Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6701) RaZroX válasza eternam (#6700) üzenetére


RaZroX
addikt

Nekem is menne, de Black Screen-t kapok ha elindítom :W

Multizni tudsz ?

This is the way

(#6702) eternam válasza Tamás88 (#6699) üzenetére


eternam
tag

Itt van leírva minden:

https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#6703) eternam válasza RaZroX (#6701) üzenetére


eternam
tag

Az én verziómmal nem. :-)

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#6704) eternam válasza RaZroX (#6701) üzenetére


eternam
tag

Lehet az a baj, hogy hiába eredeti a játék, crack kell neki, mert a másolásvédelem megakadályozza a játék normális futtatását. Egyéb ötletem nincs.

[ Szerkesztve ]

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#6705) RaZroX válasza eternam (#6704) üzenetére


RaZroX
addikt

Ez a 3D cucc a baj az tuti.. valahogy meg kéne oldani hogy elinduljon és beállitsam hogy menjen a cod2 :W

This is the way

(#6706) F34R válasza RaZroX (#6705) üzenetére


F34R
nagyúr

wine alatt nem fog ugy futni mint nativan windowson. wine, wine_gecko , mono fentvan ?

(#6707) RaZroX válasza F34R (#6706) üzenetére


RaZroX
addikt

Nem valószínű, mármint én ezeket külön nem tettem fel, még nem is hallottam róluk. Na megnéztem, Azt Írja, hogy a Wine nincs fent (???) Wine Gecko 1.4 fent van, a mono meg szintén nincs fent.

Más: Őőő szerintem valamit elrontottam.. Compiz Configban állitgattam, hogy az asztalokat 3D-s kockában jelenítse meg és ennek a kockának a forgatásával válthassam a desktopokat. Na ez egyik ilyen beállítás után eltünt az egész Unity felület és vissza se jön. Csak háttér és ikonok vannak. 2D módban van minden. Semmi komoly beállítást nem csináltam, csak pipálgattam hogy kocka legyen vagy ne. Szóval mit csesztem el ? :U

[ Szerkesztve ]

This is the way

(#6708) #68216320


#68216320
törölt tag

Elakadtam Samba beállításban, pici segítség kellene.

sudo smbpasswd -a peachman

Ezután kéri 2x a jelszót, de folyton Failed to add entry for user peachman. az eredmény.

Mi lehet a gond?

(#6709) Nagytalp válasza RaZroX (#6705) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Playonlinux?

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#6710) RaZroX válasza Nagytalp (#6709) üzenetére


RaZroX
addikt

Azzal próbáltam de nem jó, fekete kép, nincs hang, 640*480-as felbontásba tesz mindent.

This is the way

(#6711) stopperos válasza Nagytalp (#6709) üzenetére


stopperos
senior tag

Már próbálta, és nem ment.
DE: próbáld meg a legfrissebbet az oldaljukról: [link]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#6712) RaZroX válasza stopperos (#6711) üzenetére


RaZroX
addikt

Ezt szerintem már csak holnap fogom megpróbálni, de amint van eredmény jelzem :) Köszi!

This is the way

(#6713) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Van egy Trust 15315-02 „XpertClick Wireless Mini Mouse” [link] típusú egerem, ami sehogy sem akar működni Ubuntu alatt, annak ellenére, hogy a gép érzékeli:

PC típusa: DELL Inspiron B130
OS: Ubuntu 12.10 „Quantal Quetzal” 32bit

[link1]
[link2]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#6714) csixy válasza sz.balazs.95 (#6713) üzenetére


csixy
addikt

Wifi kapcsolattal csatlakozol a netre?
Tégy egy próbát! Kapcsold ki a wifit és átmenetileg ha kell UTP kábellel csatlakozz!
Ha igy működik, akkor csak az a gond , hogy a rádiók összeakadnak, tehát csatornát kell a router wifijén váltani.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#6715) #16695808 válasza RaZroX (#6694) üzenetére


#16695808
törölt tag

current updates

(#6716) banán007


banán007
tag

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy ha fel akarom telepíteni az Ubuntut (12.10 LTS) a Win7 (x64) mellé, akkor a garancia elveszik?
:F

(#6717) hcl válasza banán007 (#6716) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mire? A hardver garanciáját nem érinti a szoftver, a win7-re meg önmagában nincs garancia :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#6718) HuMarc válasza banán007 (#6716) üzenetére


HuMarc
addikt

A 12.10 nem LTS. A 12.04 az LTS (Long Time Support) Ha Windows OEM, akkor azt hiszem, elvész a garancia, de inkább ne bízz a véleményemben, ez nem biztos. Ha a Windows dobozos, akkor biztos nem vész el a garnancia.

@hcl (#6717)-nek igaza van.

@hcl (#6719): Nyilván, ha tudod a kódot, és csinálsz Backup DVD-t, akkor nem vész el semmi, de van aki ezt nem tudja, és az bukja a Windows-t.

[ Szerkesztve ]

(#6719) hcl válasza HuMarc (#6718) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OEM windowsnál sem hiszem, hogy elveszne, mert van hozzá telepítőkulcs, és bármilyen DVD-ről újratelepíti azzal a kulccsal, ha gáz van.

Mutogatni való hater díszpinty

(#6720) Fire/SOUL/CD válasza banán007 (#6716) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Már mint előtelepített W7-es gépre érted?
Ha igen, akkor az OS-re amúgy sincs semmilyen garancia. Azaz ha pl meghal a HDD-d, és nem készítettél előtte Full Backup-ot(előtelepített gépeken plusz szolgáltatás, melynek révén 2/3/4 DVD-re készül a mentés, melyből teljesen visszaállítható az az állapot, ahogy a gépet vetted), akkor a HDD-t ugyan ingyen kicserélik a szervizben, de az OS-t bebuktad.

Ha egy előtelepített gépre szeretnél Ubuntu-t, akkor a W7-t általában le szokták amortizálni a userek, köszönhetően a speciális partíciószerkezetnek, amit előtelepített gépeken alkalmaznak. Ha ez megtörténik(és nincs a fennemlített több DVD-s mentés), akkor ismét bebuktad az OS-t(10-12K-ért a szervizben persze visszaállítják)

Olyan értelemben nincs garanciavesztés, hogy csak azért, mert Ubuntut is telepítettél, akkor csak ezért ne cserélnék ki pl az alaplapot, ha úgy adódna, tehát a laposra/hardverre érvényes garancia nem veszik el csak azért, mert XYZ szoftver került a gépre.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#6721) banán007 válasza Fire/SOUL/CD (#6720) üzenetére


banán007
tag

Köszönöm a válaszokat! - Sokat segítettetek!

(#6722) banán007


banán007
tag

És még egy kérdésem lenne:
Ha egy merevlemezt partíciókra osztok és úgy telepítem az Ubuntut (a win7 mellé), az nagyon "leamortizálódik" (mármint a merevlemez)?

[ Szerkesztve ]

(#6723) MacCaine válasza banán007 (#6722) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha kalapáccsal telepíted, akkor igen. ;]

(#6724) fradi81 válasza HuMarc (#6718) üzenetére


fradi81
veterán

pontosabban Long Term Support.

moto g72, Ninebot d28e

(#6725) HuMarc válasza fradi81 (#6724) üzenetére


HuMarc
addikt

Igen, közben rákerestem, mert még a Long Time Service néven is említve van, de lejárt a szerkesztés :B

(#6726) eternam


eternam
tag

Csaxólok, megjelent a régebbi ati kártyákhoz a legújabb 13.10-es legacy driver, amiben benne vannak az új fejlesztések.

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#6727) csixy válasza banán007 (#6722) üzenetére


csixy
addikt

Ha asztali géped van ,akkor nagyon egyszerű megoldás az ,amit a 6546-os hozzászólásban írtam ,de kell hozzá még egy vinyó.

Pl: az egyik vinyó a régi Win7-es
az ujabb vincseszter pedig az ubi12.04.1 LTS

Persze nem tudom, hogy a masinád hátulról nincs-e egy ragtapasszal leragasztva . Ezt a profik snitzzerrel szokták sérülésmentesen leszedni, hogy visszaragasztható legyen .

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#6728) Kendek válasza eternam (#6726) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Hát éppen ez az, hogy nincsenek. :(
Amúgy az nem 13.10-es Catalyst, hanem 13.1-es. Év.Hónap a jelölés, és még csak 2013 januárja van.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#6729) eternam válasza Kendek (#6728) üzenetére


eternam
tag

Köszi. Akkor mi változott a 12.6-oshoz képest?

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#6730) Kendek válasza eternam (#6729) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Jó kérdés, kár, hogy az AMD semmilyen changelogot sem ad, egyszerűen nem szokása. :(
A Phoronixen írnak róla, csak az is kár, hogy pl. az X.Org Server 1.13 támogatása valótlan információ, valamint a 3.4-es kernelnél sem támogat nagyobbat. Ez a hír fórumában kiderül, mert tesztelték.
De elvileg tartalmaz javításokat a Steames játékokhoz.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#6731) Fire/SOUL/CD válasza Kendek (#6730) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

"Jó kérdés, kár, hogy az AMD semmilyen Changelogot sem ad, egyszerűen nem szokása."
[link]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#6732) Kendek válasza Fire/SOUL/CD (#6731) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez nem ehhez a Catalysthoz való. :U

<-ƘƘ->

(#6733) Fire/SOUL/CD válasza Kendek (#6732) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Miért, nem a 13.1-re vonatkozott a kérdés? :U

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#6734) sz.balazs.95 válasza csixy (#6714) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Nem. UTP-s netkapcsolatot használok.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#6735) róland


róland
veterán

S hogy kell telepíteni az AMD Proprietary drivert?

(Mert nekem állandóan a Gedit-tel nyitja meg a .run végű fájlt. Más meg nincs a letöltött ZIP-ben.)

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#6736) Kendek válasza Fire/SOUL/CD (#6733) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

De, csak éppen a legacy meghajtóról van szó. Az HD 2XXX-től 4XXX-ig támogatja az AMD grafikus processzorait. Amiről te linkeltél, az meg HD 5XXX-től fölfele. Ennek az előző kiadása a 12.6-os volt, azt váltja. Csak éppen még a hónapokkal ezelőtt kiadott legfrissebb Ubuntuval sem kompatibilis.

(#6735) róland: Futtatni kell, ahhoz pedig előbb be kell állítani a jogosultságainál ezt (chmod +x), majd futtathatod:

./fájlneve

Érdemes Debian telepítőcsomagokat kreáltatni, a Next-Next-Finish megoldás nem túl nyerő. Ehhez csak használd a --buildpkg Ubuntu/quantal kapcsolót.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#6737) MacCaine válasza róland (#6735) üzenetére


MacCaine
őstag

Nyiss egy terminált, navigálj oda, ahol a .run van, adj neki futtatási jogot, ha nincs (chmod +x <filenév>), majd ./<filenév> (esetleg sh ./<filenév>).

(#6738) róland válasza MacCaine (#6737) üzenetére


róland
veterán

Köszönöm!

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#6739) banán007


banán007
tag

Sziasztok!
Elég kezdő vagyok még most akarom feltelepíteni az ubuntut a win7 mellé. Ezzel [link] a leírással biztonságosan fel tudom telepíteni, úgy hogy ne történjen semmi adatvesztés?

[ Szerkesztve ]

(#6740) fradi81 válasza banán007 (#6739) üzenetére


fradi81
veterán

hello

Látszólag elég részletes, de ha nem vagy biztos valamiben arra előtte kérdezz rá.

moto g72, Ninebot d28e

(#6741) Kendek válasza banán007 (#6739) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az adatvesztés rajtad múlik, mert kézi particionálásnál te utasítod a gépet arra, hogy mit csináljon. De egyébként érdemes lehet az üres helyet előre megkreálni neki, akár a használatos partíciókat is elő lehet készíteni (így pl. nem kell telepítésnél meglepődni azon, hogy csak négy elsődleges partíció lehet). Aztán a telepítővel csak formáztass, meg határozd meg a csatolási pontokat.

<-ƘƘ->

(#6742) banán007 válasza Kendek (#6741) üzenetére


banán007
tag

Köszi a válaszokat!

(#6743) Soak


Soak
veterán

Ide is bedobom mert talán kicsit jobban pörög mint a másik topik :

Ubuntu 12.04 server az OS . A kérdésem az, hogy miként tudom olyan programog erőforrását korlátozni amelyek még nem futnak? Tehát ha majd automatikusan elindul a jövőben egy program akkor az csak a 80%-áig terhelhesse a CPU-t vagy akármilyen más konifgban (X ram, X mag, stb) ?

(#6744) Kendek válasza Soak (#6743) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Erre a cpulimit (telepíthető csomag) teljesen jó. Csak megfelelően beállítva kell indítani automatikusan azokat a programokat.

<-ƘƘ->

(#6745) Soak válasza Kendek (#6744) üzenetére


Soak
veterán

Köszi, ezt találtam, de ez nem cpulimit hanem limitcpu , viszont inditásnál meg cpulimit :F http://ubuntu.hu/node/31054 , de mindenesetre az egyszerűsége tetszik ! Köszi szépen.

(#6746) Kendek válasza Soak (#6745) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nekem az Ubuntu tárolójában cpulimit nevű csomag van, ami a cpulimit nevű programot szállítja.

<-ƘƘ->

(#6747) #68216320


#68216320
törölt tag

transmission-daemon könyvtár jog problémám van. A user a rendszerben a media nevű felhasználó.

downloads és downloads_incomplete könyvtárakba dolgozik.
Sajnos azomban nem tud menteni, mert nincs joga hozzá.
Mindkét könyvtár owner:media, group:media, 0777 joggal.
Mit kellene átállítanom, hogy működhessen?

(#6748) solgew


solgew
csendes tag

Sziasztok!

Kb kéthavonta használok nyomtatót. Lasert. Most akarok nyomtatni, kimegy, a nyomtató lenyeli. Semmi hibaüzenet. (Windows alól nyomtat szépen.) Frissítettem az utolsó nyomtatás óta kb tízszer. Vajon mit rontott el? Van tippetek?

(#6749) Kari1


Kari1
aktív tag

Sziasztok,

két problémám lenne hátha valaki tud segíteni. (Ubuntu 12.10-t használok friss install nem 12.04-es update)

1. Valami miatt a rendszer nem jegyzi meg az egyedi billentyűzetkiosztást. Mikor beállítom akkor működik illetve restart után is jó de amint csinálok egy rendes kikapcsolást majd bekapcsolást mindig visszaáll az alapértelmezett kiosztásra (Próbáltam CCSM-ben beállítani de ott is ugyanazt a hibát kapom) (pl "Show desktop"-t állítottam a <Super>y-ra de visszaáll mindig a <Ctrl><Super>d-re.)
2. Cpu governor állításra a "indicator-cpufreq-t" (cpu frequency scaling indicator)-t használom itt is az lenne a probléma hogy én a rendszert powersave módban szeretném "futtatni" vagyis hogy ez legyen az alapértelmezett de restart után visszaáll mindig ondemand-ra.

A kettes problémát próbáltam úgy ideiglenesen javítani hogy írtam egy bash scriptet ami rendszerindításkor a /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor-t lecseréli arra hogy powersave (a fájl kicserélésére sudo cp -f parancsot használtam). Ez működik is rendesen de a sudo miatt jelszót kér így rendszerindításkor automatikusan nem cseréli a cp parancs a fájlt. Próbáltam a scriptemnek root jogot adni de nem megy. Az etc/sudoers fájlba gedit-tel beleírtam hogy kary ALL=(ALL) NOPASSWD: /home/kary/indicator-cpufreq/startup de ha futtatom a scriptat ugyanúgy kéri a jelszót

(Amúgy ha a 2. pontot sikerül így orvosolni akkor az elsőt is lehet így ideiglenesen javítani de azt nem tudom hogy a rendszer a billentyűzet parancsokat melyik fájlban tárolja)

Remélem vki tud segíteni Köszi.

(#6750) Kendek válasza Kari1 (#6749) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A /etc/rc.local fájlba írd be az exit fölé:

echo powersave >/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.