Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22151) ratkaics válasza its_grandpa (#22150) üzenetére


ratkaics
senior tag

Ez nagyon igaz!

Nagyon szépen köszönöm! :R
Mindenki másnak is köszi! :R
Még lehet hogy jövök kérdezni, ha élesedik a helyzet. :C

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#22152) JulianSinulf


JulianSinulf
senior tag

Sziasztok!

Némi segítségre lenne szükségem.
A DS3231 library-val akartam megismerkedni és kezdésnek gondoltam, hogy az időt kellene beállítani az eszközön, ezért a DS3231_set vázlatot akartam egy nano-ra feltölteni.
A feltöltés meghiúsult és egy ilyen hibaüzenet fogadott:
Der Sketch verwendet 5610 Bytes (18%) des Programmspeicherplatzes. Das Maximum sind 30720 Bytes.
Globale Variablen verwenden 413 Bytes (20%) des dynamischen Speichers, 1635 Bytes für lokale Variablen verbleiben. Das Maximum sind 2048 Bytes.
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x0a
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x49
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x32
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x43
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x20
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x53
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x63
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x61
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x6e
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x6e
Fehlgeschlagenes Hochladen: Hochladefehler: exit status 1

Ezt követően mást sem enged feltölteni rá, ezt a hibaüzenetet dobja.
Az IDE verziója: 2.3.2

Lehet vele valamit kezdeni?

(#22153) Aryes válasza JulianSinulf (#22152) üzenetére


Aryes
nagyúr

(#22154) JulianSinulf válasza Aryes (#22153) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Ezzel csak az a gond, hogy az i2c szkennelő kód felment rá és működött. Ezt követően akartam feltölteni rá az új kódot, de az már ezt a hibát dobta.
A szkennelő kódot sem tudom már feltölteni rá, akkor is ezt a hibát dobja.
Amúgy a szkennelős kód még mindig fut és kommunikál a számítógéppel, szóval a nano működik. Csak a feltöltés nem.

(#22155) Aryes válasza JulianSinulf (#22154) üzenetére


Aryes
nagyúr

A COM port ki van választva? Semmi sincs a TX/RX lábakra kötve?

Próbáld meg még azt, hogy mikor elindítottad a fordítást/feltöltést, kézzel nyomkodod a reset gombot.

Lehet, hogy valami felülírta/törölte a bootloadert, kéne egy ISP vagy egy másik UNO.

(#22156) JulianSinulf válasza Aryes (#22155) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Persze, minden jó.
Az i2c szkennelő kódot gond nélkül feltöltötte először. És erre a kódra már töltöttem fel korábban mást is, szóval nem ez a kód intézi el, illetve nem is a feltöltés.
Akkor csak a példa kódban lehet valami gubanc, ami kinyírja nekem az arduino-t.

Majd holnap megpróbálom ezt a reset gombos ötletet.

(#22157) JulianSinulf válasza JulianSinulf (#22156) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Sajnos a reset gombos dolog sem működik.

Elindítottam az 1.8.13-as IDE-t, az fel tudta tölteni.
Valami ezzel az újjal van.
Kellett nekem lefrissítenem...

(#22158) Aryes válasza JulianSinulf (#22157) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nyugi, nekem 3 különböző IDE verzió van fent a gépemen, ugyanezen okból. :DDD :))

(#22159) JulianSinulf


JulianSinulf
senior tag

Sziasztok!

Arduino-ról szeretnék áttérni ESP-re.
A Nano nagyon cuki kis méretével, de sajnos nagyon korlátozott a képessége.
A nagyobb panelek, mint az Uno vagy Mega, kísérletezésre jók lehetnek, de beépítésre már kevésbé találom praktikusnak.
Úgy láttam, hogy az ESP ilyen szempontból inkább nekem való.
Amúgy is meg akarom tanulni, mert szeretnék jobban belemélyedni az okosotthon témába - HA, hőmérséklet figyelések, fogyasztás figyelések, lámpák kezelése belső hálózaton telóról és közvetlen érintőkijelzőről HA-n keresztül, és még pár egyéb dolog.
Nem tudom, hogy pontosan merre induljak el, ezért gondoltam, hogy először megismerkednék az ESP-vel.
Meg van egy régi RC autóm is, amit lehet, hogy előbb utóbb tuningolnék ESP-vel, kamerával, stb. Egyelőre a régi konstrukciót hozom életképes helyzetbe, aztán majd meglátom.

Milyen ESP (és feltétlen szükséges kiegészítő) ajánlott egy kezdőnek, ami úgy mindenre is használható?

@Aryes: Köszi a segítséget a korábbi problémánál!

(#22160) Aryes válasza JulianSinulf (#22159) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szívesen! :R

Én az ESP32 S3-t mondanám, tudás és portok száma miatt is, valamint van belőle mini verzió is, ami rövidebb a nano-nál, de némileg szélesebb. Vagy ha kicsit visszanézel, ESP32 C2/C3 modulok még kisebb méretben.
Kamerás modul ESP32 CAM + OV2640 van, ez sima ESP32 Wroom alapú, a kamera viszont csak CIF méretben képes tisztességes FPS mellett streamet produkálni, szóval érdemesebb drágább kamerával megvenni.

Egyébként az Arduino mega lapból van mini kivitel (mega mini :DDD ), ha beépítésre kellene, igaz mára kissé elavultnak mondható és drága is, de vannak elvitathatatlan előnyei.

[ Szerkesztve ]

(#22161) JulianSinulf válasza Aryes (#22160) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi!
Kezdésnek rendeltem is egy N16R8-at.

(#22162) ViZion válasza JulianSinulf (#22159) üzenetére


ViZion
félisten

Hááát, Arduinos tapasztalatokkal elég bonyolult a váltás...
Kb. annyi, h az ESP kisebb, programozni nem kell, mert a HA-hoz mindent is készen odatolnak. HA-ban pl. ESPHome-ban megírod amit szeretnél (Yaml, semmi extra, ha a formázást megszokod). Ezeket összelegózza a rendszer, kapsz egy bin fájlt, amit feltöltesz a weboldalukon keresztül, kész, működik. Utána már OTA alakítod a kedvedre...
Csak miheztartás végett egy PIR szenzor + fény- hő- és páramérő "kódja" (wifi és OTA részek nélkül, képként, mert összehúzza amúgy):

Lehet még ESPEasy-vel vagy saját kóddal is szórakozni, MQTT-n csatlakozva, de azért az ESPHome kényelmesebb, gyorsabb összerakni. HW-ben alap dolgokra Wemos D1 mini klón tökéletes, ócó. Komolyabb cucc az ESP32, abból rengeteg verzió van, az kell, ami a feladatnak megfelel.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22163) JulianSinulf válasza ViZion (#22162) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi!
Mivel az Arduinot sem tudom annyira programozni, mint inkább összelegózni a dolgokat, illetve más kódokból nézem meg, hogy adott célt hogyan tudnám elérni, így nem hiszem, hogy akkora gond lesz az átállással. Főleg, ha neten minden is van.

A nagyobb gond a "Komolyabb cucc az ESP32, abból rengeteg verzió van, az kell, ami a feladatnak megfelel." dolog lesz. Mivel nem tudom, hogy melyik feladathoz mi lehet elég, így esélyes, hogy nem fogok annyit variálni.

Hogy ne csak egy panelom legyen, vettem egy adag ESP32 DevKit C V4-et is.
Aztán, hogy melyikkel mire megyek, majd kiderül.

HA-nak mi javasolt?
Egy RPi 4 Modell B megfelelhet a feladatra úgy, hogy közben egy AdGuard is fut rajta?
Vagy előnyösebb lenne egy HA OS?
Esetleg egy virtuális gépen futtatott HA OS W10 alatt?

(#22164) Aryes válasza JulianSinulf (#22161) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egy mit? 🤨

(#22165) JulianSinulf válasza Aryes (#22164) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

ESP32 S3 DevKitC N16R8 Development Kit 16MB Flash 8MB

Beírtam keresőbe, hogy ESP S3 és ilyeneket dobált ki.

(#22166) Aryes válasza JulianSinulf (#22165) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ja, az zsír. :K
Az N16R8 nem típust jelöl, azért nem értettem.

[ Szerkesztve ]

(#22167) ViZion válasza JulianSinulf (#22163) üzenetére


ViZion
félisten

Ha Rpi 4, akkor az elég mindenre is... SSD-re telepítsd, ha virtualizálni szeretnél (VM visszaállítás egyszerűbb), akkor van a Proxmoxnak nem hivatalos Pimox változata, erre egy VM-be HA OS, egy konténerbe AGH, kész. Win-es gépet ilyenért kár lenne elindítani. Ha kevés lesz az Rpi 4 (mert lesz rajta adatbázis, Grafana és 100 IoT eszköz), akkor átköltözteted a VM-eket, IP címeket átírod és halad tovább.

ESP8266 van több nálam, mert nincs olyanom, amire ne lenne elég. Egy kis Wemos lazán tud 3-4 hőmérőt, 1-2 relét, kijelzőt kezelni. Az I2C buszon is lehet több eszköz, 2 hő+páramérő és kijelző volt már nálam egyben, csak a teszt miatt.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22168) JulianSinulf válasza ViZion (#22167) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi a sok infót!
A felét még nem értem.
A win-es gépért nem kár, mert már van egy, ami állandóan megy.
40-45 napot kibír viszonylag problémamentesen, aztán jönnek a nagyobb gondok és olyan 50-52 nap után újra kell indítani, mert már használhatatlan.
Hogy bírná a VM-et, az még kérdéses. Egy próbát mindenképp megér.

(#22169) Tankblock válasza ViZion (#22167) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Szia RPi3 használok,

docker containerben nodered, Mosquitto, ezt Portainerben managelve működik tökéletesen
mostani uptime:
18:09:49 up 95 days, 2:48, 2 users, load average: 0.65, 0.16, 0.04

utoljára az SD kártya halála miatt kellett újrarakni sajna, szóval az SSD nagyon is jó ötlet.

és ne felejtsd el letörlni az eredeti pi-s accountot és csak sajáttal!!!
Pluszban az SSH is csak kulccsal enged, mert feltörik aztán leshetsz.
Mindenre más akár generált jelszavak, ahol lehet kulcsal titkosítani.....

[ Szerkesztve ]

Release the Beast....

(#22170) ViZion válasza Tankblock (#22169) üzenetére


ViZion
félisten

JulianSinulf rakná rpi-re, nálam egy kis Dell-en futnak a dolgok. Uptime nálam nem releváns, mindig mókolok, most költöztettem át, megint 1 napos :B
opnsense tűzfalban bízok erősen, jelszavakon és IP-range-n kívül nincs védelem, illetve SSH csak a PC portján működik a másik LAN a minden egyébnek van.

Windows host-ot én elengedném, ahhoz gyáva vagyok, h ilyesmit futtassak rajta :B

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22171) JozsBiker


JozsBiker
aktív tag

Sziasztok !

Az Arduino IDE 2 -nél egyáltalán nincs mód teljesen külön ablakba tenni a soros monitort ? A sorok számozását sem találom hol lehet kikapcsolni :-(.

[ Szerkesztve ]

(#22172) JozsBiker válasza JozsBiker (#22171) üzenetére


JozsBiker
aktív tag

Bocs, az utóbbit megtaláltam nagynehezen. Még a bal oldali oszlopot ( Activity Bar ? ) kellene eltüntetni és teljes lenne a boldogság :-).

[ Szerkesztve ]

(#22173) JozsBiker válasza JozsBiker (#22171) üzenetére


JozsBiker
aktív tag

Küzdök az IDE 2.3.2 -vel. A napokban tettem fel, azóta háromszor indítottam el, egyik alkalommal sem bírta 10 percnél tovább, Windows kékhalál jött. Volt hogy a háttérben futott és úgy meredt le a gép, majd kék üzenet után újraindult. Fent van egy régebbi IDE is, de épp most írtátok hogy akár több is fent lehet. Kerestem neten megoldást, de nem találtam. Pedig tetszene tulajdonképpen, főleg a színezés, és hogy nagyon gyorsan fordít és tölt.

(#22174) weiss válasza JozsBiker (#22173) üzenetére


weiss
addikt

A BSOD csak kernel szintről jöhet, kétlem, hogy az IDE okozná.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#22175) dew28 válasza JozsBiker (#22172) üzenetére


dew28
aktív tag

ctrl + shift + p -> beirod hogy preferences, es tudsz nezelodni eldugottabb beallitasok kozott is.

[ Szerkesztve ]

(#22176) JozsBiker válasza weiss (#22174) üzenetére


JozsBiker
aktív tag

Évek óta nem történt ilyen a gépemmel ...

(#22177) Aryes válasza dew28 (#22175) üzenetére


Aryes
nagyúr

Van már valami egyszerű módja, hogy a 2.x ide-t portable módban használja az ember?

(#22178) Tankblock válasza ViZion (#22170) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Gondolkodtam én is, de ennek most van UPS mögötte szóval amíg nem érek el oda h ki tudjam cserélni marad ez...

Működik szépen, és a pchez képest töredék energiával...

csak arra referáltam ha nem gondoskodunk a védelemről csúnya dolgok történhetnek....

Release the Beast....

(#22179) bagarol válasza Aryes (#22177) üzenetére


bagarol
junior tag

A zipben van a portable. :)

(#22180) dew28 válasza Aryes (#22177) üzenetére


dew28
aktív tag

nalam google drive-ra van kuldve az osszes lib, sketch, minden, igy viszonylag portable, maga az IDE a szo szoros ertelmeben amugy is az, csak a 'munkamappak' kotottek.

[ Szerkesztve ]

(#22181) Wolfram válasza JozsBiker (#22173) üzenetére


Wolfram
aktív tag

chkdsk c: /f
Valószínűleg a PC lyukadt ki valahol.

(#22182) Aryes válasza dew28 (#22180) üzenetére


Aryes
nagyúr

Meg az összes letöltött lib meg board mind a users mappát gazdagítja... Vagy tévedek? Olvastam egy leírást, hogyan lehet a régi módon portable telepítést csinálni, hogy lehessen több verzió is a gépen, de elég bonyi. Egyenlőre még jól elvagyok a régi 1.x.x verziókkal de lassan kéne váltani, egyre több a kompatibilitási gond is.

(#22183) bagarol válasza Aryes (#22182) üzenetére


bagarol
junior tag

A beállításokban megadhatod a lib helyét. Nekem az is az IDE mappában van.
A boardokat nem tudom át lehet-e helyezni az appdata/local/arduino15 helyről.
Ja, és ezek a D partición. De egy esetleges újrahúzás után a board linkek meg vannak az
IDE-ben, csak újra le kell tölteni.

[ Szerkesztve ]

(#22184) JulianSinulf válasza bagarol (#22183) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Sziasztok!

Zigbee-hez csak az ESP32-C6 és H2 használható?

(#22185) JulianSinulf válasza JulianSinulf (#22184) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Rendeltem kettő C6-ost Kínából, aztán majd meglátom, hogy rá tudok e csatlakozni a lámpákkal.

(#22186) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok! Triviálisnak tűnő kérdés, de ki milyen csatit használ, ajánl? PCB-be forrasztott + lengő, illetve vezetékek között (max 24 V 5 A mindenre is elég, de szerényebb is OK).
pl. az ilyesmik nagy része kuka/katasztrófa szerelni [link] a nyomógombos verziót sem kedveltem meg. Ilyen lenne jó, ha lehet az anya ne krimpelős legyen, inkább forrasztok...
Van bevált páros Nektek? :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22187) cigam válasza ViZion (#22186) üzenetére


cigam
félisten

Mondjuk egy mezei tápcsatlakozó? A kialakítástól függően hátlapi vagy alaplapi.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22188) radar


radar
tag

Tud valaki ebben segíteni?
Attiny13 szeretném a lenti programot feltölteni.
Milyen programozoval lehet a hex fájlt felteni?
Samsung spf107h kijelzőhöz szeretném.
https://drive.google.com/file/d/1usjN2gIREM9nF1mClCUBq3nBTsC2gltw/view?usp=sharing

https://www.i-have-a-dreambox.com/wbb5/forum/index.php?thread/176180-samsung-spf-87h-107h-auto-on-off-lcd4linux/&pageNo=1

[ Szerkesztve ]

(#22189) Aryes válasza radar (#22188) üzenetére


Aryes
nagyúr

Például egy ilyennel, de ha véletlenül van otthon egy UNO, akkor azzal is meg tudod oldani.

Ez mi lesz egyébként? Egyik link se vitt közelebb a megoldáshoz. :D

(#22190) dew28 válasza ViZion (#22186) üzenetére


dew28
aktív tag

A masodikkent linkelt jst csatik lengojet en amugy altalaban forrasztom krimpeles helyett, de mint a linkelt oldalon is van, max 1-2Ampert lehet rabizni (bar elvileg az NS szeriara 7A-t irnak)
[link] Nagyobb aramokra pl ez?
nyogvenyelosen egy sima DC csati?

[ Szerkesztve ]

(#22191) Janos250 válasza ViZion (#22186) üzenetére


Janos250
őstag

Én ilyet:
https://vi.aliexpress.com/item/1005004709162265.html
PCB-be forrasztom az anyát, általában a derékszögűt a PCB szélére, apát meg csavarral rögzítem.
Nekem bevált. Pl. 48V 5A

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#22192) ViZion


ViZion
félisten

Köszönöm, meglesem ezeket este :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22193) radar válasza Aryes (#22189) üzenetére


radar
tag

Köszönöm szépen a válaszod .
Közben rendeltem az AliExpressröl.
Remélem ezekkel összejön a másolás.

https://a.aliexpress.com/_Ez0qJxB
https://a.aliexpress.com/_EIQcFXP

(#22194) Postas99 válasza ViZion (#22186) üzenetére


Postas99
senior tag

Lehet elkéstem. De ez nem lenne erre jó?
[Itt]

(#22195) Tankblock válasza radar (#22188) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Mivel anno építettem egy sor Charlie plexinges díszt Attiny13A ra (20 leddel meg egy CR2032 + kapcsolóval) így proto boardra elkészítettem a programozót: saccra ez szerint [link]. Arduino UNO ra felpattintva könnyen tudtam programozni őket.

Release the Beast....

(#22196) ViZion válasza Postas99 (#22194) üzenetére


ViZion
félisten

Nah, köszönöm, ez komolyabbnak néz ki :R
Legutóbb panelból kivezettem a vezetéket és Wagoztam (GND, 5 VDC), nem szép, nem hely és $ takarékos, de stabil és nem leszek tőle idegbeteg... :DDD

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22197) Aryes válasza radar (#22193) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az első linked a nevével ellentétben nem programozó (ha érdekel, leírom mire jó). A második is csak akkor, ha UNO R3-mal együtt rendelted, de ha egyébként nincs vele egyéb terved, jobb és gyorsabb lett volna, ha azt rendeled, amit linkeltem :)

(#22198) radar válasza Aryes (#22197) üzenetére


radar
tag

Azt nem tudom amit linketél,, hogy abba hova helyezem a Attiny13-at?

(#22199) radar válasza radar (#22198) üzenetére


radar
tag

Ezzel így lehet programozni attiny13-at?
Megvettem adapterrel együtt.
https://a.aliexpress.com/_EzZRghR

Ezt szeretném felmásolni rá, ha lehetséges a fenti eszközzel?
https://drive.google.com/file/d/1usjN2gIREM9nF1mClCUBq3nBTsC2gltw/view

[ Szerkesztve ]

(#22200) Aryes válasza radar (#22199) üzenetére


Aryes
nagyúr

Igen, ez már programozó! :K
A megfelelő lábakat összekötöd azzal, amire azt írtam, hogy "nem programozó". Az adapterre nem lesz szükséged, azt UNO-hoz, Mega-hoz stb. tudod használni, amin van ICSP header.

amit linketél,, hogy abba hova helyezem a Attiny13-at?
Sehová, ahhoz kell egy breadboard, meg jumper kábelek, vagy közvetlenül ráügyeskeded a jumper kábelt a chip lábaira.

A hex file felmásolásához kelleni fog az ingyenes AVRDUDESS nevű program. Ha megérkeztek a cuccok két hónap múlva majd szólj, és segítek, ha elakadsz.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.