Hirdetés

2024. június 25., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22451) biker


biker
nagyúr

Ilyen a képe, pár pixel jóval halványabb. a max be és max ki mindig ugyanaz, beállított értékek kijelzése, az akt, lim szöveg is fix, az értékeik és a 3 mért A változik, ezek aktívak, ebből gondolom hogy ami halványabb, az az elfáradt, mindig ugyanaz.
Gyanúsan a képernyő területe lett halvány, és ez 2-3 esetben már látott jelenség.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22452) Aryes válasza biker (#22451) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mekkora ezeknek az adatátviteli sebessége? Nem tudod azt megtenni, hogy minimum 50 (de inkább 100) Hz gyakorisággal fekete képet küldesz ki, felváltva a kiírni kívánt szöveggel? A modern Amoled kijelzők is így kímélik a pixeleket (PWM meghajtás).

(#22453) Postas99 válasza biker (#22451) üzenetére


Postas99
senior tag

Elnézést, nem értelmeztem eléggé amit írtál.

Esetleg ha másfajta kijelzőben gondolkodnál?
Nem Oled, hanem sima TFT vagy eink? vagy a hagyományos LCD kék háttérvilágítással vagy a classic zöld megvilágítással? Azokból már van olyan ami I2C-n keresztül vezérelhető, van olyan ami 4 soros, erre talán kiférne annyi szöveg ami elegendő az összes információ megjelenítéséhez.
Ok, hogy az már új házat is jelentene, és ha már úgy is ráálltál egy fajtára akkor ezek plusz idő befektetések és plusz költség.

(#22454) biker válasza Aryes (#22452) üzenetére


biker
nagyúr

a display.clearDisplay(); nem törli a képet, és utána újraírja? mert minden ciklusban ugye megnézi, mit kell kiírni, és ha nem mentés, vagy boot képernyő, akkor kiírja az értékeket, de minden kiírás előtt van egy clear display. Esetleg ha ez nem képernyő ki akkor kiírhatnék egy teljes szóköz sort vagy feketét majd megint clear és a tartalom?

Postas99: alaplap újratervezés amin a kijelző van, doboz újratervezés ami a kijelzőt tartja, plsz megfelelő eszköz keresése, ezek mind költségek, és 1100Ft-os kijelzőről beszélünk. A gond egyedül hogy be van ragasztva :) de cserélhető...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22455) Aryes válasza biker (#22454) üzenetére


Aryes
nagyúr

a display.clearDisplay(); nem törli a képet, és utána újraírja

De, csak gondolom utána rögtön ráírsz újra, az a néhány μs pedig nem elég a pixelnek, hogy pihenjen. Tegyél a kiírások elé mondjuk 10ms késleltetést, és nézd meg, hogy halványodott-e a felirat. Ha igen, akkor nyertél. Az OLED-nek szerintem van akkora tehetetlensége, hogy nem fog vibrálni.

(#22456) biker válasza ekkold (#22377) üzenetére


biker
nagyúr

nem szeretnék visszaélni a segítőkészségeddel, de ehhez az opampos megoldáshoz milyen IC-t ajánlanál ami 0-5V-ról megy?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22457) biker válasza biker (#22456) üzenetére


biker
nagyúr

Feltúrtam mindent itthon, TLV271 megteszi adatlap szerint. Kipróbálom.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22458) ekkold válasza biker (#22456) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Nekem a Microchip opampjai beváltak, pl. az MCP6001 (TME:122Ft), vagy ha sokkal kisebb offszet kell, akkor valamelyik MCP6V kezdetű, pl. MCP6V76 ez nyilván drágább.
Mindegyiknek van többcsatornás verziója is - ha szükséges.

[ Szerkesztve ]

Eladó: https://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_159350.html

(#22459) biker válasza ekkold (#22458) üzenetére


biker
nagyúr

Köszi

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22460) Ton-ton válasza biker (#22442) üzenetére


Ton-ton
tag

Igen, kellene. Fórumokon 15-20000 üzemórát írnak élettartamnak. (Még csak játszadoztam vele, így személyes tapasztalatom nincs)

http://qtp.hu

(#22461) biker válasza Ton-ton (#22460) üzenetére


biker
nagyúr

:R :R

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22462) And válasza biker (#22442) üzenetére


And
veterán

Hi! Az OLED már csak ilyen, biztos hogy idővel fárad. HD44780-kompatibilis LC-kijelzők ledes háttérfénye is eléggé el tud gyengülni, ha folyamatosan üzemel.
A korábban itt felvetett szoftveres PWM nem igazán járható, mivel az SSD1306 és közeli rokonai (pl. SH1106) max. 400 kHz-es I2C órajellel működnek, ami összességében és felbontástól függően mindössze kb. 40..60 fps-t jelent, ha a teljes kijelzőt állandóan frissítjük, ráadásul ez eszi a kontroller hasznos idejét. Vastagabb vonalaknál az 1 px-es tologatás sem javítana sokat.
Viszont: az SSD1306-nak van egy kontraszt nevű - lényegében fényerőt meghatározó - 8-bites parancsregisztere, címe 0x81, azzal szépen le lehet csökkenteni a pixelek fényét. Szerencsére már a default értéke sem a full fényes, hanem a lehetséges maximum fele (127-es a 255-ös skálán). Tapasztalat alapján a tartomány alja nem annyira lineáris, de azért meglehetősen haloványra lehet állítani. Én egy alkalmazásban kijelző timeout-nál néhány tizedmásodperc alatt szépen ledimmelem a kontrasztot egy menüben beállítható értékre, ami lehet 1, de akár nulla is. Némelyik SH1106 esetén alacsony kontrasztnál néha vibrálni kezd a kijelző, kásásodik a kép, de ez eléggé kivitelfüggő, ahogy észrevettem.

(#22463) Aryes válasza And (#22462) üzenetére


Aryes
nagyúr

Meg gondolom hőmérséklet függő is. A zaj/kásásodás, meg az élettartam is.

Jó, hogy leírtad ezeket :R

(#22464) biker válasza And (#22462) üzenetére


biker
nagyúr

Köszi, ez teljes körű válasz volt :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22465) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Hello mindenki, long no see.. :U

Gondolom elújságolom, micsoda csuda hûtôt vettem..
.. legalább elég csak a programot elkérnem a Haiertôl, ha lenne vmi az agyával :))

Semmi proprietary chip, ez már tetszik :D

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#22466) ViZion válasza Dißnäëß (#22465) üzenetére


ViZion
félisten

Mert azokat a progikat csak úgy kiadják :U
Gratula amúgy, kicsit több infót is írhattál volna, h mégis mit tud, mire kell neki wifi? Ha letölti a bevásárlólistát a polcra, akkor kell. :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22467) Dißnäëß válasza ViZion (#22466) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nyilván nem adják ki, de azért poén, vmi szenzor adat csak jön, nem tudom.

Amúgy semmi extra, kellett egy hûtô és zajszint szerint mentem felfele alulról árukeresôn, a legesleghalkabb ligában volt Whirpool meg 1-2 jó drága vmi, egy dB-vel fentebb meg ez, wifirôl le is mondtam már, hogy a konyhám és mindenem is az legyen, erre ebben pont van. Elvileg még a HA-val is összehozható már, ahogy fórumokat bújtam, kíváncsi leszek. (Az Ariston bojlerem is wifis, a klímám is az lesz, és csak azért Gree, mert ô nem zárta le a rendszert a HA elôl), szóval ez mák kb.

Egy full standard hûtô amúgy, Candy CCUBT5519EW, tényleg semmi különleges.. tetszett a zajszint (ha hihetô) és a belsô elrendezése, ennyi. Praktikum.

De jót mosolyogtam, ahogy szedtem le a fixen tartó ragasztószalagokat a belsô dobozokról, hogy a tojástartóba be volt dobva egy ESP32-es matrica az alap infókkal és a wifi MAC address-el.. :D

Elvileg mutat hômérsékleteket (fagyó+normál), illetve app riaszt, ha az áram elszállt (amennyiben szünetmentesen a router) :) elvileg.. ismerôs ezt mondta.. lehet van benne vmi supercapacitor vagy egyéb megoldás, amivel még életben az ESP32 akkor is, ha power off. De ezt ismerôs írta most, szóval biztos ami biztos, majd nemsokára lemeózom.. hagyom állni muszajból, késô délután indítom és kiderül. 😊

Egyébként off, de 1 ember hozta fel az 1. emeletre lépcsôn, egy marha praktikus ilyem hordár cipekedôs kétkerekû billentôs kis bizbasszal, aminek volt az alján egy elektromotor is + mechanika, bekapcsolta a lépcsô alján és a kütyü elkezdte a hütôvel együtt mászni a lépcsôket. LoL csak néztem, ezt miért nem tudtuk már 20 éve feltalálni ? :D Egy kamaszgyerek felhozta volna a 195 magas hûtôt, poén.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#22468) Dißnäëß válasza ViZion (#22466) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Eddig kb. az érdemi.
Nem rossz ez elsô lépésnek.. fw update is megy.

Van még az appnak bevásárlólista része, meg szokásaidat nézi (ha akarod, kikapcsolható), pl. húsevô vagy, vegán vagy, stb stb, kicsit más programot nyomhat a háttérben, passz. Majd játszom még vele.

Door open counter nyilván csak bedugott állapotban megy, vagy 20x volt nyitva ma, ahogy nézegettem :)

Párosítás is pikkpakk.. minden kerek eddig.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#22469) dew28 válasza Dißnäëß (#22465) üzenetére


dew28
aktív tag

Viszonylag sok eszkozben hasznalnak ESP-ket kizarolag wifi kapcsolatra, ugy, hogy minden mas egy masik MCU-n fut mellette. szoval azert ne eld bele magad..

[ Szerkesztve ]

(#22470) biker


biker
nagyúr

Mai fél délelőttös értetlen hibakeresés után...
[link]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22471) Undoroid válasza Dißnäëß (#22465) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

Szép masina! Sajnos (vagy nem) egyre több gépen találkozok ilyen okosodó technikával, különböző masinákban!

Az első, amit pár éve láttam az egy elektromos radiátor volt, ami ki tudta vetíteni a padlóra (vagy a falra) a beállított- és az aktuális hőfokot! Egy ESP-modul felelt a WI-FI kapcsolaton keresztüli vezérelhetőségről! ...és még ki tudja, hogy miről gondoskodhatott?!

A másik egy ipari pneumatikában használatos -igen bonyolult- nyomásszabályozó szelep elektronikájában bújt meg! Ott egy Atmel chip volt a panel középpontjában, ami kihatott minden beépített főbb szelephez és szenzorhoz! A WI-FI-re nem volt kihatása, de akár még LAN-on keresztül is "bele lehetett cselekedni" a nyomásértékekre, fel- és lefutási jelalakra, stb...!

A harmadik pedig egy "egyszerű" távirányítóban bújt meg: KÉP Ismerősek azok az elnevezések a mérőpontokon? :B

Szóval erősen fejlődnek a tárgyak körülöttünk...

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#22472) Dißnäëß válasza dew28 (#22469) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Dehogy is, csak vicceltem, eszem ágában nincs belenyúlni. Teszi a dolgát és kész.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#22473) Dißnäëß válasza Undoroid (#22471) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hello, én ódzkodtam ezektől egy ideig, de aztán úgy vagyok vele, nem úszhatjuk meg a jövőt. És ezt szó szerint kell érteni.. lehet ragaszkodni a régi tárgyakhoz, autók, eszközök, elektronika, satöbbi, már a csöves DIY erősítőmbe is egy Wifis ESP8266-ot tettem (a fejhallgató erősítőbe meg egy DFRobot Beetle-t, bár az még nem Wifis).. amíg tényleg ilyen okos funkciókat szolgálnak ezek, nekem őszintén ? Nem gond.

Csak hogy kontextust hozzak, új lakás, év elején vettem.

Az első egy Ariston bojler volt, a Lydos Hybrid WiFi hőszivattyús. Abban is valami ilyesmi kütyü lehet, HA-val használható a rendszer, hát mondom alig van difi a sima és a WiFi-s modell között, legyen utóbbi. Egész jó a gyári app.

Most utána ez a Candy hűtő érkezett, de lemondtam a WiFi-ről, ez csak random lett ilyen, nem is figyeltem, utolsó pillanatban láttam meg, óóóóóó mondom akkor katt. :) Elvileg a Haier (Candy anyavállalata) okosrendszere is már ismert a HA által, sok szorgos fejlesztő ügyeskedik ügyesen. :K De még ez a jövő zenéje.

A főzőlapom azért nem lesz még WiFi-s, sem a sütőm. A mikróm pláne nem, régi Samsung, de ezt tartom, mert szeretem és ezt építem be.. :D (Óra, power - ennyit tud a két tekerentyű. Semmi csirke hal és egyéb hülye ikonok meg bonyizás - imádom).

A klímám WiFi-s lesz, hétfőn szerelik. Na, ez viszont nagyon praktikus. Szüleim klímájának a távja már le van lakva, szétment, kutyarágta, satöbbi, még előző tulaj által. Istennek sem találunk másikat, lehet vmi egyéb utángyártottat majd lövök Ali-n, ami talán elviszi. Kifejezetten jó lenne, ha WiFi modul lenne a klímában (nincs, 8 éves), most appról tudnák tapicskolva vezérelni.

Szóval már tényleg csak a nagyonbelépő modellekben nincs WiFi, egy kicsit is efölötti, még mindig alapmodellek már egyre több műfajban tudják ezt. Én tényleg nem bánom, eddig a szintig, hogy mondjuk egy HA-ba beintegrálom és reménykedem abban, hogy többé-kevésbé (inkább többé) jó lesz a dolog.

A Google/Alexa/többi AI alapú hangalapú vezérlés és mennyezetből a "lakással" beszélgetősdi abszolút nope, hacsak nem az én saját zárt láncom (ez is jönni fog, meggyőződésem, ilyen vagy olyan opensource formában később).

Valahogy egy kis okosságot - inkább a kényelmét nézve - el tudok fogadni.
Nagyon túltolt futurisztikus formában nem.

Pedig az is jön... 20 év múlva szerintem nem lesz eszköz, ami ne lenne integrálható egyik vagy másik nagy globális AI-s akármilyen intelligenciához.

50 év ... ? Pfff.

Egyelőre, óvatosan, de élvezem. Tetszik.
Ezen az alacsonynak mondható szinten, ahol most tart. :K

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Talán még egy gondolat.. ez a hűtő még nem rendel nekem kaját.

A jövő hűtője már fog, amikor majd az élelmiszer ipar is eljut oda, hogy minden csomagoláson lesz valami chip vagy minimum a hűtőkben egy QR kód olvasó és adatbázisból tudja azonnal a kódról, hogy mit tettél bele, lecsippantod, amikor beleteszed és tudja az élelmiszerről, hogy mi az, és mi a gyári lejárata. (Figyelmeztethet akkor, főleg mélyhűtőnél hasznos, anyám most cetlizik azt mondja és mikor deresre van fagyva a cumó, elég nehézkes felmérni 10 mp alatt, hogy mit kéne megenni hamarosan, mert lejár).

A legjobb ekkor az újrarendelés. A hűtőd - mikor kiveszed és vagy kicsipogod, vagy a polc súlyát nézi - tudja, hogy kikerült és kell új belőle.

Erre bnőm háborgott, hogy hát a hűtő ne mondja meg neki, mikor mit akar enni. :D
Én erre annyit mondtam neki, hogy ettől még lehet változatosan étkezni, elég csak az alap dolgokra ráállítani, hogy mondjuk 2 citromos Danone joghurt mindig legyen, 2 Karaván sajt darab szintén, 1 Gyulai kolbi szintén, 1 kg szeletelt "szögletes" kenyér szintén (francia piritósnak), tej, kis zöldség... ezeket minden nap esszük. Ezen túlmenően pedig nyilván amit ad-hoc megveszel, arról nem kell tudnia, meg figyelmeztetnie sem kell róla minket.

A mélyhűtőre is hasznos, ha kiolvasztunk 2 bezacskózott csirkecicit, akkor azt rendelje utána mondjuk.

Szóval .. ha nem a végletekig toljuk túl ezt a "szép új világot", hanem a sok rózsaszínt lehámozzuk róla és csak egészséges mértékig használjuk, szerintem nagyon hasznos tud lenni.

[ Szerkesztve ]

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#22474) Undoroid válasza Dißnäëß (#22473) üzenetére


Undoroid
őstag

A bajom az elsővel (elektromos radiátor) csak annyi volt, hogy az említett masinából még nem száműzték véglegesen a tervezett elavulást! A fűtőszál kapcsolgatására szolgáló Triac-ot még véletlenül sem tervezték rá egy egyszerű hűtőlapra! Éppen addig viselte a rajta keletkező hőfejlődést, míg le nem járt a masina garanciája! Aztán egy hűvös napon egyszer csak kijött belőle a működtető füst és vége...gondolom, hogy a javítás egy panelcserével kezdődött volna, ami elég vaskos árú lett volna, mert a teljes elektronikát tartalmazta! Tápegység, mikrovezérlő, nagyáramú kapcsolóegység, vetítő egység, stb...így megúsztuk kb. 2óra munkával és megközelítőleg 500Ft-os Triac-al, ami még egy megfelelő hűtőlapot is kapott.

Értem Én, hogy fejlődés és fogyasztói társadalom, de azt a (bele)tervezett elavulást igazán elfelejthetnék már! :O

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#22475) Dißnäëß válasza Undoroid (#22474) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ezt nem ússzuk meg.. nem lehet örökké a régi-jó-öreget használni. :(((

Amúgy hifiben is ez megy.. nézzük meg a világ legfejlettebb D osztályú erősítőit, és tegyünk mellé egy XX. század közepi őskövület technológiát.

Melyiket szervizelnénk icipici hozzáértéssel is szívesebben ?
Vagy melyikre van egyáltalán esélyünk, szervizelni azt ?

Persze a D osztályú nem az avultatás jegyében lett olyan, amilyen, csak gariidőn kívül ha ezzel baj van, az jó eséllyel kuka, vagy esetleg valaki megpróbálkozik rajta ezzel-azzal, de nagyon nem tud hozzászólni.

Hacsak nem kap túlfeszt egy hálózati anomáliából, valszeg a hűtőm ESP-je tovább fogja bírni, mint a kompresszora. :D :((( (Bár a 10 év gar utóbbira megnyugtat, hogy talán nem a full dzsunkát teszik bele).

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#22476) JulianSinulf válasza Dißnäëß (#22473) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

A csomagolós cuccot biztos, hogy nem fogják meglépni, mert az többletköltség, amit az emberek nem biztos, hogy ki fognak fizetni. Főleg, hogy ezek a hűtők szerintem még sokáig a prémium kategóriát fogják képviselni.

De, hogy komolyra fordítsuk a szót, az ötlet nem hülyeség. És otthon némi ráfordítással bármelyik hűtőnél megoldható a dolog.
Mégpedig RFID chip-ekkel. Annyi, hogy a csomaghoz kell ragasztani vagy eleve valami olcsóbb ragasztósat venni, csak azt lehet, hogy utána ki kell dobni. Szóval a csomaghoz ragasztós szimpibb. Esetleg olyan tasakor csinálni, ami többszőr használatos, mert az áru külön még csomagolva van.
Berakás előtt csekkolni és adatbázisban kezelni, hogy mikor lett berakva és mi.
Kivételnél csak lehúzni, hogy kikerült és az adatbázis mindjárt regisztrálja.
Persze ezt így leírni egyszerű, megvalósítani viszont közel sem annyira.
Chip-eket már a 3D nyomtatáshoz használt tekercsekben is használják. Ezeket is akár újra lehet tölteni.

(#22477) Aryes válasza JulianSinulf (#22476) üzenetére


Aryes
nagyúr

Minek ehhez RFID chip? Mindenen is van vonalkód.

(#22478) JulianSinulf válasza Aryes (#22477) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Mi általában nem teszünk el 1 kg mellet egyben. Prociózva van és vákuumolva.
De van, hogy kerül mellé szárny, meg comb.
Szóval a csomagoláson lévő kód csak akkor játszik, ha halrúdról van szó. De azt meg nem kell jelölni, mert adja magát.
Persze lehet etikettet nyomtatni is, az talán jobb, mint a filc. De a filcnél gyorsabb megoldás nincs. És megfelelő filccel nem gond az elolvasás sem. Emellett mindkettő esetén a nyomkövetés viszont problémásabb. Kell valami tábla, ahova jegyezve van, hogy mi lett berakva, kivéve. És akkor még ott van a mikor is.
A chip esetén megoldható lenne a felvitel gyorskóddal vagy minibillentyűzettel (pl. régi teló jellegűé, mint a P990 vagy blackbarry volt), míg az időt és adott mennyiséget képes jegyezni az adatbázis automatikusan.
Nameg tud szólni is, hogy hé, ez a húsdarab már fél éve bent van.

Én ugye az előző hozzászólásban taglaltakat vittem tovább.
Az időt meg nem hülyeség nézni, mert hiába van fagyasztva, a túl hosszan tartó fagyasztás rontja a hús minőségét. Anno ennek utánanéztem, fejből már nem tudom, de van, ami nem szereti, ha fél évnél hosszabban van fagyasztva.

Persze ettől függetlenül lehet papír alapon is vinni a dolgot. Vagy akár táblázatban egy gépen. De ez mind időráfordítás mindegy egyes alkalommal.
Míg a rendszert megcsinálni csak egyszeri nagy időráfordítás, az üzemeltetés már sokkal kevesebb időt igényel.

(#22479) Arabiata


Arabiata
újonc

Szeretném megtanulni az arduino-hoz kapcsolódó elektrotechnikai ismereteket. Talán gyengeáramú tervezés, nyák készítés, alapvető vezérléstechnika, megértsem a netre feltöltött rajzokat, stb.

Köszi

(#22480) Aryes válasza Arabiata (#22479) üzenetére


Aryes
nagyúr

Dicséretes szándék, sok sikert hozzá! :K

(#22481) cog777


cog777
senior tag

Talatam egy esp32-hoz passzolo kamerat: ArduCam Mini 2mp
Viszont a lencset le szeretnem cserelni nagyobb latoszogure. Ha valaki ert hozza, megnezhetne hogy milyen adaptert es lencset kell kivalasztanom ... elvileg lehetseges a csere, CS-mount / M12.
Masik webshop, talan par Euroval olcsobb.

Amazon.de-n talaltam lencset, de nem vagyok biztos hogy melyik megfelelo.

HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

(#22482) biker válasza And (#22462) üzenetére


biker
nagyúr

Hali, mennyire kell ezekkel kerülni a napsütest pl szabadtéri elhelyezés (dobozolv) és süti a nap és mondjuk 40 fokos lesz?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22483) Aryes válasza biker (#22482) üzenetére


Aryes
nagyúr

Süti a nap és 40 fokos lesz? Inkább 60-70.

(#22484) Janos250 válasza cog777 (#22481) üzenetére


Janos250
őstag

És ha ezt használnád?
https://vi.aliexpress.com/item/1005001299239815.html
Ehhez kapható kisebb/nagyobb látószögű/felbontású kamera.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22485) biker válasza Aryes (#22483) üzenetére


biker
nagyúr

mindegy, azt a hőfokot :D

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22486) Arabiata válasza Aryes (#22480) üzenetére


Arabiata
újonc

Bocsi, rosszul fogalmaztam, lemaradt a lényeg: merre induljak, akár önképzés keretében, akár valami online tanfolyam, stb. A neten túl sok az infó, és az is szétszórva.

Köszi

(#22487) ViZion válasza Arabiata (#22486) üzenetére


ViZion
félisten

mennyire az alapoktól kell kezdened?
Könyvek, tutorialok, stb. rengeteg van a neten is.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22488) ekkold válasza Arabiata (#22486) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Amit tudnod kell: igen nagy fába vágtad a fejszét (ez nem baj, csak tudd). Ez egy külön szakma, több év tanulás kellhet az alapokhoz is. Majd folyamatos tanulás, ahogy fejlődik a technika - ahhoz, hogy szinten tartsd a tudásod.
Ahol kezdhetsz: [ebben a témában - link] nyisd meg az összefoglalót. Itt találhatsz linkeket tananyagokra, és elektronikával foglalkozó weboldalakra is. Ha kb. mindet alaposan átrágod, akkor eljuthatsz egy olyan szintre, hogy tudsz majd úgy kérdezni, hogy utána van esélyed érteni a kapott választ.

Eladó: https://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_159350.html

(#22489) And válasza biker (#22482) üzenetére


And
veterán

Abból kiindulva, hogy a ledek degradálódása a melegedéssel erősen fokozódik, én kerülném a direkt napsütést, pláne ha az pl. üvegablak mögötti elhelyezéssel társul egy szellőzés nélküli szekrényben. OLED-ekre ez valszeg. fokozottan igaz. LCD-k, ipari HMI-k sem szeretik ezt hosszútávon (bár ez ügyben hiába szoktam tépni a szám :U). Talán egy kisebb-nagyobb árnyékoló lemezzel vagy kedvezőbb tájolással lehet segíteni a problémán, csak ez nem mindig járható.

(#22490) cog777 válasza Janos250 (#22484) üzenetére


cog777
senior tag

Hat, asszem maradok az eredeti kameranal, koszi.

HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

(#22491) Arabiata válasza ViZion (#22487) üzenetére


Arabiata
újonc

Teljesen az alapoktól. Pont az a gondom, hogy rengeteg van a neten, valami vezérfonalat keresek. Ekkold linkje nagyon jó, de lehet, hogy még lejjebb kell mennem.

(#22492) ViZion válasza Arabiata (#22491) üzenetére


ViZion
félisten

A sulinetes elektronikánál alapabb már csak a fizika órákon volt. :U
Iskolát nem tudok, de biztos van levelezős műszerész képzés még.
Illetve ez is a linken volt. Ha angolul keresel, akkor rengeteg YT videó van a témában, ahol a legegyszerűbb alkatrészektől egész a CPU-ig mindent elmagyaráznak, látványosan. Gyerekeknek így mutogattam a HDD (ez is jó), SSD felépítését Infóra. Szal. ha angol megy, akkor kb. végtelen tudás van előtted, ingyen.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22493) Aryes válasza Arabiata (#22486) üzenetére


Aryes
nagyúr

:D
Ha megy az angol, akkor lényegesen könnyebb lesz a dolgod, de van magyarul is oktató anyag:
https://megtestesules.info/hobbielektronika/arduino.html

Ez pedig itt két pdf, ami alap kapcsolásokat mutat be, amiket anélkül is tudsz használni, hogy különösebben érteni kellene a működésüket:
[link], [link]
Ezeket régebben mentettem le magamnak, már nem tudom honnan, de feltettem drive-ra.

Ekkold kolléga, ha gondolod, betehetnéd ezeket meg a fenti linket az összefoglalóba, hátha másoknak is szüksége lesz rájuk.

Szerk.: bocs, most olvastam el újra az eredeti kérdést és a fenti link inkább a programozás részével foglalkozik, de a két pdf hasznos lehet.

[ Szerkesztve ]

(#22494) biker


biker
nagyúr

na, hogy némi öröm is legyen a bosszankodásban, a hibás vezeték megmentette az egyik arduinot.
Ugye kezdésnek összeraktam lapon az egyik panellel, és 12V-ot adva neki halott volt. USB-ről ment. Fejlesztés alatt úgyis USB-n van, ok.
Ezután fogtam a másik panelt, azt direktben megtápoltam, 12V-al, ami elszállt ettől.
Eztuán átépítettem a kapcsolást, ekkor került máshova a kis piros vezeték, ami szakadt, emiatt ismét hibám volt, de csak két gomb nem ment, és kezdtem megőrülni, mire kiderült, a vezeték szakadt.
És miután mindent összeraktam, és kész, gondoltam kipróbálom már másik vezetéken 5v-on és láss csodát, megy külső 5v-ról, szóval az első panel az valójában él, csak a vezeték volt szar, a másik panel dobta el magát csak.

Raktam a programba "képernyővédőt", ha nincs semmi, akkor 15mp múlva kikapcsolja a kijelzőt. ez bármely gomb megnyomása, vagy bármi kiírása a kijelzőre felülírja, utána ismét 15mp és kikapcsol. egy multifunkciós gombot raktam fel, egy klikk ki/be kijelző, két klikk nyelvváltás, hosszú klikk mentés epromba, másik kettő a + - értékek.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22495) Aryes válasza biker (#22494) üzenetére


Aryes
nagyúr

:C

Valami animációt tennék rá, ami jelzi a normál működést. Vagy van erre vmi visszajelző LED vagy ilyesmi?

(#22496) biker válasza Aryes (#22495) üzenetére


biker
nagyúr

Igen, led lesz állapotjelzőnek, nem gyanús hogy a kijelző süket.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22497) Janos250


Janos250
őstag

Ismét arra ösztökélek mindenkit, hogy ha új panelt vesz, vagy új panelt tervez, ESP32-ben gondolkodjon!

1.99 $ ESP32 C3 SuperMini Development Board ESP32-C3 WiFi Bluetooth Module For Arduino

3.99 $ ESP32-S3 Development Board 2.4G Wifi Module for Arduino ESP IDF ESP32-S3-WROOM-1 N8R2

2.99 $ ESP32 LOLIN3

1.99 $ TZT ESP32 S2 Mini WIFI Board Based ESP32-S2FN4R2 ESP32-S2 4MB FLASH 2MB PSRAM MicroPython For Arduino Compatible D1 Mini

2.99 $ ESP32 Development Board 30P 38P

Bár, ez sem kutya (nem ESP32):
1.99 $ TZT Raspberry Pi Pico Board RP2040 Dual-Core 264KB ARM Low-Power Microcomputers High-Performance Cortex-M0+ Processor

Linket nem tudok írni, mert ezek akcióban vannak, és ha annak a linkjét megadom, az nem az akciós árakat mutatja.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22498) ViZion válasza Janos250 (#22497) üzenetére


ViZion
félisten

:R
Sok apróság akciós Alin, de sok a kamu is benne. 100W töltőkábel 25 W fölé nem tudtam erőszakolni sehogy. Kép alapján ca. 8 cm átmérő smartscene kapcsoló a valóságban 2 cm... ezen a tárcsa is pici, elég macerás így tekergetni. Szal. értékeléseket, hozzászólásokat figyelni kell.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22499) Postas99


Postas99
senior tag

Sziasztok!

Volt esetleg valakinek dolga kis teljesítményű vízpumpával?
[erre gondoltam]
A leírás alapján óránként 80-120L-t tud szállítani. Ami másodpercenként 22ml vagy 33ml
Nos nekem cseppeket kéne adagolnom. A szivattyú motorhoz katéter csövet használnék, lehet ennél van vékonyabb is. Attól tartok, hogy túl sok ez a szállítási mennyiség ahhoz hogy csepegtessem a folyadékot a tálkába a táp mellé. Esetleg valakinek valami ötlet?
Projekt: szemenkénti kutyatáp adagolás hozzá nedvesség adása a könnyebb lenyelhetőség végett.
A táp adagolását már gondolatban megvalósítottam. Minden meg van hozzá, a hétvégén fizikailag is összeraknám.
\ / Tölcsér
\ /
=== === Tárcsa lukkal szervo motor vezérléssel
| | Cső
| |
|----------| tál

[ Szerkesztve ]

(#22500) vegyszer válasza Postas99 (#22499) üzenetére


vegyszer
addikt

Szervusz!

Kis folyadék mennyiség adagoláshoz esetleg nézd meg a fecskendő pumpákat. Pl:

Szerintem egy olyan motor a lelke, ami menetesszárban végződik. Rajta meg egy anya.

Akár fél literes fecskendőt is kapni. 3D-ben nyomtatni, egyszerű fémvázat építeni ehhez nem kellene, hogy nagy kihívás legyen. A folyadék meg szerintem bőven lassítani lehet percenkénti egy csepp alá is.

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.