Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26101) Syl válasza Dhampir (#26100) üzenetére


Syl
nagyúr

Ki beszél itt retekklubról? Youtube volt a probléma forrása: [link]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26102) Dhampir válasza Syl (#26101) üzenetére


Dhampir
félisten

miért lovagol mindenki ezen a vacak flash playeren

Azért, mert nemcsak a YouTube használhat flash-t.

A "retekségről" csak annyit, hogy kreténség mindenütt található, szűrni kell a dolgokat.

(#26103) laszlohu válasza Dhampir (#26100) üzenetére


laszlohu
addikt

Ehhez annyit tudnék hozzáfűzni, hogy az Rtl-klub lejátszója már egy ideje megy ubuntun is.

(#26104) Syl válasza Dhampir (#26102) üzenetére


Syl
nagyúr

Ismétlem. Ebben a beszélgetésben csak a youtube-ről volt szó.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26105) Dhampir válasza Syl (#26104) üzenetére


Dhampir
félisten

Igen, a YouTube megy HTML5 lejátszóval, ami némelyik böngésző által támogatott, de ezt a korábbi hozzászólásokban leírtuk.

(#26103) laszlohu

Dicséretes.

Más:

Jól néz ki ez a Xubuntu asztal, bővebben itt írnak róla, habár még 15.10-es.

A 2015-ös év "legjobb" Xubuntu disztribúciói között találtam rá.

(#26106) koviamy


koviamy
csendes tag

Megoldódott a 16.4 egér anomáliája. Véletlenül rossz helyre dugtam az egeret a gép hátuljába és ott működött. Na, hová dugtam? Hát egy USB 3.0-ás helyre. Gondolom ez egy driver-hiba lehet. Ez egyébként egy ilyen alaplap. Gondoltam leírom, hátha valaki belefut még rajtam kívül is ebbe a hibába.

[ Szerkesztve ]

(#26107) laszlohu válasza Dhampir (#26105) üzenetére


laszlohu
addikt

15.10 -est nem tudnék nyugodt szívvel ajánlani,
ha külső monitor csatlakozásra van szükség, mert abban bugos volt,
azt a 16.04 - ben javították, legalábbis nálam.

[ Szerkesztve ]

(#26108) SektorFlop


SektorFlop
aktív tag

Sziasztok,

Pár hete felraktam a 16.04-et. Azóta mint ha egy kicsit agresszívan kezelné a gépem a sávszéllességeket. Letöltés közben a gépen és más eszközön is alig lehet "netezni". Nem tölti be az oldalakat, minden internet kapcsolat timeoutol stb.

Mondanám hogy a routerem a hunyó, mivel a hálózaton lévő más eszköz se muzsikál ilyenkor a legjobban. De határozottan a 16.04-el kezdődött a probléma, illetve csak akkor jelentkezik ha az ubuntus gépen töltök épp valamit. Valakinek van esetleg valami ötlete? :)

"Amikor már azt hittem kint vagyok, ezek mindig visszarántottak..."

(#26109) lev258 válasza SektorFlop (#26108) üzenetére


lev258
veterán

Ha biztos akarsz lenni, használj Live módban pl. egy 14.04-est. Térjünk vissza a kérdésre akkor, ha tesztelted.
Torrentre gondolsz vagy sima letöltésre?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26110) laszlohu válasza SektorFlop (#26108) üzenetére


laszlohu
addikt

2 dolgot megpróbálhatsz :

1. Router firmware-jének frissítése,
ha ez nem oldja meg,

2. sávszélesség korlátozás a router beállításaiban ( bandwidth control )

(#26111) Dhampir válasza laszlohu (#26107) üzenetére


Dhampir
félisten

Egyetértek, én is kizárólag LTS-kiadásokat szoktam futtatni. :K

Itt megtalálható, hogyan pofozták ki azt a Xubuntut, habár nem tudom, hogy 16.04-en is működne-e.

[ Szerkesztve ]

(#26112) SektorFlop válasza lev258 (#26109) üzenetére


SektorFlop
aktív tag

Torrent és sima letöltés is. Első nekifutásnak ez jó ötlet. Meg se fordult a fejemben hogy megnézzem egy 14.04-el is.

laszlohu: Ha 14.04-nél is tapasztalom, már pedig a válaszokból úgy gondolom hogy fogom, akkor szétnézek router tájon is.

"Amikor már azt hittem kint vagyok, ezek mindig visszarántottak..."

(#26113) koviamy


koviamy
csendes tag

Egész jól alakul a Xenial 64 bites rendszerem. A szoftver-tárból nekem hiányzó programok is szépen kezdenek megjelenni a Launcpaden. Talán még a Virtualboxot lenne jó felrakni "frissíthetős" módon. Tudnátok dobni rá egy linket hogyan kell?

(#26114) growler válasza koviamy (#26113) üzenetére


growler
őstag

Ezt találtam.: [link]

(#26115) BoB válasza koviamy (#26113) üzenetére


BoB
veterán

Ami az Ubuntu tárolókból elérhető, azzal mi a gond?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26116) #40553216 válasza koviamy (#26113) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ennél autentikusabbat nem találsz. Frissülő, mert tárolós.

(#26117) koviamy válasza growler (#26114) üzenetére


koviamy
csendes tag

Köszönöm a linket.

bob.zxr: Nincs vele gond.

tomtyi: Próbáld ki lesz-e különbség.

[ Szerkesztve ]

(#26118) #40553216 válasza koviamy (#26117) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem próbálom. Az eredeti Oracle tárolós megoldást írtam, pont ugyanazt, mint growler, csak közvetlenül az Oracle oldalát linkelve. ;) Így az eredmény is ugyanaz lesz.

(#26119) koviamy válasza #40553216 (#26118) üzenetére


koviamy
csendes tag

Így az eredmény is ugyanaz lesz.

Vagy mégsem? Talán lesz valaki, aki elmagyarázza neked a tévedésedet, de biztosan nem én leszek az. :N

(#26120) #40553216 válasza koviamy (#26119) üzenetére


#40553216
törölt tag

Te tudod, miről beszélsz?

Debian-based Linux distributions

Add the following line to your /etc/apt/sources.list:

deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian xenial contrib

According to your distribution, replace 'xenial' by 'vivid', 'utopic', 'trusty', 'raring', 'quantal', 'precise', 'lucid', 'jessie', 'wheezy', or 'squeeze'.

(Up to version 3.2 the packages were located in the non-free section. Starting with version 4.0 they are located in the contrib section.)

The Oracle public key for apt-secure can be downloaded

here for Debian 8 ("Jessie") / Ubuntu 16.04 ("Xenial") and later
here for older distributions.

You can add these keys with

sudo apt-key add oracle_vbox_2016.asc
sudo apt-key add oracle_vbox.asc

or combine downloading and registering:

wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -
wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -

The key fingerprint for oracle_vbox_2016.asc is

B9F8 D658 297A F3EF C18D 5CDF A2F6 83C5 2980 AECF
Oracle Corporation (VirtualBox archive signing key) <info@virtualbox.org>

The key fingerprint for oracle_vbox.asc is

7B0F AB3A 13B9 0743 5925 D9C9 5442 2A4B 98AB 5139
Oracle Corporation (VirtualBox archive signing key) <info@virtualbox.org>

(As of VirtualBox 3.2, the signing key was changed. The old Sun public key for apt-secure can be downloaded here.)

To install VirtualBox, do

sudo apt-get update
sudo apt-get install virtualbox-5.0

Illetve:

Install VirtualBox 5.0.20 on Ubuntu 16.04 Xenial Xerus

sudo sh -c "echo 'deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian xenial contrib non-free' >> /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list"

wget -q http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -

sudo apt-get update

sudo apt-get install virtualbox-5.0

Ugyanaz a tároló, ugyanaz a tároló felvétele, hitelesítése, ugyanaz a csomag telepítésének módja, ráadásul ugyanaz a csomag telepíthető (hisz’ a megelőző állítások igazak, és ráadásul az ubuntumania oldal is a VBox oldaláról másolta át). Ha a kettő között te találsz különbséget, akkor a hiba nálad van. Amúgy a stílusból visszavehetnél, kicsit nagy az arcod.

[ Szerkesztve ]

(#26121) koviamy válasza #40553216 (#26120) üzenetére


koviamy
csendes tag

Amúgy a stílusból visszavehetnél, kicsit nagy az arcod.

Bocsánatot kérek, de nem szándékoztalak megbántani, ezért írtam, hogy nem én leszek az, hiszen nem értek hozzá. Lehet, hogy mindkettő jó. Még nem próbáltam ki. Egyébként neked pont így néz ki, mint amit a képen látsz?

(#26122) #40553216 válasza koviamy (#26121) üzenetére


#40553216
törölt tag

OK, semmi baj.

Ha a tárolót felvetted, abból telepítetted, akkor a rendszer alapbeállítás szerint naponta egyszer ellenőrzi, mit lehet frissíteni. Ha van mit, felajánlja. Így a VBox frissítését is. Ugyan ott van a menüpont, de azt gyakorlatilag figyelmen kívül hagyhatod. Nem kell ellenőrizgetni.

(#26123) fecus


fecus
őstag

Ubuntu MATE 16.04. Külön partícióra tettem a /home-ot. Szeretném ennek a partíciónak beállítani a nodev és társait.
Ezt az fstab-ban vagy az mtab-ban kell vagy van rá valami GUI-s progi?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#26124) Rimuru válasza fecus (#26123) üzenetére


Rimuru
veterán

mtab az mas, ahhoz nem nyulunk. :)

Az fstabban kell beallitani.

Vigyázat, csalok!

(#26125) fecus válasza Rimuru (#26124) üzenetére


fecus
őstag

Értettem.
Nem kaparászunk mindenfelé! :R

Köszi.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#26126) koviamy válasza #40553216 (#26122) üzenetére


koviamy
csendes tag

Megint félreértettél. Persze valam van a baj, mert nem tudom szakszerűen-érthetően kifejezni magam linux-nyelven. De megpróbálom.

Korábban, amikor frissítettem a linuxot és frissült a kernel is, utána mindig el volt romolva a virtualbox. Nem töltődtek be az alatta lévő rendszerek. Macerás volt megjavítani.
Miután itt volt egy beszélgetés, amiben valaki leírta, hogyan kell rendesen felrakni a virtualboxot, megcsináltam én is. Azóta nem volt ilyen elromlás.
Az egyetlen látható különbség az a menüben megjelenő sor volt. Azért kérdeztem, hogy neked ott van-e az a sor, vagy nincsen.
Sajnos hiába keresem azt a beírást, amiben le volt írva hogyan kell, nem találom. Amit meg linkeltek, az nem tudom, hogy jó-e és most nincsen lehetőségem kipróbálni. Ezért kérdeztem meg. Sajnos egy nagy félreértés lett belőle. És most sem tudom, hogy sikerült-e elmagyaráznom. Ha mégsem, akkor előre is bocsánatot kérek, nem szeretnék vitát generálni, vagy sértődést kiváltani.

(#26127) lev258 válasza koviamy (#26126) üzenetére


lev258
veterán

A Virtualbox-hoz vannak kernel oldali modulok. Új kernelnél ezen moduloknak bele kell fordulniuk a kernelbe. Valószínűleg nálad ezzel történt gond, nem volt sikeres.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26128) koviamy válasza lev258 (#26127) üzenetére


koviamy
csendes tag

Bocsi, de ne azt mond hogy amikor rossz volt, akkor mi volt a baja, hanem azt, hogy az új Xenial64-es rendszeremre majd hogyan rakjam fel, hogy biztosan jó legyen.

(#26129) #40553216 válasza koviamy (#26128) üzenetére


#40553216
törölt tag

Van, amikor elromlik, van, amikor nem. Ha „elromlik”, akkor is ki szokta írni, mit csinálj.
Ha tárolóból raktad, és azóta nem romlik el, az jó. Majd fog. És akkor kiírja, mit csinálj. Az a sor az Oracle-s tárolóból felrakottnál jelenik meg, ha nem veszed fel ezt a tárolót, akkor az ubuntus tárolóban lévő kerül fel, ott nincs ez a sor (mármint a frissítésre utaló). Ennek a sornak egyedül akkor van jelentősége, ha nem tárolóból, hanem külön önálló, letöltött csomagból telepítetted. Akkor vagy ezen a frissítési lehetőségen keresztül frissíted, vagy letöltöd az újabb VBox deb csomagját, és azt is külön rakod fel. De ezzel a kérdéssel már nem kell foglalkoznod.
Röviden:
1. a VBox oldaláról letöltött deb

vagy

2. felvett tároló.

Ha Growler leírását végigcsináltad, és fent van a VBox, akkor nálad a második van, nem kell foglalkozni az elsővel.

(#26130) fecus


fecus
őstag

Valamit elrontottam. Ubuntu MATE 16.04. i5 2400 CPU
A MATE tweak progiban átállítottam az ablakkezelést szoftveres-ről compiz gpu nevű beállításra.
Most csak konzolt kapok és a startx után felszólít, hogy vegyem fel a kapcsolatot a fejlesztőkkel.
Hogyan tudom konzolról visszacsinálni vagy kapni GUI-t?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#26131) HoaryFox


HoaryFox
őstag

Sziasztok!

Csak beköszönök, pár napja számoltam le az M$-uralommal a laptopomon és pattant fel az Ubuntu 16.04 LTS :C
Eddig minden oké, bár a Bumblebee sajnos még nem megy, de azért kérdezném, hogy szoktatok játszani Wine-on keresztül? LoL-ra meg WoW-ra lennék legfőképp kíváncsi, hogy mennyire más a teljesítmény egy Win-hez képest, stbstb.

Előre is köszönöm a befogadást! :B

Jelenleg jobban élek, mint... 1 év múlva. // Eladó Warwick BC10 basszusgitár kombó -> https://hardverapro.hu/apro/warwick_bc_10_basszusgitar_kombo/friss.html

(#26132) lev258 válasza fecus (#26130) üzenetére


lev258
veterán

Próbáld a
metacity --replace
startx
parancsokat, esetleg sudo-val.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26133) Dave™ válasza HoaryFox (#26131) üzenetére


Dave™
nagyúr

Üdv, én pár hónappal ezelőtt intettem végleges búcsút a Windows 10-nek, és tértem át Ubira :) A játékos kérdésekre nem tudok válaszolni, de légy türelmes és kitartó, és teljesen más élmény lesz az Ubuntu, mint amit a Windows valaha is nyújtott :)

(#26134) Dhampir válasza HoaryFox (#26131) üzenetére


Dhampir
félisten

Tedd fel a Play on Linux-ot.

Támogatott alkalmazások

Wine segítségével Stalker modokat futtattam korábban, és két olyan adott játékhoz írt programot, ami segített Linux alatt is játszani azokat.

Playonlinuxszal könnyen tudod váltogatni a Wine verziókat is.

[ Szerkesztve ]

(#26135) Rimuru válasza HoaryFox (#26131) üzenetére


Rimuru
veterán

Jatszok a nativ jatekokkal, ilyen szemetek pedig nem erdekelnek. ;]

Vigyázat, csalok!

(#26136) koviamy válasza #40553216 (#26129) üzenetére


koviamy
csendes tag

Semmit sem értek, de azt vágom, hogy a második megoldást javaslod. Majd kipróbálom. Köszönöm.

(#26137) koviamy válasza koviamy (#26136) üzenetére


koviamy
csendes tag

Sajnos nem lett jó. Az a képfálj, ami a 14.04-ben még tökéletesen ment a Virtualbox 5 alatt, a 16.04-nél már nem indul el:

Érdekes, pedig fent van az Extension Pack. Ilyenkor mi van? :F :F :F

[ Szerkesztve ]

(#26138) koviamy válasza koviamy (#26137) üzenetére


koviamy
csendes tag

Egy merész gondolattal újratelepítettem az Extension Packot. És megjavult. Pedig elsőre is azt jelentette, hogy elkészült vele. Na mindegy, a lényeg, hogy már most jó.

Köszönöm a segítséget mindegyikőtöknek! :R

(#26139) #40553216 válasza koviamy (#26138) üzenetére


#40553216
törölt tag

Lényeg a lényeg. ;)

(#26140) #40553216


#40553216
törölt tag

Üdv!

DVD-t (mármint gyárit, spec most próbaképp egy Alice Csodaországban balettet) az Istennek sem akar lejátszani. Van restricted-extras, meg elvileg minden, ami kell. De nem. Mi lehet a hiba?

(#26141) lev258 válasza #40553216 (#26140) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, milyen lemez, de vannak régiózárasak is. Van valami csomag, ami az esetek többségében megoldja. Egyébként melyik lejátszó?
libdvdcss2 fenn van?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26142) Dave™ válasza #40553216 (#26140) üzenetére


Dave™
nagyúr

Kodi?

(#26143) koviamy válasza #40553216 (#26139) üzenetére


koviamy
csendes tag

Sajnos mégsem. Ahányszor újra belépek és elindítom a virtuális operációs rendszert, ugyanaz a hiba fogad.
Felrakom megint a kiegészítő pakkot, akkor megy. Na de minden indulásnál? :W

Még nincs minden rendben ezzel az új rendszerrel. Ha a Szoftverkezelőjéből teszek fel új programot, az sem mindig megy föl elsőre. Van, hogy még egyszer rá kell kattintani. Akkor viszont azonnal megjelenik a programok között.

Ti is találkoztatok már ezekkel a gyermekbetegségekkel?

(#26144) lev258 válasza koviamy (#26143) üzenetére


lev258
veterán

Ez inkább azt jelzi, hogy a Virtualbox nem megfelelő még a 16.04-hez. Egyébként a programok telepítése rendben van, csak jellemzően Kijelentkezés/Újraindítás után jelennek meg a menükben.
Kétszer nem is tudnák rákattintani a Szoftverkezelőben, ott már az Eltávolítás van.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26145) #40553216 válasza lev258 (#26141) üzenetére


#40553216
törölt tag

RestrictedFormats/PlayingDVDs
Ezt találtam. Ezzel hogy települ?

(#26142) Dave™
Ha más nem megy, próbálom azt is. Köszi.

(#26143) koviamy
„Felrakom megint a kiegészítő pakkot”
Az miért nem marad fent?

(#26146) lev258 válasza #40553216 (#26145) üzenetére


lev258
veterán

Én úgy láttam, a libdvd-pkg csomag kell (ez feltesz mindent újabb rendszereknél), meg esetleg a libdvdread megfelelő verziója, ha nincs fenn.
Igen, ugyanazt a linket néztem, meg pár másikat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26147) #40553216 válasza lev258 (#26146) üzenetére


#40553216
törölt tag

dpkg-reconfigure libdvd-pkg

Ezt kellett, és megy. Nálam, 16.04-en. Olvastam, hogy kell ez a parancs, de a telepítésnél is úgy tűnt, lefuttatta. Ezek szerint mégsem.
Viszont a 12.04-re nem. Ott még majd alakítok. Ott is települt, csak használják a gépet, és később indítják újra.

[ Szerkesztve ]

(#26148) laszlohu


laszlohu
addikt

Úgy tűnik, javították a .deb - ből való telepítést 16.04 - en, már nincs szükség a
parancssoros( terminálos ) megoldásra.

(#26149) #40553216 válasza laszlohu (#26148) üzenetére


#40553216
törölt tag

16.04-en eddig hibás volt? Mert előtte is volt ilyen lehetőség: gdebi.

(#26150) lev258 válasza #40553216 (#26149) üzenetére


lev258
veterán

Az új Szoftverközpont nem tudta rendesen kezelni egy bug miatt. Ez lett javítva.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.