Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21151) Janos250 válasza moex1 (#21146) üzenetére


Janos250
őstag

Én ezzel
https://www.aliexpress.com/item/1005005658268195.html
szemezek egy ideje, mert olcsó, fele, mint a hasonlók, de csak a szemezésnél tartok.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21152) vegyszer válasza Janos250 (#21151) üzenetére


vegyszer
addikt

Azért ha a promó kép a sorról lekerült legigényesebb termék, akkor azért lenne kérdésem egy pár, hogy ezt meg ugyan mé' rakják ki???
:W :W :W :W :W

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#21153) Aryes válasza vegyszer (#21152) üzenetére


Aryes
nagyúr

Backi :Y

(#21154) vegyszer válasza Aryes (#21153) üzenetére


vegyszer
addikt

Most őszintén. Szerinted ez a kapcsoló ad le bármi felhasználható jelet?
Illetve ezt mekkora bizonytalansággal teheti meg?

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#21155) Aryes válasza vegyszer (#21154) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem tudok mit mondani, kiégtem rajta :DDD

(#21156) Janos250 válasza vegyszer (#21152) üzenetére


Janos250
őstag

:Y
Nem is vettem észre.
Ugyanis szívesebben kapcsolódok WiFi-vel a hálóra, mert akkor nem kell a cég rendszergazdinak a morgását végighallgatnom, hogy nem cseszem-e el a rendszert, ha fizikailag rákapcsolódok.
Vannak ilyen előnyei a WiFinek. Nálam pélsául az, hogy 230-as fűtést, szivattyút, ilyesmit vezérlek WiFin/telefonon keresztül, így nincs méregdrága érintésvédelmi vizsgálat.

A vezetékes hálózatot én is csak lokális módon használnám úgy, hogy a táp az egyébként kihasználatlan vezetékpáron megy, mint a POE kameráknál, mert az ott jól bevált.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21157) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Adott egy ESP8266 és egy GY521.
Hogy tudnék log fájl generálni és letárolni fájlba? Nem feltétlen bánnám ha nem Wifin kéne átküldjem.

Van valami SD kártyás megoldás vagy marad a Wifi-n vissza gépre?
(50ms-enként gyorsulás és dőlésszöget akarok csak tárolni semmi extra.)

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#21158) Wolfram válasza Micsurin (#21157) üzenetére


Wolfram
aktív tag

A wifi-s küldés nem igazán a 'marad' kategória, 100 mintát kidobálhatnál rajta 5 másodpercenként, de ha SD kártya kell, vegyél egy irót:
https://vi.aliexpress.com/item/1005003664036461.html

(#21159) Aryes válasza Micsurin (#21157) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha nincs kedved/időd várni Kínából egy SD kártya olvasóra, itt egy házi barkács megoldás.

(#21160) Micsurin válasza Aryes (#21159) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Köszi szépen pont valami ilyesmire vágytam mint tipp :R :R

Wolfram olyan 10% veszteségik jó vagyok de akár még 15% is belefér. Képet ismertetek fel és ahhoz kell utólagos számítások miatt a szög de mivel a kép sokkal lassabban fut végig a "pipeline"-on ezért bőven van veszteségnek hely a szög beolvasást illetően. :K

De ez az SD DIY marha jó köszönöm :C mivel szakdogához megy nem épp ráérős.

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#21161) tibi-d


tibi-d
tag

Sziasztok!
Kinek mi a véleménye az Mega2560 WIFI 8266 kombó kártyáról?

(#21162) Aryes válasza tibi-d (#21161) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egy link?

(#21163) tibi-d válasza Aryes (#21162) üzenetére


tibi-d
tag

https://sites.google.com/site/growboxguy/esp-link/esp8266

(#21164) Aryes válasza tibi-d (#21163) üzenetére


Aryes
nagyúr

Jó kis svájci bicska, de igazából nem tudom, hogy mi lehet az a feladat, amit csak ezzel lehetne elvégezni, két elavult cél uC van egy lapon. Akkor jöhet jól, ha kell a wifi és nagyon sok portot kell vezérelni, ami 5V logikát használ, emiatt egy ESP32 vagy STM32 használata kényelmetlen lenne a szintillesztés miatt. Esetleg van otthon egy csomó UNO shield, és jól jönne a láb kompatibilitás.

Te mire használnád?

(#21165) ViZion válasza Aryes (#21164) üzenetére


ViZion
félisten

NodeMCU-kon sok a kivezetés és egy szintillesztő filléres dolog. Ha meg a hely is számít, akkor egyedi nyák. Szal. szerintem ez a fenti valami összvér, nem jut eszembe felhasználás, de ettől még ugye jó lehet.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21166) tibi-d válasza Aryes (#21164) üzenetére


tibi-d
tag

Van egy berendezés, ami Mega2560-nal érintőképernyőn keresztül vezérelhető. Ha a szolgáltatását ki szeretném egészíteni mobilos lehetőséggel, akkor csak a vezérlőt kéne kicserélni.

(#21167) Aryes válasza tibi-d (#21166) üzenetére


Aryes
nagyúr

Na arra például jó lehetne, de az esetben is olcsóbb és egyszerűbb talán venni egy Wemos D1 minit, és összekötni, hacsak nem egy mozdulattal kihúzható a meglévő Mega board és arra cserélnéd. De más use-case nekem sem jut most az eszembe.

(#21168) Aryes válasza ViZion (#21165) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azért talán nem lebecsülendő az AVR uC-k egyszerűségében rejlő stabilitás. Ráadásul robusztus, elpusztíthatatlan lapok, a portok is nagyobb áramot viselnek el.

(#21169) ViZion válasza Aryes (#21168) üzenetére


ViZion
félisten

Biztosan, csak nekem semmi olyan nem jut eszembe, amire egy Wemos D1 mini vagy ESP32 nem elég, utána meg ott az Rpi 0, stb... ezek a nagy boardok olyan retronak tűnnek. :B

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21170) Aryes válasza ViZion (#21169) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azért mondjuk egy 3D nyomtatót wifi kapcsolattal simán jó lehet belőle építeni házilag (csak már nem divat 8 bites lapokra építeni), vagy CNC gépet, vagy bármi mást, ahol szükség lehet mondjuk rengeteg 5V analóg bemenetre. A külső port bővítés is megoldás lehet, de hibaforrás is, pl zajosabb ipari környezetben.

(#21171) daninet


daninet
veterán

Egy ESP8266-ost programozok FTDI programozóval. Úgy néz ki nem ad elég tápot az ftdi fel sem tudja éleszteni az esp-t hogy a chip számát kiolvassa.
Kell egy külső PSU. Elég, ha csak simán összekötöm a GND-ket és a VCC-t egyáltalán nem kötöm rá az FTDI-re?
Kellenek ellenállások a TX RX vezetékekre? Ha igen mekkora?

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#21172) Aryes válasza daninet (#21171) üzenetére


Aryes
nagyúr

Milyen ESP8266 ez? A GPIO0 földre van húzva programozás előtt? Ezt az FTDI nem csinálja meg automatikusan, általában neked kell megtenni, vagy gombbal, vagy más módon.
Ha ez rendben van, akkor lehet, hogy a kábelt érdemes kicserélni és működni fog. Nemrég esp32cam modullal jártam így, hogy nem akarta a jót az egyik kábellel, aztán egy másikkal sikerült.
Ha végül egyik se működik, akkor igen, elég, ha csak a GND, TX, RX lábak össze vannak kötve, és nem kell ellenállás.

(#21173) daninet válasza Aryes (#21172) üzenetére


daninet
veterán

Ez az esp egy pcb-n van rajta egy okos kütyüben amin firmware-t kell cserélni. Nincs usb, forrasztgattam rá vezetékeket amit aztán ftdi-re dugtam.
Gpio0-t manuálisan (érts a vezetéket földhöz nyomom) lehúzom földre.
Esptool-al próbálom első körben a gyári fw-t lehúzni de csak timeout-ol.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#21174) Tankblock válasza daninet (#21173) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Külső 3V3 táp + Földet illene közösíteni

Release the Beast....

(#21175) Postas99


Postas99
senior tag

Sziasztok!

Segítséget kérnék. Mármint szükségem lenne MSGEQ7 IC-re. Ennek a kimenetét vezérelném egy Arduinoval.
Esetleg van valakinek ilyen cucca eladó? Záros határidőn belül nem tudok ilyet rendelni.
Halloween-re kellene. Fényorgonát építenék és ennek lenne egy BUZ11 N Channel MOSFET vezérlése ami meghajt legalább egy 10W-os powerledet.
A vonal bemenetére egy DFMini kimenetét kötném és random időközönként egy mennydörgés hangot játszanék le, ami a megfelelő frekvencia beállítása után pont úgy fog villogni mikor villámlás is van a mennydörgéshez.

(#21176) Aryes válasza Postas99 (#21175) üzenetére


Aryes
nagyúr

És minek kell ezt ennyire elbonyolítani? Egy opamp-pal, pár ellenállással, egy kondenzátorral és egy diódával egyenárammá tudod konvertálni a hangjelet, ahol a kimeneten a hangerővel ~arányos egyenfeszültség jelenik meg. Keress rá az "opamp knock sensor" kifejezésre.
Szorgalmi feladatként ki lehet egészíteni sávszűrővel is, ha csak bizonyos frekvenciákra szeretnéd, hogy reagáljon. :)

(#21177) daninet válasza Tankblock (#21174) üzenetére


daninet
veterán

Próbáltam, sajnos ugyanaz :( Ennyit uroljára azokkal a buta attiny85 kontrollerekkel szívtam h felprogramozzam :DDD

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#21178) bagarol válasza daninet (#21177) üzenetére


bagarol
junior tag

Ha külön tápon van, elég a mínusz,rx,tx összekötése.
rx->tx, tx->rx.
Én elindítom a feltöltést, mikor elkezdi írni a pontokat akkor adok tápot az esp-nek,
persze a gpio0 negatívon.

[ Szerkesztve ]

(#21179) Aryes válasza daninet (#21173) üzenetére


Aryes
nagyúr

Gpio0-t manuálisan (érts a vezetéket földhöz nyomom) lehúzom földre.

Miközben bedugod a gépbe az FTDI-t, a másik kezeddel földeled a GPIO0-t? Mert utána már hiába. :)

A flash egyébként nem csak a GPIO0 állapotától függ, a GPIO15-nek is alacsony szinten kell lenni, a GPIO2-nek pedig magasan (vagy ellenállással felhúzni, vagy ne legyen semmi rákötve).
[link]

...
GPIO2: pin is high on BOOT, boot failure if pulled LOW
GPIO15: boot failure if pulled HIGH
...
GPIO1: pin is high at BOOT, boot failure if pulled LOW

Ezeket nézted már? Mivel áramkörben van, lehet, hogy ezekre kötve van valami gyárilag, ami bezavar.

Ez itt nem egy rövidzár?

[ Szerkesztve ]

(#21180) daninet válasza Aryes (#21179) üzenetére


daninet
veterán

Levideóznám a műveletet ha nem lenne mindkét kezem foglalt. :DDD De összeforrasztok holnap egy nyomógombot mert ez így tényleg eléggé maszek :D Bár szerintem nem ebben van a gond.
Sztm csak a flux csillog, nem mostam le de megnézem majd.
Olvasgattam a neten, több helyen láttam ezt:

Nem tudom mennyit számít neki a kondi meg az ellenállások

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#21181) Aryes válasza daninet (#21180) üzenetére


Aryes
nagyúr

Még írtam közben hozzá pár dolgot!

Egy dolog még eszembe jutott: miért nem helyezed az egész lapot áram alá a saját tápjával? Az FTDI-vel pedig elég a GND TX RX lábakat összekötni.

(#21182) bagarol válasza daninet (#21180) üzenetére


bagarol
junior tag

(#21183) Postas99 válasza Aryes (#21176) üzenetére


Postas99
senior tag

Köszönöm.a segítséget.
Példaként ezen hang első 10 mp lejátszásakor [Mennydörgés-Villámlással együtt]
Nem az fog bekövetkezni, hogy a fényeffekt végig égni fog és nem villanásszerű a mennydörgés hangjára lesz? Mármint egy stroboszkóp hatás.
Ok tudom szűrőzzem az elején..
A teljes ötlet konkértan az hogy először egy mennydörgés ami néhány 3W-os COB ledet vagy 1 db 10W-os Powerledet fog villogtatni. A hollót fogja alulról megvilágítani a kapubejáróhoz ami korom sötét.
Majd ezután egy holló károgás következik és a holló amit csináltam pislogni fog a piros szemével.
Ilyenkor a károgáskor a hangot leveszem a vezérlésről csak a hangszóró felé fog menni.
A hangot egy PC hangszóró szolgáltatja amit egy porszívó csővel felhangosítottam ami egy XPS lapban lesz benne. Az XPS lap pedig a holló talapzata.

[ Szerkesztve ]

(#21184) Aryes válasza Postas99 (#21183) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem az fog bekövetkezni, hogy a fényeffekt végig égni fog és nem villanásszerű a mennydörgés hangjára lesz?

Én építettem egy ilyet, ugyan piezo-val (elektromos dob), de ha az opamp-on az erősítést úgy állítod be, hogy a D1 dióda nyitófeszültségét csak a hangosabb részek érjék el, akkor szerintem a kívánt stroboszkóp hatás ki fog alakulni.

De mondok mást. Mivel ez az Arduino topik, miért nem használod egyszerűen az Arduino analóg bemenetét? Figyeld azzal a DFMini kimenetét, és ott aztán úgy állítod programból a küszöbszintet, ahogy csak szeretnéd. Csak ne felejtsd el egyenirányítani, és ha kell, használj feszültségosztót, hogy a jelszint ne lépje túl az Arduino tápfeszültségét.

(#21185) Postas99 válasza Aryes (#21184) üzenetére


Postas99
senior tag

igen ez is eszembe jutott - a tegna jasatol ötleted alapján pont ezt a kapcsolást néztem én is. Illetve az is eszembe jutott, hogy frekit fogok számolni az egyik lábon és a másik kimeneten pedig egy IRF-et vezérlek a bemeneti frekvanciával párhuzamosan PWM jellel. Így csak akkor kell hozzányúlnom a freki számláláshoz amikor elindítom a DFMini-n csak a mennydörgést, az úgy is csak egy egy sor kód.. A többi hang lejátszásához viszont nem szükséges. Így egy kontrollerrel az egész megoldódik.

(#21186) Aryes válasza Postas99 (#21185) üzenetére


Aryes
nagyúr

A frekvencia számlálásról inkább lebeszélnélek, bár nem írtad, hogy milyen Arduino lapot fogsz használni, de egyrészt nincs mit megszámolni, mivel alapvetően zajról van szó, másrészt például egy UNO analóg bemenete bőven lassabb annál, hogy értelmes módon lehessen vele frekvenciát mérni.

Esetleg még egy ötlet, ami most jutott eszembe: az AVR-ekben általában van analóg komparátor (ami egy beépített opamp), erre lehet interruptot is beállítani! Csinálj egy interruptot, ami a komparátor küszöbfeszültségének elérése esetén felvillantja a power LED-et, a DFMini kimenetét pedig egy potméteren keresztül kösd a komparátor bemenetére, így egy mozdulattal tudod finomhangolni azt a hangerő szintet, ahol pont úgy villog a villám, ahogy elképzelted. :D

Ha elkészült, egy videót mindenképp linkelj majd róla. ;)

(#21187) tibi-d válasza Aryes (#21186) üzenetére


tibi-d
tag

A nem lenne jó megoldás, hogy egy hang analizáló program segítségével a hang indulásától számítva mikor kell felvillantani a ledeket, és egyszerűen leprogramozni. A koncerteken a fényeffektek sem a hangra, hanem a szinkronizált időhöz van kötve.

(#21188) Postas99 válasza Aryes (#21186) üzenetére


Postas99
senior tag

2 projekttel készülök haloweenre. Ez lenne a második.
Az első már kész. Arról tudok videót mellékelni.
És tudok mesélni is, hogy mi mindent szívtam meg az alkatrészek (motor) kiválogatásakor.
[Szörnyláda]

Mások leírása és youtube videók alapján kezdtem el. Ez ki lesz helyezve a kapuba, de másokkal ellentétben nem infrát kötöttem az arduino bemenetére hanem egy rádiós távirányitó van betéve, gondolva arra, hogy kisebb gyerekek látogatásakor ne haljanak rögtön szörnyet.
Mások aki látták már a "kész művet" jónak tartották én már látom a hibákat.

[ Szerkesztve ]

(#21189) Postas99 válasza tibi-d (#21187) üzenetére


Postas99
senior tag

Ugye az első ötlet az volt hogy egy analóg fényorgonát mellétennék és a fényorgona kimenete vezérelne egy COB vagy Power LED-et. ami a hangnak megfelelően elő tudna idézni egy hasonló stroboszkóp effektet mint maga a villám a természetben.
Erre kerestem megoldást a MSGEQ7 IC-vel, analógot kilőttem mert csak 1 DFMinit használnék 1 PC hangszóróval, de ugye már limitált az idő és ninca kedvem arra várni hogy megérkezzen. Le tudnám programozni hogy kb úgy nézzen ki mintha villámlás történne a hang lejátszát közben. Csak szeben ée elegánsabban szerettem volna megoldani. De jó ötleteket kaptam, így marad az. Nem is akarom túl bonyolítani így is egy vasárnap ráment amíg találtam megfelelő holló hangot - de jó hogy vannak madártani intézetek ahol mindent dokumentálnak -, ez a projekt ott tart hogy tegnap megérkeztek a ledek amikből max 2-3 db 3W-os COB ledet vagy 1 db 10W-os Power LED-et fogok felhasználni. Több felesleges, úgy is csak alulról szeretném "megvilágítani" a hollót, aminek a szemét piros ledekkel helyettesítem, annyi az extra hogy mindkét szemet külön vezérlem ezért tudni fog kacsintani is.
A program pedig valahogy így futna le
0, villámlás - stroboszkóp hatással együtt
1, hollóhang
2, Szemek villogtatása.
3, Random szem villogtatás
4, csönd.
5, Random szem villogtatás
6, csönd..
Majd minden kezdődik előröl. Ide lehet érdemes lenne valami mozgásérzékelőt hozzátennem ha felé közelednek.

(#21190) Aryes válasza Postas99 (#21188) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez kvajó :C
Érdekelnek a tapasztalatok.

[ Szerkesztve ]

(#21191) daninet válasza Aryes (#21181) üzenetére


daninet
veterán

megoldódott.. hallod sehol nem írta, hogy addig kell a GPIO0-t zárni míg el kezd programozni... :D Mindenhol azt írta áram alá helyezésnél zárjam a GPIO0-t. Zártam kb 3-4 mp-ig, elengedtem aztán próbáltam programozni. Fenét: Addig kell nyomni míg elkezdni keresni a COM porton az esptool :U

Nem kellett hozzá semmi ellenállás meg kondenzátor, közvetlen az ftdi-re kötve szépen programozta :)

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#21192) Aryes válasza daninet (#21191) üzenetére


Aryes
nagyúr

Pedig csak áram alá helyezéskor kell a GPIO0-t zárni. :F
Valami fura okból valószínűleg resetelődik, ha magára hagyod, talán valami módosított bootloader lehet rajta.

(#21193) JulianSinulf


JulianSinulf
senior tag

Sziasztok!

Bajban vagyok egy kicsit a függvényekkel. Nem működnek.
Korábban már használtam őket, akkor nem volt gond.
Ahogy a neten olvastam, először a függvényeket kell megírni, majd utána jön a setup és loop rész.
Meg lehet a loop után is írni, de akkor a setup előtt függvény prototípust kell létrehozni.
Én megpróbáltam mind a két módszert, de egyik sem működött.
A setup-on belül lefut az egyik függvény, aminek le is kell futnia, de a loop-ban nem működnek.

A kód egy része, mikor a függvény a setup előtt van:
void rovid_vissza()
{
void commTest();
stepper_driver.moveAtVelocity(-VELOCITY);
uint32_t interstep_duration = stepper_driver.getInterstepDuration();
Serial.println(interstep_duration);
delay(500);
stepper_driver.moveAtVelocity(0);
}

void commTest()
{
if (not stepper_driver.isSetupAndCommunicating())
{
Serial.println("Stepper driver not setup and communicating!");
return;
}
Serial.println("Stepper driver OK");

bool hardware_disabled = stepper_driver.hardwareDisabled();
TMC2209::Status status = stepper_driver.getStatus();

if (hardware_disabled)
{
Serial.println("Stepper driver is hardware disabled!");
}
else
Serial.println("Stepper driver is hardware enabled!");

}

void setup()
{
Serial.begin(SERIAL_BAUD_RATE);

stepper_driver.setup(serial_stream);

TMC2209::Settings settings = stepper_driver.getSettings();
stepper_driver.setRunCurrent(RUN_CURRENT_PERCENT);
stepper_driver.enableCoolStep();
stepper_driver.enable();

buff[0] = 0;

commTest();
}

void loop()
{


if(Serial.available())
{
char c = Serial.read();

if(c == '\n')
{
buff[p] = 0;

String str = String(buff);
if(str == "10") void hosszu();
if(str == "-10") void hosszu_vissza();
if(str == "1") void kozepes();
if(str == "-1") void kozepes_vissza();
if(str == ".1") void rovid();
if(str == "-.1") void rovid_vissza();

p=0;
buff[0] = 0;
}
else
{
buff[p] = c;
if(p<Length-1) p++;
}
}


}

A commTest a setup-ban lefut.
Ha a rövid_vissza részét beírom az "if" függvényhez egy az egyben, akkor működik, leszámítva, hogy a commTest már nem fut le.
A kód lényegében úgy működik, ha minden a megfelelő "if" függvénynél van, csak elegánsabb lenne, ha a loop-ban nem lenne annyi minden.

Valaki tudna ötletet adni, hogy mit rontok el?

(#21194) bagarol válasza JulianSinulf (#21193) üzenetére


bagarol
junior tag

A loop-ban már nem kell a "void".

(#21195) JulianSinulf válasza bagarol (#21194) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi!

(#21196) Ala


Ala
tag

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni, hallgatóknak hallgatói feladat kapcsán.
Egy 9 csatornás HX711-es ADC-t tartalmazó "adatgyűjtő rendszert" építenénk velük.
Tavaly Arduino Megát használtunk, de erősen úgy tűnt, hogy ott kezd elfogyni a kraft. Idén ugyan úgy bent van a kalapban az Arduino mega, a Rapsbery pi (talán 2), illetve az ESP32 (itt egész pontosan egy NodeMCU ESP32s board már be is lett szerezve). A tantárgyban a programozás részét nem én csinálom, én most ismerkedek a témával.
A kérdés alapvetően az lenne, hogy egy szimultán 9 digitális csatornán10 HZ-en 24bit felbontású (9 db HX711, amik mérlegeket mérnek) digitális adatfolyam továbbítására (számítógépre USB-n keresztül) ti melyik boardot ajánláanátok?
Iletve ha van a HX711 helyett más azt is szívesen meghallgatom.

(#21197) Aryes válasza Ala (#21196) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szia!

erősen úgy tűnt, hogy ott kezd elfogyni a kraft

Ezt tudnád pontosítani?
A három eszköz közül az ESP32-t választanám, ha a Mega nem jön be. Raspberry (bármelyik) eléggé ágyúval verébre. :)

(#21198) Ala válasza Aryes (#21197) üzenetére


Ala
tag

A HX711-ket a fejlesztő boardról tápláltuk, mi pediig a számítógép USB-ről lett tápláva. Így már egy 5v+GND párosról megállt a rendszer. Két külön táplálási pontról úgy tűnt, hogy működött a rendszer, de nem bitos, hogy elég stabilan.
Sajnos nagyon sokat szívtunk a méréssel, és a vége az lett, hogy az amúgy használt HBM QuantumX rendszerrel lett mérve az egész.
Ha a rapsberry ágyuval verébre, akkor ezek a kütyők kb az atombomba a muslicára :DDD )

(#21199) Aryes válasza Ala (#21198) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát ezért igazán kár a Mega board-ot hibáztatni, egyszerűen a számítógép USB portja és a Mega board-on lévő polyfuse, ami behatárolja a board-ról felvehető áramot! Az átlag USB 2.0 port ugye hivatalosan 500mA-ben limitál, de elvileg adhat magából nagyobb áramot. Ha utóbbi áll fenn, a polyfuse 2A-nél leválasztja a board-ot az USB-ről.

Ha így áll a dolog, akkor a két másik említett board csak annyiból lesz jobb, hogy azokon nincs polyfuse. Ellenben ha ekkora áram igénye van ennek az ADC-nek, akkor a külső táp igenis javasolt!

[ Szerkesztve ]

(#21200) Ala válasza Aryes (#21199) üzenetére


Ala
tag

AZ megoldható, hogy külsó táp + USB az Arduino megan? Mire kell odafigyelni, hogy ne süssük meg se a boardot, se a laptopot? Amit márünk, az szerencsére csak egy vasdarab. A kalibrálásnál a másik adatgyűtőre majd rámérek multiméterrel, de elvileg az is föld fögetlen rendszer. (Igaz így legalább mindegyik más potenciálon tud lenni. Szóval az is egy jó kérdés, hogy hgyan leeht őket egyen potenciára hozni.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.