Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19151) Vikthor válasza anaqer (#19150) üzenetére


Vikthor
nagyúr

sajna nagy az istenek állatkertje...

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#19152) aleister válasza Freddy76 (#19148) üzenetére


aleister
veterán

Deal. :)

Írtam is ez ügyben a talis topicba.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19153) Freddy76 válasza Vikthor (#19149) üzenetére


Freddy76
addikt

Pláne ott... Voltam ott, eléggé körbe van kerítésezve, és van egy rakat tábla, amely az omlásveszélyre figyelmeztet.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#19154) OPiiPO válasza aleister (#19117) üzenetére


OPiiPO
addikt

Már megbocsáss, de ki vagyol Te, hogy ennyire megmond hogy a topic felhasználóit mennyire érdekli a középformátum? ;]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#19155) t_a_m_a_s válasza OPiiPO (#19154) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

ne kezd.... Szabin vagyok, nincs időm megint 50 fröcsögős hsz-t végigolvasni... :) ;)

[ Szerkesztve ]

Holnap majd jól beletépünk...

(#19156) aleister válasza t_a_m_a_s (#19155) üzenetére


aleister
veterán

No para, ahogy nézem poén volt. :)

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19157) gurabli


gurabli
senior tag

Sziasztok! Megvan az 50/1.8G üveg. Készítettem pár képet, megnéznétek, hogy szerintetek rendben van-e az objektív, megfelelőek-e a képek? Élesség, fókusz, stb.?
Nem volt sajnos túl sok időm foglalkozni vele, de remélem ebből meg lehet állapítani.
Köszönöm!

[link]
[link]
[link]
[link]

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19158) Vikthor válasza gurabli (#19157) üzenetére


Vikthor
nagyúr

az én szemeimnek ez fullextra, jó vétel volt!

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#19159) aleister válasza gurabli (#19157) üzenetére


aleister
veterán

Nem az igazi szvsz.

Az első kettőt vakuval lőtted. Gyanítom kézből. Beállt a záridő automatikusan 1/60-ra. DX-en fix 50-hez ez hosszú. 1/80 fölé ne menj!
Az első képen rossz helyen van a fókusz (nem a baba szemén). Hogy ez most AF hiba vagy user error, csak te tudod megmondani.
Az egyik képnél iso 1100-en vagy. Ez szintén nem jó. Maradj a natív 100-on.

Így csináld a tesztet:
- iso 100
- f1.8
- állvány
- vaku nélkül

Az, hogy mit fotózol, már rajtad áll. Lehet bármilyen mozdulatlan téma, térben sréhen elhelyezett kontrasztos mintájú tárgyak, vagy épp tesztábra.

Érdemes megnézned, hogy mit rajzol az obi a sweet point-on. Ez nálad kb f3.5-f4 környéke.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19160) yolan válasza aleister (#19159) üzenetére


yolan
őstag

az sweet spot nem :F

“A writer needs a pen, an artist needs a brush, but a filmmaker needs an army.” - Orson Welles

(#19161) aleister válasza yolan (#19160) üzenetére


aleister
veterán

Dede. :)

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19162) gurabli válasza aleister (#19159) üzenetére


gurabli
senior tag

Köszönöm!

Valahogy én is gy érzem, hogy jó, jó, de nem tökéletes, ennél élesebbnek kellene lenni. De most már teljesen elbizonytalanodtam, nem tudom megállapítani. Ez van velem az 55-200 vr-el is. Ott sem vagyok maximálisan megelégedve az élességgel. De lehet, hogy szintén csak én nem tudom jól megállapítani. Sajnos nem értek hozzá eléggé, nincs elég gyakorlatom, tapasztalatom.

1) Az első képen spot fókusz pont középen van, vagyis orrtól jobbra, szem alatt. Spot fókuszon lőttem, ennél a gyors mozgásnál nincs még esélyem sem változtatni a fókuszpontot, de szerettem volna a szemét elkapni:) Szerintem user error, nekem nem sikerült, de ezt meg nem mondom így utólag. Auto ISO választotta az ISO-értéket, vaku nélkül pedig nem nagyon ment volna, mert igen csak sötét volt a szobában.

De a kép minősége, ahol éles és a fókusz van, az megfelelő, ha ránagyítasz? Vagyis megfelelő a részletesség, élesség?

2) Itt elégedett vagyok az élességgel. A kit obin van a fókusz, spot, szintén auto ISO, sötét szobában, de ha jól emlékszem, letettem a gépet az asztalra. Kb. ilyesmit szeretnék kézből is:) Élesség, kép itt rendben van?

3) Fókusz az EXIT gomb közepén, spot, ha jól emlékszem A-1.8, iso auto=100. Ez mondjuk megfelelőnek tűnik, nem? Élesség, minden más megfelelő?

4) Fókusz szintén EXIT gombon, spot. Nekem ez is megfelelőnek tűnik.

Amire azt írom, hogy megfelelő, az valóban elég éles vagy ennek jobbnak kellene lenni?

Megpróbálom ma délután úgy, ahogy mondtad a tesztet. Igaz, állványom nincs, de majd lerakom a gépet. Milyen módban készítsem a képet, P, A, S?
És mi lenne a jó téma? Mondjuk az asztalon a szobában elhelyezek tárgyakat egymás mögé srégen, leteszem az asztalra a gépet és spot focus középen. Min legyen a fókusz? Először a legközelebbi tárgyon, majd a következőn, így tovább? Aztán mondjuk erről lövök pár képet f3.5-f4 környékén is, ugyanerről a témáról? A szobában elég kevés a fény, nem tudom hogy megy majd vaku nélkül:)

Köszönet!

[ Szerkesztve ]

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19163) gurabli


gurabli
senior tag

Van esetleg hozzáértő, lelkes fotós fórumtárs Pécsen, aki meg tudná ezt nekem nézni, segíteni leellenőrizni, kipróbálni az üveget és a vázat?

[ Szerkesztve ]

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19164) BigBlackDog válasza gurabli (#19162) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Vidd ki a szabadba, napfényes időben próbálkozz szerintem! Használj rekesz előválasztást ('A' üzemmód), vagy full manuál módot! A legtágabb rekeszértékhez képest kettővel szűkebb rekeszt használj! Lehetőleg ISO200-on lődd a képeket (ha jól tudom D3100-en ez a legalacsonyabb, natív ISO)! 1/100-as záridő alatt mindenképpen tegyed a gépet fix felületre vagy állványra és használsz önkioldót! Témának javasolnék valami hosszan elnyúló tárgyat, aminek egy adott pontjára fókuszálsz. Ezzel ellenőrizhető, hogy a kép legélesebb része valóban odakerült-e, vagy esetleg előrébb/hátrébb van. Valami hasonlót célszerű megvalósítani házilag, egyszerűbb eszközökkel (akár asztalra letett tárgyakkal).
Így meg kell mutatnia, hogy valójában mit is tud. :)

[ Szerkesztve ]

(#19165) aleister válasza gurabli (#19162) üzenetére


aleister
veterán

Állványnál nem baj, ha kevés a fény, mert ott mindegy az expozíciós idő. Ha kézből lövöd, akkor 1/80-ad-nál hosszabb ne legyen az 50-essel, de ha remegős a kezed, akkor inkább 1/100 s.
Ez kint nappali fénynél simán meglesz f1.8-on.
Fókuszt nyitott blendével, élességet f4-en nézz!

Egyszerűen tegyél 3 ceruzaelemet az asztalra egymás mellé 45 fokban a mélységbe eltolva. Velük egy síkban legyen a váz, és fókuszálj a középsőre.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19166) gurabli válasza aleister (#19165) üzenetére


gurabli
senior tag

Nagyszerű, ez is nagy segítség volt! Majd megcsinálom ezt természetes fénynél kint, illetve bent a szobában is.

Jól értem, hogy mindentől függetlenül (ISO, rekesz) arra törekedjek elsődlegesen, hogy min 1/80 vagy felette legyen az expozíciós idő, természetesen kézből lőve, közepesen remegő kézzel? Lehet, hogy azért mozdulnak be a képeim, illetve nem annyira élesek, amiket kézből lövök, mint amennyire szeretném, mert 1/50 vagy 1/20 is sokszor ez exp.idő?

Akkor megcsinálom az elemes képet, fókuszhoz f1.8-on, élességhez pedig f4-en (mivel az asztalra teszem majd a gépet, ezért gondolom az exp.idő itt nem számít, illetve amit beállít a gép f1.8 és f4 ISO 100 vagy 200 esetén. Spot fókuszra állítom.

Kb milyen messze legyen a gép az elemektől, vagy ez nem annyira lényeges?

Szerk: ezt megcsinálhatom az 55-200 VR telével is és 18-55 VR kit obival is, van értelme? Ott milyen értékeket kell használni?

[ Szerkesztve ]

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19167) aleister válasza gurabli (#19166) üzenetére


aleister
veterán

A reciprok szabály szerint min 1/75 s kell hogy legyen ( 1/(50*1.5) ). Ehhez a legközelebbi az 1/80 ugye.. Ennél rövidebb lehet, hosszabb nem, különben bemozdulhat, és az is életlenséget okoz.

A tárgytávolság olyan legyen kb, mint a linkelt képen. A munkatávnál nagyobb, de ne vesszen el a távolban sem.

Bármilyen obival megcsinálhatod, viszont ott értelemszerűen változni fog a max kitartható idő is. A 200-as végén az obinak ez 1/300 lesz, tehát 1/320-at kell elérned minimum.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19168) gurabli válasza aleister (#19167) üzenetére


gurabli
senior tag

Nagyon, de nagyon sokat segítettél! És most már valóban kezdem érteni! Persze majd gyakorlatban kiderül:)

Elkészítem majd a képeket és feltöltöm, remélem megfelelőek lesznek. De sajnos ezt csak késő délután tudom megtenni.

Akkor alapszabályként, ha éles képet akarok az 50/1.8-al, akkor arra kell törekednem, hogy kézből fotózva min 1/80, de inkább rövidebb legyen. Ezt S-módban tudom leginkább befolyásolni és állítani, amihez a gép automatikus állítja a blendét, és auto iso módban az iso értéket is, de használhatom mondjuk természetes jó fényviszonyok mellett akár fix 100-400-as ISO tartományban is, és szobában, kevés fény mellett, mehetek magasabb ISO-ra, akár 800-1600-ig is?

Szobában, vakuval (SB400, felfelé irányítva) mennyire változnak a fentiek?

[ Szerkesztve ]

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19169) A Zéé válasza gurabli (#19168) üzenetére


A Zéé
addikt

de ha S módba vagy, akkor a mélységélesség felett nem te uralkodsz :)
Jó az A mód, de mielőtt lősz ellenőrizd a keresőben a záridőt. Ha az hosszú, akkor emelsz az ISO-n. Nekem az Fn gombra van rakva az iso, szóval akár úgy is tudom változtatni, hogy nem veszem el a szemem a keresőről. Mozgó személyeknél, dolgoknál az 1/200 is simán elkél, szóval az 1/80 inkább csak statikusabb dolgokhoz jó.
Vaku annyiban változtatja, hogy ha A módban használod a vázat, és a vaku aktív, akkor automatikusan 1/60 lesz a záridő, ami a te esetedben már hosszú lehet. Vakuzásnál én mindig M módot használok, én állítom a záridőt olyanra, amilyen már jó, és a mélységélességet is én szabályozom, a vaku meg akkorát villant amekkora ezekhez a paraméterekhez kell.
Az auto ISO-t nem vágom, én nem használtam.

Just a simple Lineman...

(#19170) gurabli válasza A Zéé (#19169) üzenetére


gurabli
senior tag

Csak úgy szippantom be magamba a tudást:)

Úgy érzem, hogy az állandóan mozgó kislányomról azért készültek nem túl éles képek, mert úgy emlékszem 1/30 - 1/60 között volt a záridő. Megpróbálom majd 1/200 körüli értékekkel is.

Semmi kifogásom az ellen, hogy minél több mindent én állítsak, sőt, de úgy érzem ez aránylag lehetetlen egy izgő mozgó kisgyerek esetén... Valahogy rá kell gyúrnom erre, hogy rendesen működjön a dolog:)

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19171) aleister válasza gurabli (#19168) üzenetére


aleister
veterán

Remek! :)

Az a lényeg, hogy az ekv gyutáv reciprokát kell legrosszabb esetben kitartani. Neked crop-os vázad van, tehát megszorzod mindig az aktuális gyutávot 1.5-tel. Jelen esetben 50*1,5=75 -> 1/75. Mivel ez nem szabványos expo idő, ezért a legközelebbi beállítható az 1/80 s.
Ez fixnél könnyű, zoomnál figyelni kell, hogy épp milyen állásban vagy.

Nem kell ehhez S mód. Én 80%-ban A-ban vagyok, hisz a blende állításból adódó mélységélességgel éred el, hogy milyen legyen a kép hatása. Ha van időd mókolni, akkor kézi ISO állítással érdemes biztosítani a megfelelő záridőt. Ha nincs, akkor meg auto ISO.

A vaku összetettebb dolog. Teljesen más világ. Először lásd át az alapokat, aztán érdemes ennek utánaolvasni.

(#19170) gurabli:
Ez az 1/30-1/60 még a saját bemozdulásod kiküszöbölő reciprok-szabályhoz is kevés, nem hogy a téma sebességéhez. :)

[ Szerkesztve ]

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19172) matyi012345 válasza gurabli (#19170) üzenetére


matyi012345
őstag

Ha ez ilyen egyszerű lenne :DD

Ha eddig adott rekeszen mondjuk ISO 400 érzékenységen lőttél 20-addal, most meg csakúgy felhúzod 200-adra, akkor az érzékenységed felugrik 4000-re.

(#19173) hotkar válasza matyi012345 (#19172) üzenetére


hotkar
aktív tag

Azért kell kimenni a napra.

Ott meg az 1/4000-es záridő lesz a korlát (f/1.8-on biztosan). :D

(#19174) gurabli válasza aleister (#19171) üzenetére


gurabli
senior tag

Már nagyon várom a délutánt és remélem lesz egy kis időm szórakozni a géppel:)

Elsősorban most azt szeretném kideríteni, hogy a D3100 váz és az 50/1,8 obi rendben van, user error a gond. Ha tudom, hogy a váz és az obi OK, akkor már nyugodtabb vagyok, és tanulok, gyakorolok, tanulok, gyakorolok...

A vakura csak rákérdeztem, tudom, hogy teljesen más, most valóban vaku nélkül akarok belejönni a dolgokba, legalább valamilyen szinten. A vaku azért lesz fontos, hogy kevés fénynél is sikerüljön jó képeket csinálnom, de azzal majd később.

Mindenkinek köszönöm a sok-sok segítséget, majd jelentkezem a képekkel és tapasztalatokkal!

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19175) gurabli


gurabli
senior tag

Sziasztok!

Elkészültem a képekkel, íme: Link

Nekem úgy tűnik, hogy rendben van a fókusz és az élesség is, remélem ebben a képek alapján megerősítetek. A benti sorozatnál rajta maradt a lencsén a Dörr DigiLine UV Protect 58mm szűrő, a kint már nincs rajta.

Majd lőttem egy képet a kislányomról is, kézből. A fókusz a szemén van, szerintem ez most egész jó lett.

Kíváncsian várom a véleményeket! Esetleg a kislányomról készült képnél, ha úgy találjátok, hogy nem megfelelő a minőség, megírnátok, hogy min kellett volna változtatni, iso, rekesz, stb..

Köszönet :R

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19176) Larry303 válasza gurabli (#19175) üzenetére


Larry303
addikt

sztem teljesen rendben van....
lőjj jó képeket a lányodról...90% pillanat, fények, kompó és kb 10% amit a minőség fog hozzáadni

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#19177) Freddy76 válasza gurabli (#19174) üzenetére


Freddy76
addikt

Elég jó. A fókuszt illetően: ne feledd, hogy az obi nyitva lágy, 2.8 felett kezd igazán élesedni. Ez egyáltalán nem baj, sőt: portrékon sokszor szebbek a lágy vonalak, mint a szempillaszámlálós élesség. Legalábbis nekem. A másik: 1.8-on a mélységélesség kicsi, elég, hogy előrebillenjen a feje, hátradőlj egy picit, és máris elcsúszik az af. De, ahogy Larry írta, nem ez számít.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#19178) anaqer válasza gurabli (#19175) üzenetére


anaqer
veterán

Kicsit mintha frontos lenne...? :F A sapka a homlokán élesebb, a vállpánt is, meg az ülés széle is a jobb oldalon.

Mondjuk én nem értek se gyerekekhez, se portrékhoz túl sokat, tehát nagy marék sóval vedd - de szerintem itt lehetett volna az ISO-t nyugodtan feljebb engedni. Mondjuk 400 és f/8 - úgyis túl közel van az alany és a háttér, ilyenkor szeparációval foglalkozni nem tudom, mennyire érdemes.

(Többiek - de ez már 5.0, nem 1.8...)

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#19179) forceberg válasza Freddy76 (#19177) üzenetére


forceberg
veterán

"nem ez számít" De számít... rengeteg képet lehet elbukni, ha erre nem figyel!

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#19180) A Zéé válasza forceberg (#19179) üzenetére


A Zéé
addikt

kisgyerekes szülő sztem nem nagyon fog kukázni egy képet amiatt, mert kicsit elcsúszott a fókuszsík :)
Sőt... Barátnőm bedolgozik ilyen vászonképeket nyomtató cégnek, volt olyan kép is, amin látszott, hogy nem szar géppel volt csinálva, olyan backes volt a kép, mint az állat, és mégis 40*60-as falikép lett belőle...

(#19178) anaqer
én nem érzem annak, simán lehet csak amiatt van, hogy nem merőlegesen volt a kislány feje a hordozóban.

(#19175) gurabli
sztem okés ez. Ha rendes használat közben nem érzed hibásnak, akkor viszont ne nagyon foglalkozz többet a tesztelgetéssel, mert csak belebolondulsz a fókusztesztelésbe :)

Just a simple Lineman...

(#19181) forceberg válasza A Zéé (#19180) üzenetére


forceberg
veterán

Erre csak azt tudom írni, hogy mindenki más mennyire igényes, főleg magával szemben.
A nem xar gép birtoklása sem jelent semmit.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#19182) A Zéé válasza forceberg (#19181) üzenetére


A Zéé
addikt

persze, egyértelmű. A nála megfordult képek 80%-át amúgy én kapásból törölném, nemhogy falra raknám.
Ugyanakkor sztem ahol kisgyerek van, ott még aki amúgy igényesebb is az ilyenekre berakja az albumba a kicsithomályos képet is, mert hogy ott akkor éppen "jajj de aranyosan gagyarászott ebéd előtt", amikor a kép készült. Szerintem erre gondolt Larry is és Freddy is. Nekem, neked csak kicsit hibás kép, de anyának, apának az az a pillanat, amikor olyan aranyosan gagyarászott ebéd előtt, még akkor is, ha a szeme helyett a sapi csücske az éles.

Just a simple Lineman...

(#19183) anaqer válasza A Zéé (#19180) üzenetére


anaqer
veterán

Igaz. Nyilván az pont nem egy "állványról fotózok a laborban és bemért szögben" kép - és nem is kell, hogy az legyen (sőt). De a szenzor bírná még tovább is - és zajjal még csodákat művelhetsz utómunkában, de mélységélességet manipulálni már lényegesen nehezebb.

Itt ajánlanám esetleg Jared Polin (aki amúgy elég irritáló egy fasz lett újabban) "Exposure Triangle" videóját, rá lehet keresni, nem pirátkodunk, stb.) - pár dolgot elég jól elmagyaráz.

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#19184) Freddy76 válasza forceberg (#19179) üzenetére


Freddy76
addikt

Nem úgy értettem. Számtalan nagyon fontos pillanat van, nem mindig az a lényeges, hogy pont a közelebbi szemen legyen az af, mert húha, mi van, ha nem. Nyílván az ember használja ki, amit a szett tud, de nem csak attól lehet jó egy kép, ha az technikailag pöpec. Nekem a legkedvesebb képem nagyon durván backes...

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#19185) flash- válasza gurabli (#19175) üzenetére


flash-
veterán

Használj lightroom-ot,fotózz rawban, kicsit ha 1.8 al fotózól semmi gond, élességet nyugodtan emeld meg,exposure-t is bátran növeld

ha valaki nem zseni-zsonglőr egy gép jpge-beállításait illetően, (nem sok ilyen van,vagyis jó képek nagyrésze utómunka eredménye) nagy javulás érhető el egy kis utómunkával feltéve ha a képed alapból nem rossz(élesség jó helyen van, jó a téma, és jól komponált a kép)

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#19186) torzo válasza aleister (#19165) üzenetére


torzo
Ármester

A szemléltetőábrád kissé aszinkron a szöveggel! :))

(#19187) gurabli


gurabli
senior tag

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat, tanácsokat, segítséget!

Nem foglalkozom tovább a teszteléssel, mert ahogy írtátok is, ez rendben van. A akkus képeken én is látom, hogy pontosan ott a fókusz, ahol kell, hogy legyen, illetve f5-ön nagyon szép éles is.

Most azon kell dolgoznom, hogy valahogy sikerüljön hasonló eredményeket elérnem kézből is. Statikus témánál nem is annyira nehéz, ott már aránylag ráéreztem, mi hogyan függ össze, és legtöbbször időm is van kipróbálni több beállítást, visszanézni, stb. A kép minőségének szempontjából az izgő-mozgó kislányom jelenti a legnagyobb kihívást, ráadásul ott tényleg el szeretném kapni a pillanatot, ahogy írtátok is -- és ezzel maximálisan egyezem -- elsősorban pont ez számít. Természetesen a kettő együtt teszi igazán tökéletessé, de szívemhez ezerszer közelebb áll, ha sikerül elkapnom egy olyan pillanatot akár kevésbé tökéletes "minőségben", mint ha valami rideg, semmitmondó képem lenne, ám tegyük fel technikailag elsőrangú, hibátlan (nem mintha ilyet tudnék). De azért igyekszem a jó felé, mert elsősorban ezért vettem DSLR-gépet és még külön obit és vakut is, mert minőségben is többre vágyom, komolyak e téren is az elvárásaim magammal szemben.

Amiért fontos volt, hogy tudjam, nem-e a géppel illetve az üveggel van gond, pusztán az, hogy így tudom: velem van a gond, kísérletezni tovább...

1.8-on rettentő nehéz megtartani, hogy pontos legyen az af, hiszen folyamatosan mozog Annám, és valóban, csak egy kicsit bemozdul(unk), már lőttek is a fókusznak. Az AF-C + 3D Tracking sem képes szerintem rendesen lekövetni. Még az AF-C + Spot ami legjobban bevált.

RAW: annak ellenére, hogy ismerem minden előnyét, a hátrányaival is tisztában vagyok. Egyszerűen nincs időm rá, nem nyerek vele annyit, hogy megérje. Lightroomot és PS-t ismerem, napi szinten használom, de
alig van időm fényképezni, majd azokat letölteni, kiválogatni, hát még előhívatni... Ez van, sajnos. Talán egyszer.

[ Szerkesztve ]

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19188) aleister válasza torzo (#19186) üzenetére


aleister
veterán

?

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19189) lyunior válasza gurabli (#19175) üzenetére


lyunior
tag

Szia!

Klassz ez a babás kép!
Gratulálok hozzá!
A profik biztosan cincálgatnák egy cseppet, de ahogy Larry írta a pillanat a lényeg, és neked sikerült egy kicsit egyedileg megközelíteni azt a bizonyos pillanatot. Nekem tetszik!

"A te fotód, a te művészeted! Csináld úgy, ahogy neked tetszik!"

(#19190) Peethy


Peethy
őstag

Sziasztok!

Melyik szakit ajánlanátok objektív javításra? Van egy Nikon 85mm sima AF-em, amiből a kardánmeghajtás csavara kiesett, meg egy kis takarítás is ráférne. Nikon szerviz már nem fogadta, régi az obi.

(#19191) aleister válasza Peethy (#19190) üzenetére


aleister
veterán

Szevasz!

Régen jártál erre. :)

Privizz rá spanyollra! Neki végzett korrekt munkát anno egy szaki.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19192) Peethy válasza aleister (#19191) üzenetére


Peethy
őstag

Jaja, elég ritkán fotózok meg fórumozok - köszi az üdvözlést :)

Írok neki, és várom a további tippeket!

(#19193) gurabli válasza lyunior (#19189) üzenetére


gurabli
senior tag

Köszönöm!
Igen, erre törekszem, szeretjük is ezt a képet:) Látom én is (valamennyire) benne a hibákat, de ez már nekem megfelelő minőség. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem akarok fejlődni!

Majd jelentkezem új képekkel a kezdő fotósok topicban, mert a továbbiakban már oda inkább illene a téma. Szerencsére a fókusz helyességét (gép és obi) sikerült megállapítani.

Arra még szívesen fogadok tippeket, hogy kevés fénynél, lakásban, egy SB400-as vakuval mire kell figyelni? Nem akarok abba belemenni (még), hogy mitől lenne tökéletes vakuval, de biztos tudtok tippeket adni, hogy milyen rekesz, iso, stb ajánlott mondjuk plafonra irányított (bounce, hogy mondjuk ezt magyarul?) vaku esetén?

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19194) torzo válasza aleister (#19188) üzenetére


torzo
Ármester

Na, semmi súlyos, csak három cerkaelemről írsz, a beillesztett képen meg éppen öt látszik.
De az már nyilván high tech! :DDD

(#19195) aleister válasza torzo (#19194) üzenetére


aleister
veterán

A kolléga meg NÉGY-ről küldött képet. Akkor most nem jó a fókusza? :D

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19196) gurabli válasza aleister (#19195) üzenetére


gurabli
senior tag

:K
Felkaptam, ami kéznél volt, és az 4 db volt. De lehetett volna 6 is:)

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#19197) torzo válasza gurabli (#19196) üzenetére


torzo
Ármester

Szerintem meg az átlagot választottad, gondolván, abból baj nem lehet! :N

Aleister:))

[ Szerkesztve ]

(#19198) aleister válasza gurabli (#19196) üzenetére


aleister
veterán

A legjobb PI számú elemmel csinálni, mert a 0.14 elem töréscsonkján tuti fogást talál az AF. :D

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#19199) t181


t181
senior tag

Sziasztok!
D3200-hoz egy Nikkor 35mm 1.8-at használok kb fél éve. Gyors, pontos, szeretem.
De tegnap kimentem a Perseidákat fotózni. Saját eszemtől fogva kézire állítottam a fókuszt, és végtelenbe tekertem. Nem lett éles a kép. Úgy sikerült éles képet lőnöm, hogy ráfókuszáltam a Holdra és utána állítottam manuálra. Manuállal úgy sikerült éleset lőnöm, hogy kitekertem végtelenbe és onnan egy kicsit vissza, LV-ben rázoomolva sikerült viszonylag pontosan beállítanom.

Ez hiba?
Nem igazán tudom hova tenni a dolgot, mert az AF tökéletes.(még a poszt írása közben is lőttem párat, de pontos)

Nikon D3200 // Acer Aspire 5 A515-51G-51JP // OnePlus 3 // Nexus 4

(#19200) matyi012345 válasza t181 (#19199) üzenetére


matyi012345
őstag

Ez természetes, ha koppra tekered az már túl van a végtelenen.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.