Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Az Arduino egy elektronikai fejlesztőplatform, amely egy PC-n futó fejlesztő szoftverből (Arduino IDE), és egy Arduino boardból áll. A PC-n megírt programot rátölthetjük egy Arduino board-ra amely igy egy önállóan működő hardver lesz. Az arduino board-ok különféle mikrovezérlőkre épülhetnek, és a hadrverek felépítése is publikus. Tehát egy Arduino Board-ot nem csak megvenni lehet, hanem akár meg is lehet építeni. Az Arduino IDE fejlesztőkörnyezetet Java nyelven írták, így többféle platformon futtatható. Sokféle példaprogramot is tartalmaz, amellyel kipróbálhatók egy-egy board képességei. A fejlesztő környezet használata egyszerű, úgy készült, hogy akár gyerekek is meg tudjanak tanulni programozni a használatával. Az Arduino népszerűsége a megjelenése után rohamosan emelkedett, egyre többféle eszközhöz készültek meghajtóprogramok (különféle kijelzőkhöz, léptetőmotorokhoz, mindenféle szenzorokhoz, érzékelőkhöz, analóg-digitális átalakítókhoz, érintőképernyőkhöz, szervókhoz, stb...), ami mintegy öngerjesztő folyamatként, szinte láncreakció szerűen növelte még tovább a használhatóságát és a népszerűségét. Ennek folytatásaként, az eredeti Arduino boardok mellett megjelentek újabb különféle képességű, és különféle más MCU-ra épülő panelek, és különféle olcsó klónok is, amelyekhez az Arduino IDE támogatás telepíthető. Igy a fejlesztő környezet ma már rengeteg különféle MCU-t (mikrovezérlőt) támogat, könnyen és gyorsan készíthetők vele programok a támogatott boardokra.
Néhány népszerű Arduino-val programozható board:
- Arduino nano, és hasonló ATMEGA processzorra épülő alaplapok
- NodeMCU és hasonló ESP8266 WiFi modullal szerelt alaplapok
- ESP32 MCU-ra épülő alaplapok
- STM32F103 (BluePill) és egyéb ST mikrovezérlőre épülő alaplapok.

A fejlesztő környezet ingyenesen letölthető a gyártó weboldaláról, Windows, Linux, és Mac OS X rendszerekre. [link]

Ha nem csak gyári Arduino alaplapokat akarunk használni, hanem más MCU-kat is, akkor a fejlesztő környezet File menü/beállítások menüben, a További alaplapkezelő URL-ek utáni mezőben be kell állítani az alaplap kezelőket, többféle alaplap esetén vesszővel elválasztva, tehát pl:
ESP8266 támogatás:
http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
STM32 támogatás:
http://dan.drown.org/stm32duino/package_STM32duino_index.json
A tévedés, elgépelés, stb... jogát fenntartom! :)

Hasznos hozzászólások a témában:
- Arduino alaplap, mint arduino ISP programozó, pl. boot loader javításához: [link]
- Arduino nano klón boot loader javítása: [link]

Az internet rádió építéssel kapcsolatos kérdések számára nyitottam egy külön témát [link] Az ezzel kapcsolatos kérdéseket lehetőleg a belinkelt témában tárgyaljuk meg, mert az internet rádió nem kifejezetten arduino-s téma.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.