Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26301) koviamy válasza Dhampir (#26298) üzenetére


koviamy
csendes tag

Hol lehet ezt leellenőrizni? Engem is érdekel, mert történetesen 8GB RAM-om van. Bár a 14.04 32 bitnél is a Virtualboxban 4+4GB-ot osztottam ki, és minden szépen működött. Vagyis már akkor az is ilyen pae-micsoda volt?

(#26302) BoB válasza koviamy (#26301) üzenetére


BoB
veterán

Mondjuk ha bármilyen rendszermonitort elindítasz és több memóriát ír mint 4GB, akkor van PAE.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26303) koviamy válasza BoB (#26302) üzenetére


koviamy
csendes tag

Van.

(#26304) gratzner


gratzner
tag

Üdv!

Segitséget szeretnék kérni. És elvileg még fogok is sokat a későbbiekben. Konfigom az adatlapomon, aktuális Linux verzió: Ubuntu Mate x64

Bevezető: Az elmúlt évek során sokadszorra lett úrrá rajtam a vágy, hogy lepucoljam a gépemről az aktuális Windows verziót, és Linuxra váltsak. Az eddigiekben ezek a Linuxos kitérők kb. 3 hónapnál tovább nem tartottak ki soha. Most viszont előbb fogok alkatrészt cserélni, ha nem megy másként, mint visszatérni Windows alá.

Konkrét megoldandó probléma: Ati driver életre keltése.

A témainditóban leirtakat kipróbáltam, de a "sudo apt-get install xorg-driver-fglrx" már hibát dob:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
E: Ez a csomag nem található: xorg-driver-fglrx

Amúgy a legutóbbi Mint-es próbálkozáskor ezzel nem volt gondom, bár ott alapból felajánlotta a zárt drivert a rendszer...

(#26305) lev258 válasza gratzner (#26304) üzenetére


lev258
veterán

Állj!
Videókártya?
Az fglrx-et nem fogod tudni feltenni, egyébként nem is ez volt a neve, amikor még volt.
Már látom, HD 7970. A nyílt van hozzá. Mihez nem elég?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26306) gratzner válasza lev258 (#26305) üzenetére


gratzner
tag

"ATI videokártya telepítése

alapesetben ha ATi kártya van a gépben, az X a nyílt ati drivert teszi fel, amiben nincs 3D támogatás. ehez az fglrx driverre van szükség. ez csomagként is megvan, tehát érdemes azt feltenni:
először is engedélyezni kell az /etc/apt/sources.list-ben a multiverse (meg az universe) ágat is, a benne található kommenteket követve nem nehéz, 2 db #-t kell törölni a megfelelő helyről, majd

(OFF)sudo apt-get update(/OFF)

(OFF)apt-cache search fglrx(/OFF)

segítségével megtalálod, hogy a

(OFF)xorg-driver-fglrx (/OFF)

drivert kell feltenni (a restricted-modules alaptelepítés esetén fenn van):

(OFF)sudo apt-get install xorg-driver-fglrx(/OFF)

hogy menjen is, nem árt az x-et is beállítani:

(OFF)sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg(/OFF)

itt értelemszerűen a driver résznél az fglrx-et választod.

ezután illene mennie."

(#26307) lev258 válasza gratzner (#26306) üzenetére


lev258
veterán

Bocsi, ezt ideje törölni. El is felejtettem, hogy lassan frissíteni kellene az Összefoglalót.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26308) gratzner válasza lev258 (#26305) üzenetére


gratzner
tag

Nem tudom elég-e, de bármilyen böngésző alatt ha scrollozok, laggol a tartalom egy kicsit. De elég zavaró. Illetve Youtube videóknál is néhol csikozódik, de csak ritkán, képváltásoknál, random.

(#26309) gratzner válasza lev258 (#26307) üzenetére


gratzner
tag

Segáz :) Ha nem megy kérdezek...

(#26310) lev258 válasza gratzner (#26308) üzenetére


lev258
veterán

Melyik böngésző? Másikkal nézted?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26311) gratzner válasza lev258 (#26310) üzenetére


gratzner
tag

Mozilla csinálja, Chromium nem. Most megpróbálok még egy párat, de fontos lenne sok böngészőben tesztelgetnem nap mint nap weblapokat, úgyhogy erre megoldás kellene.
Amúgy nem emlékszem pontosan hol, de a minap olvastam, hogy egyre jobb az amd vga-k támogatottsága. Vagy ez arra vonatkozik, hogy a nyilt driver egyre jobb?

(#26312) lev258 válasza gratzner (#26311) üzenetére


lev258
veterán

Igen, inkább arra. De ez is azért történik, mert az AMD is ebbe fektet, egyre komolyabban.
A Youtube-nál levő problémák azért kérdésesek számomra, mert a Firefox HTML5 támogatása még nem egészen teljes, és épp ezért elképzelhető ebből adódó zavar is. Fontos, hogy rendszeresen frissítsd a rendszert, mert lesz még jobb is. Valamit pedig ki kell emelnem. Valami érdekes oknál fogva a 16.04-ben nemcsak a Frissítéskezelőben vannak frissítések, hanem a szoftverközpontban is az utolsó fülön. Ez a kettő pedig nem közös halmazból dolgozik. :DDD
Egyébként van egy Hardveres gyorsítás használata opció a Firefox beállításaiban. Azt próbáltad kapcsolgatni?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26313) gratzner válasza lev258 (#26312) üzenetére


gratzner
tag

A hardveres gyorsítót hiába kapcsolom ki vagy be, fenn áll a probléma.
Na mindegy, most feltettem Chrom-ot, Chromiumot, Operát, majd kipróbálgatom őket, melyik a leg hozzám valóbb... :)
A 2 helyen lévő frissítéseket már lecsekkoltam, érdekes, először elkezdett zavarni, hogy miért van 2 helyen is )nem szeretem az ilyen átfedéseket), de látom már különböznek.

(#26314) lev258 válasza gratzner (#26313) üzenetére


lev258
veterán

Hogy miért lett így megoldva, az nekem is rejtély. Korábban csak egy helyen voltak frissítések. :)

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26315) gratzner válasza lev258 (#26314) üzenetére


gratzner
tag

Nagyon szépen köszönöm a segítséget, egyelőre elég mára a gyakorlatból. Gondoltam nekiesek ennek a fórumnak elölről, de a már nem aktuális infók miatt inkább megkérdezem, szerinted mikortól (kb. hányadik hsz-tól) érdemes elkezdenem?
Illetve miért írtad az 1. válaszodban nekem, hogy nem tudok drivert telepíteni?

(#26316) Dhampir válasza gratzner (#26315) üzenetére


Dhampir
félisten

Elég lehet a gyorskeresőt használni, ha konkrét infókra van szükséged.

(#26317) lev258 válasza gratzner (#26315) üzenetére


lev258
veterán

A korábbi AMD zárt driver (fglrx) a 16.04-gyel megszűnt teljesen. Lesz majd egyfajta zárt a későbbiekben, a nyílt alapjaira építve, de ez inkább speciális célokra. A nyílt lesz (már most is az) a meghatározó. Ez pedig már ott van a rendszereden, most is az működik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26318) #63761920


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
Van egy laptopom T4400 proc. 4GB DDR3 rammal erre
mehet Ubuntu 64-bit. vagy Lubuntu 86-bit.?
És mért vált át HU-ról US angolra?
Telepítés követő frissítések után!

(#26319) floatr válasza lev258 (#26305) üzenetére


floatr
veterán

Azért én nézegettem a phoronix tesztet az AMD driverekről, és elég siralmas a kép. Nem mondom, sokkal stabilabb a nyílt driver, mint az fglrx, de néha beesne egy kis játék is, ami érezhető teljesítménykülönbséget mutat.

(#26320) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Sambával szórakozok, sajnos nem megy ahogy kéne. Teljesen publikus megosztás kellene, semmi jelszó, semmi, csak látható legyenek a fájlok a hálózaton.

smb.conf:

[global]
workgroup = WORKGROUP
server string = Samba Server %v
netbios name = server0
security = user
map to guest = bad user
dns proxy = no
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
wins support = yes
local master = yes

#============================ Share Definitions ==============================

[public]
path = /media/adat
browsable = yes
writable = yes
guest ok = yes
read only = no
force user = nobody

testparm -S

Load smb config files from /etc/samba/smb.conf
rlimit_max: increasing rlimit_max (1024) to minimum Windows limit (16384)
Processing section "[public]"
Loaded services file OK.
Server role: ROLE_STANDALONE

Press enter to see a dump of your service definitions

# Global parameters
[global]
server string = Samba Server %v
security = USER
map to guest = Bad User
dns proxy = No
wins support = Yes
idmap config * : backend = tdb


[public]
path = /media/adat
force user = nobody
read only = No
guest ok = Yes

Látni látom a megosztást, ám írni nem tudom... A /media/adat teljes tartalmának a tulaja a nobody:nogroup, és 755 az attribútuma.

Hol rontottam el?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26321) cigam válasza LógaGéza (#26320) üzenetére


cigam
félisten

security=share
guest account = nobody

Ekkor nem kér azonosítást.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26322) LógaGéza válasza cigam (#26321) üzenetére


LógaGéza
addikt

security=share kivezették egy ideje:

WARNING: Ignoring invalid value 'share' for parameter 'security'

Helyette van a

security = user
map to guest = Bad User

Másik sort hozzáadtam, nem nyert sajnos... Azon gondolkodom, hogy elvileg anonymus megosztáshoz nem kell samba usert hozzáadni - én nem is adtam hozzá. Elképzelhető, hogy ez a baj?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26323) cigam válasza LógaGéza (#26322) üzenetére


cigam
félisten

Akkor viszont kell samba user. + biztos jó ötlet a nobody használata?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26324) LógaGéza válasza cigam (#26323) üzenetére


LógaGéza
addikt

Semmi személyes, érzékeny adat nincs és nem is lesz rajta, csak pár Linux ISO :)

Csak azt nem értem, hogy ez is működött 15.10 alatt...

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26325) cigam válasza LógaGéza (#26324) üzenetére


cigam
félisten

Ezt hívják fejlődésnek.
Mondanám, hogy megnézem az én konfigomat, de a tűzfal(?) nem engedi a többi gépet a samba megosztáshoz, így letesztelni sem tudom.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26326) #40553216


#40553216
törölt tag

No, a korábbi virtualboxos szarakodás megszűnt. Újratelepítettem a VBoxot, így már megcsinált mindent, amit kell (és ahogy korábban is volt, amíg ment), és működik.

(#26327) cigam válasza cigam (#26325) üzenetére


cigam
félisten

Beállítottam a wifi kapcsolat szerkesztésében, ha a céges hálózatra kapcsolódok, a "work" tűzfalprofillra váltson át.

Látszólag okés, hiszen bepipáltam a szervert és a klienst is. Ennek ellenére nem látszik a hálózaton.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26328) BoB válasza cigam (#26327) üzenetére


BoB
veterán

Felül átállítod a futási idő-t véglegesre?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26329) cigam válasza BoB (#26328) üzenetére


cigam
félisten

Igen, mindkét esetben be van kapcsolva.

Mondjuk a legutolsó frissítés óta a boincmgr (a grafikus kezelő program) se indul el...
Finoman szólva is bosszantó, hogy egyik napról a másikra kilövik alólam a programjaimat. Tiszta W10 feeling...

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26330) Zoli133


Zoli133
őstag

Hali, amatőr kérdés, de rég volt kevés ramos gép a kezembe, de 2 giga ramhoz mehet nyugodtan a 64bites verzió ugye? Wines beidegződés hogy ott kevés lehet, de amennyire ismerem a rendszert itt nem kéne hogy gondot okozzon.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#26331) Dhampir válasza Zoli133 (#26330) üzenetére


Dhampir
félisten

Inkább a 32-bites való hozzá.

(#26332) cigam válasza Zoli133 (#26330) üzenetére


cigam
félisten

Mehet a 64bit. Inkább a desktop nem mindegy. xfce, lxde,...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26333) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Ubuntu 14.04 alatt vagyok.

Mi lehet az oka annak, hogy a mélyhangsugárzó nem aktív, csupán a sztereó hangszórópár?

(#26334) Dhampir válasza Dhampir (#26333) üzenetére


Dhampir
félisten

Mindegy, nem vagyok megelégedve a rendszerrel ezen a konfiguráción, ezért egyenlőre feladom. Talán valamikor még egyszer nekifutok a 16.04-nek.

(#26335) Dhampir válasza Dhampir (#26334) üzenetére


Dhampir
félisten

16.04 minden alkalommal grafikai hibával indít. Rendszerhiba is történt, a jelentést elküldtem a Canonicalnek.

(#26336) cigam válasza Dhampir (#26335) üzenetére


cigam
félisten

Azt nem írtad milyen hangkari. Rendben felismeri? Esetleg a gyártó nem adott ki linux-os driver-t hozzá?

Mi a pontos hibaüzenet? Milyen VGA?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26337) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Megoldódott közben, sry.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#26338) Dhampir válasza cigam (#26336) üzenetére


Dhampir
félisten

A sztereó hangszórók működtek, csak a mélyhangsugárzó nem. A Linuxos gyártói drivernek majd utánanézek, ez bevallom, nem jutott eszembe.

Carrizo R7 APU és Radeon R9 M385X. Sima APU-val is hüléskedett.

Egyenlőre visszatértem Windowsra, a teljes támogatás miatt, mert most kell a gép.

(#26339) lev258 válasza Dhampir (#26338) üzenetére


lev258
veterán

pavucontrol-ban nézd meg, nincs-e több opció (pl. 5.1 meg hasonlók).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26340) Dhampir válasza lev258 (#26339) üzenetére


Dhampir
félisten

Azzal néztem, 5.1 és 7.1 volt, ha jól rémlik csak ez a kettő, de nem választottam ki őket, mert nekem 3.1 kellett volna, ami viszont hiányzott a listáról.

(#26341) imibogyo válasza Dhampir (#26340) üzenetére


imibogyo
veterán

3.1? És ez milyen jack kiosztással? Tudnia kellene egyáltalán a mélysugárzóról a rendszernek? Magyarul külön sub jack-ről kapja a jelet, vagy a front jack van a gépen kívül kábelezéssel, vagy erősítővel szétosztva? Vagy ez egy herélt 5.1-es rendszer? Mert akkor 5.1-et kell kiválasztanod (legalábbis a próba erejéig, hogy utána érdemes-e jobban elmerülnöd a rendszer beállításaiban).

[ Szerkesztve ]

(#26342) Dhampir válasza imibogyo (#26341) üzenetére


Dhampir
félisten

Bocsánat rosszul írtam, 2.1. Bele van integrálva a laptopba.

(#26343) imibogyo válasza Dhampir (#26342) üzenetére


imibogyo
veterán

Ja akkor lehet semmis az okfejtésem, de azért leírom... Azt viszont ne haragudj én nem értettem (vagy nem figyeltem eléggé), hogy csak ez az állíthatóság a probléma, vagy az, hogy konkrétan nem is szól a mélyhangszóró? :B

Csak az állíthatóságot tekintve egyébként szerintem itt lesz a bibi, mármint, hogy 2.1-es a rendszer. Abban az ablakban, amit belinkeltél csak több csatornánál van értelme, abból is 5.1+-tól, mert a 4.1 is csak leválassza magának a mély jelet a front és rear csatornákról. :K

A 2.1 úgy szokott felépülni (általában), hogy a front jelről válassza le magának az "erősítő" (jelen esetben a laptopod hangszórókat vezérlő panelja) a jelet a mélyhangszórónak. Ezért nincs a külső 2.1-es rendszereknek sem két jack dugója (vagy 4 RCA-ja stb.), mert ezt a leválasztás maga az eszköz végzi általában egy crossover-en keresztül.

Na mármost, mivel neked a laposon belül is valószínűleg így van ez megoldva (nem tudom csak tippelek, bár ha konkrétan nem működik a mélyhangszóró, akkor nem ez a baj), ezért a linux "mélysugárzó" kimenete nem aktív, hiszen nincs direkte mélyhangszóró rádugva.

Amit te keresel mélyállítási lehetőséget az valószínűleg inkább jelen esetben egy EQ oldaná meg, amivel rátudsz tolni a mélytartományra pluszban (feltéve, hogy csak a halksága a baj és nem az, hogy egyáltalán nem szól).

(#26344) Dhampir válasza imibogyo (#26343) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm, hogy így elmagyarázod, mert bevallom, mélységében nem értek ezekhez a hangrendszerekhez.

Egyáltalán nem szól (vagy nem hallottam, mert nem tapasztottam rá a fülemet az alján lévő hangsugárzóra).

Windowsos megoldásban hallható, HDEND Audiophile Air-el is ellenőriztem, habár nem túlzottan hangsúlyos, inkább a két sztereó dominál, tehát a semminél éppen több valamicskével, sőt mintha kipréselné ugyanazt a mélységet sztereó pár is.

Lehet, hogy nincs értelme erőltetni, mert önmagában a sztereó hang is szépen szólal meg.

[ Szerkesztve ]

(#26345) Dhampir


Dhampir
félisten

Arch Linux alatt sem működött a mélynyomó (más konfiguráció, de ugyanazzal a hangszóró megoldással):

Arch Linux on Lenovo IdeaPad Y700 15"

[ Szerkesztve ]

(#26346) Lathronos válasza Dhampir (#26345) üzenetére


Lathronos
őstag

Próbáld meg VLC-ben is állítani a hang környezeteket, a Preset-nél, hátha megszólal a mély.

Meg még találtam egy ilyet, hátha. Vagy itt nézd meg a zöld jelzésű legutolsó hozzászólást.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26347) Dhampir válasza Lathronos (#26346) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen az ötletözönt neked is. :R

(#26348) koviamy válasza Dhampir (#26347) üzenetére


koviamy
csendes tag

Ilyen gondom nekem is volt egy Philips hangfallal, de csak a kék dugót arrébb kellet dugni egy másik dugóba.

Egyébként nekem most a 14.04.4 LTS 32 bites Xubuntu van fenn. Rajta van minden, amit akartam és minden jól működik. Azt gondolom, hogy még sokáig ez lesz. Mert minek fejleszteni, ha így is minden jó és szép?

(#26349) Lathronos válasza koviamy (#26348) üzenetére


Lathronos
őstag

Itt nincs mit máshová dugni, mivel laptopról van szó és annak a beépített "subwoofer"-éről.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26350) Dhampir válasza koviamy (#26348) üzenetére


Dhampir
félisten

Igen, amint Lathronos fórumtárs írta, nincs mit bedugni, mert a laptopba integrált megoldással bajmolódtam. Ezek eléggé visszafogott cuccok, ilyen max. 2-3 Watt teljesítményű apróságok, csak a mobil vándoroknak nyújt átmeneti megoldást, egy jobb külső hangfal bármikor lealázza.

Ha minden működik a 14.04-en, és biztonsági szempontból sem lennél vele előrébb, akkor még nem muszáj váltani. :K

Újabb gyártású hardverösszetevők esetében néha csodát tehet egy ropogósan friss kernel, és egyéb megoldások, de ami 100%-ban működik, azt nem kell bántani.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.