Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27151) lev258 válasza Lathronos (#27150) üzenetére


lev258
veterán

Jelen esetben nem lesz annyira bonyolult. Ez kvázi egy webalkalmazás Chromium alapokkal, melyet összehoznak az asztali alkalmazás kinézettel. Vagyis az alapja tisztán webes és platformfüggetlen.
Ilyet is írtak, de talán csak a megjelenéstől számítva érvényes: "Skype plan to release an update to the app every 2 weeks"

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27152) lev258 válasza cigam (#27137) üzenetére


lev258
veterán

Nemcsak szervereken, hanem az élet fontosabb területein is az UTC a meghatározó. Ez a hivatalosan és sokak által elfogadott idő (időmeghatározás). A Windows-ban viszont annyira ráálltak local time-ra a kezdetekkor, hogy néhány éve még nem is volt benne UTC támogatás, vagy nagyon béta volt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27153) toBIN


toBIN
tag

Szeretnek egy tabletre (Chuwi Vi10), Ubuntut telepiteni, szoval a kerdesem a kovetkezo lenne. Hogy all az Intel Z3736F tamogatottsaga jelenleg? Illetve a touch screen-e

Amire szuksegem van: touchscreen, wifi, audio, akksi
Ami nem erdekel: Bluetooth, kamera

(#27154) Dhampir válasza toBIN (#27153) üzenetére


Dhampir
félisten

Ubuntu 15.04 on Chuwi VI10 (atom z3736)

Sergiy Shnall 5 hónapja
+Sibelius Johannes today i 'll post video > yes touchscreen , WIFI+BT work

Ubuntu 16.04 on Chuwi VI10. Testing touch screen

(#27155) #40553216 válasza toBIN (#27153) üzenetére


#40553216
törölt tag

Asztalit vagy az Ubuntu Touch-ot?

(#27156) cigam


cigam
félisten

Mi történt az ubuntu software-el?
User-ként belépve nem indul el, itt megakad:
...
(ubuntu-software:2671): GsPlugin-DEBUG: Adding keyword 'ubuntu-xenial-multiverse' to om.hughski.ColorHug.firmware
(ubuntu-software:2671): GsPlugin-DEBUG: Adding keyword 'ubuntu-xenial-multiverse' to com.hughski.ColorHug2.firmware
(ubuntu-software:2671): GsPlugin-DEBUG: Adding keyword 'ubuntu-xenial-multiverse' to com.hughski.ColorHugALS.firmware
(ubuntu-software:2671): As-DEBUG: run appstream::refine
(ubuntu-software:2671): As-DEBUG: run GsPlugin::apt(gs_plugin_refine)

Amikor adminként lépek be, akkor meg simán elindul. Mit kéne megnéznem/javítanom, hogy olyan legyen mint új korában? uptodate 16.04 fut.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#27157) toBIN válasza #40553216 (#27155) üzenetére


toBIN
tag

Asztalit termeszetesen

(#27158) megema


megema
őstag

Sziasztok!

Miért kér az Ubuntu 16.04 frissítések telepítését követő újraindítás után ismételt újraindítást? :F Nem egyedi eset, többször tapasztaltam már. Utánanéztem, most a frissebb kernel nem aktiválódott, amiatt kérte.

Összefügghet azzal, hogy hosszabb uptime után nem tud leállni/újraindulni a gép, megfagy a splash screenen, így kézzel kell leállítani? A frissítés is mindig így zajlik.

(#27159) #40553216 válasza megema (#27158) üzenetére


#40553216
törölt tag

Én is csodálkozom már ezen régóta.

(#27160) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

(#27161) Lathronos válasza megema (#27158) üzenetére


Lathronos
őstag

Ne aggódj, fogsz még találkozni ennél durvább hibával is. Én ezért maradtam a 14.04-nél.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27162) lev258 válasza megema (#27158) üzenetére


lev258
veterán

Érdekes, amit írsz. Semelyik problémának nem kellene jelentkeznie.
Log-okat nézted, próbálj minél több információt gyűjteni. Gép adatai?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27163) Nagytalp válasza megema (#27158) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Mivel frissítesz?

sudo apt update
sudo apt upgrade

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#27164) DJosef


DJosef
őstag

Estet Urak!

Erdeklodni szeretnek, hogy 14.04 LTS alatt, hogy tudnek csinalni Windows10 USB telepitot?

Elore is thx.

[ Szerkesztve ]

Forget about it

(#27165) King Unique válasza DJosef (#27164) üzenetére


King Unique
titán

Legjobb, ha FAT32-re formázod a pendrive-ot és manuálisan rámásolod az ISO tartalmát. A 8.1/10 esetén általában már ennyi is elég, szemben az avitt és korlátolt 7-essel [link]...
Van persze Linuxra is pár grafikus tool, de igazán egyik sem egy nagy szám és a sokat emlegetett WinUSB is elég gagyi: [link], [link].

[ Szerkesztve ]

(#27166) saelin válasza King Unique (#27165) üzenetére


saelin
veterán

Én pedig erre a winusb-t akartam ajánlani, mert utoljára azzal csináltam sikeresen win10 telepítőt. A rufus-t pedig én is hiányolom linux alól... valami eszement jó, hogy egy csomó linux és windows verziót lehet vele pendrive-ra varázsolni, gyakorlatilag minden probléma nélkül. A beállítások tárházáról pedig nem is beszélve.

Ami még szóba jöhet az a; unetbootin.

Ubuntu alapú Linux iso-kat pedig az "gyári" startup disk creator (indítólemez-készítő) kis csodájával szoktam kiírni. Csak mert kéznél van és működik.

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#27167) nemurea


nemurea
aktív tag

Sziasztok!

Ki szeretnék alakítani egy HTPC+NAS+asztaligép kombót, mivel most az erre használt gép alapesetben a NAS-ba boot-ol be, de ki lehet választani a Linuxot vagy a Win7-et is. Ezt szeretném egybe gyúrni, a Linux lenne az alapértelmezett, kb. normál desktop, de elvégezné a NAS funkciókat is.

A kérdésem igazából csak annyi, hogy 14.04-es vagy 16.04-es alapon építsem fel szerintetek?

(Gondolkoztam Debian+OMV-ben és sok minden másban is, de ahogy látom, a Debian-nal tuti valamelyik lépésnél meggyűlne a bajom, az Ubuntu első körben segítőkészebbnek tűnik, meg vele van már jó pár éves múltam, még ha nem is a szerver vonalon. Felraktam Vbox-ra egy mini.iso-t próbaképp, és Webmin-nel egész könnyen tudtam pl. egy Samba share-t összehozni, szóval nem reménytelen a helyzet. De bármilyen javaslatot szívesen fogadok.)

(#27168) Dave™ válasza nemurea (#27167) üzenetére


Dave™
nagyúr

Pedig a Debian+OMV a nyerő. Illetve inkább úgy érdemes, hogy OMV-t feltelepíted, és ahhoz telepítesz utólag asztali környezetet. Gond ott van, hogy az OMV 2.X Debian 7 alapú, ami már elég régi, az OMV 3.X pedig (ami Debian ( alapú) erősen béta. Ha régebbi gépről van szó (mondjuk legalább 2-3 éves) akkor jó lehet az OMV 2.X is, egyébként mindenképpen a 3.X, arra Debian backports kernel és kész is, egyre kell figyelni a 3-as OMV-nél: egyelőre nem szabad a plugineket és a rendszert frissíteni, mert összeakadnak. Most már nemsokára megjelenik, ha minden igaz, legalábbis volt jó pár verziófrissítés. Egy N3150 alapú rendszerrel nagyon sokat szívtam, de most már eléggé képben vagyok, ezért a fentiek saját tapasztalat. Az OMV egy ritka jó NAS OS, az Ubuntus megoldás a közelében sem lesz használhatóságban és kényelemben, maximum ha hihetetlen sok energiát fektetsz bele, tehát mindenképpen érdemes OMV+Debian asztali környezetet telepíteni, és bármennyire is béta, a 3.X a fájdalommentesebb út.

(#27169) King Unique válasza saelin (#27166) üzenetére


King Unique
titán

Nem egy nagy szám az a WinUSB... :N
Szerintem az még kb. W7 + Legacy boot kombóra lett szabva. A program alapból NTFS-re formázza a pendrive-ot, viszont pl. UEFI-ben sok gép csak FAT32-es pendrive-ról tud bootolni. Tehát már itt bukhat az egész. Meg vannak egyéb hiányosságai is, amit a másik topikban említettem.

Linux ISO-k kiírásához a beépített alkalmazáson túl meg ott az mkusb / UNetbootin. Előbbi full dd módban ír, de persze lehet terminálban is játszadozni a dd-vel. ;]

[ Szerkesztve ]

(#27170) saelin válasza King Unique (#27169) üzenetére


saelin
veterán

Hmm, ezt a mkusb-t nem ismertem. :R

Nem is gondoltam arra, hogy valaki uefi-ben akar telepíteni... Én mindig szívok vele ha több rendszert akarok egy gépen, így nálam alap a legacy boot. Csak akkor szórakozok uefi-vel, ha tudom arra a gépre nem fog dual boot menni.

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#27171) King Unique válasza saelin (#27170) üzenetére


King Unique
titán

Igen, az UEFI az külön állatfaj...egy laptopnál nemrég én is megszívtam, nem tudok belépni a BIOS-ba és visszaállítani Legacy-ra. Így azon most már csak előbbi opció marad. :D De amúgy az újabb gépeknél általában már UEFI szokott lenni.

(#27172) nemurea válasza Dave™ (#27168) üzenetére


nemurea
aktív tag

Köszi az infót! Nem akartam új frontot nyitni, mert egy-egy probléma akár órákat tud elvenni, és a Debiant egyáltalán nem ismerem (plusz nehezítésként a NAS OS-re telepítenék asztali környezetet, ami számomra elég nyakatekert lesz). Azon mélázom, hogy nem attól függ, melyik a hangsúlyos: a HTPC+desktop vonal vagy a NAS? Ha utóbbi, akkor nem kérdés, a javaslatod a jó irány.

De amúgy ha már ezt javasoltad, Vbox-ban mindenképp teszek vele egy próbát! :R

(#27173) Dave™ válasza nemurea (#27172) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Debian sok mindenben hasonlít az Ubuntura értelemszerűen, tehát ha Ubi alatt boldogulsz, akkor azzal sem lesz nagy gondod. Az OMV alapból egy minimál Debian kiegészítve a megfelelő csomagokkal, tehát nem szentségtörés erre asztali környezetet telepíteni. A HTPC nálam Kodi-ban és Spotify-ban (+esetleg Plex) meg egy böngészőben merül ki, ezeket simán fel tudod tenni Debianra az asztali környezet után. Az OMV szolgáltatásai ettől még zavartalanul futnak. Van egy ilyen működő gépem a munkahelyemen ("játszós"), és tapasztalatból mondom, hogy ami virtuális gépben megy egyáltalán nem biztos, hogy a fizikai vason is fog, leginkább a régi kernel a probléma. Erre megoldás az OMV 3.X, amire telepíthető legújabb backports kernel, úgy már megy szinte minden friss hardver. OMV 2.X alatt viszont rendkívül szenvedés, azzal sok időt elpazaroltam, feleslegesen. A HTPC nálam otthon egy Surface Pro + Ubuntu 16.04, az OMV pedig dedikáltan egy HP Gen8 microserveren fut. Otthon azért nem tudom megoldani a fenti Debian+OMV kombót, mert ez a microserver teljesen alkalmatlan HTPC-s feladatokra, viszont ha a hardver engedi, akkor kiváló kombináció, teljesen felesleges különválasztani a két funkciót. NAS-nak pedig eszembe nem jutna mást használni, mint OMV-t. ;) Sok sikert!

(#27174) nemurea válasza Dave™ (#27173) üzenetére


nemurea
aktív tag

Köszönöm a tippeket! :R Akkor belevágok. A hardverrel nem lesz elvileg túl sok gond, egy 5 évvel ezelőtti, de kiváló HTPC alap, egy AT3IONT-i. Biztosan kezelné a 2.x is, de szerintem a 3.0-val kezdem a frissebb Debian miatt. A pluginekkel majd óvatosan bánok :K Köszi még egyszer!

(#27175) megema válasza Lathronos (#27161) üzenetére


megema
őstag

Nem rajtam múlt... Sajnos korábbi Ubuntu nem volt opció, mert az Intel video driver túl régi volt bennük és problémákat tapasztaltam.

(#27162) lev258: Syslogot néztem, de semmi gyanúsat nem láttam. A NetworkManager és a PulseAudio szokott nyafogni, de leállításnál nem akad meg a naplózás, rsyslogd leállása az utolsó sor. A splash screen-t már kikapcsoltam, de még nem volt időm tesztelni.

ASRock N3150-ITX
1 x 4 GB Kingston HyperX Impact 1600 MHz
Kingston SSD, 2 db WD Red HDD
BE QUIET! System Power 7 300W

(#27163) Nagytalp: apt update, apt dist-upgrade (root usert használok)

[ Szerkesztve ]

(#27176) #40553216 válasza megema (#27175) üzenetére


#40553216
törölt tag

„root usert használok”
Miért? Olyan sokszor kellene sudo-zni?

(#27177) Szicskeee


Szicskeee
tag

Sziasztok!

Van 1 NAS-om Ubuntuval, letezik olyan script amivel be tudom allitani, hogy mondjuk ejszaka 1 tol reggel 9 ig hibernaljon a NAS? (eleg hangosak a HDD-k :D )

(#27178) lev258 válasza megema (#27175) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya? Csak az Intel van? Pontosan melyik?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27179) megema válasza #40553216 (#27176) üzenetére


megema
őstag

HTPC + NAS gép, így SSH-n belépve az esetek többségében szükség lenne sudo-ra.

(#27178) lev258: Igen, csak az Intel van (HD Graphics).

[ Szerkesztve ]

(#27180) #40553216 válasza megema (#27179) üzenetére


#40553216
törölt tag

Mihez? Nem kötekedni akarok, tényleg nem értem. Fájlkezeléshez? Nap elején root-ként indítani csak a fájlkezelőt. A HTPC-hez (házimozi) szintén minek?

(#27181) megema válasza #40553216 (#27180) üzenetére


megema
őstag

Ez alapvetően egy szerver gép, a kulcsszó az SSH. ;) Mindennek megvan a maga felhasználója (Kodi, hálózati megosztások elérése, stb.). Viszont ha valami miatt bele kell nyúlni SSH-n a rendszerbe, akkor teljesen felesleges az a plusz egy lépés, amikor biztos, hogy sudo-t igénylő módon kell belenyúlnom.

Alapjában véve látom értelmét a sudo-zásnak (sudo / sudo su), mondjuk asztali gépeknél, illetve biztonsági megoldásként. De ebben az esetben feleslegesnek tartom.

(#27182) lev258 válasza megema (#27181) üzenetére


lev258
veterán

Most akkor a frissítés és a leállítás is SSH-n keresztül történik?
Vajon jelenleg az update, upgrade parancsok mindent lefrissítenek?
Mert a 16.04-ben valahogy szétváltak a frissítések. Egy része a Frissítéskezelőben történik, míg a másik a Szoftverközpontban. És nem tudom, melyiknél mi fut le vagy mi szabályozza az egészet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27183) Damateo válasza Dave™ (#27168) üzenetére


Damateo
aktív tag

Én is az OMV-vel küzdök egy Raspberry-n. Torrentre és háttér tárnak lenne használva.
Van egy külső vincseszterem amit lát a rendszer, de írni nem enged rá.
Gondolom csatolni kellene fixen, csak hát még nem csináltam, és ssh-t sem használtam még.
Ha tudnátok segíteni, azt megköszönöm.

(#27184) Dave™ válasza Damateo (#27183) üzenetére


Dave™
nagyúr

OMV topik is van, de röviden annyi a dolog, hogy a webguin a lemezek között felcsatolod, majd létrehozol egy shared foldert rajta. Ezt utána kiajánlod a megfelelő szolgáltatásoknak, pl. SMB megosztás, és máris tudsz írni rá. Nem kell hozzá SSH, webguin egyszerűbb.

(#27185) #40553216 válasza megema (#27181) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ha csak terminálon keresztül SSH-zol és sudo-zol, akkor a napi egyszeri sudo -s belefér, viszont nem minden programnak root joggal futnia. De te tudod.

(#27186) megema válasza lev258 (#27182) üzenetére


megema
őstag

Igen, pontosan. Elnézést, itt kifelejtettem az első hozzászólásomból!

Jó kérdés, ezzel én sem foglalkoztam...

(#27187) Patice


Patice
nagyúr

Sziasztok!

Én is szerver-t kezdtem el simogatni Ubuntu 16.04 Server alapon.

Parancssorból nem gond beállítgatni számomra, csak én is belefutottam kezdőként jogosultsági problémákba a telepítgetések során.

A gond az, hogy a rendszert egy mSATA SSD-re raktam és pl. a Transmission-t szeretném úgy beállítani, hogy a két HDD valamelyikére töltsön le.

+ Samba szervert is felraktam, elkezdtem konfigolni és addig el is jutottam, hogy a kliens gépeken látszik a megosztás, csak az almappákba nem tudok belépni. Nagy valószínűséggel ez is csak egy elcseszett jogosultsági beállítás. Ezt hogyan tudom helyre rakni? Felhasználót már létrehoztam a Samba megosztáshoz, hozzá kéne adnom ezt a usert valamelyik csoporthoz (smbgrp csoportnak tagja...)? Vagy csak azt rontottam el, hogy az almappákra nem állítottam be a jogot, csak a főmappára?

Amúgy a cél a szerverrel: fájlszerver (Samba, NFS), letöltőgép (TM-mel - nekem bőven elég az alap webes felület, most is ezt használom Synology NAS-on), médiaszerver (Minimserver-rel), zenelejátszó (MPD-vel + UPnP kiegészítéssel: upmpdcli), valamint EGL/VAAPI Kodi-val filmezős gép is. Továbbá virtualizálgatnék rajta VirtualBox-szal (VBoxHeadless Tool-lal parancssorból), és az LXD-s konténeres varázslás is érdekel (ez meg alapból jön a 16.04-gyel). ;]

Szóval lehet még jövök pár kérdéssel. :))

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#27188) toBIN


toBIN
tag

Kubuntu x64 telepitese soran ezt a hibat kapom:

Hogyan lehetne orvosolni?

(#27189) Damateo válasza Dave™ (#27184) üzenetére


Damateo
aktív tag

Igen, a felcsatolás megvolt. Egy mappát sikerült létrehozni egy másik programmal.
Ki ajánlani nem tudom hogy kell.

(#27190) Dave™ válasza Damateo (#27189) üzenetére


Dave™
nagyúr

Link, de a továbbiakat inkább az openmediavault topikban kérdezd meg, mert oda tartozik.

(#27191) Melack


Melack
veterán

Sziasztok! Ubuntu 16.04 live usb-vel teszteltem a rendszert, ami értelemszerűen jelent korlátozásokat. De szeretném tudni, hogy a rendszer tudja e rendesen kezelni HDMI-n a TV-ket? Adott egy LG 32"-os nem smart TV, amire kiküldtem a jelet, de a rendszer 72"-osnak ismerte fel, és a képet kinyújtotta, így a menüsor meg az értesítési sáv sem látszott. Illetve van itt olyan, aki Ubuntun Vivaldi böngészőt használ? Lenne hozzá egy teszt kérésem. Köszönöm!

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#27192) Dave™ válasza Melack (#27191) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én 50-es TV-n használok Ubuntu 16.04-et, megy gond nélkül.

(#27193) growler válasza Melack (#27191) üzenetére


growler
őstag

Szia.
A TV beállításai között is nézz szét.
Ha van "HDMI PC Full Mode" > Be

(#27194) Melack válasza growler (#27193) üzenetére


Melack
veterán

Ez megy a Live rendszeren is? Mert nem nagyon tudtam belemélyedni egyelőre, a Flash-t sem tudtam rá felvarázsolni, bár ez azt hiszem érthető is.

Dave: köszi, akkor ezek szerint ez sem lehet akadály.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#27195) growler válasza Melack (#27194) üzenetére


growler
őstag

Magának a TV-nek is van beállítási menüje. Amit a TV távirányítójával érsz el.
Erre gondoltam. :)

(#27196) zso73 válasza Melack (#27191) üzenetére


zso73
veterán

Kubuntu 1604 LG TV HDMI. Minden ok.

Nekem Nvidia kártyával volt gondom. Kézi drájver telepítés után, és asztal ikonméret állítás után minden jó.
Kép, hang...

Ja, és ha már itt vagyok..
Ki melyik alkalmazást használja web camozni ?
MS gyártmányú USB kamerával szeretném figyelni a kutyáim.. Letöltős, linux gép..Skype felismeri.
Kamera alkalmazás nem.

[ Szerkesztve ]

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#27197) Sonja


Sonja
veterán

Ma kellett megjelennie a 16.04.1 LTS-nek, és meg is jött! :C :R

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#27198) Lathronos válasza Sonja (#27197) üzenetére


Lathronos
őstag

Na majd meginvitáljuk egy tesztre őfelségét. :DDD Aztán ha ezt is trehány módon összekontárkodták mint az elődjét, legközelebb már csak a 18.04-gyel próbálkozok, addig pedig maradok 14.04-en.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27199) lev258 válasza Lathronos (#27198) üzenetére


lev258
veterán

Remélem azt tudjátok, hogy ez nem más, mint az eddigi frissítések beleintegrálva.
Tehát én már azt használom pár napja mindenütt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27200) RBJ


RBJ
addikt

Szeretnék multi live usb t csinálni, anno a multisystem volt a favorit, de mostanság háklis szegény, állandóan rossz címkézésre hivatkozik, meg majd felcímkézi de sose jó. Gparted el kismilliószor újra kalapálva szegény usb de semmi. :W

Húzd ki, majd csatlakoztad újra az USB kulcsod, mert a csatolási pont és a címke nem megegyező.
ez van állandóan.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.