Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21651) #75135488 válasza Janos250 (#21650) üzenetére


#75135488
törölt tag

Hááát, mivel kész foglalata van, max úgy volna megoldható a serial debug, hogy vezetékek a pinek és a foglalat közé és a tx-rx mehetne a gépre.
De ez így szerintem elég macerás.
Igen, amúgy az asszinkron megoldás jónak tűnik, azóta is működik.

Más:

Elakadtam egy ESP8266 D1 mini + relé kombóval.
Ilyen relé panelt használok: [kép]
Ezt a D0-ra kötöttem így direktben.

Az alábbi egyszerű koddal kapcsolnám, de semmi nem történik.

#define RELAY 16
void setup() {
  pinMode(RELAY, OUTPUT);
  digitalWrite(RELAY, LOW);
}
void loop() {
  delay(2000);
  digitalWrite(RELAY, HIGH);
  delay(2000);
  digitalWrite(RELAY, LOW);
}

Mit szúrok el?

(#21652) Janos250 válasza #75135488 (#21651) üzenetére


Janos250
őstag

Szerintem semmit. Ez egy 5V-os relé, nem megy 3.3V-tal
"can be used as microcontroller development board module can be used as home appliance control
3,5 V-12V to TTL control signal"

Aztán persze egész más is lehet.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21653) #75135488 válasza Janos250 (#21652) üzenetére


#75135488
törölt tag

A rele 5V, de nem az a problema.
Van rajta egy tranyo, akar jo is lehetne.
Mint kiderult ez a verzio 5V I/O-ra van megcsinálva.
Beiktattam egy 5V/3.3V logikai konvertert es maris mukodik.
Azt hittem ez is olyan, mint amit az ESP-01 eseteben hasznaltam, ami szinten 3.3V I/O. De azon akkor masik tranyo volt.
Gondolom valami NPN tranyo megoldas lehet majd.

(#21654) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

Valaki foglalkozott már itt STM32H7xx-vel?

(#21655) #75135488


#75135488
törölt tag

Gyors kérdés...

Azt tudom, hogy ESP-01(S) esetében a deepsleep használathoz forrasztani kell a lábára egy vezetéket, ami elég kényes feladat ilyen lábsűrűség mellett.

Mi a véleményetek, az ESP-01(S) alkalmas lehet a következő feladatra?

Egy Li-Ion akkuról táplálva, I2C szenzoron kiolvasna 10mp időközzel 3x egymás után hőmérséklet/páratartalom értéket, átlagolna, majd wifi kapcsolódás után egy API-nak URL hívással átadná ezeket az értékeket. Wifi bontás után valami energiatakarékos módba menne. Ezt 10 percenként ismételné.

Alkalmas erre egy ESP-01(S)? Vagy valami másik olcsó/kicsi modult volna érdemes keresni?

(#21656) Wolfram válasza #75135488 (#21655) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Érdekes hogy mindenki ilyet csinál.. 10 percenként igen, alkalmas.

(#21657) JulianSinulf válasza #75135488 (#21655) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Ha az ESP-01 lábmérete akkora, mint az ESP32-é, akkor nem egy nagy ördöngösség forrasztani. Persze nem durung páka meg pisztoly kell hozzá, hanem valami precízebb.
10-15 évvel ezelőtt vettem olyan kis pákát olcsón, amit 12V-ra kell dugni és már lehet is vele forrasztani. Semmi szabályozás, meg egyéb. Ellenben nagyon vékony a hegye., ami pont alkalmas ilyen műveletekre.

Én arra lennék kíváncsi, hogy mi értelme 10 másodpercenként adatot olvasni, ráadásul 3x és utána átlagolni?
Egyszerűen nem tudok rájönni.
Illetve 10mp-enként olvas, de 10 percenként küld?
A boltban kapható 3-as hőmérőszett sem küld percnél rövidebb időn belül adatot. Sőt, talán inkább 5 vagy 10 perc az időintervallum. És két cerkaelemmel, kijelzővel (ami mindig mutat) elmegy hónapokig.

(#21658) tibi-d


tibi-d
tag

Sziasztok!
Lenne egy újabb feladat amiben segíthetnétek. Adott egy klímakamra. Kb 10X15m alapterületű. Ebben a kamrában Max 250 rekesz fér el. Minden rekeszben lehet 4db növény. Ez Maximum 1000 növényt jelenthet. Naponta egyszer minden kamrában lévő növény földjének a vezetőképességét meg kell mérni, 3 hónapon keresztül. A rekeszeket egy automata rendszer mozgatja, így a rekeszenkénti mérőegység önálló energiaellátással kell rendelkezzen, és a mérési adatokat vezeték nélküli kapcsolattal kell továbbítani egy, a helyiségen belül lévő központi adattárolóhoz.
A kérdések: Mi legyen az energiaforrás? A mérés időpontját a központi egység vezérli. Milyen metódus alapján ébredjenek fel a mérőegységek? Milyen kommunikációval adják át a mérési eredményeket? A kamra egy árnyékolt szoba, rádiójel se ki, se be nem megy át a falon. Egyedüli külső kommunikáció csak a központi egységen keresztül lehetséges. Természetesen ezt emberi beavatkozás nélkül kell végezni. Ha letelik a 3 hónap, a rekeszbe újabb növény, feltöltött akksi, és mehet minden tovább.
Vannak elképzeléseim, de nem akarom az ötleteket befolyásolni, hátha a legjobb megoldás veszik el. A mérőegység rekeszenként, ha lehetséges egy 100X100-as dobozba férjen el akksival együtt.
Köszi az ötleteket.

(#21659) ViZion válasza tibi-d (#21658) üzenetére


ViZion
félisten

tudom...tudom... én egy ESP bu....ehh megszállott vagyok. Rekeszenként ESP8266, pl. Wemos D1 mini bőven elfér akkuval együtt. Ami a problémás szerintem: "A mérés időpontját a központi egység vezérli."
Nem lehet itt kompromisszum, h pl. óránként mérés, vagy ilyesmi? Mert random időnkénti mérésre sleep-et nem igazán lehet beállítani, úgy meg az akku kérdéses. B tervként lehetne mérés X időnként, amit egy fix tápos ESP "serverre" küldene, a központi egység meg kiolvassa, amikor akarja.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21660) Ton-ton válasza tibi-d (#21658) üzenetére


Ton-ton
tag

Így készül a füvészkert... :D

Ha már mozgatod a kereteket, akkor nem lehet, hogy egyszerűbb lenne egyetlen fix mérőegységgel dolgozni, és szükség esetén öntözni is rögtön?

http://qtp.hu

(#21661) Postas99 válasza tibi-d (#21658) üzenetére


Postas99
senior tag

Kapásból lenne néhány kérdésem:
A 4 növény földjének kell külön külön megnézni a vezetőképességét vagy
[ . . ]
[ . . ]
egy rekesz 1 érzékelő?
Miért nem kapacitás vizsgálat? Vagy eleve a vezetőképességét így tervezted?
A föld amiben a növények vannak az minden egyes növénynél ugyanaz, vagy más és más, agyagos, homokos satöbbi ahol eleve más éréket mérsz minden föld esetén.
Lehet-e kábeles megoldás az érzékelők felé, a mérőegységektől (Rekeszenként)?

(#21662) #75135488 válasza JulianSinulf (#21657) üzenetére


#75135488
törölt tag

Ranazesre hasonlo labsuruseg, mint az esp32.
Van ilyen pakahegyem is, de sajnos a kezugyessegem mar nrm annyira pontos, mint suhanc koromban.
Szoval szamomra mar nem egyszeru feladat.
Raadasul ~10db kellene.

Csak 3x olvas 10mp elteressel es azt atlagolja.
Kizarolag a pontossag kedveert, mert par darab olyan helyen lesz, ahol ez jol johet.
Ez ugye 30 masodperc aktivitas. Ezutan elkuldi az adatot, majd ~9perc30masodperc sleep.
Ezutan kezdi elorol.
Igy van az, hogy 10percenkent kuld adatot. Az elotte 3x10mp alatt megmert adatok atlagolasat.

Igy mar ertheto?

(#21663) tibi-d válasza Postas99 (#21661) üzenetére


tibi-d
tag

Szia!
Sajnos a körülmények adottak. Minden növénynek saját cserépben saját földje van. Rekeszenként egy mérőegység a négy növény földjét külön méri, egy-egy szonda cserepenként, de egy adatcsomagban küldené a központi adattárolóba a négy értéket. A mérés időpontját a személyzet állítja be a központi egységen. A mérésre azért van szükség, mert a növényeket az öntözés módosításával tesztelik, hogy tűri a szárazságot, stb. A rendszert nem én találom ki, én csak a felmerült igényeket próbálnám megoldani a lehető legegyszerűbben, leghatékonyabban.

[ Szerkesztve ]

(#21664) vegyszer válasza tibi-d (#21658) üzenetére


vegyszer
addikt

Mennyi meló egy zárt térben növő nemes kender kultúra miatt...

Bennem az merült fel, hogy egy ESP összesen vajon hány szenzort tud trükkökkel kiolvasni? Azaz pl a száz (vagy négyszáz) szenzort egy eszköz is el tudja vinni? Elsőre soknak (sőt, még többnek) hangzik.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#21665) ViZion válasza vegyszer (#21664) üzenetére


ViZion
félisten

Jah, a másodregje lehet annak a kollégának, aki növény világítást tervezett pár hónapja ;]
Multiplexerrel sokat tud kezelni. Lépcső világításhoz láttam olyant, ami mittomén 10 lépcsőfokot figyelt (nem tudom már, h mi volt a szenzor), pár GPIO-val. Van I2C-re köthető multiplexer is, meg itt egy 32 ch-os [link]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21666) dew28 válasza tibi-d (#21658) üzenetére


dew28
aktív tag

Naponta egyszer minden kamrában lévő növény földjének a vezetőképességét meg kell mérni, 3 hónapon keresztül.
vs
A mérés időpontját a személyzet állítja be a központi egységen

Namost, ha minden nap csak egyszer kell merni, akkor nem mindegy hogy mikor? ahhoz lehet fixen igazitani az ontozest is, ha automata (gondolom), vagy az hogyan oldodik meg?
Tapoldatozas van?

A rekeszeket egy automata rendszer mozgatja
Milyen idokozonkent? napi egyszer mondjuk mindegyiket atmozgatja? van a rendszerben rekeszkovetes/azonositas?

Mi legyen az energiaforrás?
Mi egy rekesz felepitese? hogy nez ki? hol van benne/rajta hely, ami nincs utban az automatikanak? mekkora hely ami rendelkezesre all per rekesz?

Milyen kommunikációval adják át a mérési eredményeket?
Mi a meroszenzor? milyen protokollon kommunikal?
A kozponti egyseg a kamra kozepen van, vagy valamelyik vegeben? Az milyen vez. nelkuli technologiakkal kompatibilis?

stbstbstb

[ Szerkesztve ]

(#21667) biker válasza tibi-d (#21663) üzenetére


biker
nagyúr

Én csak azt nem értem, mint növényvilágításokkal "dolgozó" ember, hogy miért kell mozgatni a növényeket? Én még ilyet nem láttam, hogy naponta mozgatják a növényeket

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#21668) biker válasza vegyszer (#21664) üzenetére


biker
nagyúr

"Mennyi meló egy zárt térben növő nemes kender kultúra miatt..."

150m2 és 1000 növény, ez nem kender. ez valami mikrozöldség esetleg. és a 3 hónap ciklus is elég rövid.
De engem a növények stresszelése érdekel, a mozgatással, miért jó?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#21669) Wolfram válasza vegyszer (#21664) üzenetére


Wolfram
aktív tag

A nyomravezetőnek mennyit szoktak fizetni? :DDD akarom mondani

8-as plexből talán 6 darab, 48 eszköz tűnik reálisnak.
TCA8548A 8-as I2C multiplexer:

(#21670) Postas99 válasza biker (#21668) üzenetére


Postas99
senior tag

A tipp az hogy ezért vannak mozgatva, mert ezen felül még egyedi hőmérsékletet is kapnak, átmozgatják őket a klíma kamrában egy másik búra alá vagy környezetbe. Tehát vagy másképp locsolják őket, vagy mindegyik ugyanazt a víz mennyiséget kapja. A talajt vagy a környezetét viszont fűtik, hűtik stb..

Akkor viszont nem a növény fejlődés a cél a vizsgálatnál, hanem a talaj vízmegtartó képessége. A növény csak pusztán indikációként kell a talajba. Valószínüleg több fajta spektrumú talajról beszélünk, és ez a "kutatás" célja.

[ Szerkesztve ]

(#21671) Aryes


Aryes
nagyúr

Én, ha sok-sok uC kell egyszerű feladatra, megkeresném a legolcsóbb, kis tápfeszültségről (<2V) is üzemelni képes uC -t (mondjuk mint pl. egy Attiny85, de ez rossz példa, mert van ettől olcsóbb is, talán vmi STM uC), és 1db CR2032 elem tápnak, egy nedvességmérő, és 1db infra LED, amivel levillogja az azonosítóját egy IR vevő számára, ha kiszáradt a föld. Ettől olcsóbb és egyszerűbb megoldást nem tudok elképzelni. :)

[ Szerkesztve ]

(#21672) biker válasza Postas99 (#21670) üzenetére


biker
nagyúr

normális esetben ez fényvezérlés és klímavezérlés, nem mozgatás. van olyan lámpánk vezérlővel, aminél a hideg fehér, a meleg fehér és az UV csatorna külön dimmelhető egy LCD-s érintős vezérlővel, összefűzve több lámpát, minden szinkronban megy. ezért nem lenne indokolt. ha meg növekedés miatt költöztetik, mert széjjelébb kell húzni őket, vagy nem tudják feljebb emelni a lámpákat, akkor az nem naponta történik, inkább hetente.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#21673) Postas99 válasza Aryes (#21671) üzenetére


Postas99
senior tag

Régebben foglalkoztam ezzel a témával.
[Ime a szenzor]

Ez már több éves találmány, a kínaiak innen koppintottak. De a fejlesztő mindent közkincsé tett a [GitHub-on]

Mellékelt Arduino kód megtalálható az oldalon.

1 db olcsó Bluetooth-ot tudó eszközre [Ime 1 egy arduino compatible] fel kell fűzni 4 érzékelőt.
Ez már BLE5.4 -et is tud.
Ez már kommunikálhat egy központi eszközzel.
Bár igaz hogy csak 4 cserép virág adatait fogod elküldeni. Ehhez vagy egy CR3232 elem vagy egy 18650-es akku egy töltővel egybekötve ha esetleg tölteni is kéne a cuccot. Ha csak napi 1* kell mérni az akku sokaig bírni fogja.

[ Szerkesztve ]

(#21674) tibi-d válasza dew28 (#21666) üzenetére


tibi-d
tag

Hogy mindenki tisztán lásson. A klíma kamrában többféle növény fejlődhet egyszerre. Nem a talaj vizsgálata a cél, hanem a növények fejlődése. A növényeket azért kell mozgatni, mert naponta mérik a fejlődésüket. Ehhez a klímakamra mellett egy másik szobában vannak a méregdrága műszerek, amiket nem lehet kitenni a klímakamra nedves, hőingadozásoknak kitett környezetének. Ezért, egy zsiliprendszeren áthaladva jutnak a növények a mérés helyére, majd vissza a kamrába. A talajnedvesség mérő a cserépbe szúrt szonda, és analóg jelet ad. Ezt a négy analóg jelet kell naponta egyszer megmérni. A rekesz kb. 30X40cm, és 4db kb. 10cm átmérőjű cserép fér bele. A közepén van egy kb 10X10cm üres terület, ahova elférhet a mérőegység. Az időpont pedig azért változhat, mert, ha a helység paramétereit megváltoztatják, időbe telhet az új egyensúlyi állapot elérése, és előfordulhat, hogy egyik nap reggel 6-kor, másnap 15-kor kéne mérni. A mérőszondák és a mérőegységek utaznának a rekesszel együtt. Amikor minden használatban lévő rekesz a szobában van, akkor lehet kiadni a mérésre a parancsot. Minden rekesz lemérné amit kell, és várná a központi egységnek a parancsát, hogy küldheted az adatokat. Amikor az utolsó egység is átadta a mérési eredményét, mehetnek hibernációba másnapig. A mérés, és adattovábbítás kb 15-20 sec. vehet igénybe. Ezért kérdeztem a korábbiakat.
Köszi az eddigieket is.

(#21675) Ton-ton válasza tibi-d (#21674) üzenetére


Ton-ton
tag

Szerintem kicsit fordítani kell a gondolatmeneten.
Alapból minden egység mondjuk óránként felébred, mér, és elküldi az adatokat. Azzal nem kell foglalkoznia, hogy a központi egység ezt eltárolja, vagy sem.
Azért kellene így, mert ha jól tudom, hibernált állapotban nem tudja figyelni az adatforgalmat.
Esetleg annyit lehet még variálni, hogy amikor a központ el is tárolja az adatokat, azt visszajelzi, így az egységek tudni fogják, hogy most 10 órán keresztül nem kell mérniük...
Azonban rtc-re (óra modul) is szükség lesz ehhez. Ha jól tudom a talajnedvességet egy szimpla ellenállásméréssel sokták megoldani. Ehhez jellemzően két rozsdamentes acél rudat nyomnak a talajba (egyenlő távolságra).

Szükséged lesz egy nagykeres cégre is. Illetve, ez nem is biztos, tudtommal már az áramköri paneleket gyártó kínaiak össze is forrasztgatnak. Utána már "csak" be kell dobozolni. (250 darabnál az sem kis munka)

http://qtp.hu

(#21676) biker válasza tibi-d (#21674) üzenetére


biker
nagyúr

Csak hogy értse mindenki: A nedvességmérő (4db szenzor / tálca) fixen a tálcán van, és mér, akár mondjuk 10percenként mérhetne és átlagolhatna, vagy görbét is rajzolhatna, és mellé a 4 cserepet a tálcával mozgatja ki egy automatika valamilyen más mérést végezni?
Egyébként az egészhez szerintem elég lenne 4 mérő, hiszen ha kijön a tálca egy zsilipkapun, akkor megáll, 4 pneumatikus kar belenyomja a 4 szenzort, és megmondja, az AB1234 tálca 4 cserepének mi a nedvességtartalma.

vagy négy csóri érzékelőt beleteszel a cserépbe, középre egy 5pólusú gyorscsatis síns valamit, és erre nyom rá egy mérőelektronika, nem a cserép földjébe, és akkor tudja, ez a 4 cserép mi volt. és nem szerelsz 150 elektronikát 150 akkuval értelmetlenül.

Kicsit úgy érzem, megint egy olyan részfolyamatot ismerünk a teljes egész nélkül, ami nem vezet előre. de ne legyen igazam.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#21677) Aryes válasza biker (#21676) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az akkut magát meg lehetne spórolni egy telefonokhoz használt vezeték nélküli töltővel, a cserepek aljára pedig csak egy megfelelően méretezett dróttekercset kell tenni, és meg is van a táp.

(#21678) biker válasza Aryes (#21677) üzenetére


biker
nagyúr

akár ez is, ezért mondom, hogy kiragadva egy részt, nem biztos hogy jól ötletelünk.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#21679) JulianSinulf válasza tibi-d (#21674) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

A cél még mindig nem világos. Mármint a talajvizsgálatnak mi a célja?
Ez alapján állítják a kamra paramétereit? Nem hiszem, hiszen vizsgálják a növényt is. Ez alapján viszik ki a rekeszt? De, ha egyszer mindegyiket kiviszik naponta, akkor szintén nem hiszem.
Vagy csak adatgyűjtés a cél? Ez nagyon valószínű. De akkor meg ehhez is valami kalibrált cucc kellene, nem hobbi eszköz. Ha már van egy csomó méregdrága eszköz...

Ha már úgyis kint a rekesz naponta, akkor akár akku-t is lehet cserélni az elektronikában. Már nem kell 3 hónapban gondolkodni, elég 1 napban. Nagyban leegyszerűsíti a feladatot.
Jeltovábbításon sem feltétlen kell gondolkodni. Mikor kiviszik, ki is lehet olvasni. Akár mérhetne egész nap.
Amúgy is kérdéses, hogy az elektronika majd mennyire fogja bírni a környezetet. Az akkunak sem mindegy.

(#21680) tibi-d válasza JulianSinulf (#21679) üzenetére


tibi-d
tag

A talaj mérésére azért lenne szükség, mert a kamrát és a mérőrendszert telepítő cégek kész terméket adtak el, és nem komplett projektet. Így aki megvette fogalma sem volt arról ( állami cég), hogy erre is szükség lenne. Amikor kész lett, mondták, hogy nesztek itt van, használjátok. Menet közben derülnek ki a hiányosságok. Az adatok a növények locsolási programjának beállításához, menet közbeni (3 hónap) módosításához kellenek. Legrosszabb esetben a 3 hónap alatt egyetlen ember sem megy a rendszer közelébe. Az adatok távlekérdezéssel történnek. A napi akkucsere nem megoldható. A rekeszen lévő elektronikát lehet vízmentes dobozba szerelni. A növényeket mérő rendszer ipari titkot képez, én sem ismerhetem a részleteket. Ezt a problémát vetették fel, és egy megoldhatósági tervet kérnek tőlem. Ha túl bonyolult a megoldás, lehet hogy ejtik a témát. Jelenleg szúrópróba szerűen egy ember méregeti ezeket. Ez hosszútávon nem kifizetődő.

(#21681) JulianSinulf válasza tibi-d (#21680) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Akkor megoldásként fel lehet keresni a telepítő céget, hogy egészítsék ki a terméket még ezzel, meg azzal.
Ha jól értem, akkor a méregdrága eszközöket sem felügyeli senki közvetlen közelről?
A növény a kamrából egy szintén zárt mérőhelységbe megy és onnan vissza?
A vezérlő egység, ami a kamrán belül lenne, valahonnan kellene áramot kapnia. Mi lenne, ha a kamra alját bekábeleznétek, a rekeszek aljára érintkezőket szerelnétek és az elektronika ezen keresztül kapná a feszültséget, nem akkuról. Persze ehhez az kell, hogy elég pontosan kerüljön a rekesz a helyére. Meg olyan érintkező, ami ellenáll a nedvességnek.
Egyéb esetben a tudásom alapján maradna az alacsony fogyasztású BT-s kapcsolat. Az elektronika fogyasztását le kell mérni és az alapján számolható, hogy mekkora akku kell.

Amúgy neked mi volt az ötleted? Írtad, hogy van valami. Kíváncsi lennék rá.

(#21682) biker válasza tibi-d (#21680) üzenetére


biker
nagyúr

Akkor a gond az, hogy a rendszer maga rossz.
Termőtalajban termeszteni, felügyelet nélkül, öntökönszúrás. Aeroponikus rendszer, ebb and floww, netán dwc elmegy automatán. Ott be kell lőni a tápoldat szintet, tartályban mérhetö, van automata adagoló ami utánállítja az N-p-K arányt. Agyaggolyónem rothad be ha túlöntözöd, lefolyik
De állami projekt, ott nem szakértők építenek

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#21683) dew28 válasza biker (#21676) üzenetére


dew28
aktív tag

hiszen ha kijön a tálca egy zsilipkapun, akkor megáll, 4 pneumatikus kar belenyomja a 4 szenzort, és megmondja, az AB1234 tálca 4 cserepének mi a nedvességtartalma.

viszont igy a szoba paramtereinek valtozasahoz kepest kb random idokozonkent tortenik a meres.

Ugyanakkor mivel allami projekt, plusz komplex rendszer meg minden,
+1 voks a gyarto ceg bevonasara a problemak megoldasara

[ Szerkesztve ]

[ Szerkesztve ]

(#21684) Postas99 válasza dew28 (#21683) üzenetére


Postas99
senior tag

Pnemuatikus rendszer?? Máááá bocs...Mijaf@sznak?
Az megvan, hogy ehhez egy pontos pályát kell kialakítani pontos és PRECÍZ pontokat beállítani cserépre is., figyelni a cserepet, nehogy oda szúrd be az érzékelőt ahol növény van, kihúzáskor ne fogass ki földet.. le kell takarítani az érzékelőt minden vizsgálat előtt.
Ha pedig csatlakozósoros a megoldás, ott is pont ugyenezek a problémák merülnek fel... pontos csatlakozás Pin helyesen és ez csak az egyik probléma
Túl van ez qrvára gondolva...

Az az analóg jelet kiadó mérőfej hogy néz ki? Rozsdamentes, milyen anyagból van? Ki fogja garantálni hogy 3 hónap végeztével nem fog elrohadni, korrodálni, vagy simán elfogyni az anyaga???????
Egy villa alakú érzékelő ami a földbe van szúrva, még mindig csak KAPACITÍV elven mondja meg a talaj nedvességtartalmát.
Egyáltalán van valami érdemi dokumentáció és leírás a föld nedvességtartalmának változása estén, hogy mekkora és milyen értékeket kell, hogy kiadjon a szonda? Bevizsgálta ezt valaki? Lehet "korrigálni az értékeket" magyarán szólva rendesen belőni?
Egy jó talajszondával meg lehet állpítani a talaj Ph értékét is....

Mint mondtam már, nem mindegy, hogy milyen földbe van leszúrva a szonda, homokos, agyagos, löszös satöbbi... Először is a szondát az adott füldhoz kell "bemérni,beállítani" ez a valósgában úgy működik, hogy a földet teljesen kiszárítják, majd teljesen elárasztájk vízzel, majd megnézik hogy mennyi a vízelenyelő képessége és mennyi idő alatt távozik a víz belőle.
Ha ez a szonda csak valami humbug szar az egész mérés is szar lesz, bele se kezdjetk, mert felesleges pénzkidobás.

Először ezek legyenek meg mert e nélkül kuka az egész... Amúgy szabadföldi vizsgálatnál 3 talajszintre vannak a szondák telepítve... mert ugye meg kell tudnod állapítani a talaj nedvesség áteresztő "felvevő" képességét is. Ezen felül, azt hogy a kijuttatott tápanyag milyen gyorsan szivárog le a növényzet gyökeréhez...

Hihetetlen, hogy ha már csiliárdos műszerek vannak ilyenek vizsgálatára, a cég aki részetekre leszállította a projektet az pedig egy humanoidra bízza ez egész eredményességet. Tetejébe az egész semmit sem ért visszaellenőrzés nélkül, és így sikerült 100%-ra teljesíteni. Engem megnyúztak volna ha ilyen fosh módon ugrottam volna bele bármilyen ilyen projektbe, ahol már az elején lefekteted ahogy valójában mit is szeretnél csinálni...

(#21685) tibi-d válasza Postas99 (#21684) üzenetére


tibi-d
tag

Tökéletesen összefoglaltad a feladat nehézségét. Egy külföldi céget rávenni, hogy számára piti problémával foglalkozzon, szinte lehetetlen elérni. A személyzettel konzultálva az tűnik a kézenfekvő metodikának, hogy mielőtt a rekeszek eljutnának a locsoló állomáshoz előtte kéne megmérni a föld nedvességét. Van olyan hely, ahol minden rekesz elhalad. Ezen a ponton fel lehetne ébreszteni az elektronikát, beolvasná a négy érzékelő jelét, és kisugározná az adatokat, majd kikapcsolná magát. Addigra a következő rekesz is odaérne az adott ponthoz, és az is ugyanezt ismételné. Így legrosszabb esetben is 3 óra alatt mind a 250 rekesz egyszer sorra kerülne. Kérdés az egyes hardver komponensek meghatározása, a felélesztés módja, az adatok továbbítása. A többi már csak ujjgyakorlat kérdése.

(#21686) Aryes válasza tibi-d (#21685) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az általam említett vezeték nélküli töltés két problémát is megoldana: a tápot és az ébresztést is.

Esetleg az ébresztés történhet reed relével. Egyik se igényel se kontaktust, se pontos pozícionálást.

(#21687) Ton-ton válasza Aryes (#21686) üzenetére


Ton-ton
tag

+1

Így már akku sem kell, és az ébresztés is felesleges. Hisz ahogy áramot kap elindul, amikor tovább megy a rekesz, akkor pedig (energia hiányában) leáll.

http://qtp.hu

(#21688) tibi-d válasza Aryes (#21686) üzenetére


tibi-d
tag

Az én elképzelésem is hasonló elven működne. A rekesz elhaladását detektálná egy opto kapu. Amikor odaér a rekesz, a szállítószalag alá tett indukciós tekercs gerjesztést kapna, ami feszültséget indukálna a rekesz aljára szerelt másik tekercsben. Ez annyi energiát átadna a rekesz elektronikának, hogy az be tudna kapcsolni. Sajnos a rekesz nem áll meg az érzékelési pontnál. Ezért egy pl. 18650 akksit beraknék a dobozba. Amikor a mérés befejeződne, akkor egy soros protokollal modulált 866Mhz-es FM adóval kisugároznám az adatokat. Amikor végzett a proci megszakítaná saját tápját. Ez max 10-15 mp alatt lezajlana, a rekeszek kb. 30 másodpercenként követik egymást. Így az is biztosítható lenne, hogy csak egy rekesz legyen aktív. Ha a működés alatt feltételezek 200mA-t, akkor a 3 hónap alatt kb. 0.4Ah energia fogyna el. Ezt a leggyatrább akksi is elbírná. A mérőelektronika kiválasztása az igényelt pontosság, és büdzsé függvénye lenne. A procinak nem kéne nagyobb, mint egy AVR pro mini. De bármi más elképzelés is focizhat.

[ Szerkesztve ]

(#21689) tibi-d


tibi-d
tag

De a mágnes, reed relé is jó megoldás lehet, és még opto kapu sem kell.

(#21690) Postas99 válasza tibi-d (#21688) üzenetére


Postas99
senior tag

Nem javaslom a rádiós jel használatot. Miért nem saját wifi háló inkább és oda kommunikálnának az eszközök. A rádiós jel esetén nincs olyan mint az IP kapcsolat esetén tehát nem jelzed vissza hogy az adott packet megérkezett. Nincs ACK. Ne ezen bukjon el a mérés.
A rádiós átjelzés jó egy autó riaszótóhoz vagy bármi máshoz, de én pont erre a feladatra mellőzném az ilyen adatküldést.

(#21691) Ton-ton válasza tibi-d (#21688) üzenetére


Ton-ton
tag

Ahogy az árakat néztem, ennyiért bluetooth-os, wifis lapot is kapsz. És akkor a külön rádióadó is kimaradhat (nem csak ár, de helyigény és kód támogatottság is számít)

http://qtp.hu

(#21692) JulianSinulf válasza tibi-d (#21688) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Korábban mást írtál: "Amikor minden használatban lévő rekesz a szobában van, akkor lehet kiadni a mérésre a parancsot."

Akku helyett lehet próbálkozni szuperkapacitással, ha az elképzelésednél maradsz. De szerintem nem fog átmenni elég teljesítmény az indukciós tekercseken, főleg, hogy meg sem áll a rekesz. Legalább is én jóféle indukciós töltés megoldással még nem találkoztam, de már rég kerestem rá.
Ha valaki esetleg ismer ilyet, akkor ne tartsa vissza, mert az viszont engem érdekelne.

FM adó helyett még mindig a BT kapcsolatot részesíteném előnyben. Így, hogy csak egy készülék fog üzemelni, nem lehet gond az átvitellel a sok rekesz miatt.

(#21693) Ton-ton


Ton-ton
tag

Ahogy olvasgatok, szembejött egy írás...
ESP32-S3-ra írja, hogy az érintőpad funkciója a kapacitás figyeléséhez szükséges áramkört tartalmazza, így már csak a szondát kell csatlakoztatni.

http://qtp.hu

(#21694) Aryes válasza tibi-d (#21689) üzenetére


Aryes
nagyúr

És a reed relé rögtön tudja kapcsolni a tápot, külön áramkör nélkül.

Az IR LED megoldást esetleg érdemes átgondolni a RF helyett, mind ár, mind teljesítmény tekintetében, egyedül az érzékenysége lehet akadály az esetleges szennyeződésekre (por, sár).

(#21695) tibi-d válasza Aryes (#21694) üzenetére


tibi-d
tag

Lassan körvonalazódik valami koncepció. Ébresztésre mágnes/reed, vagy fényforrás fotodióda kombó lehet megoldás. A nedvesség mérésre a net felkínál egy SMH-13-M egységet. Ennek van jóárasított verziója is. Szerintetek megfelelhet egy minimál koncepciós változathoz? Az analóg jelek feldolgozásához, és a kommunikációhoz melyik mikrokontrollert célszerű választani?

(#21696) Wolfram válasza tibi-d (#21695) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Ez egyébként hány millió forintos megbízás?

(#21697) tibi-d válasza Wolfram (#21696) üzenetére


tibi-d
tag

Családi érintettség miatt nonprofit a dolog. Csak az alkatrészek költsége kerül pénzbe. Azt meg megpróbálják uniós pályázaton megnyerni.

[ Szerkesztve ]

(#21698) Aryes válasza tibi-d (#21695) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az analóg jelek feldolgozásához, és a kommunikációhoz melyik mikrokontrollert célszerű választani?

Nedvességmérést még sosem csináltam, nem tudom milyen érzékenységű/felbontású ADC kell hozzá, de szerintem bármilyen 8-10 bites ADC jó lehet, és azt gyakorlatilag az Attiny13-tól felfelé bármelyik mikrokontroller teljesíteni tudja. Szóval a kommunikáció fogja inkább eldönteni, hogy mit kéne használni.

(#21699) JulianSinulf


JulianSinulf
senior tag

Sziasztok!

Egyenáramerősség mérőt keresek arduino-hoz.
Lehetőség szerint lakatfogós?/transzformátoros?/tekercses? kiszerelés lenne a jó.
Hasonló, mint ez. Modulban is jó lenne. Ezzel az a gond, hogy csak 5A-t tud.
Nekem olyan kellene, ami legalább 10A-ig mér, de akkor sem megy tönkre az elektronika, ha több folyik keresztül rajta. Esetlegesen a 15-20A-os jobb lenne. A kábel, amit átvezetnék rajta, papíron 9,2A-t bír. És van belőle 6. Szóval, ha az egyik esetlegesen nem megy, akkor a teljesítmény a többin fog eloszlani.
Azért lenne jó ez a fajta, mert nem kell a kábelt megvágnom, elég a csatiból kiszednem az érintkezőt és átvezetnem rajta, majd visszadugnom.
Forrasztásos megoldásból ezt az 50A-s hall szenzoros verziót találtam. De sokkal jobb lenne a tekercses verzió.

Esetleg valaki ismer ilyet?

(#21700) dew28 válasza JulianSinulf (#21699) üzenetére


dew28
aktív tag

[link]

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.