Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25201) Sándor -P20-


Sándor -P20-
senior tag

Üdv mindenkinek.
Én is beléptem a klubba, és szeretnék mindjárt kérni. (gondolom nem meglepő)
Kellene némi (akár megvásárolható) olvasható infócsomag a málnáról, ha van elsősorban elektromos formátumban. Valamilyen e-bookra gondoltam. Ja és nagyon-nagyon örülnék a magyar "kódolásnak (Angolt rengeteget találtam.)
A következő kérdésen milyen op fér el első próbára egy 2 Gigás kártyára? (A 16-os már jön.)
Elsősorban egy nast szeretnél összehozni OMV-vel.
Ezzel kapcsolatban arra lennék kíváncsi, hogy a pi 3 USB-je ki tud-e szolgálni alapból árammal egy vinyót, vagy módosítanom kellene a kicsikét?
Mert ha módosítanom kell, egyszerűbb külön tápról etetni a HDD-t.
Így elsőre ennyi.

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#25202) MaCS_70 válasza Sándor -P20- (#25201) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az OMV azért nem lesz valami fickós a PI-n, de menni fog.

Külső HDD-hez meg külső táp / aktív HUB szükséges.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25203) szasanyi


szasanyi
félisten

Egy kis segítségre lene szükégem: van olyan beállítás a RPi2 + LibereELEC esetében ami a Pi alvó állapotában lekapcsolja a külső (USB 3.0) HDD-t? Iletve hogy lehet visszahozni alvó állapotból, mert bár a HDD működését jelző LED folyamatosan világít, és a Pi nem ad képed de nem is reagál semmire.

(#25204) Luskan válasza MaCS_70 (#25202) üzenetére


Luskan
tag

Aktív HUB-ot nem ajánlom, mert gyenge. Én is azzal használom a külső merevlemezem, de megbántam. :( Elsőnek egy mobil racket és 2,5"-os HDD-t kötöttem rá, de nem bírta ellátni elég árammal az usb3-as hub és emiatt időről időre megsérült a fájlrendszer. Most egy usb2-es külső merevlemez van rajta (ennek csak 500mA kell), de így meg már egyszerűbb lenne saját táppal.

(#25205) azbest


azbest
félisten

Ha valaki usb-lan adaptert venne, akkor ne ezt vegye a geekbuyingról [link], mivel ócska rd9700 chipsetes és 10 megabitet sem tud kezelni, de nem is ismeri fel alapból a raspbian. A régi supportos kommentben normális chipsetet említettek, de hát eltelt azóta pár év és most már csak szemét van helyette :)

[ Szerkesztve ]

(#25206) albinolynx válasza Sándor -P20- (#25201) üzenetére


albinolynx
őstag

Én abszolút kezdő vagyok, ennek tükrében olvasd.
OMV-t néztem egy darabig, de örülök, hogy nem foglalkoztam vele. Sima raspbian-t futtatok. Rpi3, 2.5A-es táppal. Lite-hoz úgy olvastam, hogy a 2GB kártya megfelel. (A gui-t talán egyszer használtam, csak lusta vagyok váltani egyelőre lite-ra.)
Torrentezés erről megy (transmission). Ezzel kapcsolatban van egy apró bug.
Adattárolóként egy maxtor m3 portable 1TB hdd van rákötve. Aktív használatban van, nem tapasztalok problémát.
Hálózati másolás érezhető, de ettől eltekintve kiszolgál mindent (CAD munka, filmezés, torrent megy egyszerre általában gond nélkül). Most szeretném majd rákötni az usb nyomtatót is.

Ingyen sajt nincsen, csak az egérfogóban.

(#25207) toth_janika válasza MaCS_70 (#25202) üzenetére


toth_janika
őstag

Szerintem sem kell külső táp a vinyónak... Én egy S7E gyorstöltőjével (talán 2,1A) használom a Pi-t, rákötött 1 TB Samsung USB3-as vinyóval. Megy rajta torrent (deluge) meg OSMC. Néha csinál olyat (kb 2 hetente), hogy sorozat közben, amit SMB-ből kap, újraindul... Nem találtam még megoldást rá, de nem hiszem, hogy a táp lenne gyenge, mert amúgy nem jelez semmit a Pi... Egyszer csak elszomorodik, újraindul és megy utána tovább... Ezt mondjuk nem tudom miért van...

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#25208) MaCS_70 válasza toth_janika (#25207) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem lehet, hogy a töltő túl okos ehhez a feladathoz, és variál az áramerősséggel? A PI-hez a sima, stabilizált, egyéb okosságoktól mentes tápegység az ajánlott.

Az kétségtelenül megvalósulhat, hogy a PI meghajtja a HDD-t, de szerintem nagyon nem árt, ha van némi tartalék is a rendszerben.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25209) Pemex


Pemex
csendes újonc

Sziasztok, van valakinek ötlete 7 colos touchscreen kalibrációra Jessie Lite-hez, ahol nincs X server ?
Kalibráció nélkül nem használható a touchscreen sajnos. Valamilyen konstansokat kell megadni, de ennek kiszámolására vannak programok... amiket találtam azok egyike sem működik X nélkül :-(

(#25210) Sándor -P20-


Sándor -P20-
senior tag

Én is taralékok, és az ésszerű túlméretezés híve vagyok. (talán mert karbantartóként ténykedek, és totál pipa vagyok amikor valami ki van hegyezve, és pont az a kicsi plussz kellene amit kispóroltak... :W )
Ezért is gondolom úgy, hogy nem az alaplapon nővelem meg a config álomány módosításával az USB-ből kivehető áramot, hanem külön táplálom meg a HDD-t.

Tápnak egy 15W-os iparit szemeltem ki, állítható kimenettel.

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#25211) wassermann válasza Sándor -P20- (#25210) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Alapos, de drága megoldás. Egyszerúbb egy új, korszerű USB-s külső vinyót venni. Ezeknél, a belső energia management figyel már arra, hogy sose terhelje túl az USB-t. Pl. egy 2TB-s SEAGATE Expansion Portable, mindenen elindul, aminek USB-je van:

[ Szerkesztve ]

(#25212) Noxy válasza wassermann (#25211) üzenetére


Noxy
veterán

Hát nem tudom, de nekem ezeréves HAMA aktív USB hub-n lóg 2db 2.5-s USB-s vinyó + a Wi-fi stick, de soha semmi bajom nem volt az energiakezeléssel.

[ Szerkesztve ]

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#25213) Sándor -P20-


Sándor -P20-
senior tag

A TV-n és a PC stick-en (Modecom Free PC) nekem is 1-1 külső tápos USB hub-on lódnak a HDD-k.
A Stik-en egy 1.5 terás Samsung dolgozgat, a TV-n egy 500 Gigás LG volt amíg a stick át nem vette médialejátszó szerepkört. Most próbára az 500-as menne a PI-re, de ide egy min 2 Terásat szánok.
Mindkettő szépen dolgozik, sosem volt vele semmi gondom.
A NAS-nál a lehető legkevesebb alkatrészt szeretném felhasználni.
Táp, Pi, HDD.
230 + UTP a csatlakozás.
Az OMV-t pedig tudom kezelni a HTML felületén.
Legalábbi Móricka még ezt hiszi.... :F :U

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#25214) CHIPman


CHIPman
nagyúr

Üdv.
Memóriakártya nélkül áramot adva kellene legyen bármi jel HDMI-n, illetve a zöld lednek fel kéne villannia bármennyi ideig is? Nem tudom eldönteni, hogy az alaplap halt-e meg, vagy a microSD, és hirtelen nincs másik microSD nálam.

Eladó Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition - hardverapro.hu/tag/chipman

(#25215) Noxy válasza CHIPman (#25214) üzenetére


Noxy
veterán

Nem.
Nem.
Pc-s kártyaolvasód sincs? Vagy más eszköz amiben ki próbálhatnád?

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#25216) RAiN91


RAiN91
őstag

Sziasztok

Mennyire használható a Windows 10 a korábbi Pi-ken?

(1, 2, vagy Zero). Nem találtam youtube videót, mindegyiken csak a telepítést mutatják.

Egy tőzsdeszerű programot szeretnék futtatni, ami az Excellel van összekapcsolva, és fél másodpercenként frissíti az adatokat. Saját gépemet semennyire nem akasztja meg, de a Pi bírná?

Az az elképzelés, hogy egy telefon töltőről lenne meghajtva (úgy olvastam, 1A-es elég lehet), Kapna egy UTP kábelen netet. És a saját számítógépemről szeretném elérni hálózatról, amikor épp megy a saját gépem, valami remote controlos programmal, Pi pedig akár 0-24-ig futna.

Ez így működő képes lehet? Köszi :)

(#25217) azbest válasza RAiN91 (#25216) üzenetére


azbest
félisten

nem desktop windows 10 van rajta, hanem IOT verzió. Ezen kívül arm processzor van api-ben, nem fog az intelesre fordított program futni rajta.

(#25218) RAiN91 válasza azbest (#25217) üzenetére


RAiN91
őstag

És Virtualbox-ról megoldható lenne az Excel futtatása?

(#25219) azbest válasza RAiN91 (#25218) üzenetére


azbest
félisten

persze, ha futtatod egy pécén a virtualboxot akkor az tud emulálni egy pécét. A raspberry pi-vel nem fogsz futtatni virtualboxot.

A pécén írhatsz programot visual studióval, amit le tud fordítani a raspberry pi -n futó win10 IOT -ra. Például villogtathatsz ledet. [link]

Itt egy videó a win10 iot-ról pi3-on [link]

[ Szerkesztve ]

(#25220) RAiN91 válasza azbest (#25219) üzenetére


RAiN91
őstag

Köszi. De akkor ha jól vettem ki a szavaidból, nem tudom Raspberry-vel megoldani a problémámat, igaz?

[ Szerkesztve ]

(#25221) azbest válasza RAiN91 (#25220) üzenetére


azbest
félisten

Nem. A raspberry-n nem olyan windows fut, amilyet te szeretnél.
Ha esetleg androiddal, androidos excel appal is megoldható, akkor elvileg van pi3-ra valamilyen alap android változat.
Ha linux alatt megoldható, akkor abból desktop változat is van a pire, de persze azért kompromisszumokkal.

(#25222) RAiN91 válasza azbest (#25221) üzenetére


RAiN91
őstag

Értem. Sajnos Linux alól nem indul a program, és mindenképpen Excel kell neki, más office programokkal nem működik.

[ Szerkesztve ]

(#25223) Aryes válasza RAiN91 (#25216) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nekem nem világos: az Excel maga minek kell a feladathoz? A leírásod alapján egy Windows-on futó programról van szó, ami frissít egy Excel táblát. Vagyis egy program módosít egy fájlt. Ehhez minek a gépre telepített Office?

(#25224) vargalex válasza Aryes (#25223) üzenetére


vargalex
félisten

Gondolom az alkalmazás nem natívan ír xls file-t, hanem Microsoft Excel API-n keresztül. Utóbbihoz kell telepített Excel.

Alex

(#25225) Aryes válasza vargalex (#25224) üzenetére


Aryes
nagyúr

Sejtettem. Pedig natívan írni se lenne nagy dolog, én már csináltam php-ból is.

(#25226) RAiN91 válasza Aryes (#25225) üzenetére


RAiN91
őstag

Sajnos nem nagyon értem a témát : )

Az Excel tábla végig fut, képleteket írtam bele, és a VBA is fut.

(#25227) CHIPman válasza Noxy (#25215) üzenetére


CHIPman
nagyúr

Úgy voltam vele, hogy ha nem kifejezetten az SD halt meg, akkor nem lennék előrébb. De sajnos az történt.

Eladó Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition - hardverapro.hu/tag/chipman

(#25228) Aryes válasza RAiN91 (#25226) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akkor neked egy intel-es hdmi stick kellene, esetleg egy win10-es tablet, ha másra nem használnád, 1G rammal kilóra lehet venni sok helyen.

(#25227) CHIPman: jobb lett volna, ha a RPi halt volna meg?

[ Szerkesztve ]

(#25229) CHIPman válasza Aryes (#25228) üzenetére


CHIPman
nagyúr

Nem feltételeztem semmit, de a hardveres gond nálam nagyobb probléma, mint a szoftveres.

Eladó Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition - hardverapro.hu/tag/chipman

(#25230) vadkörte válasza Sándor -P20- (#25213) üzenetére


vadkörte
addikt

Az OMV-hez nem kell asztrofizikai diploma. "Csupán" némi logika, meg linux-os ismeretek.
Mire akarod használni a Pi-s NAS-t? Azért szuperszámítógépeket megszégyenítő teljesítményt ne várj tőle. :D

Üdv. V. Körte

(#25231) Sándor -P20- válasza vadkörte (#25230) üzenetére


Sándor -P20-
senior tag

Torret + médiaszerver.
Minden eszközről jó lenne elérni az állományokat, + stream. (Telefon(ok) Tablet. Asztali PC, de az több mint egy éve nem igazán volt bekapcsolva)
Jelenleg egy Modecom Free PC dolgozik egyedül. Erről szeretném levenni a "torrent" terhét. Ráadásul macerás úgy csinálni vele bármit, hogy a párom rajta faceül (szépen magyarul) és filmet néz.
Szal néhány funkciót, (torent és adattárolás) szeretném róla leválasztani.

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#25232) MaCS_70 válasza vadkörte (#25230) üzenetére


MaCS_70
félisten

Linux-ismeretből egészen minimális. Nekem nullaközeli linuxos múlttal sosem volt hiányérzetem az OMV-on.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25233) King Unique válasza Sándor -P20- (#25210) üzenetére


King Unique
titán

Az ilyeneken nem feltétlen érdemes mindig erőltetni a 2,5"-os külső HDD-ket, illetve egy 3,5"-os külső tápos megoldás nyilván problémamentesebb tápellátás terén. Vagy, ha mindenképpen előbbi kell, akkor célszerűbb lett volna olyan külső házat venni, amelyen van külön DC tápbemenet.

(#25211) wassermann:
A mindenen azért kicsit túlzás...Ezekhez eleve USB 3.0 port ajánlott a stabil tápellátás miatt, illetve USB 2.0-nál Y-kábeles megoldással 2 db port. Vagy pl. a jobb TV-ken szokott lenni ilyen célra 1 A-es port.

[ Szerkesztve ]

(#25234) SzaChe


SzaChe
tag

Szerbusztok,

Kicsit eltér Pi témától, de hátha van valami ötletetek..
Raspberry pin fut osmc, plusz transmission, és egy USB-s 5.1 hangkártya generálja az 5.1hangot az aktív hangfalaknak.
A Tv nek van SPDIF hangkimenete, a usb-s hangkártyának pedig spdif in.. Pl.: HBO nak vannak 5.1 hangú műsorai.. Ha optikai kábellel össze van kötve a tv a kártyával, akkor sincs semmi hang a hangfalakon.. TV-n külön be van állítva hogy spdif en jöjjön hang.. valakinek van esetleg valami ötlete?

köszi

Ne vitatkozz hülyékkel! Lealacsonyodsz az ő szintükre, és megvernek a rutinjukkal!

(#25235) vadkörte válasza Sándor -P20- (#25231) üzenetére


vadkörte
addikt

Ezzel azért boldogulni fog.
Lényeg, - szerintem - hogy a stream és a letöltés ne fusson egyszerre. Egy próbaképp RPi2-re telepített OMV-ről streameltem 3 eszközre filmet (1 PC + 2 telefon) Kodi-val lejátszva (sima SMB, nem NFS) és 20-75% közötti prociterheléssel dolgozott. Így szerintem az RPi3-mal sem lesz komoly gondod, ha nem viszed túlzásba. :)

(#25232) MaCS_70:
Így van. Minimális linux ismerettel el lehet boldogulni. Az OMV elég felhasználóbarát. Nem olyan csicsa, mint egy Synology DSM de egy szervernek a kezelő felületét nézegetem a legkevesebbet.

Üdv. V. Körte

(#25236) wassermann válasza King Unique (#25233) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, a régi külső vinyóknál ajánlott külsó táp. De ez a 2TB-s SEAGATE Expansion Portable valahogy tényleg vigyáz mennyi áramot vesz fel. Talán induláskor energiát gyűjt a "spin up"-hoz (nem mértem ki, de valószínű).

A lényeg, hogy használtam PI3-on egy 1200mA.es táppal simán. Mellette még DVB-T vevő és vez.nélküli bill. egér vevője a Pi-re dugva.

(#25237) toth_janika válasza MaCS_70 (#25208) üzenetére


toth_janika
őstag

Köszönöm! Hamarosan beszerzek egy rendes gyári tápot neki! :))

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#25238) Sándor -P20- válasza King Unique (#25233) üzenetére


Sándor -P20-
senior tag

Egyenlőre azért a 2,5"-os HDD, mert az van.
Egyébként mindenre nyitott vagyok. Ami köt az az 5V, és az USB... :F
5V-os tápból egy 15W-ost (3A) rendeltem.

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#25239) King Unique válasza wassermann (#25236) üzenetére


King Unique
titán

Azért ezt nem feltétlen lehet így kijelenteni, mert pl. az USB 2.0 port névleges értékei (5 V 500 mA) eleve kicsit karcsúak a 2,5"-os (külső) merevlemezekhez. Illetve itt még a kábel hossza, illetve maga a gazda (gép) is számít, ami az alábbi videóban (~10:40 és 13:55) látható. Na meg adatmentő szakemberek még PC-n is Y-kábelt szoktak javasolni, vagy eleve USB 3.0 portot.

Egyébként egy ilyen késleltetett indítás, lassabb felpörgetés valóban van egyik-másik típusnál. Illetve a bennük lévő HDD áramfelvétele is számít. Ha nálad stabilan ment, akkor ok. De attól még nem feltétlen egy ilyen mini PC az ideális tápellátás szempontjából.

(#25238) Sándor -P20- :
Ha a fenti képen lévő típust akarod mindenképpen használni, akkor a külső extra tápellátáson, illetve aktív hubon kívül más hirtelen nekem sem jut eszembe.

[ Szerkesztve ]

(#25240) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Szervusztok!

Használja-e valaki közületek a Pi-t routerként (pl. usb-s hálózati adapterekkel)?

Tapasztalatokra volna szükségem. Pl. milyen szoftverrel használja, felmegy-e pl. Openwrt, vagy ZeroShell, ezekről is kérdeznék konkrét tapasztalatot..., tud-e a Pi wifije AP módban működni? És még volna pár kérdésem.

(#25241) MaCS_70 válasza sellerbuyer (#25240) üzenetére


MaCS_70
félisten

Emlékeim szerint van egy OpenWRT-származék RPI-re.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25242) Pulsar


Pulsar
veterán

OSMC-n lehet valahogy konzolt előcsalni?
Nincs hálozat, tehát nincs ssh, pont ezért kellene a konzol :)

(#25243) vargalex válasza MaCS_70 (#25241) üzenetére


vargalex
félisten

(#25244) #73029888


#73029888
törölt tag

Sziasztok

Volt RPi 3 gépem,anno Retropie futattam és a Dosbox jól futott nagyon.

Tudnék olcsón venni ismét.

Érdeklődnék hogy milyen a gyári oprendszere,mennyire használható? (Van már rendes 3D támogatás?)
Ubuntu Mate használható?

Köszi a válaszokat.

(#25245) MaCS_70 válasza Pulsar (#25242) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha a kikapcsológombbal kilépsz, nem rendes konzolos elérést kapsz?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25246) MaCS_70 válasza vargalex (#25243) üzenetére


MaCS_70
félisten

Amikor erre kerestem, vajon miért nem ezt találtam? :) :F

Az OpenWRT egyébként beállítható úgy, hogy 4G stickkel simán modemként működjön a router előtt?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25247) wassermann válasza Pulsar (#25242) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A parancssorhoz az OSMC-t le kell állítani, de nem a "Gép kikapcsolása", hanem a "Kilép" gombot kell választani, ezután kell nyomni egy "Esc"-et:

"Navigate to the power icon in Kodi
Select Exit
Press ESC on your keyboard
Login to your device"

(#25248) PHoNX


PHoNX
tag

Sziasztok!

Valakinek sikerült osmc alatt a pi3 saját bt modulját a2dp-re rávenni? Ha valakinek van ésszerű és belátható ötlete azt megköszönném!

(Nem jutok dűlőre vele sajnos.... :( )

(#25249) Pulsar válasza wassermann (#25247) üzenetére


Pulsar
veterán

Nincs kikapcs gombom, de a betáplálás menüben van olyan hogy kilépés, én is erre tippeltem, de ezt megnyomva felugrik egy teljes képernyős osmc logo, majd ujra kodi. :D
De az esc-et bem próbáltam, megnézem ugy. Köszönöm.
Neked is MaCS_70 :R

(#25250) MaCS_70 válasza Pulsar (#25249) üzenetére


MaCS_70
félisten

Kikapcsológomb alatt a főmenüben megjelenő képernyőgombot értettem. :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.