Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21101) Aryes válasza Janos250 (#21099) üzenetére


Aryes
nagyúr

👍

(#21102) ViZion válasza Aryes (#21100) üzenetére


ViZion
félisten

Nem ezzel, csak wifin megnyitni egy oldalt, az is nehézkes volt neki. HA app futtatását is próbáltam, lassú. Vannak ilyen kiterjesztett asztal appok is, de a ram mindenhez kevés.
Nem olvastam bele, h ez hogy működik. :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21103) Janos250 válasza Aryes (#21100) üzenetére


Janos250
őstag

A vektordisplayat nemigen használnám, csak az elvet!
Arduino kijelzője WiFin keresztül az egyébként eldobásra szánt régi okostelefon.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21104) Aryes válasza Janos250 (#21103) üzenetére


Aryes
nagyúr

Pedig elég kiforrott megoldásnak tűnik.

(#21105) Aryes válasza ViZion (#21102) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát a böngésző sebességén nem csodálkozom, ha használhatatlannak bizonyult, de ez egy cél app. Android 3-tól felfelé működik, és ha a telefon támogatja az OTG / USB serial kapcsolatot, akkor még a wifi se lassítja.
Addig beszélek már róla, hogy lehet mégis kipróbálom. :))

(#21106) Undoroid válasza Aryes (#21094) üzenetére


Undoroid
őstag

Amikor leírtam a kérdést, akkor már sejtettem, hogy a megfelelő 'driverek' nélkül nem igazán fog működni a dolog, hacsak nem lesz valami SPI-s megoldás...bár már a kijelzőkre való csatlakozás sem egyszerű! Egy vékony, felgőzölt fémes vezetőszálakkal szerelt műanyag szalag, amin van egy bolhafing méretű csatlakozó...na az már kemény dió! Hiába van meg a mobilban annak a csatlakozónak az ellendarabja azt még le kellene onnan forrasztani úgy, hogy egészben maradjon...és felhasználható maradjon!

Lehet, hogy jobban járok vele, ha eladom alkatrésznek ezeket a cuccokat? :F Ha még használni szeretne valaki ilyen régi cuccokat... :O

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#21107) Aryes válasza Undoroid (#21106) üzenetére


Aryes
nagyúr

azt még le kellene onnan forrasztani úgy, hogy egészben maradjon

Vagy vágd szét az alaplapot és úgy forrassz rá arra a csatlakozóra. Vagy úgy vágd el, hogy a vezetősávokat tudd forrasztani.

(#21108) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello,
[link] újdonságok :)
Milyen hangosan szólhat az a piezzo driver buzzere?
Kerékpár dudára gondolnám.
Amit lehet kapni, mind halk /autó forgalomban/
Kb 120Hz kellene. Hogy az autós is meghallja

(#21109) lanszelot válasza lanszelot (#21108) üzenetére


lanszelot
addikt

Már nem tudtam szerkeszteni /fent Hz -t irtam db helyett :B /

Meg találtam: 85 decibeles, az kevés [link]

(#21110) Aryes válasza lanszelot (#21108) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez inkább vakond- vagy patkányriasztónak használható, a piezzo kimondottan magasabb frekvenciákon működik jól, a driver is pont az ultrahang tartományra lett kitalálva. 120Hz-en nem hiszem, hogy jól teljesítene, hiszen a piezo kis elmozdulásra képes, nem tud nagy hangnyomást létrehozni.

szerk.: Nem hiszem, hogy hallható frekvenciákon képes 85dB-t elérni egy bélyeg méretű piezo-val :N

[ Szerkesztve ]

(#21111) lanszelot válasza Aryes (#21110) üzenetére


lanszelot
addikt

Nagyon szépen köszönöm a segítséget :R

(#21112) Undoroid válasza lanszelot (#21108) üzenetére


Undoroid
őstag

Az autós -szerintem ha észreveszi a dudálásodat- akkor bemutatja, hogy az övé hangosabb... :DDD ...nem hinném, hogy lenne olyan, aki ezt a magas labdát kihagyná! Erre jó példa lehet az egyes kamionokon látható, hosszú (trombita alakú) légkürtök hangja! Egyszer kipróbáltuk az üzletbe behozott ilyen szörnyet...hát netuddmeg, hogy már 2Bar-on mekkorát szól a 6Bar-ra tervezett kürt!

Léteznek gyári megoldások erre, de ez 'csak úgy van'...szól, de egy nagyobb város zajában semmit sem ér! :N

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#21113) lanszelot válasza Undoroid (#21112) üzenetére


lanszelot
addikt

Hello
A duda nem arra kell hogy elküldjem a ....
Hanem arra, ha elbambul és oldalról jön rám.
Ekkor hiába brillogatom a kis bringa csengőt.
Belém fog jönni.
De ha volna mivel jeleznem hogy halihó itt vagyok akkor talán elkerülhető a kórház. Ezért kell hogy hallja.
Ha meg nem ütött el, akkor felőlem azt nyom amit akar utána. :)
Volt pl hogy kinyitották az ajtót előttem, és a duda mentett meg.
Az új bringámon sajna nincs, csak csengő

[ Szerkesztve ]

(#21114) Aryes válasza lanszelot (#21113) üzenetére


Aryes
nagyúr

1. Kerékpárral mindig úgy kell közlekedni, mintha láthatatlan lennél.
2. Autók mellett nem szabad ajtónyitás távolságon belül elhaladni, autóval sem.

(#21115) lanszelot válasza Aryes (#21114) üzenetére


lanszelot
addikt

Hello,
Ezen [link] hogy állítható a 5V/8V/9V/12V kimenet?

Nem állhatok meg míg üres lesz az út. Hátam mögé se nézhetek folyamatosan. Hátam mögül másik sávból nasasasszony úgy baxott majdnem telibe, hogy még ő volt felháborodva, hogy mit keresek az úton.
1 autónyi helyen /2 oldalt parkolnak/, ha telibe xarja a szembejövő autós, hogy te szabályosan a savodba vagy és ő megy az út közepén nem mindig sikerül megállni. Autós szerint simán elférek.
Es a rendőr bacsi még engem baxott le, hogy miért álltam meg. Tehát ott rendőr szerint centiznem kell. Tudnék mesélni...

[ Szerkesztve ]

(#21116) Ton-ton válasza lanszelot (#21115) üzenetére


Ton-ton
tag

Az AB ellenállás (bár lehet, hogy csak átkötés) leforrasztásával. A harmadik képen mutatja, a hátoldalra szitázták.

http://qtp.hu

(#21117) lanszelot válasza Ton-ton (#21116) üzenetére


lanszelot
addikt

Nagyon szépen köszönöm a segítséget. :R

Akkor azt ki kell mérni, és egy kis kapcsolót berakni, hogy ne fix legyen. :)

(#21118) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello,
Ide [link] minek a 'state' változó?
Csak 'val' -al ugyanezt meg lehet oldani.

(#21119) JozsBiker


JozsBiker
aktív tag

Sziasztok !

Mágneskapcsoló Arduino -val való működtetésére szerintetek melyik a jobb megoldás:
- 230 V -os működtető feszültségű mágneskapcsolót használni és azt a klasszikus "kék színű" relén keresztül járatni ( Arduino -> relé -> mágneskapcsoló )
- 24 V -os működtető feszültségű mágneskapcsolót használni és tranzisztorral vagy FET -tel kapcsolgatni ( Arduino -> FET -> mágneskapcsoló ). Ez utóbbihoz sajnos kell egy plusz 24 V -os táp is.
Köszi.

(#21120) ViZion válasza JozsBiker (#21119) üzenetére


ViZion
félisten

A mágneskapcsoló mit kapcsol? Mindegy SSR relét használnék. Mindenhol. :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21121) tibi-d válasza JozsBiker (#21119) üzenetére


tibi-d
tag

Én a kertben szivattyút kapcsolok 230VAC relével, amit egy kisáramú SSR illeszt a vezérlőhöz. Az SSR bemenetét közvetlenül is meg tudja hajtani. A nagyáramú SSR sokkal drágább a relénél.

(#21122) Tankblock válasza JozsBiker (#21119) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Szia

Mit szeretnél vele kapcsolni?

Klasszikus kínai kék relé, max addig amíg a prototípussal kísérletezel....
Van kalap sínre rakható relé tartó, hozzá akár 5V relé vagy SSR relé is. Ipari minőség. Plusz egy dióda...

Én a vezérlést is ezt is leválasztanám egy optokapuval,

Release the Beast....

(#21123) JozsBiker válasza Tankblock (#21122) üzenetére


JozsBiker
aktív tag

Egy harang mozgató áramkört kellene be-ki kapcsolgatni. Magát a harangot elektromágnes mozgatja, aminek az áramfelvételét nem tudom. Nem lehet túl nagy mivel viszonylag kis harangról van szó, viszont biztos hogy erősen induktív jellegű terhelést jelent ( ezért zártam ki a relét és az SSR -t is ). Fontos szempont a hosszú távú üzembiztonság.

(#21124) tibi-d válasza JozsBiker (#21123) üzenetére


tibi-d
tag

Azt elfelejtettem odaírni, hogy nálam a relé az egy elektromosan működtetett mechanikus kontaktust jelent kiviteltől függetlenül.

(#21125) Tankblock válasza JozsBiker (#21123) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Akkor végképp felejtsd el a kínai kék relét amit írtál....
OMRON gyárt jó reléket, meg hozzá kalapsínre szerelhető tartót. Ha egy gyártósort elbír akkor ezt is. Halálozás esetén kikapod a relét és teszed bele a következőt, se forrasztani se várni nem kell...

Ha full iparit szeretnél akkor meg 24V annyi lehetőség van.

Release the Beast....

(#21126) Gergosz2 válasza JozsBiker (#21123) üzenetére


Gergosz2
veterán

Pont erre az alkalmazásra van egy komplett megoldásom :)

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#21127) JozsBiker válasza Gergosz2 (#21126) üzenetére


JozsBiker
aktív tag

Köszi a válaszokat mindenkinek! Ez most ismét tipikusan az a szituáció amikor azt hiszem a válaszokkal majd leegyszerűsödik a helyzet, aztán mégsem. :)

(#21128) cog777


cog777
senior tag

Ha valakit erdekel hogy telepitsuk vscode szervert RPi4-re (vagy PC-re): [link]
PlatformIO-t is sikerult raspberry pi-re, eloszor cpptools-t kellett letoltenem a marketplace-rol es telepitenem manualisan, majd ugyanazt a platformio-val.
Forditas mar mukodik, feltoltest meg nem probaltam, illetve a PIO Home nem jelenitodik meg, de lehet hogy csak a raspberry pi miatt van.

VPN-en keresztul tavolrol, akar egy tablettel is lehet kodolni az esp32-t.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#21129) cog777 válasza cog777 (#21128) üzenetére


cog777
senior tag

Feltoltes is mukodik, serial monitort sebesseget be kellett allitani, igy azt is latom.
Remek, barhonnan tudok esp32-re programozni a vialgban, nem kell hurcolasznom. :))

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#21130) Janos250


Janos250
őstag

Szevasztok!
Nálatok is az van, hogy a Firefox bizonyos beállítsainál nem lehet belépni, és hozzászólni?
Nálam az egyik gépen ez van, a másikon egy - még nem babrált beállítású - Firefoxszal be tudok lépni, és lám hozzá is tudtam szólni.
Nem tudom mi miatt van, de nem is kutatom az okát különösebben.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21131) Aryes válasza Janos250 (#21130) üzenetére


Aryes
nagyúr

(#21132) bpmcwap


bpmcwap
senior tag

Sziasztok,
új vagyok a témában. Nagy nehez sikerült feltolni egy ESP8266-01S ESP-01S WLAN WiFi modulosra a Tasmota fw-t. Látom van benne időzítő, de nem olyan amilyen nekem kellene. Egy elektromos kiskapuhoz szeretném használni ezt a kis relét. Azt szeretném ha bekapcsolom appból vagy alexával, akkor 10 másodperc múlva kapcsoljon ki autómatikusan és persze egy áramszünet esetén alapból is kikapcsolt állapotba legyen. Ehhez már programozni is kellene vagy be lehet állítani valahogy a webfelületen is?

Túrista vagyok

(#21133) bpmcwap válasza bpmcwap (#21132) üzenetére


bpmcwap
senior tag

Elnézést kérek a hülye kérdésért... A választ viszont ideírom, hátha más is keresné https://nerdiy.de/en/set-tasmota-after-running-of-a-relay/

Túrista vagyok

(#21134) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello,
Hogy csinált Arduino-ból kontrollert?
Milyen modul kell hozzá?
[link]

(#21135) Aryes válasza lanszelot (#21134) üzenetére


Aryes
nagyúr

Leonardo-ból csinálta, de pro micro is jó hozzá, az is tud gamepad-keyboard-midi eszköz emulációt.

Nagyon ötletes, lopok is tőle pár ötletet. ☝️

(#21136) lanszelot válasza Aryes (#21135) üzenetére


lanszelot
addikt

Először is köszönöm szépen a választ

Nem az Arduino, hanem mi a modul ami usb-c -n küldi a jelet a telefonnak és azt a telefon kontrollernek érzékeli.

(#21137) lanszelot válasza Aryes (#21135) üzenetére


lanszelot
addikt

Felfogtam.
Tehát speciális Arduino kell hozzá.
Jupiiii. Egyik sincs ami tudná :(( Csak nano és mega-m van.
Akkor ez a project ugrott.
Ez is jó, vagy csak az eredeti? [link]

(#21138) Aryes válasza lanszelot (#21137) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez is jó hozzá, persze. De én egy pro micro lapot javaslok inkább. Ugyanaz a uC van rajta, de olcsóbb és kisebb a lap, könnyebb például bedobozolni. Az a lényeg, hogy ATMega32U4 legyen rajta.

[ Szerkesztve ]

(#21139) lanszelot válasza Aryes (#21138) üzenetére


lanszelot
addikt

Nagyon szépen köszönöm a segítséget :R

(#21140) moex1


moex1
tag

Sziasztok,
dolgozom egy projekten, mely egyelőre tervezési fázisnál tart. Gondoltam megosztom veletek, biztosan van jó ötletetek és rá tudtok mutatni a hibáira.
Egy épület felújításán / bővítésén dolgozom, aminek része az épületautomatizálás is. Ezt szeretném megoldani lehetőleg minél kevesebb vezeték nélküli megoldással.
Az elképzelés:
a backend az érzékelőknek egy influxdb, automatizációra és mindennapi használatra HA, hosszabb távú adatelemzésre / monitoringra grafana.
A sensorok és actuatorok arduino alapon lennének (konkrét deszka még nincs, de MKR/ESP32 vonalon nézelődök).
A lényeg:
az egészet szeretném valamilyen vezetéken megoldani lehetőleg. Korábbi tapasztalataim alapján arduinoval az ethernet minden, csak nem stabil, azt hanyagolnám.
Arra gondoltam, hogy minden helyiség kapna egy 12V tápot, valamint a falon körbe futna egy 4 eres vezeték (mondjuk JYSTY 2x2x0,6 vagy hasonló). Ezen menne körbe a DC 12V +,- valamint a másik érpáron valamilyen busz. Ezt a kábelt ahol szükséges, ott megcsapolnám, és bekötnék egy step-down konvertert, valamint a deszkát a megfelelő busz illesztőjével (meg persze az érzékelők, relék, stb ami oda éppen kell).
Felmerült kérdések:
Milyen busz? RS485 és CAN amit elképzelhetőnek tartok. Van valakinek tapasztalata ezekkel ekkora méretben?
Gateway? Kellene fog a busz és a TCP/IP hálózat közé gateway. Ezt helyiségenként érdemes, vagy minden helyiséget végződtessek egy gatewayben? Vagy ne legyen gateway, hanem keressek valamilyen busz illesztőt az adatbázist futtató géphez?
Uptade. Jó lenne valahogy "OTA-like" frissíteni időnként a deszkákat. Van olyan busz amin keresztül ez megoldható? (Egyelőre nem találtam.)

Bocsánat, kicsit hosszúra sikerült. Megköszönöm ha valakinek van egy jó ötlete, vagy rá tud mutatni olyan problémára amelyet esetleg nem vettem észre.

TL;DR:
Arduino alapon építenék sok deszkából sensor és actuator hálózatot, milyen buszon tegyem ezt?

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#21141) Aryes válasza moex1 (#21140) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem elég jól kitaláltad, RS485 és a CAN közül én azt választanám, ami olcsóbb és vagy kisebb méretben elérhető, mivel sokat szeretnél kis helyre beépíteni.
Ha meg lehet oldani a közvetlen kapcsolatot, felesleges hibaforrás lenne csak a gateway.

Jó lenne valahogy "OTA-like" frissíteni időnként a deszkákat. Van olyan busz amin keresztül ez megoldható?

Az RS485 és a CAN busz is ha jól tudom, végül UART-on keresztül kapcsolódik az Arduino laphoz. Mivel eredetileg is ezen keresztül történik az adatfeltöltés, szerintem meg lehetne oldani, hogy tápelvétellel reseteled a node-okat, majd CAN buszon keresztül flash-eled az újat valami központi helyről, egyszerre az összesre. :) Ehhez esetleg kelleni fog egy módosított bootloader, ami nem csak 1mp-et vár reset után, illetve kell bele vmi biztonsági protokoll, hogy áramkimaradás után légköri zajt ne töltsön fel programként. :))

(#21142) ViZion válasza moex1 (#21140) üzenetére


ViZion
félisten

Szia!
influxdb helyett Victoria metrics.
ESP32-vel a wifi stabil, de legyen egy jó AP (beam forming, több antennás, MIMO),
van OTA (HA alól az EspHome vagy EspEasy -itt egyelőre nincs rendes HA integráció, MQTT van). Nem kínlódnék a vezetékes adattovábbítással, annyira kevés adat megy.
Nálam aszongya'hogy van 8 Tuya cucc, 3 Shelly, 4 ESPeasy, 1 PiZero W, 4 telefon, 1 tablet és két laptop az 1 db wifin (Tenda AP). Asszem nem hagytam ki semmit :U
Arduinot elengednám, ESP rulez :D Szenzorok vagy onewire vagy I2C, de amit dob a gép és amihez van elég pin.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21143) Aryes válasza ViZion (#21142) üzenetére


Aryes
nagyúr

ESP rulez, de nincs már így is elég elektroszmog körülötted? :U Jó dolog, ha utólag kell egy házat kisokosítani, de ha van rá lehetőség, én is mindenképp valami vezetékes megoldást választanék. :K

(#21144) ViZion válasza Aryes (#21143) üzenetére


ViZion
félisten

Mint írtam, ezeken rendkívül kevés adat megy. De ha a wifi káros, akkor már mindegy is, mert a cégnél van egy rakás, meg a BT perifériák, 5G, miegymás... Szal. otthon a wifi nem akkora para, főleg úgy, h a házban telefon térerő is alig van.
De ettől még igazad van, ha van rá affinitása, akkor legyen kanóc. EspHome és hasonlókban nem tudom, h a wifi kikapcsolható-e. :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21145) razorbenke92 válasza moex1 (#21140) üzenetére

Szia!

Ha mindenképpen ragaszkodsz a vezetékes megoldáshoz, akkor a CAN nem egy rossz megoldás, de tartsd szem előtt, hogy az Arduinok nagy részében még CAN controller sincs, CAN transceiver pedig tudtommal egyikben sincs. Ezt nodeonként megvenni igen drága mulatság.

Mekkora mintavételben gondolkodsz? Egy kisebb sávszélességű kommunikációt esetleg megoldhatsz 1-wire jellegű protokollal is, ami nem kerül plusz alkatrészbe.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#21146) moex1 válasza razorbenke92 (#21145) üzenetére


moex1
tag

Köszönöm a sok hozzászólást, egyben válaszolnék.
Victoriametrics-et nem ismertem, de megnézem, köszönöm. Influxot igazából évek óta használom, kedvelem, de azért rálesek.
ESPHome-ot és társait sosem használtam/próbáltam még. Egyelőre úgy látom, hogy vezetéken szeretném megoldani a problémát. Persze ez még bőven változhat. Ahogy néztem, elvileg ESP32-ben van CAN controller, így csak transceiver kell, ami alacsony darabszámnál nem olyan nagy költség. Bár az RS485 illesztő csak fele / harmada.
A CAN azért is érdekelne, mert azzal még nem volt dolgom. Lehet, hogy az lesz a vége, hogy építek 3 - 3 nodeból egy - egy teszt környezetet és kipróbálom.

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#21147) ViZion válasza moex1 (#21146) üzenetére


ViZion
félisten

"Victoriametrics-et nem ismertem", nyugi, én sem... :D telepít, beállít és soha többet nem kell hozzányúlni, igazi "fire and forget" cucc...
ESPHome-nak komoly doksija van, sajnos kevés példával, de azért találni hozzá mindent is. Pl. can bus. ESPeasy-re is érdemes ránézni, de ott ilyesmit nem találtam hirtelen.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21148) dew28 válasza moex1 (#21140) üzenetére


dew28
aktív tag

Mellekszal:
Tobb sajat fejlesztesu projektben hasznalom az ESP-12F lapkat USR-ES1 ethernet modullal (w5500), es halistennek soha semmi problemam nem volt vele, pedig mostoha korulmenyeket kap neha.

[ Szerkesztve ]

(#21149) moex1 válasza dew28 (#21148) üzenetére


moex1
tag

Én w5100-zal játszottam több helyen. Mindenhol rendszeres volt a flapping, illetve a hibás csomagok.

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#21150) Tankblock válasza moex1 (#21140) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Szia

Bármit is választasz vigyél mindenhova ethernet kábelt, megbízható és POE től CAN vagy akár saját protokollt is csinálhatsz (mivan ha a nyomógombokat kötöd rá a vonalakra, akkor nem kell annyi vezérlő pl a szenzorok meg CAN küldik azt a félmarék infót).

Mondjuk én nem dobnám ki a jó öreg TCP IP-t se ....
CAN buszon ha nagy adathalmazt szeretnél mozgatni lesznek problémák, nem beszélve a debugról low level szinten...

[link] ezt a csatornát ajánlom mint gondolatébresztő

Release the Beast....

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.