Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21401) #99235328 válasza ViZion (#21400) üzenetére


#99235328
törölt tag

STM32-höz használom, de azon kívül, hogy a kódban az értékből kivonok valamennyit, nem tudom hogyan másképpen tudnám korrigálni.
Mondjuk lehet erre is kellene valami menüt szerkesztenem majd, hogy ne fixen a kódban legyen a korrekció, ha másképp nem lehet.

(#21402) ViZion válasza #99235328 (#21401) üzenetére


ViZion
félisten

Nem a HW-ra gondoltam, hanem az SW-re, ahova az adatot küldi. Ott tudsz biztosan korrigálni. De ha egyedi FW, akkor passz, ezeket a modulokat "hardveresen" nem lehet házilag kalibrálni szerintem.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21403) #99235328 válasza ViZion (#21402) üzenetére


#99235328
törölt tag

Ja, értem.
Hát én írok saját fw-t csak úgy hobbiból, de arduino lib-et használok a hardverhez.
Akkor az lesz szerintem, hogy megmérem ezeket szobahőmérsékleten, valami hidegebb környezetben és megnézem állandó fokot "csalnak"-e. Ha igen, akkor egyszerűen kivonom majd az értékből.
Ha nem egyenletes, akkor a mért értékhez arányosan fogok levonni belőle. Jobb ötletem nincs sajnos.

(#21404) ViZion válasza #99235328 (#21403) üzenetére


ViZion
félisten

Tapasztalatom szerint AHT20/21 az a 18-25 tartományban ugyan annyit téved (nálam 1 °C alatt volt), bent használom, ezért nem is szórakoztam %-al.
Sőt... magasan volt, így -2.9°C lett a vége. A 2m-feletti hőfok nem érdekel, ha az asztalnál ülve kevesebb van. De elhelyezéstől is függ (nálam ott pont megreked a meleg és a kis Wemos és a LED FET is fűti), meg hogy mi a célja a mérésnek.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21405) Aryes válasza ViZion (#21404) üzenetére


Aryes
nagyúr

magasan volt, így -2.9°C lett a vége

Fújhatod, ha az asztalnál meg mondjuk a huzat miatt 5 fokkal lesz hidegebb :))

(#21406) ViZion válasza Aryes (#21405) üzenetére


ViZion
félisten

Nem, van egy kalibrált mérőhöz a cégnél "hitelesített" mérőm, azzal mértem az asztalnál és ahhoz állítottam. Így kb. jó is. De a hőfok csak egy dolog (sokan túl sokat aggódnak ezen az okosotthon topikban is), a hőérzet az más.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21407) Postas99


Postas99
senior tag

Sziasztok!

A múltkor beszéltük az WeACT féle board-okról. Rendeltem egy újabb játékszert
CH55X.
Ha hozzátok is megérkezett amit rendeltetek, mi a véleményetek róla?

(#21408) ViZion válasza Postas99 (#21407) üzenetére


ViZion
félisten

Linkeket rakhatnál, mert öreg vagyok má'hogy mindenre IS emlékezzem :B
Mik ezek a bizbaCCok? CH55X mintha USB vezérlő lenne, de gondolom nem azt rendeltél :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21409) JozsBiker


JozsBiker
aktív tag

Sziasztok !

Még mindig egy SIM900 modullal küzdök, de már szerencsére a beépítésénél tartok. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy hogyan lehet szerintetek rendesen rögzíteni ? Furatok nincsenek a sarkain, ráadásul csatlakozó tüskékkel sem lehet mondjuk egy próbapanelre forrasztani, mert a NYÁK túloldalán van a SIM kártya foglalat amihez alkalomadtán hozzá kell tudni férni. Ugyanemiatt a ragasztás sem járható :U

(#21410) Postas99 válasza ViZion (#21408) üzenetére


Postas99
senior tag

[CH55x]
8 bit 24Mhz

Amire vettem arra tökéletes lesz.
Mobiltelefonból kiszedtem a kihangosító hangszórót és a vibra motort, egy 2N2222-t fog még vezérelni és 2 ledet meg egy dfplay minit..

(#21411) Postas99 válasza JozsBiker (#21409) üzenetére


Postas99
senior tag

Ez egyszerű mint a faék.
Több megoldás is leheséges

1, Kétoldalú puha ragasztó csík. Az tart de ha kell eltávolítható
2, Mi lenne ha [------] a nyákot betolnád egy sínbe? illusztrálni próbáltam
3, Van forrasztható furat rajta, adja magát hogy hosszabb beforrasztott tüskékkel egy bedugaszolós megoldásba bele tudnád tenni.

A többin még gondolkodom

(#21412) Postas99 válasza Postas99 (#21410) üzenetére


Postas99
senior tag

USB-C - n keresztül programozható - SorosPorton látszik.
2 nyomógomb van rajta
1 - Reset 2-Boot mode
Ha nyomvatartod a BOOT nyomógombot akkor lehet rá arduino kódot tölteni (Ezt csak egyszer kell megcsinálni) ezután simán megy a szokásos upload.
Ha valami oknál fogva elqrod akkor usb kihúz boot nyomvatart, bedug majd lehet feltolni a kódot rá.
Éss valaki már itthon is kipróbálta
[Informatív, élvezetes, és magyar]

(#21413) ViZion válasza Postas99 (#21410) üzenetére


ViZion
félisten

:R ESPEasy vagy ESPHome gondolom nem futkosna rajta... Ehhez ha lehetne pár szenzort kapcsolni és HA-ba integrálni, akkor komoly és ócó kis DIY cucc lenne.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21414) Aryes válasza JozsBiker (#21409) üzenetére


Aryes
nagyúr

Műanyag gyorskötözővel kösd hozzá valamihez. Kettővel. :))

(#21415) Postas99 válasza ViZion (#21413) üzenetére


Postas99
senior tag

van cserébe 6 touch-ra használható bemenete amire nem kell gombot kötni mert kapacitív a bemenet. Igaz a limitációt inkább mx 50cm kábelhossz lehet lábanként.
Ezen felül limites a terhelhetőség lábanként 12mA ami.. tesók között is karcsú. OK hogy egy gombelemről is elműködik cserébe sokáig.
DE tényleg a legjobb a méret eddig a boardok között ez a nyerő bár láttam már több félét is. Epöfög 3V de akár 5V-ról is.

(#21416) Aryes válasza Postas99 (#21415) üzenetére


Aryes
nagyúr

De akkor már tényleg inkább Attiny85, igaz kevesebb láb meg nincs touch, de gombelemről az is elmegy és van hozzá millió kód/library.
Ez jó kis cucc, de fakíroknak való. :))
(Touch támogatás van az ESP32-ben is, ha esetleg valakinek pont amiatt kellene)

(#21417) ViZion válasza Aryes (#21416) üzenetére


ViZion
félisten

Ami kellene: nyitás érzékelő (ajtó, ablak) + hő és pára szenzor + wifit/bt + MQTT (vagy más, ami HA integrálható) és elemmel sokáig működjön. Még mindig a Wemos tűnik a legalkalmasabbnak, de ez a kis bigyó is fain. :K

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21418) Aryes válasza ViZion (#21417) üzenetére


Aryes
nagyúr

... meg vigye le a kutyát sétálni, főzzön vacsorát, meg csinálja meg a gyerek házifeladatát is :DDD

Engem jobban vonzanak az egyszerű eszközök, szeretem, ha mélységében is értem, amit programozni próbálok. Azt hiszem a legjobb példa erre az az Attiny12 uC, amit Attiny85 helyett küldött egy kínai kereskedő, rögtön 10 darabot. Nincs benne RAM, ezért nem lehet C-ben programozni, emiatt megtanultam AVR Assembly-ben programozni, hogy ne kelljen kidobni. :)) Ehhez alaposan el kellett olvasnom a doksiját is. Annál jobban egyik uC-t se ismerem. :DD

(#21419) ViZion válasza Aryes (#21418) üzenetére


ViZion
félisten

A fenti feladatok (a Te kiegészítésed nélkül :B ) így egyben egy Wemosnak meg se kottyannak. Csak azt elemmel táplálni... ehh. Van deep sleep, de még ESPEasy-nél is írják, h néha nem jön vissza onnan...
szeretem, ha mélységében is értem, amit programozni próbálok
Ez dicséretes, főleg ha csak hobbi. :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21420) Aryes válasza ViZion (#21419) üzenetére


Aryes
nagyúr

Csak azt elemmel táplálni... ehh.
Igen, erre írtam a kiegészítéseket. :K ;]
Amúgy nem lehetetlen, néhány kolléga igen jó eredményeket ért el esp8266 akkus táplálásában, de ahhoz Wemos helyett pucér esp8266-ot használtak, kiiktatandó a Wemos lapon lévő néhány energiapocsékoló perifériát (ledek, usb-uart chip).

Van deep sleep, de még ESPEasy-nél is írják, h néha nem jön vissza onnan...
Ne használj akkor ESPEasy-t. ;)

Ez dicséretes, főleg ha csak hobbi.

:R A fiam ennek pont ellentéte: elkezdett ő is programozni magának, de őt nem érdeklik az alapok, rögtön unreal engine-ben 3D lövöldözős játékot akart írni - és sikerült neki :W :DDD

[ Szerkesztve ]

(#21421) ViZion válasza Aryes (#21420) üzenetére


ViZion
félisten

ehh... gyerekek... az enyémek inkább felhasználók, ettől idegbeteg vagyok, h nem érdekli őket, h "mi hajcsa". A nagyot a biológia/kémia érdekli, már segíteni sem tudok neki pár éve... a kisebb nemrég kicsit tanult forrasztani (pár órát szórakoztunk, alapok mennek szépen a próbanyákon), "megfertőzöm" elektronikával... vettem egy játékot, Ő rakja majd össze holnap.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21422) Aryes válasza ViZion (#21421) üzenetére


Aryes
nagyúr

A nagyot a biológia/kémia érdekli
Az jó! :C

vettem egy játékot, Ő rakja majd össze holnap.
Annak mi értelme, hogy a gemkapocs mindkét vége be van forrasztva? 🤔 Így nem lehet győzni :D

(#21423) Janos250 válasza ViZion (#21421) üzenetére


Janos250
őstag

Erre szoktam mondani, hogy itt a karácsony, olyan dolgot vegyetek a gyereknek, amit élvez, de tanul is.
Egy régebbi használt kék lézergravírozó, amivel felírhatja karácsonyra egy fakanálra, hogy a legjobb anya, vagy Katinak, hogy a legszebb lány. Pár éve olcsón adták a régebbi típusú, használt 3D nyomtatókat is, de ezek már "elfogytak". Sajnos ezek nem éppen olcsók, pár tízezres kategóriában vannak. Egy mikrokontrolleres dolog is jó lehet, ha a suliban telefonon meg tudja nézni, hány fok van otthon a szobájában. Ilyesmi Kínából olcsón bejön.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21424) JozsBiker válasza Postas99 (#21411) üzenetére


JozsBiker
aktív tag

A 3. tetszik :-), köszi !

(#21425) Postas99 válasza ViZion (#21413) üzenetére


Postas99
senior tag

[Vettem ilyet is]

Pusztán azért veszek mindig 1-2 darabot hogy kipróbáljam, aztán megy a fiók aljára és valamikor eszembe jut, hogy ó hát van itthon ilyen erre a célra.

Aryes: Az Attiny85 tökéletes lenne arra a célra amire kitaláltam, a kísértés volt nagy úr hogy megnézzek valami újat. Ezen felül pedig az ÁR volt a döntő tényező.
Meg hogy nagyon kis helyen elférjen.
DE igazat adok abban hogy felesleges ilyennel szórakozni ha a fejlesztést megnehezíti.

(#21427) Janos250


Janos250
őstag

Ez is Arduino:
https://www.youtube.com/watch?v=lqizRKBuqjs

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21428) its_grandpa válasza ViZion (#21419) üzenetére


its_grandpa
tag

Ágyúval verébre ? :)

Arduino Pro mini, elmegy egy 18650-es akkuval 4 hónapot.
https://www.the-diy-life.com/how-long-can-an-arduino-run-on-batteries-i-tested-6-of-the-most-common-boards/
Ha meg moddolod akkor éveket (bár a 2900 napban kicsit kételkedem).
https://www.the-diy-life.com/making-an-ultra-low-power-arduino-pro/

Hőmérséklet+pára projekt.
https://github.com/alexarch21/th433-sensor

OK értem én, nem wifi,nem bt de a 433Mhz könnyen integrálható.

Oppps, ez lemaradt:
https://community.home-assistant.io/t/diy-low-power-433mhz-th-sensor-with-5-year-battery-life/499475

[ Szerkesztve ]

(#21429) ViZion válasza its_grandpa (#21428) üzenetére


ViZion
félisten

Hmmm... annyiba kerül, mint a Wemos és a 433 MHz-hez nincs gateway-om.
Amúgy aranyos, gondolom átsiklottam felette, mert Arduino (drága) és mert nincs wifi.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21430) Aryes válasza ViZion (#21429) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezt a linket régebben mentettem el és úgy tűnik megszűnt az oldal, de wayback-ben még megvan:
[link]

(#21431) Wolfram válasza its_grandpa (#21428) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Álljunk meg egy pillanatra, nézd a kódot (alexarch21): 5.6 percenként küld adatot.
Egy normál rádiós mérő meg 10 másodpercenként.
Ez alapján a csoda project amit linkeltél 55 napig bírná. 😑💢😡

(#21432) Aryes válasza Wolfram (#21431) üzenetére


Aryes
nagyúr

Milyen rádiós mérő küld 10mp-enként adatot?

(#21433) ViZion


ViZion
félisten

Kicsi érdekesség: ESPEasy 3 db I2C eszközt párhuzamba kezeli szépen, bódottá.
Még érdekesebb, h a 3 elvileg csúcs (DIY kategóriában) szenzor (DS18B20 és 2 db AHT21) mást mér. Legalább az AHT21-ek kb. egyformák.
Dallas 12 biten magasabbat mér, hibásan, mert nincs itt 26°C... 10 biten pontosabb.
30 sec mérések mindnek, az eredmény:
Viszem holnap és a cégnél a kalibrált hő és párához igazítom őket. Természetesen nem kell a 2 tizedes pontosság, páránál le is vettem már (+-5% eltérés is megfelel).

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21434) its_grandpa válasza ViZion (#21429) üzenetére


its_grandpa
tag

>> annyiba kerül, mint a Wemos .
Én úgy látom 500 huf-al olcsóbb. Döntés kérdése, esp tápra sokat lehet költeni.

>>a 433 MHz-hez nincs gateway-om.
Ezt csak úgy itt hagyom [link]

(#21435) its_grandpa válasza Wolfram (#21431) üzenetére


its_grandpa
tag

Megfogadtam, hogy a második kávém előtt nem írok kódot :U
Amúgy meg 2 globális változó, old_t és old_h ami értéket kap a setupban.
if (old_t != t or old_h != h ) { send_data () ; weather_olddata_change() ;}

Vagy valami ilyesmi :) és akkor változáskor küld adatot.

(#21437) Postas99 válasza ViZion (#21433) üzenetére


Postas99
senior tag

őőőőő.ööööö . Csak hadd kérdezzem meg hogy a Dalllas cucc nem véleltlen counterfeit?

[Megbízható forrásból csak a TO92-es tokozással?] , vagy Yieeee Fang occó bótjából kábellel együtt szerelt kituggya kiszerelte, honnan való termékről beszélünk az aliexpress egyik bugyrából?

Sajnos szerintem előfordulhat hogy ezek is hamisak nem csak a mikroprocik, és akkor viszont nem hiszem hogy fog valaha is pontos értéket mérni.

(#21438) ViZion válasza Postas99 (#21437) üzenetére


ViZion
félisten

Hazai boltból, komplett modul, a szenzoron DALLAS és még pár felirat. Ez a pontosabb:
DS vs. kalibrált: 21,0/20,7; 21,5/20,9; 23/22,4
Az AHT21-esekben majdnem 2 °C van.
A páramérésük viszont pontos. Meg is lepődtem, rosszabbra számítottam.
Ami kicsit bonyolította a dolgot, hogy a kalibrált ritkábban mér, illetve szerintem több mérést átlagol.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21439) Aryes válasza ViZion (#21438) üzenetére


Aryes
nagyúr

DS vs. kalibrált: 21,0/20,7; 21,5/20,9; 23/22,4

Na erre próbálj meg kompenzációs algoritmust kitalálni... :W

(#21440) vegyszer


vegyszer
addikt

Szervusztok!

Az a kérdésem, hogy a LoRaWAN lelkivilágát valaki ismeri jobban? Az a kérdésem, hogy ehhez is kell valami szolgáltatói regisztráció? Mint egy SIM kártya esetén? Vagy mi alapján talál az én végpontom jelet, amivel kiküldi az adatokat? Pl egy Wi-Fi, és más fix nettel nem rendelkező nyaraló logolásához kellene a kapcsolatot kiépíteni...

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#21441) ViZion válasza Aryes (#21439) üzenetére


ViZion
félisten

A mérés metódusa is eltér, sztem az AHT-nál én is csak 5-10 mérés átlagát küldöm el. A DS18B20 az kültérre megy, kap -0,5 korrekciót. Ennek csak az átmeneti időben lesz szerepe, mittomén 15°C külső felett ne kapcsoljon fűtést, ha nem vagyunk otthon.

#21434 its_grandpa: sok ócó 433 MHz cucc van, lehet majd ráveszem magam egyszer. Van fejben egy project, amihez jó lehet: a háztól 100-120 m-re egy pl. napelemes lámpát bekapcsolni... halvány wifi vétel van még ott, de figyelni a wifit túl sok energia.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21442) Aryes válasza vegyszer (#21440) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én ennyit tudok a témáról. Talán innen el tudsz indulni.

(#21443) its_grandpa válasza vegyszer (#21440) üzenetére


its_grandpa
tag

Ez egy örökzöld,havonta előjön.
A válaszok röviden : igen,igen.
De te nem akarsz erre ennyit költeni (Aryes linkje #21442), itt az ára [link]
Jelenleg nincs MO-n elérhető free LoRaWan az álompolgároknak.
Olvasnivalók: [link] , [link] és a gyakorlat [link]
A járható megoldás egy kb. 6.000.- huf-os GSM modul+sok munka (és persze egy SIM valakitől).

(#21444) ViZion válasza its_grandpa (#21443) üzenetére


ViZion
félisten

csak érdeklődöm, nem ismerem a LoRa cuccokat, de két eszköz nem tud egymással kommunikálni, a "nagy" hálón kívül? :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21445) Aryes válasza its_grandpa (#21443) üzenetére


Aryes
nagyúr

De te nem akarsz erre ennyit költeni (Aryes linkje #21442

Na, na, na. Ne keverd a szezont a fazonnal, én nem azt mondtam, hogy vegyen bázisállomást (ami mellesleg crypto-t termel a tulajnak). Hanem azt, hogy használja.

Lefedettség

(#21446) Wolfram válasza ViZion (#21444) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Naná hogy tud. Múltkor is írtam, de ez senkit nem zavar. Mindig jön az X cég üzemeltet saját hálózatot és az milyen drága szöveg.. 😭

(#21447) Aryes válasza ViZion (#21444) üzenetére


Aryes
nagyúr

Miért ne tudna? De az alap kérdés arról szólt, hogy wifi/GSM szerű hálózatra történő csatlakozásra mi a megoldás, egy nyaraló távfelügyelet céljából. Ha történetesen a nyaraló 10km-re van, nyílt terepen, akár hálózat nélkül is megoldható a dolog, de ha mondjuk Balatoni nyaralót szeretnénk Budapestről felügyelni, akkor 10km-enként telepíteni kell átjátszó állomásokat a kettő közé. :))

(#21448) ViZion válasza Wolfram (#21446) üzenetére


ViZion
félisten

:R

Aryes: jah, nem szorosan a kérdéshez kapcsolódott, csak tényleg mindig a fizetős rész jön elő és ez maradt meg :B Nyilván nyaralónál -ha nem a szomszéd utcában van- kell a tágabb értelemben vett hálózat is.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21449) Aryes válasza ViZion (#21448) üzenetére


Aryes
nagyúr

tényleg mindig a fizetős rész jön elő és ez maradt meg

Persze, hogy az jön elő, mert ez mégiscsak elsősorban az ilyen célú felhasználásra készült. Nem is tudok más hasonló vezeték nélküli hálózati megoldást a GSM/umts/wifi hálózatokon kívül (ettől persze még lehet, pl Esp-now, Zigbee), viszont két közeli pont közti kommunikációra elég drágák ezek az eszközök, arra van olcsóbb megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#21450) its_grandpa


its_grandpa
tag

Nem megyek bele többet a LoraWAN-ba.
Igen 2 eszköz tud önmagával beszélgetni, idézek:
>> A LoRa protokoll szépsége a hatótávolsága. A LoRa eszközök gyakorlati hatótávolsága általában valahol 10 km környékén van feltüntetve, az elérhető hatótáv pedig valahol 15 és 20 km között van. Számos tényező azonban növelheti vagy csökkentheti ezt a távolságot.
Forrás: https://www.sparkfun.com/news/3919

Csak annyi a feladat, hogy a balatoni nyaralód és BP között telepíts kb. 12 ilyet (Aryes is megírta, amit csak most vettem észre).
Lehet Heliumozni is csak milyen lesz ennek a kommunikációnak a biztonsága ?
Nézzétek meg a Helium map-et [link] .

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.