Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27601) King Unique válasza zoltanz (#27595) üzenetére


King Unique
titán

Mért, talán a régi javaslatok a mérvadók és nem az újak...? :DDD

(#27602) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Halkan kérdezem nem érett meg egy külön Ubuntu Mate topik? Célszerűen egy helyre gyűjthető a tapasztalat vele. Vagy nagyon fragmentálódna, hisz az alap elég hasonló a sima Ubihoz? (de mondjuk van Mint topik is)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27603) lev258 válasza zoltanz (#27602) üzenetére


lev258
veterán

Én még nem tartom szükségesnek. Eléggé kapcsolódik az Ubuntuhoz, és a többihez (Xubi, Lubi).
A Mint-nek gondolom azért lett külön topikja, mert hamar elég népszerű lett és a nevét is az Ubuntu mellett kezdték emlegetni. Emellett bizonyos értelemben a maguk útját járják (bár személy szerint vannak ezzel kapcsolatban fenntartásaim).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27604) Tamy válasza Tamy (#27591) üzenetére


Tamy
senior tag

Meguntam a plusz köröket (konzolra át, majd vissza grafikusra), úgy döntöttem csinálok egy 16.04-re upgrade-et. Úgy néz ki megjavult az egérmutató, ha most lezárom, és visszajövök minden rendben vele. Még a billentyűzet eltűnésre leszek kíváncsi, majd hosszabb távon kiderül.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#27605) .Farkas.


.Farkas.
tag

Sziasztok!

Frissen telepitett Ubuntu 16.04-nel van otletetek,hogy mi vesz le 8GB-ram bol 3-3.5GB-ot sima bekapcsolas utan?

Virtualizalni szeretnek es jo lenne minel tobb ram a 8GB-bol.

(#27606) Lathronos válasza .Farkas. (#27605) üzenetére


Lathronos
őstag

A 16.04 hülyeségeire sokszor nincs racionális magyarázat. Én is majdnem agyvérzést kaptam tőle 2 nap használat után, ezért is használok 14.04.5-öt.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27607) growler válasza .Farkas. (#27605) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Terminálba > top (%-ban mutatja hogy mi mennyit zabál.)

(#27608) BoB válasza .Farkas. (#27605) üzenetére


BoB
veterán

htop mennyit ír? top beleveszi a gyorsítórárazott cuccokat, azért tűnik soknak.

Lathronos: tudjuk már, "párszor" kifejtetted.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#27609) .Farkas.


.Farkas.
tag

(#27610) Dave™ válasza .Farkas. (#27605) üzenetére


Dave™
nagyúr

Cache-el egy csomót, felesleges túlaggódni. Azért csinálja, hogy gyorsabban legyen. Az az igazi gond, ha ott a memória és nem használja.

Mondjuk az a gedit elég durva, mit nyitottál meg vele?!

[ Szerkesztve ]

(#27611) .Farkas. válasza Dave™ (#27610) üzenetére


.Farkas.
tag

Most telepitettem a rendszert
Nyomtam update upgrade-ot utana VMware Playert feltettem bezartam es nyitva van 3 ablak Mozzilaba ennyi. :D

Az elobb mar 5.7GB-nal jart szoval nyomtam 1 restartot.

Masik dolog

Most igy van particionalva, ha a 191GB-os particiot kiszedem (oda akarom adni VMware-nek) lesz vmi baj?

[ Szerkesztve ]

(#27612) Dave™ válasza .Farkas. (#27611) üzenetére


Dave™
nagyúr

Értem, de ott a gedit viszi el az erőforrások zömét, ami akkor szokott előfordulni, ha valami nem megfelelő fájlt nyitsz meg vele, mert azt hiszed szöveges, közben meg bináris. Ha csak nem nézek be valamit, de ez alapján így fest. A gedit pörgette meg a dolgokat, lődd ki és nézd meg úgy (sudo kill 17635 ha még mindig ugyanazon a PID-en fut, ott látod a top-ban az aktuális process ID-t).

Nem a vmware telepítéssel volt a gond, hanem a gedit egy szövegszerkesztő, és valami nagyon nem szövegfile lett megnyitva vele, ez pedig 100%-on pörgette a CPU-t meg nyilván felemésztett egy csomó RAM-ot. Csak azért írom, hogy ha legközelebb ilyen történik tudd, hogy mit kell észrevenni.

[ Szerkesztve ]

(#27613) .Farkas. válasza Dave™ (#27612) üzenetére


.Farkas.
tag

Passz mi volt, letolottem a file-t utana kikerestem terminalba es igy telepitettem:

sudo chmod u+x VMware-Player-12.1.1-3770994.x86_64.bundle
sudo ./VMware-Player-12.1.1-3770994.x86_64.bundle

Sajnos azt mar nem tudom szerkeszteni a 191GB particio fel van mountolva /usr/local-ra

[ Szerkesztve ]

(#27614) Dr.FantastiK válasza ubyegon2 (#27597) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

'' Lehet, hogy a 7 még nem, de utána már simán felismerik az SSD-t és nem defragolnak ''

pedig DE ,!, a Windoz 10 Aniversary-ba is alapbol aktiv a Defrag, sot scheduled task-ra van beallitva ,, hiaba van barmilyen SSD a frissen telepitett Rendszer alatt !! :K

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#27615) Syl válasza Dr.FantastiK (#27614) üzenetére


Syl
nagyúr

Azért ennek nem ártana utánajárni ;)
SSD-n nem defragol, hanem karbantart (garbage collection), ami nagyon hasznos.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#27616) lev258 válasza .Farkas. (#27609) üzenetére


lev258
veterán

Az a gedit dolog nagyon furcsa. Ez közvetlenül bekapcsolás után ilyen? Swap-ot meg egyáltalán nem használ eszerint. Az még furcsább (ilyen RAM használat mellett).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27617) Dr.FantastiK válasza ubyegon2 (#27600) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

nalam NVMe 750 : :DD
_

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#27618) Dr.FantastiK válasza Syl (#27615) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

a Garbage collection a vezerlo feladata ,, es nem az OS feladata !

benne kell legyen az eszkoz firmare-ba ez,, soot a Driver kell megfeleloen tajekoztassa az Oprendszert afelol hogy az 'hagyja' tenni a dolgat a vezerlonek !

Linuxon a kernelbe van a driver, {szerencsere.} a FSTRIM az OS feladata, vagy az usere'

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#27619) .Farkas. válasza lev258 (#27616) üzenetére


.Farkas.
tag

Ez kozvetlenul telepites utan volt.

(#27620) nemurea válasza Syl (#27615) üzenetére


nemurea
aktív tag

Offtopic itt, de valóban defragnak néz ki, hacsak nincs speciálisan SSD-kre szabott paraméterrel meghívva a parancs. A saját logból:

TimeGenerated : 2016.08.01. 19:16:28
Message : A tárolóoptimalizáló sikeresen befejezte a(z) újrafelszabadítás műveletet a következőn: (D:)
TimeGenerated : 2016.08.01. 19:16:28
Message : A tárolóoptimalizáló sikeresen befejezte a(z) töredezettségmentesítés műveletet a következőn: (D:)

Ez a link is ezt taglalja

[ Szerkesztve ]

(#27621) God Vazzeg válasza Dr.FantastiK (#27617) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Bakker, ez milyen ssd? :Y

(#27622) Dr.FantastiK válasza God Vazzeg (#27621) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

intel 750 ,, PCI-Express SSD , 400 Gb.

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#27623) lev258 válasza .Farkas. (#27619) üzenetére


lev258
veterán

És meg volt nyitva a gedit (általad)? Mit néztél meg vele?
Az ISO-t honnan vetted, milyen programmal tetted pendrive-ra?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27624) .Farkas. válasza lev258 (#27623) üzenetére


.Farkas.
tag

Ubuntu.com-rol es Rufussal, nem alltalam csak egy VMwaret telepitettem es megnyiottam 1 mozzilat + kivancsisagbol 1 system monitort akkor lepodtem meg a sok ramon.

[ Szerkesztve ]

(#27625) Syl válasza Dr.FantastiK (#27618) üzenetére


Syl
nagyúr

Windows 10-en a lemezkezelő akkor sem defragolja az SSD-t. :N

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#27626) lev258 válasza .Farkas. (#27624) üzenetére


lev258
veterán

Pedig magától az bizony nem indulhat el.
Nem tudom, ilyet bevállalsz-e, de talán érdemes lenne újratelepíteni, netán újonnan leszedett ISO-val. És első körben a VMWare-t is hanyagold, csak használd és próbálgasd a rendszert egy pár napig.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27627) #40553216 válasza Syl (#27615) üzenetére


#40553216
törölt tag

Korábban is be akartam linkelni, de most meg is teszem:
„Despite the initial statement by Steven Sinofsky prior to the release of Windows 7, however, defragmentation is not disabled, even though its behavior on SSDs defers. One reason is the low performance of Volume Shadow Copy Service on fragmented SSDs. The second reason is to avoid reaching the practical maximum number of file fragments that a volume can handle. If this maximum is reached, subsequent attempts to write to the disk will fail with an error message.”
Azaz mindenképp a Windows tervezési hibája az oka: a szar fájlrendszer.

[ Szerkesztve ]

(#27628) FіkuszKukіsz válasza #40553216 (#27627) üzenetére


FіkuszKukіsz
őstag

(#27629) God Vazzeg válasza Dr.FantastiK (#27622) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Fincsi :K

(#27630) SATA_boy válasza lev258 (#27603) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

"A Mint-nek gondolom azért lett külön topikja, mert hamar elég népszerű lett és a nevét is az Ubuntu mellett kezdték emlegetni. Emellett bizonyos értelemben a maguk útját járják (bár személy szerint vannak ezzel kapcsolatban fenntartásaim)."

Kezdő linuxosként tapasztalatszerzés céljából őszintén érdekelne a véleményed, illetve a fenntartásaid a témával kapcsolatban. Mik azok a dolgok, amikkel esetleg nem értesz egyet, mit csinálnak a 'Mint'-esek másként, ami nem tetszik?

Köszi előre is!

(#27631) zoltanz válasza Dr.FantastiK (#27617) üzenetére


zoltanz
nagyúr

:Y Elég durci eredmény.
Mennyi hőfokot ír rá? Gondolom passzívan pengeted csak.
(amúgy nézegettem 1 hónapos használat után az SSD-n az írás olvasás mennyiséget teljesen normális)

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27632) Dr.FantastiK válasza zoltanz (#27631) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

azota, {Juli 2016.} fordult a kocka.. mostmar virtualis gepek futtatasara hasznalom, altalaban 3,4, egyszerre ! es ekozben rateszem a kezem megtapogatni > csak siman Langyos, nem sut !!

nemtalaltam meg eddig mivel lehetne kiolvasni a hofokat ..?..

eleg komoly Enterprise celra meretezett hutoborda van rajta. :C

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#27633) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Ha Boutique-ból, Synaptic, Ubi szoftverközpontból telepítek,frissítek, akkor terminálban előtte érdemes frissíteni, aktualizálni a csomaglistát?
ezzel gondolom:
sudo apt-get update

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27634) lev258 válasza SATA_boy (#27630) üzenetére


lev258
veterán

Erősen szubjektív vélemény lesz, tényszerű elemekkel is vegyítve!
A Mint frissítési politikája, szintjei, korábban már váltották ki ellenérzéseket. Ugyanis amellett, hogy a kevésbé javasolt kategóriában levő kernelfrissítés valóban okozhat kisebb gondokat az addig működő eszközökön (bármikor jöhet egy bug, ami kernelnél előfordul), fontos javításokat és biztonsági javításokat is tartalmazhat, amitől így az átlagfelhasználókat megfosztják. Ugyanis a felkiáltójellel és erős színnel megjelölt frissítést egy laikus valószínűleg elkerüli.
Másik, ami szintén a frissítési rendszernek róható fel, az az LTS kezelése. Ubuntu (és variánsai) esetén van lehetőség arra, hogy egyetlen gombnyomással HWE frissítést végezhessen az ember (LTS-en frissebb, köztes disztribúció alapokat szerezhessen a teljes rendszer lecserélése nélkül): frissebb kernelt és grafikus meghajtókat szerezzen. Igen, a Frissítési ablakban van kernel menü, de én nem csak ezt említettem. Mint alatt viszont a pl. 17.1->17.2 rendszerfrissítés gyakorlatilag csak a Cinnamon-t, Mate-t frissítik, meg néhány Mint specifikus csomagot. A rendszer mélyét nem. Vagyis Mint alatt mindezt csak hozzáértőbbek kísérelhetik meg. És ez sem nevezhető egyszerűnek. Legutóbb, amikor ilyenbe vágtam a fejszémet Mint alatt, elég rosszul jártam. Az rémlett, hogy pár éve hasonló folyamat alatt az egész grafikus felületet leszedte valamiért, de akkor visszaraktam és minden jó volt. Most is hasonló dolog történt. Amikor viszont visszatettem volna, közölte, valami összeférhetetlensége van az új grafikus meghajtó csomagjaival. Na gondoltam, szép. Csinálhatok mindent vissza. Amikor viszont ezt megkíséreltem, le az újat, vissza a régit, a csomagkezelés meghalt, nem tudta végrehajtani. Így aztán annak a rendszernek nem maradt más, mint az újratelepítés.
Másik, ami csak apróság, de számomra teljesen megdöbbentő volt. Írtam egy shell script-et, semmi extra nem volt benne, ősrégi (vagy 20 éves) parancsokkal. Mint alatt nem futott le. Aztán rájöttem, hogy az egyik parancs egyik kapcsolóját valamiért nem veszi be. Fogalmam sincs, hogy jött létre egy ilyen anomália, vagy esetleg egy bug lett volna, de nem volt kedvem kideríteni.
A Mint sokak szemében egy jó választás Windows után, ismerős felületével, kezelhetőségével. Ezt aláírom.
De bennem kezd lassan kialakulni egy olyan érzés, mintha a Linux világ Windows-át építenék. Abban az értelemben, hogy kapsz egy rendszert, amit használsz úgy ahogy van. Ha viszont valamihez hozzá akarsz nyúlni, módosítani a beépített opciókon kívül, akkor kemény falakba és fejfájásba ütközöl. No meg újratelepítésbe.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27635) lev258 válasza zoltanz (#27633) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem mindegyiknek van olyan menüpontja, ami elvégzi ezt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27636) zoltanz válasza Dr.FantastiK (#27632) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Win alatt a HD Sentinel-lel néztem:
(kézre is néztem, jól mér szerintem a SMART-ból)

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27637) TromF válasza Dr.FantastiK (#27632) üzenetére


TromF
tag

# apt-get install smartmontools
es
smartctl -A /dev/sdX -el le tudod kerni a hofokot is, ahol az X a meghajtod azonositoja.
Ha meg a geped amugyis host, pl felrakhatsz egy munint, es barhonnan monitorozhatod a rendszered, es meg emailt is kuld, ha valami nem ok. Ez is a fenti csomagot hasznalja a hdd monitorozasra.

Nekem is lenne egy kerdesem; ipconfig fol tarolja a rule-jait, melyik fileban? Tudom hogy van iptables-save es -restore, de nekem egy hdd-rol kellene levadasznom ezt.

(#27638) Dr.FantastiK válasza TromF (#27637) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

Koszi az infot , megfogom csinalni igy ! :R

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#27639) ubyegon2 válasza lev258 (#27634) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sok igazság lehet ebben is, de nem lehet, hogy te már túl hozzáértő és túl Ubuntus vagy?

Én abszolút nokedliként kezdtem a Mint-tel 3 éve kb., azóta azt használom és soha nem volt vele semmi gondom, apró picik talán, amikre nem is emlékszem.
A frissítési módszer a Mint-nél valóban elég egyedi, de én nem mondanám rossznak egyértelműen és nem is csak a frissítéskezelőből lehet frissíteni.

Annak alapján, amiket írsz, nehéz lenne a Mint-et ajánlani leginkább az abszolút kezdőknek. Igaz, a 18-at még nem nagyon használtam, de a 17.x-ek szerintem teljesen használhatóak még az abszolút kezdőknek is erősen javallot, hogy ezzel kezdjék.

(#27640) lev258 válasza ubyegon2 (#27639) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy írtam, ez egy szubjektív vélemény.
"A Mint sokak szemében egy jó választás Windows után, ismerős felületével, kezelhetőségével." Ezt fenntartom. Kezdőknek még mindig tudom ajánlani, főleg azoknak, akik csak alap célokra használják. Szülőknél is ez megy.
Egyszerűen azt jeleztem, hogy én a magam tapasztalatával és szemléletével már kezdek eltávolodni tőle. Fogalmazhatnék úgy is, hogy míg egy darabig az "én rendszeremnek" tekintettem, lassan kezdem az "ők rendszerének" tartani. Hasonlóan a felhasználók és a Windows (mint a Microsoft terméke) kapcsolatához.
Nálam is Mint 17 futott egy jó darabig (az incidensekig), a 18-at nem próbáltam. Ha pedig nem lett volna egyértelmű, az igazi probléma az volt az egésszel, hogy ez egy bevett, működő metódus, teljesen hivatalos módszer, amit használtam. De a Mint valamiért ellenkezett. ;]
Egyszerűen azt éreztem, hogy kezdi kivenni a kezemből az irányítást. És nekem pont ez volt az, ami elindított valamikor a Linux irányába.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27641) Dave™ válasza lev258 (#27640) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem pont ez a bajom a Mint-tel, hogy "túl ismerős" Windows után. Ha már másik rendszert használok (szabad akaratból), akkor nyugodtan lehet másmilyen. Nem is teljesen értem a népszerűségét, aki Windowsról jön oké hogy eleinte könnyebben eligazodik, de azért az sem Windows, meg ha nagyon kényelmessé tesszük a felhasználót, akkor nem lesz meg benne a motiváció, hogy utánaolvasson a problémáinak, így rosszabbul járhat a végén. Az Ubuntuhoz valóban kell reszelni ezt-azt, de nagyon szépen meghálálja a befektetett energiát. Én tök kezdőként is sokkal jobban tudtam/tudok azonosulni ezzel az iránnyal, mint egy "Windows klónnal". Meg csúnya is, elég sokat kellene reszelnem rajta, hogy tetsszen, az Ubi jóval kevesebb faragással is beéri (azért arra is ráfér a sebészet).

(#27642) Dhampir válasza lev258 (#27640) üzenetére


Dhampir
félisten

Mindez igaz, az általam korábbiakban használt Mint alatt néha tapasztaltam furcsaságokat, de hozzátenném, hogy éppen a gyári Ubuntu fejlesztése hasonlít a Microsoft útjára.

A felhasználókra "rátukmált" Unity, minden eszközön ugyanannak a felületetnek az erőltetése, a korábbi rendszerbe rejtett "kémkedés" vádja, hirtelen ezek jutottak eszembe. :D

[ Szerkesztve ]

(#27643) ubyegon2 válasza lev258 (#27640) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értettelek én, valóban van egy olyan 'burokban tartom a felhasználót' érzés a Mint-nél, de talán az utóbbi pár évben Linuxhoz özönlő tömegeknek épp ezért népszerű, kezdőknek ideális. Aki csak egyszerű home user, Windows után teljesen megelégedetten használja, nem véletlen, hogy a fő DE-t is kicsit Win7 kinézetre szabták, gondolom. 17-ig telepítés után sokkal hamarabb használható volt a többi disztrónál, akár csak a kodek csomagra gondolva.

A gyakorlottabbaknak már valóban nyűgös lehet ez a burok. :-)

(#27641) Dave™

"Nem is teljesen értem a népszerűségét.."
Nem vagy kezdő home user, azért van ez. :N

"Nekem pont ez a bajom a Mint-tel, hogy "túl ismerős" Windows után."
"Meg csúnya is, elég sokat kellene reszelnem rajta, hogy tetsszen, az Ubi jóval kevesebb faragással is beéri (azért arra is ráfér a sebészet)."

Bocs, de szerintem te nem a Mint-ről írsz! Nem valamelyik DE-ről akartad ezeket írni? :Y
Ha netán a Cinnamont akarod az Unityhez hasonlítani, akkor amit írtál, az meglepő kissé...

(#27642) Dhampir
;)

[ Szerkesztve ]

(#27644) #40553216 válasza Dhampir (#27642) üzenetére


#40553216
törölt tag

Az Ubuntunál, a Canonicalnél kicsit korábban döntötték el és korábban is kezdték megcsinálni, mint az MS. Az ablakok gombjai is már 2010 áprilisa, a Windows Phone 7 megjelenése előtt fél évvel (hol volt még a „mindenhová egy Windows” szándék) kihozták, ahogy a Unity maga is még 2010 júniusában kijött. Ráadásul a „mindenhová egy Ubuntu” sem mai kezdetű. Egész pontosan öt évvel ezelőtt, 2011-ben jelentette be Shuttleworth. Így nem az Ubuntu lépett a Windows útjára, hanem fordítva. Csak az MS-nél sok a pénz, így (látszólag) gyors a fejlesztés.
De – mint minden Linuxban, így az Ubuntuban is – felületet pl. szabadon változtathatsz, ha esetleg az elsőre felrakott Unity nem tetszik. Vagy eleve nem is Unity-vel telepíted.
Kémkedés? A Dash-be épített online keresés anonimizált adatai mentek, mennek(?) – valóban kikapcsolható, sőt, eltávolítható módon és csak a Unity felület használatakor – a Canonical szervereire, semmi más. Ennyi egy Google-keresésnél is megy. Gondolom, pár ember a frissítéseket is letiltotta már, mint a Windowsnál, és egyenként figyel minden csomagot, érkezett-e frissebb verzió belőle, majd letölti és telepíti valamennyit.

(#27643) ubyegon2
„valóban van egy olyan 'burokban tartom a felhasználót' érzés a Mint-nél”
És akkor mit szólsz a „magyar” blackPantherhez, ahol még a konzol parancsokat is magyarították?

[ Szerkesztve ]

(#27645) ubyegon2 válasza #40553216 (#27644) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"És akkor mit szólsz a „magyar” blackPantherhez, ahol még a konzol parancsokat is magyarították?"

Az tök jó lehet, még nem láttam a BlackPanther-t, de kezd érdekelni! :D

Engem amúgy a Mint felhasználóbarátsága nem zavar, épp annyit tudok benne kutyulni, amennyi nekem szükséges. Ilyen Szoftverközpont meg Frissítéskezelő nevű dolgokat nem nagyon használtam, utóbbit csak jelzésre inkább. Igazából agyonvágni magát a rendszert még nem sikerült, az első pár hétben persze működésképtelenné tudtam tenni más disztrók telepítésével, de ezt a Mint sem tudta megakadályozni.

[ Szerkesztve ]

(#27646) #40553216 válasza ubyegon2 (#27645) üzenetére


#40553216
törölt tag

„Az tök jó lehet”
Egészen addig, míg nem váltasz nem bP-re. Mert onnantól kb. nulláról kell kezdened a Linux használatát.

(#27647) #40553216 válasza ubyegon2 (#27645) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hát, engem pár perc próbálkozás után elrettentett. Addig el sem jutottam, hogy magyar nyelvű konzolparancsokat használjak. Direkt kretén, sok, magyar billentyűzetes (102, qwertz, halott billentyűk), altgr-es karaktert tartalmazó jelszavakat szoktam megadni VBoxban tesztelt rendszerekhez. A szokásost be tudtam vinni a telepítéskor, ellenőriztem is, hogy tudja-e írni, ismeri-e a karaktereket. A rendszer indításakor eleve nincs júzernév beütés vagy kiválasztás és jelszót sem kér. Terminál indítása után akartam volna root-ra váltani, de a jelszót itt már nem eszi meg. Pedig a karaktereket kezeli. Egy Kate vagy Kwrite indítási kísérletére meg nem az adott program jön fel, hanem egy autentikációt kér a tárolók frissítéséhez. Itt is beveszi a karaktereket, ez ráadásul látszik is a csillagok számában. Csak a jelszót nem veszi be. Ha nem ismerném a programok neveit, a grafikus menüben megtalálni sem lenne egyszerű, mert rengeteg mellől hiányzik az ikon, csak a bP saját ikonja van mellettük.
A telepítésnél is kiválaszthatod a nyelvet, de a telepítés alatti ismertető szövege angol. Pedig a kifejezetten „magyar” disztrónál erre azért figyelhettek volna, és nem is nagy dolog.
Repült.

(#27648) ubyegon2 válasza #40553216 (#27647) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ment át akkor az irónika... :D

Soha nem gondoltam, hogy ki kéne próbálni amúgy, épp elég érdekeset olvastam róla, mint amiket te is írsz most. Értelmetlen így az a projekt szerintem.

(#27649) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Nem értem sokan miért idegenkednek a Linux-tól , ezek a mai Ubuntu-k pl teljesen átgondoltak, könnyű telepíteni, frissíteni, mindent tud ami egy átlag user-nak kell, ami nincs rajt szoftverboltból könnyen beszerezhető. (wines játékokat elindítani kicsit munkás, de ez más kérdés.)
Stabilabb, gyorsabb és letisztultabb, modernebb kinézetre is sztem. Nem bánik olyan pazarlóan az erőforrásokkal, kevesebb helyet foglal a lemezen (SSD) ezáltal hűvösebb a gép az aksija is tovább bírja. Nincs vírus, zombigép, kártevő para. Nyilt forráskód, nincs gond a 3rd party programokkal.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27650) #40553216 válasza ubyegon2 (#27648) üzenetére


#40553216
törölt tag

Valóban nem jött át. :DDD

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.