- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- btz: Internet fejlesztés országosan!
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- ricshard444: Fényképező ? Telefon helyett
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha egész partíciót vagy lemezt szeretnél alkalmi jelleggel eltenni egy tömörített fájlba, akkor a clonezilla mini disztró mindent tud és fut egy pendriveról. Azt nem tudom, hogy tud-e jelszavazni, de eleve csak a clonezilla tudja olvasni az elkészült állományt.
Ha csak egy-két mappát, akkor arra két mód van így gyorsban:
-csinálsz saját tar.gz állományt készítő szkriptet bash-ben, azt lehet crontabbal időzíteni, relatíve egyszerű, biztosan lehet jelszavazni
-csinálsz rsync-es automata mentést ami nagyon pöpec biztonsági mentések készítésére, de nem tömöríti a mentett állományokat és szerintem nem is jelszavaz. De adhatsz neki olyan cél mappát, ahová csak x felhasználónak van írási vagy olvasási joga. -
jackal79
aktív tag
-
Sziasztok!
Szeretnek egy winyot backup-kent hasznalni, de szukseg lenne tomoritesre.
Ezt hogy erdemes megoldani?
Sima zip/7z, tar.gz, stb. file/okba mentsem az anyagot, vagy letezik erre valami automatizmus?
Pl. tomoritett file rendszer? Vagy valami tomoritesre is kepes backup progi?Elony lenne, ha tudnam jelszoval vedeni barmelyik esetben.
Kossz!
-
válasz
jackal79 #62194 üzenetére
Szia!
Ha terminal nélkül akarsz másolni bármit a Nemo-ban, amit a képeden látható módon nem enged, azt úgy oldhatod meg könnyen, hogy bármely Nemo ablakban egy üres helyre nyomsz jobb gombot és a képemen látható ablakban a kulcs ikonos sorra nyomva a megjelenő kis ablakba beírod a jelszót és megnyílik egy új Nemo, itt is megoszthatod az ablakokat F3-mal.
Az így megnyíló fájlkezelő figyelmeztet is, hogy emelt szintű jogosultsággal használod:
Most már másolhatsz bármit.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
eastsider #62191 üzenetére
Nagyobb gebaszra szokott utalni ez az üzenet. Azzal kezdeném, hogy pl. egy gparted live lemezrő vagy egyéb Linuxról bebootolnék pendriveot használva, onnan meg egy gparted / kparted partíció ellenőrzést csinálnék a lemezen, minden partícióra.
Aztán csekkolnám a hdd smart adatait, hogy nem-e megy közben tönkre, vannak ere is grafikus smart kiolvasó progik.Bármiféle grub újrarakást csak akkor próbálnék meg, ha nincsenek hibák a partícióknál, vagy a lemezen.
-
eastsider
nagyúr
Sziasztok
grub rescue fogadott
attempt to read or write outside hd0 mit tudok kezdeni?
Rebootoltam és ez fogadott, ez egy Debian alapú NAS -
válasz
herdsman12 #62183 üzenetére
Ne nézz semmit, arról a meghajtóról fut a rendszer, nem fog írástesztet csinálni. Az olvasást megcsinálja, én is átraktam a desktopba az SSD-t, úgy teszteltem. Ill. először live-Linux-szal.
-
totron
addikt
válasz
King Unique #62186 üzenetére
Ez only BIOS, UEFI a környéken sincs. Mountoltam az iso-t, a tartalmát másoltam fel értelemszerűen. Bosszant, nem tudom hol a hiba. Ugyanezekk a hardverekkel megy Windows boot, csak éppen még linux alól megírva eddig még soha. Nem tudom hol és mi marad ki.
-
King Unique
titán
válasz
totron #62181 üzenetére
Felcsatolod a fájlkezelőben az ISO-t, a tartalmát rámásolod a FAT32 / NTFS fájlrendszerű pendrive-ra, meg. max. legacy BIOS (CSM) bootoláshoz aktívvá teszed (boot flag) a rajta lévő partíciót. Ennyi, felesleges túlbonyolítani és a WoeUSB és társai sem létszükséglet hozzá, ami egyébként amúgy sem egy nagy szám. Ha UEFI-s telepítéshez kell, akkor ott viszont akár még ezzel is szórakozni kell a 7-esnél, ellenben az újabbaknál már nyilván nem.
-
totron
addikt
Win7 pendrive telepítőt próbálnék összehozni.
ms-sys -7 /dev/sdb
Megírja a bootszektort, fájlrendszer NTFS, telepítő fájljait rámásolom, bootflag bepipálva és semmi, nem indul. Hol a hiba, mi hiányzik? unetbootin nem mutatja a pendrive-ot, 404 verziós, ami meg igen, az meg nem írja ki az ISO-t, csak egy pillanat alatt végigfut a folyamatjelző csík (mtools hiánya lehet?)
nem sok semmi sikerlémény van ezzel most
XP-vel sem megy (ms-sys -m)
-
válasz
herdsman12 #62178 üzenetére
Ahogyan cigam kolléga említi, de ha megnézed a berakott képet, a közepén kiabál a bepipálatlan kis kocka!
Szerintem a Lemezek (disks) teljesen jól mér, többek szerint nem ér semmit, viszont 2 napon belül 3 különböző SSD-t mértem vele és mindegyiknél jól hozza az elvárható és ismert eredményeket! (kivéve a már visszacserélt Kingston UV500-as)
-
cigam
titán
válasz
herdsman12 #62178 üzenetére
Mert a felugró ablakban(ahol miták számosságát, és a teszt fájl méretét lehet beállítani) be kell pipálni, hogy írás teszt is legyen.
-
válasz
herdsman12 #62176 üzenetére
-
cigam
titán
válasz
Shyciii #62174 üzenetére
Használd az arch wiki-t
A discard opció folyamatosan TRIMmel, de pl. felesleges, ha be van állítva az fstrim.service. Ugyanakkor nem egy SSD esetén a trimmelés nem hogy növelte a sebességet, hanem csökkentette. A beépítette szemét gyűjtés (garbage collection) gyakran hatékonyabban végezi a dolgát. Éppen ezért bizonyos terjesztések úgy döntöttek, hogy nem használják. [link]
Ez is olyan hitvita mint a swap (külön partíción, vagy fájlban, mekkora legyen,...)
A pri a prioritást adja meg. Ha több swap partíciód van, ezzel állíthatod be melyiket részesítse előnyben.[link]
Az arc-chroot egy script ami minden lépést elvégez, hogy átlépj az új rendszerre, de ezt is elvégezheted kézzel, egyesével. Ennek egyik utolsó lépése a chroot /location/of/new/root /bin/bash
[link] -
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62172 üzenetére
Felmerült bennem, hogy amit automataán legenál fstab-ot, az mennyi helyes?
Ugye nekem ebben a mindennapos notebookban SSD van.
A telepítő alapból rw,realtime -ot ad meg. Eddig én ezt mindig módosítottam defaults,discard,noatime -ra a leírások alapján úgy vettem ki, hogy SSD-nél ez a jó (kivéve a defaults-ot, mert az jogosultságokat tartalmaz)
Swap-re meg automatán defaults,pri=-2
Ezt én defaults,noatime -ra állítottam eddig. Viszont érdekes, hogy az fstab leírásában nem is látok pri= opciót, így azt se tudom mi ez, és hogy mennyire jó-e ez így.
Amúgy ennek a hálókártyáját azonnal felismerte, és van net, szal az a régi notesz nem túlságosan tetszik neki ezekszerint.
Aztán a telepítésnél az arch-chroot utasítást ki kell adni /mnt -re, de van ahol léttam, hogy a -bin-bash-re is kiadták. Melyiket érdemes? -
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62172 üzenetére
100%, hogy nem UEFI-s. Egyrészt régi is, másrészt Windows se települ rajta UEFI-ként.
Az újnál viszont reggel megnéztem, ott automatikusan csak Swap és Root partíciót hoz létre alapból a Manjaro. A Windows viszont kapásból UEFI-sként települ
Elrendezem a reggeli megszokott dolgokat a melóhelyen, aztán ha kicsit csendes a helyzet, akkor a rendes notimon nekikezdek az Arch-nak. Kíváncsi vagyok, hogy annak a hálókártyájához mit szól. Bár még van mobilnetem, Asszem -
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62171 üzenetére
Lehet ezek szerint a Linux is kezeli a FAT32-es boot partíciót. Bár szerintem akkor is felesleges. FAT32 az UEFI-nek kell, de az egész más fájlokat is tesz rá, .EFI végződéssel. Nekem ez az utánozzuk BIOS bootkor is az EFI partíciót nagyon gagyi hatást kelt. Működni működik ezek szerint, csak minek.
Abban biztos vagy, hogy nem UEFI-s lapos? Mert néha BIOS-os, karakteres felületes kinézetűek az UEFI-k, főleg régebbi notikon, és ebből valaki azt hiheti, hogy BIOS-os.
-
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62166 üzenetére
No a teszt notira elkezdtem feltenni a Manjaro Gnome-ot, és hagytam, hogy a telepítő maga csinálja meg a partíciókat. Létrehozott ő is egy 300MB-os EFI partíciót Fat32-vel, pedig ez nem UEFI-s. BIOS-a nem képes rá.
Ez most felmegy, aztán a rendes notebookomon elkezdem felrakni kézzel az Archot, és ha gond van, akkor a most felhúzott teszt notival meg tudom nézni rá a megoldást.Kijelentkezéskor megjelenik a kis fogaskerék. De csak ezeket lehet kiválasztani:
- Gnome
- Gnome Classic
- Gnome + Remmina Kiosk (ezt a Remminát használom RDP-s kapcsolatokra)De ez a része igazából mindegy is. Most már Arch felé nézek csak
-
Shyciii
veterán
-
BoB
veterán
Megjelent a bemutató videó is: Introducing GNOME 3.30: “Almería”
-
-
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62162 üzenetére
Pedig ez lesz a megoldás, hogy up-ba tenni a kártyát. lsmod mit mutat, milyen ath-s modulok futnak? Kéne tudnia kezelnie azt az Atheros kártyát.
A bootra rosszul emlékezhetsz, mert FAT32 partíció pont az UEFI bootnak kell, de ha azt a géped nem támogatja, akkor FAT32 partíció sem kell. Ennek hiányában a /boot mehet a rendszerpartícióra vagy külön (nem FAT32-es, hanem ext4 vagy ext2) bootpartícióra.
-
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62161 üzenetére
Semmit nem mutatnak, mert ha az ip link-et megnézem, akkor az ethernet kártya down-ban van. ip link set enp2s0 up -ra nem ír hibát, de down-ban marad.
Viszont most megakadt a telepítésem a grub-install -nál, mert kiírja hogy cannot find EFI directory.
És így be is ugrott, hogy anno mikor először akartam Manjaro-t telepíteni, akkor létre kellett hoznom egy max 500MB-os FAT32-es partíciót, amit be kellett jelölnöm boot-ként, mert ez a szar noti nem ismeri az uefi-t, és csak így volt hajlandó telepíteni. Viszont nekem már nincs kedvem előlről kezdeni az egészet, mert gondolom amiket eddig csináltam azt az fdisk újrapartíciónálással elvágom.
Majd a rendes notimon kezdem el az elején. Annak a BIOS-a már ismeri az UEFI-t, ott nem kell erre külön partíció. -
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62160 üzenetére
Ezek közül mindkettőt kéne vigye a kernelnek, így csak az autentikáció lehet problémás.
Kérdezd meg a céges rendszergazdát a kapcsolódási adatokért, ha a DHCP öngmagában nem elég vezetéken. Az ip a és ip route parancsok kimenete mit mutat?
Ahogy nézem, az enterprise WPA2-ről tényleg nem sokat ír, meg én sem értek hozzá, azt passzolom. Vezetéken viszont kéne hogy tudj kapcsolódni.
-
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62159 üzenetére
Wifi: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
Ethernet: Qualcomm Atheros QCA8171 Gigabit Ethernet (rev 10)Igen azt olvastam, hogy Enterprise WPA2 is megy, csak sémát kell módosítanom megfelelően és megy, de egyelőre hagytam, mert ott nem tom, hogy a sámában ha nem kell cert, akkor mit írjak be. nocert-re nem volt jó.
Az érdekes inkább az, hogy a hálókábel amin ip-t kellett kapnia, arra nem regált. Sőt. DOWN értéken maradt a kártya. Most közben az alapcsomag felment pacstrap /mnt base base-devel -el, úgyhog most amíg haza nem érek, addig nem kell net. Otthon meg a sima WPA2-vel csak menni fog. Remélem. -
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62158 üzenetére
Mindkettő megoldható, enterspájz WPA2 is. De az tényleg szívás, ha a vezetékes net se megy rajta, mert akkor másik gépen kell letölteni a csomagokat és átvinni. Esetleg beledugni a telepítés idejére egy támogatott USB-s Wi-Fi sticket.
lspci mit mond, milyen Ethernet/Wi-Fi kártyáról van szó?
Már csak azért is kéne, hogy menjen, mert a Manjaro is Arch fork, amit a Manjaro tud kezelni, azt az Arch is.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62146 üzenetére
ubyegon2, Frawly
Csak otthon tudom újra megnézni, mert közben elkezdtem Archot telepíteni a teszt notebookra. Igaz már az elején a hálózat beüzemeléssel buktam a dolgot, mert bár hálókábellel rögtön kéne mennie a hálózatnak egy-két weboldal szerint, de sajnos nem kap ip-t, pedig dhcp-s hálózat. Wifi szintúgy nem megy, mert wpa2 enterprise-os, és ahogy néztem elsőre nem egyszerű arra felcsatlakozni, úgyhogy a 8GB-os mobilnetemet megosztottam, és így már jó 😀 csak nem tudom folyamatosan csinálni, mert közben melóznom is kell.
-
Frawly
veterán
-
jackal79
aktív tag
Sziasztok!
Linux Mint 18.3-ban a terminálból megtudom nézni a BIOS verzióját?
Köszi!
üdv -
Tényleg, valamikor már tisztáztuk is, hogy nem vagyok ám kötekedős, néha persze úgy jön le...
Ha már többször szóba került a Manjaro Gnome, kíváncsi lettem és pihenésképpen felraktam a HP 8570p-re, első 5 perce kevésbé bosszantó valóban, mint az Ubunut-s Gnome-nak, le se merem írni miért van baj azzal, amikor az eddigi külön Gnome Ubuntu viszont tetszett. Ez a Manjaro verzió is tetszik.
Meló után kicsit ismerkedem vele, hogy bírják egymást a Tara-val. Sajna egy napja van a HP-n, mert holnap az SSD megy vissza a boltba a 300mb/s helyett 65mb/s írásával.
-
-
Dave™
nagyúr
válasz
ubyegon2 #62146 üzenetére
Turbózás=használhatóra van pluginezve/konfigurálva, meg ízlésesre skinezve. A pluginek egy része nem megy Wayland alatt, ezt tudom, de szerintem önmagában emiatt nem lett volna x only, viszont a Wayland még mindig nem az igazi állítólag, talán ezért. Gondolom lehet utólag telepíteni, ha valaki szeretné.
-
& Shyciii
Pedig ott van az! Kijelentkezés után a névre kell kattintani és előbújik.
Egyébként Manjaro Gnome-nál csak a Gnome és Klasszikus Gnome között lehet választani, az inxi -F pedig X11-et ír, valahogy a wayland nem található.
Dave kolléga említette, hogy az Ubuntu-s Gnome-hoz képest jól fel van turbózva a Manjaro Gnome, úgy látszik xorg-ra tudták megcsinálni a turbózást.
-
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62141 üzenetére
Jó kérdés
Nekem nincs csavarjeles ikon belépéskor. Mindegy. Csak kíváncsi lettem volna, hogy van-e esetleg hatással a sebességre, mert kicsit furának tartom, hogy pl az autohide-olt dock előhozatalakor akadozva jelenik meg egy kaby lake-es procin és intel hd 620+nvidia kombón. Kde, mate, cinnamon, budgie, xfce alatt semmi ilyen nem volt.
-
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62140 üzenetére
A Manjarónál nem tudom, ha a weblapjuk így írja, akkor elhiszem, de akkor nálad miért Xorg-on fut? Mondom, könnyen átbökheted, újratelepítés nélkül, ahogy írtam, csak egy ki-bejelejtkezés műve. Fedorában, Ubuntuban elvileg alapértelmezetten Wayland sessionön van.
De lehet nem is attól függ, hogy min fut. Csak azért írtam, hogy nálam Waylanddel megy, hogy hátha ebben rejlik a különbség, nem biztos.
-
Shyciii
veterán
Lacc,
Nekem X11-et ad vissza.
BoB
Ez alapján Xorg fut, viszont nem értem, hogy mitől függ, hogy mit futtat. Mert a weboldalon azt írják, hogy a Manjaro Gnome alapból Wayland-ot használ.
Flawly
Ez alapján meg pláne nem Wayland
Igazából csak azért kérdeztem, mert úgy írták, hogy a Gnome alapból Wayland. Viszont nekem nem lehet a bejelentkező oldalon nekem kiválasztani. Nem tragédia, csak kíváncsi voltam. Holnap sztrájkolok a melóhelyen, és inkább félórás szüneteket tartok, és abban az időben a rági notimon felrakom az Archot, és elkezdem parancssorban konfigolni. Biztos izzadni fogok, de a végén tuti tetszeni fog.
-
válasz
CPT.Pirk #62135 üzenetére
En nem csodalkozom ubuntu vilagban ezen. Itt nincs is root jelszo, csak a sajatomat kell bedobni a sudo utan.
A GParted is a juzer jelszot keri be, pedig mashol a root-et keri.
Nem foglalkoztam a juzer kezelesel soha linuxon (sem), igy nem vagyok ennek szakertoje, nyilvan par paranccsal megoldhato, hogy olyan legyen, mint kevesbe juzer-frendli disztrokon. -
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62116 üzenetére
Az inxi -Gxxx kimenetéből látszik, a Display: résznél Waylandet kell írjon X.org helyett. De úgy is meggyőződhetsz róla, hogy amikor lépsz be Gnome-ba, a bejelentkező képernyőn a felhasználó mezője alatt lesz egy kis csavarjeles ikon, arra kattintva lenyitható egy lista, és ott a Gnome Wayland sessiont választod.
De csak azért kár disztrót meg kijelzőszerver-protokollt váltanod, mert megoldható X.org alatt is. Waylandre akkor érdemes áttérni, ha X.org alatt problémázik a KMS kernel GPU driver.
-
Sziasztok!
Meg lehet oldani valahogy, hogy egy bizonyos particiot (Windows rendszer) sosem mauntoljon fel a linux?
Bonuszkent jo lenne, ha nem is jelenne meg a file kezeloben oldalt.
(Mint Mate 19 Tara)Kossz!
-
herdsman12
őstag
válasz
Frawly #62114 üzenetére
Az morbid, amit írsz, hogy az fsck verziója nem stimmel. Eleve normális disztróban alapból be kéne legyen építve az fsck megfelelő verziója. Vagy ha nem normális disztórban nem lenne benne alapból, akkor a csomagkezelővel a disztró hivatalos tárolójából telepíted, ekkor sem kéne verzióval problémának lennie.
Létezik morbid fsck probléma.
(hsz második fele) -
#78600448
törölt tag
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#78600448 #62122 üzenetére
Mármint sulis feladatokra kell, vagy téged érdekel a Linux?
Amúgy igen, nyugodtan felteheted. Btw legyen lekapcsolva a Windowsban a "gyors rendszerindítás" funkció, amit sajnos kérés nélkül visszakapcsolgat a Windows nagyobb frissítéseknél, a logoutos cikkeimnél megtalálod ha nem tudod hol kell keresni.
Valamint célszerű a secure boot-ot is kikapcsolni a biosban, ha be lenne kapcsolva mert okozhat problémát miközben haszna nem igazán van. -
#78600448
törölt tag
Üdv. 16.04-s Ubit mennyire javallott még használni a napokba?
-
Lacc
aktív tag
válasz
core i7 #62052 üzenetére
MX Linux 17. - Sok az előre telepített program, az én régi HP 840 G1-es gépemen gyorsabb volt, mint a Linux Mint, vagy a Manjaro (XFCE kiadása). UEFI-Legacy problémát simán tudtam a live-usb-n lévő boot repair programmal javítani GUI alatt. (Terminál mániásként nem is kellett használnom a termintált).
Sebesség terén rávert a többiekre, de ez annak is köszönhető, hogy dinamikusan tölt be. Nem pedig, hirtelen egyszerre adja be az egész desktopot, hogy használd. Nálam az volt, hogy tudtam a menüből már programot indítani, mi alatt a Conky még nem töltött be 100%-osan.
Nagyon jó a média codec támogatása, amit alapból biztosít, sok repository van, így nagyon sok programot tudsz telepíteni. Nem hiába lett nagyon népszerű.Puding próbája az evés, érdemes kipróbálni.
Hátránya, az, hogy régi kernelt használ ami nem támogatja sem a Ryzen APU-kat, illetve az Intel-es mikrókod frissíŧéseket sem tartalmazza a spectre és meltdown ellen - ennek is köszönhető, hogy gyors. (Na meg a rengeteg app, ami lehet előny és hátrány is, ez már szubjektív)
-
Lathronos
őstag
Sziasztok!
Tud valaki ajánlani olyan USB Wi-Fi adaptert, ami rögtön mindenféle varázslat nélkül működik linuxon? Segítségeteket előre is köszönöm.
-
Frawly
veterán
válasz
kmisi99 #62112 üzenetére
A format (mkfs.ext4) biztosan megoldja, az újraépíti a node táblákat is. Azzal teljesen tiszta lappal kezdesz.
De lehet az van, amit a kolléga írt felettem, hogy túl sok fájlt tárolsz már a partíción és betelt az inode. Ugyanis nem csak a fájlok mérete jelenthet határt. Van, amikor még úgy látszik, hogy az adott fájlrendszeren, partíción lenne még sok giga hely, de az inode-ok beteltek. Ritkán, de megtörténhet ilyen. A df -i kiadásával tudod ellenőrizni, hogy van-e még szabad inode.
Esetleg az is igaz lehet, amit kolléga ír szintén, hogy betelt a fájlrendszer, a tartalékhoz meg nem akar a rendszer nyúlni.
Az morbid, amit írsz, hogy az fsck verziója nem stimmel. Eleve normális disztróban alapból be kéne legyen építve az fsck megfelelő verziója. Vagy ha nem normális disztórban nem lenne benne alapból, akkor a csomagkezelővel a disztró hivatalos tárolójából telepíted, ekkor sem kéne verzióval problémának lennie.
-
Frawly
veterán
válasz
Rimuru #62105 üzenetére
Nálam a kizárólag Waylanden futtatott 3.28.3-as Gnome Shell Arch Linuxon megjegyzi az ablakok méretét. Nem kellett hozzá semmit állítanom, vagy addont telepítenem. Alapból így jött. Ez valami Manjaro-s beállítási gikszer lesz. Gyurmafigura is ezt pont ezt az arch-os verziót használja, szerintem ezt ő is meg tudja erősíteni.
A másik probléma viszont biztosan az, amit írsz, hiába állítja át valaki a Gtk3-témát, Gtk2/Qt-t használó alkalmazásoknál külön kell állítani.
(#62108) kmisi99: azt az 1,5 tera adatot sürgősen mentsd le. A superblockhiba egymagában nem játék, ne adatvesztés legyen a vége. Adatmentés után egyszerű lesz a dolgod, formázd az egészet újra, meg húzd rá újra a rendszert, adatokat meg visszamásolod rá. Ha az fsck nem tudta megjavítani a fájlrendszert, akkor más választásod nem lesz.
-
kmisi99
addikt
Újra raktam a rendszert, csak vergődik ezen a superblockon. Totál szűz rendszer fstab-ba beraktam megfelelő UUID vel amit kell, úgy ahogy kell, majd mkdir majd mount. Linuxról lévén szó tuti van még 20 fajta mountolási lehetőség, esetleg valami más megoldás, hogy az SDA1 es partícióm felmountoljam?
A HDD hibátlan smart adatok is hibátlanok. A superblock kijavítási kísérlet ölte le valószínű az előző rendszert, most nem akarom hasra vágni rögtön. A merevlemezen nincs pótolhatatlan adat de azért nincs sok kedvem újra húzni 1,5TB adat van rajta.
Ami furcsaság van, hogy bárhogy próbáltam formázni, mikor a 3,5TB ot létrehoztam totál szűzen 0 ra formázva rögtön 50GB foglaltat jelzett a gparted. Ez fura volt számomra.
-
Shyciii
veterán
Qt5 configuration tool-al lehet schemát módosítani, és így már szintén világos színekkel operál, csak sajnos a témák eléggé régiek, így GTK2-es van, ami így bár világos, de nem teljesen lesz azonos. De legalább fontokat, ikonokat ugyanarra a témára lehet állítani, mint a GTK-sakat.
-
Shyciii
veterán
válasz
Rimuru #62105 üzenetére
És melyik tudja? Mert ugye a KDE sem kifejezetten tudja, ha úgy nézem. Cinnamont próbáltam még ma más okból kifolyólag, és ott sem lehetett.
Most épp nézem a Shell extension-öket Gnome-ra, de még nem találtam meg, hogy van-e olyan, ami megjegyzi az ablakokat. Milyen néven találtad?Uhh tényleg. GTK vs Qt. Basszus...Akkor esélytelen egy GTK-t használó rendszeren Qt-s programok témáját állítani? Mert ahogy nézem VLC-nek van saját téma kezelője, így ott a sajátját átállítottam, de többinél nincs.
Amúgy KDE-nek nem okozott gondot, hogy a GTK-s Double Commander igazodjon hozzá. Ezért is nem tűnt fel, hogy ez gond lesz Gnome-ra váltáskor. -
Rimuru
veterán
válasz
Shyciii #62104 üzenetére
tipikus Linux betegség - millio es egy ablakkezelo(!, nem DE) letezik, olyat kell hasznalni amit tudja, de ugy latom gnome extension is van ra.
A masik gond: te a GTK temat allitottad at, az emlitett alkalmazasok pedig Qt-t hasznalnak. KDE-nel pont forditva johet elo gond.
mintha a disztrik gyártója - ez nem egyes szam, mert eleg sok van. Amugy jelenleg a 4.14 a legfrissebb LTS igy annyira nem meglepo megfigyeles.
-
Shyciii
veterán
Közben áttértem Manjaro Gnome-ra. Kicsit már bánom mert két gond felmerült, úgyhogy mindjárt guglizok is, hátha van rá megoldás, de gondoltam itt is felteszem a kérdést:
- tipikus Linux betegség, hogy a rendszer nem jegyzi meg az ablakok helyét, méretét, max annyit hogy ha teljes képernyőre van húzva. KDE alatt legalább annyi megoldás volt, hogy ablakonként lehetett menteni kézzel. Kicsit strapás, de 8-9 programnál nem vészes. No Gnome alatt ilyen nincs. Mindig ugyanott, mindig apróban nyitja meg az ablakokat, legalábbis FullHD-s notin elég kicsinek minősük az ablak.
- A másik gond viszont egyedi. Manjaro Gnome alapból fekete témát használ. Számomra használhatatlan, mert nem lehet normálisan látni. Semmi baj, a teszt notin is átállítottam az egyik fehér témára, amit tartalmaz. Igen ám, de most hogy minden progit felraktam, kiderült, hogy nem minden program veszi át a témát. Méghozzá ismertebb programok sem. Ilyen pl a VLC, qBittorent, Flacon...Természetesen ilyen gond nem volt KDE alatt. Ott minden témához igazodtak a programok.
Úgyhogy ha erre senki nem tud megoldást, és a guglizáskor sem találok, akkor igen rövid életű lesz ez a Gnome...
-
Frawly
veterán
Kis erőforrásigényű, sovány Linux bármilyen gépen elmegy. Legfeljebb ha olyan gyenge a proci és a GPU nem tud a hardveres dekódolással besegíteni, akkor natív lejátszóban kell a videós oldalakat használni, valami plugines módszerrel. A többi oldalon meg NoScripttel blokkolni mindent, és egyenként fehérlistára tenni azokon az oldalakon a tényleg valóban szükséges JS-eket, amit rendszeresen használ az ember fia. Ilyen trükkökkel sok erőforrás megspórolható, de ez meg erősen power user kategória szintje, nem Linux kezdő topikos. Meg ilyen gépeken nyilván nem úgy kell böngészni, hogy 50+ fül van megnyitva.
Tapasztalatom szerint az ilyen régi gépekben nem a proci az igazán szűk keresztmetszet, még a HDD sem annyira, ha be lehet tolni akár csak SATA2-n egy olcsó SSD-t. Hanem a RAM szokott kevés lenni, amit általában bővíteni sem lehet. 1-2 GB ma már semminek nem elég. Ha viszont van legalább 4-8 GB RAM, az nagyon sokat dob a használhatóságon.
Múltkor a JuhTyúkon is belefutottam egy hatásvadász videóba, valami olyasmi volt a címe, hogy használható-e még a Pentium 4 manapság. Ott persze csaltak, mert ilyen P4 531 vagy 631 vagy már nem is tudom milyen proci mellé be volt tolva 8 GB DDR2, meg SSD, meg 3850-szintű PCIe AMD kártya. A Win10 valóban használhatóan futott rajta, még a böngészés is elég tűrhető volt, YT sem okozott gondot a GPU-s rásegítés miatt. De írták is kommentelők, hogy egy ilyen gépen felesleges ilyen procival szenvedni, mert olyan lap volt, amiben normálisabb C2D is ment, ami meg fillérekért kapható. Persze ezt a videó feltöltője is tudta, szerintem még C2D procija is lett volna bele, de ilyen clickbait projekt keretében kitolta a videót, hadd csodálkozzanak a népek a szenzáción.
Gyorsan nyomtam is rá egy -1-et, mert utálom az ilyen szenzációhajhász videókat. Nekem a szememben ezek az utolsó P4-ek már nem is P4-ek, ott elkezdve, már csak olyan távolról van hozzájuk közük, mint a Trabantnak a Ferrárihoz, mert mindkettő személygépkocsi. Írtam is neki, hogy próbálja meg ezt egy s478-as konfiggal, ami jó esetben max. 2 GB RAM-ot kezel azt csókolom, abba aztán bármilyen erős AGP-s kártyát belemókolhat, az egész nettó használhatatlan marad. De ugyanilyen baromság szokott lenni, mikor írja a videó, hogy Install Win95 on i7, erre megnyitom, és a szivar virtuális gépre telepítette, nem a host-ra, de nem értette, hogy miért hőbörögnek a kommentelők, meg mi a különbség aközöt, hogy i7-re vagy virtuális gépre telepíti. Szerinte egyre ment.
-
Tim82
félisten
válasz
Frawly #62099 üzenetére
egy 65 nm-en készült, dupla magos vagy HT képest 775 foglalatos, emelt FSB-s, megnövelt cache-es Pentium 4/D akkor is egész más kategória, mint egy 180-90nm-en készült régebbi Pentium, azzal semmiben nem hasonlítható össze, annyival erősebb azonos órajel mellett is, és annyival kevésbé melegszik.
Sajnos, tapasztalatból mondom, hogy egy Pentium D vagy HT-s kései Pentium 4 sem ér sokat manapság, a használati értéket értve, magas órajel, 65 nm stb. ide vagy oda. Windows alatt pár lapos böngészésre is majdhogynem alkalmatlan és akkor még semmi terhelő nincsen megnyitva; lehet, hogy valamilyen kis erőforrás-igényű ablakkezelővel feltett Linuxszal ez jobb lenne, de azzal nem volt alkalmam kipróbálni. Bármi, ami ténylegesen Core architektúrára épül Intel oldalról, vagy bármilyen kétmagos Athlon 64 (még a Socket 939-es első eresztés is) köröket ver rá sebességben, takarékosságban.
-
Frawly
veterán
Na, utána olvasva valóban igazad van. Ezúttal a Wikipedia sem téved, de azért máshol is utánanéztem, fenntartásokkal kell kezelni, amit ír.
Valóban a Cedar Mill még Netburst, abból az utolsó generáció a Smithfiled-del egyetemben. Arra is rosszul emlékeztem, hogy van belőle két magos, mert csak egy magos volt belőle. Lehet a számozás ellenére tényleg a Conroe/Merom Pentiumokkal sikerült utólag összekevernem, azok már nem P4-ek voltak, hanem csak simán Pentiumok.
-
Frawly
veterán
Ennek akkor utánanézek, de én úgy tudom hogy a Cedar Mill már nem Netburst. Az Exxxx-es, Conroe magos szériával biztosan nem keverem, azok tényleg már csak a nevükben voltak Pentiumok, ott már a számozás és termékjelölés is mutatta, hogy a Core procikkal azonos architektúra.
Bár még ha tényleg tévedek is ebben a Netburst dologban, egy 65 nm-en készült, dupla magos vagy HT képest 775 foglalatos, emelt FSB-s, megnövelt cache-es Pentium 4/D akkor is egész más kategória, mint egy 180-90nm-en készült régebbi Pentium, azzal semmiben nem hasonlítható össze, annyival erősebb azonos órajel mellett is, és annyival kevésbé melegszik. Igaz a teljesítménykülönbségben a csíkszélesség mellett szerepe van a DDR2-nek, meg vannak kései 775-ös lapok DDR3 támogatással is.
A 775 foglalatos Pentiumoknak meg azért nincs létjogosultsága, érdemes fillérekért lecserélni valami erősebb C2D vagy C2Q procira. Persze sokat nem szabad rááldozni, mivel 30k környékén már használt brand gépek vannak régi genes i5-ös procival, meg 4 GB DDR3 RAM-mal, ami sokkal nagyobb előrelépés, mint egy DDR2-es ősrégi konfigot foltozgatni.
-
Tim82
félisten
válasz
Frawly #62096 üzenetére
Sem a Pentium D, sem a konkrétan írt Pentium 4 651 nem a Core architektúrára épül.
Wikipedia to the rescue: Pentium D, illetve a Pentium 4 651-gyel kapcsolatban a lista "Cedar Mill" nevű részét olvasd.
Az már külön történet, hogy ezek után az Intel az alsó kategóriában megtartotta a jól bevált termékelnevezéseket. Amikre gondolsz, csak mással kevered, azok már az E2***, később E5***, E6*** számozással jelölt, szintén Pentium néven kiadott Core 2 Duo-k.
-
Frawly
veterán
válasz
CPT.Pirk #62063 üzenetére
Hivatalos SP4 nem volt XP-re, de mindenki, aki XP-n maradt, használja az unofficial pack-okat, azokra már csak a POSReady frissítéseket kell feltenni. De erre már van külön POSReady XP kiadás, amin mind fent van.
Az egésszel arra akartam felhívni a figyelmet, hogy XP és XP között is nagy különbségek vannak, gépigény terén is.
-
Frawly
veterán
Valóban pontatlanul írtam, mert nyilván nem egy az egyben a C2D magra, de azon az architektúrán alapul, amit a Pentium M, Core Solo, Core Duo, Core 2 Duo lapkák is használnak, és nem Netburst. Bár lehet a Pentium D-nél még nem ez volt, de pl. a Pentium 4 651-es tuti ilyen már. Ezek rég nem Netburst-ok voltak, azt az Intel a Prescott után dobta, és átállt arra az architektúrára, amit végül a C2D-nál is használtak. Így az utolsó P4-ek már csak a nevükben voltak P4-ek, igazából a Core Duo vonalnak voltak egy visszavágott változata, mint a Celeron is. Ezek már sokkal kisebb csíkszélességen készültek, meg mivel nem Netburstosak voltak, azért is melegedtek sokkal kevésbé. A 775-ös foglalatba már jellemzően ezek mentek, gyártották őket 2008-ig vagy 2009-ig.
Ezt a másodhegedűs szerepet a Pentiumoknak és Celeronoknak a mai napig megtartotta az Intel, lásd Pentium G, Celeron N, stb. sorozat, amik meg a Core i-knek egy visszavágott, módosított változata. Persze a nevükből már rég dobták a 4-es jelölést, szóval nem P4-ek, meg P4 Celeronok ezek. Az Intel még mindig tartja ezt a hülye termékkategorziálást, most bejött az i9 is, meg a Xeonok és Pentiumok között behozott ilyen Gold, Platinum meg egyéb barom elnevezéseket. Már rég minden procit egységesen kéne hívni, mondjuk mindegyik Intel lenne, és utána egy betű (procicsaládra és magszámra utalna) plusz egy szám (ez a magszámra), 4 szám alapon bekategorizálni őket, első számjegy a generáció, második altípus, az utolsó 2 jegy a kategórián belüli erősség jelzése. Részben hasonlót csinálnak a Core i-knél és Xeonoknál, de annyira áttekinthetetlen a termékpaletta, hogy ember a talpán, aki számozás meg különböző Lake agyamentségek alapján minden típust tud hová tenni, meg vágni fejből, hogy melyik milyen foglalatos. Ha azt követnék, amit írtam, akkor mindenki látná világosan, hogy egy Intel D2-6555-ös gyengébb, mint egy D2-6990-es, a szerverekbe szánt Intel X8-7790-es meg jól láthatóan mindenhogyan felette lenne ezeknek, a mobilprocik lehetnénetk M-esek, az ultralacsony fogyasztásúak U-sak, sőt az 5 szám arra is jó lenne, hogy a nem egy családban lévő procikat is össze lehetne valamennyire hasonlítani.
Azt én is akartam írni a kollégának, hogy egy használt C2D, régebbi generációs i3-i5-ös géppel lehet jobban jár, azokat könnyebb is bővíteni, és olcsók használtan. Pont azért említettem, hogy P4-re csipketerítőt tenni a legjobb.
-
kmisi99
addikt
válasz
ubyegon2 #62089 üzenetére
Na akkor hogy tisztán lássak és ne kavarjunk a szezont a fazonnal.
Akkor mountolni akarom az SDA1 3,5TB os EXT4 adat partíciómat.Az fstab ba berakom ezt UUID=7531e0af-0581-4f4f-8f7c-571616f7ac1e /4TB ext4 errors=remount-ro 0 0
Majd mkdir /4TB
mount /4TBVan bármi észrevétel tanács ezzel kapcsolatban? Még egyszer nem akarom eltolni, addig nem nyúlok hozzá.
Tessék a parancsok kilistázása
Disk /dev/sda: 4000.8 GB, 4000787030016 bytes, 7814037168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk label type: gpt
Disk identifier: A39A5AB0-BEA6-494A-BF60-535819DCE9FC# Start End Size Type Name
1 20971520 7814035455 3.6T Linux filesyste WD4TB
2 2048 411647 200M EFI System EFI System Partition
3 411648 2508799 1G Microsoft basic
4 2508800 20971519 8.8G Linux LVM/dev/sda1: LABEL="WD4TB" UUID="7531e0af-0581-4f4f-8f7c-571616f7ac1e" TYPE="ext4" PARTLABEL="WD4TB" PARTUUID="49f6901b-2d15-48c9-b272-79ff1aa23fe3"
/dev/sda2: SEC_TYPE="msdos" UUID="FDA6-BFF8" TYPE="vfat" PARTLABEL="EFI System Partition" PARTUUID="fb1065d3-a6fb-411f-8302-accbf8cfe384"
/dev/sda3: UUID="e357a8bf-1857-4fdd-969d-940782c86225" TYPE="xfs" PARTUUID="5a4b4609-b35a-4d19-b5fb-5a362d2a66fb"
/dev/sda4: UUID="hebgM3-3XQU-ipDY-vvJ6-qYBa-8esr-lEh6ST" TYPE="LVM2_member" PARTUUID="1dbaf85a-3bc4-4435-a27d-ac384247bf2b"# /etc/fstab
# Created by anaconda on Sat Sep 8 09:34:19 2018
#
# Accessible filesystems, by reference, are maintained under '/dev/disk'
# See man pages fstab(5), findfs(8), mount(8) and/or blkid(8) for more info
#
/dev/mapper/clearos-root / xfs defaults 0 0
UUID=e357a8bf-1857-4fdd-969d-940782c86225 /boot xfs defaults 0 0
UUID=FDA6-BFF8 /boot/efi vfat umask=0077,shortname=winnt 0 0
/dev/mapper/clearos-swap swap swap defaults 0 0 -
válasz
sh4d0w #62091 üzenetére
Jogos, így visszaolvasva logikus, de hol a másik partíció, amire kerültek az adatok? Maga a leírás volt kicsit fura nekem, arra az adatokat tartalmazó 4TB-os meghajtóra koncentráltam.
Mindegy, én nem látom át, remélem ti igen.
adott egy Clearos rendszer router oprendszer.
Erről gondoltam, hogy nem a szóban forgó HDD-n van a rendszer. (mindegy, nem kavarok be a kollégának inkább)
kmisi99
Bocsi, nem értettelek, stornózd, amiket írtam, a kollégák kiderítik, hol van az a partíció, mert mindenki csak az sda1-ről beszél, de kell lenni másiknak is.
-
válasz
kmisi99 #62088 üzenetére
Az úgy nem kerek, egyrészt nem említetted, másrészt ha a rendszer azon lenne, az akkor logikusan sda1 lenne! Annak kellene a végére az 1-es, viszont akkor hol a többi, amiről írtad, hogy formáztad ext4-re?
és egy másik HDD ről húztam át minden adatot - valahol vannak az adatok......ha vannak!
Ilyen apróságokat ne titkolj, hogy a 4TB-os HDD-ről fut a rendszer is....
sudo fdisk -l
ésblkid
terminal kimenetet berakhatnál ide.cat /etc/fstab
is jöhet. -
kmisi99
addikt
válasz
ubyegon2 #62087 üzenetére
Lehet ez volt a gond, de reboot után a rendszerem belehalt.
Emergency módban bootol be és nem hajlandó rendesen elindulni. A 4TB os HDD egy elkerített 10GB os partíciójáról fut a clearos.
Most külső lemezre egy win7 et feldobok és hard disk sentinellel rá nézek mert rám hozták a frászt. -
válasz
kmisi99 #62085 üzenetére
UUID=7531e0af-0581-4f4f-8f7c-571616f7ac1e /4TB ext4 errors=remount-ro 0 1
Ha amúgy minden adat jó, akkor a sor végére nulla kell, mert 1-es csak a root particiónak lehet/kell, a nulla nem ellenőriz, a 2-es egyéb fájlrendszerek ellenőrzésére van. Lehet a 0 vagy 2, de ne legyen 1 !
Ha minden igaz, akkor elhárul a gond, nekem az volt fura, hogy csatolt adatlemeznél miért keresi a superblockot. Ha az 1 van ott, akkor persze, hogy keresi.
Remélem ez volt a gond!
-
Tudom, a melóban azt kell használnom.
Valószínűleg bármit ki lehet hozni belőle, és tény, hogy főleg az alapbeállítások alapján gondolom így.
Ami nem tetszik a KDE-ben: skinek + fontok + UI elemek grafikai megvalósítása szerintem túl modern-windows-os. Biztos lehet rá nekem tetsző témát rakni, csak én még ilyet nem láttam eddig.
Ezen kívül jópár gtk progi felső sávja össze van építve a gombokkal (nemtom mi rá a szakszó), ami nagyon bejön.
Továbbá a KDE az én felhasználási módomnak túl sokat tud.
Nekem jobban bejön a Gnome Mac-es mivolta, de nem az elrendezésben, hanem a gui grafikai megvalósítása miatt.
Leginkább a Cinnamon jön be, mert az olyan, mintha Gnome-on lenne "start menü" az Applications menü helyett..Amint ez hallatszik a hsz-ből, ez 100%-ig szubjektív. Nem akarom azt sugallni, hogy ez valami általános igazság.
-
kmisi99
addikt
válasz
sh4d0w #62084 üzenetére
Vadonatúj 100/100 as HDD kétlem, hogy megpuszult volna.
Mivel ennyire kezdő vagyok a partíciót live linux alatt csináltam és egy másik HDD ről húztam át minden adatot ott minden totál hibátlanul történt, ott se volt SMART probléma.
cigam Persze az általam csinált SDA1 partícióra mutat azaz UUID, sajnos a parancs amit írtál nálam nem működik, ez a baja. e2fsck: Get a newer version of e2fsck!
-
sh4d0w
félisten
válasz
kmisi99 #62079 üzenetére
dumpe2fs /dev/sda1 | grep superblock
Ezzel megtalálod a superblock másolatainak a helyét.
fsck -b <tartalék superblock helye> /dev/sda1
Ez javítja a hibás superblockot, ezután próbáld meg a mountot.
Másik megoldás:
mount sb=<alternative-superblock> /dev/sda1 /4TB
Ha sikerül a mount, backup azonnal, SMART check és valsz új vinyó.
-
kmisi99
addikt
válasz
ubyegon2 #62080 üzenetére
Ez alapján csináltam múltkor is ugyan így clearos nél, csak akkor még beta tesztrendszerként próbálgattam most pedig élesben akarom belőni az egészet.
videóNem tudom hol írtam de nem kell NTFS. EXT4 re van formázva a partíció amit most mountolni szeretnék.
Szívesen fogadok tanácsot, hogy akkor hogyan mountoljam fel a kívánt partíciót.
-
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #62080 üzenetére
Fenn van-e vajon az ntfs3g és a fuse csomag!?
-»Már korábban EXT4 re lett formázva, és van is már rajta adat.
kmisi99
Ez az UUID (7531e0af-0581-4f4f-8f7c-571616f7ac1e) a valódi adat, vagy a youtube cvideóban ezt adták meg? Pl. a sudo lsblk -f parancs ezt a számot hozza az sda1 partícióra?A sudo fsck /dev/sda1 nem talál hibát?
-
válasz
kmisi99 #62079 üzenetére
Netes videjó! Az legalább kétféle van, abból az egyik az, amelyik nem hasznos. Nem mutattad nekünk, pedig....
Amúgy ha minden adat jó a sorban, akkor is fura sorrendben csináltad, de a fő kérdés ez a Clearos! Fenn van-e vajon az
ntfs3g
és afuse
csomag!? Ha már fontos, hogy NTFS legyen a fájlrendszer, gondolom WIn alól is akarod használni. (torrent letöltőnek én is használok particiót, ettől még nem NTFS)Szóval az előző két csomag meglétét ellenőrizd.
(#62078) BoB
Jajjjj.......
-
kmisi99
addikt
Sziasztok, adott egy Clearos rendszer router oprendszer.
Van egy 4TB os HDD benne mert torrent letöltőnek is fogom használni.
Na most mountolni szeretném a 4TB os partíciómat. Már korábban EXT4 re lett formázva, és van is már rajta adat.
Amit csináltam az fstab ban hozzá adtam így (netes videó alapján csináltam azaz nem értek hozzá)
UUID=7531e0af-0581-4f4f-8f7c-571616f7ac1e /4TB ext4 errors=remount-ro 0 1
majd
mkdir /4TB
mount /4TBErre ezt a hibát kapom:
mount: /dev/sda1: can't read superblock -
válasz
core i7 #62075 üzenetére
Ha pedig minden kötél szakad és az ajánlottak sem futnak valami oknál fogva, akkor jön a titkos ász, a Puppy Hivatalos kiadás és magyar nyelvű.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
core i7 #62072 üzenetére
Csak borzasztóan ronda és kémkedik. Miért nem tudták a Win7 normális kinézetét továbbvinni...
Vennének példát a Linuxos KDE [link] asztali környezetről, na az olyan, amilyennek egy jó asztali munkakörnyezetnek lennie kell.
*amúgy a hölgy nem néz Youtube videókat? Mert azzal a procival még talán a 720p videók is akadnak.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
core i7 #62066 üzenetére
Próbáld ki azok egyikét, amit linkeltem neked. Egyik használata sem bonyolult, ha az XP-t tudta használni, akkor ezeket is fogja tudni, sőt.
- Aztán finoman tudatosítsd benne, hogyha netre meg villanyra van lóvé, akkor érdemes lenne félrerakni gépfejlesztésre is, mindkettőtök érdekében.*megjegyzés: örülünk, hogy van Wint 10-ed, az legalább nem annyira gáz, mint a Win 8 volt.
-
Rimuru
veterán
válasz
Shyciii #62042 üzenetére
A hosszutavon tamogatott kernelek altalaban hosszutavon tamogatott rendszereken van fent amiket altalaban enterprise kornyezetben hasznalnak, pl redhat(centos), debian, ubuntu LTS, stb. nem valt kernel foverziot verziot befagyasztasi idoszak utan.
Desktopra szant rendszerek eseten, vagy dev verziok (ubuntu LTS-nek az idokozi ubuntu kiadasok, redhatnal ugyanez fedora, stb), rolling, half rolling kiadasoknal mar mas a helyzet, ott joval frissebb kerneleket szoktak szallitani.huh, sok lett az altalaban...
-
Tim82
félisten
válasz
Frawly #62061 üzenetére
3,6 GHz-es 775 foglalatos, C2D magra épülő Pentium D 960-as DDR2 vagy DDR3 RAM-mal megtámogatva.
Csak a pontosság kedvéért: a Pentium D-nek nincs sok köze a Core 2 Duo-hoz. Kb. ez a Netburst architektúra vége: sokat eszik, nem hatékony és ennek köszönhetően bármelyik Pentium D-t bármelyik első generációs Core 2 Duo proci mondhatni, hogy keresztben lenyelte.
-
válasz
core i7 #62066 üzenetére
Mekkora öröm ez nekünk, hogy még a képét is beraktad ennek a valami-nek!
Ha tudsz még WinX-ről képeket, szívesen fogadjuk, mivel úgy látom nem ment át, mennyire rühellik ebben a topikban azt a trágyasz*rt! (bocsi, de ha már vizualizálni is lehet.....)Aki nem rühelli, az ne rühellje, de ne is itt imádja!
uff -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Akit érint... Az OFF tartalmat kérem a megfelelő topicban vagy privátban kibeszélni.
-
King Unique
titán
válasz
Frawly #62057 üzenetére
Visszaolvastam képzeld több hasonló topikban is és pont az alapján írtam... Egyszerűen késztetést érzel arra és nem bírod ki, hogy ne húzd elő rendre nemrég a másik fórumtag által is említett "mantrát"... Ráadásul olyankor is teszed a felesleges megjegyzéseket, amikor nem is kifejezetten az a téma, mert csak alapon. Ez a teljesen jogosan pedig részben azért sántít, mert nem ritkán megtoldod túlzásokkal és pontatlan állításokkal is, amik nem meglepő módon helyenként pontosításra, avagy éppen megcáfolásra kerülnek... Szóval ezt megint nem kell bemesélni és megmagyarázni!
Ahogyan azt sem, hogy nyilván az olyan topikokban csinálod ezt, ahol inkább le lehet tolni ellenreakciók nélkül... A rendszer topikbjában, vagy éppen az SSD-s topikokban, ahol a nagy többség eleve Windowst használ, ott már nem nagyon menne és bizonyára többen jól megmondanák a frankót... Az pedig mindenkinek a magánügye, hogy melyik rendszert használja, preferálja, milyen fan. Egy szakmai topik viszont nem arról kellene szóljon, hogy rendre szembeállítsuk a kettőt és feleslegesen menjen a fikaáradat. Érdekes módon mások itt is meg tudnak nyilvánulni ettől mentesen, ahogyan egy windowsos topikban szintén...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
core i7 #62055 üzenetére
De igen, egy olcsó használt gép az apróról, ami már legalább egy Core2 procit tartalmaz.
Lassabb nem lesz a böngészés rajta mint XP-n volt, de gyorsabb sem (mert a cpu, a ram és a hdd a szűk keresztmetszetek erőforrás terén, nem az XP), viszont legalább támogatott oprendszered van amin nem fogsz se vírust bekapni, se bele nem futsz olyanba, hogy már fel sem teheted az xy programot a gépre, mert nem támogatott.
Lehet tenni a gépre olyan Linux disztrót is ami használható GUI-val együtt sem fogyaszt 100MB ramot, de ettől még nem lesz erősebb a proci...
Sajnos ha tényleg netezni szeretnél ezen a gépen, akkor inkább érdemes költeni egy kicsit a masinára. Nem akarok senki zsebében turkálni, de kvázi "fillérekből" össze lehet rakni egy AM3-as konfigot benne akár 4 magos procival. - Nem rég vettem Kínából AthlonII X2 procit, 2400Ft-ért házhoz hozták. - Még egy kicsit rádobsz, kerül bele SSD is és mindjárt olyan géped van amit élmény és nem átok használni.
Frawly: nem volt XP SP4
-
válasz
Frawly #62057 üzenetére
Az a helyzet, hogy jelen topikban, ha meg kell említeni a Windowst, azt nem lehet dicsérőleg megtenni, egy kicsit azért is van a Kezdő Linuxos topik, hogy Windowsról meneküljenek, akiknek elegük lett belőle. Sokan rühellik az említett fizetős kémförmedvényt és én együtt tudok érezni azokkal a kevesekkel is, akik ezt is azt is használják és nem tetszik nekik a Win ócsárolása, de bármilyen fájó, itt ezt fentiek miatt is kénytelenek elviselni.
Ez van.
XP-s kolléga nem írta, mekkora Linuxos ismeretekkel bír, emiatt említettem neki a Mint 17.3 XFCE-t, mert azzal van esélye totál noob-ként is, amiket írsz, főleg WM-mel.....az már keményebb dió lenne.
-
Frawly
veterán
válasz
core i7 #62055 üzenetére
Az XP is elhasal, mert az alatt már a modern böngészők nem mennek.
Én 32 bites Sparky Linuxot vagy AntiX-ot javaslok rá, elsősorban IceWM felülettel, esetleg Openbox vagy LXDE felülettel. A böngésző attól függ, hogy mennyi RAM van benne, 2-4 GB-nál mehet a Firefox vagy a Pale Moon, 2 GB RAM alatt meg Falkon (régi nevén QupZilla) vagy Midori vagy Slimjet. El lehet azért rajta böngészni alap oldalakat, de nem túl sok füllel, meg a reklámokat, JS-eket érdemes kiegészítővel tiltani.
Sokban függ attól is, hogy milyen P4-es gép, mert más szinten van egy 1,4 GHz-es 423-as foglalatos Willamette P4 (főleg, ha SDRAM-mal, vagy RD-RAM van szerelve a gép), egy 2,6 GHz-es 478 foglalatos Northwood HT-s P4 a DDR1 korszakból, meg egy 3,6 GHz-es 775 foglalatos, C2D magra épülő Pentium D 960-as DDR2 vagy DDR3 RAM-mal megtámogatva. Mindegyik P4-nek van aposztrofálva, de már csak az FSB alapján dimenzionális ugrás van közöttük (nem beszélve a cache-méretről, magszámról, 64 bites támogatásról).
Egy átlag P4-en már az XP sem hasít, mire felfrissíted SP3, SP4 szintre, meg az IE6 lecserélődik benne IE8-ra, onnantól fogva szépen beduplázódik a hardverigénye, és 1 GB RAM már szinte elég se lesz neki, meg eléggé lassan is fog futni. Tehát XP és XP között is óriási különbség van. Az XP SP0 vagy SP1 még ment 300 MHz-es P2 procin 128 MB RAM-mal. Sovány Linuxszal meg be lehet menni az XP SP3-SP4 hardverigénye alá.
De ahogy egy másik fórumon írta valaki: P4-es gépre leginkább csipketerítőt érdemes rakni virágvázával
-
válasz
core i7 #62055 üzenetére
Nincs XP, felejtsd el! Amiket ajánlottak, azok biztonságosak, csak éppen netezésre olyanok lesznek, amilyenek. Ezt kalkuláld bele, persze azt is, nem biztos, hogy az ajánlott legújabb verziók fognak jól futni.
Én nagyon öreg gépre Mint XFCE 17.3 32bit-est raktam, az elfogadhatóan futott, ill csak az futott rajta. Még 1 évig arra is van frissítés, ha jól tudom, legjobb lenne, ha azzal kezdenéd a próbát.
A gépről nem írtál sokat, de végeredményben mindegy is, 3/4GB-os gépre is raktam az előbbi Mint verziót. A böngészőnél le kell tiltani a reklámokat ublock origin-nel. Nincs online virusírtó és tűzfal, ez sokat dob a rendszeren WinXP-hez viszonyítva, ahogy azt a kolléga is említette.
-
válasz
core i7 #62055 üzenetére
Itt nem az OS hasznalja el az eroforrasokat, hanem a weblapok es a bongeszok.
Egy LXDE-t hasznalo linux valszeg egy fokkal jobb lesz, mint az XP, de ne szamits nagy gyorsulasra a fentiek miatt.A legnagyobb gyorsulast valami agressziv reklamblokkolo tudna hozni, de ehhez nem ertek annyira.
Illetve ha XP-n van viruskergeto, akkor a linux annyival is jobb lesz, hogy normal hasznalat mellett oda nem kell.
Ha nincs, akkor meg marha bator vagy. -
Frawly
veterán
válasz
King Unique #62048 üzenetére
Sárt nem dobáltam senkire, ha visszaolvasol. A Windowst ekézem, de teljesen jogosan. Az SSD topikban nincs sok mindent ekézni, de ott egyszerűbb a téma is, meg egy szinten túl ismétlődik. Bár néha ott is le van ekézve néhány régi modell, meg gyengébb széria, csak ott senki nem áll le vitatkozni, hanem általában egyetértés van, az ár-érték arányos elég egyértelműen szokták mutatni a helyes utat.
Azt meg sose értettem, hogy a Windowst miért védik sokan, meg lelki támadásnak veszi, ha valaki leírja miért tré. Ha még a MS fizetné őket, akkor megérteném. Azért ne feledjük, hogy nem véletlenül linuxos topikban írom, tehát még az sincs, hogy odamegyek a Windows-fanok közé embereket hergelni. Nem érzem egyébként sem úgy, hogy egy olyan határt átléptem volna vele, ami már gáz lenne akármelyik topikban is, főleg, hogy tisztában vagyok, hogy itt a PH-n a szokásos fórumon szintnél 10× alacsonyabb az ingerküszöb, meg egyszerű egyet nem értés esetén is elkezdenek kimoderálgatni névtelen feljelentgetés alapján.
-
válasz
core i7 #62055 üzenetére
A "böngészés" kinek mit jelent, XFCE alatt nem lesz lassabb a gép, mint XP alatt, de akármit csinálsz, egyszerűen csigalassú lesz, ha Facebook, Youtube, Index.hu, stb. oldalakra lépsz. XP-n is és Linuxon is.
Egyszerűen erőforrás zabálók maguk az oldalak, a P4 meg hát vagy 15-18 éves....Én mondjuk biztos, hogy 32 bites Lubuntut vagy valami XFCE-s Linux distrot (pl. Linux Mint 18) raknék arra gépre, amit Cpt. Pirk is írt. Csak éppen csodát nem szabad várni tőle...
-
-
Frawly
veterán
válasz
King Unique #62046 üzenetére
Azokon a gépeken, amelyikeken tekerte a lemezt, azokban ilyen 2. genes i7 meg 3. genes i5 van, mobilprocik, meg 8-16 GB RAM, lapozófájl letiltva, Windows Update-en kívül szinte semmi nem fut. Tehát még az sincs, hogy elfogyott a memória, meg swaphoz kéne nyúlnia, mert a Feladatkezelő ott mutatja, hogy csak 1,1-2,5 GB memória van használatban, a többi ott áll üresen hegyekben, hogy csak kong.
(#62045) Shyciii: a gond nem a grafikus felülettel van, nem az lassít. A töketlen frissítési koncepció, registryzés, töredező NTFS. A csilivili felület (bár ezt is visszabutították a Win8.x-10-ben) max. csak a memóriaéhséget és a GPU használati intenzitást emelhető legrosszabb esetben.
(#62051) ubyegon2: azt azért tegyük hozzá, hogy a KDE5-nek úgy ment le ennyire a fogyasztása, hogy újraírták, és porig is butítottak ilyen flat desingos tabletUI szintjére.
-
core i7
addikt
Sziasztok régi pentium 4-es gépre xp helyett milyen linux ajánlott? (gondolom windows itt már kilőve a teljesítmény végett)
-
válasz
Shyciii #62050 üzenetére
a sorend helyesen sorrend lett volna, sorry
Bizony, a KDE elég kis étvágyú lett Plasma 5.x óta, de ha valakit érdekel megfelelő memória mellett, hogy boot után mi a sorrend.....mivel utána vagy kiegyenlítődik, de akár fordulhat is minimálisan.
Talán a linkelt topikban említést is tettem egy ilyen KDE-Cinnamon relációs megfigyelésről.
(eddig a Cinnamon volt a fő zabagép)A Gnome sok szempontból elég gáz lett, de ez Ubuntu-ra jellemző inkább. Egyre több funkciót kivesznek belőle, mégis zabál.
(Manjaro-s kolléga említése alapján az ottani Gnome változat legalább funkció-gazdagabb) -
King Unique
titán
válasz
Frawly #62044 üzenetére
Amúgy meg tényleg maximálisan jogos, amit nemrég más is említett. Újabban már a szakmai topikokban sem bírod ki állandó haterkedés és sárdobálás nélkül, ami nyilván nem ide való lenne...
De az mondjuk milyen érdekes, hogy SSD-s topikokban már egyből más a hangnem, ott elmaradnak a különféle degradáló megjegyzések...
-
Shyciii
veterán
Van valami írás, teszt, hogy jelenleg mely Linux asztali környezetek mennyire terhelik a rendszert, mennyire erőforrásigényesek? Most pl azt látom, hogy a KDE bootolás után kevesebb memóriát zabál, mint a Gnome. Régebben mintha ennek fordítottját olvastam volna.
-
King Unique
titán
válasz
Frawly #62044 üzenetére
Általában használok a böngészőben reklámblokkolót, de úgy is lefoglalhat sok tabnál akár több GB-ot mindkét rendszeren. Némelyik kiegészítő meg eleve növeli az erőforrások használatát és az sem mindegy, hogy milyen van feltéve.
A Windows 10-nél a lemez tekerése bizonyos eseteben jellemző lehet, de leginkább akkor, ha kevés a RAM és a lapozófájlt használja inkább. Viszont azt nagyon nem mondanám, hogy normális körülmények között mindig csinálja és folyamatosan tekerne, ez megint szimpla mese és nem igaz... Azt pedig már írtam nemrég, hogy még HDD-s gépeken is használom és ott is leginkább csak a bootolás és utána a rendszer felállása a lassú. De azt követően már viszonylag jól használható a rendszer, még ha nyilván nem is lesz olyan gyors, mint SSD-n. Főleg a laptopoknál meg sokan csak altatják, hibrid alvásból ébresztik a gépet + vele a rendszert és úgy HDD-n az előbbiek sem gond.
A frissítéseknél nem teljesen világos, hogy megint miről beszélsz, mert pl. az P2P beállítás is csak opcionális, kikapcsolható. Valamint a letöltött frissítések másolatát őrzi meg a rendszer, nem teljes mentést készít minden egyes frissítés során mindenről. A másolatok pedig törölhetők a lemezkarbantartóval. Valamint a megfelelő kiadásokban a frissítéseknél van halasztási opció és a csoportházirendben is konfigurálhatók. Vagyis nem, nem tolja csak úgy az arcomba, ha nem akarom... Plusz az újraindítást is lehet ütemezni és későbbi időpontot megadni. Az viszont igaz, hogy Linuxon gördülékenyebben meg a frissítés és rendszerint hamarabb megvan, mint Windowson. De azért ott is hardverfüggő + az internetkapcsolat sebessége is számít. Ha sok csomagot, illetve egy nagyobb adagot kell letölteni, akkor nem túl gyors nettel ott is percek mennek el pusztán csak magával a letöltéssel. Az amúgy nem világos honnan szedted és mi alapján állítod, hogy egy Defender definíciófrissítéséhez min. 15 perc kell, de egyszerűen hülyeség, sőt inkább hazugság... Ott a letöltött fájlok eleve aprók és nyilván hamar megvan mind a letöltés, mind a telepítés, tapasztalat. Inkább egy havi összesítő frissítés telepítéséhez kell negyed óra, annál már reális. Ja, és közben ugyanúgy használom a rendszert, netezek, futtatok más programokat is. De egyébként hardvertől, internetkapcsolattól függően lehetnek eltérések időben. Sőt, egy erősebb vason gyors nettel volt akinél a legutóbbi teljes build upgrade is megvolt kb.10 perc alatt, a téma topikjában írta is.
Ha már fájlrendszerek, akkor az NTFS lehet jobban hajlamos a töredezésre, de az is függ a használattól. Ha az adattárolós HDD-ken beállítom torrentnél a fájlok előre lefoglalását, akkor eleve kevésbé töredezik. Sőt, nem egy olyan merevlemezem van, amik évek óta nem voltak töredezettségmentesítve, mégis bőven 10% alatti érték van mindegyiken. De amelyik rendszermeghajtóként van használva, annál sem különösebben vészes, illetve a háttérben fut a karbantartás és szükség esetén automatikusan elintézi az optimalizálást is a rendszer. Valamint az NTFS és akár exFAT támogatottság szempontjából sem rosszak, mert azokat a különféle tv-k, lejátszók, játékkonzolok is eleve inkább kezelik, mint mondjuk az Ext4-et. Az SSD-re melyik rendszer mennyit ír téma pedig nem megint nem különösebben téma, mert annyit normál használat mellett eleve nem fog rá írni a Windows sem, hogy idő előtt túllépje a garanciában foglalt limitet, avagy a sok írástól tönkremenjen...
-
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62044 üzenetére
Én lenni Windows rendszermérnök
7 évig a Microsoftnak is dolgoztam külsős cégnél.
Az igazi probléma a Windows Vista-val jött meg, és ez azóta is tart egyre jobban "rosszítva" a helyzetet. Sajnos az UI szemkápráztatóvál vállása teljesen megölte az erőforrásokat. Ahogy írtad a Windows Update-el is gondok vannak. És amit írtál az csak a jéghegy csúcsa. Sokkal rosszabb állapotban van, mint pl Windows 7-en volt. NTFS is robosztusabb lett, ezáltal belassult, viszont javarészt elpusztíthatatlan lett, szal legalább ebben fejlődött. Amúgy a procitekerés Windows Update-nél már nem gyakori jelenség. Az tény, hogy jobban lefoglalja egy update, de a 100%-os behalás régebben egy bug volt ezt javították. Pont úgy, mint az Index szolgáltatás ugyanezen gondja. Amúgy a Windows 8 előtt volt egy olyan elképzelésük (sajnos kezdeti fázisban meghalt), hogy eldobják a registry-t, mint adatbázist, és helyett egyfajta sql alapokon nyugvó adatbázisban fogják tárolni ezen adatokat. Nos amint látjátok ebből semmi nem lett. Sajnos az okát már nem tom. Már nem vagyok velük közeli kapcslatban. Az viszont biztos, hogy az elkövetkezendő 5 évig nincs tervben a registry helyett valami más megoldás, így a Windows jó sok időre belesüppedt a problémákba.Amúgy a Linux-nál nekem is az tűnt fel mikor átálltam, hogy egy 300db-os csomag tele firmware-el, kernellel letöltés+ telepítés megvolt 9 perc alatt, míg Windows 10-nél laza 45 perc is lehet.
Viszont múlthéten volt dolgom Windows 7-el, és már totál elfelejtettem, hogy bizony az gyors. Nagyon gyors mostani szemmel nézve. Nyilván nem csili-vili, 10-ed annyi szolgáltatást ad, de gyors. Ugyanez igaz amúgy az Office-ra is. Nézz meg egy Office 2000 indulását, és nézz megy egy Office 2016 indulását. 4x-es különbség van. Ez van mikor hízik a kód, de érdemben nem ad többet.
Fősulis koromban mikor nem képekkel, flashel volt tle a weboldal, és még lynx-et használtunk minden azonnal bejött. Most meg teker-teker a weboldal mire bejön, mert tele van hányva mindennel. -
Frawly
veterán
válasz
King Unique #62043 üzenetére
A Web Contentet mindig hozzá kell számolni. De az valóban igaz, hogy a mai web bloat, azzal nem sokat tudsz csinálni, a sok fül megeszik bármilyen gépet reggelire, nincs az a proci, meg az isten RAM-ja, amit ne tudna megenni 64 biten (32 biten gátat szab neki az alkalmazás számára rendelkezésre álló max. 2 gigás címtér).
Ha ez neked probléma, tegyél fel uBlock-ot a reklámok kigyomlálásra, a JS-ek visszaszorítására meg Noscript. Ezekkel jelentősen lecsökkenthető a böngészés erőforrásigénye.
Egyébként Win10-en nem is az a baj, hogy a procit eszi, hanem inkább a lemeztekerés, az I/O-t tömíti el, ami lefogja az egész gépet, meg hogy rohadt sokáig is tart. Ha valami ésszerű 5-10 percig csinálná, akkor mikor én engedném meg neki, semmi baj nem lenne vele. De mindig csinálja, ha kell, ha nem, néha még akkor is sokáig tekeri, ha épp arra jut, hogy nincs frissítés. És nem te döntöd el, hogy mikor frissítsen, kapod az arcodba. Pedig be lehet állítani, ütemezni a frissítéseket, de az se ér sokat, mert ha épp akkor nincs bekapcsolva a gép, akkor a következő nap fogja közvetlenül bekapcsolás után rád erőltetni a frissítéseket.
Win10-en az egész frissítési folyamat szar. P2P kezelik a frissítéseket, apró darabonként, a települő frissítések előtt full mentés csinál a rendszer (akkor is, ha a rendszer-visszaállítás ki van kapcsolva), létrejön, átíródik kismillió registry kulcs. Ez pedig idő. Ezek egyike sincs linuxon, ahol 0,01 másodperc eldönteni a procinak a függőségeket, a csomagokat sima https-ből húzza le, nincs registryirkálás (bár vannak helyette post install scriptek, de nem minden csomagnál, meg ezek a scriptek jóval egyszerűbbek is). Meg a linuxos fájlrendszerek is sokkal lemezbarátabbak, gördülékenyek, főleg ha sok kis fájllal végzett műveletről van szó, nincs akkora töredezés, ez pedig sokat számít intenzív lemezműveleteknél sebességben, és a kernel is profibban cache-el RAM-ból, az egész sokkal simább, főleg HDD-s rendszereken jön ki ez a különbség nagyon durván, de valamenyire SSD-n is gyorsabb a Linux. Tovább oldja a gördülékenységet, hogy Linux alatt nem kell vírusirtónak, meg mindenféle security szoftvernek futni a háttérben, amik pluszban fogják a gépet.
Szerk: konkrét adatokat is tudok írni. Most frissítettem sudo pacman -Syu kiadásával, és próbáltam Gnome System Monitor Transparency-vel nézni a proci, lemezterhelést. 4 tárolónak a listáját frissítette le, összesen 10 csomag frissült, 9,76 MB letöltéssel és 46,42 MB lemezművelettel járt. A frissítések keresése (listafrissítés, verziók összehasonlítása, függőségi fa kiszámítása) nem tartott 1 mp-ig. Utána kérdezte telepítheti-e őket. Y-ra nyomva lezavarta a frissítést is nem egészen 5 másodperc alatt. Mindkét szakasz olyan gyorsan zajlott, hogy taskmanagerben nem is volt ideje a prociterhelésnek 0%-ról felmenni, meg mire a lemezműveletek is reigsztrálódtak, már végzett is az egész frissítés. Egy hasonló kaliberű frissítés (pl. csak a Defender vírusdefiníciós adatbázisa frissül) Windowson eltart vagy 15 percig minimum, ha épp nem hosszabban, közben meg a lemezhasználatot feltekeri 90% fölé, és a lemezhasználati is led is villog folyamatosan, mint az örült, mellette belassulnak a progik. Valami 6 éves mobil i7-es laptop, 35 W TDP-s, gyertyaláng teljesítményű, 2/4-es procival, és átlag SATA3 SSD-vel, igaz a Windows alatt egy UASP USB3-ra kötött SATA2 SSD van tolva, de arról is 5-6 másodpercig tart a full boot (kikapcsolt Gyorsíndítás) ideje, tehát az sem lassú meghajtó.
De pl. az is elég durva, hogy azonos felhasználás mellett a Windows többet ír az SSD-re 1 óra alatt (5 GB fölött), mint a Linux egész nap (az olyan 3 GB körül). Böngészőcache mindkettőnél a RAM-ba megy, a letöltések az SSD-re, de ezek letöltögetés nélkül lettek mérve, hogy csak offline játék ment, meg a frissítések szaladtak végig. A nagyságrendi különbségek lemezhasználatban itt is tetten érhetők.
-
King Unique
titán
válasz
Frawly #62040 üzenetére
Azért ez hardvertől, illetve processzortól is függő, hogy melyiknél milyen terhelést produkál közben. De átlagos erősségű vasakon tesztelve nálam simán össze szokott jönni kétszámjegyű terhelés is frissítés közben pl. Ubuntu, Mint rendszereknél. Ha erősebb a hardver, akkor már kevésbé lehet észrevenni, de ennyi erővel egy Windowsnál is hasonló a helyzet.
A linuxos Firefoxnak ugyan valamivel kisebb az erőforrásigénye, de azért olyan sokkal nem, hogy ugyanazon tartalomnál és ugyanannyi megnyitott lapnál a fele, vagy még kevesebb RAM-ot fogyassza. A rendszerfigyelő szimplán csak a Firefox folyamatára kevesebb memóriafogyasztást ír, de ha az ahhoz tartozó web content folyamatokat is hozzáadom, akkor már megközelítőleg majdnem kijön az, amit Windowson lefoglal.
-
Shyciii
veterán
válasz
Rimuru #62037 üzenetére
Uhh, én azt hittem, hogy kernelben van minden szép és jó, és azt kötelezően tudnia kell a disztriknek használni, max a konfigurálási lehetőség nem, vagy korlátozott mértékben adott. Azt meg végképp nem gondoltam volna, hogy az LTS változhat disztrinként is. Azt hittem ez központilag szabályozott.
Köszi a linket, ezt áttanulmányozom. -
válasz
Rimuru #62037 üzenetére
Köszi, 10 fok eltérés miatt már megéri felrakni valóban.
Mivel van 340 és 390 számú is tárolóban a kártyához, gondolom bizonyos kártyákhoz jó csak a magasabb számú, de ha ezzel fut ez a Quadro 1000M-es, akkor azt is használhatja hozzá.
Megnéztem és ez jó hozzá: (ill. ezt írja a driver kereső az nVidia oldalon)
Version: 390.87 Release Date: 2018.8.27
-
Frawly
veterán
válasz
King Unique #62032 üzenetére
Azt nem is írtam, hogy 0 a proci és lemezhasználat, de elenyésző. Észre sem venni. Valami egy jegyű % procihasználatot produkál a terminálban futó pacman. Épp úgy lehet használni a gépet, mintha semmi nem futna a háttérben.
Az külön furcsa, amit a FF-hoz írt, mert a linuxos FF-nak pont kisebb az erőforrásigénye, mint a windowsos FF-nak. A linuxos Chromiumnál is mintha ez lenne a helyzet, de a Chrome-ra már nem igaz.
-
Frawly
veterán
válasz
Rimuru #62034 üzenetére
Pont írtam a Linuxos OFF topikba, hogy a Win10 update-ja már olyan lassú, hogy még a gentoo-s forráskódból forgatással is beelőzöd sebességben. A fordítás ugyan jobban megizzasztja a procit, de hamarabb végez és mellett tudsz bármit csinálni. Na, ezt Win10-nél próbáld meg.
(#62031) ubyegon2: én, mikor még embereknek telepítettem gépet, mindig azt a Windowst tettem fel, amit kértek. Úgyis csak arról akartak hallani, Linuxról nem. Meg végül is azért nem győzködtem őket, mert ha Linuxot teszek fel, utána nem supportálom, így ha később elromlik valami, én nem leszek ott, ők nem értenek hozzá, és segítséget sem fognak tudni hozná szerezni, kevesebb ember tud nekik benne segíteni. Ha meg Windows van fent, ahhoz ugrasztani tudják bármelyik szomszéd Win Pistit, aki meg tudja nekik patkolni működőre vagy bárki távsegítséget tud nekik nyújtani TeamViewer segítségével. Bár szívem szerint régóta nem tennék Windowst semmilyen gépre, hacsak valami céges vagy professionális felhasználás, vagy játék nem indokolja, vagy valami komoly driver probléma állja útját a Linuxnak.
-
csixy
addikt
válasz
King Unique #62021 üzenetére
Ha van a gépben legalább 4 Giga ram a 64 bites win10-nek, vagy a 32bitesnek 2,66 Giga ram , akkor már nem olyannyira akadós a járása.Szerény tapasztalataim szerint. Azért minden gépemen van telepítve még legalább egy linux is.
-
Rimuru
veterán
válasz
ubyegon2 #62035 üzenetére
Nekem pl 10 fokkal instant hidegebb a noti zart driver eseten, mar csak ezert megerne ha egyebkent nem szamitana a teljesitmeny.
(#62036) Shyciii: Nem, ilyen elgondolas mellett pl a 4.9 se lenne mar tamogatott, stb. Az meg hogy egy adott distribucio miket tamogat hivatalosan mar egyeni kerdes.
Amugy itt megtalalhato minden ilyen infomarcio. kernel.org, egeszen friss hir hogy a 4.19 lesz a kovetkezo LTS. -
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62033 üzenetére
Igazából azért szeretem az új kernelek használni, mert azért nem rossz dolog, hogy az új dolgokat támogatja. De az is igaz, hogy újra csak akkor váltok, mikor a 4-dik jön már ki. No meg ha gondot tapasztalak vele, akkor eggyel vissza. ilyen volt a 4.17. Adtam neki pár esélyt, aztán ment vissza a 16-os. Igaz abból az utolsó 3 is már ugyanazt a hibákat produkálta, mint a 17-es. 18-assal eddig semmi gondom, lekopogom...
Viszont az tény, hogy mikor a Manjaro-t telepítettem, akkor 4.14-es LTS-el ment fel, és azzal soha semmilyen problémám nem volt. Tette a dolgát, ahogy egy rendszernek kell(ene) tennie. Amúgy az LTS kernelek milyen gyakran követik egymást. A köv LTS kernel csak akkor lesz mikor a 4.14 lejár, vagy azért előbb is várható? -
-
Rimuru
veterán
válasz
King Unique #62032 üzenetére
En meg minden forrasbol forditok (frissitesnel is), az rendesen megizzasztja a rendszert, nagy dolgok eseten boven tobbet fogyatsz mint egy windows update, szerintem tema zarhato.
-
King Unique
titán
válasz
Frawly #62026 üzenetére
Hát Arch-ot mondjuk nem nagyon használok, de frissítés közben rá szoktam nézni az erőforrásfigyelőre pl. Ubuntu, Linux Mint alatt és nyilván van processzor- és lemezterhelés. Szóval azt egyáltalán nem mondanám, hogy közben végig 0-n áll... Ráadásul egy olyan böngésző, mint pl. a Firefox azoknál is ugyanúgy megtekeri sok megnyitott lapnál a CPU-t és a RAM-ot is eszi. Vagyis azt szintén nem mondanám, hogy azzal böngészve Linuxon annyival kedvezőbben jövök ki az erőforrások használatát illetően... Az FHD, vagy akár az UHD filmek lejátszása meg eleve tekeri a processzort és annál ezért nyilván megint nem nagyon.
-
válasz
Frawly #62030 üzenetére
Mióta én átálltam, nincs más opció, azért ez nem százakat jelent, de sok kollégám, barátom gyerekének, feleségének, családi notebookra telepítettem már. 2 olyan régi laptop is volt, amit már használni sem bírtak, arra Mint 17.3 XFCE volt a megoldás.
Ezek mind egyszerű home userek, akik az első használatkor nagyon ledöbbentek, hogy ez a Linux így néz ki és ezt is tudja meg azt is lehet rajta. Az emberek nem tudnak a desktop Linuxokról, aki hallott már Linuxról, az ódzkodik tőle....de ezeket az okokat, indokokat mind ismerjük. Itt egymás közt nem is annyira flame ez már, aki hozzáértő és használja mindkettőt, persze nem örül ennek.
-
válasz
Frawly #62019 üzenetére
Amúgy ha wines komának lesz, menjen neki Win10.
A használt üzleti notebook-ot én vettem itthon, de én csak Linuxot tudok telepíteni, abba a családba már került 8470p is Linux Mint 19 Cinnamonnal, a hölgy azóta is gond nélkül használja.
Távsegítséggel nem akarok vacakolni, jó lesz ez így, már elég sok Wines embernek telepítettem Linux Mint-et és nincs gond ezekkel azóta sem.
A Hp gépekben az akku alatt ott a Win kódja, ha akarja az ember, felrakja magának.
(mindentől függetlenül megemlítem, hogy Win10-et még életemben nem láttam még működés közben sem, gondolom sikerülne felrakni a HP-re, de ezen még 7-esnek a serialja van) -egyszóval sajna még vitázni sem tudok a WInx-ről!
(#62027) Flowtation
Ezt a hsz-t fusd át! -
Dave™
nagyúr
válasz
Flowtation #62027 üzenetére
Nem tudom, nekem sose volt ilyen.
-
Flowtation
őstag
Hát nem tudom, nekem ez a manjaro mindig egy kicsit fura, egyből kernel panic-hoz jut. Régebben is volt ilyen, most is előjött. Nem emlékszem már, mi lett a megoldás. Felraktam, de úgy, hogy a mint grubja maradjon meg, ez lett a vége. Miért csinálja ezt?
1. telepítés, grubbal együtt. Indult szépen, aztán Mint-en egy grub-install /dev/sda és eltört
2. telepítés grub nélkül és egyből oda jutok. -
Frawly
veterán
válasz
King Unique #62024 üzenetére
Nálam az Arch alatt a nagy frissítések sem tekerik, akkor sem, ha több száz csomag frissült, összesen több GB méretben, bár ez is ritka, mert ehhez túl gyakran frissítek, és nem nagyon szokott egy napra 5-20 csomagnál többől frissítés lenni, átlag 100-200 MB méretben mindössze, de ez is max., mert vannak napok, amikor semmi nem frissül, vagy csak 1-2 darab, pár megás csomag.
Egyedül akkor szokta kicsit jobban megküldeni a procit, ha kernelfrissítés van, és az új kernelt épp csomizza be az initramfs image-be, de még itt sem szokott teljesen kitekerni egy prociszálat sem, épp csak hogy fel tud kapcsolni Turbóba a proci, de ez a művelet is csak néhány MÁSODPERCIG szokott tartani, aztán vége is van, meg nyugodtan lehet mellett mást is csinálni, böngészni, FullHD videókat nézni, játszani, meg akármit, nem akaszt meg semmit, nem lépi túl a kulturált erőforrásfelhasználás kereteit. Onnan szoktam csak róla tudni, hogy pár mp-re kicsit jobban felpörög a proci ventije, majd visszalassul hallhatatlan szintre. Bárcsak ott tartana a MS is, hogy csak ennyivel járjon a legkomolyabb frissítés is.
A lemezt meg SOHA nem tekeri, és még HDD-ről is vállalható sebességgel fut.
(#62025) Cifu: szerintem nyugodj le, ne vedd ennyire komolyan, amit írok. Én is leírtam az álláspontom, te is, meg úgy sem fogjuk tudni megtéríteni egymást.
-
-
King Unique
titán
válasz
Frawly #62023 üzenetére
Hát maga a frissítés az mindig nyilván nem is, amiből havonta van max. pár komolyabb. Rendszeresen max. a beépített védelem frissül, már aki azt használja. De ahhoz eleve apró frissítések jönnek ki és kb. észre sem venni. Amúgy meg egy-egy nagyobb frissítés közben nyilván Linuxon is van terhelése a lemeznek és a procinak. A laptop merevlemeznél meg főleg a bootolás és utána a rendszer felállása a lassú. De ha kész, akkor utána már úgy-ahogy jól használható, sőt ilyeneken frissítés közben is szoktam netezni, vagy más programot futtatni. Külső SSD-re telepített rendszerem szintén van, de az a belsőhöz hasonlóan eleve gyors és nem nagyon volt még olyan több verziónál sem, hogy teljesen leakadt volna.
-
Frawly
veterán
Opciók valóban vannak. Ez a 42 ezer valóban megéri, fejet kell hajtanom, egy csomó korlátozással is majdnem 50 rugóért kihagyhatatlan ajánlat. OEM megvan 20k alatt, vagy még olcsóbban, ha EU-újrahasznosított OEM/refurb licencet veszel. Illetve az eBay-en is vannak alig néhány ezresért valami insider tesztertől származó generált kulcsok, ami működnek, csak a franc tudja mikor tiltja le a MS. Vagy warez Win KMS/DAZ Loaderes aktivációval. Esetleg ilyen 30-90-180 naponta hosszabbított rearm trükkel használni. Egyik jobb, mint a másik, kétségtelenül jobban megéri, mint a Linux, ha a flame-et mellőzzük
(#62021) King Unique: értem. Ez nagy szó, hogy nem tekeri MINDIG. Csak majdnem mindig. Ha így fejlődik felfelé az MS, egyszer talán használható is lesz. 5400 rpm-es HDD-n meg a Win10 felejtős, azokat a lemezdaráltatásokat várja ki, akinek hét anyja van, közben meg semmit nem lehet csinálni a géppel. Nálam UASP USB3-ra kötött SATA SSD-t is letérdeltet a drágalátos winten.
Kösz, inkább maradok az Archnál, ez SOHA nem tekeri. Se a systemd, se az udev, se semmi, de az igaz, hogy BT-t és NV drivert nem használok. Mondjuk így Júbájgön supportját buktam, de hát valamit valamiért.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62012 üzenetére
Fél éves még nem is olyan sok. Nekem a 4.17-es kernel összes alválfajával nem tudott a manjaro csak fél perces gondolkozás után leállni. Ahogy néztem ez régebben is gond volt. 4.17-es kernelben ezt nem is javították. 4.18-as kernel óta tud a notim normális sebességgel leállni. Még a végén visszatérek a 4.14-es LTS-re, mert azzal sose semmilyen gondom nem volt
-
King Unique
titán
válasz
Frawly #62019 üzenetére
Ha már itt tartunk, akkor mily meglepő, nálam több gépen, több telepítésnél sem tekeri a 10-esnél a WU mindig a procit, plusz szükség esetén szüneteltethetők is akár a frissítések. Meg havonta általában van 2 db összesítő frissítés és restart is rendszerint csak azok után kell 1x, szóval ez a 100x szimpla mese... Ahogyan ez a lemezt a használhatatlanságig tekeri megint az, mert még 5400-as laptop HDD-n is van normál + USB-s telepítésem és viszonylag használhatóan működik rajtuk. Aztán az áraknál megint van egy fogalomzavar, mert OEM-licencet lehet venni olcsóbban is, vagy éppen újrahasznosított formában, plusz akár az itteni hardverapró is tele van kedvezményes áru szoftverekkel...
-
válasz
Frawly #62019 üzenetére
Biztos kell ide a Win10 vs. Linux mantra?
Tudod te is, hogy az otthoni (Home) Windows 10 valójában 42 ezer forint, már ha nem OEM-et veszel, mert az még pár ezressel olcsóbb.
Tudod te is, hogy mindkettőnek megvannak a maga nyűgjei, és a maga előnyei. Akár tetszik, akár nem, az átlag otthoni user feltehetően kényelmesebben ellenne egy Win10-el, mint Linuxxal (és akkor nem kéne ubyegon segítsége).
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #62016 üzenetére
Távsegítséget tudsz rajta csinálni utólag is, valami RDP-s vagy VPN-es távoli asztal megoldást telepítsél rá fel.
Amúgy ha wines komának lesz, menjen neki Win10. Ott nem pörgeti a systemd a procit. Csak a Windows Update. De az mindig. Kikapcsolhatatlanul. Meg közben a lemezt is a használhatatlanságig tekeri, és közben 100× indítja újra a gépet. De legalább nem kell a terminálban mókolni. Most a MS olcsóért megszámíccsalya, csak 80 kiló, de volt már 99 is. Ennyiért a hülyének is megéri, a Telemetria, Windows Update, Defender csak ezen fut, Wine-n nem. A Linuxot hagyni kell, az „halott platform”, „szerverekre való”, azzal csak pattanásos kockák villognak a Schönherz Koliban, ahogy Áron írta itt a PH-n, persze ők is újságmellékletből telepítik, mert nincs magánéletük. Majd kinövik
-
-
válasz
Frawly #62015 üzenetére
Akkor annyi a kedvenc Tara Cinmanónak?
Lószart annyi! Pont az a gáz, hogy azon a gépen jött elő a gond, ami csak holnapig van a kezeim alatt. Így aztán ugyanúgy kiszúrás lenne a Wines komának, ha Arch vagy Centos kerülne fel rá. Erre a tökéletes megoldás a Cinnamon Mint 18.3!
Ahogy nézem, ez nem is BT-specifikus probléma, hanem a zárt NV driver szarakodik, nem fér össze az újabb verziós systemd-vel, így első tippre.
Az első esetben valóban a BT okozta, megnéztem az udevadm monitor-ral. Van lehetőség még visszarakni a 340-es zárt drivert vagy a nyíltat, de itt is az a gond, hogy nem fogm látni a gépet, ha gáz van újra.
Ha elakadsz, az Arch-topikban jelentkezel, segítünk. A Cinmanó feltehető arra is.
Ez csak akkor lesz, ha a saját HP-m nyekereg, de azt direkt VGA nélkül választottam. Sajna semmi tapasztalatom nincs VGA-val. Egyelőre még mindig mentesültök tőlem az Arch totyikban.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #62014 üzenetére
Ó, óóó! Akkor annyi a kedvenc Tara Cinmanónak? Ha nem akarsz 18.3-ra visszamenni 5 millió éves verziókhoz, akkor itt az idő, most vagy soha alapon beleugrasz az Archba. Nem Angergos, meg Archmerged, meg Archlowfax script installerrel, hanem rendesen vanilla Archot feltéve, kézzel, Wiki alapján. Ha elakadsz, az Arch-topikban jelentkezel, segítünk. A Cinmanó feltehető arra is.
Ha meg élvezed a régi, retrós dolgokat, feldobsz jó kis CentOS 6-ost
Persze egyszerűbb lenne ezt az udev problémát megoldani. Különösen azért, mert ha nálad előjött, nem adok pár hetet, és tele lesz vele a Mint-topik is, hogy egy csomó ember belefutott még.
Ahogy nézem, ez nem is BT-specifikus probléma, hanem a zárt NV driver szarakodik, nem fér össze az újabb verziós systemd-vel, így első tippre.
-
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/usr/bin/nvidia-smi' failed with exit code 9.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-modeset' failed with exit code 1.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-drm' failed with exit code 1.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-uvm' failed with exit code 1.Ezeket írja a
journalctl | grep -i udevd
, a másik parancs pörög azóta is.
Köszi az első parancssort, ez már hasznosabb, ezek szerint valóban az nvidia driverrel is van gond.No de ha ezt is elhárítom, pár nap múlva jön majd megint valami....marad a 18.3, nincs mese.
A linkjeid is ezt erősítik bennem. Ezeket is köszi!
Ha nálam lenne a gép, nem foglalkoznék vele, de tök laikusokkal nem akarok kitolni. Még a Winhez se értenek....Épp a 390-es driver van fenn, de ha leszedem, újratelepítem, ugyanúgy előjöhet később a bug.
lefuttattam ezt a parancsot, de a gond itt is az, hogy meddig lesz jó minden:
sudo mv /lib/udev/rules.d/71-nvidia.rules ~
-
-
válasz
Shyciii #62011 üzenetére
Láttam ezt a bug jelentést, de volt ahol a bluetooth-ra írták az okot és meg is szűnt azt kiiktatva.
Mivel holnap délután már visszakerül a gép baráti családhoz, így nem kísérletezem vele, mert a használók valóban csak használni tudják majd a Linux Mint-et, nem tudnak mit kezdeni egy ilyen hibával. Köszi, hogy felhívtad a figyelmem, ezek szerint valóban a 18.04 alap a gond, jobb lesz erre a 16.04 alapú Mint.
No, ezt a linket nem is láttam, köszi! Fél éves bug és még mindig nincs javítva!?
Többi gépen még nem jött elő, se a desktopon, se a HP 8470p és 8570p-n, egyikben sincs külön VGA, talán ez is jó lehet azoknál.
-
-
Segítsetek nekem ebben a systemd-udevd gondban!
HP 8560w-n Mint Cinnamon 19 van és pár napja előjött ez a
systemd-udevd
CPU 100%-on pörgés gond, kilőttem a Bluetooth-t, meg is szűnt. Ma újra szóltak, hogy lelassult a gép, erre ott pörgeti asystemd-udevd
a procit 100%-on újra, de a BT inaktív.
Érdemes vacakolni a Mint 19-cel vagy rakjam fel a 18.3-at? A HP 8570p-n nem volt ilyen gond, abban szerencsére nincs külön VGA, a 8560w-ben nVidia Quadro 1000M 2GB van, lehet annak köze ehhez? Életemben nem találkoztam még ezzel asystemd-udevd
-del.udevadm monitor-t nem tudom megnézni, mert folyamatosan pörög a szöveg, de az nvidia szót látom a szövegben így is.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Olcsó Laptop! Dell Latitude 7280. I5 7300U / 8GB DDR4 / 256GB SSD
- DELL PowerEdge R730xd 12LFF+2SFF rack szerver - 2xE5-2680v3,64GB RAM,4x1GbE,H730 RAID v ZFS
- AZONNALI SZÁLLÍTÁSSAL Eladó Windows 8 / 8.1 Pro
- Telefon felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- AKCIÓ! AMD Ryzen 7 3800X 8mag 16szál processzor garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest