Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21801) Janos250 válasza cigam (#21798) üzenetére


Janos250
őstag

Aki a C#-ot nagyjából ismeri, az a C++ -t is! :-)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21802) Janos250 válasza vargalex (#21799) üzenetére


Janos250
őstag

Kösz! :)
Holnap végignézem, ma már megyek aludni.
:)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21803) cigam válasza dew28 (#21800) üzenetére


cigam
félisten

Köszi+ Minden plusz infó jól jön.
Első körben az eredeti WiFi-s projektet készíteném el. (Kiderülne, hogy valóban működik-e (stabilan, hosszútávon), no meg, hogy úrrá leszek-e az esetleges problémákon. Plusz kitanulmányozni a működését, hogy át tudom-e alakítani kábeles kapcsolatra.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21804) dew28 válasza cigam (#21803) üzenetére


dew28
aktív tag

Milyen tavolsagra vannak a kamerak (egymastol, es a vezerlotol)?
Mindegyikre ket darab jelzofeny menne? (piros/zold)

[ Szerkesztve ]

[ Szerkesztve ]

(#21805) its_grandpa válasza Janos250 (#21787) üzenetére


its_grandpa
tag

+1
De ilyen hideg hajnalban inkább Jack Daniels, mint bor.

(#21806) its_grandpa válasza Wolfram (#21789) üzenetére


its_grandpa
tag

Partvonalról mert nem engem kérdeztél.
Nekem van 5 (a 15 day delivery miatt, nem szeretek sokat várni).
Az elején gondom volt a CDC usb serial-al nem tudtam rá feltölteni. Zadig-al mókoltam usb drivert, hogy legyen soros port.
ESP_Easy-vel kezdek az új board-okon mindig mert azt régóta használom.
Először a "normal"-t raktam fel + rá egy 4 digites led display-t + NTP setup, lett 1 pontos órám :)
Jött az oled kijelző de a "normal"-al nincs I2C-t tudó GPIO ezért kicseréltem az Easy-t a "display" verzióra. A következő lépés, hogy a 433Mhz->WiFi gateway által mqtt-n küldött hő/pára mérő adatokat megjelenítsem az oled-en.

(#21807) its_grandpa válasza Janos250 (#21790) üzenetére


its_grandpa
tag

>> Igen, alaplap, tápegység elég.
Szüksége lesz egy USB-Serial adapterre is a feltöltéshez.

(#21808) cigam válasza dew28 (#21804) üzenetére


cigam
félisten

~5-6 méter, és elég lenne csak a piros. Azért akarom átalakítani, mert az utasító tud lámpavezérlést is (tally), így csak a keverő és az utasító közti elektronikát kellene lecserélni.
Plusz a kábelles kapcsolat esetén nem kell azzal játszani, hogy kapcsolódik, eldobja, vagy egyáltalán nem is kapcsolódik valamiért.
Az eredeti githubos megoldásnál csak az egyik eszköz kapcsolódik a keverőpultra, és mint egy mester, vezérli a többi egységet. (A keverő kiviteltől függően korlátozott számú kapcsolatot tud kezelni. pl. egy 4 kamerás rendszer nem foglal le 4 kapcsolatot, csak 1-et. Így biztosan marad szabad kapcsolat a többi eszköznek.)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21809) cigam válasza its_grandpa (#21807) üzenetére


cigam
félisten

Az USB portot nem tudom közvetlenül a Mac-be dugni egy mezei kábellel?
Végül ezt rendeltem meg gyakorolni, kitanulni, hogyan is működik a gyakorlatban. Azt írják, hogy Arduino IDE kompatibilis, és valóban találtam egy Lolin(wemos) D1 R2 & mini sort a "Board" menüpontban (az esp8266 telepítése után).
Ezen felül még telepíteni kell a ch340 driverét is, hogy szót értsenek?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21810) cigam


cigam
félisten

Valamit rosszul csinálok? Letöltöttem az egész GitHub projektet, megnyitottam az IDE-vel, és mindjárt a 23. sornál elvérzik:
error: ImprovWiFiLibrary.h: No such file or directory
23 | #include "ImprovWiFiLibrary.h"
| ^~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
compilation terminated.
exit status 1
Compilation error: #include expects "FILENAME" or <FILENAME>
Maga a fájl megvan, csak egy alkönyvtárban (Improv_wifi). Hogyan kell megadni hogy melyik mappában keresse?

Vagy ezt nem is az Arduino IDE-ben kellene lefordítani?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21811) Aryes válasza cigam (#21810) üzenetére


Aryes
nagyúr

Vagy az ino mellé vagy a libraries könyvtárba tedd be!

(#21812) cigam válasza Aryes (#21811) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! így már sikerült "kipipálni", egy figyelmeztetést kaptam csak:

No hardware SPI pins defined. All SPI access will default to bitbanged output

Elméletileg ez nem befolyásolja a működését, a FastLED könyvtár okozza.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21813) its_grandpa válasza cigam (#21809) üzenetére


its_grandpa
tag

Én ezt mindig elb....m, mert nem használok olyan ESP lapot amin rajta van az usb2com chip. Nem kell neked adapter.

>> Az USB portot nem tudom közvetlenül a Mac-be dugni egy mezei kábellel?
Nem értek a Mac-hez de szerintem menni fog.

>>Ezen felül még telepíteni kell a ch340 driverét is, hogy szót értsenek?
Igen, kell keresned egy Mac-en működőt.

(#21814) Wolfram válasza its_grandpa (#21806) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Valóban nem látni usb chipset leírást, se drivert sehol.
Emellett 4 (feltételezem a wifi-vel nem közös) analóg portot ír, miközben a pinouton 6 van? Kérdés még a wifi stabilitása, mert antennát nem látni rajta.
Illetve az Ard IDE támogatás. Felismeri a board-ot, a pinout táblázat működik (SDA, SCL, A0, A1 stb konstansok jó helyre mutatnak)?
Egyébként mi rajta az a fogaskerék logó, van rendes márkája is ennek a lapnak?

(#21815) Ton-ton válasza Wolfram (#21814) üzenetére


Ton-ton
tag

OpenBuilds logója.
Tehát van márkája... :D

http://qtp.hu

(#21816) cigam válasza its_grandpa (#21813) üzenetére


cigam
félisten

Igen, láttam, hogy van USB nélküli verzió is, és nem vagy egyedül. Van 2db ProMicro-m ami csak dísznek jó, minden LED világít rajt, a gép nem lát belőle semmit, pedig USB is van rajt :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21817) its_grandpa válasza Wolfram (#21814) üzenetére


its_grandpa
tag

Még tanulom, az biztos, hogy az Arduino ismeri (1.8-at használok) , az alapkezelő persze frissítve lett. Amit idáig próbáltam ESP_Easy-vel, minden működött (külön C3-as verziók vannak).
Van rajta antenna csak a másik oldalán, a kis piros "bigyó". Az enyém pont ilyen, logo nélküli.

(#21818) its_grandpa válasza cigam (#21816) üzenetére


its_grandpa
tag

Ránéztem a ProMicro-ra mert idáig nem foglalkoztam vele.
Arduino IDE-ben kell hozzá ez a board manager:
https://raw.githubusercontent.com/sparkfun/Arduino_Boards/master/IDE_Board_Manager/package_sparkfun_index.json

De olvasd át ezt [link]

(#21819) cigam válasza its_grandpa (#21818) üzenetére


cigam
félisten

Köszi, de nem ez a baj. A gép sehogy nem látja(se a Mac, sem a PC), szóval semmi kommunikáció nincs köztük. Nem hogy COM Port, de semmilyen ismeretlen eszköz sem jelenik meg, ha bedugom. Talán egy programozóval életre lehetne kelteni, de se programozóm nincs, se ötletem, hogy mit kéne rátölteni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21820) Aryes válasza cigam (#21819) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egy UNO-d sincs egész véletlenül? Az "Arduino as ISP" programot rátöltve programozóként lehet használni és frissíteni a pro micro-n a bootloadert.
Bár furcsa lenne, ha gyárilag anélkül adták volna el. Milyen portra kötötted? Meg kéne próbálni egy egyszerű usb 2.0 hub-ra kötni. Gyanítom, hogy esetleg valami kompatibilitás gond lehet.

(#21821) Postas99 válasza cigam (#21819) üzenetére


Postas99
senior tag

Csinálnál alul felül fotót a cuccról? Talán könnyebben kitotóznánk.

(#21822) cigam válasza Aryes (#21820) üzenetére


cigam
félisten

Sajna nincs. Gondoltam, hogy veszek egyet gyakorolni, de attól tartok azt is hazavágom, ha ezzel összekötöm.

Ha a GND-t és a RST lábakat összekötöm csak a zöld LED világít, egyébként a másik két piros is.
A másik oldalon nincs alkatrész.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21823) Janos250 válasza cigam (#21822) üzenetére


Janos250
őstag

"Gondoltam, hogy veszek egyet gyakorolni, "
Hát ez az!
gyakorolni nem érdemes a régi elavulttal tökölni. Sokkal inkább valami korszerűbbet kell venni, azzal sokkal egyszerűbb dolgozni, és gyakran még olcsóbb is!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21824) Aryes válasza cigam (#21822) üzenetére


Aryes
nagyúr

Dehogy vágod. :N
Úgy látom, hogy usb C csatlakozó van rajta. Milyen kábelt használsz hozzá? Ugye nem véletlenül olyat, amiben nincs bekötve az adat vezeték? :) Telefont a kábelre kötve látja a PC?

(#21825) dew28 válasza Aryes (#21824) üzenetére


dew28
aktív tag

c-hez kicsit keves lenne az a lab. sima microUSB az.

[ Szerkesztve ]

(#21826) Aryes válasza dew28 (#21825) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nekem olyan kereknek tűnik. 🤔

Miért kevés? A C csatlakozóba is csak az usb 2.0 lábak (D+, D-) szoktak bekötve lenni. Még olyan uC-t nem láttam, ami usb 2.0-nál magasabb szabványt támogatott volna.

(#21827) Tankblock válasza Aryes (#21826) üzenetére


Tankblock
aktív tag

USB C ben nincs benne az a kivágás a tetején amit a képen látsz..... microUSB meg az tartja a helyén a plugot....

CsAk az olcsó kínai USB C lesz olyan h kevés láb, mivel USB C szimmetrikus és azt a nyákon szokás megoldani....

Release the Beast....

(#21828) Aryes válasza Tankblock (#21827) üzenetére


Aryes
nagyúr

🫡
Ettől függetlenül a kábelt illető kérdésem még aktuális. Lehet ott a probléma.

[ Szerkesztve ]

(#21829) Tankblock válasza Aryes (#21828) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Az elektronikában az a szép h bármi lehet,
még az is hogy a számítógép USB portja játszotta el a füstbe ment tervet :-) (vagy valamelyik kerámia kondi játszik rövidzárat)

Release the Beast....

(#21830) dew28 válasza Aryes (#21826) üzenetére


dew28
aktív tag

Nekem olyan kereknek tűnik. 🤔
mert fejjel lefele van :DDD

A C csatlakozóba is csak az usb 2.0 lábak (D+, D-) szoktak bekötve lenni.
Biztosan letezik, de en meg nemtalalkoztam olyannal, hogy csak 5 laba van es typeC

@Tankblock:
USB C ben nincs benne az a kivágás a tetején amit a képen látsz..... microUSB meg az tartja a helyén a plugot....
Amphenol pl gyart felul 'kivagott' typeC aljzatot, bar mashova esnek a 'lyukak'

@cigam:
Sosem voltak jok a pro minik? vagy eloszor meg tudtal rajuk feltolteni valamit?

[ Szerkesztve ]

(#21831) its_grandpa válasza cigam (#21822) üzenetére


its_grandpa
tag

Szerintem driver gond lesz, sok találatot kaptam rá.
Ha időd engedi [link] [link]

(#21832) Wolfram válasza its_grandpa (#21817) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Ezt bevállaljam: https://www.aliexpress.com/item/1005006443297257.html
Mit küldhet 430Ft-ért? Fél tégla még divatban van az alin? 😏

(#21833) Aryes válasza Wolfram (#21832) üzenetére


Aryes
nagyúr

Fél tégla még divatban van az alin?

Sosem volt divatban. Egyszer kaptam hamis chip-et, Attiny85 helyett Attiny12-t, de az is működőképes volt, amiatt tanultam meg (mérgemben) Assembly-ben programozni. 😏

(#21834) its_grandpa válasza Wolfram (#21832) üzenetére


its_grandpa
tag

Ránéztem, nekem 463 az ára + 456 shipping :) szokásos trükk.
Így sem drága de 2 sold-ja van ebből, azért ez beszédes.
Itt 600+sold , 880/db és 3-nál a szállítás 434 [link] , 1Kb-re jön ki /db (1.024.-).
Nem léptem be Alira, csak kattintgattam, belépve lehet más.

(#21835) Postas99 válasza Wolfram (#21832) üzenetére


Postas99
senior tag

Tudom hogy az alin kívül drágább... DE nem akarod inkább olyan helyről rendelni ahol tuti hogy jólműködő cuccot kapsz?
Igaze ez drágább... DE....

(#21836) cigam válasza Aryes (#21824) üzenetére


cigam
félisten

Köszi a tippeket infókat!
Mikro USB van rajt.
A kábel amit használok nem csak tölti, de látja is a telefon tartalmát, szóval valószínűleg van benne adatkábel, és a PC USB pontja sincs hazavágva. Persze ettől még a Pro mikro portja lehet, hogy kakukk.

Nem tudom hogy eredetileg jók voltak-e, mert sokkévvel ezelőtt a fiókban vannak. Anno egy C64SD kártya olvasót próbáltam készíteni. Valószínűleg az image írásakor hibáztam nagyot, és a bootloadert is felülírtam, meg még kitudja mit lehet elrontani.

Köszi a linkeket is, de az inf fájlokat nem eszi meg a W11, nincs digitálisan aláírva, és mint írtam, nem is jelenik meg az eszközkezelőben, mint ismeretlen eszköz.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21837) Wolfram válasza Postas99 (#21835) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Mondja ezt a román gyár legnagyobb részvényese: Postás99 :DDD
Fogalmam sincs mi ez a cucc, de azt sem mennyi az a 25 lei.

(#21838) weiss


weiss
addikt

Ez a C3 mennyire használható ESP32 helyett?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21839) Janos250 válasza Postas99 (#21835) üzenetére


Janos250
őstag

"inkább olyan helyről rendelni"
A kereskedő nem az Aliról rendeli? :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21840) Janos250 válasza weiss (#21838) üzenetére


Janos250
őstag

Erre én is kíváncsi leszek, mert egy egészen más mag van benne. És egy magos. Elvileg a korábbi ESP32 hardver megoldásai zömében bene vannak, de - gondolom - azért nem mennek egy az egyben a másik programjai.
Például, az ESP32-n ugyebár a beépített hardver jelentős része ki van kapcsolva, és egy adott címen, egy adott bitet kell beállítani, hogy ha be akarod kapcsolni, azaz órajelet adni rá. Meg lennék lepve, ha ugyanannak a címnek ugyanazt a bitjét kellene állítani. :)
Az enyém Kínát már elhagyta, de Magyarországra még nem érkezett meg. remélem, nem lövik ki a Vörös-tengeren. :((
https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/v4.3/esp32c3/hw-reference/chip-series-comparison.html

Közben megnéztem a dokuban.
A perifériák egész más címen vannak, tehát új driverek kellenek rá. :W

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21841) weiss válasza Janos250 (#21840) üzenetére


weiss
addikt

Ja, főleg az egy mag miatt érdekel.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21842) Postas99 válasza Janos250 (#21839) üzenetére


Postas99
senior tag

[Gary Explains]
Én hiszek neki

(#21843) Postas99 válasza Wolfram (#21837) üzenetére


Postas99
senior tag

Ha én lennék a részvényes már rég Japánban lógatnám a lábamat.. De jó lenne...
Már régóta szemezek, hogy vásárolok innen mert van saját fejlesztésük (inkább update) mikroprocikra.
És ezek jobbnak tűnnek mint az alis cuccok, mert van berendezésük is hozzá, nyákterv, reflow gép satöbbi... bár az is lehet hogy egy TEKA sütőben melegítik össze a cuccot.

(#21844) Wolfram válasza Janos250 (#21791) üzenetére


Wolfram
aktív tag

De akkor miért nem kétmagosat vettél , villoghattál volna vele a klubban (ws2812es led van rajta :DDD):
https://vi.aliexpress.com/item/1005006426007148.html

Ami viszont nem világos hogy azokat az extra pin pontokat hogy gondolták?

(#21845) Janos250 válasza Postas99 (#21835) üzenetére


Janos250
őstag

"nem akarod inkább olyan helyről rendelni"
Nem.
Arduino® Nano RP2040 Connect with headers több, mint 11 ezer Ft.

Én a magam részéről egyelőre kihagyom a román csúcstechnológiát. ;]
A videóba belekezdtem, de mikor láttam, hogy még 10 perc után is alig haladt valamit előre, akkor abbahagytam, nincs nekem időm több mint egy órán keresztül ezt hallgatni.
Egyébként is ki vagyok akadva az analfabétizmus ilyen szintű elterjedésére, hogy minimum érettségizett emberek nem értik meg, ami le van írva (funkcionális analfabéták), ezért el kell nekik egy videóval - vagy személyesen - szóban mondani.
Ha valaki nekem mondani akar valamit, írja le, és én majd elolvasom. Azt tudom lapozni, látom, mi van benne, mi az ami engem érdekel.

Egyébként, ameddig néztem, az nem győzött meg.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21846) Janos250 válasza Wolfram (#21844) üzenetére


Janos250
őstag

Mert én egy gyűjtögető vagyok. Mennyi olyan cuccom van , amit ki se próbáltam!
Mellesleg a ws2812 nagyon jól meg van az ESP32-ben támogatva, Postás kollégánk videójában is azt dicséri az emberke. Na, ez ESP32-ben sokkal jobban van hardverben támogatva.
Számos dolog önálló , független hardverben elműködget, anélkül, hogy a két mag közül bármelyiket is igénybe venné. Azt, ha kifogyott az adata, akkor interruptal szól, hé, elfogyott, adjál enni!
Igaz, hogy én a hardver megoldásai közül nem sokat használtam ki ( pl. RMT=WS2812, SHA1)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21847) Postas99 válasza Janos250 (#21845) üzenetére


Postas99
senior tag

Remélem nem az jött le hogy funkcionális analfabétának tartasz :DD

(#21848) its_grandpa válasza Wolfram (#21844) üzenetére


its_grandpa
tag

Hmm.
2.600.- + 700 shipping, nem occó.
Van nála ESP-WROOM-32 1.350+450 shipping.
Az S3 csak akkor éri meg ha számít a méret ( van amikor a kisebb jobb(?) ).

(#21849) Wolfram válasza its_grandpa (#21848) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Az S3 a csúcs verzió, nyilván nem olcsó.
https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/v5.0.5/esp32s3/hw-reference/chip-series-comparison.html

A poén mellett elsuhant Janos: az a kristályszerű fehér kocka a két gomb között egy ws2812 led. 2024-ben a 16 millió színű státusz led a minimum. :DDD

Azokat a PCB-re pöttyözött pineket látod (pl 14,15,16), ez valami kínai csúcstechnológia, hogy lehet oda érdemben bekötni valamit?

(#21850) Janos250 válasza Postas99 (#21847) üzenetére


Janos250
őstag

Nem ! :) :) :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.