Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) kiskornel válasza madgie (#3992) üzenetére


kiskornel
addikt

Köszönöm a választ.

Bár nem biztos, hogy jó. Dare írta, hogy keressek rá. Hááát. Jó pár órámba telt.

Centering defect az lesz, hogy a szélén ellágyul. Azt nem írja, hogy aszimmetrikusan. (forrás Photozone.de)

Szerintem az amit leírtál a "decenter" probléma lesz. Ha lesz időm erre is rákeresek, de egy pár fórumban azt írják, amit te is írtál.

Dare2Live: ehh. Ezt a tanácsot (keress rá a neten) mindenkinek, minden problémájára be lehetne írni... csak akkor minek ez a fórum. Bár most jól jött ki...

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4002) madgie válasza kiskornel (#4001) üzenetére


madgie
titán

"Centering defect az lesz, hogy a szélén ellágyul. Azt nem írja, hogy aszimmetrikusan. (forrás Photozone.de)"

Az nem a szférikus aberráció? :)

(#4003) hcs57 válasza kiskornel (#4001) üzenetére


hcs57
őstag

A lényeg: a lencsék középpontja egy egyenesre esik. Ha mégsem, akkor ez a Centering defect, ami a széleken ellágyulást eredményez.. központosítani kell a lencséket.

[ Szerkesztve ]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#4004) kiskornel válasza madgie (#4002) üzenetére


kiskornel
addikt

Remélem megbocsátanak, hogy idézek (photozone.de test FAQ):

Q: What is a centering defect ?
A: A centering defect originates in a misaligned lens element or lens group. The result is a blurry corner, an off-coplanar projection (symmetrical blur) or object edge shadows. A centering defect is normal to some degree - there's simply no perfect lens out there, not even a Leica. Generally centering problems are more obvious with large aperture lenses and they're more frequent with budget (third-party) lenses.

és a link: ITT (CTRL+F "Centering")

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4005) madgie válasza kiskornel (#4004) üzenetére


madgie
titán

Köszi a linket! Amúgy ultra nagylátóban nincs olyan, ami ne lenne ilyen.

(#4006) Dare2Live válasza madgie (#4005) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

mármint milyen?

Center defectes? Már hogyne lenne....

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#4007) jorden06


jorden06
senior tag

Haligali.
Na, két dologról szól a kérdésem, nem tudtam hova írjam, ide jöttem:
Szóval egy Minolta Dynax 3L gépre (analóg, filmes DSLR) szeretnék nézni egy tele obit.
Tanácsotokat kérném, hogy milyet tudtok ajánlani , tapasztalatok, és hogy szerintetek, melyik a legjobb ár/érték arányban. Nem tudom, hogy vannak-e különbségek a digitális, és analóg DSLR-ek obiai között. Lényeg a lényeg az illető "közelebb akarja hozni a vaddisznót :D (vadász)" Úgyhogy ha tudtok segíteni, előre is köszi a válaszokat. Ja még annyit, hogy ne 200e Ft-os fixeket ajánljatok,hanem egy olcsóbb obit (ha van) , valamit korrekt áron, egy korrektul rajzoló, frankót
Előre is köszi a választ
Üdv

[ Szerkesztve ]

(#4008) philoxenia válasza jorden06 (#4007) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Esetleg?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#4009) kiskornel válasza madgie (#4005) üzenetére


kiskornel
addikt

Egyet értek veled.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4010) Zozzant válasza jorden06 (#4007) üzenetére


Zozzant
addikt

Ha előtte lelövi könnyebb lesz közelebb hozni:) Bocs, BUÉK!:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#4011) Reset Elek válasza jorden06 (#4007) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

analóg, filmes DSLR????

Bámulatos, holt tart a technika....
:DDD

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#4012) Szten Márs válasza jorden06 (#4007) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Szerintem ebben a topicban próbálkozz: [link]

Egyébként analóg, filmes SLR, nem pedig filmes DSLR, ilyen ugyanis nincs :) A D a szóban a digitálist jelöli.

(#4013) jorden06 válasza Szten Márs (#4012) üzenetére


jorden06
senior tag

Sorry, a tudatlanságomat, de kösz a topic linket :B :B

(#4014) kiskornel


kiskornel
addikt

Nem értem. Szinte minden videoban, amit a youtube-on találok a táskákba fedetlenül teszik be a lencséket. Egyik lencsére se teszik fel a kupakokat...
Sőt, itt még a fényképezőre se tette fel a kupakot, hogy ne koszolódjon el az érzékelő...
Ez így helyénvaló?

Link

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4015) Reset Elek válasza kiskornel (#4014) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Nem, nem helyénvaló.
Védd a gépedet és az objektívjeidet, ahogy csak tudod!

Sokan a objektívre vesznek egy UV szűrőt, amit rátesznek, és többet le sem veszik, így védik a frontlencsét a portól, karcoktól.

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#4016) johnjohn


johnjohn
addikt

Ha Valakit érdekel :Kedvenc objektívem testvére, 35-70/2.8 NIKKOR AF D nálam üldögél eladásra !
Felteszem az aprók közé .

(#4017) Cassidey válasza kiskornel (#4014) üzenetére


Cassidey
senior tag

az furcsa, h a gepen nincs semmi. szerintem az obikupak nem gaz, mi baja lenne a taskaban? en se teszem vissza, ha olyat fotozok, h cserelgetni kell, raer ha vege a dolognak, vagy hazaertem. persze ha idonk mint a tenger, es a fotoalanyunke is, mert csak egy fa, akkor ellehet szoszolni a pakolaszassal. :)
ezek a dolgok hasznalati targyak, nyilvan vigyaz rajuk az ember, mert nem olcso, vagy munkaeszkoz, de az objektiv van erted, nem te erte.

(#4018) Zozzant válasza kiskornel (#4014) üzenetére


Zozzant
addikt

Nem helyénvaló, de neki mindegy szerintem a szponzorok állják a félévente obi és gépcseréket. Nem lelkes magyar hobbifotós.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#4019) macskajancsi


macskajancsi
aktív tag

hi!
nem tudja valaki véletlenül, h a yashica/contax típusú bajonett kompatibilis-e a pentax K bajonettjével? ha igen, mennyire? (milyen funkciók működnek, mik nem...)

coito ergo sum...

(#4020) kiskornel válasza Zozzant (#4018) üzenetére


kiskornel
addikt

Cass, Reset, Zozzant: köszönöm a válaszokat.

Vannak dolgok, amit senki nem mutat meg, nem mondanak el. Többek közt az is, hogy mire kell ügyelni obik, gép esetében. Ezzel legtöbben már csak akkor találkoznak, mikor rákeresnek a google-ben a "miért pacás a képe a fényképezőgépemnek"...

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4021) Cassidey válasza kiskornel (#4020) üzenetére


Cassidey
senior tag

ranezel az obira, es latod ha belenyulkaltal, vagy van rajta vmi, akkor nyilvan letorlod. meg mindig kevesebb idot vesz el, mint a kupakok leszedegetese-visszatevese. a frontlencse vedelmere pedig en a nappellenzok mellett vagyok.

(#4022) Szten Márs válasza macskajancsi (#4019) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem, és mivel nem, semennyire.

(#4023) Viszlát


Viszlát
addikt

Elnézést a laikus kérdésért, de ma szembesültem először egy problémával, talán Ti tudtok rá megoldást. Fél órája fotóztam szabadban, kb -3 fok volt, amikoris bementem egy madárházba, ahol fűtöttek és meleg volt, mondanom sem kell, nem gyengén bepárásodott az uv szűrő. Nagyjából 20 percet vártam mire felmelegedett és törlés után nem párásodott be újra. Van ennek kiküszöbölésére valami trükk?

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#4024) Dare2Live válasza Viszlát (#4023) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

bezacskózás, lassú felmelegítés.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#4025) Viszlát válasza Dare2Live (#4024) üzenetére


Viszlát
addikt

Hja, ezekre jutottam én is. Akkor ezekszerint nincs hiperszuper akármi, ami taszítja a párát... :( :)

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#4026) Dare2Live válasza Viszlát (#4025) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

amit írtál az nem életveszély, ami nagyon fontos ha beviszed akkor ne fényképezz amíg fel nem melegedik.

egy -10C alá hült gépnél ha a hideg száraz levegőt még a gép felmelegedése elött váltja a meleg de magas páratartalmu akkor az pillanatok alatt lecsapódik a objektív belsejére, a tüköre AF rendszerre....
de igazából most az smdk... korszakába ez se életveszély "csak" erősen kerülendő.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#4027) madgie válasza Viszlát (#4025) üzenetére


madgie
titán

Én a kinti fotózás végeztével kikapom a CF-et a gépből, és minimum fél napig bele sem nyúlok a tatyóba, hadd melegedjen át szép lassan. Nem valószínű, hogy meghalna a hirtelen párától, de jót sem tesz neki.

(#4028) kiskornel válasza Viszlát (#4025) üzenetére


kiskornel
addikt

Zacskó. Másik topikba azt ajánlották, hogy páraszívó anyagot (olyan kis zacsikban szokott lenni) is tegyünk bele.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4029) Viszlát válasza Dare2Live (#4026) üzenetére


Viszlát
addikt

Igen, amint beléptem egyből, nem csak a szűrőn, hanem az egész külsején. Nem csináltam vele képet egészen addig míg meg nem száradt.

Köszi a reakciókat madgie-nek és kiskornelnak is. :K

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#4030) johnjohn


johnjohn
addikt

(#4031) Dare2Live válasza johnjohn (#4030) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

végülis semmi új. 60.000Ftért ez az optika walkaroundnak bestbuy. (Persze nem egy tami optikailag, meg nem is 2.8 de jóval olcsobb/nagyobbat fog át.)

hamár homár akkor
Tamron 70-200 2.8 slrgearon [link]
Tamron megentcsak igencsak odarakta magát. AFet mondjuk meg kell nézni.... csoda is lett volna ha tami vmi "tökéletest" megen "ocsón" ad ki. Mindig elszurnak vmit.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#4032) johnjohn válasza Dare2Live (#4031) üzenetére


johnjohn
addikt

Van róla teszt itt is !
A képminőség valószínűleg kárpótol a lassú AF-ért.

(#4033) Olivair


Olivair
csendes tag

helló
sony a-200 hoz keresek egy 18-50es sigma obi mellé olyan tele obit amivel lehet makrózni is, olcsóbbat olyan max 80k körül

eddig ezeket néztem:
Sigma 28-300mm F3.5-6.3 DG MACRO
Sigma 70-300mm F4-5.6 DG APO MACRO
Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 Di LD Macro

esetleg:
Tamron SP AF 90mm f/2.8 DI 1:1 Macro (bár ez árban necces)

nekem a 70-300as sigma volt eddig a legszimpatikusabb
vagy ha tudtok jobbat ajánlani hasonló árban...

[ Szerkesztve ]

(#4034) Dtomi válasza Olivair (#4033) üzenetére


Dtomi
őstag

Tamron SP AF 90mm f/2.8 DI 1:1 Macro Ezzel tudsz makrózni is a többivel nem igazán...

"Megvan a saját véleményem - kemény vélemény -, de nem mindig értek vele egyet."

(#4035) rumos14 válasza Olivair (#4033) üzenetére


rumos14
nagyúr

ezekre az telékre tudtommal csak a marketing osztály íratja rá azt hogy macro, valójába köze sincs hozzá az obinak.
sztem lehet hogy nem a 18-50-es sigma mellé, hanem helyette kellene obit keresned... tegnap volt szerencsém kipróbálni egy Sigma 17-70-est, nem macro obi, de már úgy kb. 6-7 cm-re talál élességet, elé raksz még egy 10k-s Raynox előtétet, és elég jó makro cuccod lesz. csak vásárlás előtt ellenőrizd, hogy nem backfocus-os-e. lenne egy elég jó alapobid, gondolom a macro fotózás csak egy speckó terület nem csak macr-ot lősz.
vagy ez? [link]

[ Szerkesztve ]

(#4036) johnjohn válasza Olivair (#4033) üzenetére


johnjohn
addikt

Az a két Sigma elég gyenge objektív, nem igazán jó vétel, a Tamron 70-300 már jobb, de nem igazi makro.A Tamron 90-es már inkább !

(#4037) Olivair válasza rumos14 (#4035) üzenetére


Olivair
csendes tag

köszi a válaszokat
a minoltát én is néztem, csak a fix obi télleg csak makrózásra jó én pedig másra is akarom használni (tájképek, természetfotó), és az a 70mm-es vég elég általános célra
úgyhogy szerintem a sigma+raynox a legjobb megoldás
de egy ilyen előtét nem befolyásolja az AF-et? vagy van vmi hátránya?

(#4038) Padam


Padam
aktív tag

Egyik haverom vett egy obit az ebay-en (sigma) és az egyik belso lencsen van egy kis piszok(vagy legbuborek?) garancia nincs ra, mert haszntaltan vette.

Nem tudjatok itthon ki foglalkozik a Sigma obik javitasaval? az info@hama.hu -ra mar irt levelet de nem jott valasz.

Elore is koszonjuk a segitseget!

(#4039) rumos14 válasza Olivair (#4037) üzenetére


rumos14
nagyúr

tudtommal nem zavar be az AF-nál, hátránya az hogy nyilván nem éri el egy dedikált macro obi képminőségét, de mondenhol azt olvasom, hogy az árát bőven megéri.
amúgy erről: [link] van szó, bár mos tcsodálkozom, mert korábban mintha 10k lett vonla az ára, ill. nem tudom, nem takar-e ki valamennyit az obi "látómezőjéből", mivel a hátsó réz átmérője csak 43mm :F

(#4040) Flashy


Flashy
veterán

én a Raynox helyett 4 darabos előtétlencsesort vettem vaterán (kicsivel olcsóbban mint a Raynox), igaz, hogy csak egy bizonyos menetre megy rá, nincs ilyen rugós izéje, de az embereknek legtöbbször csak 1 olyan obijuk van, amire érdemes rátenni; ha lesz másik, majd ahhoz is veszek maximum, az obi árához képest már semmi. érdemes meggondolni. engem a Raynox nagy műanyag berendezése zavart, asztalra letett gépnél el is akad néha (volt nálam kölcsönbe), talán a gagyi obiknak is jobb a belecsavart előtét mint ez a rugós csont az elejére csíptetve.

(#4041) Mercutio_ válasza Flashy (#4040) üzenetére


Mercutio_
félisten

Képminőségben viszont lealázza a Raynox ezeket a 4darabos lencsesorokat :K

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#4042) Flashy válasza Mercutio_ (#4041) üzenetére


Flashy
veterán

csináltam egy egyszerű tesztet amikor nálam volt a Raynox is. a fájlok nevében a 4D meg a 10D a 4 meg a 10 dioptriás előtétet jelenti, a Raynox 4 dioptriás. a homályosság meg azért van mert nem simítottam ki rendesen a pénzeket :) sajnos a kivágás nem pontosan ugyanarról a részéről van a képeknek mert ahhoz már lusta voltam, de egymás mellé téve se marad szégyenben a noname. (a sznobok kedvéért még egy extra horror: IS nélküli Canon kitobi :D ) én nem bántam meg a gagyit de nem akarok téríteni mert nem én árulom, csak megmutatom milyen, ha már megvan :)

[ Szerkesztve ]

(#4043) Zozzant válasza Flashy (#4040) üzenetére


Zozzant
addikt

én a raynoxot stepping ring-el szoktam felcsavarni, 43-as a menete, így a műanyag berendezés senkit sem zavar:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#4044) Chapel


Chapel
addikt

A mai velencei-tavas fotózás (szétfagyás) alkalmával volt szerencsém Hydra 100-400 metál obiját megsasolni,hát ja :) Kicsit utánna olvastam, kiváncsiságból és megakadt a szemem egy kommenten egy bolt honlapján...muszáj belinkelnem,nem tudom sírjak -e vagy röhögjek:

"Valaki tudna nekem arra a kérdésre válaszolni hogy ha van egy canon 450em vagy 40em és veszek rá egy ilyen obit akkor még mindíg jobb rajzolata lesz mint egy bridge gép obijának?"

Neki van pénze erre, én meg egy mezei telét alig tudok kiizzadni..no comment :DDD

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#4045) kiskornel válasza Chapel (#4044) üzenetére


kiskornel
addikt

A kérdés jogos! Ekkora gyújtótávnál már sokat szoktak torzítani az obik (az olcsóbbak). Úgy mondják "túl lágy" a képe. De nem ennek az obinak!
Nekem is van. Azt hittem először én is, hogy valami baj van vele, mert nagyon kihozza a képe a zajokat, főleg ha ISO-t kell nyomatni. Tehát 1:1-es crop-ra csak ISO100-on alkalmas. De aztán rájöttem, hogy nagy fénybe kell használni... utómunka kötelező hozzá, mert az én példányom "kicsit" kontrasztszegény.
Viszont jó hír, hogy a 450D fénymérőjét, mintha ehhez az obihoz tervezték volna. Nincs beégett ég (vagy legalábbis nagyon ritka).
Mozgó célpontra fókuszálni marha nehéz vele 400mm-en.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4046) Chapel válasza kiskornel (#4045) üzenetére


Chapel
addikt

Jogos,lehet,csak bosszantó ;] :)

Amúgy Hydra pont azt mesélte h szinte 0 utómunkát használ,ha láttad már a képeit akkor érted miért nagy dolog ez ;)

Egyébként mit jelent az hogy "az én példányom "kicsit" kontrasztszegény"valami mod van rajta,,vagy kifogtál egy "gyengébbet" a szériából :F

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#4047) rumos14 válasza Zozzant (#4043) üzenetére


rumos14
nagyúr

akartam is kérdezni, nem takar az obi látómezejáből egy ilyen előtét?

(#4048) ServerWorks


ServerWorks
tag

emberek!

vennék objektivet és 3 verzio lehetséges:

Sigma 70-200 f/2.8 II APO EX DG MACRO HSM (az uj II-es verzios) [link]
Sigma 100-300 f/4 APO EX DG HSM [link]
Canon EF 70-200 f/2.8 L IS USM [link]

van egy gépem, arra kéne egy normálisabb tele-zoom objektiv :B kinek mivel van tapasztalata esetleg? 100-300at nagyon istenitik, meg a 70-200nál lényegesen drágább... a canon és a sigma 70-200 között van

(#4049) Hth


Hth
tag

Szerintem ha van rá pénzed akkor a Canon70-200 + valamikor konverter mert igaz hogy az (IS) nem mindenható de ha kell akkor igen joljön ha van,és azt késöbb külön nem tudod megvenni. Az obi csere pedig általában igen nagy bukta.
Melesleg a Sigmának nemigen van ojan képminösége mint egy Canon L-nek

(#4050) ServerWorks válasza Hth (#4049) üzenetére


ServerWorks
tag

minöségben tuti Les minöséget hoz a 70-200 II meg a 100-300... a 100-300tol el vannak a külföldi fórumokon ájulva, és EF 300 f/4 -hez hasonlitják :K

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.