Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27551) imibogyo


imibogyo
veterán

Van valakinek ötlete, hogy mi okozhatja az alábbi jelenséget? Feltettem Lathronos fórumtársunk Voyager X2-jét és hiányoznak betűk mindenhonnan szerte a rendszerből. Próbáltam nyelvet is változtatni, de nem segített. Elvileg a telepítő PenDrive rendben van, de már telepítés közben is ezt produkálta.

Valamilyen Linux anomáliára gyanakszom, mert például Firefox alatt minden rendben van a menüben és a tartalomban is. A hiba a rendszer dolgoknál jelentkezik (menü, ribbon stb.).

(#27552) Lathronos válasza imibogyo (#27551) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez meg hogyan? Alapértelmezetten magyarra van állítva, és ott rendesen megjelennek nálam a betűk. Vagy te angolul szeretnéd használni és a nyelv váltásnál jelentkezik ez a hiba?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27553) Oryctolagus válasza zso73 (#27549) üzenetére


Oryctolagus
tag

Nem tudom mi lehet itt a gond, talán a magas felbontás, vagy a displayport kábel esetleg a monitorral van gond. Egyszer majd kipróbálom egy másik monitorral.
A távirányító nálam is működik Ubuntu 16.04 esetén.

Per aspera ad astra.

(#27554) imibogyo válasza Lathronos (#27552) üzenetére


imibogyo
veterán

Magyarul is ugyanezt produkálta (épp ezért volt az angolra váltás)...

(#27555) fpeter84


fpeter84
senior tag

Sziasztok!

A következőre keresném a megoldást: multiboot rendszeren (ubuntu és win külön SSD-n plussz még 2 vinyó) boot választás távolról... Vagyis hogy SSH/VNC távoli eléréssel is tudjak közlekedni a két oprendszer között...

Ugyan létezik program amivel EXT meghajtót is be lehet mountolni win alatt és akkor lehetne a grub konfigjait másolgatni ide oda, de valami elegáncsabb megoldást keresek. Esetleg van arra lehetőség, hogy a grub a konfigját egy FAT32 partíción keresse, amit könnyen lehet kezelni win alól is?

Ugyan addig már eljutottam hogy soros konzolon is megjelenik a grub karakteres menüje - erre lehetne írni egy programot amivel az openwrt-s routeremen keresztül lehetne váltani - de ha egyszerűbb úton is megoldható akkor nem erőltetném ezt a bonyolult megoldást...

Előre is köszi a tippeket!

(#27556) Rimuru válasza fpeter84 (#27555) üzenetére


Rimuru
veterán

Igazabol az egesz /boot particio is lehet fat32 azt el tudod erni windows alol is.
Linux alatt van olyan lehetoseg hogy grub-reboot X (x a menubel szereplo entry szama, nullaval kezdodik a szamlalas), sajnos ezt windows alol nem tudod megtenni, ertheto okok miatt.
Tehat igazabol az opciok kozott az van amit te is kitalalatal, egy olyan particio amit mind a ketto OS kezel, vagy pl alapbol a linux bootol es onnan a grub-reboot paranccsal ujrainditod a gepet ha windowst szeretned inditani.

Vigyázat, csalok!

(#27557) Lathronos válasza imibogyo (#27554) üzenetére


Lathronos
őstag

Passzolok, ilyennel még nem találkoztam, fogalmam sincs mi okozza. Mivel írtad és mire? Ha pendrive-ra, akkor mint azt már említettük páran itt, Windowson RUFUS-szal, Ubuntu-n pedig mintstick-kel érdemes írni(én is ezeket használom). Akkor tuti minden jól fog működni.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27558) imibogyo válasza Lathronos (#27557) üzenetére


imibogyo
veterán

Megoldódott... Nem a pendrive-nak volt baja (ezt írtam is, mivel más gépen minden rendben volt LIVE módban). Rányomtam a frissítésre (3x) és láttam, hogy elég sok nyelvi fájlt frissített és frissült rengeteg xorg megjelenítési (???) fájl is (ezt ha jól tudom telepítés közben meg kellett volna tennie (be volt kapcsolva a menet közbeni frissítés)). Na mindegy most már minden rendbe jött. Köszi azért az ötletelést. :R

(#27559) zso73 válasza imibogyo (#27551) üzenetére


zso73
veterán

Frissítés okozta a galibát. Nekem két hónapos legalább a rendszer, és már nem állítgatom. Tegnap este nekem is így jelent meg. Nyomtam egy frissítést, és megszünt a gond. Valami rossz fájl volt a frissítések között,ami a galibát okozta.

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#27560) fpeter84 válasza Rimuru (#27556) üzenetére


fpeter84
senior tag

Addig eljutottam, hogy a külön FAT32-ként létrehozott 256 megás partícióra átmásoltam a /boot tartalmát, majd sudo-val futtattam egy grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda -t (guglival turkáltam) de nem úgy tűnik, hogy ez vált volna aktívvá, szerintem továbbra is arról indul amivel telepítve lett eredetileg... Tudnátok segíteni, hogy hogyan lehet működésre bírni ezt a külső partíciót?

(#27561) imibogyo válasza zso73 (#27559) üzenetére


imibogyo
veterán

Köszi az infót, legalább nem 100%-osan egyedi probléma. :R

(#27562) brickm válasza Rimuru (#27556) üzenetére


brickm
őstag

Ezt akartam írni. De erre van egy szoftver windows alá, imaging tool a neve, csak gugellal telóról nem találom.
Elindítod mappingolja a partíciók listáját és kiválasztod mivel bootoljon a következő 1 bootnál. Windows alól ez, linux alól meg terminálból lehet indítani. Vagy alapból a linux bootol, az ha megakad legalább van terminál kimenete, hogy lásd min akad meg.

(#27563) #97246720


#97246720
törölt tag

üdv, technikai kérdés....ha fogom és usb-ről futtatom a live verziót, arra enged telepíteni appot vagy csak véglegesen telepítem? szeretnék egy hordozható rendszert külső hdd-re, a windows to go leves, winpe még teszt alatt, csak ha nem lehet usb live verzión appot telepíteni akkor nem kínlódok tovább...mert gondolom a végleges verziót nem lehet hurcolászni egyik gépről a másikra

(#27564) Tóniszomszéd válasza #97246720 (#27563) üzenetére


Tóniszomszéd
csendes tag

Attól függ.
Hagyományosan előállított pendrive-ról indított live-ra lehet telepíteni, de minden elvész a leállításakor.
Elvben lehet pendrive-ra telepíteni a rendszert, valamennyire talán még hordozható is, de sosem csináltam ilyet, nem tudom, mennyire működik
Részemről az unetbootin-t preferáltam e célra. Meg lehet mondani neki, hogy ubuntu esetén (csak ubuntu!) mennyi helyet tegyen félre az utólag telepített szoftverek és update-ek számára. Ha ez több, mint nulla, akkor általában megőrzi.
Évekkel ezelőtt csináltam ilyet, 14.04-gyel még ment, a későbbiekről nem tudok nyilatkozni.

(#27565) #97246720 válasza Tóniszomszéd (#27564) üzenetére


#97246720
törölt tag

értem, gondolom az ubuntu úgy meg nem működik ha egy gépen felteszem a külsőre, és másik gépről futtatom...

(#27566) Tóniszomszéd válasza #97246720 (#27565) üzenetére


Tóniszomszéd
csendes tag

Miért ne működne? Pár apróság okozhat neki gondot (pl. egyik gép UEFI-s, a másik nem - de ez csak egy példa a sok közül), de nagy általánosságban nekem úgy tűnt, működik.
Működő példa: notebook előtelepített ubuntuval, hdd-t kiraktam külső házba, a helyére ment egy ssd, ettől még a külső házba rakott hdd-ről simán tudtam bootolni.
Más gépen csak azért nem próbáltam ki, mert benne van pár Dell specifikus szemét is és esélyes, hogy más gépen ez, így nem fut, de egy "gyári" Ubuntu szerintem gond nélkül...

(#27567) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!
A windows 10-em telepítésénél legacy BIOS beállításban voltam, majd váltottam UEFI-re. Ezzel így nincs is gond a windows tökéletesen bootol róla, de ha mellé akarom tenni mondjuk az ubuntu 16-ot, akkor kiírja telepítés közben, hogy van egy másik rendszerem, ami nem uefi-s így az nem fog bootolni rendesen. Hiába nyomom a force install-t végülis leáll a telepítés kb a felénél, mert nem fér hozzá az mbr-hez.
Gyakorlatilag ha visszaváltok legacy bios-ra, majd felteszem az ubuntut és visszakapcsolom az UEFI-t az jár valami hátránnyal?

(#27568) #97246720 válasza brickm (#27567) üzenetére


#97246720
törölt tag

nem fog elindulni, telepítsd újra winfost uefi módban, majd utána a linuxot, ha a linux kész, menj vissza winfosba és a gyors bootot meg a hibernálást kapcsold ki, mert nem fogja csatolni a másodlagos partíciókat

(#27569) brickm válasza #97246720 (#27568) üzenetére


brickm
őstag

kíváncsiságból kipróbáltam, igazából minden ment rendesen. Visszatettem a biost uefi-be és minden tökéletesen működik.
Kivéve, hogy az ubuntuban beállítottam az nvidia open source binary drivert és azóta nincs ablakkezelőm ;]
Ujrarakom mindkét rendszert uefibe.

(#27570) lev258 válasza #97246720 (#27568) üzenetére


lev258
veterán

Az ablakos operációs nevét is tessék tisztességesen használni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27571) DJosef


DJosef
őstag

Udv Urak!

Van 16.04.1 LTS ala mukodo OneNote alkalmazas? /akar Wine alatt is/

Thx elore is.

[ Szerkesztve ]

Forget about it

(#27572) Lathronos válasza DJosef (#27571) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez esetleg?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27573) Tóniszomszéd válasza imibogyo (#27551) üzenetére


Tóniszomszéd
csendes tag

Ilyet a 14.04-es ubuntuval tapasztaltam egy n3150-es alaplappal (asus n3150i-c) szerelt gépen. Ugyanezen a gépen 16.04 gond nélkül működik.

[ Szerkesztve ]

(#27574) zeix


zeix
senior tag

Sziasztok!

Xubuntu linux-ot használok.
Windowsról átmásoltam a php programomat linuxra.
A gondom az, hogy a Xubuntu firefox böngészőjében hibásan jelenik meg az oldal.
A css fájlokat nem tölti be rendesen.
<link rel="stylesheet" media="(max-width: 1280px)" href="css/style.css">
Ha a telefonommal csatlakozok a localhost szerverre, minden rendben van.
A firefox-al van a gond?
Velem volt a baj. A másik laptopomon kissebb volt a felbontás és nem volt nagyobbhoz írva másik css fájl. :C

[ Szerkesztve ]

(#27575) brickm válasza zeix (#27574) üzenetére


brickm
őstag

A firefox csinál néha érdekes dolgokat, de azért a css fájlokat be szokta töltei, esetleg bizonyos sorait nem értelmez.
Az elérési utat jól adtad meg hozzá?

(#27576) lev258 válasza zeix (#27574) üzenetére


lev258
veterán

Naiv kérdés. Az elérési útvonal megfelelő? Direktbe meg tudod nyitni Firefox-ban az általad írt cím alapján?
Másik böngészővel próbáltad?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27577) zeix


zeix
senior tag

Tudtok ajánlani Ubuntu-ra hasonló php szerkesztő progit mint a pspad?
:R

(#27578) Sonja válasza zeix (#27577) üzenetére


Sonja
veterán

Sublime Text

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#27579) kispx válasza zeix (#27577) üzenetére


kispx
addikt

Netbeans

(#27580) brickm válasza zeix (#27574) üzenetére


brickm
őstag

Na várj... Telefonról csatlakozol localhostra? Azt 127.0.0.1 tehát nem lép ki az eszközből...
A css elérési utaddal lesz a gond.

(#27581) zeix válasza brickm (#27580) üzenetére


zeix
senior tag

Írtam, hogy megoldódott, csak a hsz-ben nem írtam oda, hogy szerkesztve.
A media query-vel volt a gond. A linux-os laptopnak nagyobb a felbontása, mint a windows-osnak, amin írtam a progit. Ezért nem töltötte be a stíluslapot.

(#27582) dark2


dark2
tag

LAthronos kolléga 14.04.4 ubuntu-ja van a gépemen kb 2-3 hónapja(?) és elég jól működik, annyira, hogy esténként ha netezek, filmezek, már csak ezt indítom. De már a steam-en és a playonlinux-on játszogattam is, sikerrel.
Az utóbbi napokban a frissítéskezelő az alábbi üzenetet mutatja:

De fogalmam sincs, mit jelent. Erről kaphatnék valami bővebbet, illetve instrukciót, hogy mit tegyek?
Eddig a javasolt frissítéseket mind felpakoltam.

(#27583) lev258 válasza dark2 (#27582) üzenetére


lev258
veterán

Amikor kijön egy alverzió, pl. 14.04.3, 14.04.4, akkor ezek egy, az eredeti 14.04-nél frissebb disztribúció kernelét és grafikus csomagjait kapják. Mivel ezen disztribúciók csak 9 hónapig támogatottak, így ez a komponenseikre is érvényes. A 14.04.4 a 15.10 "elemeit" használja. Ez már nem támogatott. Tudod engedélyezni a rendszerben, hogy továbblépjen a következő ilyenre (16.04), ez a HWE (nem összekeverendő a disztribúciófrissítéssel). Ha így hagyod, akkor sem kell megijedni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27584) nemurea válasza lev258 (#27583) üzenetére


nemurea
aktív tag

Ilyen ez a Linux, mikor már azt gondolom, valamit értek (pl. LTS vs 9 hónapos verziók), rá kell jönnöm, hogy mégsem :DD

De akkor tulajdonképpen a 14.04.5 miben tér el a 16.04-től? Kernelben (és grafikus csomagban?) ezek szerint nem. A tárolóban lévő programok verzióiban?

(#27585) Tóniszomszéd válasza lev258 (#27583) üzenetére


Tóniszomszéd
csendes tag

Erre kérhetek "hivatalos" forrást?
Hol lehet olvasni az ubuntu verziószámozásáról?
Amit írtál, az számomra új.

https://wiki.ubuntu.com/Releases

[ Szerkesztve ]

(#27586) #40553216 válasza nemurea (#27584) üzenetére


#40553216
törölt tag

A kernel, pár főbb csomag és pl. a böngészők frissülnek a legújabbra, a csomagok messze legnagyobb része (p. a LibreOffice) nem. Egy LTS-t öt éven keresztül végigvihetsz az eredeti kernellel.

(#27587) Tóniszomszéd válasza Tóniszomszéd (#27585) üzenetére


Tóniszomszéd
csendes tag

Basszus, ha ezt tudom, akkor kicsit kisebb szopással és hamarabb tudtam volna feléleszteni a mini szerveremet. (14.04 alapból nem szerette, kivártam vele a 16.04-t, pedig elég lett volna az új kernel)

(#27588) Tamy


Tamy
senior tag

Sziasztok!

Xubuntu 14.04 LTS alatt újabban van egy olyan problémám, hogy ha lezárom a képernyőt, és visszajövök, akkor eltűnik az egérmutató. Látszik, hogy mozog, kattintásra is reagál, csak a nyilacska hiányzik. Szerintem valamelyik frissítés óta jelentkezik ez, próbáltam beállítani más témát is, de így is előjön sajnos. Kijelentkezés, majd visszalépés után megint jó. Mit lehetne tenni?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#27589) dark2 válasza lev258 (#27583) üzenetére


dark2
tag

Köszönöm a választ, azt hiszem értem a lényegét. az merül fel kérdésként még, hogy akkor a későbbiekben nem lesz több apró frissítésem? Ha nem, az jelent ez majd gondot a későbbi használatban?
A mostani állapot gyakorlatilag megfelelően működik, csak az MS egeremnél találkoztam furcsasággal, illetve néha lassulást tapasztalok. (Lehetséges benyelni valami vírust/malware-t, mint win alatt?)

(#27590) lev258 válasza Tamy (#27588) üzenetére


lev258
veterán

Úgy rémlik, ez egy ismert bug a Xubiban. Elvileg kijelentkezés helyett elegendő, ha Ctrl+Alt+F2-vel átlépsz konzolos, majd vissza grafikus felületre (Ctrl+Alt+F7 vagy F8).
dark2: Ez azt jelenti, hogy a kernelhez már nem fogsz biztonsági frissítéseket kapni. Ha nem látogatod az internet mélyebb bugyrait, akkor valószínűleg nem fog gondot okozni.
Érdekes a helyzet a Linux Mint-tel, pár éve felkapott téma volt. Ott ugyanis frissítési szintek vannak és a kernelfrissítés a kevésbé ajánlott kategóriában van. Vagyis egy átlagfelhasználó külön beállítás nélkül elvileg még akkor sem kap biztonsági kernelfrissítést, ha támogatást élvez a kernele.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27591) Tamy válasza lev258 (#27590) üzenetére


Tamy
senior tag

Igaz, ezt nem próbáltam, még mindig jobb, mint a kijelentkezés, nem záródik be minden. Ha ismert bug, talán javítás is lesz rá egyszer :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#27592) dark2 válasza lev258 (#27590) üzenetére


dark2
tag

Köszönöm a választ, akkor nem aggódom. A "mély bugyrokban" nem szoktam mászkálni.

(#27593) zoltanz válasza lev258 (#27478) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi!
Egyenlőre ellenőriztem Mate 16.04-en a Trim-et, alignálást rendben van, jól karcolgat amúgy vele az AData SP920 SSD, gondokkal nem találkoztam.
Intel-es Sata 2 csatolós gép volt kéznél most csak (így legalább nem melegszik), mértem is egyet vele:
(251,1 MB/s, 0,15 msec)

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27594) ubyegon2 válasza zoltanz (#27593) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(pl Win7-en pl. ki kell kapcsolni a automatikus töredezettség mentesítőt, mert nincs optimalizálva SSD-khez még.)

Remélem ez a dolog a töredezettség mentesítésről akkor tisztázódott...ha mégsem: SSD-t nem töredezettség mentesítünk! Oprendszertől függetlenül.

Intel-es Sata 2 csatolós gép volt kéznél most csak (így legalább nem melegszik),

Ezt a nem melegszik kitételt mire értetted?

Ez a mintavétel 10 MB ez semmi, minimum 500 MB az alap. De nincs is értelme a gyorsaságot mérned, főleg sata2-vel. Az az SSD jó kis meghajtó, ár/érték arányban igencsak jó! :)

[ Szerkesztve ]

(#27595) zoltanz válasza ubyegon2 (#27594) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"SSD-t nem töredezettség mentesítünk!"

Ezt magyarázd meg a Redmond-iaknak is. :DDD

Elég jól fűtenek a gyorsabb darabok (NVMe csatolós SSD-k és társai, általában lespórolják a hűtést sajnos)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27596) zoltanz válasza zoltanz (#27595) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Gyorsabb M.2 csatolós és hasonló NVMe SSD-kre gondoltam, (bocs lemaradt)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27597) ubyegon2 válasza zoltanz (#27595) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy a 7 még nem, de utána már simán felismerik az SSD-t és nem defragolnak.
Így már nem kell elmagyaráznom nekik! :D

Ez a melegedős dolog elég fura, igaz olyan darabot sem láttam, amin hűtés volna. :U
Az SSD-s topikban mindig nyugtatnak mindenkit, ha melegedésről tesz fel kérdést. A tied amúgy sata 3-as, így nem érdemes foglalkozni ezzel.

Defragnál az számít, hogy ne írd tele teljesen és akkor nem lesz bedugulás nála. min. 7 %-ot üresen kell hagyni.

Használd csak azt az SSD-t, bírja a gyűrődést, azt hiszem 1millió óra az MTBF-e.

[ Szerkesztve ]

(#27598) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#27597) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Defragnál az számít, hogy ne írd tele teljesen és akkor nem lesz bedugulás nála. min. 7 %-ot üresen kell hagyni.

Bocs, itt kicsit kevertem a dolgokat, a Linux töredezettségnél számít, hogy maradjon elég hely a partíción, HDD esetén sem töredezik akkor.
A 7-28% szabad hely fontos az SSD-nél egyébként, de a lassulás elkerülése miatt.

Ezekről elég pontos infókat olvashatsz az SSD topikban amúgy.

[ Szerkesztve ]

(#27599) zoltanz válasza ubyegon2 (#27597) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Azért van aki beszámolt arról, hogy 79 C-ig felmegy nála, 70 C-ig van a hivatalos működési hőmérséklete, úgyhogy a garit is bukta (jegyzi a SMART ezt.) :DDD

Intel 750 SSD-re van pl vízhűtés is.
Én amúgy hűtőbordára gondoltam:
[link]

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27600) ubyegon2 válasza zoltanz (#27599) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem én, csak nem foglalkoztam ezzel még behatóbban. Jó pár SSD-n épp ezért nincs is hődióda, de gondolom a melegedés sem azért olyan magas, mert az SSD pörögne, mert nem is tud. A környezet lehet túlfűtött, az már más lapra tartozik persze. :)

NVMe-t meg nem is ismerem túlzottan. A satáknál nincs ilyen gond. A tied az, miért aggaszt akkor mégis a melegedés ennyire?

NVMe r/w:
1600/500 MB/s, 2000/900 MB/s, 2300/1300 MB/s, 2500/1400 MB/s

Bár ennyivel r/w-zne az én sata 3-asom is...... ;]

(ha veszel egy Daihatsu Cuore-t, akkor szerintem ne aggódj a Ferrarik fogyasztása miatt)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.