Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26601) Dhampir válasza koviamy (#26600) üzenetére


Dhampir
félisten

:C

(#26602) t72killer válasza #40553216 (#26599) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Fogalmazzunk úgy, hogy naagyon csiganeten lévő gépre, aminél gond lenne 500+megányi csomag/frissítés letöltése :B .

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26603) lev258 válasza t72killer (#26602) üzenetére


lev258
veterán

A bleeding-edge és a frissítéseket tekintve naprakész nem azonos fogalmak. Előbbi a rendszerösszetevők szempontjából legújabbat jelenti, tele újdonságokkal és kevés teszteléssel. Utóbbi a meglévő összetevők javításait tartalmazza, stabil és megbízható módon.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26604) t72killer válasza lev258 (#26603) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Értem, utóbbi érdekelne mindenképp:R Annyi extrával, hogy a 4.6-os kernelt belehegeszteném az intel energiatakarékossági funkciók miatt.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26605) lev258 válasza t72killer (#26604) üzenetére


lev258
veterán

Akkor neked valószínűleg egyszerűbb lenne egy daily ISO valamely népszerűbb disztróból, amibe utólag friss kernelt pakolsz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26606) #40553216 válasza t72killer (#26604) üzenetére


#40553216
törölt tag

lev258 által említett népszerű disztró értelemszerűen ne legyen rolling, mert az összes rolling bleeding edge.
Amúgy miért kell a legfrissebb kernel? Zsír új gép? Vagy valami eddig nem működő, fontos funkciót javítottak a legújabb kernelben?
A 4.6.1 kernelt innen telepítheted Xenialra is.

[ Szerkesztve ]

(#26607) t72killer válasza lev258 (#26605) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Azt nézem, hogy a daily buildek már a Yakkety alfái.

Sztem csinálok egy ilyet, csak xubuntu 16.04-es iso-val.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26608) spammer válasza #40553216 (#26606) üzenetére


spammer
veterán

A mondanivaló érthető, de nem egészen pontos. A bleeding edge a legújabb, erősen tesztelés alatt álló, nem stabil stb., ilyen pl. az Arch esetén a testing repó, vagy kb. bárhol a testing/unstable, ahova folyamatosan jönnek a friss cuccok, illetve a legújabb git commitok. A stabil Arch már inkább cutting edge-nek felel meg és eléggé stabil is a rollinghoz képest. A community repóban vannak több hónapos csomagok is, de pl. a stabil repós kernel is 3 hetes, míg a testingben lévő éppen 2 napos (4.6.1., ami jelenleg a legutóbbi stabil kernel).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#26609) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Mielőtt még a közeljövőben újabb Linux telepítési kísérleteket tennék, milyen programot javasolnátok a Windows 10 operációs rendszer komplett lementéséhez, hogy kényszervisszaállás esetén ne kelljen elölről kezdeni mindent?

Egy külső merevlemezre másolnám, de azon vannak más állományok is, tehát olyan megoldás kellene, ami nem írja felül a többi fájlt.

A Clonezilla jó erre, vagy tudtok más szoftvert ajánlani?

[ Szerkesztve ]

(#26610) t72killer válasza #40553216 (#26606) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A skylake energiagazdálkodását csak 4.6-tól támogatja a linux. Itt csak mobilprocikra olvastam visszajelzést, de gondolom asztalinál hasonló a helyzet. i3-6300T-re alapozott HTPC/háziszerver kombóra menne amúgy a rendszer, fontos az idle fogyasztás - lévén a 7/24-es üzemmód sacc/kb 90%-át idle közelében töltené a rendszer.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26611) King Unique válasza Dhampir (#26609) üzenetére


King Unique
titán

Erre szerintem vannak alkalmasabb topikok is: Ghostolás | AOMEI Backupper szoftver | logout cikk.

(#26612) Dhampir válasza King Unique (#26611) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm a tippeket. :R

(#26613) #40553216 válasza Dhampir (#26609) üzenetére


#40553216
törölt tag

dd

@(#26608) spammer
Akár. ;)

@(#26610) t72killer
OK.

(#26614) Skilly


Skilly
aktív tag

Sziasztok!

Egy kis segitseg kellene. Az egyik hdd-m formaztam ntfs->ext4-re, tarolonak akarom. Viszont miutan csatolom, nem lehet rajta semmit csinalni, nincs uj mappa letrehozas semmi. Formazni a gparteddel csinaltam. Mit kellene meg beallitani?

Ja es multkoriban kerdeztem, hogy valami jo smart infos program van-e linuxra (SSDOK-ra gondolok)?

Elore is koszi!

HyperX

(#26615) King Unique válasza Skilly (#26614) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Gondolom csak read-only módban csatolta fel, azért nem enged vele semmit csinálni... Amúgy hogyan formáztad? Mert lehet nem ártana egy tiszta partícionálás neki, vagyis totál legyalulni a lemezt, új partíciós táblát tenni rá stb. Aztán a lemez állapotára is érdemes lenne ránézni, nincsenek-e rajta szektorhibák?

Linux alatt is tudod a HDD/SSD infókat monitorozni. Ott van a beépített Disks (Lemezek) alkalmazás, amiben van S.M.A.R.T. is. Aztán terminálban a smartmontools, illetve a grafikus GSmartControl.
Az SSDOK meg eleve Windows only és SSD-k monitorozására való [link]. Bár előbbiekkel is meg lehet oldani, de azért nem minden infót jelenítenek meg úgy, mint utóbbi szoftver. Illetve, mint egy HDS.

[ Szerkesztve ]

(#26616) King Unique válasza Skilly (#26614) üzenetére


King Unique
titán

Továbbá ott van még Linuxra az fsck, amivel lehet ellenőrizni / javítani a fájlrendszer hibáit: [link], [link].

[ Szerkesztve ]

(#26617) Skilly válasza King Unique (#26615) üzenetére


Skilly
aktív tag

Koszi a gyors valaszt.

A forrmazas a Gparted-en belul eloszor Particio Torles volt, majd utana Uj-at hoztam letre. Siman ext4, es pipa. Megcsinalta mukodik, csatolhatom is, csak eppen nincs jogom semmire.

Az osszes HDD-m hibatlan, elotte windows volt HDSentinel mindig futott, minden 100%-os.

A Smartmontools-t terminalbol futtatom, de sose tudja megcsinalni az ellenorzest. Kb a felenel hiba van, ettol kiirja, hogy minden okes. Nekem a monitorozasban az lenne a lenyeg, hogy a napi irt mennyiseget mutassa, vagy ha ilyen nincs akkor az eddigi osszes irt mennyiseget mutassa.

A Lemezek kezelesben is futtatom az ontesztet, kiirja : Az utolso onteszt felbeszakadt.

[ Szerkesztve ]

HyperX

(#26618) hcl válasza Skilly (#26617) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jog bajod van. Fix winyó? Mert akkor meg kell rá adni, hogy milyen jogokkal lehet macerálni. fstab a barátod.

Mutogatni való hater díszpinty

(#26619) cigam válasza koviamy (#26600) üzenetére


cigam
félisten

Na és honnan fogod tudni, hogy valóban működik, ha Még egyszer nem! futsz neki? ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26620) Skilly válasza hcl (#26618) üzenetére


Skilly
aktív tag

Adatlapomon van a gep konfig. Igen mind fix hdd. SSD ext4, no swap + 1tb ext4 formazva ami nem jo + 2tb ntfs maradt es jo.

Fstabban csak az ssd van bent, a tobbit utolag inditom. Inkabb a jogokkal van baj neki.

HyperX

(#26621) hcl válasza Skilly (#26620) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha úgyis bent van a gépben, akkor vedd fel fstabba. Illetve jut eszembe, ha nem akarod beírni, rootként adj rá jogokat... Nekem is ilyesmit kellett (nekem kivehető a winyó, ezért nem vettem fel fixre), chmod, stb., és most jó.
A nfts azért maradt jó, mert azt helyből mindenki által írhatóra csatolja, vagy mi.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#26622) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

LXDE alatt hogyan tudok kizárni egy bizonyos eszközt, vagy egy osztályt az automountból?
Scriptet írnék, ami fényképezőgépről leszedi a képeket, de a gphoto2 csak akkor hajlandó másolni, ha semmi nem fogja az eszközt; a kamera meg valami PTP vagy MTP eszközként látszik ( gphoto2://[usb:002,022]/DCIM ), és amint az automount megkérdezi, mit csináljon vele, a gphoto nem fér hozzá.
Komplette letiltva az USB eszközökre feldobott kérdést jó, csak ugye akkor meg a pendriveokat nem tudja a user megnyitni, mert úgysem találja meg a PCmanfm-ben a pendriveot :W

Mutogatni való hater díszpinty

(#26623) hcl válasza hcl (#26622) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Megoldva : gvfs-mount -s gphoto2 ledobja a csatolást, eltűnik a párbeszédablak is, amiben azt kérdezi, mit csináljon az eszközzel, ezután a gphoto2 --get-all-files szépen másol.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#26624) koviamy válasza cigam (#26619) üzenetére


koviamy
csendes tag

Ravasz kérdés, de jogos. Majd még gondolkodom rajta. :F

(#26625) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na megint egy nagy jóba futottam bele...
Volt USB DVB-T tunerem, ami egy ideje nem működött. Gondoltam megdöglött, de nem.
Másik gépen próbálva megy. Ott kicsit újabb a kernel, de nem lényegesen, 3.19 és 3.13 . Az én gépem 3.13-as, Kubuntu. A tuner egy IT9135 -ös dög, amihez az én gépem be is húzza az it913x modult, a másik meg az af9033-at - és azzal megy. Az enyémen az a csavar, hogy látszik a tuner, behúza a firmware-t is, stb., de csatornákat, azt nem talál (channels.conf -t megadva neki meg vételi hibák jönnek).

Rmmod dvb_usb_it913x és modprobe af9033 után nálam azt mondja a w_scan , hogy tuner sincs, mert nincs betöltve driver.

??? mit lehet ezzel...?

Mutogatni való hater díszpinty

(#26626) Narasim


Narasim
aktív tag

olyan gondom van, hogy az ubuntu 16.04es gépről szeretném elérni a win8.1-es gépen jelszó nélkül megosztott lomokat.
a munkacsoporban szerepel mindhárom gép.

kodi alól elértem a kisgépet úgy, hogy beírtam az ubuntus gépen használt felh.nevet (ami amúgy a másik gépen is az) és jelszót! ha ugyan ezt simán a hálózatokból csinálom, akkor nem tud kapcsolódni a géphez! :F

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26627) hcl válasza Narasim (#26626) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

IP alapján próbáltad? Illetve a filekezelőből mész be a hálózatokba?
Samba kliens amúgy tud érdekes dolgokat produkálni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#26628) lev258 válasza Narasim (#26626) üzenetére


lev258
veterán

Ubuntun hogyan állítottad be?
A system-config-samba csomagot telepítetted? Ez egy grafikus samba beállító.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26629) Narasim válasza lev258 (#26628) üzenetére


Narasim
aktív tag

a system config samba el sem indul, a kereső sem mutatja az ikont. terminálból próbáltam indítani, sudo system-config-samba paranccsal (ez jó így? -persze, hogy nem, mert nem indítunk grafikust sudoval :B ), de ott is hibát ír. pedig fel van telepítve, mert a szoftcenter azt írja.

az smb.conf ot írtam át kézzel úgy, hogy a munkacsoport egyezzen. látják is egymást a gépek. kodi látja a gépet, és meg is találja a megosztott lomot, de csak ha beírom neki az ubuntus felh.nevet és jelszót. amit elvileg nem kellene, mert a kisgépen jelszó nélkül megy minden.

filekezelő-hálózatból ugyan ez a módszer nem működik, mert ott is kéri a felh.név jelszó párost, de mindegy mit írok be, nem tud kapcsolódni.

vadi új 16.04 telepítés, semmihez nem nyúltam, csak felraktam a sambát terminálból a sudo apt-get install samba paranccsal.

[ Szerkesztve ]

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26630) lev258 válasza Narasim (#26629) üzenetére


lev258
veterán

Van, hogy a kereső csak egy újraindítás után mutatja. Milyen hibát ír ki Terminálban?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26631) Skilly válasza hcl (#26621) üzenetére


Skilly
aktív tag

Megprobaltam a gnome disk utility-vel beallitani. Beallitani sikerult is, de indulasnal mindig kiirta, hogy nem sikerult csatolni. Most vissza is formaztam ntfs-re, igy okes is, de ext4 kellene, mivel oda mennenek a Steames jatekok + egyeb letoltesek.

HyperX

(#26632) Narasim válasza lev258 (#26630) üzenetére


Narasim
aktív tag

na gksut is raktam, azzal is indítottam, de az a hiba, hogy:

system error: could not open configuration file: etc/libuser.conf , no such file or directory

meg közben purge, majd újraraktam a system-config-samba-t, restart, de így is ez van.

[ Szerkesztve ]

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26633) spammer válasza Narasim (#26632) üzenetére


spammer
veterán

sudo touch /etc/libuser.conf

Ez létrehoz egy üres fájlt, van, akinek ez megoldotta: [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#26634) lev258 válasza Skilly (#26631) üzenetére


lev258
veterán

Csak a jogokat kell beállítani. Bármelyik Fájlkezelő jó hozzá gksu-val indítva.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26635) lev258 válasza Narasim (#26632) üzenetére


lev258
veterán

Fontos, hogy grafikus programokat soha se indíts sudo-val, gksu-t használj.
spammer: Igen, mindössze ennyi kell.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26636) Narasim válasza spammer (#26633) üzenetére


Narasim
aktív tag

ezt a részét nekem is! :K
már elindul a samba gui.

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26637) Narasim


Narasim
aktív tag

eredeti tervemet feladván beállítottam egy jelszót az egyik win10es gépre, amit addig szintén nem ért el az ubuntus. bekapcsoltam rajta a jelszavas megosztást és azonnal működött minden! :F

elértem a megosztott lomot az ubuntus gépről, bármiféle gond nélkül.

ezek szerint a samba nem hajlandó jelszó nélküli gépekhez csatlakozni valami miatt. vagy még tovább kellett volna szenvedni a beállításokkal. nem tudom, de már nincs is erőm tovább rájönni.

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26638) cigam válasza Narasim (#26637) üzenetére


cigam
félisten

Pedig csak beállítás kérdése:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26639) Narasim válasza cigam (#26638) üzenetére


Narasim
aktív tag

héj! ikrek vagyunk! :)

és pont így nem működött! így a wines gépek látják a megosztott lomot, de az ubuntus nem.

kodi alól jó volt, ott elértem a megosztást, de simán a file kezelőben nem volt hajlandó ugyan azt megtenni az ubuntu. a kisgépen pont így van beállítva és a filekezelő nem tud kapcsolódni. jelszót kér a kapcsolódáshoz, amit ha üresen hagyok, nem csinál semmit.

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26640) cigam válasza Narasim (#26639) üzenetére


cigam
félisten

Onnantól pedig már csak egy ugrás a sugár.
smb.config hogy néz ki?
Van samba user-ed?
Az usred tagja a sambashare csoportnak?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26641) Narasim válasza cigam (#26640) üzenetére


Narasim
aktív tag

samba userem van.

ha terminálból sudo usermod -a -G sambashare felh.név parancsot kiadom, akkor tagja lesz a csoportnak?

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26642) Narasim válasza cigam (#26640) üzenetére


Narasim
aktív tag

inkább töröltem...

[ Szerkesztve ]

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26643) cigam válasza Narasim (#26641) üzenetére


cigam
félisten

igen.
Ha telepíted a gnome-system-tools csomagot (ami az áruházban megmagyarázhatatlan módon "Network" néven fut), akkor GUI-n keresztül is megoldható.

egy pastebin elegánsabb lett volna ...
guest account = narasim :F miért nem guest account = nobody?!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26644) Narasim válasza cigam (#26643) üzenetére


Narasim
aktív tag

nekem annak a guija csak 3 fület tartalmaz, general, dns, hosts. userek nincsenek benne. így inkább terminálból raktam groupba magam.

közben rájöttem, h hol kell. a useres guit külön kell indítani.

beállítottam a guest accnak nobodyt.

[ Szerkesztve ]

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#26645) Fenyő


Fenyő
őstag

Sziasztok,

Ubuntu alatt létezik olyan beállítófájl (mint pl. Fedora, CentOs esetében) amivel a maximális kernelek számát lehet limitálni (praktikusan 2-3 bőven elég), hogy ne kézzel kelljen időről időre lepucolni a felhalmozódott régebbieket?

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#26646) Di Natale


Di Natale
aktív tag

Hali

Adott 11 .rar kiterjesztésű fájl. Ezeket hogyan lehetne kicsomagolni? Az alap archivumkezelő és a double commander hibátjelzett.
Ubuntu 16.04 van a gépen.

(#26647) #40553216 válasza Di Natale (#26646) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali!
Terminálban

sudo apt install unrar

vagy a Szoftverközpontban megkeresed és telepíted.

(#26648) brickm


brickm
őstag

Ha esetleg valaki használja\használná még rajtam kívül az ALBERT nevezetű gyorskereső modult, és gondja akad a startuppal(indításnál hibával indul), azoknak a megoldásom:
startup stringként így határozzátok meg:
add name 'Albert' command 'albert -n' comment 'nope'

Így indításnál automata NEM-et küld az új hotkey beállításfelvételre, ami ezzel marad a régi.

(#26649) lev258 válasza Fenyő (#26645) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudok róla, hogy lenne ilyen. Egyáltalán hogy működik? Automatikusan eltávolítja a régieket bizonyos időközönként?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26650) Fenyő válasza lev258 (#26649) üzenetére


Fenyő
őstag

Fedora, CentOs esetében csak annyi az egész, hogy a dnf/yum.conf fájlokban az installonly_limit=n paramétert kell beállítani és ha frissítés esetén települ egy új kernel is és már elérted a limitet, akkor a legrégebbi kernel automatikusan törlésre kerül, Ubuntu esetében gondolom az apt.conf-ban kellene lennie ha van egyáltalán ilyen.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.