Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60451) Pista0001 válasza HUN_Sector (#60450) üzenetére


Pista0001
addikt

Silverstone táphoz használok épp Seasonic kábeleket, úgyhogy még az is lehet, hogy mind kompatibilis

(#60452) tlac válasza HUN_Sector (#60450) üzenetére


tlac
nagyúr

ház függő dolog, van olyan itx-es házam, ahol pont kellettek a hosszú kábelek, mert hátul elrejthetőek [link]
de valószínűleg ez a ritkább eset

(#60453) viperabácsi válasza tlac (#60452) üzenetére


viperabácsi
addikt

KB agyon kellene ütni annak a háznak a tervezőjét. Vagy nem kap levegőt a vga , vagy a vga melegét szívatod a táppal :W :W

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#60454) Crabface válasza viperabácsi (#60453) üzenetére


Crabface
senior tag

A kepen is lathato blower kartyaval mukodik a haz.

"If you don't look back when you're walking away from your car, you bought the wrong one."

(#60455) viperabácsi válasza Crabface (#60454) üzenetére


viperabácsi
addikt

Azt én is látom , de hát ugye nem mindenki teszi az ilyet bele . Sokan divatból választanak VGA márkát , típust.

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#60456) HUN_Sector válasza viperabácsi (#60455) üzenetére


HUN_Sector
senior tag

Processzorok esetében ugyanígy megy a fanboyoskodás. Csak intelt, csak amd-t. Talán még ramoknál is vannak ennek a habitusnak képviselői :) (a tápoknál tutira)

(#60457) PROTRON válasza HUN_Sector (#60456) üzenetére


PROTRON
addikt

Csatlakozom....mármint a béna csapathoz.
Én Intelhez ragaszkodom, valamint ahhoz hogy "Aegis" ramot nem rakok még irodai PCbe se.
Ez van.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#60458) tlac válasza viperabácsi (#60453) üzenetére


tlac
nagyúr

táp alatt van szellőzés kialakítva, így az kívülről kapja a friss levegőt

sajnos a blower kártyákról meg leszoktak a gyártók, pedig itx-ben hasznos volt, hogy nem okádták bele a forróságot a házba

(#60459) AxBattler


AxBattler
félisten

Thermalright AXP90-X53 FULL / FULL BLACK - guru3d.com, techpowerup.com
Azért ez már nem kevés réz, 38mm borda magasság mellett, és AM4/AM5/s115X/s1200/s1700 támogatással. :K

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#60460) Pista0001 válasza AxBattler (#60459) üzenetére


Pista0001
addikt

Hiánypótló :)

(#60461) Francia91 válasza AxBattler (#60459) üzenetére


Francia91
veterán

Nekem még a Socket 462-es (Athlon XP 2500+) és az LGA 775-ös (Xeon X5460) gépemen van full réz hűtő, kb 800 grammosak, de egy letűnt korszak maradványai, imádom őket :)

Nézegettem már ezen márka réz hűtőit, AXP90 tudtommal már van jópár éve full rézben
Azt frissítették volna fel?

"Nincsenek példaképeim. A munkát, az elkötelezettséget és a versengést csodálom." /Ayrton Senna/

(#60462) Rowon válasza AxBattler (#60459) üzenetére


Rowon
veterán

Nagyon szép config.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60463) TESCO-Zsömle válasza Pista0001 (#60460) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

És halottidéző.

Ez a cucc vagy 20 éves design a TR kínálatában. :DDD

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#60464) AxBattler válasza Francia91 (#60461) üzenetére


AxBattler
félisten

36mm és 47mm magassággal készültek az AXP90-esek, erre most rátettek egy lapáttal, így lett 53mm.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#60465) Francia91 válasza AxBattler (#60464) üzenetére


Francia91
veterán

Téényleg, AXP90-47 volt a neve, beugrott :)

"Nincsenek példaképeim. A munkát, az elkötelezettséget és a versengést csodálom." /Ayrton Senna/

(#60466) Pista0001 válasza TESCO-Zsömle (#60463) üzenetére


Pista0001
addikt

Ha jól emlékszek neked volt full réz Scythe Ninjád is, ugye? Annó nagyon szerettem volna, de jó, ha egyszer láttam aprón, akkor is horror áron. 1-es rev A es rev B volt, Mini van a mai napig, de a Cu kimaradt sajnos. :(

Ahogy Francia91 is írja, ez már egy letűnt kor, a 2000-es évek közepe, de azért jó, hogy a TR nem engedi el, a kétoldalt ablakos szendvicsgépeket fel lehet dobni vele.

(#60467) Rowon válasza Pista0001 (#60466) üzenetére


Rowon
veterán

Elméletben mi a gond a rézzel a gyártási költségeket kivéve? Gyorsabban vezeti a hőt, mint az alumínium...

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60468) tlac válasza Rowon (#60467) üzenetére


tlac
nagyúr

nehezebb is

(#60469) A.Winston válasza Rowon (#60467) üzenetére


A.Winston
tag

Fo erv hogy nem terjedt el a suly mellett hogy az aluminium gyorsabban adja le a hot. Vagyis tartos terheles mellett gyengebben teljesit, ugy meg nehezen marketingelik a felarat. Vizes radik ugyan rezbol vannak, de ott meg kemia miatt szavaztak meg a bizalmat.

[ Szerkesztve ]

nincs

(#60470) Rowon válasza A.Winston (#60469) üzenetére


Rowon
veterán

:R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60471) Pista0001 válasza Rowon (#60467) üzenetére


Pista0001
addikt

Ahogy írják, a súly és költségek miatt. Pedig Borisz is megmondta, hogy a súly a megbízhatóság jele, de azért nem mindegy, mekkora terhelést kap az alaplap. ;]

(#60472) Rowon válasza Pista0001 (#60471) üzenetére


Rowon
veterán

Jó minőségű lapnak bírnia kell a nehéz toronyhűtőket is. :K stabil rögzítés kell neki egy olyan házban, amiben nem papír vékonyságú hátlap van és nem lesz azzal gond.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60473) Pista0001 válasza Rowon (#60472) üzenetére


Pista0001
addikt

Brand gépekben láttam a tuti megoldást, 4 távtartó a procifoglalat körül, a hűtéshez való furatokhoz pozícionálva az alaplap tálcán, ezekre felül az alaplap, és így szerelik rá a hűtést. Tehát a hűtő, az alaplap és az alaplap tálca egymáshoz vannak rögzítve. Így nem az alaplapon, hanem a házon van a súly.

(#60474) TESCO-Zsömle válasza Pista0001 (#60466) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Az is, meg TRUE Copper is. Az évek során volt nálam úgy fél tucat cucc, amit tényleg sajnálok, hogy továbbadtam. TRUE Copper-ből 3000 db készült, Ninja CU-ból 1000 db van az egész világon. DFI LanParty UT X48-T3RS a másik, amit nem keleltt volna. Egyetlen lap volt gyári Thermalright hűtéssel.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#60475) Pista0001 válasza TESCO-Zsömle (#60474) üzenetére


Pista0001
addikt

DFI-t alapból nem adunk el, mióta megszűnt a gyártó. :P Örülök, hogy az MI P55-T36-omra nem volt kapás, amikor hibásként hirdettem. Azóta kiderült, hogy mégse rossz, egy PC-Q07-ben össze is raktam vele egy afféle energiatakarékos félretró játszóst Xeon L3426-tal, 2×4GB rammal és egy R7 250-nel.

Nem tudtam, hogy csak annyi készült, a Miniből szerintem jóval több van, de az se gyakori vendég HA-n. Nem fogom eladni, az biztos.

(#60476) Rowon válasza Pista0001 (#60473) üzenetére


Rowon
veterán

Vágom, ilyet láttam én is egy Lenovo gépben. De hát azon a kis fing topflow hűtő elvan... meg ezeket a brand gépeket inkább csak összerakják aztán fejlesztés szempontjából zsákutcák. Szó se róla, minden számítógép zsákutca valahol, kivéve talán a gépházat, a tápegységet, meg a procihűtőt, meg a háttértárakat. Ezek megmaradhatnak sokáig, a többi cserélődik.

Szerk.: komolyabb workstationben mondjuk lehet már van valami erősebb toronyhűtő, olyat még én nem láttam, csak egyszerű irodai SFF gépekben az iGPU-n mindig valami topflow szerűség van.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60477) Pista0001 válasza Rowon (#60476) üzenetére


Pista0001
addikt

Régebbiekben találkoztam súlyosabb, hőcsöves darabokkal. Amúgy érdekes, hogy régebben az alaplappal párhuzamos légáramlás volt jellemző, elölről hátra mind SFF-ben, mind MT-ben. Újabbakban én is kis szir-sz@r alu top-flow hűtőkkel találkoztam csak.

(#60478) Rowon válasza Pista0001 (#60477) üzenetére


Rowon
veterán

Olvastam erről, hogy az olcsóbb, VRM hűtőborda nélküli lapokra a topflowt kell rakni, a brand gépekben meg csak ilyenek vannak. Szerintem ez nem igaz, én inkább költségcsökkentést látok benne. A toronyhűtő is hűti a közvetlen környezetét is, nem csak a processzortól vonja el a hőt.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60479) TESCO-Zsömle válasza Pista0001 (#60475) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Akkor még nem voltak megszűnve, mikor eladtam. :(

Hivatalos úton 3db jött a hazánkba, azért tudtam szerezni, mert ismertem a boltost és előre szóltam neki, hogy kéne. :DDD

Egyébként ritka egy szutyok hűtő volt. A lemezek semmilyen felületkezelést nem kaptak, ha kesztyű nélkül megfogtad, azonnal odaoxidált az ujjlenyomatod mintája. A lemezek olyan véknyak voltak, hogy simán a hűtőt tartva belevágtak az ujjaidba. A TRUE Copper sokkal minőségibb volt.

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#60480) Pista0001 válasza Rowon (#60478) üzenetére


Pista0001
addikt

Szerintem is a top flow jobb az alaplap komponenseinek. Aztán hogy épp mennyi hűtés kell nekik, az más kérdés. Van egy Lenovo-m, amiben a pch-n sincs hűtő...

Zsömi: Hát, azért csak menne a hajamhoz :D

(#60481) HUN_Sector


HUN_Sector
senior tag

Attól tartok, ez az ITX alaplap (socket 1700) a jelenlegi árazás és felhozatal mellett az elérhető legjobb ár/érték arányú lap jelenleg.
[link]

Kár, hogy ennyiért nem AM5-ös

(#60482) AxBattler válasza HUN_Sector (#60481) üzenetére


AxBattler
félisten

Jobb B550-es AM4 alaplapok sincsenek ennyiért, nem hogy AM5-ösek, lásd...
ASRock B550M-ITX/ac - 50k
ASRock B550 Phantom Gaming-ITX/ax - 77k
GIGABYTE B550I AORUS PRO AX - 79k

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#60483) HUN_Sector válasza AxBattler (#60482) üzenetére


HUN_Sector
senior tag

Tisztában vagyok vele... de hát dübörög a pénzünk is amellé, hogy ilyen-olyan alapanyag hiány volt és fel kellett verni az árakat

[ Szerkesztve ]

(#60484) Grave_444 válasza HUN_Sector (#60481) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Kérdés mennyire bírkózik meg a VRM-je egy procival, nagyon nem mindegy pontosan milyen az alaplap. Én is megszívtam másik lappal PL1 95W, PL2 126W-os max limittel.
Melegedett is és egy I5 13500-at nem tudtam benne kihasználni.
CB23 alatt 17000 pontot hozott a 21000 helyett. Teszt
Az alsó TUF alatt például egyik sem használható.

[ Szerkesztve ]

(#60485) AxBattler válasza Grave_444 (#60484) üzenetére


AxBattler
félisten

Pedig majdnem mondtam, hogy az a lap jó lesz a 14. gen i7 procik alá is, de nem.
Nem fogja bírni a fogyit.

#60483 HUN_Sector
Hja, nem a HW drága, hanem a HUF x@r.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#60486) Pista0001 válasza AxBattler (#60485) üzenetére


Pista0001
addikt

Ez így azért nem igaz. A HUF olyan, amilyen, de azért a hw is q.va drága... 2010-ben 36e forintért vettem az akkor elég csúcsnak számító P55-ös itx lapomat, az akkori árfolyamon nem egész 130€ volt. Az baromi drága volt akkoriban, úgy emlékszek. A Z77-es Gigabyte olcsóbb volt 3 évvel később! Most mit kapsz ennyiért? Belépő szintet?

(#60487) HUN_Sector válasza Pista0001 (#60486) üzenetére


HUN_Sector
senior tag

Azért 13 év alatt, ha még csak a hivatalosnak mondott éves 4,5 százalékos átlaginflációt is veszed alapul, 77%-al lenne most magasabb az az ár. Ami cirka 63000-es árat feltételezne

(#60488) Pista0001 válasza HUN_Sector (#60487) üzenetére


Pista0001
addikt

Jó, legyen, kijön a középkategória is... az akkori csúcskategória árából. Azért drágultak bőven a hw-ek is, főleg az alaplapok.

(#60489) AxBattler válasza Pista0001 (#60486) üzenetére


AxBattler
félisten

Ja, igen... Athlon II X4-es procikat is 25k HUF körül vettük...

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#60490) Pista0001 válasza AxBattler (#60489) üzenetére


Pista0001
addikt

Mondjuk az akkor is csak a középkategória volt, annak is csak az alja ;]

Amúgy érdekes, a procik nem drágultak olyan arányban talán.

(#60491) HUN_Sector


HUN_Sector
senior tag

Kb egy éve volt Dupplynál Gigabyte z590 itx ac wifi lap 5000-ért az akkori 80-as ár helyett. Vagy 3 hétig futott az akció. (Socket 1200)
Na az egy nagyon bestbuy vétel volt.

(#60492) tlac válasza HUN_Sector (#60491) üzenetére


tlac
nagyúr

nem sokkal előtte pedig a gigabyte z490i volt szintén 50-ért

(#60493) HookR


HookR
addikt

Segítsetek túljutni az analízis-paralízisen! :R

Alapdilemma: Szeretnék valami kis gyöszt médiafogyasztásra (Youtube, netezés, film/sorozat, zenehallgatás...), TV-re kötve, kanapéból/fotelből használva.

Opciók:
(1) ASRock DeskMini X300 (5600G/5700G-vel). De elbizonytalanít, hogy:
- nincs optikai csatlakozó, márpedig ezt gondolnám a leginkább megfelelő módnak a hangfallal (Bemenetek: PC, AUX, Optical, Coaxial, Bluetooth 5.0) történő összekötésre. Még nincs meg a hangfal, így ez képlékeny szempont, nyitott vagyok a meglátásokra.
- a LAN csak gigabites. Ami persze a gyakorlatban nem akkora érvágás, de felveti a jövőállóság kérdését...

(2) Valamelyik Phoenix APU-s (780M GPU-val) MiniPC. De:
- lényegesen drágább.
- nem olyan moduláris az alkatrészeket tekintve. Gondolok itt főleg a hűtésre és tárhely bővíthetőségre. Ebben a DeskMini sokkal szimpatikusabb.

(3) Maradok az ülepemen és várom a csodát (AM5-ös Deskmini Phoenix APU-val, későbbi fejlesztés lehetőségével jövőbeli APU-kra). Ez esetben most még csak hangfalat vennék telefonról BT-s zenehallgatásra. Olcsó gondolom ez se lesz.

[ Szerkesztve ]

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#60494) Rowon válasza HookR (#60493) üzenetére


Rowon
veterán

Lehet ki kéne várni az AM5 apukat. Még, ha kétszer annyiba is kerülne, lehet hosszabb távon megtérül az ára.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#60495) HookR


HookR
addikt

Vagy az optikai kimenet hiánya nem is gond, mert a gyösz HDMI-vel lenne összekötve a TV-vel és úgyis abból megy az optikai kábel a hangfalhoz...?


#60494 Rowon: Lehet az lenne a legbölcsebb döntés.

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#60496) Patice válasza HookR (#60493) üzenetére


Patice
nagyúr

Intel N100, vagy hasonló alaplapok is alkalmasak erre.
Vagy barebone MiniPC, használtpiacról.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#60497) AxBattler


AxBattler
félisten

Ha mindenképpen optikát akarsz, akkor az vagy...
1, menjen a TV-ből a hangfal felé, vagy...
2, külső, USB-s DAC-ot vegyél hozzá, annak lehet toslink csatija.

Épp' nemrég veséztük, hogy a toslink fokozatosan eltűnik az alaplapokról, legfeljebb a felső kategóriában várható... ez igaz AM5-re is.

Szóval ha fontos az ár/érték arány, akkor X300 + 4600G/5600G + opcionálisan DAC.
Ha az időtállóság és teljesítmény fontosabb, akkor AM5 + opcionálisan DAC.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#60498) Pista0001 válasza HookR (#60493) üzenetére


Pista0001
addikt

Ilyen felhasználásra fura, hogy az időtállóság szempont. Talán ha streamingnél valami újabb hdcp szabvány kell, akkor téma lehet, de azt meg bármikor bevezethetnek, emiatt újabb generációra várni szerintem hülyeség. Amiket leírtál, ilyen-olyan minőségben jelenleg akár egy 10+ éves gépek is megugorják. Nálam pl egy Kabini megy erre a felhasználásra, majd lecserélem, ha már nem bírja, vagy legyűr egy instant upgargitisz roham... ;] Ránéztem a napokban az A520 lapokra meg a 4xxxG Ryzen 3-akra (tényleg, ehhez minek is Ryzen 5 vagy 7, amikor még a 3-al is játszani lehetne?), rezeg a léc... ;] A gigabites lan is fura nekem ebben a kontextusban...

Ahogy közben kitaláltátok, szerintem is a tévéről célszerűbb az optika, van kb mindegyiken a legalsó polcot leszámítva.

[ Szerkesztve ]

(#60499) sb válasza HookR (#60495) üzenetére


sb
veterán

Ha HDMI is jó akkor elég sok minden a PC és a desktop ellen szól szerintem.
HTPC ha elsősorban filmet/sorozatot, youtube-ot, egyéb streamet jelent, akkor AM4-en nem lesz AV1-ed pl. Talán lehet vacakolni HDR-rel, streamnél widevine-el?
MiniPC-n AV1 lesz, CEC is előfordul ami nem rossz dolog. És jobb körítés: LAN/Wifi.

És most jön a mélyütés: S fentiekre lehet, hogy jobb egy ARM stick. ? (Netezés és általános használat kivételével, de igazából azzal se kéne, hogy gond legyen.) Tud kb. mindent gond nélkül, ha nem többet és a töredékébe kerül.
MiniPC-ben sem látok annyira vészes árakat, nemrég UM560XT volt 90k körül.

Annyira most nem vagyok benne a HTPC témakörben, nem biztos, hogy jól látom. Az biztos, hogy 10+ éve is innen indultam (mITX x86) és régebben is ide jutottam, csak akkor mások voltak a problémák (kadenciahelyes lejátszás, HEVC, 8bit, 10 bit, MVC, 3D, HDR... épp mikor mi hiányzott PC-ről.)

(#60500) AxBattler


AxBattler
félisten

Raspberry Pííí :D

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.