Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21551) Postas99


Postas99
senior tag

Sziasztok!

Mozgatja a fantáziám a következő cucc[LGT8F328P] Azaz az ATMEL féle ATMega328p kínai klónja de annak a javított változata. Kicsivel többet tud... az hogy gyorsabb nem igazán érdekel viszont 80mA a pinenkénti terhelhetőség és van ben DAC ami jó egy progmem féle hang megszólaltatásra is ...

Valakinek van vele tapasztalata????

NEm vagyok annyira board fetisiszta de viszket a tenyerem, ha belegondolok hogy kéne egy ilyen board csakúgy...

(#21552) Aryes válasza Postas99 (#21551) üzenetére


Aryes
nagyúr

Jópofa, biztos van olyan use-case, amire ez lesz a megfelelő kontroller. Kérdés, hogy mennyire kompatibilis valójában, pl Arduino nano példaprogramokkal, hardveresen (pl megszakítás kezelés), van-e hozzá rendes támogatás.

(#21553) Postas99 válasza Aryes (#21552) üzenetére


Postas99
senior tag

Az eddigi leírásokban azt irják és mondják hogy 99%
Itt a [GitHub Repository]

Ez pedig egy összeszedett írás róla:
[Tetszik]
De kifejezetten az ára tetszik 600Ft-ért komplett board ami UNO kompatibilis, na jó nem lábkiosztásilag mert kicsi.

(#21554) razorbenke92 válasza vegyszer (#21548) üzenetére

Annyit még, ami talán belefér itt, hogy a 4 érpárból a középső 2-t szakítsd meg (zöld és kék). Ha ezek épek maradnak, a 10/100 ethernet kapcsolat fennmarad, és az még elég a rankedhez.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#21555) ekkold válasza Postas99 (#21551) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Komoly fejlesztésre nem használnám, de játszani jó lehet.
ESP-vel akár MP3 is lejátszható, így a hang része kevésbé fog meg.

(#21556) Gergosz2 válasza Postas99 (#21551) üzenetére


Gergosz2
veterán

80mA kicsit soknak hangzik nekem. Nem inkább egy szumma érték lesz az?

Szerk : Most látom hogy 8 dedikált lába tudja, gondolo LED drivernek szánják.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#21557) vargalex


vargalex
félisten

Sziasztok!

Kaptam egy 3,5"-os, leírás szerint elvileg 384*184 pixeles e-ink (BWR, azaz Black, White, Red) kijelzőt. Viszont semmilyen elektronika nincs hozzá, ha jól számoltam, 26 pines szalagkábele van. Valahogy meg lehetne ezt hajtani?

[ Szerkesztve ]

Alex

(#21558) Aryes válasza Gergosz2 (#21556) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azt mondta a fickó, hogy azzal akár egy relét is meg lehet hajtani külön driver tranyó nélkül.

(#21559) Aryes válasza vargalex (#21557) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az ilyen e-inkes dinamikus árcímke lehet, amit a MM-ban (is) használnak. :)
Nem 24 az a 26 pin véletlenül? Akkor egy ilyen jó lehet hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#21560) Postas99 válasza Aryes (#21505) üzenetére


Postas99
senior tag

ö.... az jutott eszembe hogy van ez az új Realtek cucc ami wifin keresztül is eléggé hatékonynak tűnik és nem túl drága , bár kinek mi.

[amB82Mini]

[24 dodó]
[Realtek]

Az ESP CAM-os cuccoknál fényévekkel jobbnak tűnik, FHD-ban tud stream-elni

Bár sosem gondolkodtam ilyenekben, mindenesetre használható ötlet.

[ Szerkesztve ]

(#21561) Aryes válasza Postas99 (#21560) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az esp32 cam is tud full hd-ban streamelni. :F

(#21562) vargalex válasza Aryes (#21559) üzenetére


vargalex
félisten

Szerintem is árcímke. És is 24 pines verziókat találtam mindenhol, de többször átszámoltam, 26 jött ki mindig. Azért még ellenőrzöm...

Alex

(#21563) Aryes válasza vargalex (#21562) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az cumi. :U Pedig jól el lehetne játszani vele.
Akkor nincs más hátra, kell custom PCB 26 pines csatlakozóval, mint amit a kolléga csináltatott a billentyűzethez.

(#21564) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

Sziasztok.

Kezdőként nézzétek el a láma kérdést.
Van egy uno r4 wifi lapom, most ismerkedem az arduino világával,hogyan lehet azt megoldani,hogy iot cloudban látszódjon az eszköz akkor is ha bármilyen fájlt futtatok rajta.
Odáig eljutottam,hogy legenerálom a megfelelő fájlt, feltöltöm az iot cloudon keresztül,olyankor egyből online lesz az eszköz.
De ha pl ezt a fájlt lecserélem egy másik álltalam futtatni kívánt fájlra akkor offline lesz,
addig eljutottam, hogy a legenerált fájl biztosítja az ioz cloud elérést.
Gondolom ennek az ino kiterjesztésű fájlnak a tartalmát kellene beilleszteni az álltalam használni kívánt ino fájlba.
Építő hozzászólásokat köszönöm. :R

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#21565) valkesz93


valkesz93
csendes tag

Sziasztok, még mindig kínából éri meg rendelni, vagy már inkobb itthoni forgalmazoktól?

(#21566) Aryes válasza valkesz93 (#21565) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az attól függ, hogy inkább időd van vagy pénzed. :))

(#21567) Janos250 válasza valkesz93 (#21565) üzenetére


Janos250
őstag

Egyértelműen Kínából, ha nem úgy kell, mint...nak a fehérkenyér: már harapjam is.
Az itthoni forgalmazók nagyon drágák. A nepperek meg ugyanúgy Kínából rendelik a Te címedre, csak jó pénzért feleslegesen közbeékelődnek.
Van az Alin az a "3 vackot egyszerre" szisztéma, ott ugyan nagyon szűk a választék, de max 2 héten belül itt van.
A többi teljesen változó, hogy mennyi idő alatt ér ide. Van ami 2 hét, van ami 2 hónap alatt.
A Bangood drágább az Aliexpressnél, de általában gyorsabb.
Nyomtatott áramkör készítést például véletlenül se szabad itthon csináltatni, mert a kis kínai fillérekért megcsinálja, és elég gyorsan itt is van. Még a gyorsabb szállítás választással is messze az itthoni árak alatt van.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21568) Aryes válasza Janos250 (#21567) üzenetére


Aryes
nagyúr

max 2 héten belül itt van

Aliról 11.11 akcióban rendeltem 10 különböző kütyüt, 9 a múlt héten megérkezett, egynek a státusza:

A vámkezelés magyar oldalon lezajlott, utána nyoma veszett a cuccnak. 🤔 Vajon márciusban még kihozza a posta, vagy vki trombitának nézte? Bme280 szenzorok voltak a csomagban...

(#21569) Tankblock válasza Janos250 (#21567) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Erről eddig nekem is vegyes tapasztalatom van. Az utolsó amit rendeltem egy ventillátor a régi notimhoz, Dec 10 igérték h ideér, még kínában van, az oldalon Dec 20 módosult a dátum....
Ha jól sejtem idén nem fog ideérni, ahhoz képest a postaköltség se olcsó....

Ez egy trade, én ha van itthoni forrás HESTORE pl akkor onnan rendelek, mert tudom h itt van és 1 héten belül ok. Más kínai oldak ahol van EU store is gyorsak.

Release the Beast....

(#21570) Aryes válasza Tankblock (#21569) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hestore vagy tavir.hu, ott is jó árak szoktak lenni.

(#21571) Janos250 válasza Aryes (#21568) üzenetére


Janos250
őstag

Nekem az említett "3 vackot egyszerre" szisztémában jött cuccok mind megjöttek 2 héten belül. A tied valószínűleg nem az volt, mert azokat egy csomagban küldik.
A többinél én is vártam már 2 hónapot is.
Most is várok egy 500 W-os motort a CNC 3018-as kis CNC-hez, amit mostanában csencseltem, és próbálom kicsit felhizlalni.
A végálláskapcsolókat is várom, de azokat valószínűleg megveszem itthon, mert nem lesz türelmem kivárni.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21572) Aryes válasza Janos250 (#21571) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem egyszer vártam már 2 hónapot, de sosem úgy, hogy már az országban volt a cucc. Inkább úgy, hogy a követés utolsó bejegyzése az volt, hogy elhagyta Kínát, majd másfél hónap szünet, és egyszer csak a postaládámban volt a csomag. :) De ilyet, hogy a vám után tűnjön el... Ha gyalog hozta volna vki Budapestről is már ideért volna vele. :U

(#21573) FeniX-


FeniX-
aktív tag

Sziasztok, picit segítségre, tippre lenne szükségem.
Ismét elővettem a mikrokontrolleres dobozomat, hogy foglalkozzam vele, mivel mostanában nem lehet annyi időt kint tölteni a szabadban. :-)

Van két klón arduino nanom, és nem tudom rávenni őket, hogy működjenek.
Nem volt rajtuk bootloader, így a neten talált leírások alapján a vázlatok/ArduinoISP programot feltöltöttem egy működő UNOra, majd onnan "Bootloader égetése" menüponttal a NANO-ra. (Természetesen először sima programmerrel, majd a bootloader nélkülinél "Arduino as ISP" programozó kiválasztásával)
Lábkiosztásom:
Master: Target:
10 -> Reset,
11 -> 11,
12 -> 12,
13 -> 13,
5V -> 5V,
GND -> GND
Ez a folyamat lemegy, feltölti, látom, hogy a tx/rx ledek villognak a NANOn.

Viszont onnantól kezdve, hiába választom ki, nem tudok rátölteni semmit a NANOra, mert olyan hibám van, hogy :
avrdude: ser_open(): can't set com-state for "\\.\COM6"
A CH340-es drivert már frissítettem (win10).
Az USB kábelem is adatkábel, mert régi fényképezőé volt.

Bármi tippetek van, hogy mit rontok el? Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#21574) Sebiferi


Sebiferi
tag

Sziasztok!
A kérdés a következő kód futásidejéről szól.
Wemos D1 mini: 80 microsec
ESP32: 194 microsec
Mitől lehet? És ez "normális"?
Arduino IDE 2.2.1

#define sensorNum 10
typedef struct
{
uint32_t code = 11111111;
uint8_t time_left = 7;
uint16_t repeat_left = 5;
uint8_t name_p = 22;
} sensors;
sensors sensor[sensorNum];

uint32_t functionStart;

void setup() {
Serial.begin(115200);
Serial.println();
sensor[4].code = 0;
sensor[4].time_left = 0;
sensor[4].repeat_left = 0;
sensor[4].name_p = 0;
}

void loop() {
functionStart = micros();
for (int a = 0; a < sensorNum; a++) {
if (sensor[a].code == 0) {
Serial.print("Elem: ");
Serial.print(a);
Serial.print(" Code: ");
Serial.print(sensor[a].code);
Serial.print(" Time: ");
Serial.print(sensor[a].time_left);
Serial.print(" Left: ");
Serial.print(sensor[a].repeat_left);
Serial.print(" Name_p: ");
Serial.println(sensor[a].name_p);
}
}
Serial.print(micros() - functionStart);
Serial.println(" micros");
delay(5000);
}

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

Domoticz

(#21575) Aryes válasza Sebiferi (#21574) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mit szeretnél pontosan megmérni? Az esp32 pontosan melyik típus? Van már belőle vagy 6 féle, mind más hardverrel.

(#21576) Aryes válasza FeniX- (#21573) üzenetére


Aryes
nagyúr

Triviális kérdés:

A COM portot nem felejtetted el átállítani az Arduino as ISP portjáról a Nano portjára a bootloader feltöltése után?

Hogyhogy nem volt rajtuk bootloader?

Úgy tudom már kétféle Nano-t lehet kapni, van régi és új board, és nem mindegy melyikre melyik bootloader-t töltöd fel.

(#21577) FeniX- válasza Aryes (#21576) üzenetére


FeniX-
aktív tag

A port atallitas megvolt, azzal nem volt gond.
Nem tudom, ezek vakamilyen több éves, ebayes nanok voltak. Meg a soros chioen sincs semmilyen felirat, teszem azt ch340.

(#21578) Sebiferi válasza Aryes (#21575) üzenetére


Sebiferi
tag

Azt szeretném megmérni, hogy mennyi idő alatt fut le a for ciklus.
Az ESP32 pontosan: NODEMCU-32S ("sima ESP32")

Domoticz

(#21579) Aryes válasza FeniX- (#21577) üzenetére


Aryes
nagyúr

Sketch-et fel tudsz rá tölteni az Arduino as ISP segítségével úgy, hogy utána működik is?

(#21580) Aryes válasza Sebiferi (#21578) üzenetére


Aryes
nagyúr

A for ciklus belsejében olyan utasítások vannak, amit a két architektúra valószínűleg máshogy old meg, tekintve, hogy az esp32-n freertos oprendszer van, aminek mindig van némi overhead-je a bare metal kóddal szemben.

(#21581) Sebiferi válasza Aryes (#21580) üzenetére


Sebiferi
tag

Köszönöm a választ.
Én a fordítóra és/vagy az architektúrára tippeltem.
Gondolom nem ezt produkálja az ESP32 nagyobb/más program esetén - mert akkor átállok ESP8266-ra. :D

Domoticz

(#21582) Janos250 válasza Sebiferi (#21574) üzenetére


Janos250
őstag

Lehet, hogy csak azért, mert már álmos vagyok, de én az egésznek a logikáját nem értem.
10 elemű vektor 4-es elemeit kinullázod, majd egy ciklust járatsz tízig, de ha a code nulla, (ami a 4-es elemnél lesz), akkor kiíratsz ezt-azt, majd a ciklus megy tovább?
Végén kiíratod az eltelt időt?
Itt a meghatározó nem a ciklus, hanem a Serial ideje lesz.
Mit nem látok jól?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21583) Tankblock válasza Sebiferi (#21578) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Szia

ezzel nem méred meg, a print fv miatt nem lesz pontos.... micros fv implementációjára se vennék mérget, az tutira különmbözik a 2 lap között.

másik emg ESP állítsd át 240MHz re és nyertél egy csomó futásidőt ha arra van szükséged.

Release the Beast....

(#21584) FeniX- válasza Aryes (#21579) üzenetére


FeniX-
aktív tag

Béna kérdés, de azt hogyan tudom pontosan?
Az elsődleges arduinon az 'arduinoISP', a kábelezés ahogy fentebb összekötve,
majd programmer: Arduino as ISP és az alaplap: nano?

Azthiszem, úgy még nem próbáltam.

Holnap megnézem. Nekem az is jó lenne, nem ragaszkodom a külön usb kábelezéshez, van több Uno-m, az egyik maradhat ilyen "áthidaló".

(#21585) FeniX- válasza FeniX- (#21584) üzenetére


FeniX-
aktív tag

Sikerült, köszönöm szépen!
El volt bújva, de észrevettem, hogy a vázlat menüben van egy "feltöltés programozó segítségével" gomb. :)
Így már működik!

(#21586) Sebiferi válasza Janos250 (#21582) üzenetére


Sebiferi
tag

Ez a kódrészlet csak azért készült, hogy szemléltesse a futásidő különbséget. Amúgy egy sokkal nagyobb program része, és nem is a pontos mérés a lényeges, hanem a két proci közötti különbség.
Mindent jól látsz!

Domoticz

(#21587) Sebiferi válasza Tankblock (#21583) üzenetére


Sebiferi
tag

240MHz-en fut az ESP.

Domoticz

(#21588) Aryes válasza Sebiferi (#21586) üzenetére


Aryes
nagyúr

A lényegi különbség az oprendszer miatti overhead. Egyszerűbb programoknál, időzítés- vagy sebességérzékeny feladatoknál ez lehet hátrány, komplikáltabb / több szálas feladatnál meg előny.

[ Szerkesztve ]

(#21589) Aryes válasza FeniX- (#21584) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha az USB chippel van probléma, azt is lehet, hogy ha már rajta van a bootloader, az UNO USB-UART chipjét is tudod használni, az UNO-t át se kell hozzá programozni, ha éppen van rajta valami, csak a reset lábát kell fixen GND -re kötni, a 0 meg 1 pineket pedig összekötöd a nano-val.

(#21590) FeniX- válasza Aryes (#21589) üzenetére


FeniX-
aktív tag

Köszi szépen!

(#21591) Tankblock válasza Sebiferi (#21587) üzenetére


Tankblock
aktív tag

akkor nem értem, egy 240 MHz futó ESP32 és egy 80MHz futó ESP8266 között az ESP32 a nyertes több okból is. ESP8266 a Wifi stackat is azon az egy magon futatja, azért kell bele a yield() . 2 Core ESP32 esetén a Wifi külön magon fut.

szerintem nem itt lesz a probléma. Programozási probléma lesz, freeRTOS nem okoz ekkora különbséget és overheadet - mert az nem OS csak egy scheduler ugyanugy tud futni ESP8266 is a FreeRTOS....

Melyik verziós ESP-IDF használod?

[ Szerkesztve ]

Release the Beast....

(#21592) peeat


peeat
tag

Sziasztok

ESP8266 vagy ESP32 esetén
A websocket client csak ssl nélküli megoldást lehet összehozni vagy működik ssl-el is ? (tárhely probléma)

Vagy jobb megoldás MQTT -vel használni ?

Egy webszerverrel kellene kommunikálnia illetve a webszerverhez készül majd egy aplikáció is.

[ Szerkesztve ]

(#21593) Tankblock válasza peeat (#21592) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Szia

Mire szeretnéd használni?

Mivel az utolsó ESP-IDF hez is van websocket ssl el [link] így gondolom h működik. (én csak az ESP8266 al próbáltam anno és működött)

Kérdés mire van szükséged. Ha csak pár szenzor adatára ritkán akkor MQTT és a mérések között altathatod a projectet.
Ha több adatot szeretnél streamelni folyamatosan akkor websocket egyszerűbb mivel nem kell még 1 MQTT Broker is.

vagy implementálhatsz saját protokollt és akkor nem fogják feltörni.....

Release the Beast....

(#21594) peeat válasza Tankblock (#21593) üzenetére


peeat
tag

Sensor és aktuátor is lessz . Kell a kétirányű kommunikáció
Több eszköz is lessz van aminél 2 szenzor 1 aktuátor
de van aminél kb 10 szenzor 6 aktuátor (ezt arduino megával tervezem kombinálni)

(Most nem fontos az altatás opció, sőt pont hogy állandó elérés kell.
Másik projektnél érdekes lehet az altatás viszont ott akár egy RESTAPI post is elegendő tud akár lenni.)

jelenleg csak esp8266 -om van de ha szükséges másik chip nem gond. (+ Arduino-k)

Websocket szerver már van így persze kényelmesebb.
De ha indokolt egy MQTT Broker akkor nem gond (szerver gép elbírja)

(#21595) Tankblock válasza peeat (#21594) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Innentől jön a puding próbája,
Mind a kettő működő képes (Főleg h az MQTT egy protocoll amit bele lehet tuszakolni az Websocketen keresztül is... [link] ). Ha viszont üzemszerüen kell hogy működjön akkor a Wifi felejtős lesz....
egy sima DeAuth attakkal szétbontható a ESP és a Router között a kapcsolat....

Release the Beast....

(#21596) peeat válasza Tankblock (#21595) üzenetére


peeat
tag

Tudom hogy kell wifit támadni :D tisztában vagyok vele.
Erőforrás szempontból érdekes melyik megoldás mennyire terheli le a chippet.
Amire kell tökéletes a wifi.
Az ilyen külső zavarásokat leszámítva kell stabilan működnie.


Máskor Ethernet shildet próbáltam de túl sok CPU időt vett el (bár ez lehet a shield hibája)

(#21597) Tankblock válasza peeat (#21596) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Ezek szerint még nem volt instabil TP-link routered :-) Az előző routerem imádta eldobálni a Wifit és a Sonoff fali kapcsolók meg csak lestek. Úgy cseréltem le egy ASUSra hogy csak na.

HA fontos h jól menjen akkor csak a jó öreg hard wired kábeles megoldás jöhet szóba, nem szükséges RJ45, bár az igaz h az jó ha van, de RS485, CAN, ezek felett modbus whatever protokollal ..., csak arra várnak h beépítés után akár évtizedekig menjenek....

ha meg szeparált háló akkor minek is a SSL? Ha annyira titkosítani akard AES is használhatsz. Emlékek szerint ESP32 100% h hardveresen benne van. ESP8266 meg láttam programot, mondjuk nem annyira nehéz számolni sem.

Release the Beast....

(#21598) peeat válasza Tankblock (#21597) üzenetére


peeat
tag

Mikrotik routerem van (nem épp kezdőnek való)
Az ap kül/beltéri Mikrotik WAP-AC

Nem csak local elhelyezés és még nem minden lokációra raktam Mikrotik routert hogy egy VPN-be legyen
Meg nem akarom magam korlátozni a későbbiekre való tekintettel

(#21599) Sebiferi válasza Tankblock (#21591) üzenetére


Sebiferi
tag

Nem tudom, hogy ez válasz-e a kérdésedre :(

Additional Boards Manager URLs:
http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
https://raw.githubusercontent.com/espressif/arduino-esp32/gh-pages/package_esp32_index.json

Domoticz

(#21600) vkp válasza peeat (#21598) üzenetére


vkp
aktív tag

A mikrotik sem szent grál. Mindig hely és eszköz függő. Nekem van olyan IoT cuccom, ami a mikrotik-et gyűlöli, van amelyik a Unifi-t. Ezért van mindkettő. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.