Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27951) #63761920


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
A laptop P8700 proci és 2x2GB ram, a böngészést elkel hogy vigye! Igaz?
(Ubuntu 16.04 LTS 64bit)
A Pinterest kicsit akadós.
Esetleg másnál is?

(#27952) brickm


brickm
őstag

Na. tegnap este letettem a gépet úgy, hogy tökéletesen ment az ubuntum, ma elővettem elindítottam grub után semmi.. áll. reset. grub után ismét áll.
reset megint bios áéllítgatás, mostmár legalább annyit kiír grub után, hogy bluetooth hibája van.
restart, win10 indít, bt tökéletesen működik.
Nem értem, egyszerűen.

szerk:
ez egy teljesen friss telepítés, tegnap tettem fel, semmi remasterelés nem volt, csak feltettem, "belaktam" és ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#27953) Tutu7030


Tutu7030
veterán

Valamikor réges-régen csináltam háttérkép cserét a login képernyőn, de most nem lelem a módját.
Ubi 14.04 cinnamon. GDM van elvileg, de nem jövök rá, hogyan tudnék egyedi hátteret beállítani a loginnál.
Google barátom is haragszik rám valamiért, mert nem akar megoldást mondani. :D
Valakinek ötlet? (de ne olyan, hogy restart után kuka legyen az ubim!) :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#27954) God Vazzeg válasza Tutu7030 (#27953) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nekem mint 18 cinnamon van, de Adminisztráció menü alatt a Bejelentkező ablak alatt nekem lehet változtatni, ha neked nincs ilyen akkor nem tudom :)

(#27955) Tutu7030 válasza God Vazzeg (#27954) üzenetére


Tutu7030
veterán

Nekem sima ubim van 14.04, utólag könyörögtem rá a cinnamont, mert a gnome3 és a unity sem jött be.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#27956) God Vazzeg válasza Tutu7030 (#27955) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Írd be terminálba:

gksu /usr/sbin/mdmsetup

Jelszavad bekéri és ennyi. Ha nem történik semmi akkor neked ilyen nincs :D

(#27957) Tutu7030 válasza God Vazzeg (#27956) üzenetére


Tutu7030
veterán

Nincs ilyenem. :)

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#27958) brickm


brickm
őstag

Na a sikertelen 16.04 és 16.04.1 es próbálkozások után feltettem(volna)egy 14.04.4-et. A telepítőig el se jut a gép, megáll a ramba töltésnél.
Úgy néz ki ezen a gépen sose lesz ubuntu. Pedig csak egy nyomorult unityt akartam, dehát na.
Asztalin meg másik két notebookomon teljesen jól megy azóta is a tegnap bemutatott 16.04.1, csak ezen f ssa össze magát mindig.

(#27959) didros


didros
senior tag

Mit kell beállítani ahhoz, hogy a gyerekem a saját asztali felhasználó bejelentkezésével tudjon Minecraftozni? Amit én telepítettem, mint administrator... :)

(#27960) lionhearted válasza Syl (#27930) üzenetére


lionhearted
őstag

Kiegészíteném, mert nem teljesen igaz... :)
A GRUB nem partícióra települ, hanem az MBR/GPT és az első partíció közé.
Az MBR ugye tényleg 512 bájt, az első partíció pedig rendszerint 2MB-nál kezdődik, tehát a kettő között van hely. :) GPT-nél meg ezzel "számolni" kell.

Tegnap még működött...

(#27961) AlBundy válasza lev258 (#27941) üzenetére


AlBundy
aktív tag

Nincs régi kernelem :(

http://pastebin.com/z1GgWdCR

Ma bejött egy kövér nő a boltba...

(#27962) robogo81


robogo81
aktív tag

Üdv mindenkinek!
Egy kis segítség kellene, ki szeretném próbálni live módban a Zorin os-t(9 vagy 11 core),de mindig kér felhasználó nevet,és jelszót,és ezt sehol sem találtam még meg(a live szó mindkettő esetben nem fogadja el,eddig ennyit találtam).
Pendrive-ról indítom,rufus-szal készítve,ezzel elindult több kiadás is live módban.Ez is,csak kér felhasználónevet és jelszót,csak bármi írok be nem fogadja el.

redmi note 8 . psn:robert_warior

(#27963) Tutu7030 válasza robogo81 (#27962) üzenetére


Tutu7030
veterán

Névnek live a jelszó pedig üres?

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#27964) God Vazzeg válasza robogo81 (#27962) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nekem nem kér...

(#27965) lev258 válasza robogo81 (#27962) üzenetére


lev258
veterán

Ilyet rendszerint akkor kér, ha vagy az ISO hibás, vagy a kiírás nem volt teljesen sikeres. Ahogy a kolléga írta, valószínűleg be lehet jutni. Viszont nem ajánlott telepítésre használni az ilyen eszközt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27966) donatel


donatel
tag

Hali!

WebDAV kiszolgálót akarok telepíteni egy Ubuntu 16.04.1 szerverre. Felinstalláltam az Apache webkiszolgálót, engedélyeztem a WebDav modulokat, beállítottam a jogosultsági dolgokat.
Elkészítettem a virtual host állományt ( /etc/apache2/sites-available/default ), amely a követkeő dolgokat tartalmazza:

Beállítottam a virtual hostot a WebDAV-hoz (hozzádtam egy test felhasználót, a jogokat is beállítottam) és újratöltöttem a beállításokat ( /etc/init.d/apache2 reload ).

Tesztelni akartam a konfigurációt egy parancssoros WebDAV klienssel a szerveren. Ehhez telepítettem a cadaver-t, majd megpróbáltam elérni a helyi WebDAV-ot ( cadaver http://localhost/webdav/ ), de a következő hibát írta ki:

Mi lehet a gond?

[ Szerkesztve ]

(#27967) CharlieDrop


CharlieDrop
veterán

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni. Adott egy socket.io modulom, ami 0.9.16-os verzión van, az aktuális az 1.4.5-ös, hiába próbálom update-elni az npm update utasítással nem csinálni nem csinál semmit :(

Hogy mondhatom meg, hogy van frissebb?

köszi

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#27968) robogo81 válasza lev258 (#27965) üzenetére


robogo81
aktív tag

Köszi a tippeket,de végül sikerült,nem tudom hogyan,miután még pár más linus kiadást kipróbáltam,újra kiírtam és gond nélkül be lépett,lehet hogy az iso hibázott vagy a rufus.
Még egyszer köszönöm mindenkinek.

redmi note 8 . psn:robert_warior

(#27969) Lathronos válasza Grafiqs (#27906) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Elnézést, hogy csak most válaszolok, mostanában nem igen követem az ubuntu topic témáit. :U Olvastam, hogy valamelyik remasteremmel problémád volt, nem indult(ha jól következtetek az OpenBox lesz az). Hátha tudok segíteni. Mivel írtad az ISO-t? Windows-on RUFUS-szal, ubuntu-n a Mintstick-kel érhető el a legjobb eredmény. Valamint a telepítés menetét leírnád? Lehet ott hagytál ki valamit. Vagy ha automata telepítést választottál, akkor az lehet még a hiba forrása. Amúgy a 32 bitest is próbáltad? Atom CPU-k esetében nem mernék mérget venni a tényleges 64 bitre.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27970) Grafiqs válasza lev258 (#27917) üzenetére


Grafiqs
őstag

Megoldottam a problémát. Beraktam az ssd-t egy másik gépbe, majd a pendriveról simán települt az Ubuntu. SSD vissza az Atomba és láss csodát működik. :)

G

És még mindig nem fogja, vagy nem akarja felfogni. Hihetetlen. A Föld tényleg a Naprendszer elmegyógyintézete lenne?! by Bon3ss

(#27971) brickm válasza Grafiqs (#27970) üzenetére


brickm
őstag

Ilyesmivel én is találkoztam, egyik gépemen nem megy a backbox telepítője, de ha máshol felteszem futni szépen fut.

(#27972) kismokesz


kismokesz
tag

tiszteletem mindenkinek!

olyan kérdésem/kérésem lenne hogy linux alól tudok bios chipet flashelni? illetve ha igen mik kellenek hozzá?

elöre is köszönöm

Tisztelettel.: kismokesz

(#27973) Tutu7030 válasza kismokesz (#27972) üzenetére


Tutu7030
veterán

Nem friss, de ezt nézd meg.. BIOS flashelése (frissítése) Linux alatt

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#27974) kismokesz


kismokesz
tag

Köszönöm. Egy chipet akarnék flashelni linux alol.

(#27975) brickm


brickm
őstag

No, sok-sok nap és óra kinlódás és sz.rakodás után eljutottam arra a pontra, hogy elmehet a p.csába az egész ubuntu, meg minden ami ubuntura épül.

Szóval hol is kezdjem.
Többször is írtam ide is meg még pár linuxokkal foglalkozó helyre\embernek, hátha valaki találkozott hasonlóval, vagy tud rá valami megoldást.
Sokáig gondoltam, nyilván én nem csinálok jól valamit, mert mégis csak sok ezer ember elégedetten használja a linuxokat, pláne az ubuntukat, nem lehet, hogy ennyire bugos legyen...

A lényeg "röviden":
corei 3-as 4GB DDR3-as Rammal szerelt Dell Vostro 3460 notebookomon próbáltam a következő distrokat feléleszteni, mindhiába...
(Próbáltam az itt közzétett remastereket is, mind kb ugyan azt produkálta, mint a nem remasterek, legfeljebb nem azonnal.)

Röviden:
12.04 ezzel volt kapható a gépem annó(csak én winnel vettem), túl se jut a bootoláson, előjön a lila splash és annyi... több isot kipróbáltam, más-más eszközökkel bootoltam, semmi.

14.04.5 ös felmegy, kb a legjobban ez futott, viszont telepítések közben egyszercsak megun működni. pár telepített program után elkezdi eldobálni a csomagokat. pl apt-get install htop és kiírja, hogy nincs...holott van...

15.10 dettó- mint előző. de ez is aránylag stabil a többihez képest, pláne a 12-eshez, ami else indul, de lesz ettől rosszabb is...

Pedig gondoltam én, ennél csak jobb lehet.

16.04 lts. sokat írtam és kérdeztem vele kapcsolatban, 10 telepítésből(nem vicc, több mint 10x újratelepítettem már 2gépemen az elmúlt 1hónap alatt, volt hogy naponta 3x) 2-3 alkalommal random elkezd hullámzani a kép, de csak chrome\firefox(böngészés) alatt... drivereket mindet végigpróbáltam és igazából tényleg nem minden telepítésnél csinálta...nem értem. A poén hogy tényleg ha újratelepítem következő installnál lehet nem hullámzik, de ha megint újratelepítem lehet megint fog... AMikor viszont sikerült úgy feltenni, hogy nem hullámzik, akkor más f szságot hozott.
PL mindent feltettem, ami kellett, beállítottam, témát, hátteret, ablakremegést, stb....nagyon jól ment, ki is írtam ide, hogy hurrá... Este kikapcsoltam, másnap be....és semmi. El se indult a unity. Csomó netes böngészés után se jutottam előrébb. Compizra panaszkodtak, hogy nem szereti annyira a unity-t. Következő telepítésnél fel se tettem, csak témát váltottam (Arc, meg ikonokat) ennyi. feltettem mindenemen, beállítottam a hátteret start... 1-2 nap és ismét jött a unity összeomlás, csak ezúttal belép a fiókba és onnanstól semmi, vagy épp be se lép, csak loopol körbe a login session.
Reinstall, ezúttal nem állítottam el semmit. feltettem a chrome-ot, íméleztem... nap végére eltűnt a teljes settings menü. sehonnan nem lehet előcsalni egyik menüt sem ami abban volt megtalálható. Nem értem hova lett....mindegyis. Felejtsük el. jöjjön a 16.10. legújabb, béta ugyan, de ennél csak jobblesz.
tévedtem. Feltettem, már az installálás közben (igen live módból telepítettem ezt kivételesen) unity config összeomlást hozott, úgy hogy meg se moccantottam az egeret.... Felment hurrá, restart, elindul, lássuk mivel kezdjük, dconffal? compizzal? á dehogy!!!! hozzáteszem itt már alapból vannak nem kis bajok, ugyanis a ventillátorom random felpörög- lelassul -felpörög, illetve a kurzor szaggatva megy, rendesen darabos. Illetve az ablakkeretekhez érve el is tűnik, meg villog....némi homlokráncolás után gondoltam biztos nvidia driver baja lesz, lássuk mi van a driverkezelőben. Jelzem nulla db percet futott még a rendszer, semmihez nem nyúltam...Elindul a driver manager és kész. Rendszer meghalt, unity nem regál semmit, CPU 100%. érzem, ahogy melegszik a gép elég gyorsan ráadásul, amit amugy win10alatt 2hd videóval nem érek el, pláne nem 1prerc alatt... várok-várok, hátha megjavul vagy akármi....de nem. Reset.
A gépemet 4év alatt nem reszeteltem le kettőnél többször, míg nem akartam rá ubuntut tenni. Ubuntu miatt minimum 30x, már-már félek az alaplapom megunja.

Csak a vicc kedvéért feltettem egy régesrégi amd 2 magos asztalira is a 14.04.5 ös, amin azóta is jól megy, semmi baja, illetve egy i7es asztali gépre a 16.04.1-et, aminek szintén semmi baja, pedig ott a compiz is megy, ablakok remegnek, stb...
Feltettem továbbá egy core2-es intel gépre a linux mint 18 cinnamont, ami ott azt leszámítva, hogy nem mindig jelenik meg a grub(csak továbblép rajta), rendesen máködik, az én dellemen viszont hullámzik a kép netezésnél, be-be lassul a kurzor és még oda is fagy időnként helyekre, vagy épp megduplázódik.

Szó -szó, úgy érzem, EZEN AZ ÉN GÉPEMEN SAJNOS az ubuntu és annak verziói\módosított változatai KÉPTELENEK működni. Nem is próbálom meg többet feltenni rá, nem ér annyit az egész, hogy ennyit szenvedjek vele, lassna tönkremegy tőle a gép is, annyit reseteltem.
Úgy érzem mindent megtettem, hogy jól működjön és nem is én hibáztam, mert a többi gépen működnek.

Csak azt nem tudom, aki a 12-es ubuntuval vette a gépet, az mit szólt hozzá, hogy használhatatlan a gépe? (megszereztem a preinstalled verziót, amit a dell feltesz, az se bootolt be nekem...)

bocs, hogy hosszú lett, de nagyon mérges vagyok, pedig nagyon szerettem volna egy jól működő ubuntu rendszert magamnak.

(#27976) megema válasza brickm (#27975) üzenetére


megema
őstag

Én is használtam 3460-on Ubuntut, igaz nem sokat. Ez egy i7-3612Q, 8 GB RAM, NV GT 630M modell.

Nem tudom, hogy hogy gondolták az Ubuntut (12.04.x) hozzá, mert még a touchpad sem működött vele normálisan gyári állapotban. Gondolom az ujjlenyomat-olvasó sem, de arra nem emlékszem. Fent maradt a gépen, mert elfér. Nemrég frissítettem 14.04-ről 16.04-re kíváncsiságból (mert amúgy sosincs használva). NV driver nélkül nem volt vele gondom, de miután felraktam nem volt hajlandó elindulni a grafikus felület, úgyhogy le kellett gyalulni. Még 12.04.x alatt olyan is volt, hogy NV driverben átváltottam Intel GPU-ra, amit olyan sikeresen megoldott, hogy teljesen eltüntette az NV GPU-t, Windows alatt sem látszott az eszköz. BIOS frissítés hozta csak vissza.

Lehet, hogy ingyen van a rendszer, de bődületes szívások tudnak vele lenni. Nekem is volt benne részem bőven. Utána kell nézni minden egyes hardvernek, mert lehet, hogy nem, vagy nem megfelelően támogatott egy-egy disztribúció alatt.

Ennek ellenére HTPC/otthoni szerver gépen, illetve szerveren továbbra is Ubuntut használok. HTPC felhasználásra is rengeteg szívás tud lenni, főleg platformváltás esetén, mégha a GPU ugyanúgy Intel is marad.

[ Szerkesztve ]

(#27977) Lathronos válasza brickm (#27975) üzenetére


Lathronos
őstag

Én azért még nem adnám fel, talán más disztribúcióval nem lesz gondja. Van pl. OpenMandriva, Chakra, Fedora, PCLinuxOS és Manjaro az ismertebbek közül. Legalább egyiküknek működnie kell.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27978) BoB válasza brickm (#27975) üzenetére


BoB
veterán

Ha emlékezetem nem csal, a win-es és linux-os változatok különböznek némileg hardveresen.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#27979) zso73 válasza brickm (#27975) üzenetére


zso73
veterán

Akkor nem marad más Opensuse- Azzal nincs gond, vagy legalábbis jóval kevesebb. :C (Én nem találtam semmit. )

A memória időzítések, beállítások rendben vannak a masinán ? Multimédia mini gépemen Ubuntu van, és semmi gond vele. Amikor a memória beállítások tuningosak voltak, akkor csinált ilyeneket, amiket leírtál.

[ Szerkesztve ]

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#27980) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Tippet keresek :)
Összedobtam egy NAS-nak valót. 5x250GB HDD, lap, ram, ti mit tennétek rá? Ubuntu Server, vagy desktop Lubuntu?
NAS lesz, de pl. TV-felvételi funkcióhoz is jól jönne grafikus felület (LXDE, vagy Blackbox, dugok rá monitort, vagy VNC), meg a laptopom halála esetén jó lenne, ha azt ideiglenesen ki tudná váltani. Ubi Serverre mennyire értelmes pl. felhúzni egy LXDE-t?

Mutogatni való hater díszpinty

(#27981) Syl válasza hcl (#27980) üzenetére


Syl
nagyúr

A kifejezetten NAS-ra való OS-ek nem játszanak?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#27982) Dave™ válasza hcl (#27980) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én feltennék egy Debian-t, arra pedig az Openmediavualt-ot, vagy akár fordítva, először OMV, aztán arra a neked tetsző DE-t telepíteni utólag. Ennek az az előnye, hogy az OMV kifejezetten NAS OS, a Debian az alapja, tehát rugalmasan bővthető is, viszont egyszerűen kezelhető (webguin vagy SSH-n keresztül) és direkt NAS felhasználásra készült.

szerk: egy dologra érdemes figyelni, az OMV2.X (jelenlegi stabil) az Debian 7, az OMV3.X még béta, de már véglegeshez közeli, és az Debian 8 alapú, így inkább utóbbit választanám.

[ Szerkesztve ]

(#27983) ZCoyote válasza brickm (#27975) üzenetére


ZCoyote
őstag

A Dell notiknal rendszeresek a szivasok elotelepitett Ubuntuval. Ott van rajta a szep ubuntu matrica de meg be sem tud bootolni a rendszer. Direkt szop@tjak a nepet, hogy vegyen ra Windows-t vagy nem tudom....

Romani ite domum.

(#27984) hcl válasza megema (#27976) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

és @brickm : Itt a topicban sok Döll volt, amihez olyan speckó driverek voltak befordítva, hogy sehol máshol nincs. Gyári 12 helyett felteszel egy 14, és nincs wifi, stb...
Dell konzumer szívatás. Üzleti E6420, 6430-on a pendrive-os Ubim meg szépen ment.

@Syl, Dave : Ubiban gondolkodok egyenlőre.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#27985) megema válasza hcl (#27984) üzenetére


megema
őstag

Elhiszem, de nekem már a gyárilag telepített 12.04.x is problémás volt, azért került kapásból Win a helyére. Aztán később fejlesztés miatt raktam mellé Ubuntut, de nem sokáig kellett.

(#27986) brickm


brickm
őstag

megema
ZCoyote

Azért pofa kell úgy eladni egy gépet, hogy a rátelepített OS-sel gyakorlatilag félig használhatatlan. Nem tudom ezt hogy nyomták le a nyugatabban élők torkán. Bár én sem itthon vettem a gépet, tény, hogy a win7 pro nagyon olcsó volt hozzá, nem is gondolkodtam, hogy vegyem-e hozzá, vagy sem.

Lathronos
Az ubuntut adtam fel, most épp opensusét fogok rátenni, azt hiszem az ment hibátlanul mikor kipróbáltam. Csak a unity miatt akartam ubuntut egyedül. Tetszik ez a tálcába integrált ablakkeret dolog. A dash nem is kéne, azt úgyse használom, slingscold, albert és plank hármassal csináltam(volna).

Most felmegy a suse, xfce elhajítom a "tálcát" felmegy a fent említett 3 program azt tsá.

Fedórával szemeztem még amúgy.

bob.zxr
Én nem találtam erre utalóan semmit. De lehet igazad van.

zso73

Tudtommal nincs semmi módosítás benne, BIOS alapbeállításon megy, semmit nem mókoltam bele. Egyszer frissítettem a legújabbra és ennyi. A linuxban sem piszkáltam el semmit, ahogy felmegy gyárilag már hozza a hülyeségeket. Ha nem is egyből, 1-2 nap elteltével mindegyiken jönnek használat közben a "az ubuntu hibát észlelt " ablakok. Rendszeresen a unity control omlik össze.

hcl

Próbáltam windows-os drivereket is belepakolni már, de az se nagyon ment. találtam ilyen hivatalos dell recovery szoftvert is amit feltettem, elvileg ő is drivereket forgatna bele....de... nem volt jobb a helyzet semmivel.
Azért be sz rok hogy egy majd 400ezres gépen nem megy egy ubuntu, ami kb a 40ezres f s LG telefonomon is menne amúgy szerintem :D:D szinte vicces, csak azért mégse.

(#27987) lev258 válasza brickm (#27986) üzenetére


lev258
veterán

Függetlenül a te problémádtól, vagy mások javaslataitól.
A Dell valóban az egyik olyan nagy cég, amely előtelepített Ubuntuval is ad el gépeket. Ez jelenthetne dicséretet a pingvin rajongóktól, de sajnos nem érdemlik meg. Nemcsak az általuk módosított, tesztelés nélküli rendszer a probléma, hanem a hardverek alapvető működésével sem foglalkoznak. Én épp ezért nem kedvelem a céget és nem támogatom, ha van beleszólásom.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27988) #40553216 válasza megema (#27976) üzenetére


#40553216
törölt tag

Tök szépen leírtad, hogy miért szar a laptop, és ezután azt a következtetést vontad le, hogy szar az Ubuntu. Érdekes. :DDD
Linus Torvalds az Nvidiáról, Nvidiához.

(#27989) hcl válasza megema (#27985) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Persze, hogy az volt, miután a 12.04 brutál régi, és azzal a kernellel már alig megy valami :D

@brickm : Ez a Döll szegénységi bizonyítványa, bár kérdés, ebben mennyi szerepe van a MS-nak (nem tudom, mennyire partnerek). User le van...
Mondjuk nekem csak üzleti Dell/Lenovo/Fujitsu lapossal volt dolgom már régóta, ezeken frankón megy az Ubi. Sajátom Lenovo, köszöni, hibamentes.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#27990) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok,

van egy nasom/otthoni gépem, akármim, amin tv-re kirakva szoktam filmezni, illetve mellette otthoni szervernek használom. 14.04-t használtam, stabil volt, de sajnos próblémáim voltak a képpel. Frissítés hibának tűnt, néha megjelentek átfedő csíkok a képernyőben. Ennek okán felfrissítettem dist-upgraddel 16.04.01-re, ahol ez megszűnt és király volt minden, kivéve, hogy óránként lefagyott, de olyan szinten, hogy reset/poweroff. Próbáltam 4.4-s kernellel, 4.6-al, végül visszaraktam a 3.19-s kernelt. Láttam, hogy többeknek volt ez a gondja, de valaki esetleg nem tud erre megoldást? 3.19-el megint van egy ilyen "szinkronizációs" gondja a képemnek.

Bármelyik problémára a kettő közül van megoldás? Asrock Q1900-s lapom van. [link]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#27991) BoB válasza brickm (#27986) üzenetére


BoB
veterán

Az a baj hogy nem találni már infót azokról a laptopokról amit már nem árul a cég :(((

De például a Dell XPS 13 esetén, a win-el szereltben DW1820A wifi van, a linuxosban meg Intel 8260. Sokkal jobb az utóbbi linux alatt, ha egyáltalán van driver az előbbihez (linuxon).

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#27992) megema válasza #40553216 (#27988) üzenetére


megema
őstag

Ha másik rendszerrel nincs probléma, akkor miért a gép lenne szar? Egyébként meg egy szóval sem mondtam, hogy szar lenne az Ubuntu. De az tény, hogy sok szívás tud vele lenni. Nem véletlenül ingyenes. Bizonyos esetekben olcsóbb megvenni a Wint, mint munkaórákat beleölni az Ubuntu hegesztgetésébe.

Amikor egy 1 éve megjelent (asztali) hardvernél kernel meg driver cserélgetéssel kell szórakozni, hogy megfelelően működjön az aktuálisan legfrissebb Ubuntuval, akkor nem tudok annyira odalenni érte. Amikor egy GPU váltás képes láthatatlanná tenni egy hardvert, akkor nem kapok röhögőgörcsöt. Amikor egy alverzió frissítésnél képesek egy samba config fájlban átírni a WORKGROUP-ot kisbetűsre, hogy véletlenül se működjön a megosztás alapból, akkor szintén nem fogok tapsikolni nekik. Tudnám még sorolni, de felesleges.

Ha tetszik neki a hardver, akkor nagyon jó tud lenni az Ubuntu. Ha nem, akkor meg nagyon rossz. Ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#27993) megema válasza #40553216 (#27988) üzenetére


megema
őstag

Dupla, bocsi.

[ Szerkesztve ]

(#27994) #40553216 válasza megema (#27992) üzenetére


#40553216
törölt tag

Mellé ment. Bocsi. :DDD Nyilván brickmnek szántam.

„Ha másik rendszerrel nincs probléma”
Melyikkel? Az utána következő mondatodból arra következtetek, hogy ez a másik rendszer A másik rendszer, tehát a Windows. Nyilván véletlen, hogy a Dell Ubuntuval előtelepített gépeire ugyanazon generáció alap Ubuntuja sem megy fel vagy nem megy rendesen, akkor vajon az Ubuntu szar vagy a Dell geci?
Egy hardver esetében driverrel szívsz, az vajon az OS vagy a hw gyártó hibája? Sokadik kör, hogy mikro a Windowson nem megy a hw, akkor a hw gyártója hülye, mikor a Linuxon nem megy, akkor a Linux gyártója. És még te is ezt állítod.

„Amikor egy GPU váltás képes láthatatlanná tenni egy hardvert”
GPU váltás alatt az nvidiás Optimus szarrakást érted? A Linus Torvalds-os videó akkor mégiscsak szólt neked. Is.

[ Szerkesztve ]

(#27995) megema válasza #40553216 (#27994) üzenetére


megema
őstag

Igen, alapvetően Windowst értettem másik rendszer alatt.

Attól függ, hogy miért nem megy. Ha egy elterjedt hardver/hardveres megoldás nem működik megfelelően Ubuntu alatt (ami Windows alatt rendben van), akkor az Ubuntu/Ubuntus driver készítője a hibás. Ha Windows alatt sem, akkor a gyártó. Ha a gyártó ritka/egyedi hardverrel szereli a gépet, majd olyan rendszert telepít rá, ami nem támogatja azt, akkor szintén a gyártó.

Például az említett 3460-ból egy hónapos korában dobtam ki a Dell 1704-es WiFi-t és ment a helyére egy Intel, mert Windows alatt is problémás volt. Viszont az Optimus - lehet, hogy rossz, de - nem egyedi megoldás, elég elterjedt volt. Azt Ubuntu alatt is illene megfelelően támogatni. Majd gépen megnézem a videót, most mobilról írok.

(#27996) lev258 válasza megema (#27995) üzenetére


lev258
veterán

Nem akartam belefolyni a témába, de itt álljunk meg.
Az Optimus egy specifikusan Windows-ra készült, szoftveres megoldás. Linux alatt csak próbálkozások voltak a megvalósításra, az sem az Nvidia segítségével történt. Szóval a gyártó (nem a számítógépé, hanem a videókártyáé) a felelős. Ha az Nvidia másképp állna hozzá, már régen elérhető lenne és működne.
A videókártya váltás problematikája is megint csak az Nvidia driver hatásköre. A többi driverrel ilyen gond nincs, a váltás is rendben működik.
Jelenleg az AMD az a cég, ami a legkomolyabban megcélozza a Linuxos videókártya támogatást, lassan már az Intel-nél is jobban. Csak jelenleg épp az átmeneti időszakban tartunk.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27997) #40553216 válasza megema (#27995) üzenetére


#40553216
törölt tag

De egy hw-eszköznél a hw gyártója csinálja a drivert, nem a bármelyik Linux disztró készítője, ugye? Hiába elterjedt, a driver nem a mezőn terem. Vagy a hw gyártója csinál, akár nyíltat is, vagy kiadja a specifikációt, és akkor valaki. Többnyire az első verzió szokott lenni.
„Azt Ubuntu alatt is illene megfelelően támogatni.”
Te ezt komolyan gondolod? Ha veszel egy autót, amiben a fék gyári hibás, és ez csak akkor derül ki, amikor öt embert kivasalták a zebrán, akkor ugye te vagy a felelős? Nem fogsz a gyártóra mutogatni, hanem leülöd az a 10-15 évet, ugye?

(#27998) Dhampir válasza brickm (#27986) üzenetére


Dhampir
félisten

Dell Inspiron 5748 (Nvidia karesszel) alatt a Dell-féle Ubi helyett a Canonical kiadását használtam, és egyedül a wifit kellett a dedikált gomb helyett a szoftverből ki-be kapcsolni.

Másik gép, egy Dell Precision M4600 tökéletes volt Ubuntuval.

(#27999) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Töröltem véletlen az imént egy mappát a kukát is ürítettem. (NTFS, Ubuntu Mate)
Vissza lehet állítani valamivel? :R

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#28000) gery2123 válasza McSzaby (#27990) üzenetére


gery2123
őstag

Szia! Sajnos a kernelben van a hiba. Egyedüli megoldás ha a CPU C-state állítod át 1 vagy 2. Van akinek jól megy 5-ön is, van akinek fagy.
Tehát ki kell kapcsolni a CPU energia takarékos rendszerét. Más megoldás nincs egyelőre.

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.