem, hogy miről is beszélgetnek... De ez nem azt jeleni, hogy nem látom értelmét a különböző vallású emberek beszélgetésének.... Mert egymás mellett élnek, mert megélik együtt a hétköznapokat stb... Egyébként sem tudok mit kezdeni azzal a kifejezéssel, hogy "vallási vezetők". Nekem a püspök nem vallási vezetőm, hanem megválasztott, a struktúra működtetését felvállaló munkatárs. Lehet, hogy nagyobb a döntési jogosultsága, de a hitemet nem ő befolyásolja....

www.refujvaros.hu

(#3967) SystemRoot válasza kymco (#3966) üzenetére


SystemRoot
őstag

attól függ miket értünk az alatt hogy vallás.
a vallási vezetőik nyilvánvalóan felelősek. az iszlám hit és a korán is valószínű hogy közrejátszik.

[ Szerkesztve ]

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#3968) Noddy válasza Viszlát (#3965) üzenetére


Noddy
senior tag

Szerintem ez arról szólna, hogy csak beszélgetnek és elfogadják egymás hitét. Hogy te keresztény vagy én iszlám és nem foglak lelőni, felrobbantani, kibelezni, stb... csak azért mert az a vallásod ami, hanem békében élünk egymás mellett. Tehát nem kölcsönös áttérítgetés lenne.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#3969) Viszlát válasza Noddy (#3968) üzenetére


Viszlát
addikt

Az "áttérítgetés" meg sem fordult a fejemben.

Az elfogadás azért szerintem jóval több annál, hogy nem lővöm le a másikat. De ez így megint érdekes, mert a békéért leülni úgy vélem csakis az iszlámnak kell, a többi vallásosnak elég ha komolyan veszi a hitét.

Az elfogadás pedig képtelenség, legalábbis keresztény oldalról biztosan. De ez nem jelent háborút...

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3970) dabadab válasza Viszlát (#3969) üzenetére


dabadab
titán

Miert, a tobbi vallassal kapcsolatos allaspontban az iszlam tanitasok mennyivel rosszabbak pl. az oszovetsegnel? (Egyebkent eleg sok muzulman is van am ugy a dologgal, hogy komolyan veszi a hitet, aztan megsem erzi szukseget annak, hogy emiatt masokkal balhezzon - Indiaban pl. hatarozottan ez volt a helyzet, amig a nagypolitika bele nem kopott a XX. szazad kozepen.)
Persze, ertem en, mostanaban az beketlenkedo idiotak elsosorban iszlam teruletrol kerulnek ki, de ezert nem feltetlenul maga a vallas a hibas.

DRM is theft

(#3971) Viszlát


Viszlát
addikt

És mégis melyik keresztény vallás él, működik az ó szövetség szerint? Egy szóval sem mondtam, hogy a vallás a hibás.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3972) dabadab válasza Viszlát (#3971) üzenetére


dabadab
titán

"Egy szóval sem mondtam, hogy a vallás a hibás."

Pedig abbol, hogy "a békéért leülni úgy vélem csakis az iszlámnak kell, a többi vallásosnak elég ha komolyan veszi a hitét", nekem erosen az csendult ki, hogy egyedul az iszlam az, ahol maga a vallas nem biztositja a beket, a tobbi meg igen.

DRM is theft

(#3973) Viszlát válasza dabadab (#3972) üzenetére


Viszlát
addikt

Köszönöm, hogy válaszoltál a kérdésemre. :)

Az iszlámban ott a lehetőség az erőszakra, akármelyik békétlenkedő idióta hivatkozhat rá és igazolhatja magát vele. Végülis bizonyos szempontból még hibás is lehet a vallás, hogy erre lehetőséget ad, én mégsem okolnám, hiszen a nagy többség fejében meg sem fordul ilyesmi. Még a nyolcvanas évek végén apám járt iszlám területekre, többször is vendégül látták és többször szóba került a vallás, de sosem érte semmilyen inzultus (kivéve a bandát, akik be akarták adni, hogy ő ütötte el a kecskét, ezért fizessen... de ez más tészta).

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3974) dabadab válasza Viszlát (#3973) üzenetére


dabadab
titán

"Az iszlámban ott a lehetőség az erőszakra, akármelyik békétlenkedő idióta hivatkozhat rá és igazolhatja magát vele."

Nekem ugy tunik, hogy tortenelmi peldak sora bizonyitja, hogy ezt szinte barmelyik vallasrol elmondhatjuk. (Meg ahogy azt is, hogy kb barmilyen vallasok kepviseloi jol elvannak egymassal, ha senki nem hajt arra, hogy egymasra uszitsa oket.)

Ja, az oszovetseges kerdes: nekem ugy tunik, hogy minden kereszteny iranyzat merit valamennyit az Oszovetsegbol (kezdve mindjart a Tizparancsolattal) es arra vonatkozoan nincs egyseges kereszteny velemeny, hogy egeszen pontosan mi az, ami "elavult" belole.

DRM is theft

(#3975) Viszlát válasza dabadab (#3974) üzenetére


Viszlát
addikt

A jelenről van szó, vagy ezek a vallási "vezetők" a régmúlt sérelmei miatt erőltetik a kommunikációt? Ha nem muszáj, ne keverjük ide a katolicizmus baromságait.

Ez nagyon szép csúsztatás, hogy merít, elegáns. :K Melyik keresztény vallás "merít" azokból a zsidóknak szánt törvényekből, amiket általában kifogásolni szoktak? De kérdezhetném azt is - a példádnál maradva - , hogy a tízparancsolat melyik pontja bátorít más vallásúak avagy hitetlenek megölésére?

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3976) Dalai Láma válasza dabadab (#3974) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Igazából Jézus szavai a mérvadóak. Jézus egyértelműen fogalmaz. Ami ettől eltér, az hiába nevezi magát kereszténynek, nem az. Még akkor sem, ha annak idején a pápák is benne voltak a buliban, meg egész Európa. Ezért sem baj, hogy állam és egyház külön váltak. Így legalább nem megoldható már a vallási köntösbe bújtatott politikai manőver.
És pont ez az, ami az iszlám országokban nem történt meg. Ott az állam és az egyház nincs szétválasztva, és az iszlám egy olyan vallás, ami rengeteg szabályt tartalmaz, amit a politikába is átemeltek természetesen. A mindennapi életüket is meghatározza a vallás, ha akarják, ha nem. Európában és a "nyugati világban" ez nem így működik. Az alapvető keresztény értékek megmaradtak, de a politika nem vallási szabályokat vesz alapul, viszont nem is tud mögéjük bújni.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#3977) Dalai Láma válasza Viszlát (#3969) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Szerintem nagyon hasznos egy ilyen párbeszéd. Rengeteget lehet tanulni a másikról, ami nem válik senkinek a kárára. És a beszélgetés után is nyilván meg lesz mindenkinek a saját véleménye. De remek alkalom az összehasonlításra, és valós információk megszerzésére.

Közös pont meg rengeteg van a két vallásban, elég csak összehasonlítani a Koránt és a Bibliát. A zsidó vallásból ők is sokat merítenek, és Jézus is igencsak fontos személy náluk. Természetesen különbségből is van jónéhány.

Nyilván nem várja senki, hogy a párbeszéd után majd a felek igazat adnak a másiknak, mert az a saját vallás és hit feladása lenne.

Nekem is megvan az iszlámról a véleményem, bár még elmélyíthetném az ismereteimet a pontosabb kép alkotása céljából.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#3978) Viszlát válasza Viszlát (#3975) üzenetére


Viszlát
addikt

Kereszténygyűlölet Törökországban

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3979) dabadab válasza Viszlát (#3975) üzenetére


dabadab
titán

"A jelenről van szó"

Oke, de elvileg az Ujszovetseg ketezer, a Koran majd masfelezer eve irodott, szoval a vallasoknak azota kulonosebb oka nem volt a valtozasra.

"Ha nem muszáj, ne keverjük ide a katolicizmus baromságait."

Miert ne? Remekul szemlelteti a vallasok gyakorlati problemait.

Nem csusztatni akartam, de tenyleg ott az Oszovetseg es tenyleg nem latok semmi objektiv okot arra, hogy ha valaki ugy gondolna, akkor miert ne gondolhatna komolyan azokat. Nyilvan nem kotelezo: de mas vallasoknal is ugyanugy megtettek, hogy az eredeti tanitas ertelmezesen "kalibraltak" egy kicsit.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#3980) Dalai Láma válasza dabadab (#3979) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Egyébként ha valaki nagyon akar, akkor tud onnan meríteni. Bár ez nem a vallás, hanem az ember hibája. A politikai fanatizmus is hasonló. Vagy pl ott van a Mars-arc, hányan hitték azt, hogy az valami ufók műve, stb, pedig csak néhány hegy és völgy van ott. Az ember nagyon könnyen képes az igényeinek megfelelővé alakítani a világ dolgait. Ezért nehéz az objektív igazságot keresni, mert sok esetben nem egyezik a belső igazsággal, vagy azzal, amit a lelkiismeret diktál. Ezért sokan nem találnak rá. De ez már kicsit más téma.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#3981) Viszlát válasza dabadab (#3979) üzenetére


Viszlát
addikt

Mutass nekem az új szövetségben bármilyen erőszakra buzdító, vagy akár csak alapot adó helyet. Mivel már többször olvastam és tematikusan is vizsgáltam, nagyon meglepődnék ha találnál ilyet, de ki tudja.

Azért ne, mert az alapgondolat nem a századokkal ezelőtti dolgokkal kapcsolatos. Lehet erről beszélni, de most abszolút irreveláns.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3982) dabadab válasza Dalai Láma (#3976) üzenetére


dabadab
titán

"Igazából Jézus szavai a mérvadóak."

Amiket senki sem ismer. Van, legalabb negy, toredekes, egymasnak helyenkent ellentmondo, sokszori forditassal terhelt leiras Jezusrol, raadasul azoknak sincs meg az eredetije, de meg az az eredeti is valoszinuleg joval Jezus es az esemenyek tanuinak a halala utan irodott.

"Az alapvető keresztény értékek"

Es ezek mik lennenek? Mert pl. a Tizparancsolat (amire szokas a keresztenyseg osszefoglalasakeppen hivatkozni) vallasossaggal kapcsolatos reszei altalaban nezve nem ervenyesek (nyilvan azok, akik konkretan keresztenyek, azok figyelembe veszik, de a tarsadalom altalanossagban nem), a maradek meg nem kifejezetten kereszteny talalmany, minden viszonylag stabil tarsadalomban fel lehet oket lelni, azokban is, amik hirbol se hallottak a keresztenysegrol.

DRM is theft

(#3983) dabadab válasza Viszlát (#3981) üzenetére


dabadab
titán

"Mutass nekem az új szövetségben bármilyen erőszakra buzdító, vagy akár csak alapot adó helyet."

Nem tudok mutatni, de ez egyaltalan nem zavarta meg magasrangu kereszteny vezetoket abban, hogy fegyvereket aldjanak meg a XX. szazadban. Marpedig ha ezt megtehettek es a gyulekezet sem lazadt fel, akkor az a vallas olyannyira nagyon megsem utasitja el az eroszakot.

"Azért ne, mert az alapgondolat nem a századokkal ezelőtti dolgokkal kapcsolatos."

Azota jott ki uj valtozat a Bibliabol vagy az emberisegbol?... Mert nekem ugy tunik, hogy se az emberek, se a Biblia nem valtozott.

DRM is theft

(#3984) Viszlát válasza dabadab (#3982) üzenetére


Viszlát
addikt

Nem értem miért terelgeted folyamatosan új mederbe a beszélgetést. Tegyük fel, igazad van és nem pontosan jegyezték le Jézus szavait, a lényeg akkor is az, hogy amit olvasunk, azt annak vesszük és ebből indulunk ki. Tehát ez megint egy olyan fejtegetés volt, aminek semmi értelme a mostani beszélgetés szempontjából. Ha hiteles ha nem, azok a leírt szavak adják az alapot, ennyi.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3985) Viszlát válasza dabadab (#3983) üzenetére


Viszlát
addikt

Nem is arról szólt a vita, hogy zavarta, vagy nem zavarta. Ha még emlékszel, annyit állítottam, hogy az iszlám rendelkezik ilyen alaptézissel, ami nem csak, hogy eltűri, egyenesen buzdít az erőszakra. Míg a kereszténységnél (ami az új szövetség idejét éli, tehát az az alapja), ilyet nem találsz.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3986) Dalai Láma válasza dabadab (#3982) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Az első bekezdésed helyességének majd nézz utána. Az evangéliumok pedig jelentős mértékben egybecsengenek, különös tekintettel a leglényegesebb dolgokra. Szeresd felebarátod, de még az ellenséged is. (érdemes idevenni a házasságtörő asszonyt, "az vesse rá az első követ..." )

De aki keresztény, az ugye elfogadja, hogy Jézus ezeket mondta. Aki nem fogadja el, az nem keresztény, és most a keresztényekről van szó. Tehát ebből a szempontból tök mindegy, hogy a "valóság" mi volt, mert az evangéliumok az iránymutatóak.

A 10 parancsolat az maga az Ószövetség. Jézus egy új szövetséget köt az emberekkel. Ez az Újszövetség. A 10 parancsolat alapja a kereszténységnek, de semmiképpen sem összefoglalása, mert akkor egyenlő lenne a zsidó vallással. Jézus tette teljessé a törvényt. Olvass egy kis Újszövetséget, ott le van minden írva. Annak az alaposabb ismerete nélkül nem sok értelme van a kereszténység mibenlétét boncolgatni.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#3987) dabadab válasza Viszlát (#3984) üzenetére


dabadab
titán

"Nem értem miért terelgeted folyamatosan új mederbe a beszélgetést."

Nem terelem, csak ezek szerint nem sikerult magam jol kifejezni.

A hozzaszolasaim lenyege az lett volna, hogy igy, partatlan kivulallokent nekem ugy tunik, hogy a vallasoknak nincs igazan megfoghato, kemeny magja par feluletes dolgot leszamitva: homalyos kijelentesek es ertelmezesi elkepzelesek nagy, amorf masszaja, amibol minden egyes hivo olyan konkret vallast gyur maganak, amilyet csak akar.

Innen nezve az "igazi hivo" csak azt jelenti, hogy nagyon komolyan veszi a sajat verziojat, nem azt, hogy ez a verzio azonos lenne az "eredeti" valtozattal.

DRM is theft

(#3988) Viszlát válasza dabadab (#3987) üzenetére


Viszlát
addikt

Azért szerintem az elég lényeges kérdés, hogy talál-e alapot. Persze, ahogy írtad is, bármit lehet tenni bármelyik vallás nevében, ez az embernek sosem volt akadály, no de rá tud-e mutatni, hogy ezért és ezért csinálom?

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#3989) pc-user


pc-user
aktív tag

"A mozlimoknak meg van engedve, hogy a nem mozlimokkal kötött mindenféle megállapodást megszegjenek." - olvasom valahol.

- tárgyalni ilyen előjelekkel...

[ Szerkesztve ]

(#3990) SystemRoot


SystemRoot
őstag

Ha azt feltételezzük hogy az emberek hasonlóak, akkor tökéletesen szemlélteti a vallások agresszivitását, és erőszakosságát, az hogy mennyi incidens történik az adott területeken. Tehát nem nagyon van értelme azon filózni hogy az iszlám e az oka a dolognak. Mert nyilvánvaló hogy igen. Természetesen szerintem hozzátartozik még sokminden ehhez.

A vallási fanatizmus az ami veszélyes minden esetben. Itthon a modernizálódott világban, már sokkalta ritkább az elvakult vallási követés. A békésen Bibliát olvasókkal pedig nincsen baj.

A iszlám világ emberei még a középkorban élnek, és primitívek.

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#3991) dabadab válasza SystemRoot (#3990) üzenetére


dabadab
titán

"Ha azt feltételezzük hogy az emberek hasonlóak, akkor tökéletesen szemlélteti a vallások agresszivitását, és erőszakosságát, az hogy mennyi incidens történik az adott területeken."

Ekkora marhasagokat hogy birsz kitalalni? Szerinted egy adott teruleten elo populacio aggressziojat tenyleg kizarolag a vallas hatarozza meg? A gazdasagi, szocialis, tarsadalmi stb. allapotok meg abszolut indifferensek ebbol a szempontbol?...

"A iszlám világ emberei még a középkorban élnek, és primitívek."

Jesszusom.
Meg szerencse, hogy te meg itt vagy, mint az intellektus fenyesen lobogo faklyaja ;]

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#3992) SystemRoot válasza dabadab (#3991) üzenetére


SystemRoot
őstag

A társadalmi helyzetet a kultúrájuk teljesen átszövi. Tehát, pl a nevelési szokásaik, a vallás hatásának tudható be. A gazdasági helyzetük pedig átlagosan nem annyira rossz, persze vannak bőven szegény és egyszerű emberek, de ázsiánál nem mondható roszabbra. HDI mutatóik nem annyira rosszak ezen országoknak. Tehát akkor mik azok a különbségek amik nem vallási alapúak és egyértelmű kiváltói az erőszakosságnak?
Remélem meggyőző érveket hallunk most majd tőled, ó nagy géniusz! :U

A valláson alapuló igazságszolgáltatás, ami náluk meglehetősen sok helyütt van, a sötét középkor kiválló jellemzője.


Egyébként a gúnyolódó és személyeskedő jellemed továbbra is szánalmas. :(((
Csak tudnám hogy mered ezt megengedni magadnak... :U

szerk: de felőlem ok, akkor játsszuk ezt, te lealacsonyítóan reagálsz hozzám, és én is majd így teszek veled szemben, ha ezt akarod.

[ Szerkesztve ]

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#3993) dabadab válasza SystemRoot (#3992) üzenetére


dabadab
titán

"Tehát, pl a nevelési szokásaik, a vallás hatásának tudható be."

Igen, csak es kizarolag. Ezert is van az, hogy a nevelesi szokasok a kesoi romai birodalomban, Bizancban, Hamlet Daniajaban, a XVII. szazadi Nemetalfoldon es a modern Del-Olaszorszagban pixelre megegyeznek. Semmi kulonbseg. Sot, mindenhol azonos volt az agresszioszint is, mivel ugye az is csak es kizarolag a vallastol fugg.
:W

Gondolom arra is lesz valami magyarazatod, hogy miert is volt az, hogy Indiaban a hinduk meg a mohamedanok teljesen jol megvoltak egymas mellett, aztan 1947 tajan legyilkoltak egymasbol felmilliot. Mohamed vagy Siva jelent meg akkor, hogy megvaltoztassa a vallasi alapelveket vagy lehet, hogy a tarsadalmi es politka feszultsegek hatasara langolt fel az eroszak?

"A valláson alapuló igazságszolgáltatás, ami náluk meglehetősen sok helyütt van, a sötét középkor kiválló jellemzője."

Amely sotet kozepkornak a nepe meg kereszteny volt, nem mohamedan. Nahat. (Es - nem mellesleg - az akkori viragzo arab kultura mellett eleg elmaradott es eroszakos nepeknek tuntek.)

Eleg vicces am az, hogy szerinted sokszazmillio embert le lehet hulyezni, egyetlen egyet meg nem :)

DRM is theft

(#3994) SystemRoot válasza dabadab (#3993) üzenetére


SystemRoot
őstag

Logikus e vagy? Ki beszélt arról hogy egyezőnek kell lennie a nevelési szokásoknak. Arról beszéltem hogy a vallás átszövi azt. Hogy másképp nyilvánul meg, hogy másmilyen régiónként az irreleváns, a lényeg az hogy ezen befolyás a szociális viselkedésre a vallás függvénye. Tehát ez nem hozható fel vallástól különálló tényezőként.
Most rakjak e én is ide, ilyen figurát: :W ?

"Gondolom arra is lesz valami magyarazatod, hogy miert is volt az, hogy Indiaban a hinduk meg a mohamedanok teljesen jol megvoltak egymas mellett, aztan 1947 tajan legyilkoltak egymasbol felmilliot"

Ó hát előfordulnak ilyesféle gyilkolászások. De akkor most vizsgáljuk meg a tiszta iszlám kezdeti eseményeit, a vallási alapelveket, amikről te azt állítod hogy nem hordoznak agressziót, és csak a politika befolyása teszi mindezt (ugye jól értelek, kedves fórumtárs?). Mondjuk nézzük az első kalifák tevékenységét Mohamed halála után. Elsöpörték a perzsa államot, tönkreverték Bizáncot. A VII. század végére már az Indus völgyében jártak. Ez meglehetősen brutális térhódítás. Majd a nyugatra törtek, ahol szerencsére nem jártak a frankoknál sikerrel, ezzel megállt az előrenyomulás és megmenekült Európa és a Kereszténység. Leírások szerint meglehetősen elszántan, fanatikusan és agresszíven harcoltak, feltételezhetően hitük miatt, ami azt mondja hogy ha a dzsihádban esel el, akkor azonnal a paradicsomba kerülsz.
Nos ez volna a tiszta iszlám, az első kalifák. Egész békések nem? :U

"Amely sotet kozepkornak a nepe meg kereszteny volt, nem mohamedan. Nahat. (Es - nem mellesleg - az akkori viragzo arab kultura mellett eleg elmaradott es eroszakos nepeknek tuntek.)"

És ez most hol válasz, vagy ellenérv arra amit mondtam? :U Olyan az igazságszolgáltatásuk és berendezkedésük mint a primitív középkori, te magad mondod.

"Eleg vicces am az, hogy szerinted sokszazmillio embert le lehet hulyezni, egyetlen egyet meg nem"
Szerintem vélemény szabadság van. És ez, az alá tartozik. Ellenben amit te csinálsz, hogy specifikusan engem, nyiltan lehülyézel, az nem vélemény nyilvánítás, hanem modortalan viselkedés. Ha itt lenne egy arab, én nem mondanám a szemébe hogy hülye mert azzal sérteném, de attól még a szabad véleményt alkotnom róla, és ezt megbeszélnem másokkal. Szomorú hogy te nem érzed a különbséget a két dolog között. :(

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#3995) rarri


rarri
senior tag

Nekem az az érzésem, hogy a sok vallás mögé bújó gyilkolás, és háborúk mind egy tőről fakadnak, az emberi természetből. A hatalomvágyból, az önzésből. Mintha a vallás csak egy eszköz lenne erre, hogy szépen becsomagolják ezt az egészet.

Vendégek vagyunk a Földön .S ha vendégségbe jöttünk, legyen ajándék az életünk.:-) / Gil /

(#3996) kymco válasza rarri (#3995) üzenetére


kymco
veterán

Többé kevésbé egyetértek... Sőt a gyilkoláshoz, hatalom megszerzéséhez más ideológia is tökéletesen megfelel... elég csak a francia forradalmi hangulat guruló fejeire gondolni.....

www.refujvaros.hu

(#3997) SystemRoot válasza rarri (#3995) üzenetére


SystemRoot
őstag

Milyen önzést, és hatalomvágyat látsz amögött amikor a diákok tízezrei jelentkeznek öngyilkos merénylőnek?
Nem kapnak érte pénzt. A vallásért teszik, mert azáltal elismerik őket, allahhoz kerülnek.
De a dúsgazdag terrorista vezérek sem önzésből teszik. Egyszerűen fanatikusok, belebolondultak a hitükbe.

Én így látom ezt.

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#3998) Dalai Láma válasza SystemRoot (#3997) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Ez tényleg veszélyes dolog, de bármibe bele lehet bolondulni. Nézd csak meg a magyarországi politikai viszonyokat. A pártok és a híveik is úgy kűzdenek egymással, pedig a választók ezzel nem kerülnek hatalomra.

A hatalomvágy pedig lehet egészen elvont formájú is. Az öngyilkos merénylő is el akar érni valamit, ami szerinte jó dolog. Azt akarja, hogy úgy legyen, ahogy ő jónak látja. Ez a felfogás is lépten nyomon tettenérhető.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#3999) SystemRoot válasza Dalai Láma (#3998) üzenetére


SystemRoot
őstag

najó, de rarri arra akart utalni, ha jól értem, hogy nem a vallásból ered ez az őrület hanem magában az emberekben van benne. Ami persze részben igaz, de én úgy látom hogy a vallás váltja ezt ki. A politika is képes ilyesmire, történelem mutatott elég példát sajnos.

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#4000) rarri válasza SystemRoot (#3997) üzenetére


rarri
senior tag

Azok a diákok csak bábok, akiket mozgatni lehet. Ok, okozat. Leírom hogy én hogy látom.

Kezdetben volt az ember, és volt a vallás, ami vagy adott volt, vagy létrehozta az ember. / ezt nem tudom. /
Mivel az emberi természet része a hatalomvágy, az önzés, ezért az ember elkezdte a saját képére formálni a vallást. Ezt az átformált vallást tényként tálalta az arra hiszékeny embereknek, és meggyőzte őket arról, hogy az a helyes.Így egy idő után az emberek már ebbe születtek bele, ezt látták a szüleiktől, és automatikusan ezt gondolták helyesnek.
A világ valamelyik részén ez átment fanatizmusba , borzalmas dolgokat hozva létre.

Dalai láma :Ahol nincs akkora ereje a vallásnak, ott más eszközökkel próbálják meg manipulálni az embereket. /pl: politika /
A lényeg, hogy egyes emberek vagy csoportok mindenhol az emberi hiszékenységre, irányíthatóságra alapoznak a saját céljaik elérése érdekében.
/szerintem /

[ Szerkesztve ]

Vendégek vagyunk a Földön .S ha vendégségbe jöttünk, legyen ajándék az életünk.:-) / Gil /

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.