Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25651) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Valaki próbált már PI3 al TV t nézni
a DIGI online vagy UPC horizont tal ? :U

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#25652) csmarcell válasza csmarcell (#25614) üzenetére


csmarcell
csendes újonc

Ezzel a problémával még soha senki nem találkozott, vagy ennyire triviális a kérdés?

(#25653) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

Ma osmc-t (2017. februári) újraindítottam és elfelejtett a kezdőképernyő beállításait. pl. egyéni háttér, 5 db kiegészítő "ikon" alul, időjárást jelezze, filmeknél tartalom görgetés, stb...
Érdekes, még ilyen nem volt.

(#25654) cigam válasza csmarcell (#25652) üzenetére


cigam
félisten

Passz, a 7-essel próbáltad?

DonThomasino
Horizon tuti nem megy, ahhoz silverlight kell. A Digi féle HTML5-ös oldal még akár működhet is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#25655) wassermann válasza Keef_Lee (#25653) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem is csinálta múlthéten. Az okát nem tudom, de szerencsére volt egy "backup"-om a beállításokról. Azt betöltöttem és minden jó lett újra.

(#25656) Keef_Lee válasza wassermann (#25655) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Annyira nem néztem át, hogy ezenkívül is elfelejtett-e valamit. Remélem nem. A backup-ot addonnal készítetted, vagy valamilyen fájlokat direktbe lementettél?

(#25658) wassermann válasza Keef_Lee (#25656) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az OSMC-ben van ilyen beépített opció. Én azt állítottam be az összes beállításról csináljon mentést... ez nem egy nagy fájl, mintha image-t mentenél

(#25659) Keef_Lee válasza wassermann (#25658) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Tényleg, mintha láttam volna ilyet még anno az első beüzemeléskor. Aztán azóta nem is foglalkoztam vele. Szerintem ezt én is beállítom.
Köszönöm.

(#25661) azbest válasza cigam (#25654) üzenetére


azbest
félisten

lehet valami drm megoldás is kell hozzá, böngészőben pedig lehet, hogy a chrome tudja, de pl a chromium nem biztos (bár lehet át lehet másolni libet hozzá). Böngészővel a másik baj, hogy teljes képernyős lejátszásnál a nagyítást a proci végzi és az akad. Kodi alól azért jó a videolejátszás, mert opengl es-segítségével van megjelenítve, teljes képernyőre téve. Szóval effektíve hardveres a skálázás is. A desktop linuxon viszont a lejátszás akár hardveres is lehet, de a nagyítás már procierő (pl vlc esetén vagy youtube esetén ezért nem sima a teljes képernyős lejátszás). Meg lehet csak olyan böngészővel megy jól a html5 videó nagyítás nélkül, amit a pi-re felkészítettek.

Most nem tudom hogy áll a pi3-as android, hogy azon a horizon vagy digi app tud-e lejátszani. Ott meg lehet a hardveres video gyorsítás nem megy, ha jól tudom.

[ Szerkesztve ]

(#25662) D28


D28
tag

Halli.

Transmission ügyben szeretnék kérdezni.

Nemrég vettem egy RPi 3-at és nem vagyok valami jártas a linux rendszerek világában, még. Első körben ezt a torrentes dolgot szerettem volna elindítani de nem nagyon sikerült. Addig eljutottam h vnc-n tudom vezérelni a pi-t, illetve formatáltam (ext4) a rádugott 2,5" vinyót (csak ez van rákötve).
[link] - Ezen, illetve egyéb neten talált beállítási leírásokat követve sem igazán akar elindulni a letöltés, vagyis elindul és ez az üzenet fogad: "Error: permission denied".
Egy tippem van h mi lehet a probléma. D-link go-rt-n300 nevezetű routerem van és nem igazán találtam meg h hol is kellene ezt a portátirányításos dolgot végrehajtani (az UPnP fül alatt jelzi a portot és h transmission, de a router menüje nem is olyan mint amik le vannak írva a tutorialokba, pl itt: [link] nincs is meg ez a típus).

Nem tudom h elegendő infót írtam-e le ahhoz h segítséget kapjak, mi lehet a probléma, mit tegyek?

[ Szerkesztve ]

I don't know whether to laugh or vomit.

(#25663) peter1998 válasza D28 (#25662) üzenetére


peter1998
tag

Ez a hiba üzenet a rossz jogosultságok miatt van. Első körben adj 777-es jogot a mappának. Ez egy nagyon súlyos biztonsági hiba. Ha így működik akkor finomhangold a beállításokat.. sudo chmod -R 777 /mappa/kalap
A routered hasznlati utasítása.[link]

[ Szerkesztve ]

(#25664) tvamos válasza tvamos (#25639) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az Amazonon van ilyen 23 USD-ért. Ezt esetleg próbálta már valaki?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#25665) D28 válasza peter1998 (#25663) üzenetére


D28
tag

Azért a használati utasítást megtaláltam, nem vagyok ennyire sügér :DDD csak hát nem igazán látom benne azt a részt amit kellene. Olvastam a jogosultságokról is és próbáltam beállítani h jó legyen (pl a linkelt cikk is kitér erre) de akkor ezek szerint nem sikerült a mutatvány.

Félreértés ne essék, utána akarok olvasni rendesen ennek az egésznek csak az nem 1 2 nap és gondoltam h addig menjen a seed. :D (Én elhiszem h súlyos a hiba, de mint említettem jelen pillanatban sajnos elég szegényes az ismeretem és nem vagyok benne biztos h jól értem h mikor hol kell minek mit adni.)

De akkor elég valószínű h mégis porosodik a sarokban egy kicsit a gép amíg felszedek némi tudást.

Esetleg aki tud valami oldalt ajánlani (akár konkrétan ebben a témában) azt szívesen fogadom, ami nem kőkemény szakmai fórum hanem kezdő szellemben írja le a témát. (Ez csak megkönnyítené az életem, ha nem igazán van ilyen akkor majd keresgélek úgyis.)

Köszi a válaszod!

I don't know whether to laugh or vomit.

(#25666) azbest válasza tvamos (#25664) üzenetére


azbest
félisten

Így kiragadva 1-1 eszközt kicsi az esélye, hogy bárki használta volna. Tölts le drivert hozzá és a windows inf fájlban nézd meg, hogy milyen chipsetes lehet. Az alapján lehet jobb eséllyes rákeresni a neten, hogy működik-e a pi kernelével.

Futólag olvastam, hogy RTL8812au chipsetes 5Ghz AC-s wifi elvileg működhet, de lehet azzal is van plusz munka.
Ezen az oldalon sorolnak pár ilyen dongle változatot [link]

A nagyon olcsó donglekben mt7610u (leánykori nevén RT2870) is lehet, arra kétes a támogatás, bár odroid alá van aki azt írja, hogy sikerült fordtani drivert, szóval talán raspire sem teljesen esélytelen.

[ Szerkesztve ]

(#25667) tvamos válasza azbest (#25666) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nekem nincs ilyen, meg másmilyen sincs egyelőre. Épp az a kérdés, milyet vegyek. Nem akarok rögtön venni ötöt, hátha valamelyik jó lesz.

Végülis azt írja az eladó, hogy raspbian. Ha nem megy, ráuszítom a PayPalt.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#25668) azbest válasza tvamos (#25667) üzenetére


azbest
félisten

ezért mondom, hogy töltsd le a driverét azoknak, ami szimpatikus. A driverből ki kell derüljön, hogy milyen chipsetes. Ha a chipset megvan, abból ki kell derüljön, hogy lehetséges-e használni vele.

Per pillanat nem úgy tűnik, hogy csak bedugod és működik. Az általad használt oprendszernél is utána kell nézni, hogy benne van-e már a támogatás (raspbiannál más kernel lehet, mint libreelecnél vagy ubuntunál vagy másnál).

[ Szerkesztve ]

(#25669) tvamos válasza azbest (#25668) üzenetére


tvamos
nagyúr

Jó, így már értem. Meg sosem próbáltam ilyesmit.

A juzer manual azt irja, hogy RT2870STA.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#25670) azbest válasza tvamos (#25669) üzenetére


azbest
félisten

Aha, akkor az a mediatek mt7610u lesz (felvásárolta a ralink céget, régen RT2870 volt a neve a chipnek). Arra mintha rosszabb lenne az esély. Az odroidnál ráadásul nagyon gyenge 5GHz-es sebességet írtak a linuxos driverrel. Aliexpressen 8 dolcsi körül is vannak már külső antenna nélküli ilyenek.
Szerk: bár lehet kézi fordítással működésre lehet bírni [link]

Régebbi, 5GHz-es, de nem AC-s például a RT5572 , amiből szintén sokféle eszköz létezik

[ Szerkesztve ]

(#25671) tvamos válasza azbest (#25668) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez nekem nem sikerul. De mindegy is, mert nem szallit Europaba az elado, mashol meg nem latom ezt a bigyot. 50 USD az e-bay-en, annyit nem er.

(#25670) azbest válasza tvamos (#25669) üzenetére
Hat, ez szerintem jo lesz. Nem tul nagy a valasztek, meg a hatteranyag. Azt remeletem, azert a egyszerubb lesz.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#25672) azbest válasza tvamos (#25671) üzenetére


azbest
félisten

kicsit kutakodtam aliexpresen (mostanában jobb árakat találok ott, mint ebayen)

RTL8811AU, [CF-915AC].

RTL8812AU CF-912AC

RTL8881AM, antennás 12 dolcsi körül [CF-916AC]

mt7610u [KBT001641]

MT7612U EP-AC1601

van még jópár fajta, csomó comcast brandes változat is. 10-15 dolcsi közt már van választék. De hogy melyik a tuti, annak utána kell olvasgatni :)

(#25673) tvamos
megveheted őket amazonon hirdető kínai eladóktól is :DDD

[ Szerkesztve ]

(#25673) tvamos válasza azbest (#25672) üzenetére


tvamos
nagyúr

Biztonságos ezeket megvenni onnan? Akár mi is lehet a firmware-ben...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#25674) gabo89


gabo89
senior tag

Üdv!

Rpi Zero-mon az infra vevőt egy cpu hűtő csatlakozójába dugtam, majd annak a drótjait a pi lyukaiba dugtam, es ragasztottam. (ideiglenes megoldas...) Mivel kezdett kijönni, ma újra bekötöttem, de a nagy siettsegben a signalt és a gnd-t forditva kötöttem be. Marha meleg volt a pi, ezert gondoltam, hogy tuti elrontottam... Azóta jól bekötöttem, természetesen nem működik már az infra. A kérdésem, hogy a Pi is sérülhetett, vagy csak az infra vevő tsop?

indul a sörös aludni

(#25675) wassermann válasza gabo89 (#25674) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az ilyen kérdésekre szokták azt mondani: - Isten tudja!

De komolyabban: ami az IR-vevőn kívül még sérülhetett az a kártyán lévő táp, illetve a Pi I/O felületének adott csatornája... de próbálkozni kell!

(#25676) psg5


psg5
veterán

Hogy a bánatba tudom kikapcsolni openelec ben hogy ne dobalja fel allandoan a frissitest? 7.0.1.

F.K.T.

(#25677) cigam válasza D28 (#25665) üzenetére


cigam
félisten

Kezdjuk az elején: A leírásom a lite verzóra vonatkozik, nem a pixeles felületre. Ott nem a daemon van feltéve, ganem a gui verziója. Azt sem lehetetlen beröffenteni. Pl. pi user-ként lépsz be/használod, vagy létrehoztál egy saját felhasználót?
A df -h parancs kimenete hogyan néz ki? Ebből meglátjuk hogy melyik eszköz hova van felcsatolva.
A külső lemezen létrehoztál a transmission-nak egy mappát? nézzük meg a jogosultságait: ls -al /ide/csatoltad/fel

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#25678) wassermann


wassermann
Topikgazda

Sziasztok, valaki tud Pi 3-ra tunning értékeket. Nálam jelen pillanatban feszültség emelés nélkül, hűtőbordával (RAM-on nincs), így megy:

force_turbo=1
arm_freq=1230
core_freq=410
sdram_freq=410
gpu_freq=410

Valamelyik érték sajnos így, feszültség emelés nélkül határeset, mert feljebb már instabil

(#25679) envagyok válasza wassermann (#25678) üzenetére


envagyok
veterán

Pi zero w is érdekelne ilyen szempontból

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#25680) szasanyi válasza psg5 (#25676) üzenetére


szasanyi
félisten

Talán ha az updtae-et manuálisa állítod auto helyett? :F

(#25681) artiny


artiny
őstag

Mit okozhat az ha nincs eleg Amper amirol uzemeltetem a RPI 3 - at?
a power bankom csak 5V 1A tud. De ha errol megy a projektomban levo nyomogombok furan mukodnek. Van ket LED ami jelzi az eppen futo funkciot, es alig birom leallitani,egyikbol a masikba atugorni....ez okozhatja hogy nem kap eleg aramot?
alt. a notebookok USB je tobb AMpert tud leadni mint 1A ? (sima usb )

(#25682) Sándor -P20- válasza artiny (#25681) üzenetére


Sándor -P20-
senior tag

Y kábellel a powerbank két külön csatlakozójáról eteted a kicsikét..
Elméletileg úgy már jónak illene lennie.
Már ha van két kimenet. (A páromén 4 van..)

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#25683) psg5 válasza szasanyi (#25680) üzenetére


psg5
veterán

Hiába, akkor is feldobja...

F.K.T.

(#25684) -dino--


-dino--
csendes tag

Sziasztok, nemreg vettem egy RPi3 ketyeret, baromira nem vagom a linuxot, azon csodalkozom, hogy egyatalan idaig eljutottam, szoval segitseg kellene, jo szajbaragosan, ha lehet.

Kiiprobaltam egy ilyen tripla boot cuccot, mert erre szeretnem hasznalni a PI t

https://youtu.be/mGpk1mZOvcY

Szeretnek egy rendszert, medialejatszot, meg retropi bootot.
Tudatlan paraszt modon ossze is raktam majdnem elsore, de ahogy irtam kurvara nem vagom a linuxot, igy nem ertek par dolgot, pl raspbiant ha inditom rendszer alatt bedugok egy usb pendriveot, elinditok egy a rendszerben levo filekezelot, hogy a pendriveot renccer alatt kinyissam, latszolag fel is mountolja, mert latom az eszkozok kozott, de ha rakattentok megnyitas helyett a kovetkezo hibauzit kapom.

http://kepkezelo.com/images/54hkoho7a2lyj2hg8vi8.jpg

es nem tudom megnyitni a tartalmat..
Oooo, az az erdekes, hogy ha atbootolok erre a kodi medialejatszora, ezen a particion van filekezelo, valami NC szeru, es itt, siman tudom nyitni a pendriveot es tudok turkalni rajta, filmetlejatszani, zenethallgatni stb, szal nem kapok semmi ilyen hibauzit...de mondok jobbat a retropi alatt is van filekezelo, ott is megy minden ugy ahogy kene, csak a franya Raspbian alatt nem, ugy ahogy irtam. Mi lehet a gaz?

Ize, le tudna valaki irni szajbaragosan, hogy egy falusi taho is megertse?
Gondolom nektek egyszeru lehet a megoldas. :)

Koszi elore is!

[ Szerkesztve ]

(#25685) cigam válasza -dino-- (#25684) üzenetére


cigam
félisten

Milyen fájlrendszerü a pendrive? Ha ntfs, akkor a raspbian-ra kell az ntfs támogatás is. Add ki az alábbi parancsot:
sudo apt-get update
Majd ha végzett, akkor a
sudo apt-get install ntfs-3g
paranccsal telepítheted az ntfs támogatást.

Megtennéd, hogy ezt a "kurvara falusi taho" szlenget elhagyod?!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#25686) gabo89 válasza wassermann (#25675) üzenetére


gabo89
senior tag

A gpio-t hogy tudnam tesztelni, amig nincs uj IR?

indul a sörös aludni

(#25687) -dino-- válasza cigam (#25685) üzenetére


-dino--
csendes tag

Nem NTFS a pendrive, hanem ExFAT, igy is begepeljem a parancsot, amit irtal?

Szerk, de van sima FAT os pendrive om, azzal is ue a helyzet..azt sem tudom kinyitni :(

"Megtennéd, hogy ezt a "kurvara falusi taho" szlenget elhagyod?!"

Rendben, szepen beszelek, jofiu leszek, csak segitsetek.. :)

Koszi!

[ Szerkesztve ]

(#25688) D28 válasza cigam (#25677) üzenetére


D28
tag

Azt h konkrétan hol is rontottam el a történetet azt meg nem mondom de sikerült a mutatvány. Igazából a legelejétől újra kezdtem az egészet (vinyó csatlakoztatás miegymás) illetve megnéztem még pár cikket, videót és sikerült összeollózzam ami kell.
Szóval akkor egyenlőre megelégszem ezzel amíg rá nem olvasok részletesebben ezekre a dolgokra.
Köszönöm a válaszod.

I don't know whether to laugh or vomit.

(#25689) cigam válasza -dino-- (#25687) üzenetére


cigam
félisten

Nem, az az ntfs fájlrendszerhez kell.
Az sudo apt-get update az marad, ez frissíti az elérhető csomagok adatbázisát.
A sudo apt-get install exfat-utils telepíti az exfat fájlrendszer kezelőt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#25690) vadkörte válasza D28 (#25662) üzenetére


vadkörte
addikt

A Transmission-nel szívok én is. Napok óta bírkóztunk és feladtam. Sem KODI, sem Raspbian felől nem tudtam vezérelni távolról. Töltött, de, külső IP-ről (telefon, PC, stb...) nem fértem hozzá. Feltoltam az egyik tartalék kártyámra egy OMV-t, így tökéletesen működik, de... Sajnos mindig van egy de. A port nyitás az Istennek sem akar összejönni.
ASUS RT-N12D1 router-em van a legfrissebb gyári fw-rel. A WAN/Port Továbbítás menüpontban kitöltöm a rovatokat:
Szolgáltatásnév: Transmission
Port taromány: 6881:6889 (ezt ajánlotta a BitTorrent-et választva)
IP cím: megadom a Pi statikus IP-jét
Helyi port: megadom az általam választott portszámot (6881)
Protokoll: TCP
Bállítom az OMV-ben a peer port-ot a 6881-re, de ha fejre állok és ketyegek, akkor sem jó. A porttesztben a státusza Closed.
Vodafone Homenet mobilnetem van, az LTE kockám a WAN portra csatlakozik.

Üdv. V. Körte

(#25691) -dino-- válasza cigam (#25689) üzenetére


-dino--
csendes tag

megcsinaltam, feltelepitette, ujra is inditottam, de ugyan az a hibauzenet :(

(#25692) cigam válasza vadkörte (#25690) üzenetére


cigam
félisten

A vodafone modemen mi van beállítva apn-nek? standardnet.vodafone.net vagy internet.vodafone.net? Ez utóbbira kellen állítani, mert csak így jut ki trükkök(NAT, tűzfal?) nélkül az internetre. Szóval lehet végig jó volt csak a Voda hálózatán akadt el.

-dino--
Pedig ennek így működnie kellene. Más tippem nincs. A
sudo blkid
parancs kiemenete hogyan néz ki?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#25693) csmarcell válasza cigam (#25654) üzenetére


csmarcell
csendes újonc

Felraktam az OE 7.0.1-et, 1 napig ment a "kworker" jelenség nélkül.
Sajnos itt is jelentkezik a probléma.
Valami ötlet?
Jó lenne tudni mi indítja a folyamatot.

(#25694) -dino-- válasza cigam (#25692) üzenetére


-dino--
csendes tag

"sudo blkid
parancs kiemenete hogyan néz ki?"

http://kepkezelo.com/images/ulu3og1fo1o7knpohp1d.jpg

[ Szerkesztve ]

(#25695) vadkörte válasza cigam (#25692) üzenetére


vadkörte
addikt

"A vodafone modemen mi van beállítva apn-nek?"

internet.vodafone.net az alapértelmezett APN. A kocka tűzfala és a WAN port pingelésének tilása engedélyezve van. A NAT szimmetrikus (lehet még cone) a UPnP beállítások tiltva vannak.

Üdv. V. Körte

(#25696) azbest válasza cigam (#25692) üzenetére


azbest
félisten

Nem fordítva? Az "internet" a tömörítős és natolós fajta szerintem: [link]

(#25697) -dino--


-dino--
csendes tag

Ejszaka az jutott eszembe, hogy lehet a raspbian ala beepitett filemanagger nem jo, illetve azert irja ki a hibauzenetet. Kerdes, van e valami masik filekezelo, ami ad jogosultsagot is mindenre? Lehet csak ezzel van baj, nem? Hogy csinaljam? Koszi.

(#25698) cigam válasza azbest (#25696) üzenetére


cigam
félisten

Lehetséges, fórumról szedtem össze az infót, ott úgy írták. A voda oldalán nem találtam hivatalos leírást róla.

vadkörte
Mijen "kocka tűzfala" A voda routeren is be van kapcsolva a tűzfal, és a rádugott routeren is? Vagy hogyanéz ki ez most?

-dino--
A most rádugott pendrive biztos exfat-ra van formázva? Mert a rendszer szerint (16bites)fat-ra van formázva.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#25699) -dino-- válasza cigam (#25698) üzenetére


-dino--
csendes tag

`A most rádugott pendrive biztos exfat-ra van formázva? Mert a rendszer szerint (16bites)fat-ra van formázva`

Igyvan, a foton csak sima FAT os pendrive volt benne, de ExFAT al is ugyan ez a helyzet, vagyis azt sem tudom nyitni, gyakorlatilag mindegy milyen formatumu a pendrive. Latni latja a rendzer, de nem tudom megnyitni. Nem lehet, hogy valami jogosultsagal van baja?
Ami meg erdekes lehet a filekzelo latja a masik ket particiot, de azokat sem tudom megnyitni, ugyanugy, mint a pendriveot.

(#25700) kbhuinfo


kbhuinfo
tag

Kinőttem a pi-t, kéne valami erősebb, több rammal (4-8 mag, 2-4 GB). Néztem médialejátszókat, pi-klónokat, jetson tx1-et. Nyilván olcsóság és passzív hűtés fontos - mit ajánlotok? Előre is köszönöm!

Van egy szint, ami felett nem mész egy bizonyos szint alá...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.