Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:10

LOGOUT.hu

Amit a Coffee Lake-ről tudni érdemes!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26051) zebra_hun válasza Baryka007 (#26049) üzenetére


zebra_hun
addikt

Változások után mindig tovább tart a boot idő. Ilyenkor trainel, és ha úgyvéli, akkor sikerül is. Nekem anno a Giga lapom minden volt, csak nem ram oc barát. Most az Asus egy kezesbárány ahhoz képest. Azt mondjuk nem értem, hogy a 3. Kit-et veszed, de még mindig nem G. Skill. Elvileg b die, nem ismerem, lehet jó ez is. Az adatbázisban alig találni ilyet. Légy bátrabb vele, ha b die.
Ez hasonló csak:
[link]

(#26052) zebra_hun válasza Baryka007 (#26048) üzenetére


zebra_hun
addikt

Tégy meg még vmit. Visszakerestem pár régi képedet, ahol látszik a vccio és az sa fesz. 1.19V-on használod. A műved alatt adj neki többet, sokan 1.30V fölött vannak. Az a lenti kép 4000MHz-en kell hogy menjen. 1.30 io és sa, pusz 1.45V VDimm. Az nem egy szoros időzítés.
Rtl iol-eket hagyd auto-n. Odt skew, minden más auto.

[ Szerkesztve ]

(#26053) Baryka007 válasza jokeph (#26050) üzenetére


Baryka007
őstag

Valami akkor sem stim.... most ment 4100 CL17 - 20 - 20 - 39 - CR2 - 715 :Y ön ... Itt volt stabil...

De TM5 el 10-15 percet ment hiba nélkül...
Kikapcsolom a gépet... indítok rá egy óra múlva... és DRAM Failure.... Aztán kiírja a bios, hogy Overclocking failure press f2 to default f1 to enter bios....

Szerintem az alaplap szab gátat, de nem tudom már hová tenni...

(#26054) Baryka007 válasza zebra_hun (#26052) üzenetére


Baryka007
őstag

Nem sok az 1,3v IO és SA ? Valahol azt olvastam, hogy 1,2v ig lehet azokat tolni tetőbe :(

(#26055) zebra_hun válasza Baryka007 (#26054) üzenetére


zebra_hun
addikt

Amit mellékeltem igen laza beállítás is 1.26V és 1.28V. Olvass utána a 8-asnak, de sztem nem. Ok, 4133MHz-nél cl17-en illik 1.20 alatt maradnia, de ez nagyban függ a mem vezérlőtől és az uncore frekitől is. Persze ha megvan a kívánt eredmény, a végén feltétlen megkeresni az alsó határt. Én pl a 4600 cl16-on már nem görcsöltem, 1.38V mindegyik, de akkor már az uncore is 5200MHz-en. Ezt csak pár percre használtam, pár Benchmarkot toltam vele. Daily-re nem ajánlott, de 1.25-1.30V-ig látok sokat.

Mod:

26019-t nézd meg. Ok, az extrém, de kísérletezni rövid ideig np.

[ Szerkesztve ]

(#26056) Baryka007 válasza zebra_hun (#26055) üzenetére


Baryka007
őstag

Elindítani, és benchelni egyet én is azt mondom, hogy kipróbálnám a sajátommal is...
De azt ki is kellett kísérletezni, hogy hogyan indul el stb... És az is idő, amíg megy az 1,98 Dram feszkó... az 1,368 VCCIO, és SA ! :Y :Y

Nyilván ehhez mérten az eredmények is elég durvák ! Szépet hasítottak!
És értem a célzást is, az is 8-9th genes lap+procival készült.... De egy Prime Z370-A és egy Apex között a különbség ég és föld... a Z370-A pont a belépő eleje.... egy ROG STRIX F el azonos a táprésze.... De az se valami hű,de ....

Nem tudom... közben degradálódott már a 8086k is... eddig 1,245v on ment stabilan az 5ghz allcore... Már 1,26v kell neki ugyan ehhez...

Bár tudnám mitől degradálódott... Vagy csak a gyorsabb memória miatt kell neki nagyobb feszültség is... nem tudom... Összefüggésbe összefüggésbe vannak valamilyen szinten... Nah de ennyire? ... Vagy mégis degradálódhatott... Még nem tudtam eldönteni...

26019

(#26057) Baryka007


Baryka007
őstag

Már nem lehetett szerkeszteni, átnéznéd kérlek zebra_hun hogy ezekkel a feszültségekkel, ez jó -e így ?
Mert ezekkel a beállításokkal atom stabil. És el is értem vele némi fejleményt...

Azt tapasztaltam, hogy azért nem bírtam sebességben feljebb menni mert a VCCIO, és az SA nem engedte... Most hogy kaptak több feszt, a ram sokkal merészebb beállításokkal nem csak hogy elindult, de stabil is lett!

Bár ennek nem tudom, mi a következtetése... Valószínű, hogy a ramban van még.... Noh de itt vannak a képek:

[ Szerkesztve ]

(#26058) Baryka007 válasza Baryka007 (#26057) üzenetére


Baryka007
őstag

Senki? :( :( :(

(#26059) zebra_hun válasza Baryka007 (#26058) üzenetére


zebra_hun
addikt

Én várom a fejleményeket :))
Másold be a puska alapján az értékeket. Ezen feszültségen simán hozható a linkelt képem. Az Asrock TC még nagyon laza számokat mutat. Esély van rá, hogy működik, de ha mégsem, akkor a szabályok alapján kell elkezdeni. Azért azt választottam, mert az nem egy extrém beállítás, illik mennie. RTL és IOL-ek maradnak auto-n, azt majd a legvégén. Csinálj egy rakat verziót, aztán válogass ;)

(#26060) Csavez™ válasza Baryka007 (#26057) üzenetére


Csavez™
veterán

No de ne csak 59mp-ces tesztet futtass le, extremet, de min. egy absolutot, erre a tesztedre nem lehet rámondani hogy stabil, nemhogy atom! :U
Ja és utána egy fél órás cbr23 stability teszt.

(#26061) Baryka007 válasza Csavez™ (#26060) üzenetére


Baryka007
őstag

Hidd el, hogy kiteszteltem... de azon a képen még csak 1 perce futott, és nem az anta féle extreme.... Viszont így most meló előtt nem volt több időm még CB-zni.... Lefuto az órákig is ;)

(#26062) Csavez™ válasza Baryka007 (#26061) üzenetére


Csavez™
veterán

Nem értem miért rakod be a pár perces képeket, a lefutott tesztről rakjál be.

(#26063) Baryka007 válasza Csavez™ (#26062) üzenetére


Baryka007
őstag

Tessék

(#26064) Csavez™ válasza Baryka007 (#26063) üzenetére


Csavez™
veterán

"Tessék" :F
Én kiszálltam.

(#26065) Baryka007 válasza Csavez™ (#26064) üzenetére


Baryka007
őstag

Nem akartam rosszból mondani... De hidd el, ha leírtam már 1x hogy lefutottak a tesztek és stabilak, akkor miért hiszed hogy nem mondok igazat ?! :F

[ Szerkesztve ]

(#26066) zebra_hun válasza Baryka007 (#26065) üzenetére


zebra_hun
addikt

Nem szeretnék beleszólni abszolút, de megteszem, de félre ne érts. Már megszoktam amúgy... (nem töled ;) )
Amit adtam sub-ok, kipróbáltad? Azok szabályosak, ne térj el tőlük. Nagyon lazák, de szabályos, tehát működik.
Szövegben beilleszthetnéd a memóriákra vonatkozó részt. Azt a BIOS-ban egy pendrive-ra txt-ben ki tudod menteni.
Igaz, Cl17 amit adtam, jóval nehezebb, mint a Cl16, viszont sokkal kevesebb fesz kell neki.
Arányaiban Cl16=1.5V VDimm, Cl17=1.4V. 1-2ns a különbség, tehát nem vesztesz semmit.
Próbáld ki, de mondom, mindet egyszerre add be, ne egyenként, úgy nem fog menni.
Ha nem bootol, próbáld Cl16 18 18-cal, vagy 16 19 19-cel. Cl17 az szigorúbb sokkal, mint a 16.
Ha nem jársz sikerrel, akkor a mentett BIOS Profilod visszatöltöd.
Nekem annó a Gigabyte fapad lapom nem segített semmit. Ha egy értéket rosszul számoltam ki, csak a cmos zár segített, default bios-t kivárni, majd a mentést visszatölteni. Azzal volt ám művészet. Már kivezettem a két pontot drótokkal, hogy ne kelljen bemásznom az asztal alá rövidzárazni. Előnye is volt, nagyon ki kellett számolnom mindent, nem voltak algo-k, amik segítettek volna. Egy félrenyúlás min 5 perc volt, mire visszaállt.
Puskáim sem voltak, azokra jóval később találtam rá.
Azzal a mem kit-tel simán kell hoznod a 61 61 60 38ns-t minimum.
Algókba állítsd be ha van, ezért illeszd be a txt-t, a Round Trip Latency-t be, Margin Tool-t be, Fast boot ki, fejből nehéz.
Először nem kell a több órás teszt, menjen át a gyorsteszten, azzal haladsz.
Nagyon fontos, ha kész vagy, ok, ez messze van még, de annyi hülyeséget olvasni... TM5 extreme, Absolut, mindegyik más. Absolut ajánlott, mivel a subokban lévő határokat feszegeti az össze vissza kapcsolt tesztjeivel. Extreme is jó, sőt az usmus is. Ott neked kell szövegszerkesztővel a ciklusok számát megadni.
Gyorstesztre kimondottan az usmus.
Ezzel nagyon nincs vége, TM5 csak a VDimm hibát adja ki, io és sa feszeket pedig a GSat. Teljesen másképp terhel, tesztel. Picit bonyolultabb, mivel Linux, de rendkívül ajánlott. Ha ezen is átmegy, akkor se vagy kész, 1 óra P95 Large fft még kell.
Az egy hülyeség megint, hogy bekaparjunk a Windows alá. Nézik páran, hogy 98%-ot ellenőriz. Kutyát sem érdekli, kell hagyni a Windows működéséhez helyet stressz alatt. TM5 benyúl rendesen, nem kell átírni, csak békén kell hagyni. Nem használjuk a gépet olyankor.
Valahogy így néz ki egy ram stressz, és ehhez még hozzájön a P95, olyat most nem találok a kuplerájomban.
Szóval próbáld, teszteld, és ha úgy érzed ez kész, akkor ilyet. Ez kb 5 óra tömény szadizás, de nincs is gond. TM5 önmagában nem elég, az csak az időzítéseket figyeli, de a feszek hiányosságát átengedi.

[ Szerkesztve ]

(#26067) zebra_hun válasza zebra_hun (#26066) üzenetére


zebra_hun
addikt

Bocsánat, ez hosszú lesz. Fogalmam sincs, hogy lehet spoilert csinálni. Ez az eleje, így látnám, mik vannak nálad. Ezeket hasonlítsd össze a tiéddel.

BCLK Frequency : DRAM Frequency Ratio [Auto] DRAM Odd Ratio Mode [Enabled] DRAM Frequency [DDR4-4266MHz] Xtreme Tweaking [Disabled] CPU SVID Support [Auto] Maximus Tweak [Auto] DRAM CAS# Latency [16] DRAM RAS# to CAS# Delay [17] DRAM RAS# ACT Time [37] DRAM Command Rate [2N] DRAM RAS# to RAS# Delay L [6] DRAM RAS# to RAS# Delay S [4] DRAM REF Cycle Time [341] DRAM REF Cycle Time 2 [Auto] DRAM REF Cycle Time 4 [Auto] DRAM Refresh Interval [65535] DRAM WRITE Recovery Time [14] DRAM READ to PRE Time [7] DRAM FOUR ACT WIN Time [16] DRAM WRITE to READ Delay [Auto] DRAM WRITE to READ Delay L [Auto] DRAM WRITE to READ Delay S [Auto] DRAM CKE Minimum Pulse Width [6] DRAM Write Latency [16] ODT RTT WR (CHA) [80 DRAM Clock] ODT RTT PARK (CHA) [48 DRAM Clock] ODT RTT NOM (CHA) [40 DRAM Clock] ODT RTT WR (CHB) [80 DRAM Clock] ODT RTT PARK (CHB) [48 DRAM Clock] ODT RTT NOM (CHB) [40 DRAM Clock] ODT_READ_DURATION [Auto] ODT_READ_DELAY [Auto] ODT_WRITE_DURATION [Auto] ODT_WRITE_DELAY [Auto] Data Rising Slope [Auto] Data Rising Slope Offset [Auto] Cmd Rising Slope [Auto] Cmd Rising Slope Offset [Auto] Ctl Rising Slope [Auto] Ctl Rising Slope Offset [Auto] Clk Rising Slope [Auto] Clk Rising Slope Offset [Auto] Data Falling Slope [Auto] Data Falling Slope Offset [Auto] Cmd Falling Slope [Auto] Cmd Falling Slope Offset [Auto] Ctl Falling Slope [Auto] Ctl Falling Slope Offset [Auto] Clk Falling Slope [Auto] Clk Falling Slope Offset [Auto] DRAM RTL INIT value [Auto] DRAM IOL INIT value(CHA) [Auto] DRAM IOL INIT value(CHB) [Auto] DRAM RTL (CHA DIMM0 Rank0) [Auto] DRAM RTL (CHA DIMM0 Rank1) [Auto] DRAM RTL (CHA DIMM1 Rank0) [Auto] DRAM RTL (CHA DIMM1 Rank1) [Auto] DRAM RTL (CHB DIMM0 Rank0) [Auto] DRAM RTL (CHB DIMM0 Rank1) [Auto] DRAM RTL (CHB DIMM1 Rank0) [Auto] DRAM RTL (CHB DIMM1 Rank1) [Auto] DRAM IOL (CHA DIMM0 Rank0) [Auto] DRAM IOL (CHA DIMM0 Rank1) [Auto] DRAM IOL (CHA DIMM1 Rank0) [Auto] DRAM IOL (CHA DIMM1 Rank1) [Auto] DRAM IOL (CHB DIMM0 Rank0) [Auto] DRAM IOL (CHB DIMM0 Rank1) [Auto] DRAM IOL (CHB DIMM1 Rank0) [Auto] DRAM IOL (CHB DIMM1 Rank1) [Auto] CHA IO_Latency_offset [Auto] CHB IO_Latency_offset [Auto] CHA RFR delay [Auto] CHB RFR delay [Auto] Early Command Training [Disabled] SenseAmp Offset Training [Enabled] Early ReadMPR Timing Centering 2D [Enabled] Read MPR Training [Enabled] Receive Enable Training [Enabled] Jedec Write Leveling [Enabled] LPDDR4 Write DQ DQS Retraining [Enabled] Early Write Time Centering 2D [Auto] Early Read Time Centering 2D [Auto] Write Timing Centering 1D [Enabled] Write Voltage Centering 1D [Auto] Read Timing Centering 1D [Auto] Dimm ODT Training* [Auto] Max RTT_WR [ODT Off] DIMM RON Training* [Auto] Write Drive Strength/Equalization 2D* [Auto] Write Slew Rate Training* [Auto] Read ODT Training* [Auto] Read Equalization Training* [Auto] Read Amplifier Training* [Auto] Write Timing Centering 2D [Auto] Read Timing Centering 2D [Auto] Command Voltage Centering [Auto] Write Voltage Centering 2D [Auto] Read Voltage Centering 2D [Auto] Late Command Training [Enabled] Round Trip Latency [Enabled] Turn Around Timing Training [Auto] Rank Margin Tool [Enabled] Rank Margin Tool Per Bit [Auto] Margin Check Limit [Disabled] Memory Test [Disabled] DIMM SPD Alias Test [Auto] Receive Enable Centering 1D [Auto] Retrain Margin Check [Enabled] Write Drive Strength Up/Dn independently [Disabled] CMD Slew Rate Training [Auto] CMD Drive Strength and Tx Equalization [Enabled] Command Normalization [Disabled] Early DQ Write Drive Strength and Equalization Training [Disabled] Read Voltage Centering 1D [Enabled] Dimm ODT CA Training [Enabled] DQ DFE Training [Enabled] tRDRD_sg_Training [7] tRDRD_sg_Runtime [7] tRDRD_dg_Training [4] tRDRD_dg_Runtime [4] tRDWR_sg [10] tRDWR_dg [10] tWRWR_sg [7] tWRWR_dg [4] tWRRD_sg [29] tWRRD_dg [24] tRDRD_dr [5] tRDRD_dd [5] tRDWR_dr [11] tRDWR_dd [11] tWRWR_dr [7] tWRWR_dd [7] tWRRD_dr [5] tWRRD_dd [5] TWRPRE [Auto] TRDPRE [Auto] tREFIX9 [Auto] OREF_RI [Auto] TXP [4] PPD [0] MRC Fast Boot [Auto] Delay after Train [Disabled] DRAM CLK Period [Auto] Memory Scrambler [Enabled] Channel 0 Control [Enabled] Channel 1 Control [Enabled] Trace Centering [Disabled] MCH Full Check [Auto] Mem Over Clock Fail Count [Auto] Training Profile [Auto] DLLBwEn [Auto]

[ Szerkesztve ]

(#26068) Csavez™ válasza zebra_hun (#26066) üzenetére


Csavez™
veterán

Annyit fűznék hozzá, ami az absolutnál stabil, az extremnél 2perc alatt hibázott, és ugyan ez volt játéknál is, de ami átment az extreme teszten ott már nem dobott ki a játék, ezek után én töröltem az absolutot, viszont az usmus az nagyon jó teszt, 10 perces, és ha azon átmegy valami, nagy eséllyel az extremet is kibírja. 2 napja szenvedek egy beállítással, mindig 1óra után dobta el magát, volt hogy az utolsó percben. Jó pár ezer watt elfogyasztása után meglett a megfelelő fesz. :)

(#26069) zebra_hun válasza Csavez™ (#26068) üzenetére


zebra_hun
addikt

Ez csak a tapasztalatom/tunk, pár mem oc-s társaságból. TM5 önmagában nem elég. Karhu (fizetős), és/vagy a GSat kell mellé. Ezek után még bónuszként egy large p95. Aida nem jött be, ott az FPU a procira teljesen jó, de ha több mindent pipálok, nem az igazi.
Ezzel nem azt mondom, hogy nem jó, nekem nem jött be. Egyébként az ilyen összetett, hosszú tesztet, csak a napi profilhoz ajánlom. Nekem is vannak Benchre extrémebb profilok, amiket mindennek lehet nevezni, csak stabilnak nem. Működnek, rekordokat hozzák, de amúgy is olyan fesz kell mellé, hogy végig sem viszem a procedúrán. Bench fusson le vele, osz' jóvan' :)
Ddr5-öt nem ismerem, fogalmam sincsen semmiről ott, így a teszteléséről sem. Senki nem szeret az asztalon landolni, így érdemes. Lehet, hogy az én verzióm kicsit hosszú, de nem is volt random kilépésem. TM5 Abs, Ext, Usmus, mind jó, de önmagában kevés. GSat pl legjobb a ddr4-nél az io és sa feszek beállítására. Ha tudja valaki hűteni a cuccát, akkor p95 large meg jól megdolgoztatja az egészet. Ott is már megvárom az 1.5 órát, ott rádob még egy kis kakaót. Azért az is sokféle tesztet cserél abban az 1.5 órában, ram meg 90% felett kihasználva.
Persze ezt tanácsolni szoktam, nem kötelező. Annyi képem van szerte szét, nincs egy fullos se sehol, zeb szeméttelep...

(#26070) Baryka007 válasza zebra_hun (#26067) üzenetére


Baryka007
őstag

4133 CL16 @ 1,45v al indult el az alábbiak szerint, de TM5 ben 7mp után hibázik. Szerintem a CL16 miatt, oda kevés az 1,45v

Viszont brutál! :Y Nem gondoltam volna, hogy ez elfog indulni! :Y :R :R :R

(#26071) Csavez™ válasza zebra_hun (#26069) üzenetére


Csavez™
veterán

A legjobb élesben játék alatt tesztelni, ha kibírta az extremet és pár óra játékot, akkor arra mondhatni, hogy stabil.

(#26072) zebra_hun válasza Baryka007 (#26070) üzenetére


zebra_hun
addikt

Igen, wrwr sg miatt alszik az írás, azt elrontottad. Akkor a wrwr azaz write helyreáll. Próbáld rávenni a cl17-re. Ha 18 18 a vége, akkor használj 38-at utána. Aztán páros számokkal ugyan csökkenthetsz, de felesleges. Tehát próbáld meg a 17 17 17 37-et, vagy 17 18 18 38-at, vagy 1.52V-on a cl16 18 18 38. Wrwr sg hibás! Ne feledd ;)
A végén meg az rtl,ek meghozzák a latency-t.

Csavez:

Igen, az a cél, ott müködjön ;)

[ Szerkesztve ]

(#26073) zebra_hun válasza zebra_hun (#26072) üzenetére


zebra_hun
addikt

Még egy szösszenet. Sztem a számokból, ez single rank ugye?
Akkor tehetnél próbát cr1-el. Plusz feszbe kerül, viszont ha b die, akkor 1.6V alatt nincs gond. Persze 24/7-re én az 1.5V-ot is sokallom, az más téma. Cr2 sem rossz.
Amit érdemes erőltetni, hogy ne nyisd szét. Legyen sokféle variációd, pl cl16 16 16 36, ez lehet, hogy csak 4000MHz lesz, próbálni kell. A 16 18 18 38-nál már nagyon elmarad a copy érték, ami a legfontosabb. Próbáld meg majd a 16 17 17 37-et is. A legjobb egyértelműen a 17 17 17 37/35 lenne, de azt nehéz. Az rtl iol ed szép egyenes, abból majd lehet szép latency-t kihozni késöbb. Van e ppd-d?

(#26074) Baryka007 válasza zebra_hun (#26073) üzenetére


Baryka007
őstag

Hatalmas a tudatlanságom, ilyenkor jövök rá... Sokmindenre googléztam, de a PPD re nem tudok rájönni mi.

Valószínűnek tartom, hogy nincs :))
Köszönöm a tippeket, el gurigázok vele!

Sajnos CL17 en sokszor a training algorithm sem fut le... Nem minden indításnál indul el a gép CL17 nél... Tényleg macerásabb.

De a tippjeidnek megfelelően próbálkozok vele. :K

De visszatérve, mi az a ppd? :DDD

(#26075) zebra_hun válasza Baryka007 (#26074) üzenetére


zebra_hun
addikt

Itt elolvashatod: [link] Görgess le a Power Savingre.
Ez amolyan előfeszített mód, alapon 2W-ot fog fogyasztani így a memória. Nincs pihentetve semmi. Precharge Power Down.

Ha nincs ilyened, akkor a tCKE csökkentésével is hasonlót tudsz elérni. Elvileg a 0 értéket is beadhatod. Ha van PPD és az 0, akkor a tCKE figyelmen kívül van. Érdemes járatni, mivel 2-3ns-t farag a PPD=0.

Ha van boot, akkor az rtl és iol elárulja, hogy mennyire jó az időzítésed. Ha összevissza érték, akkor azt megette a fene. Ha megegyezik a ch a és b érték, mindegy hogy magas, az fél siker.
A lenti képeden 69 69 14 14, az példás. Az más kérdés, hogy ez dual vagy sr modul, mert ha dual, tovább bonyolódik, akkor duplikált értékek vannak, azoknak is azonosnak kell lennie.

(#26076) Baryka007 válasza zebra_hun (#26075) üzenetére


Baryka007
őstag

Hogy single rank-e azt nem tudom... Holnap kiveszem bekukkantok a hűtés alá... De szerintem az, a HyperX Predatorok jellemzően single rankok...

Nem is kell levenni... Single Rank

Egyelőre úgy tűnik, hogy ez a beállítás stabil... Sajnos csak 4ghz, és 16-18-18-38... tehát ahogyan mondtad, ennél a beállításnál elmarad a Copy... De gyúrni fogom még pár órát úgy érzem ma este :K :R :R :R

Ezekkel a feszültségekkel szerinted maradhat ez így 24/7 re, ha nem tudok jobbat kisajtolni feszültség téren ?

(#26077) Baryka007 válasza Baryka007 (#26076) üzenetére


Baryka007
őstag

Látszólagosan stabil lett a 17-17-17-37 is 4ghz en :R
De még faragok rajta, hátha van benne. Bár én innentől csak hasraütésszerűen

(#26078) zebra_hun válasza Baryka007 (#26076) üzenetére


zebra_hun
addikt

Ezzel a feszültséggel nem hinném, hogy lenne probléma. A 4000MHz-nél bepróbálnám a 16 17 17 37/35-öt.
Persze jobb lenne a cl17 17 17, de azt nehéz eltalálni.
Használd ezt a táblát:

A tRFC-t próbáld meg e szerint beadni. Stabilitást nyersz vele. 340 vagy 360 lehet jobb.

Megnézném a BIOS-od úgy, ahogy én beillesztettem lejjebb. Már tekeri el az iol-eket, mert auto-n vannak. A tCKE-t tesztelném, a 0 érték lehet okoz instabilitást, már nem emlékszem rá, nálam inaktív, mivel PPD 0-t használok. Lehet az rondít bele az io latency-be.
Rtl és iol-be az a lényeg, hogy egyszerre csökkented az összes értéket. Ha pl 67 67 12 13 most, akkor mind a 4 (8 a dr kitnél) értéket egyszerre csökkented. Menteni profilt!
Kb ilyen lesz, ha kész:
62 62 7 8. Aztán lehet megeszi a 61 61 6 7-et. De ez függ attól, hogy mi a kiindulási alap. Ezért jó már az algo menübe a Round Trip Latency-t enabled-re tenni.

Mod:

Siker ;) próba 4133MHz ugyanígy. Hátha.

Rossz az rtl és az iol is... np, trfc-t és tcke-t rendezd, remélhetőleg segít.

[ Szerkesztve ]

(#26079) Csavez™ válasza zebra_hun (#26072) üzenetére


Csavez™
veterán

Jó lenne már ha elengednéd a procidat, és áttérnél ddr5-re, itt már úgy is végeztél! :)

[ Szerkesztve ]

(#26080) zebra_hun válasza Csavez™ (#26079) üzenetére


zebra_hun
addikt

Sokszor eszembe jut, de amint látod, a csiga hozzám képest kapkodó idegbeteg. Azért az 1200-be ott a történelemkönyvem :)

Ti hárman kifogtátok az "aranyhalat", nem esne jól egy kárász, akármilyen finom, tele van szálkával.

Még nincs egy éve, hogy elkezdtem. Előtte hallani sem akartam oc-ról, mániákus non k user voltam :))

[ Szerkesztve ]

(#26081) Baryka007 válasza zebra_hun (#26078) üzenetére


Baryka007
őstag

Kis érdekesség, amíg itt kísérletezgettem.... Egyelőre úgy tűnik stabil lett a 4100 @ 17-18-18-38 CR2 - 323 @ 1,45v (a biosban)


Viszont a 4133 mhz en, nem is postolt a gép... :))
A feszültségek rendben vannak így még? Használható ez 24/7 re ?

(#26082) Baryka007 válasza Baryka007 (#26081) üzenetére


Baryka007
őstag

---

[ Szerkesztve ]

(#26083) zebra_hun válasza Baryka007 (#26081) üzenetére


zebra_hun
addikt

Feszültségben sztem ok, bár aktív hűtés ajánlott. Ha ram stresszelsz főleg, mivel nincs hőszenzorod.
Sajnos amit írtam, nem fogadtad meg. A 4100MHz-hez adhatnál szabályos rfc-t. Táblát azért adtam. CKE is okozhatja ezt az rtl iol eltolódást, az baj, később szívni fogsz vele. Iol-be a távolabbi, tehát hosszabb drótozású lehet max 1 értékkel nagyobb. Rtl-be ez 2. Nálad a hosszabb a rövidebb, ami instabilitást fog okozni, és fesz emeléssel nem fogod ezt korrigálni. Mielőtt a hosszú teszteknek nekiállsz, az rtl iol-t tedd rendbe.
Azt is írtam, hogy az usmussal gyorstesztelj, sokkal jobb ;)

(#26084) Baryka007 válasza zebra_hun (#26083) üzenetére


Baryka007
őstag

Rendben megfogadom a tanácsaid, ráállok ! :R Egyelőre még nagyon sok az info, és kapkodok jobbra balra...

Viszont a BFV ös videódat eltudnád linkelni, sehol nem találom :F Egy haveromnak szeretném megmutatni... Nem hiszi el, hogy a 0,1 meg 1% os fps eid ilyen jók :DDD

(#26085) zebra_hun válasza Baryka007 (#26084) üzenetére


zebra_hun
addikt

Ez az a rész, ahol a kapkodás semmi jóra nem vezet, tudom ;)

BFV videó, ahol GTX1080Ti van. Itt nem megy az Ultra beállítás, mivel 1440-ben ez a kártya nincs annyira erős. Effektek, füst, növényzet low, többi high.
[link]
A 0.1 és 1% -ba a CPU/RAM dominál, viszont ha VGA limitbe érsz, akkor az csúnyán belerondíthat. 0.1% itt nem mértem, nem izgat annyira, így viszont nyugodtan lehet játszani mellette, mert a spawn kép halálkor az 1% low fps-t nem rontja. Olyankor van egy mikrolag, amit a 0.1% belemér.

Másik BFV videó, ez már az RTX 3080, minden ultra, viszont a szűrők és a Ray Tracing kikapcsolva. RT-vel lehetetlen fixen 144 FPS-t elérni.
[link]
Itt 5 különböző beállításon megy, a CPU frekit, az FPS limitet (144/165Hz/FPS), és az előre készített képkockákat teszteltem.
BFV-ről tudni kell, hogy van 3 féle üzemmód.
DX12, itt a FFR (Future Frame Render) nem aktív. Minden esetben 2 képkocka van.
DX11-en, van az FFR Off, ahol 1 az előre készített kép, itt a leggyorsabb a megjelenés, cserébe, mivel egy az egyben, 100-120 FPS, GSync nélkül mikrolaggos szerintem.
FFR On-nal az előre készített képkockák 3. Itt a legsimább a játék, emberek 90%-a így használja. Hátulütője, hogy plusz 2 x 6.9ms a késleltetés.
Így én a config fájlba módosítottam a képkockák számát 2-re. Ez olyan mint a DX12, de cserébe nincs az az idegesítő jelenség, hogy amíg a pályának az osszes részét be nem járod, addig mikrolaggos. DX 12 irgalmatlan hibája... vmi shaderezésnek hívják.
Én, aki kb 5 hónapja be sem léptem, soha az életemben nem fogom bejárni a pályákat, így ez egy baromság, hülye volt aki ezt kitalálta. DX 12 elonye viszont ha bejártad, igencsak dob a max FPS-en. Limit nélkül teszteltem, tehát Riva Tuner Off, DX11-en átlag 180-200 FPS, DX12-ben 240-280 is van, nem az eget bámulva, de! miután bejártad azt a részt. Ez nálam életem végéig nem jönne össze, így DX11, FFR2-vel, mivel bírja így is. 144 felett meg eldobatom, az a szint nekem elég, monitor is OC-vel 165Hz, értelme sincsen.
Szóval ezt kell tudni a videókról. Configba a 20 szálat is ráerőltettem, ha már van ilyen.

(#26086) Baryka007 válasza zebra_hun (#26085) üzenetére


Baryka007
őstag

Köszönöm :R Továbbítottam :DDD

Ramokkal itt tartok... 67 es RTL en elindul, viszont ott hibázik... Utána feltoltam 68 ra, ott állítottam egy Skew controlt is, és stabil is lett... Most, hogy a skew control is be van lőve, lehet hogy 67 es RTL el is menne... Még tesztelgetem... Viszont nem tudom közelebb hozni azokat az értékeket, ez így mennyire gáz ?

Ui.: Elindul amúgy 65 ös RTL en is, szóval tuti van még benne, de nehéz megtalálni azt a beállítást, ahol passzolnak az értékek, és stabil is :DDD

(#26087) Csavez™ válasza zebra_hun (#26080) üzenetére


Csavez™
veterán

Pedig jó lenne, ha ott kamatoztatnád tovább a tudásod/tapasztalatod! Ott van kihívás, és sokféle fesz mellé! :D

(#26088) zebra_hun válasza Csavez™ (#26087) üzenetére


zebra_hun
addikt

Azt látom, eléggé kínai, ddr5 egy teljesen új világ, valószínű hogy a ddr4-ből nem sok mindent lehet átvinni. Elég rendesen pörög a ddr5 topik, ez a sugli olivér gyerek elég jókat szokott posztolni.
[link]
Tetszetős, nagyon van kraft a 12-es gen-ben, annak örülök, hogy nem vagyok egyedül ebben a mem optimalizálásban. Egy itteni Mester ezekben a pillanatokban rakja be az 1700-es foglalatba a 12900k-ját ;) sokat tanultam tőle :R
Kíváncsian várom az eredményeit.
Nekem ez már valószínű kimarad, de nem sokáig, aztán kezdhetem előről. Nem merültem bele nagyon, de itt nem csak 3 fesz, osz' kész, jól megbonyolódott. A quad ch tetszik, az a sávszél igencsak odatesz. L3 is végre normális, nemsokára úgyis megjelenek :DD aztán mindenki ... huh, itt ez a f..sz, lol.

Baryka:

Hagyd a francba a skew controllokat, az sokkal bonyolultabb, mint bárki gondolná. Tölts itt ezen a szinten napokat, csinálj több profilt, használd, próbálgasd. Majd amelyik tetszik, azt stabilizálod. Ne egy legyen, tégy különbséget a cl 16 vs 17 közt. Próbára elég, ha gyorsteszten stabil. Én ha Benchmarkolok, mindenféle profilokkal kipróbálom. Cinebench pl tojik nagyívbe a jó ram profilra, sávszél legyen, latency-t nem érdekli. Egy y cruncher viszont meghálálja a jó profilt, pl 4600mhz cl16 -ot.
Kísérletezz sokat itt.

(#26089) Baryka007 válasza zebra_hun (#26085) üzenetére


Baryka007
őstag

Délután kiírom a bios-t ahogyan kérted TXT be, és beillesztem... Addig megmutatom az eddigi eredményeim.

A leggyorsabb stabil beállítás 4000 15-16-16-38 - 260 ... Viszont Biosban 1,492v kellett hozzá DRAM ba, ami HWINFO szerint 1,52v már :( Nem tudom ez belefér -e... De ezen a szinten a latencym is már elég szép, illetve sebességben is szépet ugrott....

És egy észrevétel, ahol a TM5 lefutott hibátlanul, ott az IBT hibázott még, és sokkal gyorsabban fut le egy IBT teszt, valamint azt is észrevettem, hogy a DRAM Power szerint a memóriák sokkal több áramot vesznek fel IBT alatt, mint TM5 ben. Szóval remélem releváns képet ad egy IBT teszt is. :R

Használnám ezt 24/7 re... De nem tudom, megér e ekkora felárat ezzel a feszültséggel... :F

[ Szerkesztve ]

(#26090) zebra_hun válasza Baryka007 (#26089) üzenetére


zebra_hun
addikt

Ezt neked kell eldöntened, ez már egész pofás eredmény. Jól meg szorongattad, 24/7-re dudákat nézegetni sztem elég egy lazább. Cl15, cwl13, trfc 260, nem épp egy daily ;)
Sztem az 1.5V nem is elég az 5 órás stresszre, de az nekem lényegtelen, a stab rész a tiéd. Ezért mondtam, hogy készíts többet. Ezek szerint nálad simán menne a 4000 cl16 16 16 36, amihez kevesebb fesz kell. Az én DR kitem 10W-ot fogyaszt, ppd0-val pedig az idle 2W. Én 1.39V-on használom, akármennyin is használják mások. Daily-re nem szándékozom 1.5V-ot adni, bár rajtam kívül mindenki 1.5V felett ad nekik. Sokszor 1.8, 1.9V-os napi profilokat is látok, a gazda meg mosolyog, hogy bírja ez.
Fogalmam sincs, nekem tetszik az 1.39V napira. Na, az sokáig tartott, mire azt kitököltem. Io és sa is 1.16V.

[ Szerkesztve ]

(#26091) Baryka007 válasza zebra_hun (#26090) üzenetére


Baryka007
őstag

Ha összezárom az időzítéseket a prime timingoknál (tehát az elején) az miben jobb ? Úgy értem, sokszor jobb eredményeket érek el, ha kicsit szétszórtak. Bár most indítok egyet 16-16-16 on is, kíváncsiságból.

Egyébként itt van +1 maxxmem teszt, kis CPU OC val :))


Ui.: Közben videót kéne vágnom itthon, várja a főnök a felhőbe :C :C

[ Szerkesztve ]

(#26092) zebra_hun válasza Baryka007 (#26091) üzenetére


zebra_hun
addikt

A copy és a latency is, meg úgy minden gyengébb. Stabilitást lehet vele nyerni, teljesítmény rovására.
Ezt a profilt én még élesbe nem vetném be. Az io és sa feszeket is elképzelhető, hogy tudnád csökkenteni, de azt a TM5-tel nem fogod sosem jól belőni. Az nem vágja ki hibának, de a render vagy játék közben pedig hopp, jó esetben asztal, rosszabb esetben kék lekonyuló száj. Nem véletlen írtam azokat.
Szóval ha fontos munka, akkor ezt még ne.

(#26093) Baryka007 válasza zebra_hun (#26092) üzenetére


Baryka007
őstag

Mire leírtad már rájöttem... indítottam egy 16-16-16-36 ot... elenyészően lassabb a memória... Viszont a latency fél nanosecet ugrott lefelé :))

(#26094) Baryka007 válasza zebra_hun (#26092) üzenetére


Baryka007
őstag

Kicsit elcsúsztam a délutánnal :U

De meg is lett az első instabilitási hiba... kb 4 óra game után hang beakad nem reagál semmire... Újraindítottam, BIOS ban adtam mindenre egy kis feszültséget... a ramok hőmérsékletét ellenőriztem, egyáltalán nem volt vészes (ujjrátétellel xD) majdnem hidegebb volt mint az ujjam hegye...

Szóval visszavettem 4ghz re 4100 ról... asszem a 17-18-18-38 as build crashelt 4 óra után.

Most azt hiszem ugyan ez megy 4ghz en... jóval alacsonyabb feszültségekkel...
Itt a BIOS setting TXT je

(#26095) zebra_hun válasza Baryka007 (#26094) üzenetére


zebra_hun
addikt

Írtam, hogy ne használd. Majd ha sikerült a TM5 Abs vagy az ext. Az sem jelent semmit, utána GSat teszt. Legfontosabb DDR4-nél. A P95 large fft az bónusz, ajánlott. Ha lesz olyan képed, ahol lefut e 3 teszt egymás után, azt tudod használni probléma nélkül.
Ezeket változtasd meg a BIOS-ban bitte:

DRAM CTRL REF Voltage on CHA [0.500]
DRAM CTRL REF Voltage on CHB [0.500]

DRAM WRITE to READ Delay L [Auto]
DRAM WRITE to READ Delay S [Auto]

DRAM CKE Minimum Pulse Width [4]
DRAM Write Latency [16] Próbáld majd a 15 és 14-et is. Auto RTL mellett!!!

Ha nem akar stabil lenni, ezek lazíthatóak, de nem hinném hogy kellene. Jó az ahogy most is vannak.
tRDRD_sg [7]
tRDRD_dg [4]
tRDWR_sg [10]11,12
tRDWR_dg [10]11,12 sg és dg csakis egyszerre
tWRWR_sg [7]
tWRWR_dg [4]
tWRRD_sg [28]29,30
tWRRD_dg [23]24,25 sg és dg csakis egyszerre
tRDRD_dr [0]
tRDRD_dd [0]
tRDWR_dr [0]
tRDWR_dd [0]
tWRWR_dr [0]
tWRWR_dd [0]
tWRRD_dr [0]
tWRRD_dd [0]

dr dd nincs SR kitnél

DRAM RTL (CHx DIMM0 Rankx) [az aktív slot nem lehet auto]!!!
Csakis a végén, amikor a CL, tCWL már nem fog változni.

CPU VRM Switching Frequency [Manual]
Fixed CPU VRM Switching Frequency(KHz) [300]

Az Apex lapon egy rakat opció van, ami neked itt nincs. Azokat szerettem volna látni. Ez olyan pont, mint a régi Giga lapom.
Sajnos így sokat nem tudok segíteni, amiket írtam, csináld meg bitte.

(#26096) Baryka007


Baryka007
őstag

Kicsit a fentiektől eltérően, szerintetek Direct Die védőkeret ( OC Frame guard ) nélkül, hűthető egy processzor? Vagy megsérülne valami?

Attól félek, hogy mivel az alaplap socketjében a CPU, csak körben a CPU pereménél kap tartást, így a közepét a lefelé mutató erő behorpasztaná enyhén, amit az alaplap tüskéi bánnának ?!

Kell félnem egy OC Frame guard nélkül a Direct Die hűtéstől, egy AIO vizzel ? :R

zebra_hun: Megcsináltam a módosításokat, a latency 1,2ns el rosszabb lett, a sebesség pedig 0,5 - 1gb/s el csökkent mindenben. Nem tudom mi okozhatta ezt, de mindent úgy módosítottam ahogyan leírtad... Viszont utána lefutott az egész TM5 teszt ( noha azelőtt még nem próbáltam a fullosat ami órákig tart )

Mod.: Alaplapot fogok cserélni, egy TIER 1 esbe, ha lehet Asusban és WIFI+Bluetooth sem lenne hátrány, mert hasznát veszem neki... Aztán ott hátha többet futnak majd a dolgok... :K

[ Szerkesztve ]

(#26097) Werkly


Werkly
őstag

Ha a proci IGPU üzemel akkor többet kér be a Vcore feszültségből? Köszi!

(#26098) Werkly válasza Werkly (#26097) üzenetére


Werkly
őstag

Illetve CoreVids-ből is?

(#26099) Baryka007 válasza Werkly (#26098) üzenetére


Baryka007
őstag

Szerintem igen :K De ezt ne vedd készpénznek...

Ellenben egy érdekesség...
Ramot visszaraktam XMP-be nulla módosítással... CPU-t meg Allcore 4ghz @ 0.975v ... Mivel 2 napig Intel stock hűtő lesz a 8086k-n... És nem akarom hogy megsüljön... VCCIO és SA-t is Auto-ra raktam...

Az normális hogy XMP mellett, AUTO SA és VCCIO val ilyen feszültségeket állít be az alaplap ? Mert ha ez még ennyire safe range, hogy a lap is belövi neki... Akkor már húzom is a 4800 CL15 öt.... :U :U :U


(#26100) zebra_hun válasza Baryka007 (#26099) üzenetére


zebra_hun
addikt

Igen, múltkor linkeltem is az én alapértelmezett beállításaimat.
Egyébként WHEA is ott figyel, terhelés nélkül. 60W ;)
Próbaképp csak ram frekit adtam be, 4133MHz-re, mindent amúgy auto beállításon hagytam. 1.5xxV -ot állított be. Tudod hányan használják így a gépüket? Az xmp nekem 1.39V-ra lövi be az io-t, a 3200MHz-hez. Nekem az tetszik ebben az egészben, hogy kevesebb fesszel, nagyobb freki, kevesebb hő, erősebb gép, mint a default beállítások.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.