Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:10

LOGOUT.hu

Amit a Coffee Lake-ről tudni érdemes!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26601) Puma K válasza RM007 (#26600) üzenetére


Puma K
veterán

Én sem vagyok profi és végig asztali gépben lévő prociról fogok beszélni.

A laptopozás számomra játék szempontjából felejtős. Próbáltam 3-4 évig laptopon való játékot, de elengedtem mint játékos platformot. Egyszerűen azon a kicsi helyen adott igényt kiszolgálni képes hardverek mellett nincs az a mennyiségű hőátvevő felület és adott levegőt átmozgatni és statikus nyomást leadni képes ventilátor ami adott szinten labdába tud rúgni hosszú órákon át tartó játékra úgy hogy ne melegedjen szét a belseje, folytsa vissza a teljesítményét és melegítse a kezedet... majd idővel menjen tönkre a magas hőmérsékleti értékek miatt...

Az asztali és laptopos tapasztalatok építettem idővel vízhűtést amivel 22-23kg csak a gép-torony-agy.

Még a korábbi csúcsot képviselő 4c/8t Intel procik idejéből generációról-generációra az maradt meg nekem a mindenféle fórumokat-leírásokat olvasva, hogy a fixált feszültséggel és szintén fixált órajellel stabilabb lehet a tuning és kevesebb feszültség is kellhet azonos órajel eléréséhez ami meg terhelésnél x fok előnyt is jelenthet.

A tuning az állandó értékek miatt stabilabb tud lenni az állandóan változó 2 tényezős értékekkel szemben. Persze az alap fogyasztás csekély mértékben felfelé változik ahogy az alap hőmérséklet is, de nem eget rengető módon.

Fixált órajellel reszponzívabb lesz a gép és a minimum-átlag FPS-ek javulhatnak.

Tehát az állandóan -kitesztelt és stabil- magas órajelen járó CPU megkapja a feladatot akkor nekünk embereknek-programoknak egy pillanatig sem kell várnunk az órajelgenerátorra ami a másodperc tört része alatt határozza meg adott terhelés függvényében, hogy ahhoz mekkora órajelet kell beállítson mekkora feszültség mellett és mindezt hány magra terjessze ki, mekkora az aktuális rendelkezésre álló fogyasztási keret és éppen hány fokon járnak a magok. Majd ha melegedni kezd amit nem bír a hűtő akkor mennyire módosítsa ugyan ezen értékeket.

Fix értékekkel ami feladatot kap a proci azt azonnal darálja.

Mondják hogy placebó meg úgysem veszed észre... van aki a 60 vs 120 FPS között sem veszi észre a különbséget... én a magam részéről az előnyét tapasztalom.

Mindenesetre ki kell tesztelni a megfelelő órajel-feszültség párost ami minden körülmény között stabil. Időtől és lehetőségektől függően rá kell engedni mindenféle szintetikus tesztet és jól megrángatni a bajszát a proci, alaplap, táp és hűtés négyesnek. Aztán ha valamelyik beállított értéknél és/vagy valamelyik hardver miatt megkotlik az aktuális tuning, akkor mehet a finomhangolás.

Majdnem kerek egész 4 éven keresztül a korábbi i7 4790K-t a mellé tett VGA erejétől függően két különböző fix órajellel és fix feszültséggel használtam.

A GTX 760-nal 1,115v@4,4GHz-n járattam és mikor mellé került a GTX 1070 majd a GTX 1080 Ti akkor tesztelés után 1,265v@4,7GHz-re változtattam az addigi értékeket az addigra összerakott épített vízhűtéssel.

A 4790K után egy 9900K került a gépembe a hozzá való alaplappal és memóriával. Ezt pedig 2019-09-15-től kezdve a mai napig 1,275v@5,1GHz-cen járatom. Prime95+small FFT közben 246W-ot fogyasztott, a maximális-egyszeri fogyasztása pedig 255W volt (amit szoftveresen ki lehetett olvasni). A hőmérsékleti értékeket pedig úgy nézd hogy akkor még tombolt a jó idő-nyár és emiatt 30°C körüli volt a szoba hőmérséklete...

A még most is meglévő 9900K-t 1,275v@5,1GHz-cen ahogy 2019-ben úgy most 2022-ben sem tudtam játékokkal (SWBFII-BF1-BFV 64-fős szerverek, CP2077, RDR2+Online, GTA Online, OW stb-stb) 158W-nál több egyszeri-maximális fogyasztást elérni. Játéktól függően 80-130W között változik az aktuális terhelése és azóta stabilan teszi a dolgát.

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26602) Csabis válasza Puma K (#26601) üzenetére


Csabis
aktív tag

Játékok alatt nem is megy fel nekem sem 150W felettire a CPU.. 100W amit többnyire látok.. és max ~10% .
Bquet BK22 van rajta..
Ugyan csak Z370 Deszka
DE 4.7 felett 1.290V lefelé már DIE bluescreen instant AIDA64 stresztesztre..
Így 4.6 1.280V megy most../ 3080Ti vel..

[ Szerkesztve ]

(#26603) RM007 válasza Puma K (#26601) üzenetére


RM007
addikt

Nagyon szépen köszönöm a választ! :R
Ezt a írást el is mentettem. Azt hiszem most sok mindent megértettem. A hűtés hát igen. Jelen pillanat ha folyamatosan mennek a ventik maxon szintetikus tesztnél a procit meghajtva akkor 100-120W között tudja tartani a 80-85C fokot stabilan. Ha efölött fogyasztok akkor értelemszerűen picit mindig feljebb tendál, de ehhez kell az UV. Nálam van egy olyan előny hogy a vga nincs a házban mert eGPU a kábel csatlakozik a vga helyére és a hűtő vga felöli része is tud segíteni a procinak. Ez még csiszolva lesz. Játék alatt nincs ez a terhelés. Ezt a fixálást meg fogom nézni, keresek valami közepes értéket és tesztelgetem.
Jelen pillanat erre képes a CPU.

Clevo P751TM1 i9-9900K, DDR4 96GB 3200Mhz, 1TB M.2 Sata + 2TB M.2 NVME, 2TB HDD, Nvidia Geforce Zotac Trinity 4080 Super (desktop 320W)

(#26604) RM007 válasza Csabis (#26602) üzenetére


RM007
addikt

Mivel a TDP 95W ezért csak meghatározott, beállított ideig lehet afölött. Van az a KS változat ott 125W mint néztem a plafon. Na én olyanról nem is álmodozom. :D Bár a fene se tudja majd valamikor ráharapok ha sikerül jobban a hűtés tuningom. Be kellene ragasztanom még pár csövet a motorháztető alá. :D
Nálam is Z370 az alaplap laptop kivitelben. :) :R

[ Szerkesztve ]

Clevo P751TM1 i9-9900K, DDR4 96GB 3200Mhz, 1TB M.2 Sata + 2TB M.2 NVME, 2TB HDD, Nvidia Geforce Zotac Trinity 4080 Super (desktop 320W)

(#26605) Csabis válasza RM007 (#26604) üzenetére


Csabis
aktív tag

Fentebb elírtam 134W 62fok Game alatt max, DE ez AC: odyssey 1440P .

(#26606) Puma K válasza RM007 (#26603) üzenetére


Puma K
veterán

Ilyenkor tegyél mellé egy HWiNFO képet is amin minden lényeges információ látható.

9900K - 5,2 GHz - CB23 - 13769 pont

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26607) Baryka007 válasza RM007 (#26600) üzenetére


Baryka007
őstag

Nekem az a személyes tapasztalatom, hogy az automata fesszabályozás, sokszor akkora értékeket ad meg, ami már nem egészséges a CPU nak.

Hosszú távon degradációhoz is vezethet (bár ezzel sokan nem értenek egyet) nekem ez a személyes véleményem.

Terhelésnél kis tüskék lőnek ki.... De mondok egy példát, itt Coffe lakenél VCCIO/SA feszültség 1,3v ban tetőzik. Afelett nem egészséges.

Ha beraksz a CPU mellé, egy XMP 4400 mhz es ramot, akkor 1,6v ig elküldi az SA feszültséget.

Nevezhetjük ezt az egészet a gyártótól egy szándékos elévülési ajándéknak is :K

(#26608) Puma K válasza Baryka007 (#26607) üzenetére


Puma K
veterán

+1

Az kimaradt az írásomból, hogy az automatán változtatott esetleg már a szükségesnél magasabb feszültség még feljebb is tudni menni egy-egy pillanatra ami okozhat instabilitási-melegedési és persze degradációs problémákat.

Mert ugye más amit szoftveresen lehet kiolvasni és más amit adott pontokat mérve lehetne...

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26609) Csabis válasza Baryka007 (#26607) üzenetére


Csabis
aktív tag

nekem 3000CL16 Agis van mellé téve 1.35V Xmp ben .. Ez is befolyásol valami hogy pl nem megy 4.7 1.270V tal?! csak egy kérdés elméleti sikon..

(#26610) RM007


RM007
addikt

Rendben. :DD Sajnos csak esete érek rá ezzel majd játszadozni. Ezeket a tanácsokat szem előtt tartom. :)

Clevo P751TM1 i9-9900K, DDR4 96GB 3200Mhz, 1TB M.2 Sata + 2TB M.2 NVME, 2TB HDD, Nvidia Geforce Zotac Trinity 4080 Super (desktop 320W)

(#26611) Csabis válasza Puma K (#26606) üzenetére


Csabis
aktív tag

VRM plafon 61Fok ?! nem értem .. Más anyagból van a borda rajta ?! vagy nagyobb 5hgznél nálam már erősen megy felfelé 85~95 fokra..
CPU is 87 Feletti .. pedig Z370 Az is..

(#26612) Puma K válasza Csabis (#26611) üzenetére


Puma K
veterán

Ami neked van alaplap az nem egy jól sikerült példány:

"The only possible scenario in which we could even cautiously recommend the Z370 Aorus Ultra Gaming 2.0 is one in which you solely browse the internet, or perhaps use a single core or two at stock speeds."

Forrás egy részletes írásos és videós teszt utolsó oldala: [link]

Mikor a gépem szellőztetését és első körben a CPU-ra épített vízhűtését paramétereztem akkor rámentem a minél jobb ventilátor témára.

Nem az ár számított hanem a minél jobb tulajdonságok: fordulat tartomány (min-max RPM), zajszínt, légszállítás és statikus nyomás (hűtőbordára és radiátorra téve fontos).

A CPU+VRM felett egy 20cm-es Noctua NF-A20 PWM van ami elég komoly légszállítással rendelkezik már alacsony fordulaton is. A fordulat a CPU hőmérsékletétől függően változik.


még Z97+4790K+DDR3+GTX1080Ti-vel a gépben, de most is ez a hűtés kiépítése

A CPU-ra épített vízhűtés részét képező radiátoron pedig 3-3 db Noiseblocker NB-eLoop B14-PS Black ventilátor van. Egy pedig hátul a CPU magasságában. Az összes B14-PS ventilátor azonos fordulaton jár az egyszerre 10 ventilátort vezérelni képes ventilátorvezérlőnek köszönhetően ami a CPU hőmérséklete alapján változtatja a fordulatot.

A tartály-pumpa alatt amolyan extra tartókonzolként egy korábbról megmaradt be quiet! Silent Wings 3 120mm PWM van. Erre csavaroztam a tartály-pumpát tartó konzolt.


ekkor raktam össze a vízhűtést és még nem volt feltöltve

A ház elejében ott van az EK CoolStream CE 420 radiátor rajta a 3-3db B14-PS ventilátor. Ez így ebben a felállásban 46 x 14,5 x 10 cm-es tömböt képvisel a ház elejében. Ez és minden más gépházon belül lévő alkatrészek miatt a gépház 22-23 kg.

Minden ventilátor úgy van beállítva, hogy 41°C-nál a minimum fordulata az amit még nem hallok ki a házból ha nincs terhelve a gép. Aztán innen emeli adott órajelprofil szerint a hőmérsékletet.

A ventilátorgörbéket valahogy így kell elképzelni:

Persze minden ventilátornak más és más a minimum fordulata mert méretéből és kialakításából adódóan más fordulaton lesz hangja. Mondjuk a B14-PS-nek csak szélzaja van, mert magából a motorjából vagy más részéből nem hallasz semmit.

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26613) Baryka007 válasza Csabis (#26609) üzenetére


Baryka007
őstag

Elméleti síkon, a CPU memória vezérlőjét (Internal Memory Controller ->IMC ) jét terheli a ram. Ha a CPU IMC je alapból gyenge, ami egyre csak gyengébb, ahogy i9 től közeledsz az i3 esetleg Celeron CPU-kig.

Akkor egy magas órajelű memória megfektetheti a CPU stabilitását.

Gyakorlatban viszont más a helyzet, ez inkább csak a teljesen kihegyezett végletekig kisajtolt OC-knál jellemző!

Szóval gyakorlatban az van inkább, hogy a VCORE -t nem érdekli a CPU IMC je, azt inkább a VCCIO/SA feszültségek érdeklik.

A VCoret, esetleg a Cache (másnéven Ring, Uncore) ratio befolyásolja. Én pl 4,6ghz Uncoret használok a 10700k procimnál, ezért 1,225v alá semmilyen CPU órajellel nem tudok menni, mert a Cache memória megköveteli azt a minimális feszültséget a saját működéséhez.

For example, pont a napokban próbálkoztam 4,6 és 5,0 ghz között minden órajelet fixálni... És 4,8 nál jártam 1,225v nál... 4,6 hoz ugyan úgy 1,225v kellett, hogy stabil maradjon a CPU... Ez azért volt, mert az Uncoret nem csavartam visszább.

Visszatérve, és összekapcsolva ezt a dolgot azzal amit mondani szerettem volna az az, hogy sokminden befolyásolja egy CPU működését. Ha eltérsz az AUTO, gyári beállításoktól. Akkor még számolni kell a Téli, Nyári levegőhömérséklettel is.

Rengeteg tényezőn múlnak a dolgok... VRM, Hőmérsékletek, Feszültség, A többi komponens, és azoknak a beállításai. Az áram ingadozás, a kondenzátorok minősége stb....

Mindent összegezve, és adva egy valamirevaló választ is végre.: Tedd a ramot JEDEC módba 2133 mhz en, ha úgy stabil lesz a CPU-d 4,7 1,270v on, akkor tényleg valami akörül nem tetszik a procidnak! :K

(#26614) Puma K


Puma K
veterán

Tegnap vettem egy G.SKILL Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 4000Mhz F4-4000C18D-32GTZR memória kit-et a gépbe. De még nem cseréltem ki.

A most meglévő G.SKILL Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz F4-3200C16D-32GTZR duót fogja váltani. Természetesen nem sok teljesítménynövekedésre számítok.

Korábban a 4790K-nál az 1866MHz-ces RAM-okról váltottam 2400 MHz-cesre csak hogy azt a platformot kimaxoljam. Az utolsó 1 évben amíg még nálam volt a 4790K alá tettem egy Asus Maximus VII Ranger alaplapot is.

A mostani 9900K-t egy Asus ROG Maximus XI Formula alaplappal szívesen megkínálnám. Vagy egy Asus ROG Maximus XI Apex még jobb lenne egy monoblock-al a tetején. Aztán 1-2 év múlva meg platformot váltanék... ha annyi idő elteltével esetemben látnám értelmét...

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26615) Csabis


Csabis
aktív tag

AIO esetén ha azok közt nézelődnék.. mert 280MM ami befér.
TDP keretét honnan lehet tudni... 360 320 nem érdekel.. mert nem fér be. Neten meg van 50 féle.. de pont a kényes adat nincs.. amihez van grafikon .. kb matek feladvány nem mond semmit..
Fix adat után megyek.. ami látni lehet, ami alapján el lehetne indulni.
Köszi Cs.

(#26616) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt hogy csinálták?

[ Szerkesztve ]

(#26617) Lathronos válasza Csabis (#26615) üzenetére


Lathronos
őstag

Én is gondolkodtam vízhűtésen, mert milyen jó és szép meg csillog-villog. Aztán utána olvasva mennyire hatékony és tartós, inkább léghűtést választottam. Az AIO 2-3 évig biztosít hűtést közel sem olyan hatékonyan mint a levegő és aztán cserélheted. Egy be quiet! Dark Rock Pro 4 igaz közel sem olyan szép, és eltakarja a fél alaplapot így nem lehet rgb akváriumot csinálni a házból, de cserébe 50-60 fokon tartja az i7 8700k-mat delid nélkül is még a nyári 35-37 fokban is. Még renderelés közben 100%-os terhelésen se megy 75 fok fölé.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26618) Puma K válasza Lathronos (#26617) üzenetére


Puma K
veterán

"Aztán utána olvasva..."

Mit olvastál, mennyire tartós?
Miért biztosítana 2-3 évig hűtést?
Az épített vízhűtés miért nem hatékony?
Miért kellene cserélni?
A helység-szobád hőmérséklete is 35-37°C ahol használod a gépet?
Milyen renderelés közben a "35-37°C-ban" nem megy 75°C fölé?

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26619) Lathronos válasza Puma K (#26618) üzenetére


Lathronos
őstag

Tom's hardware-n olvastam egy összehasonlító cikket AIO-ról és nem építettről. De akkor ők a hülyék és csak a lapos föld féle hiedelmeket terjesztik. YouTube video-kat is néztem a témáról, de ezek szerint az is csak átverés. Nem tudhattam, hisz nem kockáztattam. Mert ha veszek AIO-t csak kíváncsiságból és tényleg nem olyan jó mint a léghűtés, kiszórtam az ablakon egy vagyont feleslegesen. Nyilván a szoba csak 31-32 fokos nyáron. És utolsó kérdésre válaszolva Blender eeveee render. És amit nem kérdeztél és elfelejtettem írni, alap órajelen overclock nélkül. De ezek szerint hülyeségeket írtam, elnézést. :R :R :R :R

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26620) Csabis válasza Baryka007 (#26613) üzenetére


Csabis
aktív tag

Amit tegnapi napon említettél a végén, illetve kérted csináljam meg .. megtettem.
ÉS Pofán vágott egy igen fura dolog.. Képet rakom.. A Ramról
~1.250V beküldte az alap órajelet 2100Hz helyett 2300Hz-re.. 4.7Ghz-n..
Akkor az is gondolhatnám hogy a XMP mellet a 3000Hz amit amúgy is 3100 Küldi be akkor olyan 3200~3300Hz-re küldené be 1.300~1.368V és tovább gondolva emiatt megbotlik az egész.. Csak az XMP nem engedi tovább, gondolom én.

Ez így hirtelen hosszú gondolat lett.

[ Szerkesztve ]

(#26621) Puma K válasza Lathronos (#26619) üzenetére


Puma K
veterán

Senki nem hülyézett le senkit.

Meg ezt a lapos földes dumát is felesleges volt leírnod. A Youtube videókat is úgy össze lehet állítani, hogy olyan legyen a végeredmény amit az adott feltöltőt akar. Aztán az emberek visszamennek alá vitatkozni. A feltöltőnek meg termelik a pénzt minden egyes újra és újra betöltött reklámmal. Persze vannak csatornák amiknek a tartalmából le lehet szűrni egy általános végeredményt.

A kérdésemet kb úgy vetted fel mintha egy kisgyerektől kérdezték volna meg, hogy szerinte miért szép az a piros pöttyös labda. Erre mivel nem teljesen biztos a dolgában ezért kétségek között hiszti roham közelébe kerül és dühösen és sértődötten valamit válaszol...

Nem lehet kérdezni sértődés nélkül?

Mindegyik hűtésnek meg van a maga előnye és hátránya.

A sima hűtőbordás megoldásnak azaz előnye, hogy a rajta lévő és cserélhető ventilátor motorján kívül más nagyon nem tud elromlani aminek a hűtéshez köze van. Adott terhelés mellett és hőmérsékleti szintig akár passzívan is el tudja látni a feladatát.
A toronyhűtő hátránya viszont az, hogy az alaplap rögzítési pontjait terheli. Ami lehet egy batár nagy x kg-os fémtömb. A CPU környéke (felső-hátsó ventilátorok, a CPU betáp csatlakozója) nehezen vagy egyáltalán nem szerelhető. A VRM sem minden esetben tud eléggé szellőzni és egy mezei RAM csere is problémás lehet a CPU felé eső modulok esetén. Limitált a hűtési teljesítménye és nem bővíthető.

Az AIO-k azért jók, mert kompaktabb méretűek mint konkrét méretű toronyhűtők. A radiátor méret és vastagság mellett azonos hűtést tudnak produkálni mint adott torony hűtők. A CPU blokk miatt szerelhető és szellős a CPU környéke ami jó a VRM-nek és az általános gépházon belüli légmozgásnak.
A negatív része a ventilátor motor megállásán kívül az, hogy ott van a szivattyú ami meg tud állni és akkor nincs vízmozgás ami a hűtés aktív és nélkülözhetetlen része. Erre viszont lehet figyelmeztetést-riasztást és akár konkrét azonnali gép leállítást-újraindítást beállítani már egy széles körben használt HWiNFO-ban is. Tud szivárogni a hűtőfolyadék ami abban a zárt rendszerben van és csak idővel a hőmérsékleten veszed észre, hogy kevesebb van benne mint kéne, hogy legyen, mert csökkent a hűtési teljesítmény. Nem mindegyik AIO-t lehet újratölteni, sőt elég ritka az amelyiknél van erre lehetőség.

A gépben lévő hardverek kiolvasott értékei közül bármelyikre akár SMS-es és e-mailes automatizált értesítést is ki tudsz küldeni magadnak ha nem lennél gépközelben miközben az megy vagy dolgozik: Setting up Alerting on HWiNFO64

Az épített vízhűtés már az alapból nagy fogyasztású de még tuningolt alkatrészekkel teli gép esetén is jobb hűtési teljesítménnyel és zajszinttel tud rendelkezni mint a másik kettő. A hűtési teljesítménye növelhető. A gépház belseje szellősebb tud lenni. Adott radiátor méret-víz hőmérséklet és vízáramlási sebesség esetén teljesen passzív is lehet a hűtés még egy tuningolt gép esetén is. Erre is lehet beállítani riasztást.

A magam részéről több évvel ezelőtt még a 4790K-val gépben megtapasztaltam azt hogy az addig már 4. éve használt Corsair H75 AIO CPU hűtőben megállt a pumpa. Ekkor még nem használtam semmilyen riasztást a HWiNFO-ban. A CPU-nak nem lett baja mert ugyan 98-99°C-on jártak a magok a fixált órajel és feszültség miatt, de még messze volt a problémás hőmérsékleti szinttől ami a 120°C-tól kezdődő hőmérsékleti tartomány. Mivel 5 év garanciát adtak erre a hűtőre és én a 4. évnél jártam így vissza vittem és vissza adták az árát.

Aztán vettem egy első verziós Arctic Freezer 240-et. Ebben a szivattyú 8 hónap után ment tönkre. A boltban ahol vettem mikor kérdeztem, hogy ebből sokat hoznak-e vissza akkor azt mondták, hogy ez a 25. lesz amit vissza visznek mert gond van vele.

Az Arctic AIO elhalálozása utána vettem ideiglenesen egy Alpenföhn Brocken 2 PCGH toronyhűtőt amíg kitaláltam mit fogok tenni hűtés szempontjából. Mikor ezt a hűtőt felszereltem akkor jutott eszembe az akkor minimum 10 évvel azelőtti élményem az első verziójú CoolerMastery Hyper 212-vel kapcsolatban... hogy utálom ezeket a hűtőket és a felszerelésük ritka pocsék... ahogy a Brocken bekerült a gépbe azonnal elkezdtem a leendő épített vízhűtés részeit megálmodni, hogy miből mi fog nekem kelleni. De még előtte a ventilátorokat beszereztem amik azóta is állandó elemei a gépházamnak.

Innen jutottam el a mostani épített vízhűtésemhez.

Ez a vízhűtés 2019. júniusa óta teszi a dolgát mióta összeraktam. A víz nem algásodik és a hűtési teljesítményem sem csökkent. Ha az időm úgy alakul akkor 18 órákat megy egyfolytában a gép én meg közben simán hosszú órákig játszok.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26622) KAMELOT válasza Lathronos (#26617) üzenetére


KAMELOT
titán

7 éve megy a vízhűtésem. Mi is a gond? :) Egyszer a pumpában cseréltem rotort 5000Ft.
1x kell rendesen összerakni és csókolom.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#26623) Lathronos válasza Puma K (#26621) üzenetére


Lathronos
őstag

& KAMELOT

Elnézést kértem, hogy úgy nyilatkoztam az AIO vízhűtésekről, hogy eggyel sem volt még dolgom. Csupán a Tom's hardware és YouTube videokbéli negatív véleményekből vontam le következtetést. Mostmár tudom, átvertek. Mi kivetnivaló volt a bocsánatkérésemben? :F

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#26624) - = Zk = - válasza KAMELOT (#26622) üzenetére


- = Zk = -
félisten

nekem AiO megy 7 éve, vagyis ment, mert nagyobbra cseréltem. semmi baja nem volt.. H105i, most egy X72 duruzsol....

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#26625) KAMELOT válasza Lathronos (#26623) üzenetére


KAMELOT
titán

Semmi gond nincs. :) Jobb inkább több helyről tájékozódni, többet fogsz tudni. AIO-ból is csak a jobbik fajtát kell venni, amit már sokan leteszteltek és nincs gond.
Esetleg ahogy írtuk olcsón összeraksz egy vizet és max a cpu blokkot cseréled. HA-n össze lehet szedni ilyen rendszert olcsón. Én is innét vettem.

Zk: Itt a te pl is. 7 évig ment az AIO.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#26626) - = Zk = - válasza KAMELOT (#26625) üzenetére


- = Zk = -
félisten

igen, a H105 az FX procin akkor egy NH-D15 öt váltott. még az első szériás volt.. 3!! fokkal volt jobb az AiO akkor... dögmeleg szoba, FX cpu, push-pull ventik..."az előrelépés megkérdőjelezhetetlen " :DDD
én azért maradtam meg az AiO mellett, mert részemről "gondozásmentes"...
am kipróbáltam, megy még a H105... picit van hangja a pumpának, de nem vészes...

[ Szerkesztve ]

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#26627) Csabis


Csabis
aktív tag

Én csak amiatt is kerestem ill kutakodni jó ideje.. fentebb írták.. szerelése nem vészes.. ill egyszerű..
I9 9900KF melyik jó.. 280MM között .. határ eset kb mindegyik..
DE fránya TDP ami a kaptafa.. és így segítséget kérek hozzá..
Mert ha BK 22 nem fogja le.. talán a AIO igen .. 5GHz nem akarom kergetni ahogy nézem stabil 4.6Ghz megvan ..1.270V /RAM 3100hz
Döglött CSM support dissable vel.. mert azzal el sem indul a win.
RAMok valószínűleg alapból bekuldi sac /kb 100hz nagyobbra meg xmp vel is ..
Feltéelezem 4.7 ill 5ghz is így emeli meg.. bár azt nem néztem alap RAM frekivel.. De durva hogy alap 2133 is be dobja 2300-ra..

(#26628) Puma K válasza Lathronos (#26623) üzenetére


Puma K
veterán

Egyik helyen sem vertek át. Nem azért készülnek ezek az adott esetben nemzetközileg elismert oldalak bemutatói. Annyi a lényeg, hogy minél több helyről kell infókat szerezni majd azokat összegezed és vond le belőle a saját következtetésedet.

Az eredeti hozzászólásod a hülyézéssel, a lapos földes szöveggel stb simán csak szarkasztikus hozzászólásnak tűnt.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26629) Puma K válasza Puma K (#26614) üzenetére


Puma K
veterán

Sajnos belefutottam abba amitől tartottam és esélye volt annak, hogy nem eszi plug&play módon a 4000 MHz-ces RAM-okat az alaplap+proci duó...

Tegnap az XMP-t beállítottam: 4000 MHz 18-22-22-42 1,4v
Viszont ezekkel az értékekkel nem indult el az alaplap és vissza visz F1-gyel minden alkalommal a BIOS-ba.

Utána gyári beállításokra vissza állítottam a BIOS-t és az XMP-t nem kapcsoltam be. A gép és a Windows gond nélkül elindult.

Visszamentem a BIOS-ba a beállítások még mindig a gyáriak, XMP be és a ram órajelét 3900MHz-re levettem. Nem indult el ezzel sem.

Vissza BIOS szintén gyári értékékekkel és az órajelet levettem 3200 MHz-cre majd innen dobáltam felfelé +100 MHz-vel az órajelet és lépdeltem be a Windows-ba minden egyek órajellel. 3700 MHz-nél volt utoljára stabil a történet.

Ma még körülnézek a VCCSA/VCCIO és RAM feszültségek körül is és megnézem ha ezeket az értékeket még 24/7-re használható szintre emelem akkor mire jutok...

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26630) Csabis válasza Puma K (#26629) üzenetére


Csabis
aktív tag

Én a Agis 2133 XMP 3000 1.350V kb 0.010V vettem vissza és már meg sem moccant.
Ha alapon hagytam 2300 bekuldte.. alap elvileg ami írtam de XMP ben az 1.350V helyet tobbet eszik 1.380V a plafon és 3100 jár.. Fentebb irtam is .. hogy valószinuleg ez is oka annak hogy nem megy Stabilan 4.7 Ghz felé a CPU.. Kézi beállitást nem néztem..
Viszont A sok újraindítást 2 órás büntivel jutalmazza a WIN.. Magyarán nem enged belépni.. 2x belefutottam..

(#26631) KAMELOT válasza Csabis (#26630) üzenetére


KAMELOT
titán

Nekem a 4400 viper nem indult először. Aztán nézem 4000 kellett visszavenni 1.35V. Amúgy automatán 1.2V állít a lapom. 2 éve szépen megy.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#26632) Dönc válasza Csabis (#26627) üzenetére


Dönc
tag

Hülye kérdés, de a Win újra lett húzva a secure boot beállítása után? Lehet van erre más megoldás is, de nekem nem sikerült sehogy se életre kelteni. W10-ről 11-re upgradenél jött ki, hogy nem érzékeli a bekapcsolt SB-ot. Mondjuk utólag jó hülye megoldás volt ez, mert egyből mehetett volna fel a W11 is.
Bocsi csak nem nagyon látom, hogy hol lehet az összefüggés CSM/SB és az OC között az összefüggés vagy tényleg fizikailag halt ki a chip? :R

(#26633) Csabis válasza Dönc (#26632) üzenetére


Csabis
aktív tag

CSM dissable akkor válik elérhetővé a SB .. amit 2 lépcsőben célszerűbb.mert akkor nem kapsz hiba üzenetet.
Chip kihalt-e az nem tudom ha van is külön passz vagy Délihidban van benne..
Nem tesz jót neki ha rendszeres fagyás miatt Hard reset van.
Kb meg sem tudom nézetni.
Illetve 2 processzor mellett sem tudtam helyesen életre kelteni.
Igy CSM enable..
Bár resistbar ami a vga felé lenne az meg kb nem is vette észre ..pedig engedve van..

(#26634) Benhill


Benhill
senior tag

Hasonlo cipoben jarogatok most mint Puma K, es nem igazan boldogulok. Hatha valakinek van otlete.

Itt apron nemreg vasaroltam ilyen kitet: F4-3200C14D-32GTZKW
...annak fenyeben, hogy mivel b-die, lazán viszi a 3800-4000MHz-t, csak sajnos nem sikerül belöni. Próbáltam emelgetni a VCCSA/VCCIO 1.23...1.25...1.28...1.3...itt megálltam, de igy sem indult el a RAM, még 3700Mhz-en sem 20-20-20-40-es időzítővel.

Kollega akitol vásároltam elküldte hogy ő hogyan ért vele 4000MHz-t, nekem 3800 sem megy ugyanazon fesz és időzés beállításokkal.

Jelen pillanatban gyönyörűen megy 3600-on 14-15-15-32 CR1-es időzítésen, ami már majdhogynem a gyári értékek alatt van... 1.44V-t kap biosban, lefutott a Testmem5 is hibamentesen. Ennyi lenne az alaplap maximuma tán?!

Érdekesség hogy van egy Galax/KFA2 HOF 3600MHz 2x8GB kitem, ezt percek alatt belőttem stabilan 4200Mhz-re és vitte a lap. 4000MHz-ig gyári fesz+időzités, fölötte kellett kicsit emelni.

(#26635) Csabis válasza Benhill (#26634) üzenetére


Csabis
aktív tag

A választ az a picike szilícium lapka hordozza..
Hogy Hynix vagy Samu.. vagy más..
Régebben csak Kingmax ramokat vadásztam, mert azok 90% biztos nem lőttem mellé.

(#26636) Benhill válasza Csabis (#26635) üzenetére


Benhill
senior tag

Samsung...ennek elméletileg mennie kellene

(#26637) zebra_hun válasza Benhill (#26634) üzenetére


zebra_hun
addikt

CR1-et felejtsd el, meglepődsz majd ;)
A lehető legjobb kitet vetted, mivel "egyenes" időzítéses.
(14 14 14)
A gond a gyárilag "nyitott" kitekkel van, azok kevésbé bírják.
(16 18 18...)
4000MHz felett már nyitni kell, nehéz tartani normál feszültségen.

[ Szerkesztve ]

(#26638) Csabis válasza Benhill (#26634) üzenetére


Csabis
aktív tag

Lehet meg találtam trucköt.. XMP-vel.. illetve ram fix ugyben..
pont elöbb csináltam meg ..
Mielőtt megtettem volna meg néztem ill képet csináltam mely időzítések vannak.
Xmp-2.0 tettem nekem az 3000 alaplap felé gyakorlatban 3200.. nem értem mi alapján 100 Vagy 133 az oka. azt be 100.
meoriánál advenced settings ott csak az elejét állítottam az 4többit nem Xmp elintézi. ill a fesz 1.350V
igaz az 65ns a késleltetés.. bár nem vágom miért.. 3200 esetén volt 58 körüli.. vagy mást is kellene ..
De lehet kb másik fórumot kellene sasolni vagy nyitni ha nincs..

(#26639) Baryka007 válasza Benhill (#26634) üzenetére


Baryka007
őstag

Rakd CR2 re... Van köztünk olyan, aki ugyan ezzel a kittel 4600 at is stabilizálta, csak a Command Rate 1 et felejtsd el, jó lesz az ;)

(#26640) Benhill válasza Baryka007 (#26639) üzenetére


Benhill
senior tag

Többen is irtatok itt is, meg üzenetben is próbáltok segíteni, de vagy én vagyok az amatőr vagy simán csak az alaplap nem kezeli normálisan a ramot, de 3700-al sehogy nem akar indulni. CR2-vel sem.

Próbáltam a következőt is próba erejéig:
3700MHz
1.53V
20-20-20-40 CR2

de még csak a windows sem jön be vele, hanem a biosba dob vissza.

Esetleg az lehet megoldás, hogy az alaplapon a proci melletti csatlakozónál a 8pin mellett a 4 pin-t is csatlakoztatom? +4 pin elvileg extreme tuning esetén kell.

(#26641) Csabis


Csabis
aktív tag

Nekem most per pil 4.7Ghz 1.248V ~1.224V játék alatt.

A ramokat ugyan XMP-be tettem de az órajelet lebuheráltam 3000-re Ne tolja ha nem szükséges a 3200. a többi részét nem babráltam meg ..
a késleltetést szintén nem nyultam bele 65ns ha jól emlékszem.. (68ns a Presscot P4 530J )
Kb jó ideje nem fagytam ki eddig még game alatt .. kb 3 órája igy van..

[ Szerkesztve ]

(#26642) zebra_hun válasza Benhill (#26640) üzenetére


zebra_hun
addikt

Az 1db 8-as bőven elég. Van olyan, hogy nem megy, elhiszem.
Most először találkoztam ilyennel.
Gyerek félkonfigját cseréltem 10600k-ról 12600k-ra.
Ugyanez a kitem van, csak 2x8-ba.
Giga z490-ben simán ment a 10600k-val 4133MHz Cl16-ot. Igaz 24/7-re csak 4000cl16 volt beadva, de a kit simán vitte.
Csakis lap/proci csere, 3800MHz-nél vége.
2 dolog lehet.
Lapom egy igen alsó kategóriás, bár a z490 is az volt.
Proci imc a legfontosabb tényező, eléggé..., um. gagyi.
Ilyenkor ki lehet próbálni, hogy az összes időzítés full auto, csak frekit adsz kézzel. A lap elvileg eszméletlen laza időkkel, de beindítja. Ha nem tudja ezt megtenni, kézzel is állíthatsz lazát, de azt megette a fene.
3866, 3900 még bootol, de a hosszú, több órás teszteken elhasal. Olyanra meg nincs szükség. Így el kellett fogadnom a 3800-at, és így használom.
Proci imc a legfontosabb, többet hoz, mint az sp hajkurászás egy gamernek.
Nem vagyok nagy rutinos, de azt nem tudom elképzelni, hogy xy kitje meg megy. Lehet bootol, mérhető, de ha az imc nem jó, abból stabil napi profil nem lesz.
Nem megy a végtelenségig.
Nem kell letörni, ha 3600, akkor annyi. Sávszél nem minden, jól megszorítva lehet ott is profitálni. Cl15 15 15 szorosan nem rossz.
TR benchben 3200cl14 14 14 xmp laza vacakkal 221 fps,
3800cl15 15 15-ben 280 fps. Azt a 3800-at megtéptem rendesen.
Addig menj vele, ameddig tud. Határ mindig lesz, elfogadjuk. ;)

[ Szerkesztve ]

(#26643) Baryka007 válasza Benhill (#26640) üzenetére


Baryka007
őstag

Próbáld meg neki beadni ezeket a beállításokat. Nekem SR kiten ezek működtek ( DR timingok is bele vannak írva, én is Copyztam valahonnan, ráadásul egy ugyan olyan kitről ami neked van... ) Csak ez még a régi Z370 es konfigomban volt.

Ezeket a timingokat próbálgasd végig vele 3800mhz és afeletti Frekvencián mondjuk 1,5v dram 1,3 IO/SA val.

És ha elindul minden jó, akkor kitesztelheted mi az a fesz, amin még elindul :R

(#26644) Puma K válasza Baryka007 (#26643) üzenetére


Puma K
veterán

A legutolsó elérhető Maxxmem nálam be sem tölt rendesen és tesztelni sem tudok vele:

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26645) jokeph válasza Puma K (#26644) üzenetére


jokeph
nagyúr

Nálam beolvas mindent. :U

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#26646) Baryka007 válasza Puma K (#26644) üzenetére


Baryka007
őstag

Érdekes, és ha rendszergazdaként indítod ? Esetleg az asztalról kicsomagolva ?

(#26647) Puma K válasza Baryka007 (#26646) üzenetére


Puma K
veterán

Már ahogy Windows 7 óta úgy a 10-nél is alapból rendszergazdai fiók van megcsinálva az első-telepítés közben létrehozottat pedig törlöm. Ékezet sincs a fiók nevében, mivel magyar a Windows 10 Pro így a fiók neve automatikusan-alapból Rendszergazda.

Az asztalról kicsomagolást még megpróbálom.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26648) Puma K válasza Puma K (#26647) üzenetére


Puma K
veterán

* a magyar rendszergazdai fiók aktiválása: net user rendszergazda /active:yes

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26649) Papaj x


Papaj x
tag

Üdv mindenkinek!

Remélem jó helyre írom a problémámmal.

Adott egy i7-6700k processzor. H110, és Z270 lapban nem akar elindulni, viszont brand gépben (ja jól emlékszem Q chipset), abban meg hibátlanul üzemel.
Mi lehet a probléma esetlegesen?

Köszönöm.

"A világon az emberi ész van a legjobban szétosztva. Mindenki meg van győződve róla, hogy neki egy kicsivel több jutott." - “Vezess úgy, mintha loptad volna”

(#26650) Puma K válasza Papaj x (#26649) üzenetére


Puma K
veterán

Rossz helyre írtad a problémádat.

Ez lesz a te topic-od: Intel Core i3 / i5 / i7 6xxx "Skylake" és 7xxx "Kaby Lake" (LGA1151)

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.