Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6101) Tamás88 válasza draco31 (#6099) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Ott néztem meg és fent van.

(#6102) draco31 válasza Tamás88 (#6101) üzenetére


draco31
veterán

Már töltöm is!

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6103) Tamás88 válasza draco31 (#6102) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

No mi lett a vége?

(#6104) draco31 válasza Tamás88 (#6103) üzenetére


draco31
veterán

Még nem néztem meg, mert telefonnal töltöttem le és nem ültem még gép elé.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6105) Syl válasza draco31 (#6102) üzenetére


Syl
nagyúr

Én az ubuntu.hu-ról szedtem le a telepítőt és úgy emlékszem install közben töltött le valami nyelvi modulokat.

Miért nem csinálod úgy, hogy virtuális gépbe feltelepíted az ubuntut. Rá minden szükséges programot, majd Kendek SysBackup programjával készítesz live cd iso-t. Ez pendrive-ra dobva mindenhol ugyanaz a beállított környezetet adja.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6106) draco31 válasza Syl (#6105) üzenetére


draco31
veterán

Ez is jó megoldásnak tűnik. Ritkán használom az ubuntut, szóval ilyenek nem nagyon jutnak eszembe rögtön. Utána is olvasok hogyan kell így telepíteni.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6107) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Sziasztok.

Van egy Trust 15315-02 „XpertClick Wireless Mini Mouse” [link] típusú egerem, ami sehogy sem akar működni Ubuntu alatt, annak ellenére, hogy a gép érzékeli:

PC típusa: DELL Inspiron B130
OS: Ubuntu 12.10 „Quantal Quetzal” 32bit

OFF:
A SpeedLink SL-6425-SWT-HU billentyűzet miért Creative Labs Defender Office Keyboard-ként van megnevezve? A Hama AM5100 egerem meg miért Sunplus- márkájúnak?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#6108) draco31 válasza Syl (#6105) üzenetére


draco31
veterán

Már települ is virtuálboxban a 11.04-es változat.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6109) hcl válasza sz.balazs.95 (#6107) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Gondolom azért írja más típusnak, mert ugyanaz a chip van bennük :) Esetleg a vezérlőchip típusát írja ki.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#6110) sz.balazs.95 válasza hcl (#6109) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

az lehet. :)

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#6111) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Hogy tudom uninstallálni teljesen a WINE-t?
Ill felszeretném telepíteni de csak a 1.5.19-et. 1.5.20-ban vannak bugok ami miatt nemmegy semmi steam játék sem. Ez a frissítése óta van :F Az előző verzióval semmi gond nem volt.

(#6112) draco31 válasza draco31 (#6108) üzenetére


draco31
veterán

Lassan haladok, mert a gépem nem mai darab, és még van rá két tesóm is.
A témákat hogyan tudom törölni egyszerűen? Parancssort nem használtam még sosem. Vagyis Ubuntunál az terminál ablak ha jól tudom. Ott a törlés gomb a témaválasztóban, de nem volt aktív.

Továbbá kellene 1-2 rendszer tesztelő program, pl. HDD teszteléshez, ilyesmik.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6113) Syl válasza draco31 (#6112) üzenetére


Syl
nagyúr

Szerintem ha adatmentő cd-ben gondolkodsz, jobban jársz ha letöltesz egy "Hiren's Boot CD"-t. Lehetőleg valami régebbi, v10 körüli verziót, mert abban még elég sok program volt integrálva.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6114) eternam válasza Mtbsrác (#6111) üzenetére


eternam
tag

Várj! A következő wine verzióval valószínű jó lesz, így jár az aki béta verziót használ. Ha nem tudsz várni, egyszerűen le tudod cserélni a stabil verzióra.

sudo apt-get install wine1.4

sudo apt-get autoremove

Ennyi. Ez lecseréli az 1.5x verziójú wine-t az 1.4-es stabilra.

[ Szerkesztve ]

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#6115) Mtbsrác válasza eternam (#6114) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Értelek, csak azzal is pont az a baj hogy ugyanúgy nemmegy benne semmi játék!
Ezér használtam a 1.5.x-es verziókat abban mentek eddig.

Ajánlották ezt az oldalt hogy szedjem le innét a régebbi verziót:
KATT

De innét is hiába szedem le hiába uninstallálom teljesen a wine-t winetricks-estől.
Elindítom a 19-es telepítőjét(amit el is indítja a telepítést szoftkp-ba) ugyanúgy a 20-ast telepíti fel. :(

Mondjuk van kismikkió file benne és nemtom pontosan melyiket is kéne lekapnom hozzá. Spec én ezt a file-t próbáltam ki amivel fel is rakta szépen a 20-ast (wine1.5_1.5.19-0ubuntu3_i386).
Ez volt 20 előtti uccsó verzió.

Parancsok amivel uninstalláltam:
sudo apt-get autoremove wine1.5
sudo apt-get remove wine1.5
sudo apt-get autoclean
majd terminálba ami még visszamaradt cuccot szedtem ott le.

[ Szerkesztve ]

(#6116) God Vazzeg válasza Mtbsrác (#6115) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Próbáld így:

sudo apt-get remove wine1.5
sudo apt-get clean
sudo apt-get purge

És most mehet fel a te csomagod.

[ Szerkesztve ]

(#6117) Mtbsrác válasza God Vazzeg (#6116) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Egyenlőre nemnyert. Ugyanúgy azjött vissza.
Most mondjuk nemszedtem le a winetricks-et de sztem annak se sok értelme lenne.
Lehet hogy a tárolókban már csak a 20-as van fennt?

OFFLINE hogy lehetne telepíteni talán azlenne a megoldás. Net nélkül.

(#6118) #68216320


#68216320
törölt tag

Van egy gépem ubuntu 12.04-el, amit HTPC-nek használok. SSH-n keresztül érem el. Szeretném megoldani, hogy a dvd olvasó legyen induláskor mountolva mindig. Gondolom fstab-ot kell szerkesztenem, de nem tudom, hogy mit kellene beírnom.

(#6119) hcl válasza Mtbsrác (#6117) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Verzió tiltást lehet a csomagkezelőben? Vagy kényszeríteni?
Iletve, ha van deb csomag a cuucból, próbáld meg letölteni és feltenni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#6120) #40553216 válasza Mtbsrác (#6117) üzenetére


#40553216
törölt tag

Szerintem a saját mappádban keresd meg a .wine (ponttal kezdődő rejtett mappa, bár gondolom, tudod) mappát is, és töröld azt is.
És hcl-féle verzió kényszerítés.

[ Szerkesztve ]

(#6121) Mtbsrác válasza hcl (#6119) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Kérdés:
12.04-es ubi van mate panellel hol van a csomagkezelő és mi ott a neve :F
Amúgy van ott .deb kiterjesztés is egy párfélefajta. Csak nemtom melyik kell pontosan.
Bár énmár annyiverziót leszedtem hogy ja :DDD

[ Szerkesztve ]

(#6122) Mtbsrác válasza #40553216 (#6120) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Megpróbálom ha a fenti kérdésemre választ kapok :C

(#6123) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Na rájöhettek a bibire mert gyorsan kijött egy frissítés ami miatt mostmár működik a történet.

(#6124) dcsabesz


dcsabesz
tag

Sziasztok B.U.É.K!

Egy már élő rendszeren szeretném a home könyvtár alá becsatolt partíciót tovább osztani. 199G-s a partíció, ext4 típusú és 7,2G a használt rész belőle.
Meg tudom úgy csinálni, hogy a tartalmát lementem, majd feldarabolom az új partíciót visszacsatolom vissza rá a tartalma és a maradék részt pedig teljesen külön kezelem?

Köszi

(#6125) #16820480 válasza dcsabesz (#6124) üzenetére


#16820480
törölt tag

érdemes lementeni róla az adatokat, csak biztos ami biztos alapon is, de nem kell törölni ahhoz, hogy kettévágd azt a partíciót. egy gparted simán meg tudja csinálni. először lecsatolod, aztán gparted-ben fogod és átméretezed akkorára, amekkorára akarod, és a maradék helyre, amit ez a partíció foglalt eredetileg, csinálsz egy új partíciót, amit oda csatolsz fel, ahova szeretnéd.

(#6126) #40553216 válasza dcsabesz (#6124) üzenetére


#40553216
törölt tag

Csak arra figyelj, hogy ha MBR-t használsz, akkor négynél több elsődleges partíció nem lehet.

(#6127) dcsabesz


dcsabesz
tag

Köszönöm gyors válaszotok! :-)

(#6128) dcsabesz


dcsabesz
tag

És még egy kérdés: egy új ASUS laptopon van az Ubuntu és csak akkor lehet kikapcsolni, ha nincs bedugva a töltő, különben nem áll le a gép, hanem újraindul. Ezt miként lehetne orvosolni?
Köszi

(#6129) szakmaster


szakmaster
tag

Sziasztok!

Nemrég tértem át Ubuntu 12.10 x64-re és eddig nagyon tetszik a rendszer, minden hibát sikerült megoldanom, nem idegenkedem a termináltól sem, viszont a wifi kártyámmal kapcsolatban elakadtam.

Intel 5100 AGN "N" -es wifi adapter van a laptopban, és kíváncsi vagyok, hogy miként tudnám rávenni, hogy működjön 300 Mbit-s módban, ahogy Win7 alatt is. Win alatt a driverben át kell kapcsolni, hogy a Channel width ne csak 20 MHz Only legyen, így simán hasít közel 100 Mbit-s valós sebességgel, de Ubuntu alatt kb csak ~ 60 Mbit/s a valós sebességem. Mellékelem az iwconfig parancs eredményét.

user@lenovo-linux:~$ iwconfig wlan0
wlan0 IEEE 802.11abgn ESSID:"Home"
Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: 90:F5:76:4B:9D:13
Bit Rate=150 Mb/s Tx-Power=15 dBm
Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
Power Management:off
Link Quality=70/70 Signal level=-30 dBm
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:199066 Invalid misc:8800 Missed beacon:0

Gyanúm szerint a Bit rate értéknél 300 Mb/s-et kéne látnom... :F
Természetesen a router is tudja a 300 Mbit-et. (TP-LINK 841ND)
Az Ubuntu az iwlwifi drivert használja a wifi adapteremhez. Ezt a drivert lehet valahogy piszkálni, hogy ki tudjam préselni a wifiből a legjobb teljesítményt?

Köszi a segítséget! :) BUÉK!!!!

[ Szerkesztve ]

(#6130) #68216320


#68216320
törölt tag

Samba-n hogyan kell beállítani, hogy egy könyvtárra kérjen jelszót?

(#6131) RBJ


RBJ
addikt

Nem tudja senki, hogy milyen bejelentésre készül az Ubuntu 18.00 kor? :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#6132) hcl válasza RBJ (#6131) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egy blogon olvastam, hogy szerintük telefonos Ubira.
Bár az Ubuntu bejelntésre? Talán a Canonical.

Mutogatni való hater díszpinty

(#6133) #16820480 válasza RBJ (#6131) üzenetére


#16820480
törölt tag

valami érintésérzékeny dolog lehet. de én valószínűnek tartanék valami tévés dolgot is akár.

(#6134) RBJ válasza #16820480 (#6133) üzenetére


RBJ
addikt

Megvan. :DD :DDD
[link]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#6135) #16820480 válasza RBJ (#6134) üzenetére


#16820480
törölt tag

azért he a részletekre is kíváncsi vagy, akkor lesz hangout: [link]

(#6136) #40553216


#40553216
törölt tag

Telefon. :)

(#6137) sonar válasza #40553216 (#6136) üzenetére


sonar
addikt

Nálam még mindig semmi. Az irja ki, hogy 0:00:00 van hátra, de semmi új dolgot nem látok
Mit kéne látni?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6138) #40553216 válasza sonar (#6137) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ubuntu on phones at CES,
7–11 January 2013.

És egy bemutatóvideó, Mark beszél, mutogat.

(#6139) #40553216 válasza sonar (#6137) üzenetére


#40553216
törölt tag

hup.hu főoldalán is kint van a videó.

(#6140) quailstorm válasza #40553216 (#6139) üzenetére


quailstorm
nagyúr

(#6141) leslieke válasza quailstorm (#6140) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Egész jól néz ki.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#6142) Syl válasza quailstorm (#6140) üzenetére


Syl
nagyúr

Telefonon nem, de táblagépen kipróbálnám :K

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6143) maajsz


maajsz
senior tag

Sziasztok!
Azt tudjátok, hogy lehet elérni az exe fájlokat autmatikusan megnyissa az ubu (12.10) simán klikkre? Sajnos a tulajdonságokban a megnyitás ezzel fül alatt nincs a listában a wine :(. Létezik olyan hogy a parancsikonban a neve után írva egy parancsot meghatározható hogy a wine-al indítsa, mint pl a windowsba az egyes parancsok?

(#6144) HuMarc válasza maajsz (#6143) üzenetére


HuMarc
addikt

Nekem így van. Mivel a wine kezel .exe-t ezért automatikusan azzal nyitja meg.

(#6145) #16820480 válasza #40553216 (#6136) üzenetére


#16820480
törölt tag

megmondom őszintén, ez megint olyan, ami nem nagyon dob fel. most attól eltekintek, hogy amióta KDE-t használok, azóta teljesen kimaradtak a Canonical okosságai, de ez a cucc kb annyira reális, mint az Ubuntu for Android. azt is beharangozták, és azóta is maradt vaporware. valahogy ez is meg a Firefox OS is normális cég rossz fába vágott fejszéjének tűnik számomra :(

(#6146) maajsz válasza HuMarc (#6144) üzenetére


maajsz
senior tag

Sajnos nekem meg nincs benne valamiért :(. Telepítettem szoftverközpontból is, próbáltam terminálból is, de valahogy nem kerül be..

(#6147) hcl válasza maajsz (#6146) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jobb gomb egy .exe -n a filekezelőben, és módosítod, hogy alapértelmezésben mivel nyissa? :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#6148) quailstorm válasza #16820480 (#6145) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Csak hiba csúszott a gondolkodásodba. A gecko engine ugyebár alapból egy laggos tetű, képes bármilyen erős hardveren megakadni és fagyni. Erre rendszert építeni úgy hogy utána csak html5 appleteket lehet rá fejleszteni? aha, logikus, akkor inkább a BREW. Az is tud ennyit, csak nem kell hozzá az SGS2 hardvere.
Az ubuntu for android meg egy másik hülyeség volt. VNC-ben futtatni egy rendszert ami LXDE vagy XFCE felülettel úgy laggol mint a retek és semmire nem lehet ép ésszel használni (tesztelve SGS2-n). Hát borzalmas. Ennél sokkal jobb N900-on natívan az ubuntu, vagy Xephyr-rel chrootolva maemo alatt.
Ha meg arra gondolsz amikor dokkolták, az a dokkolón bukott el, úgyse venné senki.
Ez a rendszer viszont üthet. Bár a WebOS-ben is bíztam(meg a játékgyártók is), mégis elbukott, ez egy újabb remény a normális, hagyományos elven alapuló mobil oprendszerre, nem acélbunkerbe zárt, és nem is emulátor. Bízok bennük, kezdetnek gyönyörű. Kérdés hogy valakit érdekel-e hogy ubuntus mobilt adjon ki. Talán a Samsungot. A bada-nál feltétlen jobb. Az egy csődtömeg. Bár erre nem lehet touchwizt rakni, úgy meg úgyse érdekli őket...

(#6149) hcl válasza quailstorm (#6148) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én azért megnézném, ha lenne egy értelmes Linux mobilra. Gyorsabb lenne, mint a droid, és megnézném, mit tud a WP ellen...

Mutogatni való hater díszpinty

(#6150) róland válasza quailstorm (#6148) üzenetére


róland
veterán

Megoldják ők erre is a touchwizt.

(Jól látom, hogy egy módosított SGS3-on prezentálják az OS-t?)

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.