Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21201) Wolfram válasza Ala (#21200) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Előveszel a fiókból egy 5V-s USB adaptert, pl.: https://epad.hu/delight-halozati-adapter-usb-aljzattal-ac-230-dc-feher-55045-1wh-p-8622.html
és rákötöd a HX711-eket. Nem kellene ezt túlbonyolítani. 😑

(#21202) olli


olli
tag

disp.setI2CAddress(OLED_Address<<1);
disp.setFont(DEFAULTFONT);
startwritemS = millis();
delay(50);
endwritemS = millis();
timemS = endwritemS - startwritemS;
disp.setCursor(0, 3);
disp.print(message.charAt(3));
disp.print(message.charAt(4));
disp.print(message.charAt(5));
disp.print(message.charAt(6));
disp.print(message.charAt(7));
disp.print(F(" mS "));
disp.print(timemS);
disp.print(F(" mS"));
Az oleden a 3. sorban elöl felvillan 3-7char= HELLO, tartósan megjeleníti mS 49 mS.
A HELLO miért nem jelenik meg tartósan?

By cool !

(#21203) bagarol válasza Ala (#21200) üzenetére


bagarol
junior tag

Ott valami más probléma van, I<1.5 mA, bírnia kell.

(#21204) Aryes válasza Ala (#21200) üzenetére


Aryes
nagyúr

Így van, tetszőleges 5V adapter jó lesz, ami képes akkora áramot leadni, amennyi szükséges. Az esetleges feszültségeltéréssel nem kell foglalkozni, mert ha magasabb picit a feszültsége, mint az USB +5V-ja, akkor a board-on lévő védődióda meg fogja védeni a portot a visszáramtól.

hgyan leeht őket egyen potenciára hozni

A GND-t minden eszköz esetén össze kell kötni, ez alap. Innentől pedig csak arra kell vigyázni, hogy a portokra ne kerüljön a tápfeszültségtől magasabb jelszint (Mega esetén 5V, esp32 és RPi esetén 3,3V!) Ha mégis utóbbi két board mellett döntenétek, a szintillesztésről gondoskodni kell, ha 5V-os bármit szeretnél hozzá kapcsolni! Nem tudom, hogy a HX711 képes-e működni 3,3V tápról, illetve mekkora a mérendő jel.

[ Szerkesztve ]

(#21205) Ala válasza Aryes (#21199) üzenetére


Ala
tag

Illetve még egy területen elértük a határt, hogy ha a 10Hz helyett 80HZ-cel szeretnénk mintavételezni, akkor már kevás az Ardunio.

(#21206) Ala válasza Aryes (#21204) üzenetére


Ala
tag

úgy emlékszem, hogy 5V-tal megy. De ennek még uténa nézek.

(#21207) ViZion válasza Ala (#21205) üzenetére


ViZion
félisten

Arduinot el kell engedni, Aryes is írta, h ESP32, de egy Pi Zero is jobb szerintem. Mindegy, h mire kell, ha csak egy dallas sensor, akkor ESP01, de arduino... nagyon retro :DDD
Igen, Wemos D1 Mini fan vagyok, sőt nem is fan, hanem már split klíma!

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21208) Postas99 válasza Aryes (#21190) üzenetére


Postas99
senior tag

Mivel volt időm és igazán szépen szerettem volna megoldani ezért "parasztban" lleszinkronizáltam a mennydörgést a villámláshoz.

[Ez lett belőle]

Még el kell tüntetnem a kábeleket. Le kell rögíteni a ledet. Az egész köré kell építeni egy teljes növényzetet is, hogy élethűbb legyen , el kell takarni a dobozt. Végül abba építettem bele.
[Valahogy így]

(#21209) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Szomjas növények :D

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#21210) Aryes válasza Postas99 (#21208) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez nagyon jó lett, de picit kevesebb több lenne! A dörgések közt kellene szünet, értelemszerűen fény nélkül.

(#21211) Aryes válasza Dißnäëß (#21209) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez kva nagy!!!

(#21212) Wolfram válasza Postas99 (#21208) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Csinálj rendes pislogást:
https://www.youtube.com/watch?v=QCZISwDi_Qo&ab_channel=ScienceBuddies

(#21213) Postas99 válasza Aryes (#21210) üzenetére


Postas99
senior tag

Köszönöm. Jól jön minden visszajelzés.
Átdolgozom a sok storboszkóp hatást. :R

Wolfram: Köszi, tudtam hogy valami még kimaradt. Jó ötlet. :R

Esetleg valakinek még ötlet hozzá?

A doboz belsejét nem fotóztam be. 2 nagy tétel van benne, egy 30cm hosszú műanyag cső (porszívó cső) hangerősítésnek, mert a hangot egy sima pc hangszóró biztosítja. Igy nem csak hangosabb egy kicsit öblösebb is a hang. A másik tétel pedig egy 12V-os 5A-es LED tápegység. Tudom felesleges, de ez volt otthon ami megfelelt. Az elején egy halom ledet terveztem a madár alá, de rájöttem hogy 1 darab is elegendő.
Mivel egy műanyag egyben kiöntött de üreges marádrról beszélünk amire rá lett ragasztva egy halom toll, ezért a fejmozgatás és szárnymozgatás kimarad. Pedig az lett volna még élethűbb.

Mindenesetre megvan a következő évi tervezett haloween projekt már.

(#21214) Aryes válasza Postas99 (#21213) üzenetére


Aryes
nagyúr

Most azon agyalok, hogy hogy lopjam el ezt az ötletet azokból a cuccokból, ami itthon van. Kert nincs, viszont ezzel a vihar effekttel a lépcsőházban meg tudnám viccelni a lakókat. :))

(#21215) Postas99 válasza Aryes (#21214) üzenetére


Postas99
senior tag

Kapcs rajz witzing-ben? Bár szerintem neked nem lesz rá szükséged.
Egy belső fotót majd közlök hogy mit alkottam.
A powerled vezérlés pedig most túl van méretezve, jelenleg egy IBT-2 hajtja a ledet, ezt ma fogom lecserélni IRFZ44N -re vagy IRF520-ra, nem kell a modul ilyen cucchoz, csak ez volt itthon.
A bemenetre egy HC-SR501 PIR lesz rá téve, amit jelenleg csak egy nyomógomb helyettesít.
A kódot szívesen megosztom, ha érdekel.

[LED innen mert olcsó volt]

[ Szerkesztve ]

(#21216) Aryes válasza Postas99 (#21215) üzenetére


Aryes
nagyúr

Neem, köszi, szinte minden funkcióra más alkatrészt használnék. :) A hanglejátszást esp32 + pc hangszóróval, a LED meghajtást h-bridge-el tudnám megoldani, LED-nek meg van itthon pár Samsung Tv -ből mentett fehér LED csík. Ezek vannak itthon. 🤷 Csak PIR nincs itthon. :U

[ Szerkesztve ]

(#21217) dew28 válasza Aryes (#21216) üzenetére


dew28
aktív tag

Csak PIR nincs itthon.

szoljal, adok ;)

[ Szerkesztve ]

(#21218) Postas99 válasza Aryes (#21216) üzenetére


Postas99
senior tag

És az hango(ka)t az ESP flash részébe tolnád fel?
Nem sok helyet foglal. Még sosem néztem körbe, hogy az ESP32-höz van-e own filesystem mp3 player.
De elhiszem hogy működik a dolog.

Blink eyes - kész. A villogást majd holnap átírom.

(#21219) Aryes válasza Postas99 (#21218) üzenetére


Aryes
nagyúr

Igen. Van benne (sztereo) DAC és ha jól tudom van vmi library is, amivel MP3-at le tud játszani.

(#21220) Aryes válasza dew28 (#21217) üzenetére


Aryes
nagyúr

Vedd úgy, hogy szóltam. :D

(#21221) Urna


Urna
tag

Sziasztok!

Kis segítséget szeretnék kérni egy projekthez.
[link] Ez alapján szeretném egy laptop billentyűzetét (illetve a touchpadet is, de az kisebb falatnak tűnik) USB-s interface-ként beküldeni egy Pi-be.
A probléma hogy egy kicsit régebbi a cikk és több féle "Teensy" mikrokontrollert írt a megfelelő pcb-kkel kompatibilisen, annak függvényében hogy a billentyűk hány pines kábellel csatalkoznak. A bajom hogy ezek a kontrollerek vagy már nem fogalmazottak, (Teensy LC, 3.2), vagy pedig az aliexpresses copy verziójuk is kicsit borsos áron van (4.0 ~ 14k huf és ++2 ~ 10k huf ) ahhoz, hogy én csak egy dolgora használjam őket.
A kérdésem hogy ezeknek létezik valami olyan alternatívájuk, amik itthon is kaphatóak (ez elég fontos lenne mert akkor hamarabb haladhatok a projekttel), illetve ha nem 1-1 alternatíva, akkor olyasmi aminek elég lába (27 pines a csatlakozás ) van egy ilyen feladathoz de még nem egy "normál" arduino méretű kontroller?
Köszi előre is a segítséget!

S10 + Galaxy Watch 3

(#21222) razorbenke92 válasza Urna (#21221) üzenetére

Szia!

Teljesen replikálni szeretnéd a projektet, vagy hasonlót elérni? Hol helyezkedik el a projekt az árérzékenység/bütykölés arányon?

Csak azért kérdezem, mert ez az egész simán megoldható egy Attiny85-el, 4db 8bites kaszkádolt shift regiszterrel, és egy 8 bites multiplexerrel.

Az Attiny tud billentyűzetet emulálni, csak kevés az IO rajta (5, ill reset kiiktatásával 6)

A shift registereket 2 pinnel meghajtva meg tudod címezni a billentyűzet 23 pinjét, és a 8 bites multiplexer 3 címző bemenetét. A multiplexer a 8 visszatérő ágat 1 kimenetre fésüli be címzés szerint, így 1 pinnel olvashatod a visszatérő eredményt. 1 pint használhatsz resetnek a multiplexeren és a regisztereken.

Sebességét tekintve persze lassabb lesz. Attiny85-ön sima digitalWrite-al 132kHz egy output sebessége, portmanipulációval ~800kHz+

Ahhoz, hogy végigscanneld a billentyűzetet, a 23 kimenetet mind-mind meg kell címezni, és mellé minden alkalommal a 8 multiplexer címet is. Ez 184 teljes címzés ami 26 kimenet címzéséhez ~4800 output művelet. 800kHz mellett ez azt jelenti, hogy másodpercenként 166x tudod lescannelni a teljes billentyűzet állapotát. Azaz 6ms-ig el kell tartson egy lenyomás, és két lenyomás közti szünet, hogy legyen esély észrevenni. A valóságban szeretünk ilyen műveleteknél 3 ütemet fenntartani, hogy kiszűrhetőek legyenek a zavarok.

Itt leteszteltem hogy átlagosan meddig tartom nyomva a laptop billjét gépelés közben. 50ms jött ki, és a legrövidebb amit szándékosan okozni tudtam 34ms volt.

Szóval szerintem bőven jó lehet.

Szerk.: Ja és a scannelés amivel számoltam, az szimpla bruteforce, ennél léteznek okosabb megoldások, amivel minimum le lehet felezni a ciklust.

[ Szerkesztve ]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#21223) Aryes válasza razorbenke92 (#21222) üzenetére


Aryes
nagyúr

Miért attiny85? Én Arduino pro micro-t használtam C64 origi billentyűzet USB-sítéséhez, mert az natívan támogatja az USB HID-t. Igaz csak 16portja van, kell hozzá egy shift regiszter, hogy elég legyen.

(#21224) razorbenke92 válasza Aryes (#21223) üzenetére

Csak lementem a legolcsóbb, legkevesebb IO-s panelig. Természetesen van középen sok lehetőség, a pro-micro pl. egy olyan, amin megéri elgondolkodni. :R

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#21225) Aryes válasza razorbenke92 (#21224) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az Attiny85 csak szoftveresen tud USB kapcsolatot emulálni (Digispark), játszani jó, de nem valami stabil. A pro micro viszont hardveresen tudja és megbízhatóan.

(#21226) Urna válasza razorbenke92 (#21222) üzenetére


Urna
tag

Szia!

Igazából a projekt teljes egésze kicsit nagyobb büdzsével rendelkezik de erre a részre nyugodtan egy 5-7 ezret szánnék maximum (persze ha nem lehet ennyi, hanem 10 ,akkor nem ennyi :D mert meg kell hogy oldjam).
Igazából nem replikálni szeretném, a lényeg hogy a 27 pin-es kimenetből legyen valahogy bemenete a pi-nek. Ahogy túrtam a netet, ez volt egy nagyon szofiszikált és szalonkész megoldás rá. A megvalósítás meg amiatt volt kényelmesebb mert nem hiszem hogy ilyen méretben pcb nélkül meg tudom oldani ( a méret limitációk oka hogy be is kell férjen minden az eredeti laptop házba). Egyáltalán nem vonakodok attól hogy máskép legyen megoldva de pl sose használtam shift regisztereket, míg mondjuk ha csak a kódot kéne át/meg- írni az már kényemesebb lenne, de tök nyitott vagyok hogy megtanuljam ha arra kerül sor.
Viszont az oldal amit küldtél tényleg jól mutatja hogy kb ilyen az én leütéseim ideje is szóval ez így kiindulásnak jó.
A kérdéses hogy ha nem az eredeti megvalósítást használom akkor merre / mit olvasgassak előtte illetve hogy fogok tudni elhelyezni mindent, akár valami proto-boardon akár máshogy?

S10 + Galaxy Watch 3

(#21227) Aryes válasza Urna (#21226) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha tényleg ennyire árérzékeny a dolog, akkor tényleg próbáld meg, amit a kolléga javasolt: Attiny85 + például 2db MCP23017 port expander (darabja 16 portot ad neked), csak az Attiny85 i2c képessége nem túl megbízható.
Esetleg lehetne a 2db MCP23017-t közvetlenül a Raspberry-re kötni Arduino nélkül, és egy custom driverrel (pl python) kezelni a keyboard-ot. Erre nem tudom van-e kész megoldás, de szerintem megvalósítható (C64 joystick portot például lehet közvetlenül rpi gpio-ról kezelni, van hozzá driver).

(#21228) Ton-ton válasza Urna (#21221) üzenetére


Ton-ton
tag

Esetleg rpi pico. Bár csak úgy lesz 27 io vonal, ha a Led-et is felhasználod, de így egyetlen áramkörrel "megúszod".
Ez csupán ötlet, ami nem is biztos, hogy jó. Remélem valaki megerősít/javít...

http://qtp.hu

(#21229) Aryes válasza Ton-ton (#21228) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az se túl olcsó :)

(#21230) Postas99 válasza Urna (#21221) üzenetére


Postas99
senior tag

STM32? estleg, oda elegendő a BluePill - abból van klón is és tud HID eszközként működni akár egér akár billentyűzetként.
Igaz a kódot STMCUBE-ban láttam.

Ha valami nem klón cucc kellene akkor innen:
[GroundStudio]
[Let me Explain]

Természetesen játszik a TME és a többi bolt is, ki mit tart jobbnak.

(#21231) Aryes válasza Postas99 (#21230) üzenetére


Aryes
nagyúr

Van azon annyi gpio?

(#21232) bagarol válasza Urna (#21226) üzenetére


bagarol
junior tag

ESP32S2 mini, 27 gpio. ~1000 huf.

(#21233) Postas99 válasza Aryes (#21231) üzenetére


Postas99
senior tag

[Igen]

Van itthon BluePill is BlackPill is.
[Ha sebesség kell] 100MHz

(#21234) Aryes válasza Postas99 (#21233) üzenetére


Aryes
nagyúr

Jó tudni :R

(#21235) ekkold válasza Postas99 (#21233) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A BlackPill-t lehet arduino-val programozni? Mit kell telepíteni ill. milyen alaplapot kell hozzá beállítani?
A BluePill-eket annak idején kipróbáltam meddig lehet felhúzni. A kínai hamis procik 104MHz-en még működtek. Eredeti procival 128Mhz-en simán ment a BluePill, utána próbaképpen kicseréltem a (8MHz-es) kvarcot. 10MHz-es, és 11,1MHz kvarccal próbáltam. Alaphelyzetben 9-es szorzóval megy, és a szorzót növelve 150MHz- környékén volt a max. ahol még működött. Vagyis, ha egy hangyányival mégtöbb sebesség kell 80...88MHz-re, esetleg 104 MHz-re még mondhatni biztonsággal fel lehet húzni (kvarc cserével, vagy a szorzó átállításával). Bár érzése nekem az STM proci 72MHz-en is jóval gyorsabbnak tűnik, mint pl. az ESP8266 80MHz-es procija.

(#21236) ekkold


ekkold
Topikgazda

Még egy érdekesség STM32 ügyben: Sok olyan BluePill van a piacon amibe, hamis vagy éppen selejtes proci kerül. A hibák közül az egyik leggyakoribb, hogy az USB-hez tartozó portlábak nem működnek rajta (és ezért az USB sem működik). Ennek tesztelésére összedobtam egy próbapanelt amelyen minden I/O láb kapott egy-egy ledet, és egy egyszerű futófény programmal pillanatok alatt letesztelhetők a lábak. Azért is kellett ez, mert készítettem saját BuePill paneleket (WhitePill néven) és ezzel teszteltem, hogy jól sikerült-e a proci beforrasztása.
[link - video - USB-OK]
[link - video - USB-ERR]
[link - WhitePill - Saját-2021.07.23]

(#21237) Postas99


Postas99
senior tag

ekkold: Ez NAGYON jó amit kitaláltál.

[BlackPill]
BoardsManagerhez.

[How to]

[ Szerkesztve ]

(#21238) Postas99 válasza ekkold (#21236) üzenetére


Postas99
senior tag

Amúgy az itthoni STM cuccokat mind a WE ACT Studio official aliexpress oldalról szereztem be.
[We Act Studio]

[GitHub support]

A szállítás viszonlag gyors, az extra hogy innen olcsóbb és átdolgozott panelről beszélünk, nincs fake cucc a panelen, van viszont ha kéred extra SPI busszal rendelkező Flash a hátoldalon, megnövelt tápellátás, jóminőségű mask és forrasztás. Igényes kivitel. Tényleg.

(#21239) Aryes válasza ekkold (#21236) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem lehet, hogy valójában nem a portlábakkal van gond a "fake" lapokon, hanem magának az USB-nek van valamilyen forrasztási vagy egyéb hibája, ami zárlatot okoz pont annál a két lábnál? Ha rendszeresen előforduló/ismétlődő hiba, szerintem elég kicsi a valószínűsége, hogy mindig pont az a két láb hibás. 🤔

(#21240) Postas99 válasza Aryes (#21239) üzenetére


Postas99
senior tag

Sajnos tényleg a fake chip a gond. Olyannyira, hogy az ST régóta tud róla.
[BluePill]

[Hackaday]

Sajna ez nem csak az ST esetén létező dolog.
Nem akarok ujjal mutogatni de a CKS fél CS32F103 kompatibilis STM32F103. és ezt ők fejlesztették. (Sejtem hogy hogyan)
[link]

[ Szerkesztve ]

(#21241) ekkold válasza Aryes (#21239) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Eléggé körbejártam a témát, egyértelműen proci hiba. Volt amelyik lapon próbaképpen lecseréltük a procit, természetesen jó is lett. Amúgy az USB hibás proci is használható - szinte minden olyan projekthez amihez nem kell az USB. Ja, és hőmérő sincs ezekben a procikban (az eredetiben van - és kiolvasható).

Még egy érdekesség: A saját WhitePill lapokra STM32F101 proci került (mert olcsón tudtam venni egy pár darabot). Ez elvileg USB nélküli, 36MHz-es proci. Gyakorlatilag viszont mindegyiken működik az USB, és akár 150MHz-en is mennek. Feltételezhetően a gyártó így feliratozta, mert éppen 101-es procira volt igény... vagy csak nem ment át valamilyen teszten - de nem tudom min, mert a kinai 103-as prociknál ezek sokkal jobbak.

(#21242) ekkold válasza Postas99 (#21238) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Köszi, veszek pár darabot játszani... meglátjuk mire jutok vele. :)

(#21243) Aryes válasza ekkold (#21242) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én is vettem, ennyiért ajándék, főleg, ha eredeti 🤔

[ Szerkesztve ]

(#21244) Postas99 válasza Aryes (#21243) üzenetére


Postas99
senior tag

Egészségedre. Meg leszel vele elégedve.
Eredeti még az AT32 és a GD32 model is. Csak azok nem STM32 procik bár olcsóbbak és elvileg működési freki az eredeti kétszerese és a memória is.

Én inkább maradtam az edereti ötletnél, de vettem már innen logikai analizátort is.

[ Szerkesztve ]

(#21245) Postas99


Postas99
senior tag

Elkészült a Holló!

[Holló]
A doboz teljesen fel van "öltöztetve"
[A belseje]
Belülről meg olyan mint a chokito. Itt még a Powerled vezérlést egy IBT-2 H-Bridge csinálja. Van még benne egy DC-DC buck konverter, mert a 12V-os táppal elmenne a nano de nincs kedvem nézegetni hogy mikor lesz túl forró.

[Működés közben]

5 különböző mennydörgés randomizálva, ehhez jön 3 különböző károgás szintén randomizálva. Ugye ismétlődések előfordulhatnak.

[ Szerkesztve ]

(#21246) Gergosz2 válasza ekkold (#21241) üzenetére


Gergosz2
veterán

nem hangzik túl okos dolognak 36MHz-es névleges SYSCLK-t 150MHz-ig felvinni. Oké, hogy egy ideig stabil, de nem hinném, hogy hosszabb távon is az maradna. Nem is beszélve az előre nem látott bugok sokaságával.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#21247) Aryes válasza Postas99 (#21245) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szuper lett, gratulálok! :C

(#21248) Urna


Urna
tag

Köszönöm mindenkinek!
Ahogy nézegettem, a három "egyboardos" javaslatot, (pi pico, black/blue pill, ESP32S2 mini) végül az ESP mini lett végül (igazából helyből kettő, a másiknak is van tervben már projekt, de sorba haladok).
Most a következő hogy a nyák készíttetést, illetve a szallagkábel csatlakozót vadászom. Valószínüleg ha már a programozás részénél leszek, írok újra ezzel kapcsolatban. :R

S10 + Galaxy Watch 3

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.