Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26051) Lathronos válasza Syl (#26050) üzenetére


Lathronos
őstag

És ami nem öl meg az erősít. Sakk-matt. ;]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26052) King Unique válasza growler (#26046) üzenetére


King Unique
titán

Tudom, de most kivételesen Windows volt a téma. Írásnál az ISO felismerésével nincs semmi gond. Kiválasztható, zöld jelzés, rá is másolja a tartalmat stb. Bootolás után is ott van a listában, de ha rámegyek, akkor dobja a fentebb említett hibaüzenetet.

(#26047) Dave™: hát, ha nem az, akkor nála van valami összekuszálódva. Bár azt hozzá kell tenni, hogy ő másik rendszer alatt próbálta az ottani verzióval, nálad pedig a gazda is Ubuntu. Illetve említettem is, hogy Windows alatt általában bugos a VB.

(#26048) Syl: én azzal szoktam a Linux telepítőket is és teljesen ok. A dd írást lehet akár egy Ubuntunál is használni, de nem kötelező. Utána a Windows csak MB-ot mutat a pendrive-ból és le kell gyalulni, helyre kell állítani. Általában jó a normál (ISO képfájl) írás is. A dd képfájl módszer Antergos | Chakra | Manjaro esetén kell mindenképpen.

(#26049) Lathronos: ha már itt vagy, erre nincs ötleted? Pont a Voyager remaster lenne az. Illetve látom a normálból megjelent már a 16.04-es verzió, de az előbbi a 14.04-re épül. Eddig a frissítéskezelő nem ajánlotta fel az újat, de gondolom nem kell rá sokat várni.

[ Szerkesztve ]

(#26053) cigam válasza Dave™ (#26035) üzenetére


cigam
félisten

Köszi a tippet, de ezért nem teszek fel+1 vackot. Marad a 14.04 azzal pöc-röf működik.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26054) Syl válasza King Unique (#26052) üzenetére


Syl
nagyúr

Van egy régi 16 gigás pendrive-om, amit YUMI-val raktam össze. Rajta pár disztribúció állandó legújabb verziója, plusz clonezilla, gparted stb. Ilyet rufus-szal, dd-vel nem tudok készíteni.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26055) King Unique válasza Syl (#26054) üzenetére


King Unique
titán

Direkt írtam is, hogy a YUMI-nak max. ez a multiboot lehetőség az előnye. Minden másban jobb a Rufus és akármilyen live tool / rendszer ISO-ját ki tudja írni.

(#26056) Syl válasza King Unique (#26055) üzenetére


Syl
nagyúr

:R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26057) Dhampir válasza King Unique (#26055) üzenetére


Dhampir
félisten

Nálam is Rufus a favorit, eddig még sosem hibázott, kár hogy nincsen Linuxos verziója.

(#26058) ampulla


ampulla
aktív tag

Sziasztok!

Van egy Ubuntu 14.04 LTS a gépemen és mostanában elég furcsa dolgokat csinál. Például:
-Virtualboxban meg volt nyitva egy másik Linux és amikor az végzett a bootal, kifagyott az Ubi. Az óra megállt az egér még talán mozgott egyes esetekben. (Esetleg okozhatja hogy túl sok memóriát adtam neki, azonban eddig nem volt ilyen gondja).
-Villog a képernyő amikor a chromiumban nézek egy videót. Nem flash videók, sima HTML5.
-Van amikor magától kikapcsol, ha altatásból fel akarom ébreszteni és megnyomom a Power gombot a laptopomon (Dell Latitude E5430).
-Az Fn gomb és funkciói néha működnek néha nem. Vagyis ha fényerőt szabályzok az Fn gombbal valamikor kb 1-2 percet késik, de van amikor meg egyből állítja a fényerőt. Szóval érdekes jelenség.

Syslogban néztem a dolgokat, de sajnos nem tudom mit kellene keresnem. :(

[ Szerkesztve ]

(#26059) King Unique válasza Dhampir (#26057) üzenetére


King Unique
titán

Igen, kár és az is, hogy még egynéhány másik programnak sincs...

(#26060) fecus válasza lev258 (#26044) üzenetére


fecus
őstag

Ez már megnyugtatóbb, de ettől még értelmetlen. Én biztosan együtt futtatnám. És ha a Mate lesz sebezhető, akkor vesszen a paraszt?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#26061) lev258 válasza fecus (#26060) üzenetére


lev258
veterán

Bár azt nem mondom, hogy lehetetlen, de a grafikus felületek nem a biztonsági hibák legfőbb forrásai. Valahol érthető a döntésük, ugyanis a saját erőforrásaikat a későbbi kiadásokra is kell fordítaniuk (új Mate verzió, annak funkció, ...). A 3 év korrekt időtartam. Régen az LTS-ek is ennyi ideig voltak támogatva. Másrészt pedig ennyi idő alatt kijön egy új LTS is, amelyre az ember igény szerint válthat, esetleg az új Mate-t felrakhatja ppa-ból.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26062) Lathronos válasza Dhampir (#26057) üzenetére


Lathronos
őstag

Ki mondta, hogy nincs?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26063) Dhampir válasza Lathronos (#26062) üzenetére


Dhampir
félisten

Ez ugyanaz lenne? :F

(#26064) King Unique válasza Lathronos (#26062) üzenetére


King Unique
titán

Nyilván arra gondolt, hogy ugyanolyan felületű és tudású. Én próbáltam az mkusb-t, de az nem igazán olyan. :N

(#26065) Lathronos válasza Dhampir (#26063) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez gyakorlatilag egy GUI-s dd, amivel bármilyen linux ISO-ból működő pendrive telepítőt tudsz készíteni. Ha viszont Debian-ból, Ubuntu-ból, Mint-ből és ezekből származó disztribúciókból kívánsz készíteni, inkább a Mintstick-et használd. Ez egyben pendrive formázó és ISO író is.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26066) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Hoztak hozzám egy CompaQ nx6110-es gépet, 1500Mhz-es Celeron procival, és 512Mb RAM-al (csak tudnám minek...). Arra használja, hogy kapcsolási rajzokat keressen neten, meg menjen a háttérben YouTuberól a zene. Az XP hamar belassul, nem opció, ezért gondoltam kap valamilyen Ubuntu származékot.
Mit lehetne rá tenni, amitől azért nem azt érzi, hogy még a DOS is egyszerűbb, de azért a célnak megfelel a gép? XUbira gondoltam, de félek, hogy még az is sok lenne...

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26067) ampulla válasza LógaGéza (#26066) üzenetére


ampulla
aktív tag

Lehetséges, hogy sok lesz. Inkább egy debian vagy egy Puppy Linux, aminek nagyon light-os a rendszerkövetelménye.

[ Szerkesztve ]

(#26068) soldi3r


soldi3r
veterán

Van valami olyan csomag, ami lehetove teszi a vezetek nelkuli kepmegosztast TV-vel? W10-nel konnyen megoldato, gonolom itt sem lehetetlen.

E30 (oo=[][]=oo)

(#26069) hcl válasza LógaGéza (#26066) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Lubuntu. Mondjuk Youtube helyett érdemes lenne netrádiót hallgatnia...

Mutogatni való hater díszpinty

(#26070) growler válasza LógaGéza (#26066) üzenetére


growler
őstag

Néhány napja néztem meg live CD-n a Sparky Linux 4.3 LXQt i686 non-pae-t. (Debian alapú)
Nem rossz !...És az étvágya is visszafogott. Szerintem egy próbát megér. [link]

[ Szerkesztve ]

(#26071) Dhampir válasza Lathronos (#26065) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszi. :R

Régebben unetbootint használtam, de sokszor hibázott.

A Rufus univerzális, mindent kiír, és rengetegféle disztró esetében használtam,100%-os volt, talán ezek Linux alatt valamelyest az alternatívája lehetnek. :K

(#26072) spammer válasza LógaGéza (#26066) üzenetére


spammer
veterán

Crunchbang++ (Debian 8 alapú). Ha mindenképpen Ubuntu alapú kell, akkor maximum Lubuntu.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#26073) Thocy a ZAGY válasza ampulla (#26058) üzenetére


Thocy a ZAGY
tag

Ugyanilyen gépen nálam 12.04, 14.04 és most 16.04LTS is probléma nélkül fut. A fényerő állításnak talán van tényleg olyan 1 másodperces késleltetése, de a rendszer atomstabil. Virtualbox mondjuk nincs fenn, nekem elég az Ubi (39 évesen, mindjárt három kiskölyök mellett már sem igény, sem idő nincs játszadozni, a munkámhoz pedig nem kell). Amúgy sima i3 proci, 8GB RAM, 256GB SSD, bár nem hiszem, hogy ez számít.

A legtöbb ember nem jut el a ''Miért pont Én?''-től a ''Miért ne?''-ig.

(#26074) Cyrin válasza LógaGéza (#26066) üzenetére


Cyrin
addikt

Crunchbang ++, midori böngésző, smtube vagy minitube.

(#26075) LógaGéza válasza Cyrin (#26074) üzenetére


LógaGéza
addikt

Köszönöm a tippeket, teszek pár próbát :R

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26076) LógaGéza válasza Cyrin (#26074) üzenetére


LógaGéza
addikt

Fel is raktam, eddig tetszik, használhatónak tűnik, köszönöm a tippet :R
Mivel még sose használtam Openboxot, ezért lenne 1-2 kérdésem:
- Magyarításra van mód anélkül, hogy egyenként át kell írjam a menu.xml elemeit?
- Asztalra hogy tudok kirakni parancsikonokat? Valahogy egyszerűbben el tudja majd indítani onnan, mint kutatva a menüben.
- Láttam Lathronos Ubuntu Openboxos remasterjében a rádióadások megoldását, ami nagyon tetszett, azt át tudom emelni ide?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26077) spammer válasza LógaGéza (#26076) üzenetére


spammer
veterán

- A magyarításhoz át kell írnod. De nem muszáj az xml-t túrni, van egy Obmenu nevű program, abban könnyen át lehet írni/rendezni a menüt. Talán alapból telepítve is van.

- Nem lehet az asztalra ikonokat rakni, de elvileg a PCManFM tudja kezelni az asztalt (és így ikonokat is tud kirakni), lásd: [link]. Vagy a tálcára (tint2) lehet gyorsindítót tenni, de azt a tint2 konfigban kell beállítani, nincs jobb klikkes "gyors rögzítés".

- Valószínűleg át lehet emelni a rádiós cuccot, ha a Debian repókban is megvan az a progi, amit használt a rádióhoz.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#26078) #40553216 válasza ampulla (#26067) üzenetére


#40553216
törölt tag

mini.iso-t Ubuntuhoz is le lehet tölteni, és ebből a lehető legminimálisabb rendszert felrakni. LXDE-vel elég kicsi lesz. VBoxba raktam 115MB-ot használ.

(#26079) LógaGéza válasza spammer (#26077) üzenetére


LógaGéza
addikt

Köszi, végül az lett, hogy beraktam a menübe azokat a programokat amit használni fog, és csak a legfontosabbakat magyarítottam le.
Át tudtam emelni a rádiós cuccot is, köszönöm innen is Lathronos a munkádat :R

tomtyi
Most, hogy harcra kész a rendszer, Conkyval, Radio Tray-el a háttérben, indítás után 94,4MB a foglalt RAM, szerintem ez szép eredmény.
Minitube alatt felmegy 160MB környékére egy másfél órás videónál, és 6-10% között ugrál a CPU használat, igaz álló képnél, mert többnyire csak úgy is zene fog menni róla a háttérben. Szerintem elértük a célunkat :K

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26080) Lathronos válasza LógaGéza (#26079) üzenetére


Lathronos
őstag

Szívesen. Mostanában frissítem a radiotray listát, mivel mint kiderült az ékezetek miatt nem lehet hozzáadni több adót. Ha kész, a javított, bővített listát majd a blogomból lehet letölteni(van pár magyar ami kimaradt, meg néhány igazi gyöngyszem) . :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26081) LógaGéza válasza Lathronos (#26080) üzenetére


LógaGéza
addikt

Igazából én hozzáadtam még a Petőfit, és kb ki is fújt, minden benne van ami kellhet :)

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26082) #40553216 válasza LógaGéza (#26079) üzenetére


#40553216
törölt tag

OK. :)

(#26083) #40553216


#40553216
törölt tag

Sziasztok!
16.04-en sem FF, sem Chromium nem játssza le a Youtube-videókat. VBoxos tiszta telepítésben natúr Chromiummal sem.
Mi lehet az oka?

(#26084) Lathronos válasza #40553216 (#26083) üzenetére


Lathronos
őstag

Virtualbox-ban tesztelni egy OS-t olyan, mint sivatagban hóviharra várni.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26085) BoB válasza #40553216 (#26083) üzenetére


BoB
veterán

Flash-t felraktad?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26086) Syl válasza BoB (#26085) üzenetére


Syl
nagyúr

Flash Youtube-hoz? Minek? Egy ideje mintha html5 alapon menne.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26087) BoB válasza Syl (#26086) üzenetére


BoB
veterán

Az van már? Vagy még mindig csak választható? Nem követem.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26088) spammer válasza BoB (#26087) üzenetére


spammer
veterán

Már nagyon rég nem kell flash a youtube-hoz, html5 alapon minden modern böngészőnek vinnie kell, ha a megfelelő pluginek/kodekek telepítve vannak a rendszerben. Egy rendes DE-nél ennek alapból működnie kellene.

(#26083) tomtyi: lehet, hogy a gstreamer nevű csomag kell. :F Keress rá, van-e ilyesmi telepítve.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#26089) Fenyő válasza #40553216 (#26083) üzenetére


Fenyő
őstag

ubuntu-restricted-extras, ill chromium-codecs-ffmpeg-extra csomagok fent van?

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#26090) Syl válasza Fenyő (#26089) üzenetére


Syl
nagyúr

Nálam pl. semmi ilyen nincs fent és mennek a youtube videók. Firefox alatt is.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26091) Fenyő válasza Syl (#26090) üzenetére


Fenyő
őstag

Hát ha a telepítésnél bepipáltad, hogy tegye fel a nonfree codec-eket akkor természetesen, de lehet a kolléga ezt elmulasztotta/elsiklott felette.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#26092) Syl válasza Fenyő (#26091) üzenetére


Syl
nagyúr

Csakhogy én nem kapcsoltam be azt.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26093) Fenyő válasza Syl (#26092) üzenetére


Fenyő
őstag

Akkor passzolom, esetleg vmi más progi (vmelyik médialejátszó) húzta le magával, mert kodekek nélkül elég problémás videókat lejátszani. :F

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#26094) Syl válasza Fenyő (#26093) üzenetére


Syl
nagyúr

Most VirtualBox-ba feldobtam egy 16.04-es Ubuntut. Telepítésnél nem kapcsoltam be se a frissítést, se a third party cuccokat. És a youtube hibátlanul megy így is:

Plugin-ek alatt csak egy tétel van:

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26095) Dhampir válasza Syl (#26094) üzenetére


Dhampir
félisten

HTML5-el játssza le, a böngésző támogatja.

(#26096) #40553216


#40553216
törölt tag

Béna voltam, bocsesz. A SW plugin tiltva volt. :DDD :B

[ Szerkesztve ]

(#26097) Syl válasza Dhampir (#26095) üzenetére


Syl
nagyúr

Hogy is szokták mondani? Captain Obvious? ;]

(#26096) tomtyi

Továbbra sem értem, mi köze az SW pluginnek a Youtube videókhoz?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26098) laszlohu válasza Syl (#26097) üzenetére


laszlohu
addikt

Vagy külső SW pluginnel játsza le( Adobe Flash Player ), vagy "beépített" HTML5 - el

(#26099) Syl válasza laszlohu (#26098) üzenetére


Syl
nagyúr

De érted?! Felmegy az Ubuntu, külső bizbasz nélkül is megy a Youtube. Minden varázslat nélkül. Egyetlen kapcsolót, beállítást nem kell rajta módosítani. Nem értem miért lovagol mindenki ezen a vacak flash playeren?! :F

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26100) Dhampir válasza Syl (#26099) üzenetére


Dhampir
félisten

Az RTL Klub videói még mindig Flash-el mennek? :F :D

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.