Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22101) PMoon válasza Aryes (#22100) üzenetére


PMoon
junior tag

Az egyik eszköz egy ilyen CPU kártya: [link]
Ezen van egy I2C kimenet. Ezt elméletileg lehet használni egy szintén gépbe helyezhető kártyához, de ilyet nem vennék hozzá az ára miatt (~100eur+).
Monitorozni egy LTC2990-el lehetne elméletileg a cpu vcore/temp értéket.

A másik eszköz egy stm32F4xx lenne 1db oled vagy lcd kijelzővel.
Az stm32-t terveztem külső tápról hajtani, de igazából technikailag kivitelezhető hogy azt is a cpu kártyás gép 5V/GND részéről működtessem. Akkor 2 helyett 4 vezetéket viszek ki a gépből.

Viszont amíg fejlesztem addig az asztali gépem USB portján is "lógna" az stm32, de közben adatot a bekapcsolt másik gépből nyerne.
Szóval ugyanúgy külön gnd-n lenne csak akkor egy tápon a "cpu kártya + stm32" és egy másikon a fejlesztős gép az usb porttal.

Hogyan lehetne ezt kivitelezni?

(#22102) JulianSinulf válasza PMoon (#22101) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

A drága illesztőkártya 5V-ot használ az I2C-hez, így gondolom, hogy a CPU kártyának is megfelelő ez.
Az LTC2990 szintén működik 5V-ról, így ott sincs gond. A kettő összeköthető.

A kérdés, hogy az stm32F4xx-nek jó e az 5V I2C-n. Illetve itt levesztettem a fonalat, hogyan is tervezted az összekötést.
Ezt is rá akarod kötni a CPU kártya I2C-jére? Pontosan mi is ez az stm32? A google elég sok mindent kidobott nekem IC-től kezdve panelig.

(#22103) PMoon válasza JulianSinulf (#22102) üzenetére


PMoon
junior tag

Úgy érted cpu kártyán az i2c sda/scl vonalszinten 5V?
Mert az nekem nem jó, akkor kelleni fog egy 5v/3.3V illesztés, mivel az stm32 3.3v-ot használ.
Az LTC2990 már rajta van a cpu kártyán tudomásom szerint. Az csinál az analóg adatokból a/d átalakítást az i2c kimenetre. Szóval ha annak a kimenete 5V akkor kell illesztés, ha 3.3V akkor nem kell.
Ott van a cpu kártyán a a JP2 (sda/scl) azt kötném össze az stm32-vel.
Amúgy egy ilyen panelról lenne szó. [kép]
Ezzel olvasnám le a cpu kártya i2c kimenetéről az adatokat (vcore/temp) és iratnám ki egy szintén stm32-höz kapcsolt kijelzőre.

[ Szerkesztve ]

(#22104) Postas99 válasza PMoon (#22101) üzenetére


Postas99
senior tag

Amiga 3000 vagy 4000 a célgép?

(#22105) JulianSinulf válasza PMoon (#22103) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

A CPU kártyáról nem találtam kapcsolási rajzot. Az általad linkelt oldalon ajánlják az általad is linkelt I2C vezérlő kártyát.
Azt írja, hogy az I2C kártya egyik ilyen csatijának a jelét rá kell kötni a BFG9060 JP2 csatlakozására.
Mivel az I2C kártyán 5V-ra vannak felhúzva az I2C jelek, így feltételezem, hogy a BFG9060-ason is 5V-on lesznek jelek.

Esetleg megpróbálhatod kimérni, hogy mi van az SDA-SCL vonalon. Vagy megkeresheted a felhúzó ellenállásokat (ha vannak) és ott kimérni.

Szerk.:
"Monitorozni egy LTC2990-el lehetne elméletileg a cpu vcore/temp értéket."
Akkor ez rajta van? Én azt hittem, hogy ezt akarod rákötni.
Ezért veszett el a fonal.

Szerk2.: Látom. Elvileg közvetlen a JP2 csati mellett.

[ Szerkesztve ]

(#22106) Postas99 válasza Aryes (#22100) üzenetére


Postas99
senior tag

Annó említetted, hogy ESP32-vel az onboard flash-be tettél valami mp3-at és i2s analóg kimeneten megszólaltattad a hangot.
Meg van még neked ez a kód? Egyetlen mp3 fájlt tennék bele és 16Mbit-es az a C3 verzió amit rendeltem, elviekben bele fél.

Nekilátnék az idei évi halloween projektnek - legalábbis az elsőnek - és el kéne döntenem hogy mi lenne nekem a jó.
Alapötlet továbbrsa is.
Műanyag baba szempilla mozgatása (rebegtetés) és valami kísérteties gyerek lányhang éneklés kiadása. Most még a vaterán vadászok 40cm közeli babákat, legalábbis 1 kell hogy elinduljak.

Viszont ha ESP32-vel halk lenne a hang akkor marad újfent a porszívó cső a testbe.

(#22107) PMoon válasza JulianSinulf (#22105) üzenetére


PMoon
junior tag

Van egy mini-szkópom és multim is. Nem tudom egy multi a digitális jelnél mennyire fog pontosan mérni, de akkor rámérek az i2c vonalra.
Van itthon logikai szintillesztőm is, az sem jelent problémát.
A kérdés viszont még mindig adott.
Ha az stm32 modul szintén a gép 5V-ról kapja a tápot, amit nyilván a modulon lévő 3.3V stab majd átalakít neki, akkor a gnd legalább közös lesz.
Itt nem lesz potenciál különbség.

Viszont a fejlesztés ideje alatt a modul usb portjára rá lesz kötve a pc-m és dfu módban tolom rá a firmware-t és serial-on keresztül figyelem az adatokat.
Ott nem lesz gond azzal, hogy az usb porton a modul szintén kap 5V/GND-t?

Postas99:
Egy A4000 gépem van.

(#22108) Janos250 válasza Aryes (#22098) üzenetére


Janos250
őstag

Nekem meg ez:

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22109) Aryes válasza PMoon (#22103) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egyszerű, ha valóban 5V-ot használ a cpu kártya, akkor használj 5V-os uC-t, pl. Arduino nano (hasonló méretű). Az is megoldás lehet, ha van rá lehetőséged, hogy az i2c vonalakat 5V helyett csak 3,3V-ra húzod fel! Jó eséllyel működni fog vele az 5V logika.

(#22110) Aryes válasza Janos250 (#22108) üzenetére


Aryes
nagyúr

És megnyomtad a Continue-t? :D

(#22111) Aryes válasza Postas99 (#22106) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem, bár már terveztem, de én nem csináltam ilyet sajnos, csak olvastam róla, hogy lehet.

(#22112) PMoon válasza Aryes (#22109) üzenetére


PMoon
junior tag

Az nem megfelelő, ha 3.3V-5V szintillesztést használok az i2c-hez?

Mi van olyankor, ha mindez szépen működik a gép tápjáról és én használat közben egy másik gépre kötöm usb-n keresztül az stm32f401-et?

[ Szerkesztve ]

(#22113) Aryes válasza PMoon (#22107) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ott nem lesz gond azzal, hogy az usb porton a modul szintén kap 5V/GND-t?

Legfeljebb egy földhurok kialakulása lehetne ezzel a probléma, de mivel nem hangcucc, nem gondolom, hogy más gond lehetne belőle.

(#22114) PMoon válasza Aryes (#22113) üzenetére


PMoon
junior tag

De az egy teljesen másik gép usb portja. Az sem gond?
Nem lesz a "retro gép + cpu kártya + stm32" <-> modern gép usb port között valami potenciál különbség?
Mert az a gond, hogy gyakorlatilag összekötésre kerül így a két gép 5V.
Ez nem tudom mennyire egészséges.

[ Szerkesztve ]

(#22115) Aryes válasza PMoon (#22112) üzenetére


Aryes
nagyúr

De, ez a szintillesztő is teljesen jó megoldás. :K

(#22116) JulianSinulf válasza PMoon (#22107) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Szerintem a két 5V ugyanannak a stab-nak a lábára van kötve. Mivel mind a kettő 5V, elvileg nem szabad gondnak lennie.
Biztos, ami biztos, tápold csak az USB-ről, a gépről csak a GND legyen rákötve, akkor biztos, hogy nem lesz gond. Így egyszerűbb, mert nem kell USB kábelt babrálnod.

A multival a felhúzó ellenállásokat lehetne megkeresni (4,7k-10k körüli érték), mert a túloldalukon már ki tudod vele mérni, hogy mire vannak felhúzva. Ha meg nincsenek, akkor azt is lehet csinálni, mint amit Aryes írt.

@Aryes: Ha a CPU kártyán vannak felhúzó ellenállások (5V-ra), akkor azokat először le kellene forrasztani, hogy 3,3V-ra fel tudja húzni. Vagy tévedek?

(#22117) Aryes válasza JulianSinulf (#22116) üzenetére


Aryes
nagyúr

De, igazad van, azért írtam, hogy ha lehetőség van rá. :)

(#22118) PMoon válasza JulianSinulf (#22116) üzenetére


PMoon
junior tag

Félreérted.
Ez az egész "hóbelebanc" egy Commodore gép belsejében lesz és annak az 5V-járól fog üzemelni.

Amikor viszont az stm32 modult usb-vel összekötöm az egy modern PC lesz.
És itt a gond, hogy két teljesen külön gép 5V találkozna az USB csatlakozás pillanatában.

A cpu kártyán nem babrálnék semmit, inkább a már fentebb említett 3.3V-5V szintillesztést használnám. Amúgy sanszos, hogy 5V-ra van felhúzva.

Update:
Mi van akkor, ha a fejlesztés idejére, amikor az USB kapcsolat szükséges, egy preparált kábellal dolgoznék. Gyakorlatilag nem adnék a PC-ről 5V-ot csak GND,D+,D-
Ez így járható lenne?
Úgyis csak arra az időre kell, amíg feltöltöm a firmware-t és figyelem, hogy rendben működik az i2c és jönnek az adatok.

[ Szerkesztve ]

(#22119) Aryes válasza PMoon (#22118) üzenetére


Aryes
nagyúr

És itt a gond, hogy két teljesen külön gép 5V találkozna az USB csatlakozás pillanatában

Igen, ez gond lehet, ha a két irányból érkező "5V" közt potenciálkülönbség alakul ki, azt valamelyik oldalon a stabilizátor nem fogja szeretni. Ez esetben javaslom, hogy az stm32 usb portjának 5V ágát szakítsd meg, egy késsel például, ha mindenáron a célgép 5V-ról szeretnéd táplálni és úgy programozni.

Amúgy sanszos, hogy 5V-ra van felhúzva.
Lehet, hogy sehová sincs gyárilag húzva! A vonalak feszültségét a rádugott eszköz határozza meg. Lehet eleve fel van készítve 3,3V logikára.

[ Szerkesztve ]

(#22120) weiss válasza Postas99 (#22106) üzenetére


weiss
addikt

I2S dekóder nélkül szeretnéd?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#22121) PMoon válasza Aryes (#22119) üzenetére


PMoon
junior tag

Találtam egy ilyet róla: Jól látom, hogy nincsen felhúzó ellenállás?

[ Szerkesztve ]

(#22122) Aryes válasza PMoon (#22121) üzenetére


Aryes
nagyúr

Úgy tűnik :K Innentől csak mázli kérdése, hogy elfogadja-e magas szintnek a 3,3V-ot, de általában el szokták.
Bár az LTC2990 adatlapja alapján:

Minimum High Level Input Voltage SDA and SCL Pins l 0.7 • VCC

ami 5V táp esetén 3,5V-ra jön ki szóval lehet kelleni fog a szintillesztő.

[ Szerkesztve ]

(#22123) PMoon válasza Aryes (#22122) üzenetére


PMoon
junior tag

Csak egy gyors kérdés még ...
Ha akkor ez az egész (cpu-kártya, stm32f401, i2c oled) a régi gépben üzemel és onnét kap tápot, de menet közben a mikrokontroller-t usb-vel összekötöm egy PC-vel, hogy arról töltsem rá a firmware-t és figyeljem a serial-t a szoftver készítés ideje alatt akkor azt hogyan tegyem meg?

Ha az usb porton csak a gnd és a két adat lesz bekötve és nem kap 5VUSB-t az stm32 akkor elméletileg használhatom úgy, igaz?

(#22124) Aryes válasza PMoon (#22123) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha az usb porton csak a gnd és a két adat lesz bekötve és nem kap 5VUSB-t az stm32 akkor elméletileg használhatom úgy, igaz?

Igen. Az usb kommunikáció magán az stm32 uC-en zajlik és 3,3V jelszinten. Ha nem akarod magát a uC-t "módosítani", akkor csinálhatsz egy preparált USB kábelt, ahol a +5V-ot megszakítod.

[ Szerkesztve ]

(#22125) PMoon válasza Aryes (#22124) üzenetére


PMoon
junior tag

Köszönöm a segítséget.
Akkor holnap csinálok egy próbát.
Egyelőre csak egy i2c_scan-t, hogy működik-e a dolog egyáltalán.
Ha igen akkor jöhetnek a részletek.

(#22126) Janos250 válasza Aryes (#22110) üzenetére


Janos250
őstag

Nem, mert én reklámban nem szoktam ilyesmit nyomkodni.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22127) Postas99 válasza weiss (#22120) üzenetére


Postas99
senior tag

Csináltam már aurduino nano-s cuccot ami DFPlayer minit vezérelt az azon a panelen levő erősítő egy ilyen projekthez tökéletes.

Ugye az elképzelés hogy leültetek egy padra 5-6-7 babát, és mindegyik dúdolgat magában és pislog random nagyon de nagyon gyorsan... valami creepy cuccot szeretnék csinálni.

Úgy gondolom hogy ha a hang nem is lesz "HQ minőség" talán azt a mércét megüti ami a fiatalok részére még a bef0s@s kategóriát megüti.

Nincs tapasztalatom hogy mi lenne jobb, de hogy még ehhez kezdjek el barkácsolni kondikat és ellenállásokat azért hogy ne ciripeljen a hang i2s dekóder nélkül (mert eddig csak ilyet láttam) akkor inkább mégiscsak betennék egy i2S panelt ami már erősíteni is tud vagy marad a dfmini egy microsd kártyával... ugye 5-6-7 babánál már jobb ha mindegyik elkészült cucc talán ugyanolyan minőségű hangot ad ki.
Mit javasolsz inkább..
Valami ilyen jár a fejemben:

[ Szerkesztve ]

(#22128) weiss válasza Postas99 (#22127) üzenetére


weiss
addikt

Csak azért kérdeztem, mert a C3-ban elvileg nincs semmilyen DAC, szóval elvileg csak PWM-mel tudnál külső modul nélkül.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#22129) Tankblock válasza PMoon (#22121) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Szia,

én kipróbálnám csak a szintillesztővel, mert a felépítéséből adódva mind 2 oldalon illene lennie egy 10k ellenállásnak....

Release the Beast....

(#22130) Postas99 válasza weiss (#22128) üzenetére


Postas99
senior tag

Akkor mindenképp kell külső modul MAX98357-ra gondoltam mert olcsó. Nem kell sztereo hang sem. Viszont ez meg tudna hajtani megfelelően egy PC-s hangszórót

(#22131) weiss válasza Postas99 (#22130) üzenetére


weiss
addikt

Aha, az nagyon jó minőségben szól, és bitang hangos még 3,3 volton is.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#22132) PMoon válasza Tankblock (#22129) üzenetére


PMoon
junior tag

Szia,

Igen, van is mindegyik oldalon felhúzó ellenállás és azzal is fogom kipróbálni.
Köszi a tippet.
Viszont valahova sikerült elkevernem az oled kijelzőimet, úgyhogy ez most várat még magára. Nem értem hova sikerült elpakolnom, mikor minden egyéb a helyén van.

(#22133) Postas99 válasza weiss (#22131) üzenetére


Postas99
senior tag

A hardver jól hangzik de hogy a SPIFFS egy eléggé nyomorultúl használható cucc Arduino 2.0 felett, az valami borzalom.
Egyszerűbb ha circuitpythonban megcsinálom rp2040-el , mert ott lehet pillanatok alatt fájlokat rádobálni a flash-re, az i2S hardver marad, csak a lejátszás lesz másképp megoldva.

(#22134) weiss válasza Postas99 (#22133) üzenetére


weiss
addikt

Amúgy nincs a natív USB-s esp32-kre olyan kód, amivel mass storage-nek látszódik a flash egy része?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#22135) Postas99 válasza weiss (#22134) üzenetére


Postas99
senior tag

Lenne, csak el kéne dobnom az arduino keretet és átmozogni VS.code + PlatformIO -ba.
Ott van minden támogatás is meg "minden" board is.

(#22136) bagarol válasza Postas99 (#22135) üzenetére


bagarol
junior tag

Nézted esp8266audio library?

(#22137) mézespálinka válasza bagarol (#22136) üzenetére


mézespálinka
senior tag

Sziasztok!

Nem teljesen arduino specifikus a kérdés, de részben mégis. Tudtok olyan nyomógombról, ami elképesztően strapabíró (úgy képzeld el, hogy kapanyéllel szeretnék ráütni), kb vagy egy pilótakeksz átmérőjű, nem túl magas; vagy, ha sokkal kisebb az átmérő, akkor rá lehetne hekkelni valamilyen pl. plexilapot (és így a lap kapná az ütést, akár lenne rajta valamekkora szivacsbetét egy kis védelemnek) és maga ez a lap nyomná le a gombot. Továbbá kritikus lenne az ára is, 10 usd/eur/gpb körül meg kellene állnia /db, de minél olcsóbb annál jobb (több darab lenne a projektben -Blazepod-hoz hasonló agility trainer)

Egyszóval elég strapa de nem túl nagy méretű cucc kéne :S

(#22138) Aryes válasza mézespálinka (#22137) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én a helyedben inkább mechanikát keresnék illetve nyomtatnék 3D nyomtatóval, olyat, ami pont megfelel, és abba mehet bármi kisebb kapcsoló, vagy vmi optikai érzékelő, mágnes + reed relé stb. Utóbbiak jobban ellenállnak, egy optokapunak meg még pergése sincs, ha az számít.
Illetve hobbielektronika boltban szoktam látni pedálokat, azt is nagyobb igénybevételre készítették.

+1: egy piezo csipogó külön mechanika nélkül is alkalmas lehet, ha ütést kell érzékelni, elektromos dobokba szokták tenni. Két műanyag/fa lap közé téve kis szivaccsal kibélelve örök élet+1 nap, csak ehhez kell vmi, ami a hangot kapcsoló jellé alakítja (egy opamp pár diszkrét alkatrésszel megoldja).

[ Szerkesztve ]

(#22139) mindenes24 válasza JulianSinulf (#22079) üzenetére


mindenes24
kezdő

Lidl-ben időnként kapható harmadik kéz, nem drága, érdemes legalább egy olyat beszerezni.
Milyen neven fut?
Az elszívással is ráérsz akkor még. A füstöt el is fújhatod. Mert amúgy úgyis mindig az arcodba száll.
Inkabb az zavar, hogy nem latom tole a paka hegyet, ugyhogy ventillatoros fujas lesz.;)

Amúgy nekem egy 120x60 cm-es asztalon van minden. Alsófűtéssel rendelkező meleglevegős forrasztóállomás, vákuumos ónszívó, elszívó 100-as csővel, némi alkatrész, fogók, csipeszek, óntartó és még pár egyéb dolog.

Errol egy fotot kozze tennel, ha kerhetem?
Érdemes egy normális forrasztóállomást választani.

Ez mit takar?
folyasztószer

webes keresessel inoflux video jott csak, erre gondoltal?
(Esetleg privatban folytassuk, vagy van masik forum erre?
Mert ez inkabb alap elektronikai szerszamos temanak tunik - plane, hogy a forrasztasos szakirodalomnal nagy ellentmondasokra bukkantam a forrasztasi homersekleteknel, azt is tisztazni kene valahol, hogy melyik forrasban lehet megbizni?)

Nem mindegy, hogy vidd ki a bilit vagy idd ki a bilit.

(#22140) JulianSinulf válasza mindenes24 (#22139) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Írok privit.

(#22141) Postas99 válasza bagarol (#22136) üzenetére


Postas99
senior tag

Onnan vettem a sample-t. Ott is hiányzik egy normális tool.

Ahhoz képest, hogy a Visual Studio viszonylag mennyire jól használható és szinte kezesbárány módjára aládtolja a kód írásakor a dolgokat még debug esetén is!!, a visual studio egy bugyuta cucc, amikor buildeléskor a libraryket össze vissza használja és csak hosszas olvasás és net turkálás után derül ki, hogy a wifi.h lib nem kompátible a többivel emiatt megáll a buid és ezért library uninstall majd a vs kódhoz a frissebb kell , de az error message semmire se semmire sem használható. Hajtépés....

(#22142) mindenes24 válasza JulianSinulf (#22140) üzenetére


mindenes24
kezdő

Kosszepen, valaszoltam.

Nem mindegy, hogy vidd ki a bilit vagy idd ki a bilit.

(#22143) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

Tudtok esetleg javasolni olyan kész terméket, ami páratartalom alapján tudna vezérelni egy 12V 3A-es ventilátort PWM-el?
Valami ESP-s lenne a legjobb, hogy távolról is lehehessen módosítani az alapjelet.
Köszi előre is mindenkinek!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#22144) bagarol válasza Postas99 (#22141) üzenetére


bagarol
junior tag

Én IDE-vel próbáltam netrádiót, működik 8266-on, 32-őn, C2-őn.

(#22145) Aryes válasza ratkaics (#22143) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ebben a topikban kész terméket keresel? 😅

BME280 szenzor + esp, a kód megírásában pedig szívesen segítünk. :K

[ Szerkesztve ]

(#22146) Janos250 válasza ratkaics (#22143) üzenetére


Janos250
őstag

chatgpt majdnem jót ír rá:

Írj egy Arduino programot ESP32-re, ami páratartalom alapján netes eléréssel is tudja módosítani PWM-mel egy ventillátor fordulatszámát!

A többit megírod hozzá. Ha elakadsz, kérdezel.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22147) ratkaics válasza Aryes (#22145) üzenetére


ratkaics
senior tag

Próbálkozni lehet ;) .
Igazából a 3A 12V okoz nagyobb fejtörést, mert alapból az esp-re nem igazán kellene rákötni, ugye?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#22148) dew28 válasza ratkaics (#22147) üzenetére


dew28
aktív tag

IRLZ34N

[ Szerkesztve ]

[ Szerkesztve ]

(#22149) mézespálinka válasza Aryes (#22138) üzenetére


mézespálinka
senior tag

Köszönöm, utánanézek!

(#22150) its_grandpa válasza ratkaics (#22143) üzenetére


its_grandpa
tag

Klasszikust idézve.
>> A válaszok készen vannak, csak jól kell kérdezni.

Számtalanból az egyik [link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.