Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24651) doberman válasza toth_janika (#24649) üzenetére


doberman
senior tag

az ip jó?
(ha dhcp-n kap akkor lehet, hogy mást kap..)
ping -re válaszol?

8lnu

(#24652) DonThomasino válasza azbest (#24647) üzenetére


DonThomasino
veterán

Próbáltam berryboot ot noobs t win10 et.
Egy maxell SD káryta calss 10 win32 disk imager rel próbálom felvinni...

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24653) toth_janika válasza doberman (#24651) üzenetére


toth_janika
őstag

Az IP biztos, hogy jó, mert fixet kap. Viszont ahogy nézem, az én gépemmel lesz para, mert egy másik gépről bejutok.
Sőt... Most már teszteltem Putty-al is bejutok csak terminálból nem...
Ma frissült a gépemen a 16.04-es ubuntu és olyan érdekességeket csinált, hogy letörölte a terminált meg az alapértelmezett médiaplayer-t. Azóta furcsaságokat csinál, és nem értem, miért... Minden rendben lefutott és mégis szopat...

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#24654) DonThomasino válasza azbest (#24647) üzenetére


DonThomasino
veterán

Azzal nem vagyok még tisztában hogy
pl Noobs nak melyik a legjobb file rendszer és formázási egység?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24655) Patice válasza erikke17 (#24648) üzenetére


Patice
nagyúr

BubbleUPnP-t tudom ajánlani. :K

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#24656) doberman válasza toth_janika (#24653) üzenetére


doberman
senior tag

lényeg, hogy rájöttél... :K

8lnu

(#24657) wassermann válasza toth_janika (#24649) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Biztonsági okokból betettek egy plusz védelmet. Az SSH csak akkor fog működni, ha a kártyára teszel egy ssh nevű fájlt!

(#24658) toth_janika válasza wassermann (#24657) üzenetére


toth_janika
őstag

Nem hiszem, hogy ez a baja. Az, ha jól tudom, akkor a Raspbian-ra van, de az OSMC-n nem volt még ilyen...
És a másik, hogy PuTTY-al bejutok, csak a terminálból nem...

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#24659) Pulsar válasza toth_janika (#24658) üzenetére


Pulsar
veterán

Nálam is 16.04 van frissitve, de nálam megy szépen a terminál

(#24660) holden72


holden72
tag

Sziasztok,

A routerre kapcsolódik Raspberry Pi 3 eszközöm Raspbian oprendszeren (bár ahol a Wifi térerejét mutatja az folyamatosan változik 0-maximumra) Ez mitől lehet?

Azonban van net, illetve dhcp-n keresztül kap IP-t.

jelenleg ez a beállításom /etc/network/interfaces filenak (korrekt ez?),

# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)

# Please note that this file is written to be used with dhcpcd
# For static IP, consult /etc/dhcpcd.conf and 'man dhcpcd.conf'

# Include files from /etc/network/interfaces.d:
source-directory /etc/network/interfaces.d

auto wlan0
auto lo
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp

allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

allow-hotplug wlan1
iface wlan1 inet dhcp
wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

Hogy lehetne az iphone-om Személyes hotspotjához kapcsolni a raspberry-t? Wifi szinten összekapcsolódnak de net az már ilyenkor nincs.

Mi lehet a teendő?
Van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata?

Előre is köszi

(#24661) Luskan válasza DonThomasino (#24654) üzenetére


Luskan
tag

Ext4 kell neki.

Erősen javallott előbb a linux-szal megismerkedni, mert ez így nem fog menni. Legalább virtuális gépként telepíts egyet és használgasd. Sokkal jobb megoldás lenne esetleg a dual boot. A legjobb az lenne ha kidobnád a winfost. Ubuntut ajánlom első disztrónak, mert jobban felhasználóbarát a kezdőknek. Ha netalántán könyvet is olvasnál a linuxról, akkor pedig Pere László könyveit ajánlom.

(#24662) GAgyiXyXy válasza holden72 (#24660) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

Nézz bele a wpa_supplicant.conf-ba, de inkább routolási problémád lesz az ájfónon megosztással.
ip route-nak mi a kimenete?

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#24663) Imco válasza Luskan (#24661) üzenetére


Imco
őstag

Fat kell neki!

A többit a noobs elintézi!

KATT!

Üdv! Imco

(#24664) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Megjött a BT billentyűzetem! :)) Alaposan még nem tudtam kipróbálni, ugyanis valami oknál kifolyólag, olyan mintha kb. fél perc használat után lecsatlakozna, megszakadna a kapcsolat. Nem tudom, ez mitől lehet, én arra gondoltam, hogy esetleg nincs feltöltve rendesen, vagy esetleg a TV zavarhat be, amin szintén van BT. Az első tapasztalatom viszont kézbevétel után az, hogy nem olcsó, gagyi, kínai műanyag, hanem egy jó fogású, kellemes tapintású, gumírozott billentyűkkel ellátott, jó nyomáspontú, háttér világításos billentyűzet, úgyhogy elsőre nagyon tetszik. Az egér mondjuk mozoghatna gyorsabban, ahogy a touchpad-et használom, bár a KODI-t nekem egyszerűbb a navigációs gombokkal használni. Persze egy hagyományos USB-s egérrel lehet, hogy más. Ha rájövök a BT szakadás miértjére, azt hiszem, szeretni fogom ezt a billentyűzetet, szóval én bátran ajánlom.

[ Szerkesztve ]

(#24665) wassermann válasza Gabesz87 (#24664) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Itt most nincs PI a közelemben, de emlékszem, hogy a Libreelec-ben (szintén Kodi) valahol van a Bluetooth beállításoknál olyan, hogy energiagazdálkodás és az egy idő után, ha nem történik semmi lekapcsol. Ott azt kéne letiltanod!

(#24666) Gabesz87 válasza wassermann (#24665) üzenetére


Gabesz87
addikt

Hm, ilyet nem láttam, amikor bekapcsoltam rajta a BT-t, de majd megnézem du. A BT alatt még vmi OBEX volt, azt is bekapcsoltam.

(#24667) szasanyi


szasanyi
félisten

Van olyan egyszerű de jól használható oprendszer RPi2-re amely alatt az internetezés jól működik? Böngészés, esetleg letöltés is. LE + Kodi 18 kell mellé (jelenleg csak az van mert eddig kizárólag médialejátszóként használtam) ami gondolom NOOBS-al megoldható lehet. 1db gyors, 16GB MicroSDHC kártya állrendelkezésre.
A cél az lenne, hogy kizárólag böngészés (esetleg letöltés) miatt ne kelljen asztali PC-e használnom. Megoldható-e ez?

(#24668) DonThomasino válasza szasanyi (#24667) üzenetére


DonThomasino
veterán

Véleményem szerint a böngészés nem.
A letöltés talán...

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24669) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Libreelec RPi2-vel van egy olyan gond, hogy nézem a sima TV-t, és átkapcsol minden szó nélkül a RPi-re. Gondolom a CEC szól neki valamiért. Le tudom ezt valahogy tiltani?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#24670) Noxy válasza LógaGéza (#24669) üzenetére


Noxy
veterán

Miért nem kapcsolod ki az RPI-t, tv nézés alatt?

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#24671) LógaGéza válasza Noxy (#24670) üzenetére


LógaGéza
addikt

TV a falon, mennyezet alatt pár centivel, alatta a Pi a polcon. Nem fogok mindig létrát rángatni, hogy visszakapcsoljam.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#24672) Imco válasza LógaGéza (#24669) üzenetére


Imco
őstag

Lehet hogy a képernyővédő kapcsol be, ha nem teljesen ötletszerű a jelenség.
Nálam is így van. 3 perc után átvált. Ha nem piszkálom akkor többet nem.
Ha kikapcsolod, lehet hogy jó lesz.

[ Szerkesztve ]

Üdv! Imco

(#24673) pvt.peter válasza LógaGéza (#24671) üzenetére


pvt.peter
őstag

ON/OFF switch hozzá?

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#24674) szasanyi válasza LógaGéza (#24671) üzenetére


szasanyi
félisten

TV a falon, mennyezet alatt pár centivel... - :F Nem ülőbútorokat használsz csak fekvőbútorokat, vagy hogy?

(#24675) MaCS_70 válasza Noxy (#24670) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem éppen arról van mindig szó, hogy a RPI-t sosem kapcsoljuk ki?

Egyébként azért macerának sem utolsó kilépkedni, aztán ki-bedugbosni...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24676) LógaGéza válasza szasanyi (#24674) üzenetére


LógaGéza
addikt

Szobában van, és ágyról, fekve van nézve.

A képernyőkímélős tippet köszi, meglesem ha hazaérek. :R

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#24677) vargalex válasza LógaGéza (#24676) üzenetére


vargalex
félisten

A CEC beállításoknál próbáld meg kikapcsolni az aktív forrás, stb. opciókat kikapcsolni.

Alex

(#24678) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Egy windows app ot lehet vhogy futtatni rasbipian on ? :U

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24679) vadkörte válasza szasanyi (#24667) üzenetére


vadkörte
addikt

"Van olyan egyszerű de jól használható oprendszer RPi2-re amely alatt az internetezés jól működik?"

Raspbian + Chromium. De! No flash, no HTML5, no tabs! Esetleg beépülőkkel lehet optimalizálni, de egy komolyabb, összetettebb weboldal kifekteti.
Ha le/feltöltés alatt torrentet értesz az megoldható, de abból sem többszáz egyszerre. Egy teljes értékű PC-t nem tudsz vele kiváltani. Erre egy integrált CPU-s x86-os alaplap való, nem kártyagép.

A NOOBS-zal a dualboot megoldható, egy 16GB-os kártyán kényelmesen elfér a Raspbian és a LE egymás mellett. Iundításkor tudsz választani, hogy melyik fusson, ha nem választasz, az utoljára használt indul 10s után.

(#24678) DonThomasino:
Amennyiben van ARM-re portolt linux-os megfelelője...

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#24680) szasanyi válasza vadkörte (#24679) üzenetére


szasanyi
félisten

Értem, köszi.

(#24681) kozyadam


kozyadam
tag

Sziasztok!

Tesztelni szerettem volna, hogy mennyire használható alapvető asztali feladatokra egy Pi 3 és a Raspbian.
A hivatalos oldalról szedtem le a PIXEL-es verziót (a Lite az más projektben simán megy, de ott GUI nélkül).
A kártya egy 16 GB-os SanDisk, nemrég vettem.

Kiírtam egy 16 GB-os kártyára a rendszert, boot után adtam 128 MB videó memóriát neki, expand file system, és 1-2 alap beállítás még (nyelv, wifi). M

Majd azt vettem észre, hogy bármit is próbálnék csinálni nem reagál a rendszer. Pl megnyitom a böngészőt, feljön az alap kezdőlap, de URL-t már nem tudok berni. Az az egy ablak van megnyitva, teljes méretre tudom tenni, de tálcára tenni és bezárni nem engedi.
Más alkalmazásnál is ez van, pl. terminált szerettem volna megnyitni és semmi reakció. Kurzor mozog, de semmi menü, stb nem jön elő, mintha nem venné a kattintásokat.

Van esetleg tippetek, hogy mi lehet a gond? Vagy van esetleg másik rendszer, amit érdemes lehet kipróbálni?

Köszönöm!

(#24682) korcsi


korcsi
veterán

Sziasztok!

Mélyvíz:

pifi digi+ 1.0

pifi digi+ 1.1

Az 1.1 csak 1-es B verziós PI-hez jó alapból, mert a 8 pólusú P5 csatira szüksége van, ott jön ki a I2S.
Kérdés, hogy a sima B illetve 2-es 3-as PI 40 pólusú csatlakozójához be lehetne e madzagolni a jeleket, Néztem GPIO kiosztást, de nem egyértelmű számomra hogy a P5 csatlakozó mely jeleit és hova kellene kötni.

Válaszokat előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#24683) Celtis válasza korcsi (#24682) üzenetére


Celtis
veterán

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=63&t=152370

De miért nem keresel olyan kiegészítőt, amihez nem kell mókolni? Hifiberry?

[ Szerkesztve ]

(#24684) wassermann válasza kozyadam (#24681) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A megoldást a te gubancodra sajnos nem tudom, de szerintem még a Pi3-as sem elég asztali gépet helyettesíteni: nálam rendesen megy a Chromium, de egy PC-hez képest lassú és több weboldal megnyitása esetén gyakran lefagy...

(#24685) schferenc77


schferenc77
aktív tag

Sziasztok!
Egy RPi 3-on futó OSMC esetében, ha a kártyát kiveszem és 1:1-ben leklónozom, akkor a klónozott kártya egy RPi2-ben ugyanolyan konfiggal fog futni? A vezetékes hálózat (dhcp-s IP-t kap az RPi3 most) nem fog összeakadni (mindkettő ugyanazt az IP-t akarja magának)?

(#24686) korcsi válasza Celtis (#24683) üzenetére


korcsi
veterán

Van olyan is, amit linkeltem 1.0 néven.

Két rendelésem volt az egyik ilyen "lett", el akarom adni, csak nem lenne baj ha több mindennel kompatibilis lenne.

Hifiberry drága, ezekhez képest.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#24687) Celtis válasza schferenc77 (#24685) üzenetére


Celtis
veterán

Menni fog.
De nem is kell klónozni. Ha csinálsz egy backupot, azt egy új telepítésű rendszeren helyreállíthatod. Persze a klónozás a legegyszerűbb. IP ütközés nem lesz, hacsak valami fura okból nem konfiguráltál fix cimet.

(#24688) bence1024


bence1024
tag

Sziasztok.

Szükségem lenne a segítségetekre.
Nemrég szereztem egy Raspberry Pi 3-at.
Feltelepítettem rá a Raspbian-t, arra pedig a Transmissiont.
Ha elindítok egy letöltést néhány mp-ig jó, utána pedig megáll.
Utána ismét elindul és megint megáll a letöltés. És így..
Próbáltam a micro sd-re is de ott is ugyanez van.
Mit tehetnék?

(#24689) Gabesz87 válasza wassermann (#24665) üzenetére


Gabesz87
addikt

Nem találtam ilyen energiagazdálkodási részt a beállításokban. Az a fura, hogy a Bluetooth beállításokban, miután kapcsolódok a távirányítóval, utána végig azt írja, hogy kapcsolódva van (akkor is, amikor a billentyű nem akar működni). ha használom folyamatosan, nincs baj. De amikor pár másodpercig nem használom, akkor olyan, mintha a bill. lőné le magát. A BT jelző kis LED-je világít, de nem reagál semmire. És mint írtam, ilyenkor is ott van a LE-ben, hogy kapcsolódva van. Szóval olyan, mintha nem a Pi, hanem inkább a bill. lenne a ludas.

(#24690) wassermann válasza Gabesz87 (#24689) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Sajnos most nem vagyok Pi közelben és mivel dual boot-os az enyém, lehet hogy összekevertem a másik rendszer beállításaival.

(#24691) LógaGéza válasza vargalex (#24677) üzenetére


LógaGéza
addikt

Kikapcsoltam mindent, és mostmár nem vált át a tévé - nem is láttam, hogy ennyi minden konfigurálható CEC esetében.
Köszönöm a tippet :R

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#24692) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Valaki megtudná mondani lépésről lépsére
hogy tudok letölteni egy Windows 10 IoT Core et PI3 ra?

Köszönöm :R

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24693) szasanyi válasza DonThomasino (#24692) üzenetére


szasanyi
félisten

ITT mindent megtalálsz ami kellhet, így ezt is.

(#24694) DonThomasino válasza szasanyi (#24693) üzenetére


DonThomasino
veterán

Próbáltam de sajnos magas labda azért kérdeztem...

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24695) vadkörte válasza DonThomasino (#24694) üzenetére


vadkörte
addikt

Esetleg. Én az offline-t javaslom, de annak is kell hálózati kapcsolat.
Nem nagy ördöngősség a használata. Letöltöd, kicsomagolod kiírod egy legalább 8-16GB-os mSD-re, pl., a Win32 Disk Imager-rel. Ha jól emlékszem ebben is benne van a W10 IoT.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#24696) bhonti válasza DonThomasino (#24692) üzenetére


bhonti
tag

A NOOBS-t rámásolod a kártyára. Abban kiválasztható a Windows 10 IOT is, egérrel kattintva, aztán hálózaton letölti és fel is telepíti neked. Viszont ki kell ábrándítanom téged annyiban, hogy az a rendszer nem teljes asztali Windows, csak alkalmazásokat képes futtatni.

[ Szerkesztve ]

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#24697) bhonti válasza szasanyi (#24667) üzenetére


bhonti
tag

A NOOBS maga tartalmaz (asszem a Súgó menüpontban volt...) böngészőt, szerintem egyszerűbb dolgokra simán alkalmas. Igaz én pi3-on próbáltam...

[ Szerkesztve ]

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#24698) DonThomasino válasza vadkörte (#24695) üzenetére


DonThomasino
veterán

Próbáltam ezt is...
Nem hajlnadó róla beootolni vmiért, amire nem tudok rájönni.
A rasbipian viszont tökéletes és az ubuntu is olyan mint ha csak
az image elt OS ek müködnének rajta a tömötrítettek nem.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24699) vadkörte válasza DonThomasino (#24698) üzenetére


vadkörte
addikt

Pl. MiniTool Partition Wizad-dal töröld a kártyáról a partíciót, majd SD Formatter-rel wipe-old. (Format Option-ben Format type elég a QUICK is, a Format size... legyen ON) Ez után pl az általam is írt Win32DiskImager-rel írd ki a letöltött és kicsolagolt Noobs IMG-t.
A NOOBS Lite "másolós" volt, na az nem bootolt, akármit is csináltam, az offline lemezkép volt, azzal nem volt problémám. Ha kell más OS is mellé, mindenképp csatlakoztasd netre, mert a Raspbian-on kívül nem tartalmaz OS-t, azokat a netről rántja be.

Üdv. V. Körte

(#24700) DonThomasino válasza vadkörte (#24699) üzenetére


DonThomasino
veterán

A mostani NOOBS szintén másolós úgy tűnik ami image
azzl nincs probléma.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.