Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8151) #90933760


#90933760
törölt tag

Kétágas tápokon össze lehet drótozni a két ágat? Az egyiken a proci alig zabál valamit a felét se használja fel, a másikon meg mennek a VGA-k, de tervezem erősebbre cserélését, amiket már nem bírna el. Viszont ha össze lehetne őket kötni akkor igen. Papíron. Ez kivitelezhető vagy gyilkosság?

(#8153) #90933760 válasza #68686080 (#8152) üzenetére


#90933760
törölt tag

FSP BSII 500W, 2x18A.
95W proci és 290W vga.

De tulajdonképp teljesen mindegy, csak arra lennék kíváncsi, hogy a tápok módosíthatóak-e így vagy nem.

(#8155) #90933760 válasza #68686080 (#8154) üzenetére


#90933760
törölt tag

Fogalmam sincs, használtan vettem.
Én amúgy az összedrótozás helyett kitaláltam jobbat is, tulajdonképp eleve ezt akartam. Az egyik kari menne a második ágról, a másik kari pedig molexekről kapna delejt a másik ágról, amin a proci is megy. Ez ugye 145W, ehhez minimum két molex kéne, de szerintem több. És akkor az egyik ágon lenne 145W a másikon 145+95. Ez így a jobbik felállás, de még éppen túllépi. Itt viszont a proci alulfeszeléssel, esetleg VGA alulfeszeléssel lehet javítani és akkor ok.
Persze a biztoshoz tényleg ismerni kéne a táp felépítését.

Amúgy maga a dolog már elévültté vált, mert nem tudtam az erősebb karikat beszerezni, de azért még érdekelni érdekel. :o

(#8157) tornas válasza didyman (#8142) üzenetére


tornas
őstag

Az egyik IGBT volt a ludas és gyakorlatilag zárlatos volt. A szakadásvizsgálatnál, a hibás tranyónál a multiméter mindig sípolt, akármilyen kombinációban (3) raktam a lábakra a mérőcsúcsokat. Kicseréltem mind a kettőt két teljesen egyformára. Pöccre elindult és a feszek is rendben vannak. :K

Ez volt benne eredetileg: W13009

Ez került be a helyére: 2SC2625. Ez egy kicsit gyengébb, annak ellenére hogy ez eredetileg egy FSP350-60BT (félhidas) tápban volt. És a 400 W-os (300XX, 2006-os évjárat, félhidas) narancssárga címkés Codegen tápban is ugyanezt találtam meg. Úgy gondolom, hogy jó lesz ebbe a 400 W-os Deer tápba.

Kísérleti célú volt a javítás, mert eddig még nem cseréltem tranyót egy tápban. Hiába no, a jó pap holtig tanul... :)

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8158) kts88 válasza tornas (#8157) üzenetére


kts88
senior tag

Picit off, de ezek nem IGBT-k. Ezek hagyományos bipoláris tranyók. Esetleg BJT néven is lehet említeni. Maga az IGBT kicsit más. Ötvözve van a bipoláris tranzisztor illetve a mos tranzisztor. Gyakorlatilag csak a teljesítményelektronika alkalmazza. Sajnos nem valami gyors, hard switch alkalmazásban csak pár 10 kHz, rezonánsban pedig 100kHz a megengedhető frekvencia. De az elmúlt 10 évben rengeteget fejlődött. Ma már kapni 1,3V-os saturációs feszültségű példányt is, illetve 6000V 6000A-ig gyártják. Ettől már csak a tirisztor a durvább, de nem biztos, hogy sokáig, mivel a gto-t már beérte.

(#8159) tornas válasza kts88 (#8158) üzenetére


tornas
őstag

Igen, igazad van. A félhídnál bipoláris tranyókat, a forward topológiánál meg mosfet-et (végül is ez is tranyó, csak egy kicsit ez is más) használnak. :R

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8160) Weaver


Weaver
senior tag

hd6770 1gb OC videókari honlapján meg van adva hogy a kari 450W-os tápot igényel. a kérdés az lenne, hogy most ez egy 450-es codegen, vagy vargáné, vagy éppen egy chieftec / FSP minőségre értendő !? mert nem mind1. átlagos körítéssel ez a táp [link] elég egy ilyen kaliberű vidkarinak ??

(#8161) #90933760 válasza Weaver (#8160) üzenetére


#90933760
törölt tag

66W a TDP-je a karinak (OC kicsit több). Add hozzá a többi alkatrészt is és meg is van. Ezek a tápajánlások annyit érnek, mint a mekkora táp kell a gépedhez programok.

Mai gépeknek már nem csak az összteljesítmény lényeges, hanem ugyanúgy a 12V ágankénti terhelhetőség. Persze jó lenne tudni milyen proci meg egyéb eszközök vannak mellette, úgy egyszerűbb.

[ Szerkesztve ]

(#8162) #90933760


#90933760
törölt tag

Ti jártasok vagytok elektróban úgyhogy itt kérdem. Ha egy pc venti megakad valami miatt és nem forog de ugyanúgy kapja a 12V-ot órákig. Akkor le tud égni vagy lesz valami baja?

(#8163) Whysperer


Whysperer
addikt

Sziasztok van egy XFX 550 Pro tápom fél éves ,de ha mondjuk WOW-val játszom akkor gondolom nagyobb fesz kell neki leadnia mert olyan hangos lesz a tápja ,hogy már felér a zavaró tényezővel és egy idő után már idegesítő is! Nem garisan vettem és a kérdésem ,hogy ezekbe tudok ventit cserélni?

ASUS b550 a gaming/ Ryzen 5800x3d/arctic liquid freezer ii 280/EVGA 550w GS/ SSD240+120Gb/g skill aegis 32 gb 3200 mhz / RX6800/Regnum RG6V TG

(#8164) Algol válasza #90933760 (#8162) üzenetére


Algol
senior tag

"Ha egy pc venti megakad valami miatt és nem forog de ugyanúgy kapja a 12V-ot órákig. Akkor le tud égni vagy lesz valami baja?"

Típustól függ. Gyakran a modell számozás valamelyik betűje mutatja, hogy a ventilátor "standard model" e, vagy "Auto Restart"-os.

Automatic Restart: Ha külső erő megállítja a ventilátort, amíg az áramot kap, a ventilátor elektronikája átmenetileg lekapcsolja a motor tápellátását, hogy meggátolja a tekercsek hőmérsékletének növekedését. A ventilátor automatikusan újra indul, ha az akadály megszűnik.

Üdv: Algol

(#8165) Algol válasza Whysperer (#8163) üzenetére


Algol
senior tag

"mondjuk WOW-val játszom akkor gondolom nagyobb fesz kell neki leadnia"

Nem ad le nagyobb feszültséget, ugyanolyan feszültség mellett több áramot, ezért nagyobb teljesítményt kell leadnia. A veszteség is növekszik, a keletkező többlethő miatt kell a ventilátornak gyorsabban forogni.

"ezekbe tudok ventit cserélni?"

Azt neked kell tudnod, hogy képes vagy-e a ventilátor cseréjére. :)
Ventilátort lehet cserélni, de az új ventilátor csak akkor lesz lényegesen halkabb, ha az eredetinek valamilyen baja lett és azért volt hangos.

Az XFX 550 Pro tápban

ADDA AD1212HB-A71GL (120x120x25)
85,2 CFM, 3,45 mm-H2O, 39,1 dBA, 0,37A, 2200 RPM, Ball Bearing venti van.

Ilyen paraméterekkel halkabb ventilátort, csak egyet tudok ajánlani:

Cooler Master Excalibur (R4-EXBB-20PK-R0) PWM (120x120x25)
85,6 CFM, 3,53 mm-H2O, 30 dBA, 0,45A, 2000 RPM, Barometric Ball Bearing, 100.000 hours MTBF,
ind.fesz: 3,6V.

Ez PWM-es venti, csak az első 2 vezetékét kell bekötni.

[ Szerkesztve ]

Üdv: Algol

(#8166) tornas válasza Algol (#8165) üzenetére


tornas
őstag

"ezekbe tudok ventit cserélni?"

Azt neked kell tudnod, hogy képes vagy-e a ventilátor cseréjére. :)
Ventilátort lehet cserélni, de az új ventilátor csak akkor lesz lényegesen halkabb, ha az eredetinek valamilyen baja lett és azért volt hangos.

Kieg: esetleg lehet, hogy egy is kenés is elég lenne neki, hogy halkabb legyen. :K

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8167) Whysperer válasza tornas (#8166) üzenetére


Whysperer
addikt

Es ezekbe hogyan csatlakozik a venti tap kavele a foglalaba. Vagy amit ajanlasz az ugyan ez,hogy lehuzom berakom a masikat es radugom mint pl a haz venti ahogy csatlakozik az alaplahoz kb?

Nem tudom mert eddig nem volt olyen hangos es kiszedtem suritett levelegovel kifujtam de semmi valtozas! Csak azt nem ertem,hogyha erosen lefeszitem a tapot a hazhoz akkor csendesrbb szivak biztos a ventinel van valami gebasz.

ASUS b550 a gaming/ Ryzen 5800x3d/arctic liquid freezer ii 280/EVGA 550w GS/ SSD240+120Gb/g skill aegis 32 gb 3200 mhz / RX6800/Regnum RG6V TG

(#8168) tornas válasza Whysperer (#8167) üzenetére


tornas
őstag

Ezzel a problémával inkább ide gyere át!

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8169) tornas


tornas
őstag

Most mértem meg egy 1998-as, AT-s és 200 W-os JNC táp primer köri pufferkondiját. 2db 200 V-os és 330 mikroFarad-osak és VENT "márkájúak" lennének eredetileg. Most pedig "csak" 266 mikroFarad-osak. :)

Az ESR értékeit sajnos nem áll módomban megérni. :(

Pár évig volt egy AT-s gépben. Kb. 10 éve nem volt tartósan áram alatt, de még "működik". A belső gyártója az L&C és csak a panelon volt egy típusjelzés: LC-200M. Magán a táp címkén nem szerepelt olyan, hogy a feszek leírása, de még egy típusjelzés sem.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8170) didyman válasza tornas (#8169) üzenetére


didyman
őstag

A vent a venting, vagyis túlnyomásszelep meglétét jelzi. :-) Az a 256uF nem olyan nagyon kevés korához képest, a 20%-os tűrésen némileg túlvan már persze.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#8171) kts88


kts88
senior tag

Valakinek vannak rajzai nagyobb teljesítményű tápokról? Nem kell, hogy pc-s legyen. Ami a baj 8kW ! kellene, leválasztva. Ekkora teljesítményhez pedig 3fázisú betáp kell, de ekkor a puffer feszültség helyből 600V is lehet. Tehát a mosfet felejtős, IGBT kell. Emiatt pedig alacsony a kapcsolási freki, és nagy vas kell. Distrelec már nem forgalmaz ekkorát az UI vasakra se jön ki.
Hard switch és rezonáns is jó lenne. Csak lehetőleg ne sok 10ezres félvezetőkből legyen :D

(#8173) kts88 válasza #68686080 (#8172) üzenetére


kts88
senior tag

Sajna igen, azzal rövidre zárod a hálózatot.
De nincs különösebb baj a közvetlen egyenirányított hálózattal. Sima 326-os diódakapcsolással meg kicsi fojtóval hálózat függvényében 500 és 600 közt ingadozik a DC kör.
De ezen a teljesítményen inkább a DC/DC átalakító problémás. Jelenleg buck típusúval működik, de jó lenne leválasztott, mert igencsak tud rázni a kimenete :(

(#8175) kts88 válasza #68686080 (#8174) üzenetére


kts88
senior tag

Néztem, de miután megláttam az árát:DDD

TO247-es tokban 28000 nettó!!

Miközben egy sima igbt ami elvisz ekkora teljesítményt 3-4000.

[ Szerkesztve ]

(#8177) kts88 válasza #68686080 (#8176) üzenetére


kts88
senior tag

180V és legalább 40A. Jármű akku telephez töltő. Ha nem leválasztott a töltő, sajnos problémás a földzárlat érzékelés.

(#8179) didyman válasza #68686080 (#8178) üzenetére


didyman
őstag

Ha jól sejtem, targonca.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#8180) tornas válasza kts88 (#8177) üzenetére


tornas
őstag

Esetleg a nagy-, és városi vasúti járművek kapcsolási rajzait és ismertetőjüket is megnézheted a neten! Általában az akkumulátoruk töltőjének a kapcsolási rajza is benne szokott lenni.

A mai legtöbb ilyen jármű már inverteres technikával állít elő 3 fázisú áramot amivel a fő-, és a segédüzemet is táplálja.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8181) kts88 válasza tornas (#8180) üzenetére


kts88
senior tag

Nézegettem már. A legnagyobb baj, hogy nem low cost kivitelen készülnek:DDD.
Nagy vasúti rendszerben fogják és a vonatatási transzformátorra raknak még egy tekercset, vagy a fűtési 1500V-os tekercsre akasztanak egy trafót.
Ez megoldja a leválasztást, utána pedig vagy egy tirisztoros féligvezérelt hidat raknak, vagy valami DC/DC konvertert. Illetve jó nagy igbt lassan tekerve jó nagy vasra dolgozva(hallani is a flirt motorvonatban). Csak ez elég drága.
Illetve van trolibusz dukumentációm, eredetileg is ebből indultam ki. Itt egy nagy buck van ami megkapja a felsővezeték DC-jét, vagy ha telepen van akkor az egyenirányított 3 fázist. Csak arról feledkeztem meg, hogy a kereke miatt ki van szigetelve. Egyébként a segédüzemét felraktam ide megleshetitek ti is, ez egy önjáró troli segédüzeme.
Gyakorlatilag elég modern séma ez vasúti jármúre is ráhúzható (2-es 4-es metró pl). Van egy betáp ebből előállítunk 24V-ot, egy akkufeszt, illetve 3 fázist a szellőzőknek. A vonatatási inverter külön doboz.
Kerestünk céget aki készítene nekünk nagy porvasmagot (ha már nagyobb gépekben van, valahol lehet kapni), Nem is volt vészes az ára, de minimum tételt írtak elő, így maradnuk kell a kiskerekben kapható dolgoknál.

Valószínüleg megpróbálok majd hasonló dolgot mint amit proci0 írt. Bár úgy nem lehet, de ha építenék 3 darab tápot, amik 1-1 fázist kapnak, majd egy nagyfrekis trafó után közösíteni. Ekkor lehet ugyanis menni a frekivel, mert elég a mosfet. Bár a Kívülről 1 táp valójában 3 lenne.

didyman Nem épp, kisvasúti jármú, ami sajna nincs kiszigetelve a földtől :( [/OFF,]

[ Szerkesztve ]

(#8182) tornas válasza kts88 (#8181) üzenetére


tornas
őstag

Ezeket találtam, amik inkább csak rövid leírások.

Középfrekvenciás kapcsolóüzemű akkumulátortöltő berendezés
Szigetelt, szinuszos áramfelvételű akkumulátortöltő

Esetleg még a Hobby elektronika topikban is érdeklődhetsz! Hátha... :)

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8183) kts88 válasza tornas (#8182) üzenetére


kts88
senior tag

Köszi szépen!
Ahogy nézem a PowerQuatroban nem csalódni. Nem hiába volt tőlük elájulva a fősulis t.elektro tanárom. A két áramkör közül a kisebbet ismertem, az oldalukon is fent van színesben, de a nagyobb az még emésztődik:D
De ahogy látom ők is maradnak 400V alatt. Szóval lehet megpróbálom meggyőzni a főnököm, hogy próbáljunk 3 ból csinálni egyet.
Esetleg ha érdekel feldobtam ide a jelenlegi képét (a jobb oldali). Kapcsolástechnikailag nincs benne semmi érdekes, egy erősen kigyúrt buck.

[ Szerkesztve ]

(#8184) tornas válasza kts88 (#8183) üzenetére


tornas
őstag

Tetszik az asztal alatti nagy ellenállásod is... :K és látom, sűrűn jársz a LOMEX-ba is... :)

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8185) kts88 válasza tornas (#8184) üzenetére


kts88
senior tag

Eléggé sűrűn:D Az ellenállás Ganz Baja ellenállás. 9x11ohm. 1 és 100ohm között bármi kirakható belőle. Vörösizzásig terhelhető, de 6kW-tól még csak 200 fok:D. Elvileg nézz szét az aprók közt, mert a 2-es metró szétszerelések miatt sok hasonló kerülhet értékesítésre. Tápegységeknél eléggé jól jön

[ Szerkesztve ]

(#8186) tornas válasza kts88 (#8185) üzenetére


tornas
őstag

Jó, hogy mondod, mert műterhelés megépítését tervezem. 12 V-on 4x300 W-ra gondoltam és még a 3,3 V-ra 125 W meg az 5 V-ra is 125 W. Meg a + 5 V SB-re is max: 50 W-ot tervezek. :K

A orosz metrókocsik motorindító és fék előtét-ellenálásait célba is venném. Elég sűrűn láttam vörösen izzó állapotban is azokat. :K

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8187) kts88 válasza tornas (#8186) üzenetére


kts88
senior tag

Mivel az elég alacsony feszültség melett nagy áram, jobb lenne valami félvezetőst építeni. Lehetőleg mosfetből, mert az kevésbé hajlamos a hőmegfutásra.
Valami hasonlóra mint egy analóg áteresztó táp, csak rövidre zárva.

(#8188) tornas válasza kts88 (#8187) üzenetére


tornas
őstag

Ilyesmire gondoltál esetleg?

Én elsőre ehhez hasonlóra gondoltam.

De szívesen venném a további ötleteidet és kapcsolási rajzaidat is. :K :R

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8189) adax01 válasza kts88 (#8187) üzenetére


adax01
tag

Az én műterhelésem itthon 20n60 c3+ os igbk-kel van meg csinálva és 1200w-s összterhelés fölé is feltudok menni vele.
[Ő kell nektek.]

Eldöntöttem befejezek minden elektronikával és számítás technikával kapcsolatos tevékenységet. Ez a végleges és meg másíthatatlan döntésem.

(#8190) kts88 válasza tornas (#8188) üzenetére


kts88
senior tag

Az alsó tranzisztoros rész tetszetős. Lehet simán is csak tranyó. Pl jó egy sima bipoláris tranzisztorból felépített áramgenerátor is.
De bekarcoltam két kis rajzot, mosfettel, mert azok jobbak ide, mert büntetlenül párhuzamosítható.

Ezzel azt használod ki, hogy aktív tartományban egy feszültség vezérelt áramgenerátor. Mivel nincs visszacsatolva így melegedés hatására csökkenni fog az árama. A poti lehetőleg heli, és a két soros ellenállás azért kell, hogy ne lehessen végállásba tekerni (az alsó elhagyható nyugodtan) A tranzisztor gate lábán pedig kis lezárás. Mivel a tranyó 3-4V vezérlő feszültségtől vezet ezért csak 12V-ra jó.

Ez kicsit bonyolultabb, de jobb. Ez már PI szabályzóval tartja a beállított áramot. Az ellenörző jelet söntről veszi ami az R6. Ha R2 és R3 megegyezik, akkor arra szabályoz, hogy azonos abszolút értékű legyen a söntellenálláson a feszültség, mint a bemenetére adott. PL R2-R3 10k R6 0.1 ohm a bemenetre -1V-ot adva 10 amper fog folyni. A bemenetére, hogy különbség képződjön negatív feszültséget kell kapcsolni.
R4 C1 a szabályzóhoz tartozik, Valószínüleg ha R4 1k és C1 100n működik.
R5 elviekben nem kellene, de a biztonság miatt, nehogy az offszethiba kiültesse az integráló tagot. Saccra 1 mega jó.
C2 kis holtidőt visz be, így nyugodtabb a kör.
Műverősítőnek bármi jöhet szinte, én tl072 párti vagyok. (olcsó és megteszi)
Fontos, hogy kell neki a + - táp. Cserébe bármekkora feszültség köthető a tranzosztorra.
A tranzisztorokről annyit:
Bipoláris sajna már sok áramot kérne a bázisán. N csatornás mosfetek szinte mind jók, lehet is párhuzamosítani őket, és nincs hőmegfutása. IGBT is jó, de abból az újabbak, amik melegedés hatására kevésbé vezetnek. Azt hiszem a Trench IGBT-k ilyenek. (de ennek is csak párhuzamos üzemben van jelentősége)
Fontos, hogy a kinézet tranzisztor fizikailag is nagy legyen! TO247 tok. A kisebb, főleg ami szigetelt nem bír hőt átadni és 60-70 W körül tönkre megy. De a nagyobban sem ildomos megengedni nagyon 100W fölött.

A lomexben kapható 165x100x30-as hűtőborda ami jó árban van, az erősen ventizve tud olyan 150 és 200W közt. Ha több tranyó van szét kell szórni rajta, mert nem oszli szépen el a hő.

így későre ennyit, ha eszembe jut valami megírom.

(#8191) didyman válasza adax01 (#8189) üzenetére


didyman
őstag

Drága dolog ez ide. IRF sorozatból vannak bőven alkalmas, kisfeszültségű típusok nagyon fillérekért.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#8192) adax01 válasza didyman (#8191) üzenetére


adax01
tag

Ezek voltak kéznél akkoriban mikor csináltam most notebook töltőkhöz szeretnék egyet csinálni olyan max 200w is skálázhatót.

[ Szerkesztve ]

Eldöntöttem befejezek minden elektronikával és számítás technikával kapcsolatos tevékenységet. Ez a végleges és meg másíthatatlan döntésem.

(#8193) tornas válasza kts88 (#8190) üzenetére


tornas
őstag

Jelenleg az ellenállásokat próbálom beszerezni. De mi van ha 50 W-os 12 V-os spot-izzókat használok erre a célra +12 V-on? A nálam lévő példányoknak kb. 2,5 ohm az ellenállása hidegen. Ami elsőre kb. 5 amper indítóáramot jelenthet. A melegedés során az ellenállás pedig megnő.

:R

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8194) tornas válasza adax01 (#8189) üzenetére


tornas
őstag

Fénykép róla esetleg? :B :R

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8195) adax01 válasza tornas (#8194) üzenetére


adax01
tag

Nem csináltam rólla fényképet mert egy nagy méretű pcházba építettem be.

Eldöntöttem befejezek minden elektronikával és számítás technikával kapcsolatos tevékenységet. Ez a végleges és meg másíthatatlan döntésem.

(#8196) kts88 válasza tornas (#8193) üzenetére


kts88
senior tag

Ha hidegen nem ülteti le, akkor tökéletes :K
Ellenállásban régit?

(#8197) tornas válasza kts88 (#8196) üzenetére


tornas
őstag

Ellenállásban szélsőséges eseteben ez jöhet szóba. Legalábbis hasonló. Ez a megoldás lenne szerintem a leghatékonyabb és a legdrágább is az ellenállásra nézve. És akkor még erre is kell hűtőborda és hővezető paszta is.

Aztán még megpróbálkozom az ellenállás-huzalokkal is: [link]. A kisebbik átmérőjűből 10 métert vettem, a másikból meg 35 métert (nagyon olcsó volt, ezért vettem többet is).

A kisebb feszekre meg az állítható REMIX kerámia-ellenállásokat használnám fel. Eredetileg 5,1 ohm-osak és 10 W-osak. Van belőle 42 db. Ezek viszont régiek és ma már nem nagyon kaphatóak.

Így néz ki, csak zöld színű:

És ezekkel a kerámia-ellenállásokkal el lehet követni ezt a kis okosságot:[link]. Kipróbáltam és tényleg így van. :K

Az egész műterelés hűtését ezzel oldanám meg, de valószínűleg nem ez lenne az egyetlen ventilátor rajta. Egyébként ez egy bika egy venti akar lenni. :K

Ami a tranyókat illeti: azok a skálázhatósághoz kellenek? Így megspórolhatnám a kapcsolókat, amivel az ellenállásokat folyamatosan kapcsolom a tápegységre pl. 50 W-onként?

(#8195) adax01: Én egy régi 286-os, fekvőházas PC házát néztem ki erre a célra. :K

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#8198) adax01


adax01
tag

Az enyém egy nagy álló házban van abba szereltem be de csak a drótok lógnak ki belőle, a cucc le van rakva az asztal és a szekrény közé örültem hogy odatettem mert olyan nehéz volt, a sok hűtő borda miatt meg a ventik miatt.

Eldöntöttem befejezek minden elektronikával és számítás technikával kapcsolatos tevékenységet. Ez a végleges és meg másíthatatlan döntésem.

(#8199) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok.

Egy Sharkoon WPM 600-as tápot nyúzok (nyúznék) és érdekelne mennyi a valóságalapja annak, hogy károsodhat a táp ha nincsen normálisan kihasználva. Itt értelemszerűen a teljesítményre gondolok ugye... :) Egy GTX 680-at szeretnék venni a gépbe, de ez még idő, szóval menyire vegyem komolyan ezt problémát(?)

Nyugtassatok meg, hogy nem fő meg idő előtt a drága tápom. :D

Konfig a profilomban. :)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8200) tornas válasza Archttila (#8199) üzenetére


tornas
őstag

"érdekelne mennyi a valóságalapja annak, hogy károsodhat a táp ha nincsen normálisan kihasználva"

Semmilyen kockázata és valóságalapja nincsen. :N Maximum kicsit rosszabb a hatásfoka kisebb terheléskor.

Szóval, használhatod alacsony kihasználtsággal a WPM 600 W-os tápodat. :K

A GTX 680-assal sem lesz teljesen kihasználva a WPM 600-as. :N

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.