Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60501) sb válasza AxBattler (#60500) üzenetére


sb
veterán

Lehet, hogy hülyeséget írtam.
De anno ez volt a trend és mintha most sem fordult volna meg az irány a támogatásokat tekintve. Persze ez erősen felhasználásfüggő, mert általános célra vagy az első x86 programnál megdől a dolog... de érdemes kitekinteni. Azért tudom mert én is erősen ebben a körben nyomtam jó ideig és most is nehezemre esik nekem is másban gondolkodni. ;)

ps: Rpi-ből épp kimaradt jó pár dolog.

(#60502) HUN_Sector


HUN_Sector
senior tag

Mivel tematikus csoportokban nem tudnak válaszolni rá, felteszem itt is a kérdést, biztos van olyan aki tud segíteni.

Van egy gigabyte z590I Vision D itx lapom. [link] 11 genes cpu van benne.

Kettő m2-es slotja van, alul és felül. A felső a 4.0-s pci express x16 vga sínre kapcsolódik, az alsó a chipset sínre.
CPU:1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2A_CPU)*
* Supported by 11th Generation processors only.Chipset:1 x M.2 connector on the back of the motherboard (Socket 3, M key, type 2260/2280 SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSD support) (M2P_SB)

Jelenleg a felsőben van egy m2 ssd.
Ha az alsóba is rakok egyet, az a a gyakorlatban mit fog okozni? Ez a manualból sem derül ki. Leveszi a vezetékes 2,5 gigabites hálózati sávszélt? Vagy hogy tudnám értelmezni a lenti ábrát? (egyébként jelenleg wifin vagyok, ami különálló vezérlőn fut)

[ Szerkesztve ]

(#60503) AxBattler válasza HUN_Sector (#60502) üzenetére


AxBattler
félisten

CPU: 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2A_CPU)*
* Supported by 11th Generation processors only.

Chipset: 1 x M.2 connector on the back of the motherboard (Socket 3, M key, type 2260/2280 SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSD support) (M2P_SB)

Pontosabban... ;)
Szerintem a Z590-es chipset-nél bőven rendelkezésre áll elég lane, nem limitál semmit.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#60504) Crabface válasza HUN_Sector (#60502) üzenetére


Crabface
senior tag

Nekem mindkettőben gen4 SSD van. Minden probléma nélkül megy minden.

"If you don't look back when you're walking away from your car, you bought the wrong one."

(#60505) PROTRON válasza HUN_Sector (#60502) üzenetére


PROTRON
addikt

Az én értelmezésemben:

A processzor irányába csak gen 3.0 a DMI, tehát valóban "megoszlik" a sebesség. Én tuti a 2,5G-t részesíteném prioritásban, az arányokat figyelembe véve, de alaplap programozók között sok a "hülye" ha szabad ilyet írnom.
Ugye a csipset is X4 sávszéllel kommunikál a procival-meg azon keresztül a rammal.

De ez csak akkor érdekes, ha pl a 2,5G lanon lévő NAS-ról másolsz, ami kb 240-300 MB/sec(konfiguráció függő mennyire profin megy), és cél könyvtárként a gen 3.0 slotban lévő SSD meghajtót adod meg, ami így a például 3300 MB/sec helyett csak 2800-3000-el fogsz tudni ráírni. De ezek eleve csak elméleti értékek.
Minden más esetben nem fogod észrevenni. Már ha ezt az 1 scenáriót egyáltalán valóban megérzed.

Persze az is igaz hogy ha projekt filokat a NAS-on tárolsz, akkor ugyanígy 10%-ot visszafoghat az egyéb apró fájl műveletek terén, de az is hangyafing. :D

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#60506) HUN_Sector


HUN_Sector
senior tag

Köszönöm mindenkinek. Nasom nincs, utp kábel nincs, akkor ez a beszűkítés számomra nem reális veszélyforrás

[ Szerkesztve ]

(#60509) sb válasza PROTRON (#60505) üzenetére


sb
veterán

Ez elég fura, mert rákeresve a 11. gen cpu-ban is csak 20db 4.0-ás lane van, ami elmegy az x16+x4 M.2-re. Mi megy a chipsethez, már azon is osztozik valamivel? Vagy valamit rosszul látok?

AMD-ben vagyok jobban otthon, ott AM4-en 24 lane volt, x16, x4 M.2 és marad x4 a chipset felé. A chipsetből pedig egy verzióval kisebb PCIe lane-ek mennek tovább, így ott nincs ilyen szűk keresztmetszet tudtommal.

(#60510) PROTRON válasza sb (#60509) üzenetére


PROTRON
addikt

Mert valójában az Intelnél nem PCIe lane-nek nevezik azt ami a csipszethez megy, hanem DMI linknek. Műszakilag ugyanaz, de nem osztozik semmivel, nem ugyanarról a "pcie sínről" van leágaztatva mint a x16 vagy az m.2 slot.
Ugyanígy AMD-nél is dedikálva van a csipszet.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#60511) hoffman_


hoffman_
nagyúr

sziasztok,
ez inkább SW kérdés, mintsem hardver, de itt szerintem sokan futtatnak ilyen rendszert. megjött a Chopin és mielőtt nekiállnék a NAS-t átköltöztetni xpeno-ról TrueNAS-ra, lehet, hogy beleraknék egy konfigot és megnézném külön a TrueNAS-t és az Unraid-et egy kis rendszeren. még sosem volt velük dolgom. adatmentést végeznék belső hálón. egyelőre a PC-n nézegetném, de később valószínűleg a NAS dedikált pool-ját kéne másolnia és majd inkrementálnia. erre van esetleg jobb ajánlásotok a fenti két OS-en kívül? valami lite linux disztro inkább?

24/7/365 a cél, csak lokális háló, 2TB 2.5" és úton van egy Prime 4005J meg 2x8GB DDR4 2400 tesztelgetni.

ui.: tök laikus vagyok, a fogalmakat ismerem csak, de a nulláról indulok.

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#60512) sb válasza PROTRON (#60510) üzenetére


sb
veterán

Köszi, Intelt már rég néztem. :)
AMD-nél úgy tudom a 24-ben bele van számolva a chipset 4 sávja, akárminek is hívjuk. Akkor ezek szerint ugyanúgy van mindkét oldalon külön a chipset (ami logikus), csak máshogy számozzák kicsit.

Akkor már csak az a fura, hogy a downlinket korlátozza az uplink. Bár ez meg nyilván nézőpont kérdése, AMD-nél a downlink sáv felezés felesleges ha nincs rárakva elég eszköz.

Bár összességében azt látom, hogy ez sehol (vagy ott sem) nincs normálisan specifikálva, AMD APU-k nekem mentek cpu és lap spec feletti átvitellel is adott buszon ha épp másikon nem volt eszköz. (200GE x2 SSD helyett x4-el, stb...)

[ Szerkesztve ]

(#60513) PROTRON válasza sb (#60512) üzenetére


PROTRON
addikt

Igen, AMD-nek ez sokáig nagy előnye volt a consumer kategóriában, hogy 20 sávval lehetett szabadon garázdálkodni szemben Intelnél a 16 sávval, de én úgy emlékszem hogy valójában 24 a szabad és +4 dedikáltan a csipszetnek, tehát még mindig van előnye.
De tévedés jogát fenn tartom.
Persze gen 4.0-nak valójában ez a legnagyobb előnye, hogy gen 3.0 SSD sebesség felett nincs nagy extra, de a szabad max sebesség miatt jobbak a kapacitások.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#60514) Pista0001 válasza hoffman_ (#60511) üzenetére


Pista0001
addikt

Openmediavault? Debian alapú nas oprendszer.

(#60515) kutga válasza hoffman_ (#60511) üzenetére


kutga
nagyúr

Tegyél fel egy Proxmoxot, és az alá olyan virtuális gépet telepítesz, amit akarsz, akár többet is.

Let the Zone take me if I am.

(#60516) hoffman_ válasza kutga (#60515) üzenetére


hoffman_
nagyúr

thx! ránézek Proxmoxra, de nem feleslegesen sok? csak egy funkció lesz kb a rendszernek, inkrementált mentést lehúzni.

#60514, Pista0001
köszi neked is, ránézek, bár első találatra kicsit elfáradt platformnak írják.

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#60517) kutga válasza hoffman_ (#60516) üzenetére


kutga
nagyúr

Szerintem nem, plusz biztonsági réteg, aztán ki tudja a jövőben mire fogod még használni. Tesztelni, különböző rendszereket kipróbálni szerintem nagyon praktikus.

Amúgy sokáig én is OMV-t használtam, nem rossz, aktívan frissítik, legutóbb mondjuk Ubuntu szervert tettem fel otthon.

Let the Zone take me if I am.

(#60518) hoffman_ válasza kutga (#60517) üzenetére


hoffman_
nagyúr

meggyőztél, ránézek, köszönöm!

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#60519) Patice válasza hoffman_ (#60516) üzenetére


Patice
nagyúr

Megerősítem, hogy nagyon kevés erőforrást kér.
Nálam egy Asrock J4105-ITX lapon simán elvitt 2-3 VM-et probléma nélkül.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#60520) hoffman_ válasza Patice (#60519) üzenetére


hoffman_
nagyúr

pazar, J4005 elég lesz akkor neki erre bőven. Linux-al meg docker-rel ismerkedni jó lesz.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#60521) tlac válasza kutga (#60515) üzenetére


tlac
nagyúr

szenzoradatokat meg smart-ot át tudod vinni a virtualizált gépre?
azért egy nas-nál nem lenne hátrány ezeket látni

(#60522) kutga válasza tlac (#60521) üzenetére


kutga
nagyúr

Jó kérdés, de szerintem igen. Még én is csak tanulom a proxmoxot.

Let the Zone take me if I am.

(#60523) sasNAXO válasza tlac (#60521) üzenetére


sasNAXO
aktív tag

Nekem az előző főverziójú proxmox volt fent utoljára, az még nem tudta ezt a funkciót.
Proxmox felületen látszottak ezek (nem tudom ha hiba lett volna mit csinált volna mondjuk, mert olyan nálam nem volt).

Eladó cuccok: AXP90-X47, Black Ridge, Sangoma A108E

(#60524) rxmiss válasza tlac (#60521) üzenetére


rxmiss
junior tag

s.m.a.r.t. nem csak akkor muxik, ha az egesz eszkozt a VM kezeli? az tipikusan a host dolga, de tevedhetek is.

(#60525) ANOka válasza rxmiss (#60524) üzenetére


ANOka
őstag

Tapasztalatom szerint érdemben akkor sem.
Proxmox-ot használok és jó pár HDD-t/SSD-t teljesen átadtam egy Windows Guest-nek. SMART adatok megjelennek a HDS-ben, de ezek - szerintem - kamu konstansok.

Pl.: az eszközök hőmérséklete konstans 31 °C. Semmi ingadozás, pedig nem hűtött szerverteremben van a gép!

(#60526) sasNAXO válasza ANOka (#60525) üzenetére


sasNAXO
aktív tag

Proxmox 6-ban ha jól rémlik még a vinyó adatok, név, sorszám is kamuk voltak amikor a vinyókat átadtam egy linux vm-nek.
(Viszont akkor kijavítanám magam korábbról, 2 főverzióval ezelőttit használtam anno.)

Eladó cuccok: AXP90-X47, Black Ridge, Sangoma A108E

(#60527) tlac válasza rxmiss (#60524) üzenetére


tlac
nagyúr

igen, én is így gondolnám
pont azért dobtam be a kérdést a virtualizáció ellen

[ Szerkesztve ]

(#60528) kutga válasza tlac (#60527) üzenetére


kutga
nagyúr

Laikusként kérdem, hogy nem elegendő, ha ezeket a host gépen látod?

Let the Zone take me if I am.

(#60529) sasNAXO válasza kutga (#60528) üzenetére


sasNAXO
aktív tag

Egy NAS rendszerben van erről valamiféle értesítés, jelzés, ha kezd romlani (ha jól tudom). Nem tudom egy proxmox az ilyet hogy kezeli. Mivel Linux biztos nagyon jó egyedi értesítést össze lehetne eszkábálni rajta, de ugye minél "gyáribb" a megoldás annál kevésbé kell számolni hibákkal (jó esetben, persze :D ).

Eladó cuccok: AXP90-X47, Black Ridge, Sangoma A108E

(#60530) kutga válasza sasNAXO (#60529) üzenetére


kutga
nagyúr

Hirtelen ezt találtam.

[link]

Let the Zone take me if I am.

(#60531) ANOka válasza kutga (#60530) üzenetére


ANOka
őstag

Na, ehhez lenne jó egy webes felület is.
Én találtam már vmit, de telepítési leírást hozzá még nem.
(gaz, csak érintőlegesen foglalkoztam vele.)
https://help.ubuntu.com/community/Smartmontools

Szerk.:
Ehhez nem találtam még hirtelen telepítési leírást Ubuntu/Proxmox alá:
https://github.com/AnalogJ/scrutiny

Kódból is lefordítom/feltelepítem, ha van hozzá step-by-step guide...

[ Szerkesztve ]

(#60532) sasNAXO válasza kutga (#60530) üzenetére


sasNAXO
aktív tag

Ezt ismerem, csak sose automatizáltam még. Ugye a lényeg az lenne, hogy jelezze is a hibát látható módon.

#60531 ANOka:
Ezt haver mutatta múltkor, van hozzá docker, nem kellett hagyományosan telepítenie.
Én még nem próbáltam. :B Persze kérdés Proxmox alatt mi a jó mód, mert asszem ott nincs közvetlen docker support alapból (persze linux, fel lehet rakni rá, csak ugye megint egy "barkács megoldás").
Bakker, így folytatjuk felrakok még a héten egy új Proxmox-ot valahova... :DDD

Eladó cuccok: AXP90-X47, Black Ridge, Sangoma A108E

(#60533) kutga válasza sasNAXO (#60532) üzenetére


kutga
nagyúr

;)

De egyébként a Proxmoxnak van saját topikja.

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#60534) ANOka válasza sasNAXO (#60532) üzenetére


ANOka
őstag

Én a Proxmox-ra külön tettem fel egy Docker guest-et, mert azt olvastam vhol, hogy így ajánlott/biztonságosabb.

Az fut, a web felületét látom. De a Docker számomra viszont teljesen új! Fogalmam sincs, hogy mit, hova,merre, meddig: még nem mélyedtem bele.
Otthonautomatizálási vackokat tervezek az alatt futtatni.

[ Szerkesztve ]

(#60535) sasNAXO válasza ANOka (#60534) üzenetére


sasNAXO
aktív tag

Én is úgy csináltam anno, Proxmox -> VM -> Docker.
Nem vagyok szakértő a témában, de korábban tárgyalt hiányosság miatt - Proxmox nem adja át a smart adatokat a VM-nek - valszeg nem fog menni dockerben a scrutiny, mert a docker a vm-ben fut. :N kutga kolléga által ajánlott Proxmox topik lehet (biztos :DDD ) többet tudna mondani erről.

#60533 kutga:
Őszintén szólva nem tudom kell-e nekem Proxmox. Nekem overkill. Kellett frissíteni a Proxmox-ot, benne a vm-et és a vm-ben futott a lényeg; és mivel dockert használtam, nem kellett másik vm. Persze biztos van aki ennél sokkal többet használna ki belőle.

Most van itthon egy Intel NUC (régen ITX volt) ami nonstop megy, ubuntu server van rajta; meg van egy nagyobb szerver ami ad-hoc megy, azon volt régen proxmox, de utoljára már arra is csak sima ubuntut raktam.

Eladó cuccok: AXP90-X47, Black Ridge, Sangoma A108E

(#60536) Rowon válasza Pista0001 (#60514) üzenetére


Rowon
veterán

Nagyon jó rendszer, stabil és ingyenes. Nálam a Samba és a MiniDLNA van beállítva vele. TV-n nézem a filmeket a szerverről.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60537) AxBattler


AxBattler
félisten

Varázslóéknál már kapható a fogantyús Jonsbo C6, 22k HUF + szállítás.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#60538) rxmiss


rxmiss
junior tag

nagyon elegedett vagyok vegul a gepecskevel. tappancsokbol magasabbak kellenek azert h rendesen jojjon a levego alulrol, de a hdplex felfogatasa nem lett tul barkacs es a fekete alu butorfogantyu is viszonylag illik hozza. a fenyes ventitarto csavarok kaptak kis optikai tuningot fekete zsugorcso formajaban, szoval nem fenylenek. vegul ket 80x25-os arctic lett benne.
[csavarok] [venti] [hdplex]
a hdplex alatt meg nincs hovezeto pad, de mar megvan a 0.5mm-es, csak kellenek annyival hosszabb csavarok.

(#60539) Pista0001


Pista0001
addikt

Az Aliexpress keresője egy rakás f.s, az "itx case" keresésre kb több autóalkatreszt meg ékszert ad, mint bármilyen számítógép házat, úgyhogy a csoporthoz fordulok. Találkozott esetleg már valaki ott dupla lp vagy normál bővítőhelyes, de paneltáp helyes/táphely nélküli (esetleg 1U/flex atx táphelyes) házzal max 25-30€-s áron? Acél, csicsamentes típus, nem kell, hogy alu legyen, de azért műanyag se legyen. A Goodisory A02-t találtam eddig, ami legközelebb áll az igényeimhez, de drágállom. Nem a szolgáltatásaihoz, hanem az igényimhez képest.

(#60540) Rowon válasza rxmiss (#60538) üzenetére


Rowon
veterán

Patent kis ház. Na ezzel lehet menni lanpartyra!

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60541) viperabácsi válasza rxmiss (#60538) üzenetére


viperabácsi
addikt

A beltartalom mi ? Ami az adatlapodon szerepel ?

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#60542) rxmiss válasza viperabácsi (#60541) üzenetére


rxmiss
junior tag

birka vagyok, a korabbi hsz-emre kellett volna valaszul beirni. ez egy 'zsebszerver' lett.
(az adatlapomon szereplo gep az ami jobb oldalon belog :) egy Sliger SM550-ben lakik.)

lap: ASRockRack ROMED4ID
proci: AMD EPYC 7642 lekorlatozva 190W-ra (a default 225W-rol)
huto: Dynatron T17
tap: HDPlex 250W GaN
memoria: 4x16G DDR4-2666 ECC
halokartya: Mellanox ConnectX-5 2x100G

Pista0001:
[sinceresun] kb ugyanaz, mint a [metalfish s3]. en inkabb a gugli keresojebe irom h 'mini-itx alibaba' ugy sem tokeletes, de neha talal ezt-azt.

[ Szerkesztve ]

(#60543) viperabácsi válasza rxmiss (#60542) üzenetére


viperabácsi
addikt

elég combosnak tűnik ;]

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#60544) rxmiss válasza viperabácsi (#60543) üzenetére


rxmiss
junior tag

szepen csattog :B

(#60545) Pista0001 válasza rxmiss (#60542) üzenetére


Pista0001
addikt

Mondanám, hogy jó találat, de ~30$-ért nem a házat adják, hanem a riser kábelt... :DDD

(#60546) rxmiss válasza Pista0001 (#60545) üzenetére


rxmiss
junior tag

pics :D

(#60547) Pista0001 válasza rxmiss (#60546) üzenetére


Pista0001
addikt

Ez is csúnyán megnehezíti a keresést. Több tétel van egy "hirdetésben", pl ebben az esetben a riser kábel magában, a ház magában, a táp magában, meg ezek kombinációi, és többnyire a nyitókép meg a cím a ház, az ár meg a legolcsóbb tételé, ami ugye nem a ház, főleg nem a ház+riser. :W

(#60548) dugo_ válasza Pista0001 (#60547) üzenetére


dugo_
veterán

Valamit nagyon szétcsesztek az Alis keresőben, nekem sem talál semmit. Talán egy fokkal jobb a mobilapp, illetve ha egy releváns találatod már van, akkor az alján a hasonló ajánlatok között már lehet szemezgetni. Meg még működik a google keresés is a site:aliexpress.com utótaggal.

(#60549) Pista0001 válasza dugo_ (#60548) üzenetére


Pista0001
addikt

Sajnos azt nem oldja meg, amibe a kolléga is belefutott. Egy oldalra több tételt tesznek, a legolcsóbb tétel árát írják ki, ami jellemzően nem a ház... :W :W

(#60550) sasNAXO válasza Pista0001 (#60549) üzenetére


sasNAXO
aktív tag

Sajnos ezzel trükköznek a kínaiak az alin és ezt az ali egyáltalán nem tiltja, mert folyamatosan, mindig minden ilyen. :O
(Vagy a szállítási árba rakják a pluszt és az valahogy nem mindig jelenik meg mobilon...)
Egyébként szerintem ilyen olcsón nem fogsz találni házat. Dupla ennyiért már talán.

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: AXP90-X47, Black Ridge, Sangoma A108E

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.