Hirdetés

2024. június 20., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22401) ekkold válasza JulianSinulf (#22400) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A biztosítékot nem tudja lemérni.

A kábel csatlakozófejben van egy ellenállás, ennek az értékével specifikálják a kábel terhelhetőségét, amit a töltésvezérlőnek figyelnie kell (nem terhelheti túl a kábelt).

A sima háztartási villásdugó max 10A-t visel el, egyes ipari(bb) verziói 16A-t. Nagyobb áramra ipari csatlakozók kellenek, vagy fix bekötésű eszköz.

Tehát további limit lehet a töltésvezérlőbe is építve, pl. a sima, konnektorba dugható eszközök nem szoktak 10A-nál többet engedni.

Eladó: https://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_159350.html

(#22402) Aryes válasza biker (#22396) üzenetére


Aryes
nagyúr

Képzeld el, nálam mit okoz, hogy ennyi okos értelmes mérnökember ilyen szövegértési problémákkal látszik küzdeni.

Szerencsére én nem vagyok mérnök, csak lelkes amatőr :)) Viszont örülök, hogy ezeket leírtad mert megint tanultam valami újat. :R

(#22403) JulianSinulf válasza ekkold (#22401) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi!

Van pár szerelhető dugóm 16A-re. De a bekötés sem lenne gond. Egy dobozt felraktam a garázsba, amivel mérem a töltésfogyasztást. A konnektorba dugható verziók szerintem a hideget nem bírták és megdöglöttek. Pedig mindegyik 16A-ig volt. A garázsban meg 0 fok körül. Most sínre szerelhető van, ami 20A-ig bírja és -10 foktól. Remélem ez nem nyúvad már ki. Jó benne, hogy lekapcsolhatom anélkül, hogy lemennék a kocsihoz.

Viszont akkor másik töltőt kellene hozzá vennem, ami tudja a 16A-t (ha létezik). Annyira nem lényeg. Úgy 2 órát nyernék csak teljesen lemerült állapot esetén. A bezninmotor elvisz bárhova csak kicsit drágábban.

(#22404) JulianSinulf válasza Aryes (#22402) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Vajon a mérnökök honnan szedik a tudást?
Ilyen helyekre jönnek kérdezni a lelkes amatőröktől?

Én sem vagyok mérnök. De néha elgondolkodom, hogy a rengeteg alkatrész közül, mellyel egy feladat megoldható, miért pont azt az alkatrészt választják, amit és oldják meg úgy, ahogy. De általában arra jutok, hogy biztos ezzel találkoztak és a feladatra megfelelő volt. Más ötletem nincs. (Mondjuk esélyes, hogy jobban mozognak olyan körökben, ahol megismerkedhetnek alkatrészekkel.)

(#22405) biker válasza JulianSinulf (#22400) üzenetére


biker
nagyúr

A ford nem tudom, hogy csinálja, a biztosítékot biztos nem méri le :)
A francia autóknál úgy van, hogy a gyári töltőben van egy reed relé a dugvillában, és ha normál dugaljba dugod, akkor 8A (régebben 10A) a töltés, ha Legrand e dugaljba dugod, abban van egy mágnes, és ekkor engedi a 14A (régen 16A) töltést.
Van 3D nyomtatott feltét mágnessel a polcon ilyen töltőkhöz.
Ha a dugvillát körbefotózod és a töltő adattábláját, elküldöd, megmondom olyan-e

Ekkold: "A kábel csatlakozófejben van egy ellenállás, ennek az értékével specifikálják a kábel terhelhetőségét, amit a töltésvezérlőnek figyelnie kell (nem terhelheti túl a kábelt)."
Csak aljzatos töltőbe dugható, mindkét végén szerelt kábelnél van ilyen, a PP szálon, tethered töltőnél nincs bekötve a PP szál, a töltő oldalon így nem tud semmit, az autó oldalon meg nem is mindig figyelik, mert tudják, a töltő szabványban kell figyelni.

[ Szerkesztve ]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22406) biker válasza JulianSinulf (#22403) üzenetére


biker
nagyúr

"Viszont akkor másik töltőt kellene hozzá vennem, ami tudja a 16A-t (ha létezik). Annyira nem lényeg."

gyári töltők ma már mind 8A-re vannak leszorítva, nem tudom miért, lehet félnek a lakástűztől. viszont minden kínai mobil töltő 6-16A-es és hőérzékelős dugvillával van szerelve, leszabályoz ha melegszik a dugvilla

vagy fali töltő terhelés megosztással, és akkor a lakás fogyasztása alapján állítja az áramerősséget

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22407) Aryes válasza JulianSinulf (#22404) üzenetére


Aryes
nagyúr

De néha elgondolkodom, hogy a rengeteg alkatrész közül, mellyel egy feladat megoldható, miért pont azt az alkatrészt választják

Mert a mérnökök tudják, hogy pontosan mit kell nézni az adatlapon. :D
Meg aztán ott van az ezt ezzel szokás megoldani érv, ami mögött korábbi mérnök generációk sok évnyi trial and error tapasztalata van. :))
Illetve az ezt lehet kapni ultimate érv egy alkatrész mellett. ;]

(#22408) Janos250 válasza Aryes (#22407) üzenetére


Janos250
őstag

Amikor én fiatal vegyészmérnökként elkezdtem elektronikával foglalkozni, és megterveztem életem első mikroprocesszoros lapját az akkor használt Z80 köré, akkor megkérdeztem egy idősebb villamosmérnök kollégámtól, mekkora "hidegítő" kondenzátort tegyek az IC-k táp, és föld lábai közé, valami bonyolult hókuszpókuszt kezdett el magyarázni, amiből semmit nem értettem, de a lényege az volt, hogy az bizony bonyolult, azt meg kell méretezni, ki kell számolni.
Aztán pár nap múlva, mikor megnéztem az ő panelját, megkérdeztem, hogy miért éppen pont 100 nF kondit tett oda?
A válasza neki is ez volt: "ezt ezzel szokás megoldani"

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22409) Aryes válasza Janos250 (#22408) üzenetére


Aryes
nagyúr

:DDD

(#22410) JulianSinulf válasza biker (#22405) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi!
Fogtam a töltőt, hogy fényképezzem, de aztán láttam, hogy rá van írva, hogy 10A-es.

[ Szerkesztve ]

(#22411) JulianSinulf válasza Aryes (#22407) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

El is csodálkoztam, mikor rájöttem az egyik terméknél, hogy a PWR piros LED villogtatást egy 555-össel oldották meg. Nem gondoltam volna. Bekapcsolásnál folyamatosan világít a piros, így nem gyanakodtam.

Alkatrészellátás miatt már láttam BOM lista változást.

Az adatlapot meg nekem is nézegetnem és értelmeznem kell időnként.
De van olyan, ami nem szerepel a lapon. Pl., hogy milyen gyorsan képes egy tranzisztor kapcsolgatni. Az rajta van, hogy milyen frekvenciát képes átengedni, de a kettő nem ugyan az. Volt is belőle problémám, mikor más beszállító alkatrészét kezdték el beültetni.

(#22412) cog777


cog777
senior tag

Lattam az egyik uzletben okos riasztorendszert, a PIR erzekelo pl 6 honapot megy elemrol.

Ez elegge tetszetos, leteznek szenzorok amelyekhez az ESP32 tud csatlakozni? Tehat a protokollja nem zart? Igy az ESP32-m mint kozponti vezerlohoz todnam csatlakoztatni ezeket a cuccokat. FreeRTOS-t tanulom, igy szeretnem ezt a reszt magam csinalni.

En is epithetek PIR szenzoros riasztot, de az nem fog fel evig mukodni elemrol, vagy 5V-os tapra kotom, de azert jo lenne az elemes megoldas...

Total nem vagyok kepben a mostani okos otthoni rendszerekkel kapcsolatban, hogy mind kompatibilis-e egymassal, vagy vannak zartak... passz.



HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

(#22413) cog777


cog777
senior tag

Masik kerdesem: nem tudom a flash-t hasznalni. Arduino IDE-ben kivalasztottam az ESP32 Dev Module-t, 4MB flash-t kette osztottam 2MB App-ra es 2MB SPIFFS-re. Itt van a kod. Mi lehet a problema?

Mindog a "- failed to open file for reading" uzenetet latom, tehat nem kesziti el a fajlt.

if (!SPIFFS.begin(true))
{   
    Serial.println("An Error has occurred while mounting SPIFFS");   
    return;
}
...
File file = SPIFFS.open("/startup.txt");
if (!file || file.isDirectory()) {    
   Serial.println("- failed to open file for reading"); //<<-- MINDIG EZT LATOM.
    global_repo.startup_counter = 1;
}
...
file = SPIFFS.open("/startup.txt");
counter_str = String(global_repo.startup_counter);
Serial.print("Startup counter: "); 
Serial.println(counter_str.c_str()); 
file.write((const uint8_t*)counter_str.c_str(), counter_str.length()); 
file.close();

Tehat valami startup szamlalot akarok kesziteni, beolvassa a szamlalot a fajlbol, megnoveli 1-el, majd kiirja. Ha nem sikerul beolvasni, akkor kiirja az 1-et.

Mas. Szegyen, nem szegyen, valaki leirhatna hogyan lehet a kod formazot hasznalni, mert ha beillesztek programkodot, akkor 1-2 sorba rakja az osszes sort.Nekem kell shift+enter-eket utogetve + tabozni. Linux es Windows alatt is probaltam, kb bongeszo fuggetlenul nem tudok beilleszteni.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

(#22414) Postas99 válasza cog777 (#22413) üzenetére


Postas99
senior tag

Szia!

A SPIFFS támogatás Arduino IDE 1.8.x alatt tökéletes. 2.0.x nem megy. Ha szeretnéd mégis használni akkor VSCode-ot javaslok.
Először is azt a fájlt fel kell másolni a SPIFFS részre, ha nincs ott, akkor azért kapod a hibaüzenetet.

(#22415) cog777 válasza Postas99 (#22414) üzenetére


cog777
senior tag

Jaaa, azt hittem letre tudok hozni fajlt ott.( Arduino IDE 2.x-et hasznalok...)

HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

(#22416) Postas99 válasza cog777 (#22415) üzenetére


Postas99
senior tag

Tudsz de akkor tedd bele, hogy ha nem talál fájlt akkor File file = SPIFFS.open("/startup.txt");
if (!file || file.isDirectory()) {
writeFileWithPrint("/textFile.txt", "1");
}
void writeFileWithPrint(const char *path, const char *content) {
Serial.print("Creating file with SPIFFS.print(): ");
Serial.println(String(path));
File file = SPIFFS.open(path, "w");
if (file) {
file.print(content);
file.close();
Serial.println("Text file created and written successfully");
} else {
Serial.println("Failed to create text file");
}
}

Akkor hozza létre.

[ Szerkesztve ]

(#22417) cog777 válasza Postas99 (#22416) üzenetére


cog777
senior tag

:R Hianyzott az RTFM.

HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

(#22418) Aryes válasza cog777 (#22413) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mintha az első használat előtt meg kéne formázni a SPIFFS fájlrendszert, legalábbis legutóbb egy kódban, amit használtam, volt ilyen részlet.

(#22419) Postas99 válasza Aryes (#22418) üzenetére


Postas99
senior tag

Azt én is elfelejtettem mondani, számomra magától értetődő volt, hogy ez már megtörtént.

(#22420) JulianSinulf


JulianSinulf
senior tag

Sziasztok!

Utoljára a CirCAD nevűt használtam sikerrel, de azt hiszem az már egy kicsit elavult lett.

Most a CircuitMaker-rel próbálkoztam.
Összehoztam a kapcsolást, sikerült az alkatrészeket a PCB-n is elhelyezni és összekötni a lábakat, viszont, ha nyomtatható verziót kérek akkor az alkatrészlábak forrszemei egybeérnek. A szerkeszthető rajzon pedig nem. Nem igazán tudom merre tovább, így nem annyira szimpi a program.
Próbálkoztam az autoroutinggal, de nem jöttem rá, hogy lehet beállítani, hogy csak egy réteget csináljon.
A raszterre rakás sem igazán működik és a behúzott vezetősávot sem sikerült törölnöm.
Az biztos, hogy én nem ismerem a programot, de, hogy olyan alapvető dolog ne működjön, mint a kijelölés és a DEL gomb megnyomására a törlés, nem biztos, hogy csak bennem van a hiba.

Esetleg valaki tud ajánlani valami egyszerűbb PCB tervező programot?

(#22421) Janos250 válasza JulianSinulf (#22420) üzenetére


Janos250
őstag

Én az easyeda.com-ot használom. Az én egyszerű dolgaimhoz megteszi.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22422) Tankblock válasza JulianSinulf (#22420) üzenetére


Tankblock
aktív tag

KiCAD ha ingyenes kell.
vannak problémák, de azért jól működik, ha az ember megérti a logikát mögötte.
+ Youtube tele van tutoriallal

Release the Beast....

(#22423) biker válasza Janos250 (#22421) üzenetére


biker
nagyúr

easyeda szintén, letölthető is, és egyből mehet gyártásra jlcpcb-n :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22424) Janos250 válasza biker (#22423) üzenetére


Janos250
őstag

Igen, én is ott gyártatom.
Régen egy cég volt, de szétváltak, de az easyedaban a közvetlenül jlcpcbre küldés megvan.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22425) JulianSinulf válasza Janos250 (#22421) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi!
Mint kiderült még regisztrációm is van.
10 perc alatt összeraktam, amit akartam.

(#22426) JulianSinulf válasza Tankblock (#22422) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi!
Ezt is meg fogom nézni.

(#22427) Janos250 válasza JulianSinulf (#22425) üzenetére


Janos250
őstag

:C :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22428) biker


biker
nagyúr

üdv urak, visszatérve a korábbi arduinos kérdésemre, most világosodtam meg (vagy rosszul tudom?) de az arduinok bemenete ugyan 4096 lépéses (12bit) de kimenetként csak 256 (8bit)?
azok elég nagy ugrások lennének, de még csak most lesz időm összerakni a tesztpadon. Lehet megvan az oka, miért használnak DAC-ot és nem pwm+filter?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22429) ekkold válasza biker (#22428) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Attól függ melyik arduino panelt használod, és 8, 16, vagy esetleg 32 bites timerrel csinálsz PWM-et. Többször használtam pl. BluePill-t arduinoval, 16bites PWM-el, ha nem elég a 8 bit, akkor válassz másik MCU-t.

Eladó: https://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_159350.html

(#22430) biker válasza ekkold (#22429) üzenetére


biker
nagyúr

pro micro lenne. de akkor a mezei analogWrite az 8bites, de elérhető lenne magasabb is?
hivatalosan az analog write esetén 255 a 100% kitöltés

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22431) ekkold válasza biker (#22430) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Egy ilyen példát találtam a neten:

// Set-up hardware PWM on the Arduino UNO/Pro Micro at 2kHz on digital pins D9 and D10
void setup() {
pinMode(9, OUTPUT); // Set digital pin 9 (D9) to an output
pinMode(10, OUTPUT); // Set digital pin 10 (D10) to an output
TCCR1A = _BV(COM1A1) | _BV(COM1B1) | _BV(WGM11); // Enable PWM outputs for OC1A and OC1B on digital pins 9, 10
TCCR1B = _BV(WGM13) | _BV(WGM12) | _BV(CS11); // Set fast PWM and prescaler of 8 on timer 1
ICR1 = 999; // Set the PWM frequency to 2kHz (16MHz / (8 * (999 + 1)))
OCR1A = 500; // Set duty-cycle to 50% on D9
OCR1B = 250; // Set duty-cycle to 25% on D10
}

void loop() {}
Ahogy nézem itt 1000 lépéses PWM-et állít be, 2kHz-en, de ez több is lehetne, utána kellene nézni pontosan, hogy melyik regiszter mit állít be.

[ Szerkesztve ]

Eladó: https://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_159350.html

(#22432) ekkold válasza biker (#22430) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ebben a doksiban a 6. oldaltól megtalálhatod a 16 bites timer kezelését részletesen leírva.
[link]

Eladó: https://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_159350.html

(#22433) biker válasza ekkold (#22432) üzenetére


biker
nagyúr

Köszi

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22434) Aryes válasza biker (#22430) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mivel nálad csak egy szűk, alig 2V intervallumot kell csak átfogni, és a 256 szint az 5V-ra vonatkozik, a kimenet utólagos leosztásával (feszültségosztóval) a lépésköz is feleződik, szóval talán annyira nem tragikus a 8bit sem, de bit-bang alapon, vagy amit Ekkold kolléga javasolt, biztos ki lehet hozni többet is. :K

(#22435) biker válasza Aryes (#22434) üzenetére


biker
nagyúr

ha lesz időm összedrótozom végre és kipróbálom, mi jön ki a kimeneten :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22436) biker


biker
nagyúr

Lehet gyárilag rossz a promicro vagy én értek félre valamit?
bemenetekrn raw és gnd
elvileg ha usbről hajtom akkor a raw lábon 4,6V (5V - egy dióda) kell legyen, vagy itt lehet 7-12V-al meghajtani a panelt
de hiába adok itt tápot, meg se nyikkan. Usb-ről hajtva ott a 4,6V rajta, tehét nem a dióda rossz.
unoval sose volt gond de azon van tápcsati külön

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22437) Aryes válasza biker (#22436) üzenetére


Aryes
nagyúr

hiába adok itt tápot, meg se nyikkan.

Milyen nyikkanást várnál? Ha innen megtápolod, a +5V-on mit mérsz?
Amúgy milyen raw? Nem Vin?

[ Szerkesztve ]

(#22438) biker válasza Aryes (#22437) üzenetére


biker
nagyúr

mondjuk egy power led felvillanást várnék, meg teljes elindulást, mint usb-ről teszi
több tucat microt raktam össze, de mindet usb-ről hajtva, mert szimulátorhoz mentek buttonboxba, vagy épített kormányba. most akartam először ezt a fajtát külső táppal hajtani
[link] illetve [link] , sajna a hestore-os rajz olvashatatlan [link]

Elvileg "
There are a variety of power and power-related nets broken out:
RAW is the unregulated voltage input for the Pro Micro. If the board is powered via USB, the voltage at this pin will be about 4.8V (USB's 5V minus a schottkey diode drop). On the other hand, if the board is powered externally, through this pin, the applied voltage can be up to 12V.
VCC is the voltage supplied to the on-board ATmega32U4. This voltage will depend on whether you're using a 3.3V/8MHz Pro Micro or a 5V/16MHz version, it'll be either 3.3V or 5V respectively. This voltage is regulated by the voltage applied to the RAW pin. If the board is powered through the 'RAW' pin (or USB), this pin can be used as an output to supply other devices."

de jelenleg tökéletesen működik USB-ről, és semmit nem csinál ha a RAW-GND-re adok tápot. Ellenben ha USB-ről kap tápot, akkor a RAW-on ott a 4.6V környéke. a bemenő se 5V hanem 4.9V
Se power led, se nyilván futás és rx/tx villogás nincs, és a kijelző sem éled fel, "meg se nyikkan", mondanám se kép se hang, de hangot nem tud kiadni :)

mondjuk nem hivatalos Arduino termék elvileg, mert nem találni az arduino weboldalán, és bejelentkezik mint Leonardo, de ez max feltöltéskor érdekes, mit kell kiválasztani
itt egy jobb kép, elvileg a RAW valóban bemenet lenne

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22439) biker válasza biker (#22438) üzenetére


biker
nagyúr

na jó, nem akarok vulgáris lenni, de sz..jon le aki ezeket a doksikat írta!
qrvára kinyírja a 12V a panelt.

Ugye írtam, a jelen panel semmilyen tápról nem megy, csak usbről. de hát van itthon másik...
Nosza elővesz, usb-ről megy, ok. Adok neki RAW-GND 5V-ot, megy yeah, akkor a másik panel rossz. de azért próbáljuk ki 12V DC-ről is, mert arról kellene majd mennie.
cicc, mondja a panel, egy tizedmásodperces pwr led villanás után.
Azóta ez a panel teljesen kuka, RAW/GND közt 64mV a diódavizsgálóval mindkét irányban (a jobbik panel jó értékeket ad), és totál zárlat a VCC-GND közt, így már USBről sem megy. 12.000V stabil tápról ment pedig.

Szóvl a másik panel is elszállt mikor adtam neki 12V-ot, csak ott nem a táp IC hanem valami más, vagy máshogy pukkant el.

[ Szerkesztve ]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22440) Janos250 válasza biker (#22439) üzenetére


Janos250
őstag

Valamikor nagyon rég - ha jól emlékszem itt - volt róla szó, hogy bizony már 9V-al is jócskán melegednek, 12 meg kinyírja.
Lehet, hogy az eredeti nem, azt nem tudom, az én kezemben csak kínai járt.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22441) biker válasza Janos250 (#22440) üzenetére


biker
nagyúr

Sajnos én hibám, hogy nem hittem el a Hestorenak: [link]
itt le van írva, RAW-GND max 5V
Unot, megát és eredeti leonardot (ami akkora mint az uno) mindig 12V tápról hajtok.

megy elé egy 5V stab és akkor nem lesz gond. csak sajnálom a két panelt. szerencsére egy USB-ről még megy :)

[ Szerkesztve ]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22442) biker válasza Janos250 (#22440) üzenetére


biker
nagyúr

hátha erről is volt szó, csak nem olvastam...
OLED kijelzők és beégés
Konkrétan ezzel tapasztaltam: [link]
Életének 98%-ban ugyanazt írja sok területre, bemenet, kimenet szavak
ÉS van ami egy év után szemcsésnek tűnik, egyes ledek vesztenek a fényerejükből.
Kellene ezekre valami képernyővédő megoldás? mozgatni a szöveget 1px ide oda, vagy kikapcsolni a kijelzőt ha nem kell?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22443) biker válasza Janos250 (#22440) üzenetére


biker
nagyúr

Ezt találtam, és nekem "kék panel"em volt
"There is a voltage regulator on board so it can accept voltage up to 6V(Blue board)/ 18V(Black board).If you're supplying unregulated power to the board, be sure to connect to the "RAW" pin on not VCC."

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22444) Aryes válasza biker (#22439) üzenetére


Aryes
nagyúr

Igen, ez lett volna a másik tippem... :(
A kínai lapok regulátora nem bírja a 12V-ot.
A második lapról fejtsd le a regulátort, talán a uC túlélte és tudod még használni usb-ről.

(#22445) Janos250 válasza biker (#22443) üzenetére


Janos250
őstag

Ezt nem is tudtam. Jó ezt tudni!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22446) Undoroid válasza biker (#22442) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

" Kellene ezekre valami képernyővédő megoldás? " Nem használtam még ezt a kijelzőt, de ezek szerint szükség van rá! Részemről valami LDR-es megoldással próbálkoznék, ami megvédhetné a beégésektől!

" mozgatni a szöveget 1px ide oda " Jó ötlet az is, de vajon mennyire fogja a néző szemét zavarni? ...még akkor is, ha nem közvetlenül a kijelzőre néz!

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#22447) Postas99 válasza biker (#22441) üzenetére


Postas99
senior tag

Nem akarok okoskodni de ott a HESTORE oldalon ehhez a modulhoz ez van írva:
Input Voltage (recommended): max. 5 V (GND-RAW pin)
Én nem látok itt 12V-ot

(#22448) Aryes válasza Undoroid (#22446) üzenetére


Aryes
nagyúr

mennyire fogja a néző szemét zavarni?
Semennyire. Mobilokon évek óta alkalmazott trükk pl. a navigációs sáv ikonjainak a mozgatása. Csak screenshotok összehasonlításával vettem észre. :))
Esetleg még megoldás lehetne az oled panel alulfeszelése is?

(#22449) JulianSinulf válasza Aryes (#22448) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Nincs OLED kijelzős mobilom, ellenben TV-m és monitorom van.
Ott igencsak észrevehető a mozgatás.
Mondjuk az új laptopon még nem tapasztaltam. Ez 14" a többiek viszont nagyok.

Beégés elleni védelemre nagyon jó ötlet a kijelző "kikapcsolása". Ha képernyővédőnek fekete hátteret állítasz be, az pont olyan, mintha kikapcsoltad volna a kijelzőt. Én ezt szoktam.
Persze kérdés, hogy ez itt megoldható e, mert a bekapcsoláshoz oda kell menni életre kelteni gombbal vagy érzékelővel.
Aztán a komolyabb készülékeknek (TV, monitor) van takarító módjuk, melyet kikapcsolt állapotban meg is csinálnak. A jobbak. Kérdés, hogy egy ilyen kis panel esetén megoldható e ez a takarító mód és hogyan.
A fényerő visszavétele is segíthet, a TV és az egyik monitor csinálja is. Időnként elég zavaró. Ezért is vettem egy másik monitort is, ami nem csinálja. És a laptop sem.
Hosszú távon viszont ezzel is lehet gond.

(#22450) biker válasza Undoroid (#22446) üzenetére


biker
nagyúr

a mozgatást nem őrült módon gondoltam, mondjuk 20-30mp-enként jobbra egy pixel, majd megint, majd vissza meg vissza, úgyse nézi ennyi ideig senki, mert ennyire nem érdekes, mi van rajta :)

Postas99: nem okoskodás, csak nem olvasol. Már leírtam, hogy a hestore-nál fent van az infó, ellenben minden más forrásban 12V volt megadva, és csak egy helyen leírva, hogy a kék panel az 5V-os. besz..tam, ennyi.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.