Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21651) Dhampir válasza Sonja (#21650) üzenetére


Dhampir
félisten

Fú, én az ilyenekhez nem értek, én sovány neten csak egyszerűen használom Windowson, Linuxon inkább a Transmissiont. :)

(#21652) #63761920 válasza leslieke (#21647) üzenetére


#63761920
törölt tag

Szia!
Esetleg tudod hogy ~ mi lehet a probléma?

(#21653) lionhearted válasza #63761920 (#21652) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha más nem, akkor az, hogy nem üzemelt éppen a tracker.
Egyébként remélem nem gondoltad komolyan, hogy bárki megmondja, hogy mi a baj, abból, hogy a 14.04-en nem megy a transmission. Próbálj frissíteni, ezt lehet erre mondani.

Tegnap még működött...

(#21654) Dhampir válasza #63761920 (#21652) üzenetére


Dhampir
félisten

Nézd meg a routered beállításait is.

(#21655) #63761920 válasza Dhampir (#21654) üzenetére


#63761920
törölt tag

Szia!
A 14.04 verziót hogy tudom frissíteni 15.04-ra
Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#21656) lev258 válasza #63761920 (#21655) üzenetére


lev258
veterán

Miért akarod? LTS rendszert jobb meghagyni. Transmission-t attól függetlenül is frissítheted.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21657) #63761920 válasza lev258 (#21656) üzenetére


#63761920
törölt tag

Szia!
Csak a Transmission miatt szeretem volna.
El mondod hogy tudom frissíteni?

(#21658) Dhampir válasza #63761920 (#21657) üzenetére


Dhampir
félisten

Egyik lehetőség:

sudo apt-get update && apt-get install transmission

(#21659) #63761920 válasza Dhampir (#21658) üzenetére


#63761920
törölt tag

E: /var/lib/dpkg/lock zárolási fájl nem nyithaó meg - open (13: Engedély megtagadva)
E: Az adminisztrációs könyvtár (/var/lib/dpkg/) nem zárolható, rendszergazdaként próbálja?
Miért teszi fel a végén a kérdést?
A frissítés sikerült.

(#21660) Dhampir válasza #63761920 (#21659) üzenetére


Dhampir
félisten

Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/) is another process using it?

Lehet, hogy összekavart az update és a program frissítése.

(#21661) #63761920 válasza Dhampir (#21660) üzenetére


#63761920
törölt tag

De úgy néz ki megy a vissza töltés.
Köszönöm!
Esetleg meg lehet oldani hogy a PC bekapcsolásakor induljon a
Transmission?

[ Szerkesztve ]

(#21662) lev258 válasza Dhampir (#21658) üzenetére


lev258
veterán

A korrektség miatt. Ez a parancs nem fogja frissíteni. Ugyanazt tölti le, telepíti, ami eddig is a hivatalos tárolóban volt (amit eddig is használt az ember a rendszeren). Frissítéséhez külső ppa ajánlott, persze csakis megbízható.
cooi111: Van valami Indítópult jellegű dolog, oda tedd be.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21663) Dhampir válasza lev258 (#21662) üzenetére


Dhampir
félisten

Úgy van, csak a legutóbbit fogja letölteni, de lehet, hogy pont az update akadt/maradt el. Ez is megoldhatja egy "beragadt" alkalmazás hibáját.

(#21664) lionhearted válasza Dhampir (#21663) üzenetére


lionhearted
őstag

Ez így nem igaz, mert ha meghal menet közben, akkor a parancs le sem fut.
PPA-t egyébként linkeltem, az az offisöl.

@cooi111: A program beállításait nézted már? Kemény dolgok vannak benne, pl ez is.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#21665) Dhampir válasza lionhearted (#21664) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem "menet közbenről" beszéltem. :U

(#21666) lionhearted válasza Dhampir (#21665) üzenetére


lionhearted
őstag

Ez esetben definiáld a "beragadt" csomagot. Nálam az az, ami upgrade (igen, te valóban update-t írtál, de sajnos szokták cserélgetni ezeket) megakadása miatt nem frissül, félbemarad a telepítése. Ilyen esetben az apt-get install nem működich.

Tegnap még működött...

(#21667) vamosip válasza #63761920 (#21661) üzenetére


vamosip
tag

Indítópultba írd be a parancssorba:

transmission-gtk -m

(#21668) Dhampir válasza lionhearted (#21666) üzenetére


Dhampir
félisten

Ezt írtam:

Ez is megoldhatja egy "beragadt" alkalmazás hibáját.

Szóval nem csomagról írtam, egy szóval sem.

Arról beszélek, amikor egy már feltelepített alkalmazás valamiért meghülyül.
Lehet, hogy világosabb és pontosabb lettem volna, ha azt írom, hogy célszerűbb lenne eltávolítani és mindent, ami az adott program után ott maradt, kitisztítani, majd frissíteni a rendszert és a programot.

Néha a router alap beállításait sem árthat visszaállítani.

(#21669) stopperos válasza Dhampir (#21658) üzenetére


stopperos
senior tag

Nem maradt le egy sudo a második feléből?

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#21670) Dhampir válasza stopperos (#21669) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem.

Viszont működik neki a Transmission. Az nem elég? :D

(#21671) stopperos válasza Dhampir (#21670) üzenetére


stopperos
senior tag

De.

Ezt írtad: sudo apt-get update && apt-get install transmission

Ez a helyes: sudo apt-get update && sudo apt-get install transmission

Az hogy működik neki, az rendben van, de ha hibás paranccsal próbálkozik, az nincs.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#21672) Dhampir válasza stopperos (#21671) üzenetére


Dhampir
félisten

Ezt dobta ki megoldásnak a Google, passz. Valamelyik Ubuntus koma írta ezt.

Teccett volna hamarabb segíteni. :U

[ Szerkesztve ]

(#21674) SATA_boy válasza Dhampir (#21673) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

Hogy szerettem a srác videóit, régebben sok részt megnéztem tőle! Ez is nagyon klassz és vicces lett (ez a 'cat-kill' mindent visz), jót nevettem rajta. :D

(#21675) Dhampir válasza SATA_boy (#21674) üzenetére


Dhampir
félisten

Néha nem árt egy kis vidámság. :)

(#21676) Dhampir válasza Dhampir (#21675) üzenetére


Dhampir
félisten

zombie-cat

(#21677) ubyegon2 válasza Dhampir (#21672) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

rossz parancs, ne használd !
sudo apt-get update && apt-get install transmission
rossz parancs, ne használd !

Az általad megadott parancs második részére a sudo hiánya miatt egyértelmű választ ad a terminal:

E: /var/lib/dpkg/lock zárolási fájl nem nyitható meg - open (13: Engedély megtagadva)
E: Az adminisztrációs könyvtár (/var/lib/dpkg/) nem zárolható, rendszergazdaként próbálja?

Igazad van abban, hogy előtted nem segített más, esetünkben szerencsére nem okozhat problémát a hibás parancs, de ilyen esetekben is célszerű akkor beírni a segítséget, ha tisztában vagyunk annak pontos hatásával/működésével.

Az ezt dobta a gugli help is sok esetben használható, csak csekkoljuk le beillesztés előtt!

[ Szerkesztve ]

(#21678) #63761920 válasza ubyegon2 (#21677) üzenetére


#63761920
törölt tag

Szia!
Végül is Elképzelhető hogy elsőre nem sikerült,
de ha jól emlékszem először a frissítést intéztem,
majd utána a transmissin telepítést indítottam sudo
kezdettel.

(#21679) Dhampir válasza ubyegon2 (#21677) üzenetére


Dhampir
félisten

Ez biztosabb forrás legközelebb. :K

(#21680) Sztlaci


Sztlaci
aktív tag

Bocsi lehet nem jó helyen vagyok, nem lehurrogni.

Ma vettem egy laptopot Ubuntu Linux-al.

Az első indításnál létre akart hozni egy rendszer helyreállító lemezt.
Nem akarom szidni, de persze lefagyott, a szűz gép, amiről értesítést küldött valahova, majd tovább lépett.

A gép és az Ubuntu működik, de szeretném a helyreállító lemezt elkészíteni, utólag el lehet indítani ezt a folyamatot? Ha igen hogyan.

Más: Win Op. mellett a Chrome alatt a Youtube irtózatosan terheli a porcit FX 7500 CPU 70-90%-on fut.
IE alatt ugyanez 10-12%. Firefox 15-25%. Feltettem az Ubuntura a Firefoxot, de csak 360p-s felbontást engedélyezett. Flash Player fissítés után már volt 1080p is.
A gyárilag telepített Chrome, viszont panaszkodik a Flash Player hiányára, ha telepíteni akarom akkor meg a telepített állományok között ott van és csak eltávolítás gomb van. Mi a teendő?

Eddig nem UBUNTUN éltem. :K

Acer Aspire A317-51G-77QX 17,3"; i7-10510U, 8GB, 512GB SSD

(#21681) lev258 válasza Sztlaci (#21680) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, mi ez a rendszer helyreállító lemez. Viszont a Systemback programmal tudsz lemezképet csinálni a komplett rendszeredről. Tapasztalsz fagyásokat? Ha a gép Dell, nem kizárható az előtelepített rendszer hibája se. Chrome-hoz külön flash van, annak nézz utána. Bár most épp zajlik a plugin kezelésük cserélése, így okozhat meglepetéseket.
Gyárilag a Chrome van telepítve? Na olyat se láttam még.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21682) Dhampir válasza Sztlaci (#21680) üzenetére


Dhampir
félisten

Én már lejátszottam ezt a gyári telepítős Ubuntus témát, végül hanyagoltam. :D

Érdemesebb egy nem-gyári Ubuntu 14.04 LTS vagy pedig egy szintén LTS (hosszú ideig támogatott) Linux Mint kiadást feltenni, például Linux Mint Cinnamon, Linux Mint XFCE.

Ha gyenge a hardvered és maradnál az Ubuntunál, akkor a Lubuntu vagy a Xubuntu lehet a jó megoldás.

(#21683) Sztlaci válasza lev258 (#21681) üzenetére


Sztlaci
aktív tag

Köszönöm a gyors válaszokat!

DELL laptop, ráéreztél.

Csak azért szeretnék egy rendszer helyreállítót, vagy valami más mentést, mert van 14 nap csere garancia és az eredeti szoftverrel kell visszaadnom, ha mégis valami nem jönne be a gépen.
A Win alatt Ghost-ot használtam, Hirens boot CD-ről, osztott partícióra. De ezt a gépet még nem nagyon akarom szétbarkácsolni az első 14 napban. Most 1,5 óra alatt lemerült, ami nem lenne baj, de még 2,5 órát mutatott és mégis bedobta a törölközőt. Igaz az első néhány teljes töltés után ez még beállhat.
Van egy korábbi dobozos WIN 7-em, majd az megy rá és ha már lesz tapasztalat róla akkor WIN 10.
Korábban Live CD-ről Linuxot is használgattam, még az is megmaradhatna rajt, a legtöbb dologra az is jó, csak van néhány alkalmazás amihez Win kell.

Az első bekapcsolás alap konfigurálása közben jött be az ablak,hogy akarok-e létrehozni helyreállító lemezt, betettem egy DVD-t és kiválasztottam erre lefagyott, semmire sem reagált néhány percig, majd kiírta, hogy a telepítő összeomlott, de utána elindult az Ubuntu.

És tényleg Chrome van rajta.

17,3"-os DELL IE3 5005 CPU; 4 Gb Ram+ 820M videokártya. Nem erőgép de azért még nem, mondanám nagyon gyöngének, az előző 2,4 Gh-es Pentium 4-es 760 Mb-os laptopomhoz. ;]

Erre víruskergető javaslat?

[ Szerkesztve ]

Acer Aspire A317-51G-77QX 17,3"; i7-10510U, 8GB, 512GB SSD

(#21684) lev258 válasza Sztlaci (#21683) üzenetére


lev258
veterán

A garanciának része a rendszer is?
Víruskergető nem kell, viszont tényleg javasolnám a tiszta telepítést. Könnyen lehet, hogy lesz még gondod ezzel. Amúgy meg kellene nézni, fenn van-e a Nvidia driver és átállítani benne az Intelre, hogy kímélje az aksit.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21685) spammer válasza Sztlaci (#21683) üzenetére


spammer
veterán

Kizárt, hogy eredetileg telepített oprendszerrel legyen kötelező visszaadni. A 14 nap garancia törvényi kötelezettség és semmi köze ahhoz, hogy milyen rendszert vagy szotfvereket használsz. :U

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#21686) Dhampir válasza spammer (#21685) üzenetére


Dhampir
félisten

Pedig az eredeti szoftverrel kell visszaadni. :K

(#21687) spammer válasza Dhampir (#21686) üzenetére


spammer
veterán

Tehát ha ingyenes linux van rajta, vagy trágya FreeDOS, akkor majd azzal fogok szórakozni, hogy visszaállítsam, ha netán közben már rég lepucoltam? :DDD Főleg, hogy nem mindegyik gépen van gyári visszaállításra mód. Jogszabály előírja ezt valahol? Link?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#21688) Sztlaci válasza lev258 (#21684) üzenetére


Sztlaci
aktív tag

A Böngésző Chrominum névre hallgat.
Az apró betűs részben pedig volt rá hivatkozás, hogy eredeti szoftverrel kell visszavinni, lehet anélkül is átvennék, nem mintha szándékomban állna, egyenlőre jónak tűnik,még a kijelzője is viselhető, pedig TNT-s.
Ennek van valami eszközkezelője, hogy megnézzem a telepített drivereket?

Acer Aspire A317-51G-77QX 17,3"; i7-10510U, 8GB, 512GB SSD

(#21689) lev258 válasza Sztlaci (#21688) üzenetére


lev258
veterán

Az Nvidia vonatkozásában van. Egyéb (További) illesztőprogramok a neve, ha jól emlékszem.
Elvileg a Dell hivatalos álláspontja az, hogy ha operációs rendszert cserélsz, akkor a szoftverre nem adnak supportot, de a hardver attól még garanciás. És ez előtelepített Windows esetén is igaz.
Persze én nem látom, mit ír nálad az apróbetűs. Viszont te a hardverért fizettél, a rendszerért nem.
Dhampir: Még ha bele is túrnak a Dell-nél, ez akkor is ingyenes Linux.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21690) Fenyő válasza Sztlaci (#21688) üzenetére


Fenyő
őstag

Systemback-el tudsz mentést csinálni a jelenlegi rendszerről, a Chromiumhoz pedig pepperflash-re lesz szükséged, ill a HD videó gyorsításhoz kártyától függően egyéb csomagokra is szükség lesz.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#21691) Dhampir válasza spammer (#21687) üzenetére


Dhampir
félisten

Ez szerintem nem ingyenes Linux, hanem ebben az esetben Dell OEM Linux licence, amely az adott hardverkonfigurációhoz szükséges pontos meghajtóprogramokat, illetve egyes a Dell által biztosított szoftverkomponenseket tartalmaz. Ezekre a Dell gépekre bár egy Ubuntu matricát is ráragasztanak, de az eltérően az ingyenes Ubuntutól, saját alkalmazásokat is tartalmaz.

Én is gondban voltam, amikor a gépem típusához illő Dell OEM kiadást keresgéltem a neten, amikor elmulasztottam a telepítés elején elkészíteni a felajánlott mentési lehetőséget, amivel nem éltem, utána meg ráfrissítettem az ingyenes Ubuntuval. :)

Főleg, hogy nem mindegyik gépen van gyári visszaállításra mód.

De erre van visszaállítási mód. A gép bekapcsolása után, a telepítés megkezdésekor a rendszer felajánlja recovery elkészítését. :K

[ Szerkesztve ]

(#21692) spammer válasza Dhampir (#21691) üzenetére


spammer
veterán

Az Ubuntu ingyenes, akkor is, ha a DELL használja fel, akkor is, ha JózskaPista használja a saját cégénél, vagy akár OEM installt csinál (bárki megteheti). Copyright az Ubuntu márkán van (név, logó), azt nem lehet megállapodások nélkül használni.

Igazából nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a magyar jogszabály tudomásom szerint nem kötelez arra, hogy akár 14 napon belül, akár garanciális időn belül (ez meg pláne), eredeti szoftveres állapotba visszaállítva küldjek vissza gépet. De ha valaki tud ilyen jogszabályt linkelni, szívesen fogadom. :)

De még ha nem is lenne ingyenes a rendszer, mi a fenéért kellene nekem bármit is visszaállítani rajta? Ez nem egy autó, amit kölcsönadnak és vissza kell adnom. Nem egy tárgy, amit vissza kell szolgáltatnom. Még csak regisztrációs kulcs sem. A gyári szoftvert majd visszarakja a gyártó/forgalmazó, ha újra kereskedelmi forgalomba akarják hozni (mert a visszaküldött termék ugye már nem új termék). :U

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#21693) Sztlaci válasza Dhampir (#21691) üzenetére


Sztlaci
aktív tag

Ezt az utolsó mondatban írt lehetőséget részleteznéd,mikor ajánlja fel az újra telepítési lehetőséget.

ASUS Netbook, leírásában szerepelt, hogy egy billentyű kombinációra újra telepíttette magát, volt egy rejtett része a HDD-nek ahol megvolt a telepítő, valószínűleg ezen a gépen is így van.
Gondolom azért van a kikötés,mert ha újra particionálom a HDD-t akkor ez a telepítő rész megy a levesbe és nehezebben tudják újra értékesíthetővé tenni. Egyébkén meg egy gyors telepítés és újra csomagolás után ismét eladható. A szoftveres kikötés a 14 napra szólt.

[ Szerkesztve ]

Acer Aspire A317-51G-77QX 17,3"; i7-10510U, 8GB, 512GB SSD

(#21694) lev258 válasza Sztlaci (#21693) üzenetére


lev258
veterán

Ha van ilyened, akkor neked is van gyorsbillentyű hozzá, illetve boot sorrend változtatással el tudod indítani. Nézz körül a BIOS-ban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21695) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Üdv!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy melyik Ubuntu Linux fogyaszt a legkevesebbet, azaz melyikkel lehet a legtöbb ideig kihúzni egy aksival?

Előre is köszönöm.

Üdv:
Zoli

(#21696) spammer válasza Atlantisz48 (#21695) üzenetére


spammer
veterán

Lubuntu (LXDE) --> Xubuntu (Xfce) --> Ubuntu MATE --> Ubuntu (Unity) és Kubuntu (KDE)

kb. ez a sorrend erőforrás-éhség tekintetében.

szerk: egyébként az első 2-3 között nem biztos, hogy jelentős különbség lesz akksi szempontjából.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#21697) Dhampir válasza Sztlaci (#21693) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem az újratelepítést ajánlja fel, hanem a gép első indítása utáni másodpercekben a rendszer mentésének a lehetőségét.

(#21698) OddMan


OddMan
őstag

Meglévő rendszert be lehet rakni szoftware raid fölé? A /dev/sda2-n van a / mappa a /boot és a többi.
A kérdésem, hogyha berakok eg /dev/sdb hdd-t, akkor ezt meg tudom valahogyan oldani? Raid1-et szeretnék. Sajnos telepítéskor nem tudok raid-et csinálni, mert a grub install nem működik, ha manuálisan létrehozom a raid tömböt és azon a szükséges partíciót. Xubuntu-t, Lubuntu-t és Kubuntu-t próbáltam eddig. Amúgy gpt partíciót és efi firmware-t is használok. A telepítés végigmegy, látja is a rendszer a partíciókat, de aztán a grub telepítés a végén elhasal.
Gondoltam először feltelepítenék egy működő rendszert és utána újrafordítanám a kernelt raid támogatással majd utána a meglévő rendszert átpakolnám valahogyan egy raid tömbbe, ha ez egyáltalán lehetséges ebben a formában.
Az efi partíció nem lenne raid-be csak az utána lévő / linux ext4 partíció.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#21699) nemurea válasza spammer (#21696) üzenetére


nemurea
aktív tag

Bakker, akkor ezért esett le az aksim üzemideje a felére, mióta Win7 helyett Kubuntut használok? Pedig már azon voltam, hogy a korábbi hozzászólások alapján átnézem a videódriver-eket, hátha nincsnek jól beállítva.

Az Ubuntunak van már egy Gnome-os kiadása is, nem? Mivel az volt életem első linuxos élménye (10 éve, Hardy Heron talán?), megnézném a Kubuntu helyett, szerinted az hol van a mezőnyben?

(#21700) nemurea válasza spammer (#21696) üzenetére


nemurea
aktív tag

Ha mégis meg szeretném nézni a meghajtókat, akkor nem itt kellene azoknak felbukkanni (Kubuntu):

?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.