Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26201) growler válasza sz.balazs.95 (#26200) üzenetére


growler
őstag

A telepítőn törölted a networkmanagert ? És megpróbáltad újratelepíteni ?
És amikor eljutottál odáig, be x-elted a "Csak a csomagfájlok letöltése" opciót ?
Majd rákattintottál a Telepítés-re ?
Mindezek után itt: /var/cache/apt/archives nem találtál .deb networkmanager fájlt ?

(#26202) hcl válasza sz.balazs.95 (#26200) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én nagy megelégedésre használtam wicd -t, kiváltotta a networkmanagert, lehet most jól jönne nektek is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#26203) sz.balazs.95 válasza growler (#26201) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Ha letörlöm a network-managert, akkor elvész minden hálózati lehetőség, magyarul mondva nem tudom visszatelepíteni utána, mert ahhoz kellene a network-manager is.

hcl: Csupa fül vagyok. :B :R

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26204) hcl válasza sz.balazs.95 (#26203) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha kiveszed az egyik interface-t a networkmanager manageléséből, akkor nem vész el. Fixre be kell írni a /etc/network/if... -ba, vagy most éppen ahol az interface fileok vannak.

?? sudo apt-get install wicd, remove networkmanager... nézz utána mert a fene emlékszik már.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#26205) sz.balazs.95 válasza hcl (#26204) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

"sudo apt-get install"
És bármiféle internetkapcsolat nélkül hogy?
Ok, ott a Live, de abból hogy rakok át bármit is a telepített rendszerbe? :F :F :F

Ok, lehet, csak én vagyok nagyon béna, de akkor se értem, hogy lehetne ezt a problémakört áthidalni :B :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26206) hcl válasza sz.balazs.95 (#26205) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem raksz át semmit. Fogod a network config fileokat, és beleírod fixre az interfészt (jellemzően a kábelest), így lesz neted.

Gyá, most kaparjam elő a külső winyómat, amin a mentések vannak... Itt van leírva is

Behúzod a eth0 -t (kábelen) dhcp-re ahogy itt van, akkor van net, nem a networkmanager kezeli a kártyát.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#26207) growler válasza sz.balazs.95 (#26205) üzenetére


growler
őstag

"Ok, ott a Live, de abból hogy rakok át bármit is a telepített rendszerbe? "
Visszajutottunk az elejére...most harapott a kígyó a saját farkába !
Ma már nem, de holnap megcsinálom egy live CD-n, és csinálok róla képeket.

(#26208) LógaGéza válasza sz.balazs.95 (#26205) üzenetére


LógaGéza
addikt

Van egy "hülye" kérdésem: ha csak a network-manager csomaggal van baj, miért nem töltesz le egy régebbit mondjuk a Launchpad oldaláról? Ha esetleg megmondod, hogy milyen rendszerre kell, és melyik verzió, akkor adok pontos linket a .deb-hez.

Bocsi, ha már írtad, csak átfutottam a problémakört...

Szerk.: Ott a másik lehetőség, a manuális módszer, amit hcl is emleget. Leszeded a fancy network-managert, terminálban kiadsz egy ifconfig parancsot, a kimenetet bemásolod ide nekünk, elmondod, hogy hogyan kapod az internetet (ha routeren keresztül DHCP-vel akkor könnyű dolgunk lesz), és elmondjuk, hogy mit írj a /etc/network/interfaces-be.

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26209) sz.balazs.95 válasza LógaGéza (#26208) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

14.04-re kell, és a legfrissebb erre elérhető verzió az, ami nem jó, és a problémát előidézte elvileg.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26210) LógaGéza válasza sz.balazs.95 (#26209) üzenetére


LógaGéza
addikt

Amúgy van bármilyen konkrét oka, hogy a network-managert piszkálod? Itt szépen leírják a Step2-ben, hogy letöltöd ezt, ezt, és ezt valahol, lemented pendrivera, átviszed a gépedre, nyitsz egy terminált, elnavigálsz a pendrivera, majd
sudo dpkg -i libnl-*.deb
Ha végzett, akkor pedig
sudo service network-manager restart
Vagy ez nem vált be nálad?

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26211) sz.balazs.95 válasza LógaGéza (#26210) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

továbbra se oké.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26212) LógaGéza válasza sz.balazs.95 (#26211) üzenetére


LógaGéza
addikt

Akkor meg a régebbi network-manager.deb, ha jól látom ez a verzió (0.9.8.8-0ubuntu7) jött ki releaseben, és a proposed (ami a hibát okozza) az a 0.9.8.8-0ubuntu7.3.

Remélem 64bites a rendszered :B

Szerk.: Közben nézem, hogy a 7.2-est visszavonták (az volt a hibás), és a 7.3-as viszont javított. Én tennék egy próbát az utóbbival először, ha nem jó, akkor még mindig ott a régi.

Ha meg úgyse, akkor mehet a manuális módszer, azzal ritkán van baj ;]

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26213) sz.balazs.95 válasza LógaGéza (#26212) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Köszönöm, ez megoldotta a problémát! :R

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26214) LógaGéza válasza sz.balazs.95 (#26213) üzenetére


LógaGéza
addikt

Na, és melyik? Csak hogy meglegyen az utókornak - bár már senki nem tud a 7.2-re frissíteni, aki eddig nem tette meg :)

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#26215) sz.balazs.95 válasza LógaGéza (#26214) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

0.9.8.8-0ubuntu7

biztos ami biztos, ezt tettem fel a 7.3 helyett

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26216) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Van egy más jellegű problémám is:

Adott ugye a karaktertábla.
Ha egy karakterre a rendszer azt mondja, hogy nincs hozzárendelve karakter, (valószínűleg azért, mert olyan Unicode verzióba került bele magába az Unicode-ba a karakter, amit az Ubuntum még nem ismer) ilyen esetben a karaktertábla ezen elemei akkor is üresek, hogyha olyan betűkészlet van kiválasztva, amely tartalmaz karaktereket azokra a helyekre is.

Képpel illusztrálva a jelenség:

Itt ugye 4 karakter van, ami "üres" ( 🙁 - U+1F641 🙂 - U+1F642 🙃 - U+1F643 🙄 - U+1F644 ).
Ha duplán kattintok rájuk, akkor az alsó szövegdobozba rendesen beírodnak, ahogy annak lennie kell, azaz működik, csak hiányos a megjelenés.

Erre létezik valami megoldás? :R

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26217) RBJ válasza lev258 (#26175) üzenetére


RBJ
addikt

Router gond lenne, hogy mondjuk win alatt, hogy linux alatt nem tudok ide írni.? :N
pl most opera alatt tudtam ide beírni. firefox, chrome alatt nuku.
Akkor ez miért router gond? Ez valami retenetes anomália. :)) :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#26218) growler válasza sz.balazs.95 (#26213) üzenetére


growler
őstag

]Látom, megoldódott a networkmanager problémád ! :C

Ígéretemhez híven, (és magam megnyugtatására is) kipróbáltam a módszert
egy live CD-n is. (felvetődött bennem a kétség, hogy ez a módszer live CD-n nem,
- hanem csak telepített rendszeren működik.)
De egy törlés, majd kvázi újratelepítés után, ezt találtam a /var/cache/apt/archives
könyvtárban.:[link]

A networkmanager - kimásolhatóan - .deb formátumban.
(A verziószámot ne nézd !)

[ Szerkesztve ]

(#26219) cimp


cimp
senior tag

Sziasztok!

Tegnap óta a transmission-daemon nem akar elindulni. Kis utánajárást követően rájöttem, hogy azért mert nem hajlandó azzal a userrel indulni ami az /etc/init.d/transmission-daemon -ban van neki megadva, ezért a config.jason -t nem éri el.

Akármit csinálok vele mindenképpen transmission-daemon userrel akarja indítani!!

Mi a fene lehet vele?

Xiaomi Mi4 W. & Xiaomi Mi3 W. & Xiaomi MiPad & Xiaomi Mi2 & Xiaomi Redmi 1S & Xiaomi Piston & Xiaomi Piston 2 & Mi Headphones (Brutálisan gyönyörű hangzás!!!)

(#26220) cimp


cimp
senior tag

Ja! ha kézzel elindítom (terminálból) akkor megy rendesen, csak daemon indítóscripttel csinálja ezt.

Xiaomi Mi4 W. & Xiaomi Mi3 W. & Xiaomi MiPad & Xiaomi Mi2 & Xiaomi Redmi 1S & Xiaomi Piston & Xiaomi Piston 2 & Mi Headphones (Brutálisan gyönyörű hangzás!!!)

(#26221) Syl


Syl
nagyúr

Valaki tudja hogy kell (lehet-e) avidemux-ot telepíteni 16.04 ubuntura? Mert a guglin található ráolvasásos módszerekkel nem boldogulok.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26222) growler válasza Syl (#26221) üzenetére


growler
őstag

Ezt már próbáltad ? [link]
(Ezt még nem próbáltam, ...de egyéb módon nekem sem sikerült). :(

(#26223) Sonja válasza Syl (#26221) üzenetére


Sonja
veterán

Nem hivatalos PPA-val, Avidemux (unofficial).

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#26224) Syl válasza Sonja (#26223) üzenetére


Syl
nagyúr

Asszem a gépemen már megette a fene ezt az avidemuxot. Számos próbálkozás után is csak a 83 millió sornyi hibaüzenet van. Feladom. Majd indítok vindózt ha videót akarok konvertálni :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26225) sz.balazs.95 válasza growler (#26218) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

akkor nem tudom, mit rontottam el.
Mindenesetre köszönöm, hogy utánanéztél a dolognak :R

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26226) Dhampir válasza Syl (#26224) üzenetére


Dhampir
félisten

Milyen VGA-val szenvedsz?

(#26227) #63761920


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
A problémám, hogy a jobb alsó sarokban a HU átvált US-re
telepítés követő frissítések után!
Rendszer: Lubuntu 14.04.4LTS.
Az asztali gépen is átváltott Angolra, most a laptopon is
Angolra váltott!
Tudnátok ebben, esetleg, segíteni nekem? :R

(#26228) #40553216 válasza Syl (#26224) üzenetére


#40553216
törölt tag

Van ilyen is:
avidemux-cli 1:2.5.4-0ubuntu16 (amd64 binary) in ubuntu xenial
Parancssorból videót szerkeszteni király! Sosem csináltam még. :DDD
Különösen izgi, ha a függőségek függőségeinek függőségeit is fel kell rakni, mert a rendszeren lévő verzió nem jó.

De helyette pl. a Cinelerra?

[ Szerkesztve ]

(#26229) cigam


cigam
félisten

Mi a difi a chrome telepítésben?
- Letöltöm a honlapról a csomagot, és felpakolja magát.
- Berakom a repository-ba és azon keresztül telepítem.

Mindkét esetben megkapom automatice a frissítéseket?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26230) Lathronos válasza Syl (#26224) üzenetére


Lathronos
őstag

16.04 fogadjunk. Azon még jó ideig nem fog sok szoftver úgy működni mint a 14.04-ben, vagy egyáltalán nem is fog soha. :W Ha ebbe az irányba halad az Ubuntu, manjaro-t fogok használni miután a 14.04 támogatása megszűnik 2019-ben. Amúgy tegnap jelent meg a 14.04.5, én a helyedben inkább azt használnám.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26231) BoB válasza Syl (#26224) üzenetére


BoB
veterán

Ha csak konvertálni kell, ott az ffmpeg.

cigam: ennél nincs különbség.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26232) Syl válasza Lathronos (#26230) üzenetére


Syl
nagyúr

Gondolkodom rajta :B Ez a 16.04 nagyon nem okés.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26233) #40553216 válasza BoB (#26231) üzenetére


#40553216
törölt tag

Vagy most (még?) az avconv.

(#26234) Ayg0 válasza lev258 (#26188) üzenetére


Ayg0
senior tag

Ajánlott frissítések = program frissítések. Minden ami a Lubiban van a frissítéskezelő, e-mail klies stb stb. Ezek közt van a ludas.

Dualboot opcióknál próbáltam korábbi kernellel betölteni, de az is fekete képernyős lett.

Mindemelett virtualboxban sem hajlandó települni, ott ha jól emlékszem első install után boot-ot követően kék háttéren Lubuntu 14.04 és ... amíg meg nem unom.

[ Szerkesztve ]

"A Celeron egy olyan gyár ami az Intelnek készít olcsó, megbízható processzorokat, ezért felesleges a Pentiumokért plussz pénzt fizetni."

(#26235) cigam válasza BoB (#26231) üzenetére


cigam
félisten

Ahaaa... Telepítéskor beteszi magát a repository-ba. Köszi!

Syl
Bár egy fokkal bonyolultabb, de egy próbát megér: openshot
Betettem a repository-ba, és simán felment 16.04-re.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26236) sz.balazs.95 válasza sz.balazs.95 (#26216) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

update:

16.04-ben működik rendesen a dolog :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26237) gyulank


gyulank
addikt

Windows pendrive-ot hogy kell csinálni?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#26238) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

3.16.3-as HPLIP driverem van.
Hogy kell scannelni? :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26239) King Unique válasza gyulank (#26237) üzenetére


King Unique
titán

Erre elvileg a WinUSB való, de az újabb rendszerekben valamiért nem működik rendesen. Illetve az UNetbootin 494-es verziója használható még erre a célra.
Illetve milyen Windows? A 7-es korlátoltabb ilyen téren, de 8.1/10 esetén elég elvileg egy FAT32-re formázott pendrive-ra manuálisan rámásolni a kibontott ISO fájl tartalmát. Az utána jó esetben Legacy | UEFI módban egyaránt bebootol [link].

[ Szerkesztve ]

(#26240) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

1. Hogy lehetne azt megoldani, hogy ez ne jelenjen meg minden egyes alkalommal, amikor elindítom a Steamet?

2. Hogy lehetne megoldani azt, hogy ha elindítom pl. az ETS 2-t, akkor ne ilyen picike is képenyőbe jelenjen meg onnantól kezdve minden a rendszer újraindításáig? :F

3. akármikor megnyitom az Evolutiont, ilyen bejelentkezési kulcstartó feloldása izéség jelenik meg, ami az előző rendszeremnél használt (!) felhasználói jelszót fogadja el.
ez pl wtf? :F

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26241) Lathronos válasza sz.balazs.95 (#26240) üzenetére


Lathronos
őstag

Frissíteni kellene a Steam-et. Ha ez nem megy, töltsd le a deb csomagot a Steam oldaláról és telepítsd azt.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26242) Dhampir válasza sz.balazs.95 (#26240) üzenetére


Dhampir
félisten

Az Evolution-t már az NSA irányítja. :D

(#26243) lev258 válasza Syl (#26221) üzenetére


lev258
veterán

A 16.04 tárolóiba azért nem került bele, mert valami fordítási hibába futott, az egyik függőségével volt valami. A 16.10-ben viszont elvileg már rendben van, így többen bíznak abban, hogy backport-olva lesz a 16.04-be is idővel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26244) sz.balazs.95 válasza Lathronos (#26241) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

De hogy? :F
A Steam oldaláról a legfrissebb deb csomagot szedtem le.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26245) koviamy


koviamy
csendes tag

Na-igen, ez az automatikus frissítés dolog nekem sem tiszta. Mert ugye van a ppa, meg a disztró által felrakott programok. Ezt vágom, de például a most felrakott Virtualbox is szépen frissül, pedig ezen két csoport egyikébe sem tartozik. De mondjuk, hogy akkor három. Mi van még? És változott-e a Xenialban ehhez képest valami? Szóval ezeket a kérdéseket jó lenne egyszer már "bőbeszédűen" kibeszélni, hogy a nem-programozók is értsenek belőle valamit. Please! :R

(#26246) sz.balazs.95 válasza koviamy (#26245) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

A gyári progik, + amiket az Ubuntu Software-ről telepítesz, azok tárolókból frissülnek, ha oda kerül fel új csomag.
A "gond" akkor van, ha nem innen, hanem egy szimpla "deb" csomagból telepítesz progit.
Bár a Steam állított be magának plusz PPA-kat, szóval elvileg onnan automatikusan kellene hogy frissüljön, oszt mégis azzal zaklat, hogy frissítsem, de azt már lenemírná, hogyan. :DDD
De pl. a Telegram meg úgy oldja meg, hogy van egy kis program, ami mindettől függetlenül szedi le magának a frissítéseket.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26247) Lathronos válasza sz.balazs.95 (#26246) üzenetére


Lathronos
őstag

Valahol a Steam menüjében kell a frissítések keresése vagy valami hasonló opciónak lennie miután bejelentkezel. Nincs elég helyem, hogy feltelepítsem, és minek is tenném, ha nincs Steam-es játékom se fiókom. Ha viszont Ubuntu 16.04-et használsz, az mindent megmagyaráz.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26248) lev258 válasza sz.balazs.95 (#26246) üzenetére


lev258
veterán

Nekem 16.04-en fenn van a Steam ( :K ). Ezen és más rendszeren is indításkor szokta magát ellenőrizni, valamint frissíteni. Vagyis pár indítás után frissülnie kellene.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26249) sz.balazs.95 válasza Lathronos (#26247) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

a fiókkészítés ingyenes + van számos ingyenes játék, szóval semmi akadálya nem lenne ;)

amúgy elvileg induláskor ellenőrzi a frissítést, ahogy lev258 is írta.

és igen, 16.04 van, tiszta telepítéssel. (egyedül a home maradt érintetlenül. :B )

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#26250) Lathronos válasza sz.balazs.95 (#26246) üzenetére


Lathronos
őstag

Na lásd kivel van dolgod.. :DDD 14.04.5-re telepítettem a Steamet, készítettem fiókot, frissült és működik.

Képekben: ITT

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.