Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5301) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Epson dx8450-et használok, mindene működik, a scan-t külön kellett felrakni, azt nem ismerte fel, de most tökéletes!

(#5302) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Használ valaki ubuntu 12.04 LTS alatt ati 7750-et? A driver miként birkózik meg a desktop animációkkal és a HD tartalmakkal?
Előre is köszi a válaszokat!

(#5303) Kendek válasza Pano (#5302) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ugyan nekem csak AMD Radeon HD 6410D-m van az APU-ba integrálva, de nagyszerűen megbirkózik az fglrx az Ubuntu animációival, illetve a HD tartalmakkal, úgy a lokális fájloknál mint a Flash videóknál.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#5304) pethYeti


pethYeti
addikt

Ubuntunak manapság mennyi hely kell hogy kényelmesen elférjen rajta az ember? 10-15gb már elég?

(#5305) quailstorm válasza pethYeti (#5304) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Ha van /home partíciód külön, akkor elég. Magyarán semmi dokumentumot nem tárolsz rajta, és nincs fenn 100+ app. Én azért 30GB-ot javaslok, bár nekem nincs külön /home meg semmi, van egy ext4 partíció, meg sok NTFS, és azokra dolgozok. Az alkalmazásaimnak egyelőre elég a 30GB.

(#5306) pethYeti válasza quailstorm (#5305) üzenetére


pethYeti
addikt

60GB-os SSD-m van amint van még win7 is. Max 15-öt tudok adni neki, de van 2x 500gb ntfs partíció, amire mindent mentenék.

(#5307) #40553216 válasza pethYeti (#5306) üzenetére


#40553216
törölt tag

Bőven elég a 15GB. Nem is kell külön partíció a /home-nak (csinál ugyan, mármint így nem partíciót, csak fiókot, de ha nem oda mentesz, akkor max. pár MB lesz a mérete). Ha kész a telepítés, egyszerűen fixre csatolod az NTFS partíciókat. Nálam 14GB a /, és még 4GB szabad, pedig van rajta pár program. Arra majd figyelj, hogy a frissítésekhez letöltött csomagokat a telepítés után egyből törölje (beállítható a Synaptic-ból is), mert ez is csökkenti a helyet.

[ Szerkesztve ]

(#5308) quailstorm válasza #40553216 (#5307) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Az a megmaradó cache életmentő is lehet ha egy új verzió nem működik megfelelően, de ez az esetek 99%-ában fölös.
Természetesen nálam is rengeteg a hely, olyannyira, hogy nincsenek állandóan felcsatolva az NTFS-ek, csak ha valami nagyobb fájl töltök le, vagy ha kell. Szóval helytakarékosabb mint a vista...
Esetleg a régi kerneleket lehet majd törölni, idővel abból is összejön pár száz mega, és semmi szükség rá.

[ Szerkesztve ]

(#5309) pethYeti válasza #40553216 (#5307) üzenetére


pethYeti
addikt

Köszi, még az érdekelne ha automatikusan felcsatolom az ntfs partíciókat amik hdd-n vannak akkor a hdd állandóan fog menni vagy csak ha szüksége van rá. Jó lenne ha takarékra tudná tenni és kevesebb energiát fogyasztana. Vagy inkább ne csatoljam fel automatikusan és meg van oldva?

(#5310) hcl válasza pethYeti (#5309) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha egyszer rákattintasz, csatolja magától. De ha fel van csatolva, sem pörgeti állandóan. Van energiamenedzsment.

Mutogatni való hater díszpinty

(#5311) tragiQss


tragiQss
tag

Bár nem kifejezetten ubuntus téma, de linux: tudja valaki, miért van, hogy egy 1TB-os diszk particionálásakor az fdisk a 2048. blokktól (LBA), míg a cfdisk a 64.-től kezdi gyártani a partíciókat?
A most csere alatt álló diszkemet úgy emlékszem, windows alól particionáltam és ő a 64.-től indította az első partíciót...

(#5312) Kendek válasza tragiQss (#5311) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

SSD miatti helyes eltolás (1 MB). Ezek szerint a cfdisk és a Windows nem túl korszerű.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#5313) #40553216 válasza pethYeti (#5309) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nekem is folyton csatolva van, bár ugyanaz a hdd, de nem pörög. Miért is tenné?

(#5314) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Beírom ide is, mivel SOS a kérdés ! :
Linux Mint 13 x86 Mate (egyedüli oprendszer az egyetlen HDD-n, asszem a /home külön partición) a következő hibát dobja ki indulásnál:
"ELF Header is smaller than expected"

Ahogy rákerestem, a Grub hibája.
Hogyan lehet orvosolható ?
Telepítő média gondolom mindenképp kell hozzá.
De mindenképp ezen verziójú Mint-é kell hozzá, vagy elég lehet egy bármilyen - akár régebbi - Ubuntu/Debian alapú disztribúciójé ?

(#5315) eternam válasza atesss (#5314) üzenetére


eternam
tag

http://www.upubuntu.com/2012/09/how-to-installupgrade-to-grub-200-from.html

[ Szerkesztve ]

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#5316) lionhearted válasza Kendek (#5312) üzenetére


lionhearted
őstag

De ha nem SSD-t formázol vele, akkor miért bánik vele úgy?
Windows (7től biztosan) felismeri az SSD-t, és csak akkor tolja el.

Tegnap még működött...

(#5317) Kendek válasza lionhearted (#5316) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A GParted is eltolja, méghozzá azért, mert a merevlemezeknek mindegy, de az SSD-knek pedig korántsem. És attól, hogy merevlemezről van szó, nem lehet előre tudni, hogy nem fogod-e klónozni SSD-re. Normál esetben persze eszedbe sem jut, de az a pár száz KB nemigazán számít, úgyhogy teljesen mindegy.

<-ƘƘ->

(#5318) lionhearted válasza Kendek (#5317) üzenetére


lionhearted
őstag

Magyarul meglopnak. :D

Tegnap még működött...

(#5319) God Vazzeg válasza lionhearted (#5318) üzenetére


God Vazzeg
veterán

320GB-os minimális méretű winyók korában teljesen reális 1024k hely miatt aggódni :) Inkább örülj neki :K

(#5320) afgk2012


afgk2012
tag

Légyszi válaszoljatok erre a kérdésre.

(#5321) lionhearted válasza God Vazzeg (#5319) üzenetére


lionhearted
őstag

Régi mondás szerint, 640k memória mindenre elég. Erre most 1024k kapacitást csak úgy kidobnááál? :DD

Jó persze, értem én, meg le is tojom, csak fura a default beégetett 1MB, mikor a windóz INTELLIGENS módszerrel választ. :D Még akkor is, ha ez rosszabb, a fix tűnhet lemaradva.

Tegnap még működött...

(#5322) Kendek válasza lionhearted (#5321) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Akarod mondani, hogy 992,5 kB, ugye? Mert pontosan ennyivel lesz arrébb tolódva a hagyományoshoz képest. Ha ez bárkinek lelki problémát okoz, akkor azt tudom sajnálni. Én személ szerint direkt így particionálok.

<-ƘƘ->

(#5323) tragiQss válasza Kendek (#5322) üzenetére


tragiQss
tag

Pl. "lelki problémát okoz" (nekem, most), mert egy windows-os diszk partícióit mentettem el dd-vel és most szeretném a mentésből helyreállítani a rendszert, de az fdisk csúszása miatt szopóágra kerülnék, ha nem veszem észre az eltérést.
Lehet sajnálni, ettől még ez... khm... inkább nem minősítem. :)

ui: volt egy halódó diszkem, amiről az utolsó pillanatban talán sikerült megmenteni a rajta tárolt anyagokat, de más lehetőségem már nem volt csak a dd if=/dev/sdxn of=sdxn.img
És k.nagy szerencsém volt, ha összejött, mert a következő bootot már nem bírta ki a diszk. :(

Természetesen azonos típusú diszk lesz a csere darab.

[ Szerkesztve ]

(#5324) Kendek válasza tragiQss (#5323) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Talán nem a partíciókat kellett volna menteni külön, hanem az egész lemezt. Akkor nem lett volna semmilyen problémád visszaállításnál, ráadásul még a rendszer betöltésével sem.
Egyébként meg javaslok még egy bs=4096-ot is a dd-s parancshoz, ilyen kényes helyzetekben nem árt ha töredék idő alatt végez a másolással.

<-ƘƘ->

(#5325) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Az mi, hogy a chrome 1 oldal mellett is egyfolytában hízik? 10 perc facebook alatt több mint 1GB-ot képes elfoglalni a memóriából :F Bezárom - újra megnyitom és megint ok, csak elkezd hízni. Másnál is van ilyen?

(#5326) Kendek válasza God Vazzeg (#5325) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nálam nem eszik semmit, bár lehet, hogy ez attól van, hogy még csak telepítve sincs. Viszont az Opera bezabál jó pár nyitott füllel és futási idővel 450 MB-ot.

<-ƘƘ->

(#5327) God Vazzeg válasza Kendek (#5326) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Az annyira nem zavarna, de most csak 2GB ramom van, és amikor látom hogy 1,7GB foglalt, és a swap is 500mb, akkor kicsit elgondolkodok. Megnéztem a chrome hízik valamiért.. Na mindegy, annyira nem zavaró, csak mondom hátha valaki tudja a megoldást :U

(#5328) Kendek válasza God Vazzeg (#5327) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Megoldás mindenképpen van, mondjuk cserélj böngészőt. De nem hiszem, hogy egyébként lenne itt bárki aki egy teljesen zárt böngésző forráskódjával rendelkezne, és abba belelátva bármit is tudna mondani neked, vagy áttudná írni kevésbé memóriapazarlóra.

<-ƘƘ->

(#5329) God Vazzeg válasza Kendek (#5328) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Egyértelmű :D De van hogy valamit állítani kell, és elmúlik a probléma, ilyesmire gondoltam :K Nem szívesen cserélnék, eléggé megszoktam már a chrome-t, de azért köszi :R

(#5330) hcl válasza God Vazzeg (#5325) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Lehet, hogy a Flash. A Fb Flash alapú :S

Mutogatni való hater díszpinty

(#5331) afgk2012 válasza afgk2012 (#5320) üzenetére


afgk2012
tag

Közben megoldódott. A Yate vált be.

(#5332) God Vazzeg válasza hcl (#5330) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Flash alapú a fb? :Y Ne b@ssz :))

(#5333) hcl válasza God Vazzeg (#5332) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Vagy rosszul tudom?
Egyszer volt valami olyan flash hibám, hogy semmi nem ment, ami flash alapú volt, és a Fb sem.
Aztán felhackeltem egy gnash-t, akkor már a Fb ment, de pl. az Indexes reklámok nem, és amikor sikerült rendberakni, akkor ment minden.

Mutogatni való hater díszpinty

(#5334) Skribek


Skribek
csendes tag

Helló.. Szeretném megtudni, hogy a GParted-en kivül milyen particionáló van még linuxhoz? Tudom, hogy egyszerű, átlátható program, de valamiért mindig elbaltázok vele dolgokat. :( :(

(#5335) lionhearted válasza hcl (#5333) üzenetére


lionhearted
őstag

Nekem megy flash tiltása mellett is, tehát itt valami másról lehet szó. : )
upd: Több, mint egy éve így használom...

#5334: Disk Utility (Lemezkezelő). :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#5336) hcl válasza lionhearted (#5335) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor azóta megjött az eszük :) Kösz a kiigazítást.

Mutogatni való hater díszpinty

(#5337) floatr válasza hcl (#5333) üzenetére


floatr
veterán

Tudtommal full JS az egész, bár van valami flash tartalom is mögötte az oldal forrása alapján.

(#5338) hcl válasza floatr (#5337) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Meg a gúgli megsúgta, hogy lehet rá flash alapú alkalmazásokat írni, és még elég sok megy is rajta, főleg játékok. De attól még az oldal maga annyira nem flash, mint eddig gondoltam.

Mutogatni való hater díszpinty

(#5339) ph2012


ph2012
senior tag

Létezik olyan program amivel képernyő videót tudok csinálni? Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#5340) fradi81 válasza ph2012 (#5339) üzenetére


fradi81
veterán

recordmydesktop

moto g72, Ninebot d28e

(#5341) tragiQss válasza Kendek (#5324) üzenetére


tragiQss
tag

Talán volt két lemez a gépemben és volt kb. annyi időm, hogy villámgyorsan lementsem valahová a cuccaimat... (van róla backup, csak ezzel a módszerrel kb. 4-5 óra lesz a helyreállítás, úgy meg több nap, mert a nagy része DVD-re van írva)

(#5342) Laybee válasza Kendek (#4876) üzenetére


Laybee
őstag

Szia! Itt melyiket állítottad be ssd visszafogásához? Illetev hova kell írni ezeket? Köszi.

(#5343) Kendek válasza Laybee (#5342) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A writeback végzi a legkevesebb írási műveletet, de mégis sokkal biztonságosabb mintha teljesen ki lenne iktatva a naplózás. Én mindenhol így használom, és még sosem volt belőle problémám.

<-ƘƘ->

(#5344) Laybee válasza Kendek (#5343) üzenetére


Laybee
őstag

Ezt hova kellene írni?

Köszönöm szépen!

[ Szerkesztve ]

(#5345) Kendek válasza Laybee (#5344) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

sudo tune2fs -o journal_data_writeback /dev/sdXN

Fstab csatolási opciók:

data=writeback

<-ƘƘ->

(#5346) 8nemesis8


8nemesis8
veterán

Ha egy user be tud ssh-zni puttyon át, de sftp-re nem engedi be(WinScp) akkor hol kellene módosítani?
Csak simán a SHELL-t, nem? Vagy a usert kellene módosítani.

[ Szerkesztve ]

(#5347) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Sziasztok!

MTV Híradót mivel tudnám megnézni innen? 10.04-et használok és firefox alól nem megy.

[ Szerkesztve ]

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#5348) leslieke válasza szaszayanou (#5347) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Silverlight Linux alatt

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#5349) szoke12 válasza God Vazzeg (#5285) üzenetére


szoke12
őstag

Köszi, majd felteszem. Azóta ne foglalkoztam vele.

quailstorm: Köszi neked is!

:R

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#5350) szoke12


szoke12
őstag

Nincs egy stabil bemutatókészítő linuxra?
Itt szenvedek az openoffice-al, ez a KPresenter meg se nyit semmit... Kezd idegesíteni!

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.