Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19251) kilozsul


kilozsul
aktív tag

Ha már makró előtét... ERRŐL van valakinek tapasztalata? Méretre pont jó lenne az 50mm-es obimra. Használt ilyet valaki?

(#19252) Anubis_9 válasza ccs2929 (#19250) üzenetére


Anubis_9
őstag

Hát az egyik obi 67-es, a másik 62-es... :F

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#19253) Zozzant válasza ccs2929 (#19250) üzenetére


Zozzant
addikt

[link]
43-as a hátsó menete ha leszeded az univerzális 52-67-es felfogatóról. Step up gyűrűkkel bárhova feltekerhető, én főleg 43-49 (és 52, 58) step up gyűrűkkel használtam, sőt szerintem jobban illeszkedik és biztosabban középre kerül mint a rugós univerzális felfogatóval (abban lehet tologatni ide-oda a cuccot).

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#19254) qnadam válasza imyourfriend (#19219) üzenetére


qnadam
veterán

ha csak a záridőtől függ, akkor szerintem fénybeszűrődés lesz az.

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#19255) Clemi


Clemi
veterán

Sziasztok!

Utcai mászkálós obit szeretnék a készletembe. Eddig két obit néztem ki, de nem mivel nem ismerem őket, megkérdezem, hátha van valakinek tapasztalata róluk. EOS-550D vázra használnám, így EKV 35mm amiben gondolkodom.

- Sigma 24mm f/1.8 EX DG ASP
- Canon 24mm f/2.8

(#19256) Schuby válasza Anubis_9 (#19249) üzenetére


Schuby
aktív tag

a 18-105 -ön mindenhol belelóg a raynox kerete, nagy fekete négyzet közepén kerek lyuk, de a 70-300 az nagyon tuti, én is azzal használom

x230, N53SN, D7200, BV6000S

(#19257) Cassidey válasza Clemi (#19255) üzenetére


Cassidey
senior tag

Az rémlik, inkább a 28mm-t szokták dicsérni, nézz utána annak is. :)

(#19258) Clemi válasza Cassidey (#19257) üzenetére


Clemi
veterán

Közben nézelődtem, és az 52mm-es szűrő menetet is figyelembe véve a Canon 28/2,8-as a fő jelölt.
A kérdés persze maradt, van-e valaki, aki ismeri használta, mik a tapasztalatok vele, mint mászkálós obi.

(#19259) m3ss válasza Clemi (#19258) üzenetére


m3ss
veterán

h.rom-nak van 28 2.8, bar o 5d-n hasznalja. ez pl azzal keszult, biztos van tobb is...azt mondja pontos a fokusz, 2.8-on is jol rajzol. es 40 korul ki lehet fogni. mondjuk croppos vazra en nem vennek ilyen obikat, sztem streefotora sem idealis de te tudod mire van szukseged...

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#19260) Clemi válasza m3ss (#19259) üzenetére


Clemi
veterán

Oksa, köszi! Croppos vázra akkor te mit csavarnál fel ez helyett "street" fotóra?

(#19261) fattyu válasza Clemi (#19260) üzenetére


fattyu
veterán

hozzájárulási nyilatkozatot...

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#19262) Deadzone41 válasza fattyu (#19261) üzenetére


Deadzone41
őstag

:DD

(#19263) m3ss válasza Clemi (#19260) üzenetére


m3ss
veterán

fattyu +1 :DDD
amugy "klasszikus streetfotora", emberek utcan, ilyesmi...vmi 18-55 stabis is jo lenne sztem. de cropra ott a 17-50 2.8 tamron is, nem draga, ezert sem latom ertelmet az ilyen fenyeros 24-28mm koruli obiknak apscre...
ha inkabb epuletek akkor meg vmi nagylatobb.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#19264) fattyu válasza m3ss (#19263) üzenetére


fattyu
veterán

sokan szeretik az ekv 35öt. azért egy stop ide vagy oda nem mindegy :D dofban főleg. Nekem az ekv 50 a mániám. kéne nekem egy 35 1.4

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#19265) Clemi válasza m3ss (#19263) üzenetére


Clemi
veterán

Akkor csak, hogy tisztán lássunk :)

Van egy úgynevezett "alapobim" ami jelen esetben az a bizonyos EF-S 15-85 3,5-4,5 ami jól rajzol, bár nem valami nagy fényerejű. Van mellé egy Tamron 70-300 telém, az a jobbik fajta, ami szerintem szintén elég jó obi, főleg a 100e körüli árához képest.
Ha csak úgy mászkálni akarok és közben amit látok lefotózni, ahhoz valami olyasmi obira gondoltam, ami egyrészt könnyű, másrészt nem túl nagy és inkább nagylátó viszont én fix-re gondoltam ilyen célra. Ez most nem feltétlenül emberek fotózása (ismerem az új szabályokat) hanem minden, ami érdekes lehet.
Ez a 40-50e körüli ár az, amit most rá tudok erre szánni.
Ha ezeket nézzük, akkor egy 17-55 2,8 Tamron valahogy nem az ideális választás, mindezek mellett persze ha most vennék alap zoom obit, tuti az egyik lenne, amiből választanék.

(#19266) Mikisys válasza Clemi (#19265) üzenetére


Mikisys
őstag

Ha a 15-85-öt sem tudod kihasználni(?), akkor minek még egy hasonló tartományba eső kicsi-fix objektív?
Pont az az előnye a zoom objektívnek jelen esetben, hogy ilyen "mászkálós" célokra igen jól alkalmazható.

Üdv!

(#19267) Anubis_9 válasza Schuby (#19256) üzenetére


Anubis_9
őstag

Nagyon jó! :C Ma megrendeltem délelőtt, látva a képed egyáltalán nem bántam meg! :R

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#19268) .DLL válasza Clemi (#19265) üzenetére


.DLL
veterán

Nekem is 28mm-em van csak Sigma és 1.8-as. Imádom, nekem már ez a kitobim...
De ezzel már inkább a normál látószögnél tartasz (45mm), ha ennél szélesebb kell, akkor marad a 24mm-es obi. Nyilván egy palacsinta lenne jó neked, mint a 40 STM, de ilyenről egyelőre nem tudok EOS vázra.

Amúgy ha barátja vagy a manuál fókusznak akkor nézelődhetsz M42-es obik között is.

[ Szerkesztve ]

(P.H.)

(#19269) Clemi válasza Mikisys (#19266) üzenetére


Clemi
veterán

Egyet ne felejts el, fotózni egy fix obival és egy zoom obival ég és föld. De igen ki tudom használni 15-85-öt csakhogy most fix obival akarok fotózni, ami kicsi könnyű és nem ordít jó messziről, hogy mekkora kályhacsővel fotózok.

.DLL Köszi van és volt manuál üvegem. Nekem nem megy vele a fókuszálás (a hang és fény visszajelzés valahogy nem pontos a vázamon egyik obival és egyik chipes adapterrel sem). Persze ha van idő állítgatni, akkor nincs gond (pl állványon és makrózás) de valahogy egyik se hozta ki belőlem, hogy na innentől le se veszem a vázról. Sajna a szemem nem az igazi hiába van erősebb dioptria korrekciós lencse a kereső előtt

Igen, játékban van nálam a 24mm-es obi is, (a Sigma és a Canon) de egy kis előny a 28mm-es obinál, hogy van egy készlet 52mm-es szűrőm és felcsavarható napellenzőm.

[ Szerkesztve ]

(#19270) imyourfriend válasza .DLL (#19268) üzenetére


imyourfriend
őstag

FX-re nézegettem én is a Sigmákat, de az f/1.8 EX darabok egyedül képközépen jók, képszélen eléggé siralmas amit nyújtanak, nem tudom DX-en hasonló e a helyzet.

(#19271) gab.m válasza Clemi (#19269) üzenetére


gab.m
senior tag

A Sigma 1.8as nagylato fixei pont, hogy eleg nagy darabok, szoval ha ez kriterium, akkor lehet, hogy jobban jarsz a 2.8as Canonnal, az szerintem joval kisebb. (Nikonos vagyok, csak volt ilyen nagylato Sigmam)

-- Eladó cuccok: Világítástechnikai szett, Slik állvány Giottos fejjel, Dell U2312HM IPS monitor --

(#19272) Clemi válasza gab.m (#19271) üzenetére


Clemi
veterán

Köszi, igen rájöttem én is, hogy elég méretes darab.

Most 60/40 a 28-as Canon javára eddig :) Képminőség (a stab nélküli verziókra gondolok) szerintetek? Láttam pár képet, de jobb szeretem a személyes tapasztalatot meghallgatni.

(#19273) Surfym@n válasza Clemi (#19272) üzenetére


Surfym@n
senior tag

Szubjektíven 28/2.8-ról:

Kedvenc mászkálós obim volt 350D-n, aztán 40D-n. Croppos vázon amúgy is alapobinak minősül. Imádtam vele point&shoot "üzemmódban" lövöldözni.

Amit nagyon szerettem benne, az az volt, hogy a távolság&rekeszskálának köszönhetően beállítottam, hogy 5.6-as rekeszen 3m-végtelenig (8-on 1m-vételen) legyen éles minden, s rekeszprioritás módban villámgyorsan meg tudtam mindent örökíteni egy kézzel minden állítgatás nélkül, mint vmi 500Ft-os eldobhatós csodával :)

A kép közepe már fényerőn is karcolt, képsarok egy stop után szintén penge lett.

Este 2.8-nak köszönhetően könnyedén s pontosan talált fókuszt középen, s 50/1.8-cal ellentétben AF módban nem mozdult el a fókuszgyűrű.

Torzítás elhanyagolható volt, CA-ja minimális, LR kapásból eltüntette mindkettőt importnál (objektív profil alapján)

5D-n már nem próbáltam, ott már 28-70/2.8L "helyettesíti", de tény, hogy a 40D 10Mpixelét szépen kiszolgálta.
Azért az L-es üveg minőségét nem érte el rajzolatban s kontrasztban, viszont utómunkával ez a diffi szépen csökkenthető :)

Filmes üveg lévén azért becsillanásra hajlamos érdemes filléres gumis napellenzőbe invesztálni.
52-es szűrőkkel barátkozik, szóval olcsón fel lehet szerelni.

Összegzésképp: Öröm vele fotózni, szívesen gondolok vissza azokra az időkre. Nagyon sok mindenre "megtanított", amire most így utólag jöttem rá :))
(lábzoom, képkomponálás...)

[ Szerkesztve ]

28 év és 2.8-as rekesz felett már nincs mese...

(#19274) Clemi válasza Surfym@n (#19273) üzenetére


Clemi
veterán

Ezer köszönet a kimerítő véleményedért :R Pont ilyen tapasztalatra vártam :)) Úgy gondolom ezek után a kérdés eldőlt, a 28-as javára. Pont ilyen point&shoot lövöldözésre akarom én is használni. Beállítom az 5,6-os blendét és csak lövök azonnal, ha valami érdekes bevillan a képbe.
Művészkedni, meg komponálni pedig ott van nekem a 15-85.

(#19275) Surfym@n válasza Clemi (#19274) üzenetére


Surfym@n
senior tag

Szívesen. ;)

Azonban pont a 28as fixxel fogsz kreatívabb, s "fotósszeműbb" lenni, mivel a zoom és a képstabi hiánya valamint a relatíve nagy fényerő ösztönözni fog téged erre. Csak szánj rá időt, légy nyitott s fogékony.

15-85 meg megmarad minden másra. :))

[ Szerkesztve ]

28 év és 2.8-as rekesz felett már nincs mese...

(#19276) kilozsul


kilozsul
aktív tag

Szerintetek van bármi különbség? [OBI1, OBI2 :F Én nem vettem észre valamit, vagy ez keményen el van árazva?

(#19277) Mr.Csizmás válasza kilozsul (#19276) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

beragadt készlet, 50 a normális ár. edigital érdekesen kezeli a témát :D új cikkszám, új ár módon szokták a leárazást. (xe-1 kitből is van ott 350k-ért, miközben már a feléért megkapod okosban :DDD)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#19278) kilozsul válasza Mr.Csizmás (#19277) üzenetére


kilozsul
aktív tag

Értem, köszi! :)

(#19279) fattyu válasza Surfym@n (#19273) üzenetére


fattyu
veterán

becsill :D na igen.

mondjuk én a régi 35/2-t használom és szeretem is de a becsill az eléggé ergya valóban :D

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#19280) End-ru válasza fattyu (#19279) üzenetére


End-ru
aktív tag

Szolid flare :D

„A mélység nem cél, hanem figyelem, türelem és önmagad csendje.”

(#19281) Clemi


Clemi
veterán

Nem találok megfelelő infót :( Valaki homályosítson fel légyszi, hogy az UV(C) és az UV(0) szűrők között mi a különbség. Gyanítom, hogy valami köze van a hullámhosszhoz, de ha linkelne valaki erről olvasnivalót, megköszönném :)
Mindez csak azért mert tennék az obi elejére valami üveget, ami védi a véletlen karcolásoktól a lencsét, és a lehető legkevésbé rontja a képminőséget.

(#19282) Wa2x_ válasza Clemi (#19281) üzenetére


Wa2x_
veterán

= napellenző

..: Old Honda's never die - they just get faster :..

(#19283) WhiteWalker válasza Clemi (#19281) üzenetére


WhiteWalker
nagyúr

Az UV szürő szerintem tök felesleges... A fényellenző védi , tök felesleges rá egy szürő.

(#19284) Clemi válasza WhiteWalker (#19283) üzenetére


Clemi
veterán

Köszi de ezt a vélemény vonalat én is ismerem :) Ehhez csak annyit, hogy utálom az objektíven a napellenzőt, ami jelen esetben hatványozottan jelentkezik, mivel egy diszkrét kicsi (28/2,8) objektívet akarok védeni, ami a feltett napellenzőjével pont 2x akkora lesz :)

(#19285) m3ss válasza Clemi (#19284) üzenetére


m3ss
veterán

ha ennyire a meretre hajtasz vehettel volna egy eosm-et 22mm-es obival ;) szaladgalosnak pont jo, zsebbe befer...mondjuk a 28-nal azert kicsit dragabb kombo, de nem sokkal...

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#19286) .DLL válasza m3ss (#19285) üzenetére


.DLL
veterán

Vagy akkor már ott a hatalmas m4\3 kínálat pici olcsó gépekből és pici, 2.0-nál jobb fényerejű obikkal, sok kombináció még nem is néz ki "profinak", így kevésbé kelti fel az utca embere figyelmét, de gondolom nem akar még egy rendszert venni. =(

(P.H.)

(#19287) Clemi válasza m3ss (#19285) üzenetére


Clemi
veterán

Köszi :) Akkor állítsuk szembe, hogy eladtam két obimat és az új (illetve másik használt, csak épp a kívánt gyujtótávú fix) megvétele után még pénzem is maradt (pl szűrőre) vagy az eladásból befolyt pénzhez még tegyek hozzá 4x annyit hogy vegyek egy új rendszert.

(#19288) m3ss válasza .DLL (#19286) üzenetére


m3ss
veterán

ja, talan m43-nal is sok ekv 35 koruli fix obi van...de eosm nem teljesen mas rendszer legalabb :P tudja mostani obikat/vakukat is hasznalni vele. egy nagy obi butan nez ki rajta, de ha arrol van szo ra lehet rakni...de muanyag 50-es siman jo meretben is.
40 2.8 foleg jo lehet.
egy dolgot sajnalok, hogy 11-22-t alig latni...nincs is aukcioban ebayen...mondjuk 1-2 ev mulva, mire eltunnek eosm-ek mennyibe fog kerulni majd egy ilyen nagylato amit nem lehet mas gepre rarakni? 40e? :DDD
eosm, 11-22, 40 2.8, nd szuro, kis allvany, csokolom. legjobb turistakombo.

(#19287) Clemi ezt a hsz-t most nem sikerult kibogoznom :DDD amugy nem olyan draga ez, 45-ert vettem garis eosm-et, huszonegy volt talan a 22-es obi ujan...bar ez utobbi meg nem erkezett meg.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#19289) imyourfriend válasza Clemi (#19287) üzenetére


imyourfriend
őstag

Nyilvánvaló, ha kell egy kis objektív akkor már vegyél egy másik rendszert hozzá. :DDD

(#19290) Clemi válasza m3ss (#19288) üzenetére


Clemi
veterán

Na akkor mégegy nekifutás: Eladtam két obimat, amiből összejött 50e, így ebből meg tudtam venni a 28/2,8-at 40-ért, amit ha rácsavarok az 550D-re, akkor szerintem egy jó point&shoot cucc van a kezemben. Nem nagy, nem nehéz, (kicserélt nyakpánttal, vagy csukló pánttal) nem feltűnő (kivéve ha rácsavarok egy obi méretű napellenzőt), így egy kézzel simán tudok fotózni, bárhol bármikor.
Ehhez minek vettem volna még egy vázat? Na persze ha ad valaki egy végtelenített bankkártyát, naná hogy betárazok én is egy tuti FF gépet a megfelelő objektív parkkal, meg egy zsebben eférő csúcskompaktot, amiből senki nem nézi ki elsőre, hogy mire is képes :D De maradjunk a realitások talaján, erre futja ezt kell szeretni és kész.

Az eredeti kérdésemre persze senki nem válaszolt, hogy mi a különbség az uv (c) és az uv (0) jelölésű szűrők között.

A nézetet ismerem, miszerint felesleges, mert csak ront a képen, ha meg ütközik az obi, akkor a fémházas szűrő szépen letöri az objektív műanyag szűrő menetét, a napellenző meg ilyenkor felfogja az ütést.
Nem szándékozom csapkodni az objektívet, ellenben az előző alap obimon pont úgy lett egy bazi karc a frontlencsén, hogy rajta volt a napellenző, ugyanis szemből ütődött neki a bringám egy alkarészének. Ez pont olyan dolog, hogy minek a fólia az edzett üvegű telefon kijelzőre. Ja csak a nejem telóján 1 hét után megjelentek az apró kis karcok, pedig semmi fém nem volt a közelében. Volt hiszti rendesen! Na azóta neki is fólia van a kijelzőn, amit havonta cserélek és kész.

Az UV szűrő képminőség rontásáról meg csak annyit, hogy kipróbáltam korábban, hogy Hoya UV(C) szűrővel és anélkül csináltam állványról képet ugyanarról a témáról (tájkép épületekkel), de az égvilágon semmi különbséget nem találtam 100-150%-os nagyításban sem. Lehet hogy szar a szemem, de ez az igazság.

[ Szerkesztve ]

(#19291) Cassidey válasza Clemi (#19290) üzenetére


Cassidey
senior tag

Nem csináltad rosszul, en a filmes vázamra akarok egy pancake-et ugyanilyen megfontolásból.:) Meg egy rendszert nem akarok elkezdeni építeni es nem is fogok.

(#19292) Fotonhámozó válasza Clemi (#19290) üzenetére


Fotonhámozó
senior tag

Lehet nagyon láma lesz a kérdés, előre is elnézést érte! Legutóbbi naplemente fotózáskor tűnt fel, hiába rekeszelek, nem válik szép csillaggá a fényforrás képe (C EF 70-210 f/3.5-4.5 USM). Korábbi sorozatnál feltűnt, hogy f/16-nál adta a legszebb csillagformát a Nap (felette talán a diffrakció miatt nem?). Emlékeim szerint akkor nem volt az obin UV szűrő. A múlt vasárnap rajta volt, f/22-től f/29-ig próbáltam több beállítást is, alig van eltérés a végeredményben. UV szűrő (Hoya Pro1 Digital MC UV(0) ) ilyen formán beleszólhat a képalkotásba?

A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

(#19293) sajtc5


sajtc5
csendes tag

Sziasztok!
Nikon D70s-hez szeretnék egy táj, város és a család fotózására is alkalmas zoomot. Többek javaslatára egy Tamron SP AF 17-50 Mm F/2.8-ban gondolkozom. Ebből tényleg létezik stabi nélküli és tényleg szebb a képe? Ha igen, akkor hol árulnak ilyent? :) Ha van vmi más javaslat, akkor szívesen veszem.

(#19294) Clemi válasza sajtc5 (#19293) üzenetére


Clemi
veterán

Igen, tényleg létezik, de szerintem már csak használtat kapsz stabi nélküli változatban.

(#19295) schawo válasza sajtc5 (#19293) üzenetére


schawo
titán

[link] (a cím ellenére ez nem a VC változat)
[link]
[link]
[link] (ez se VC-s)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#19296) sajtc5


sajtc5
csendes tag

És tényleg jobb, lehet a rajzolata, mint a vc-snek???
Tudtok ennél jobb alternatívát ajánlani?

(#19297) Byk01 válasza schawo (#19295) üzenetére


Byk01
senior tag

Tamit ebay-ről? Nem ajánlott.
Persze az árkülönbözetből be lehet kalibráltatni.

Egyébként itthon boltban 105 ezer körül van: [link]

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#19298) schawo válasza Byk01 (#19297) üzenetére


schawo
titán

Jah, akkor ezek szerint van még újonnan nem-VC változat. :) :R

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#19299) madle válasza schawo (#19298) üzenetére


madle
őstag

Sziasztok,

szeretném cserélni a Sigma 17-70 2.8-as Macro obimat, és lényegében tanácsotokat szeretném kérni, hogy egy hasonló árkategóriás, (~55k) gyújtótávolságú és fényerejű objektivet tudtok e ajánlani?
Ha lehetséges Canon-t szeretnék, a 18-55 IS II-essel én igazából meg voltam elégedve, de arra cseréltem a Sigmát, viszont nekem nem nyerte el a tetszésemet a rajza. Igazából nem vagyok nagy fotószakértő, hobbi szinten nyaraláson és ilyen olyan kis kiruccanásainkon fényképezgetek. Ezért jó lenne olyan mindenes obi!

Köszönöm előre is! :)

(#19300) Byk01 válasza schawo (#19298) üzenetére


Byk01
senior tag

Ma volt a gépemen is, a Tripont kivitt egy-egy Nikon és Canon verziót a Fotófesztiválra. A VC-st nem próbáltam.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.