Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6351) buherton válasza eternam (#6338) üzenetére


buherton
őstag

1. [link] :P

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#6352) Kendek válasza szoke12 (#6350) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Húh, én inkább a Systembacket ajánlanám, a Rendszerment már nem támogatott. Futási jog nem kell Debian csomagokhoz, mert nem futtatni kell őket, hanem kicsomagolni. Valamint vagy a Szoftverközponttal lehet alapból felrakni, vagy mondjuk terminálban a dpkg-vel. De érdemesebb a PPA-t használni, abban ott vannak a függőségei is.

<-ƘƘ->

(#6353) eternam válasza karamblo (#6332) üzenetére


eternam
tag

Az ubuntura is, meg a wheezyre is tehetsz MATE Desktopot. Persze két különböző tárolóról van szó, az ubuntuhoz az ubuntusat, a debianhoz a debianosat.

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#6354) sh4d0w válasza HuMarc (#6345) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Azért, mert ha egy fórum, egy rendszeresen látogatott website stb. fertőzött, akkor bizony nagyon csúnyán bekaphatod a támadó kódokat. WinUpdate-nek is voltak security hiányosságai, amelyeken keresztül szintén zenész. Ha egy támadó kód egy online szolgáltatásban lévő hibára számít, még ezek nélkül is megfertőződhetsz (lásd még SQLSlammer).

eternam: jah, a Sophos-szal csak ennyi baj van.

https://www.coreinfinity.tech

(#6355) Thusor


Thusor
őstag

Feltettem ubuntu 12.04-re a COMODO antivirust kipróbálás szintjén. De sajnos nem működik a valósidejű védelme, ezt írja ki:

Mi lehet a probléma? Az sh file futtatása megtörtént, ott azt írta sikeresen telepítette.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6356) szoke12 válasza Kendek (#6352) üzenetére


szoke12
őstag

Hmmm.... Leszedtem a Systemback-et, telepíteném, és ezt dobja:
Hiba: A következő függőség nem elégíthető ki: gambas3-gb-image (>= 3.1.99)

?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#6357) HuMarc válasza sh4d0w (#6354) üzenetére


HuMarc
addikt

Igen, tudom, hogy még a legbiztonságosabbnak rendszerbe is kerülhet kórokozó, de egészen biztos vagyok benne, hogy ha valaki figyel arra, hogy miben böngészik, sokkal kisebb a megfertőzésének az esélye.

(#6358) Fire/SOUL/CD válasza Thusor (#6355) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

"Az sh file futtatása megtörtént, ott azt írta sikeresen telepítette."
igen, de ahogy ki is írta a CAV, van még egy feladatod, azt is megtetted?

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#6359) Kendek válasza szoke12 (#6356) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Igen, éppen ezért mondtam, hogy érdemesebb PPA-ból telepíteni, mert abban ott vannak mellette a szükséges függőségek is. Így külön telepítve még be kell szerezni ezeket (de erre is van külön PPA-m).

<-ƘƘ->

(#6360) Thusor válasza Fire/SOUL/CD (#6358) üzenetére


Thusor
őstag

Igen azt is megtettem. Újraindítottam az agentet. De még mindig ugyanazt írja ki, hogy nem tudta betölteni a filerendszer szűrő drivert.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6361) Fire/SOUL/CD válasza Thusor (#6360) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Próbáld a diagnosztikát futtatni és gép restart.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#6362) szoke12 válasza Kendek (#6359) üzenetére


szoke12
őstag

És milyen ppt-n találom?
Mit írjak be?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#6363) Thusor válasza Fire/SOUL/CD (#6361) üzenetére


Thusor
őstag

Diagnosztika futtatásakor azt írja amit linkeltem képként. Azokat meg is csináltam. Gép újraindít de még mindig fenn áll a probléma.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6364) Fire/SOUL/CD válasza Thusor (#6363) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Akkor távolítsd el, ha esetleg eddig nem frissítetted le az Ubuntut-t akkor tett meg és utána újra próbáld meg feltelepíteni.
Sajnos más ötletem nincs, mivel talán 2x találkoztam ezzel a jelenséggel, de akkor még béta stádiumú volt a CAV, viszont mindkét esetben helyrejött azután, miután amit kiírt az végre lett hajtva.

Nem tudom, hogy ilyenkor lehet frissíteni? (mármint az adatbázis( Ha igen próbáld meg, hátha az is segít.
Ha mindezek ellenére előjön a jelenség, akkor sajnos passzolom.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#6365) Thusor válasza Fire/SOUL/CD (#6364) üzenetére


Thusor
őstag

Milyen csomagnéven szerepel, ami alapján dpkg-vel eltávolítható? Vagy van valami futtatható uninstallja?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6366) Fire/SOUL/CD válasza Thusor (#6365) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Bocs, de eddig gond volt nálam a PH!-val...

Egyszerűen a szoftverközpontban meg lehet tenni, telepített lenyíló/ismeretlen és a listában ott lesz a comodo antivirus .... és eltávolítás gombon katt.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#6367) Kendek válasza szoke12 (#6362) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem ppt, hanem PPA (Personal Package Archive), és Ubuntu alatt így tudod telepíteni a Systembacket:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback

<-ƘƘ->

(#6368) BoB válasza Thusor (#6355) üzenetére


BoB
veterán

post_setup.sh futtatásához azt írtad be hogy

sh post_setup.sh

vagy

bash post_setup.sh
?

Csak mert előbbi nem jó csak az utóbbi. Szerintem ez a hiba.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6369) Thusor válasza Fire/SOUL/CD (#6366) üzenetére


Thusor
őstag

Köszi szépen a segítséget. Így le tudtam szedni. Nem teszem fel újra. Linux alatt csak nem szedek össze valami veszélyeset.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6370) Thusor válasza BoB (#6368) üzenetére


Thusor
őstag

sudo-val írtam csak simán, adok neki akkor még egy esélyt...hátha tényleg csak ez a gond.

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6371) hcl válasza Thusor (#6369) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Olyat nem nagyon, ami a rendszer tveszélyeztetné. A windózos gépek meg védjék meg magukat (persze ha a gép szerver, amire tlepítenéd, akkor már csak a macera elkerülése érdekében is ajánlott)...

Mutogatni való hater díszpinty

(#6372) buherton válasza Thusor (#6370) üzenetére


buherton
őstag

Vagy ./post_setup.sh

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#6373) Thusor válasza BoB (#6368) üzenetére


Thusor
őstag

Így se lett jó. Újratelepítettem. Utána "sudo bash /opt/COMODO/post_setup.sh
Szépen lefut, majd beírom "sudo /etc/init.d/cmdavd restart"....de semmi, még mindig ugyanaz a hiba áll fent.

Most jut eszembe. Az gond lehet ha én nem az alap kernelt használom 12.04 alatt, hanem frissítettem manuálisan a 3.7.1. kernelre?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6374) RBJ


RBJ
addikt

Csókolom.
A Qbittorrent ben találtam egy anonymus mode opciót. Ér valamit vagy vakítás?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#6375) Fire/SOUL/CD válasza Thusor (#6373) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Így telepítsd
1. CTRL+ALT+T (terminal)
2. sudo su és ENTER
3. jelszó bepötyög és ENTER
4. fájlkezelőből post_setup.sh-t áthajítod egérrel a terminal ablakba és ENTER
5. Elsőre enter, aztán szóköz nyomvatart veszettül, majd egyszer csak el kell fogadni a licenc-et (Y)

Mindez képben: [link]

Ha így sem lesz oké, akkor tényleg passz. :DDD

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#6376) buherton válasza Thusor (#6373) üzenetére


buherton
őstag

Isten mentsen téged a 3.7-es kerneltől. A páratlan számú minor verziójú kernel csak és kizárólag fejlesztésre szánt verziók, majd 3.8-tól lehet ezeket használni. A 12.04-es Ubuntunak 3.2-es kernel verzió a hozzá való. Ettől való eltérés nem ajánlott, mert nem biztos hogy működni fog.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#6377) biker


biker
nagyúr

ha van egy gép XP-vel, veszek új hdd-t, beteszem mellé, egy Ubuntu Live CD-vel milyen megoldással tudom bit/bit átmásolni a lemez tartalmát, hogy fájdalommentesen mehessen tovább az új hdd-n a munka?
csak annyi a hiba hogy tele a lemez

terminálban dd-vel?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6378) Thusor válasza buherton (#6376) üzenetére


Thusor
őstag

Azért frissítettem, mert sajnos a 3.2-es kernellel az i5-540m processzorom hűtése nagyon teker, melegszik. 3.7-es kernellel ez megszűnt. Azt javasolod, hogy szedjem le és inkább használjam az alap 3.2-essel?

Fire/SOUL/CD: Így is megcsináltam ahogy írtad. Továbbra sem jó. Szerintem az lesz a gond, hogy nem 3.2-es kernel van fent hanem a 3.7.1. Leszedem vissza 3.2-ig és megnézem úgy jó lesz-e.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6379) szoke12 válasza Kendek (#6367) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm, majd megcsinálom, ha jó lesz a mobilnet-lefedettség :)

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#6380) hcl válasza biker (#6377) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pl. dd-vel.
Vagy egy Norton Ghost. Vagy Acronis True Image. Stb., stb.

Mutogatni való hater díszpinty

(#6381) eternam válasza Thusor (#6378) üzenetére


eternam
tag

Na akkor azért nem működik. Ha kell a Comodo valós idejű védelme, akkor rakd vissza az alapértelmezett 3.2-es kernelt.

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#6382) BoB válasza Thusor (#6378) üzenetére


BoB
veterán

A hibádat sikerült reprodukálnom azzal hogy a post_setup futtatása során magyar nyelvet választottam (13).
(legalábbis úgy gondolom)

Angol nyelv választása után megszűnt (8-as). Javaslom próbáld ki hogy azt választod, GUI-ban át lehet állítani magyarra.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6383) buherton válasza Thusor (#6378) üzenetére


buherton
őstag

[link] 3.7-es nem ajánlott otthoni éles kernelnek használni, mert bőven van benne bug (, ezért fejlesztői verzió). Ha nem akarsz a 3.2-re visszatérni, akkor próbáld ki a 3.4-et.

Gyorsult a géped? Több processzorra az optimalizációt kivetted? Konkrétan a saját procidra optimalizáltad?

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#6384) Thusor válasza buherton (#6383) üzenetére


Thusor
őstag

Nem gyorsult a gépem. Hanem a venti állandó pörgetése maradt abba. Valahogy mintha ez nem terhelné a processzort. Nem vettem ki a többi proci optimalizációját. Csak feltettem, és örültem...hogy végre nem pörgeti a ventit, és ontja ki a forrólevegőt a gépem magából.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6385) csixy válasza biker (#6377) üzenetére


csixy
addikt

Ha az uj hdd partícionálható mérete nagyobb mint a régié, akkor működhet a "terminálban dd-vel" megoldás.
Előtte például gparted segítségével megnézném hogy a két hdd hogyan érhető el (gondolom , hogy az egyik a /dev/hda , a másik meg a /dev /hdb).

Ezután jöhet a terminal:

sudo dd if=/dev/hdX of=/dev/hdY formátumban ,

ahol a hdX helyére a régi ( a forrás) hdd- t kell írni (lehet hogy ez éppen a hda)
a hdY helyére az uj (a cél) hdd-t kell írni (lehet hogy ez éppen a hdb).

De nehogy véletlenül a cél vinyót másold a forrásra, mert akkor vége a régi rendszerednek !!

Ha ez mind megvan , akkor a másolat partíciót még mindig a Live CD segítségével gparteddel hátrafelé meg tudod növelni . Ezután shutdown. A régi vinyóról a kábeleket lehúzni . BIOSba belesni, hogy jól látja-e az uj vinyót és jó-e a bootsorrend és akkor jalla , jalla hadd menjen.

Ha SSD-re akarsz DD-zni XP-t akkor ez így nem lesz jó ,mert az SSD nem szereti a 63 szektoros régi MBR méretet lásd:
http://prohardver.hu/teszt/mindent_az_ssd-krol/particio_kezdetenek_eltolasa.html

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#6386) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok!

Valaki le tudja írni nekem, hogy egy szűz ubuntun mennyi a /boot,mennyi a / könyvtár mérete?? Particionáláshoz szeretnék "infót" gyűjteni! :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#6387) csixy válasza McSzaby (#6386) üzenetére


csixy
addikt

Minek külön a /boot ?

Én három partíciót csinálnék:
- swap - ez 1,5-3,0 gigabájt között kb jó, mondjuk 2,0 gigabájt.
- / - ez 10 és 30 gigabájt között de lehet, hogy 6,0 gigabájt is elég
- /home - ez minél több annál jobb.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#6388) BoB válasza McSzaby (#6386) üzenetére


BoB
veterán

64bit

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6389) sh4d0w válasza csixy (#6387) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Mert ha teljes lemezt akar titkosítani, akkor kell külön /boot.

https://www.coreinfinity.tech

(#6390) McSzaby válasza csixy (#6387) üzenetére


McSzaby
őstag

Köszönöm! :R

Teljesen kiegészítő a válasz! :R

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#6391) csixy válasza sh4d0w (#6389) üzenetére


csixy
addikt

Na ezt meg én köszönöm ! :R

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#6392) Thusor válasza Fire/SOUL/CD (#6375) üzenetére


Thusor
őstag

Megoldódott, köszönöm szépen. Visszatettem a 3.2-es kernelt és most már működik rendesen.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#6393) legendary


legendary
tag

Hello mindenki!
Segítséget szeretnék kérni a következő problémára:
Ubuntu 12.04 LTS-ben a frissítéskezelőben a következő frissítésre=> on-line manual pager (man db) azt a hibát írja hogy, "Nem megbízható csomagok telepítését igényli." "A művelet nem hitelesített forrásokból származó csomagok telepítését igényli."
Csak egy bezárás gomb van, amire nem történik meg a frissítés. Gondolom valami egyszerű probléma lehet, de kezdő vagyok a linux világában :) Örülnék ha tudnátok segíteni.

"Mindenki arra született, hogy azt tegye amire született..."

(#6394) lionhearted válasza Thusor (#6392) üzenetére


lionhearted
őstag

Egyébként az LTS Ubuntu tárolóiban megtalálható a következő kiadások kerneljei is, így a Quantal kernelje is, ami most 3.5.0.21
A metacsomag neve: linux-generic-lts-quantal.

Arra az esetre, ha újra melegedne a 3.2-vel.

Tegnap még működött...

(#6395) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Hali

Van egy utasítás sor, amit szeretnék scriptbe rakni, és cron-nal óránként 1x futtatni, de nem sikerül :W Terminálból lefut és működik!

Ez az:
sudo echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

Ezzel tudom üríteni a cache cuccokat a memóriából.
Na most ha belerakom egy scriptbe semmit se csinál. Sose írtam még ilyet, így próbálkoztam:

#!/bin/sh
sudo echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

Ez így nem jó, semmit se csinál akár simán, akár terminálban futtatom.. Biztos egyszerű, csak nem vágom :R Ja és ha tudja valaki a cron témát, azt is megköszönném :)

(#6396) sh4d0w válasza God Vazzeg (#6395) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A root cron-jábsa rakd bele, akkor nem kell sudo; átváltasz rootra, beírod a crontabba ezt az utasítást a megfelelő paraméterekkel és kész.

cronhoz egy jó magyarázat példákkal.

https://www.coreinfinity.tech

(#6397) God Vazzeg válasza sh4d0w (#6396) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Oké, köszi :R

(#6398) God Vazzeg válasza sh4d0w (#6396) üzenetére


God Vazzeg
veterán

crontab -e létrehozta a root számára, majd beleszerkesztettem, teszteltem is, és működik!! Köszi még egyszer :D

(#6399) karamblo


karamblo
tag

Nem tudom megynyitni a Synaptic-ot, klikkre nem indul, terminálból indításra ezt írja ki : karamblo@debian:~$ gksu synaptic

(gksu:11739): Gtk-WARNING **: Failed to set text from markup due to error parsing markup: Hiba a(z) 1. sor 57. karakterénél: A(z) „b” elem le lett lezárva, de a jelenleg nyitott elem a(z) „big”
karamblo@debian:~$

(#6400) karamblo válasza karamblo (#6399) üzenetére


karamblo
tag

Valaki tudna segíteni?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.