Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21551) #82679040 válasza Mtbsrác (#21545) üzenetére


#82679040
törölt tag

vdpau-va-driver csomag fennt van?
"sudo apt-get install vdpau-va-driver" terminálban

(#21552) gery2123 válasza szuszinho (#21550) üzenetére


gery2123
őstag

Ja netezni is szeretnél, akkor desktop felület is kell, így a szerver kiesik. Én inkább xubuntu vagy, vagy ubuntu mate raknék fel. Nem azért mert gyenge a gép, hanem mert a unity nem sajnálja a ramot fogyasztani. (felesleges meg minek egyen)

-- PSN_ID: GerY2123

(#21553) szuszinho válasza gery2123 (#21552) üzenetére


szuszinho
őstag

Szüksége lesz valaminek virtuális gépre, vagy mehet "egybe" minden?

(#21554) lev258 válasza szuszinho (#21553) üzenetére


lev258
veterán

Miért, te mihez szeretnél virtuális gépet? Hogy mi megy és mi nem, annak még azelőtt kellene utánaolvasni, hogy beleveted magad.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21555) szuszinho válasza lev258 (#21554) üzenetére


szuszinho
őstag

Azt szerettem volna kérdezni, hogy a háttérben futó szolgáltatásoknak (transmission, sql...) jobb-e, ha virtuális gépen futnak?

(#21556) lev258 válasza szuszinho (#21555) üzenetére


lev258
veterán

Egy virtuális gép csak jobban eszi az erőforrásokat. Én nem látom, miben lenne jobb.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21557) szuszinho válasza lev258 (#21556) üzenetére


szuszinho
őstag

Csak olvastam, hogy valakinél az pl.: OMV fut virtuálisan hasonló vason, de akkor nem bonyolítom.

(#21558) ElGatto válasza stopperos (#21549) üzenetére


ElGatto
aktív tag

Mi a tököm ez a kulcstartó baromság?
Mit jelent az, ha nem adok meg a kulcstartóhoz jelszót akkor nincsenek biztonságban a jelszavaim?
Ha kitörlöm ezeket akkor mi lesz a hátrányom?

(#21559) szuszinho


szuszinho
őstag

Feltettem az xubuntut. Egyelőre azzal szenvedek, hogy kodiban lehessen hd hangokat álltani.
Találtam egy ilyet:
#! /bin/bash

pasuspender
AE_SINK=ALSA kodi

In case we always want to start Kodi with ALSA and to always suspend Pulse Audio just link to this script in our kodi.desktop file giving the full path to the (executable) script in its Exec line.

Megkerestem a kodi.desktop file-t, átírtam benne az exec sort, viszont nem úgy indul, ahogyan szeretném.

Tud valaki segíteni?

(#21560) szuszinho


szuszinho
őstag

Tárgytalan, megtaláltam :)

(#21561) joecontra


joecontra
addikt

Ez mi lehet?

Üdv,
J

(#21562) lev258 válasza joecontra (#21561) üzenetére


lev258
veterán

Ha azt is megmondod, mi ez, talán segíthetünk.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21563) joecontra válasza lev258 (#21562) üzenetére


joecontra
addikt

Ha tudnám nem kérdezném. ;)
Egyszer csak feldobta.

Üdv,
J

(#21564) lev258 válasza joecontra (#21563) üzenetére


lev258
veterán

De pontosan melyik program, milyen körülmények között? És melyik rendszer?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21565) joecontra válasza lev258 (#21564) üzenetére


joecontra
addikt

Azt nem tudom melyik program lehetett, egy böngésző és egy fájlkezelő futott akkor éppen. Ubuntu 14.04.2 + XFCE.

Üdv,
J

(#21566) stopperos válasza ElGatto (#21558) üzenetére


stopperos
senior tag

Olvass utána

A beírt wifi jelszavakat a rendszer eltárolja.
Ha nem adsz meg jelszót, bárki aki a gépedet a felhasználóneveddel használja, hozzáfér a jelszavadhoz.
Újra be kell írnod a jelszavakat.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#21567) ubyegon2 válasza joecontra (#21561) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tipp, itt is

[ Szerkesztve ]

(#21568) joecontra válasza ubyegon2 (#21567) üzenetére


joecontra
addikt

Köszi!

Üdv,
J

(#21569) ubyegon2 válasza joecontra (#21568) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:)

Akkor ez megoldotta nálad is?

elég ritka ez a hibajelenség, 14.04.2- nél nem is kéne, hogy jelentkezzen

[ Szerkesztve ]

(#21570) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

Beállítottam, hogy 15 perc tétlenség után energiatakarékos állapotba menjen a gép. Ez működik is, leáll minden, és villog a visszajelző led, ahogy kell.

Ha felnyitom a fedelet, fel is éled, de a képernyőn csak egy nagy szürkeség van, tehát visszakapcsolódik a kijelző is, de valamiért nem mutatja az UI-t (még műveleteket is tudok így végezni vakon).

Hogyan lehetne a grafikus felületet is életre kelteni az energiatakarékos mód után? Hol keressem az erre vonatkozó beállítást?

A rendszer az Ubuntu alapokon nyugvó Zorin OS 9 Light.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#21571) joecontra válasza ubyegon2 (#21569) üzenetére


joecontra
addikt

Nem tudom, hogy megoldotta-e mert a hibát nem tudom kedvemre reprodukálni de majd elválik.

Üdv,
J

(#21572) spammer válasza St3ven (#21570) üzenetére


spammer
veterán

Nincs erre vonatkozó beállítás, mert ez egy bug. Nyilvánvalóan nem szürkeséget kellene mutatnia, hanem normálisan a grafikus felületet. Jól sejtem, hogy AMD-s gép? Valószínűleg driver probléma lesz. Vagy kernel (talán paraméterezéssel lehet javítani).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#21573) lev258 válasza St3ven (#21570) üzenetére


lev258
veterán

Képernyő zárolása helyett próbáld Képernyő kikapcsolására állítani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21574) St3ven válasza spammer (#21572) üzenetére


St3ven
addikt

Akkor ezzel együtt kell élnem. :(((

Nem AMD, Intel.

(#21573) lev258:

Csak ezek választhatók:
Semmi
Felfüggesztés
Hibernálás
Képernyő zárolása

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#21575) #40553216 válasza St3ven (#21570) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nekem is van ilyen időközönként. ctrl-F1 ctrl-F7 és újra van kép.

(#21576) szuszinho


szuszinho
őstag

Xubuntu alatt olyan, mintha nem akarna alapjáratom működni a hardveres gyorsítás filmlejátszás közben (kodi-ban be van kapcsolva, mégsem jó a kép).

Másik drivert kellene feltennem?

(#21577) lev258 válasza szuszinho (#21576) üzenetére


lev258
veterán

Milyen videókártya, milyen driver?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21578) szuszinho válasza lev258 (#21577) üzenetére


szuszinho
őstag

Asrock q1900, nincs dedikált vga, nem tettem fel semmilyen drivert pluszban.

(#21579) lev258 válasza szuszinho (#21578) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg ezek kellenek:
sudo apt-get install i965-va-driver libva-intel-vaapi-driver vainfo

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21580) Eastman


Eastman
őstag

Sziasztok,

mit tudtok az Ubuntu mobilokról?

Üdv: E.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21581) lev258 válasza Eastman (#21580) üzenetére


lev258
veterán

Mit szeretnél tudni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21582) Eastman válasza lev258 (#21581) üzenetére


Eastman
őstag

Azt, hogy pl. Te Ubuntu mobilt használsz-e? Vagy Ubuntut a bármilyen mobilodon? Elfelejthetem-e végre ezt a google-rab, logikátlan androidot? Nagy vonalakban ezeket. :)

...ja, és Kennedy gyilkosának a nevét.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21583) lev258 válasza Eastman (#21582) üzenetére


lev258
veterán

Én nem használom, még. Az Ubuntu fórumon rendszeresen vannak hírek, illetve a tapasztalatokat is megosztják. Remélem tudod, hogy jelenleg ez még egy fejlesztőknek, valamint lelkes bug-keresőknek való rendszer. A kérdés inkább az, te mire használod. Könnyen lehet, hogy nem minden általad használt funkció van kész, illetve azt is tudnod kell, hogy az Androidos programok se mennek rajta (nem célja).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21584) Eastman válasza lev258 (#21583) üzenetére


Eastman
őstag

Bár elfelejthetném az androidos programokat kompletten. Ubit használok a laptopokon, korábban az asztali gépeken. Logikus és felhasználóbarát. Legyen ilyen az okosfonom is!
Nem szórakoztatni szeretném, hanem használni. Szolgálja a gazdáját a cudar!

Nézd:
http://m.kutyu.hu/cikk/2015/06/03/jovo_heten_debutal_a_masodik_canonical_ubuntu_mobil

Bíztató.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21585) lev258 válasza Eastman (#21584) üzenetére


lev258
veterán

Arról tudok. Jelenleg 2 BQ Aquaris modell, valamint a Meizu MX4 elérhető (utóbbi ebben a hónapban valamikor). Meg ígérik ősszel az első convergence modellt (az is BQ lesz).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21586) szuszinho válasza lev258 (#21579) üzenetére


szuszinho
őstag

Azt hittem ez könnyebb menet lesz. Keresgettem leírásokat, volt ami vagy 5 percig elkezdett telepíteni mindenfélét. Már fagyogatnak dolgok, újra fogom telepíteni a rendszert.
Amiben segítség kellene:
Pulseaudio törlése, alsa használata, beállítása alapértelmezettként.
Video driver telepítése, beállítása alapértelmezettként. Itt egyébként biztos, hogy az i965 kell? Lshw-ra i915-t dob.

(#21587) szuszinho válasza szuszinho (#21586) üzenetére


szuszinho
őstag

Továbbá az egyik legnagyobb gondom, hogy pár óra eltelte után, ha bekapcsolom a tv-t (monitor), csak fekete képernyő van, mindig ki-, majd be kell kapcsoljam a gépet.

(#21588) St3ven válasza #40553216 (#21575) üzenetére


St3ven
addikt

Köszönöm, de sajnos nem segít. Most utoljára már nem is a szürke kép volt, hanem egy sávban ilyen színes függőleges csíkok, meg extraként egy kis meltdown-effekt, mint valami gagyi képernyőkímélő. :(

Úgyhogy marad az, hogy nem használom a felfüggesztés/energiatakarékos/hibernálás funkciót (nem tudom, mi a különbség), hanem kikapcsolom a gépet, ha nem kell.

Egyébként csak a kijelző lekapcsolása az jól működik, tehát lehajtva a fedelet off, felnyitva on, de attól még a többi része dolgozik a gépnek, tehát sokkal előrébb nem vagyok.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#21589) lev258 válasza szuszinho (#21586) üzenetére


lev258
veterán

A videodriver már most is fenn van a gépen és dolgozik. A hardveres gyorsításhoz viszont ez a driver kell (a neve nem lényeg). Ennyi. Pulse tisztességes törléséhez én nem értek, még nem volt bajom vele. A fagyogatás mit takar? Mik a rendszer beállításai, mennyi idő után megy Felfüggesztés módba, esetleg van zárolás is?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21590) szuszinho válasza lev258 (#21589) üzenetére


szuszinho
őstag

Azért nem úgy tűnik, mintha dolgozna a driver, mert egy sima egyszerű ablakot gyorsan jobbra-balra húzva "darabosan" mozgatja. Filmet nem indítottam most, azt nem tudom a lejátszás javult-e.

Kétszer próbáltam kilépni a kodi-ból, mind a kétszer megadta magát.

A rendszer alapbeállításokon van, nem nyúltam semmi felfüggesztéshez, vagy zároláshoz.
Alsa pedig azért kell a pulse helyett, mert csak ez küldi át a HD hangokat az erősítőre.

Mivel HTPC, ezért szeretnék normális hangot, normális képpel, ahogyan pendrive-ról openelec alatt is működik.

(#21591) lev258 válasza szuszinho (#21590) üzenetére


lev258
veterán

Tehát Kodin kívül is akadoznak a dolgok? Az nagyon nem stimmel. Főleg egy Xubuntunál. Szerintem nem ártana néhány teszt (memória, merevlemez), illetve meg kellene nézni, Live alatt is produkálja-e (akár másik rendszerrel is).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#21592) szuszinho válasza lev258 (#21591) üzenetére


szuszinho
őstag

Tegnap visszatettem a pendriveos openelecet, hogy megnézzem a GOT utolsó részét. Rendben volt.

[ Szerkesztve ]

(#21593) Gyick


Gyick
őstag

xubuntu-ban láttam egyszer egy beállitási lehetőséget ami adott idöközönként váltogatja az asztalokat,hirtelen nem találom.nem tudja vki hol lehetezt beállitani? Voyager 14.04 disztro.Vagy lehet vmi programban volt? :F

[ Szerkesztve ]

(#21594) Sonja válasza Gyick (#21593) üzenetére


Sonja
veterán

Jajj, lehet félreértettem. :B A háttérképet cserélgette, vagy magát az munkaasztalt? :F Ha előbbi, akkor Automatic Desktop Wallpaper Changer, ha utóbbi, akkor nem tudom. :B

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#21595) Gyick válasza Sonja (#21594) üzenetére


Gyick
őstag

a munkaasztalt..

[ Szerkesztve ]

(#21596) spammer válasza Gyick (#21593) üzenetére


spammer
veterán

Mi értelme van automatikusan váltogatni az asztalokat? :F

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#21597) Gyick válasza spammer (#21596) üzenetére


Gyick
őstag

Végül is semmi,megteszi az a program is amit linkeltek(thx) de tudom hogy valahol láttam ilyen lehetőséget talán a compizban valamelyik kiprobált disztróban

(#21598) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

[link]

A segítség mindig jól jön, ha van módosításra javaslat, ne fogjátok vissza magatokat! :)

(#21599) Viper26


Viper26
nagyúr

Laptopon van Ubuntu, és olyan gondom lenne, hogy.:

Ha nincs bekapcsolva a gép kb. 1 - 1,5 hétig akkor nullára merül..gondolom ez nem normális így. :F

iPhone 14 | FR955

(#21600) spammer válasza Viper26 (#21599) üzenetére


spammer
veterán

Vagy nem kapcsol ki, hanem alvó módba kerül.
Vagy szar az akksid.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.