Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6051) quailstorm válasza hcl (#6050) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Illetve mint mondtam mindet letölti, frissíteni tudok, csak nem fejezi be az update folyamatot. Letölti és kicsomagolja a csomaglistát aztán megáll.
De azért megpróbálom.

(#6052) quailstorm válasza hcl (#6050) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Mindkettőt megcsináltam, semmi változás...

(#6053) ph2012


ph2012
senior tag

Sziasztok! Ubihoz kell valamlyen vírusírtó? Ingyenes és ne terhelje a laptopot.

(#6054) Kendek válasza ph2012 (#6053) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem nagyon kell hozzá semmilyen vírusirtó sem. Amik vannak, azok is leginkább a Windowst védik a kártevők ellen. Persze ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem lehet rosszindulatú programhoz jutni, de ha betartod azt, hogy csak megbízható forrásból telepítesz csomagokat, nem lehet túl sok gondod ilyen téren.

<-ƘƘ->

(#6055) ph2012


ph2012
senior tag

Légyszi mutassatok olyan progamot amivel youtube videókat lehet letölteni mp3 hangba?

Kaptam egy olyan üzenetet, hogy valami "démon" összeomlott. Mi az a démon?

Kösz!

(#6056) hcl válasza quailstorm (#6052) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor nem tudni :(

Mutogatni való hater díszpinty

(#6057) quailstorm válasza ph2012 (#6055) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Daemon. Háttérszolgáltatás. Pl audió driver, virtuális emulált hangkártya, hálózati megosztás, CD író, ssh server. Sok mindennek lehet. Nincs grafikus ablaka megnyitva.
Csak windowsosat tudok, dvdvideosoft oldalán találsz. De az valszleg nem megy wine-nal, mert .NET 4 kell neki.
Inkább firefox alatt a video download helpert használd: [link]
Vírusírtóból meg a ClamAV-ot meg a Nod32-t tudom, de szerveren szoktuk használni. Windowsos hálózat szerverén...
Linuxra se anyagilag, se erőfeszítésben nem éri meg vírust írni. Ezért nem is szokott fertőzés lenni.

(#6058) hcl válasza ph2012 (#6055) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Google : linux youtube mp3
De ha nagyon nincs semmi, akkor a vlc is megcsinálja...

Mutogatni való hater díszpinty

(#6059) Lacces


Lacces
őstag

Lehet lüke kérdés, de ha valamit, amit az /opt könyvtár alá raktam cuccot (konkréttan jetty szerver, eclipse), azt egy másik Ubuntura (esetleg majd a majdtani 13.04)-re át lehet másolni és minden baba lesz?

Leszámítva az indító fájlokat, amiket majd másolnom kell kézileg a jetty-nek a config, meg az eclipsnek a .desktop

(#6060) ph2012 válasza hcl (#6058) üzenetére


ph2012
senior tag

Oké, talátam de olyat nem ami komoly beállításokat is tartalmaz.

(#6061) hcl válasza ph2012 (#6060) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor mencoder :D Amit azon nem lehet állítani, az nincs.

Mutogatni való hater díszpinty

(#6062) ph2012 válasza hcl (#6061) üzenetére


ph2012
senior tag

Köszi! Magyar Biblia program akár szótárral miért nincs? Ha lehet csináljon valaki és nagyon köszönném előre is.

(#6063) ph2012 válasza hcl (#6061) üzenetére


ph2012
senior tag

Hol találom a mencoder-t? Le an töltve de az ikont nem látom. Köszi.

(#6064) #40553216 válasza ph2012 (#6062) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hát, van a neten, online. Másrészt van Ubuntu Christian Edition. Ebben már sok minden benne van, "csak" fordítani kell. Ezt akár te is megteheted, és előbb lesz. Üdv a FLOSS világban! :D

mencoder cli program. GUI-ok (ugyan ArchLinux, de Ubuntun is van)
Amúgy Gugli "mencoder gui Linux"

[ Szerkesztve ]

(#6065) #40553216 válasza #40553216 (#6064) üzenetére


#40553216
törölt tag

Na, jó, csak az ogmrip van.

(#6066) #40553216 válasza #40553216 (#6065) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ogmrip visszavonva. Lehet, ilyenre is használható, de hogy nem triviálisan, az is biztos.

(#6067) hcl válasza ph2012 (#6063) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Parancssoros progi :) Vigyázat! Használata gondolkodást, és Google-t igényel, de ha ráveszed, hogy csinálja, amit akarsz, akkor 100000%-os :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#6068) Tamás88


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Üdv mindenkinek.

A kérdés a következő. Van 2 db hdd-m, amin az egyik a W8 van rajta. A telepítő ezt felismeri és felajánlja, hogy mellé telepíti, amit helyeslek is. A második lemezre szeretné feltenni, amit szintén helyeslek, csak a kérdés csupán az, hogy amikor lehet húzogatni, hogy melyiknek mekkora legyen a partíciója, akkor az Ubuntu telepítője melyikre teszi rá? A baloldalira, vagy a jobboldalira? Illetve a Grub az melyik lemezre kerül?

Ja a 12.04 64 bitet szeretném feltenni.

(#6069) Tamás88 válasza Tamás88 (#6068) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Akkor megválaszolom önmagamnak. Mindig a jobboldalit kell nézni, mert az lesz az ő helye.

Egyébként felsikerült tennem a Windows 8 mellé, és tökéletesen megy.

(#6070) McSzaby


McSzaby
őstag

Mythbuntu 12.04.-ről vélemény? :) Mennyire jó a médialejátszásban? Nekem egy olyan disztró kéne, ami vagy nagyon kevés, vagy szinte semmi beállítással simán visz minden filmet,amit a hardver enged! :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#6071) dany27 válasza McSzaby (#6070) üzenetére


dany27
őstag

Ubuntu miért nem jó? Nekem ő is visz mindent különösebb erőfeszítés nélkül...

(#6072) McSzaby válasza dany27 (#6071) üzenetére


McSzaby
őstag

Nálam akadt,szaggatott az .mkv. Komolyabb HD filmekkel már nagyon nem bírt. Win 7 alatt azért sokkal többet ki tudtam hozni belőle.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#6073) hcl válasza dany27 (#6071) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mythbuntu kifejezetten HTPC-re készült frontend :) Gyak. egy Ubuntu, egy előre felkonfigurált MythTV-vel.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#6074) gyulank


gyulank
addikt

Sziasztok!
Azt szeretném megtudni, hogy ha vennék egy SSD-t és/vagy egy 3TB-os HDD-t, akkor tudnék erről bootolni Ubuntuval? Tudom, hogy 32 bites Windows7-tel nem lehet, de GRUB-on keresztül sem?
G31M ES2C lapom van, ami tudtommal nem támogat semmi ilyesmit, de olvastam olyasmit, hogy tán a 32 bites Ubuntu így is be tud 3TB-os lemezről bootolni, de szeretném biztosan tudni, ahogy azt is, hogy ha a grub bebootolja az ubuntut, akkor be tudja-e bootolni a Win7-et is?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#6075) #16695808


#16695808
törölt tag

a vlc viszi a 720p-is mivel bepipáltam a hardveres gyorsítást a többi lejátszó nem visz.
nos wine-al fifa 07-ezek, hogy lehetne rávenni hogy használja a hardveres gyorsítást?

(#6076) RBJ


RBJ
addikt

Nem teljesen idevág de mégis. Feltettem a Linux M. 14 t. Eddig mindig magától az ubuntunál a Mint nél meg volt valami a rendszer menüben tán zártmeghajtók telepítése vagy nem tudom mi volt a pontos neve. Így lehetet a Nvidia videókártya driver jét feltenni.
Most a mint 14 ben nem találom ezt az opciót.
Tipp? :DD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#6077) RBJ válasza RBJ (#6076) üzenetére


RBJ
addikt

vagy további illesztőprogram? :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#6078) szoke12


szoke12
őstag

Hi!
A kis Dell notebookomban egy 1.4-es proci van, a rendszer mégis 600-on játratja. Kevesebb, mint a felén. Viszont a proci terhelése közel 100%. Tehát sok neki, amit csinálok, mégis marad a 600-nál.
Hogyan tudnám megoldani azt, hogy kihasználja teljesen? gondolom, akkor jóval gyorsabb lenne.
Sose volt még notebookom, bocsi, ha értelmetlen a kérdés... :B

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#6079) God Vazzeg válasza RBJ (#6076) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Szoftverforrások, utolsó fül asszem :)

(#6080) gyulank válasza szoke12 (#6078) üzenetére


gyulank
addikt

Szerintem BIOS-ban nagyobb szorzóra kell állítani. Nem tudom, boot előtt talán Del, vagy F1, vagy Esc.
Vagy F2.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#6081) szoke12 válasza gyulank (#6080) üzenetére


szoke12
őstag

Valóban ez lenne a megoldás, a baj csak az, hogy nincs billantyűzetem. Egy usb-s bill-t használok, azt viszont a bios nem kezeli. nem ismeri fel. :(
Nincs olyan progi, ami képes átírni a biost?
Úgy tudom pl boot-sorrendet tud változtatni, meg ilyenek.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#6082) RBJ válasza God Vazzeg (#6079) üzenetére


RBJ
addikt

jól megkavarták. Így meg egy synaptics szerű ablak jön fel. a zártat vagy a nyilt verziót használjam?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#6083) Tamás88 válasza RBJ (#6082) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Nyílttal nem igen fogsz játszani, tehát zárttal kell. Illetve a GLSL supportot kell kikapcsolnod.

(#6084) God Vazzeg válasza RBJ (#6082) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Zárt kell neked.

(#6085) draco31


draco31
veterán

Hello!

Van nekem egy 10.04-es Ubuntu live cd-m, összeomlott gépeknél szoktam használni lementeni amit még lehet. Vagy ha valami hiba van, akkor ezzel nézem meg. Csak simán kiírtam az iso-fájlt. Annyi a probléma, hogy angol. Nincs esetleg valahol meg ugyanez csak magyar nyelvvel alapból? Vagy az újabb változatokba már integrálva van a magyar nyelv?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6086) szoke12 válasza draco31 (#6085) üzenetére


szoke12
őstag

Benne kell lennie, csak az indításnál be kell állítani. Én is sokat használom.

Esetleg az én kérdésemre valaki?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#6087) draco31 válasza szoke12 (#6086) üzenetére


draco31
veterán

Azt tudom hogy be lehet állítani, de nem mindenhol lesz magyar ezután sem. Ma pl. nem tudtam beállítani sem, mert a HDD halt meg az adott gépben, és így amikor a nyelvválasztó ablak jönne be, ahol egyben azt is ki lehet választani, hogy telepíteni akarom-e vagy csak kipróbálni, az nem jött be, csak egy hibaüzenet a HDD-ről. Okét nyomtam, mert mást nem lehetett, és rögtön a felhasználói felület fogadott, és mivel nem volt net a gépen, így nem ment a magyar nyelv beállítása sem, mert a listában nem volt ott. Ezért akarok egy olyat ha van, ami ilyen esetben is magyarul indulna el.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6088) Lacces válasza szoke12 (#6086) üzenetére


Lacces
őstag

Próbálkozz a dell topicban, esetleg valamelyik notebookosban, bár furcsálom, hogy Dell notebook-ot írtál és mégis usb-s billt használsz, hogy hogy a notin nincs bill? Esetleg nincs másik Plug & Play-es billed?
Biosban variáló program max a gyári programok amiket kapsz a telepítő mellé. Bár a Dell eléggé ubuntu párti, esetleg nekik nincs fent a honlapon egy újabb bios frissítés vagy valami más?

draco31 a live már csak ilyen, az nem mindenhol magyar, csak akkor lesz full magyar az ubi, ha telepíted. Én legalább is így tudom

[ Szerkesztve ]

(#6089) szoke12 válasza Lacces (#6088) üzenetére


szoke12
őstag

Volt bill, csak rossz. ps2 nincs rajta, csak usb, ahhoz is csak egy bill van itthon.
megnézek még pár dolgot.

draco31: nem tudok jobbat, szedd le hozzá a magyar nyelvi csomagokat penre, és használat előtt dobd fel live rendszerre. Talán megy. Még nem próbáltam.

[ Szerkesztve ]

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#6090) RBJ


RBJ
addikt

startup manager hez tud valaki müködő tárolót?
A grub customizer nekem nem fekszik.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#6091) Lacces válasza draco31 (#6087) üzenetére


Lacces
őstag

Nézd csak, találtam egy angol leírást rá, egy próbát megér ;)
Itt lehetőséged van egy egyedi usb live cd-t létrehozni és nyelvet beállítani. Remélem bevállik.

szoke12, ajaj, ezek a billek. Bár amúgy nekem furcsa, hogy pont a Dell alatt vacakol az Ubuntu, bár most én is szívtam egy nagyot a zárt driverrel :DDD Nekem a legújabbat kell megvárni, most már tudom, miért van az még mindig béta változatban.
Azért ha sikerült a megoldást várom :R

RBJ: Startup manager "halott", a grub-customizer a legjobb alternatíva vagy pedig a fájlokban irkálsz...

[ Szerkesztve ]

(#6092) draco31 válasza Lacces (#6091) üzenetére


draco31
veterán

És ez live cd-ről is meg lehet csinálni szerinted, vagy telepítsek egy ubuntut?
Éppenséggel csinálhatok LILI-vel egy usb-t is, oda tudok telepíteni is. Meg is próbálom.

[ Szerkesztve ]

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6093) Lacces válasza draco31 (#6092) üzenetére


Lacces
őstag

Előbb a linket nézd meg, az lesz az igazi szerintem neked. Csinálsz egy saját live cd-t amit kiírsz majd live usb-be.
Amúgy a LiLi-ssel majd kiírhatod, mert úgy vettem észre, hogy az 100%-ban jó minden hardvernél, de előtte ubin hozd létre azt a live cd-t, amelyiken magyar a nyelv

[ Szerkesztve ]

(#6094) RBJ válasza Lacces (#6091) üzenetére


RBJ
addikt

Mióta döglött. Még az elöző mint en 13. használtam amit a mai nap cseréltem le. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#6095) draco31 válasza Lacces (#6093) üzenetére


draco31
veterán

Ezért kérdeztem, hogy telepítsek-e hozzá egy ubuntut, mert most csak xp van a gépemen. Live cd-re meg ugyebár nem tudok telepíteni azt hiszem, viszont amit lili-vel csinálok usb-t, arra tudok. Azzal megcsinálom az egyedi iso-t, aztán kiírom ahogyan szoktam.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6096) Lacces válasza RBJ (#6094) üzenetére


Lacces
őstag

A StartupManager 2-t még nem készítette el, talán bele sem fogott, nem tudom...

De itt van a hivatalos bejegyzése, hogy a fejlesztője abba hagyta tavaly a startup manager fejlesztését. (Ha jól tudom ezért is került ki az ubuntu 12.04-ből)

draco31, ha azzal megtudod csinálni az egyedi iso-t akkor hajrá! Jah, értem, sok sikert ;)

[ Szerkesztve ]

(#6097) draco31 válasza Lacces (#6096) üzenetére


draco31
veterán

Nemsokára kiderül, hogy mire jutok így.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6098) Tamás88 válasza draco31 (#6097) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Igaz, hogy 12.4-es, de van belőle csak magyar változat, ami tényleg magyarul van. Nézd meg azt.

(#6099) draco31 válasza Tamás88 (#6098) üzenetére


draco31
veterán

Lehet az lessz, az elképzelésem nem akar működni. Ubuntu.hu-n fent van?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#6100) Lacces válasza draco31 (#6099) üzenetére


Lacces
őstag

Viszont a 12.04-nek van egy hátránya, hogy a régebbi hardverek esetében lehetnek gondok a wifi driverek esetében, ezt még olvastam. De adat kimentésre az is jó :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.