Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21901) gordonfreemN válasza Aryes (#21899) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Köszi mindkettőtöknek. Sajna 5V-os a redszer, bár semeddig se tart egy 5V->3.3V tápot biggyeszteni rá, csak így első programozós projekt voltán nem szivesen bonyolítom (az ismertetettől jobban)
Később leírom mi a feladat, de a pkusz lábak elég ha digi I/O-k

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21902) Aryes válasza Postas99 (#21900) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az arudino mega klónok detto ugyanezzel a cuccal készülnek

Itt valami tévedés lesz. Nano vagy pro mini klónok legfeljebb, a mega teljesen más uC-t használ.

(#21903) JulianSinulf válasza gordonfreemN (#21901) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

[link]
Nekem elég barátságos az ára. Majdnem rendeltem is. De egyelőre nem kell.
Ettől az eladótól rendeltem már párszor ardunio-s cuccokat, nem volt vele gondom.

(#21904) Wolfram válasza JulianSinulf (#21903) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Ezek pontosan mire kellenek, miért nem jó helyette egy 30-40 PIN-es régi ESP32 kemény 3 dollárért? Pl.: https://www.aliexpress.com/item/1005001636295529.html

(#21905) Janos250 válasza gordonfreemN (#21897) üzenetére


Janos250
őstag

Mindenki azt fogja javasolni, amit ő használ. Én természetesen az ESP32-t preferálom, mert ha per pillanat nem is kell, olyan technikákat is megtanulhatsz vele a jövőben, aminek később hasznát veszed, és sokkal könnyebben veszed elő azt a technikát, ami úgyis ott van bótilag, mint ha ehhez át kellene állnod bármire.
Pl. ESP32-n nincs olyan, hogy az "SDA-SCL pinek foglaltak".
Az ESP32-ben van egy mátrix. A benne lévő hardverek vannak a mátrix - mondjuk - soraiban, a pinek meg az oszlopaiban. Amelyik kereszteződésbe teszel szoftveresen egy "pöttyöt", ott vezet, máshol nem. Vagyis bármi átirányítható bármelyik pinre, és ez csak pár ns-sel növeli meg az elérési időt.
Nem lényegtelen az se, hogy megtanulhatod vele pl. a párhuzamos programszálak használatát. Mind a C++ párhuzamos szálait, mind az ESP32 párhuzamos programozását.
Teljesen más lehetőségek is adódnak így.
Pl.: Ha van valami eszközöd, amire 5 sec-ként rá kell nézni, egy másikra meg 6 sec-enként, akkor nem kínlódsz azzal, hogy számolgasd, éppen hol tartasz, melyiket kell megnézni, hanem elindítasz két szálat. Az egyik ránéz a kívánt eszközre, majd delay 5 sec, a másik meg ugyanígy, de 6 sec. Teljesen függetlenek lesznek, egymást nem zavarják, és nem várakozás lesz a delay, hanem olyankor átadja a vezérlést a többi szálnak, nem fékezi a többit.
Stb.
Természetesen a Te döntésed, mi javaslatokat nem adhatunk, csak szempontokat, hogy miket vegyél figyelembe a döntésednél.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21906) Gergosz2 válasza gordonfreemN (#21897) üzenetére


Gergosz2
veterán

Shift register? PL egy 74hc595.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#21907) JulianSinulf válasza Wolfram (#21904) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

A kérdezőnél jött szóba. Neki kell több láb.
Nekem max kísérleti jelleggel. Ritkán többre.
De nemrég futottam olyanba, hogy a nano-nak elfogyott a helye, nem ment fel a program. Pedig talán két érzékelő volt rákötve és épp a kijelzőt akartam beüzemelni, de már nem ment.
Ahol ekkora lapot igazán használni tudtam, az a léptetőmotor vezérlőnél volt. Nem akartam szoftveres i2c-vel bajlódni, ezen meg van több. Mivel ezt a soros monitoron keresztül vezérlem, így felejtős volt, hogy rátöltés után, lehúzva az usb-t, működni fog.

Az ESP-t annyira nem ismerem. Egyelőre csak a kamerás darabok vannak.

(#21908) gordonfreemN válasza Gergosz2 (#21906) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Nem használtam még shift regisztert, szóval nem tudom jó lenne-e, de köszi a tippet vizsgálódom a témában, ha lekezelne egy DC motort ezzel meg egy infravevőt, az már jó lehet.

A feladat: előerősítő bemenet és kimenetválasztó (ez utóbbi nem szokványos, de megfontoltan van rá szükségem) :
be-set x 3 és be-reset x 1 (itt a bemenetek külön relét kaptak, tehát vagy aktívba billenti a bemenetet vagy leválasztja, mivel másik bemenet/bemeneti relé lesz/válik aktív{vá} a nem aktív relék vonalai le vannak választva, "lebegnek", így nem fordul elő, hogy egy relére két bemenetről is érkezik jel) Már most utólag látom, ez felesleges lépés volt...
ki-set x 1 és ki-reset x 1 (itt csatornánként egy relét használtam, mivel úgy is csak azon lesz bemenet, amire kikapcsolja)
és még egy set-reset egyéb funkcióhoz. Ez összesen 8 kimenet.
Van két választógombom (egy ki/bemenet közti választó és egy ami azon belül váltogatt) ez 2 bemenet.
Van 6db LED = 6 kimenet (az világít, amelyik kimenet bemenet stb aktív)
Van 1 kimenet, ami az előerősítő panelt némítja
Egy bekapcsoló gomb, melynek a LED-jét még vezérlem, ez 1 kimenet és
Egy tápot kapcsoló relét vezérlő 1 kimenet.

Ezen felül kellene 4 kimenet a potméter H-Hidas irányváltójához és 1 bemenet az infralednek, meg egy egy másik LED-nek vagy valami ilyesmi, még nem találtam ki pontosan meg vagy 3 pin tartaléknak.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21909) gordonfreemN válasza Janos250 (#21905) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Szia!

Nagyon jó ötleteket írsz, ezt köszönöm! Nagyon érdekesen hangzik amit mondasz, amúgy is gondolkodtam a programozási ismereteim bővítésével, szóval ez jó iránynak tűnik. Viszont ha ennyire visszanyúlok, akkor a projektet kb kezdhetem előlről, mert a szoftverek már működnek, van távirányítás stb, csak az IO-k számába buktam bele. Ennek is amúgy hosszúra nyülik az oka, kb 4 éve vettem aliról egy távirányító vezérlőt, mondom na de jó, csak a körítés kell hozzá. Ekkor még sehova sem akartam szoftvert írni. Igen ám, de 1 évvel később mikor sikerült összeraknom és letesztelnem, kiderült, nincs ki/bekapcs. Írtam az eladónak, hát az külön panel, plusz pénz. 1 évvel később rájöttem, hogy arduinoval is meg tudnám oldani. Elkezdtem írni a szoftvert ehhez is, mert a ki/bemenet választáshoz már folyamatban volt, egy csoporttársam unsztolására elkezdtem foglalkozni az arduinoval. Na és szép lassan kilyukadtam itt, hogy hát csak meg kéne csinálni komplexbe, mert jelenleg két küllön 328 van, az egyik az eredeti projektre, a másik meg a távirányítóhoz.

JulianSinulf: köszi a tippet. :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21910) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21908) üzenetére


Ton-ton
tag

Akkor kanyarodjunk vissza az eredeti problémához...
A 6db LED láb teljesen felesleges, hisz ugyanoda kötheted őket, ahova a reléket. (Előtét ellenállas azért kell)
És máris van 6 szabad láb, nem kell újraírni a programot sem, maradhat a megszokott vezérlő. ;)

http://qtp.hu

(#21911) Postas99 válasza gordonfreemN (#21908) üzenetére


Postas99
senior tag

Jól gondolom, hogy esetleg egy muliplexer-t használva kevesebb lábbal is megoldható lett volna a dolog?
Legalábbis amit leírtál nekem ez jött le.

(#21912) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21908) üzenetére


Ton-ton
tag

Javaslom megfontolásra az úgynevezett relés panel beszerzését. Optocsatolt a bemenet (védi a vezérlőt), van rajta LED (amit végülis csak ki kell vezetékezned az előlapra - mivel ez smd nem biztos hogy a legjobb ötletem)

http://qtp.hu

(#21913) gordonfreemN válasza Ton-ton (#21910) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Nem. Bipoláris relé, impulzussal vezérlem. Hogy rajta lehetne-e hagyni a vezérlőjelet? Nem tudom, mindenesetre szerintem nem illik, meg az még egy harmadik panelen van és azt már végképp nem szeretném előlről kezdeni. Az már anyagilag végképp fájna.

Postas99: Valószínűleg igazad van, de épp azért "kattantam" rá az MCU-ra, hogy ne kelljen ilyen multiplexer féle logikai IC-ket használnom. Aztán persze most mégis pont ezért kértem segítséget... hgy mivel lehetne. Fontolgatom a lehetőségeket.

Ton-ton 21912: nem értem mire gondolsz ez alatt, miben segítene ez? :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21914) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21913) üzenetére


Ton-ton
tag

Gyakorlatilag a relékre egy megoldás. Nem tudtam, hogy az már megvan.
A bipoláris relé elnevezést nem ismerem így. Tudsz mutatni valami kapcsolást, vagy linket?

http://qtp.hu

(#21915) gordonfreemN válasza Ton-ton (#21914) üzenetére


gordonfreemN
addikt

két stabil állapota van, oda csak be kell billenteni. A vezérlőjelet kell polaritásban cserélgetni :R
Bocsi, kozben játszok kicsit, mert ma is nagyon elfáradtam melóban.

Szóval a jele pedig olyan, hogy a téglalapon egy +- jel található az A1-A2 helyén talán

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21916) gordonfreemN válasza gordonfreemN (#21915) üzenetére


gordonfreemN
addikt

set-reset vagy latching relay angolban

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21917) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21916) üzenetére


Ton-ton
tag

Így már megvan. Köszönöm.

http://qtp.hu

(#21918) Aryes válasza gordonfreemN (#21916) üzenetére


Aryes
nagyúr

És miért jobb azt használni?

(#21919) its_grandpa válasza gordonfreemN (#21897) üzenetére


its_grandpa
tag

Remélem nem hágok át semmilyen szabályt.
A Mega2560-ak ára nagyot esett Ali-n, 75 % , megkapod ~ 10 $ -ért (8,90 ; 9,50).
Sok helyen - trükkösen - 10 $ felett free shipping.
De hát úgy is 2 kell, legyen tartalék, 20$ meg ~ 7.200.- HUF.

(#21920) Aryes válasza its_grandpa (#21919) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akkor már érdemes mega 2560 pro mini vagy milyen fantázia néven a kisebb változatot venni belőle. Rögtön az első találatnál 2db 24$ postával együtt, garantált 15 napos kiszállítással.

[ Szerkesztve ]

(#21921) Istv@n


Istv@n
aktív tag

Sziasztok!
Van néhány mikrokontrollerem, amikkel különféle dolgokat vezérlek a házunkban. (locsolórendszer, fűtési keringető szivattyúk, elszívók...) A programjaikat én írtam, webes felületről lehet kapcsolni a dolgokat.
Ha szeretném ezeket a google home-ba integrálni, hogy kellene megoldanom úgy, hogy azért biztonságos is legyen a dolog, és működjön is.
Olyat tudok csinálni, hogy egy webszervert indítok a hálózaton (van egy debian-os nas, omv-vel) és azt elérhetővé teszem az internet felől, de oda azért tennék valamiféle authentikációt, hogy nem kapcsolgassa a fél világ a dolgaimat... Viszont a google actions vagy valami hasonló megoldás tudná ezt kezelni?
Esetleg csinált már valaki ilyet?

[ Szerkesztve ]

(#21922) gordonfreemN válasza Aryes (#21918) üzenetére


gordonfreemN
addikt

ilyen relét kaptam. A minősége elég jó, tualjdonképpen hifi-ben nem tudtam volna elfogadható áron mást megfizetni, mert ez polcról leesett. Meg legalább nincs fogyasztása, melegedése...

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21923) bagarol válasza gordonfreemN (#21922) üzenetére


bagarol
junior tag

Ledek helyett használj ws2812-t, 1 gpio elég az összeshez.
Atmel(microchip) helyett szerintem inkább rp2040, igaz 3 voltos.

(#21924) Aryes válasza bagarol (#21923) üzenetére


Aryes
nagyúr

A ws2812 nagyon jó ötlet. 👍🏻
Én a shift regisztert mondtam volna, de ahhoz asszem 3gpio kell. Cserébe azt is lehet kaszkádolni, 8/16 stb LED meghajtásához tökéletes, és még lib se kell hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#21925) Wolfram válasza bagarol (#21923) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Kipróbálnám: https://www.aliexpress.com/item/1005006000536354.html
de nincs benne wifi.

(#21926) bagarol válasza Wolfram (#21925) üzenetére


bagarol
junior tag

Az uno-n sincs. :)
Van a pi pico w, csak jóval drágább. Ha kell a wifi esp.

(#21927) Janos250 válasza Istv@n (#21921) üzenetére


Janos250
őstag

Szerintem az Okos Otthon topicban megbízhatóbb infót kapsz!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21928) Janos250 válasza bagarol (#21923) üzenetére


Janos250
őstag

A WS2812 is elmegy 3 Volttal. Az enyémek legalábbis megbízhatóan működnek.
A WS2812 meghajtó hardvere az ESP32-ben gyárilag ott van.
RMT a neve.
Remote kontroller kezelésére tervezték eredetileg, de azóta már nagyon sok mindenre használják. PL. WS2812 ledhez.
Ha valaki infra ledet tesz rá, a legtökéletesebb, és legegyszerűbb táviránytó TV-hez, vagy bármihez.

Rengeteg lehetőség van az ESP32-ben.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21929) ViZion válasza Istv@n (#21921) üzenetére


ViZion
félisten

Tailscale a minimum, amivel kintről elérhető és biztonságos.
Home-made dolgokat senki nem fogja megmondani, h hogy integráld gugli alá, esetleg a google maga.
Ha MQTT-t tudsz hozzáadni, akkor jobb a helyzet. Még jobb, ha telepítesz egy Home Assistant-ot, amivel összefogod a mindenféle kütyüidet. Ezt meg már mindenhez IS lehet kapcsolni, távolról elérni, stb... csak idő kérdése, h mennyit szánsz rá.
A programjaidnál van vmi keretrendszer, vagy csak a "nyers" arduino cuccok? Mert sok minden ESPHome-ra átrakható, ami gyönyörűen fut HA alatt. Bonyolultabbaknak MQTT, de itt is jobb az ESPEasy, ami biztosan működik. Nem mindegy, h csak a Te kódodban kell a hibát keresni, vagy a teljes kódban, ha nem működik vmi.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21930) Aryes válasza Janos250 (#21928) üzenetére


Aryes
nagyúr

Tudnál ezekre példakódokat/projekteket linkelni? Az RMT használatára gondolok, WS2812 meg infra is érdekelne. Utóbbira nem találok. 🤔

(#21931) Wolfram válasza Janos250 (#21928) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Elmegy hát, 30 amperen, a biztosítékkal együtt. :DDD
A WS2812 hivatalosan 5V-os, a WS2811 meg 12V.

(#21932) Istv@n válasza ViZion (#21929) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Köszi a választ. HA telepítést már próbáltam, de elég sokféle eszköz van otthon, és azokat mind integrálni kellene bele. A google home-al pedig minden kompatibilis, csak a saját eszközök nem. Kisebb "mutatványnak" tűnt ez a lehetőség...
Lehet, hogy megpróbálkozom vele megint....

(#21933) Postas99 válasza Wolfram (#21925) üzenetére


Postas99
senior tag

Tudom, hogy kinek a pap kinek a papné. De nálad ilyen fontos hogy körömhegynyi "kotványokkal" hadakozz ?.. a hátoldalán ennek is összeköpködött sorrendben és helyen vannak hasznavehetetlen forrszemek. (Nekem olyan gányolós megoldásnak tűnik ez a nyomorított panel.)
Nem jobb egy teljes lábkiosztású panel?

Ez sem sokkal nagyobb.

[ Szerkesztve ]

(#21934) ViZion válasza Istv@n (#21932) üzenetére


ViZion
félisten

Akkor a saját cuccokat át kell programozni, MQTT az egyszerűbb.
HA sem bonyolult, ha kicsit elmerül benne az ember. És ott mindenre találni megoldást, nagy a közösség mögötte. De ha a saját cuccok nem kommunikálnak a külvilággal, akkor nem a világ fog hozzájuk alkalmazkodni... Ha nem nagyon speciális kütyük, ritka szenzorokkal, akkor ESPHome jó eséllyel kiválthatja az egyedi progit, az meg fut HA alatt.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21935) Wolfram válasza Postas99 (#21933) üzenetére


Wolfram
aktív tag

2x5cm, ne viccelj már, ez még könyvjelzőnek is hosszú. :DDD
A supermininek van létjogosultsága, a ~12-14 szabadon konfigurálható pin a legtöbb projektre elég, de ez a kínai összeszerelés nem tetszik. Egyenlőre maradok ESP32S2-n.

(#21936) Gergosz2 válasza gordonfreemN (#21897) üzenetére


Gergosz2
veterán

De az I2C egy busz amúgy, szóval több eszközt is aggathatsz rá.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#21937) its_grandpa válasza Aryes (#21920) üzenetére


its_grandpa
tag

Más méret, rögtön forrasztással kell kezdeni, stb.
Számtalan ötletem lenne nekem is, mint a rabbinak a libákkal ;-)

(#21938) its_grandpa válasza Wolfram (#21925) üzenetére


its_grandpa
tag

Ez ESP32 C3 méret, abban még bluetooth is van.

(#21939) Janos250 válasza Aryes (#21930) üzenetére


Janos250
őstag

Teszek majd fel, de jelenleg olyan nincsen, ami publikációra készült, és hányavetett dolgot nem akarok föltenni, mert gyorsan megkapom, hogy nem is szép, meg nem is jó a program.

A lényegét viszont most leírom, úgyis onnan kell elindulni.
Az ESP32 tartalmaz néhány beépített hardver megoldást, többek között ezt is. A lényege, hogy van saját tárterülete, (32 bites szavak) oda kell az adatokat berakni, amiket a következőképp értelmez: Előveszi az első szót, annak az egyik 16 bitjét (lehet 15, fejből nem emlékszem biztosan) úgy értelmezi, hogy annyi időegységig kell az adott lábat alacsonyan tartani, majd a másik felében lévő adatok szerint meg magasan. Ha infrát akarsz, akkor csak egy lábra a led, és betölteni a számokat. Ha az adott tárhely kevés neki (egy hosszabb WS2812 led) akkor közben cserélni kell az adatokat. Ez mehet úgy, hogy amikor az adatok felét megzabálta, akkor interrupt, és a felhasznált fele helyére copy, vagy van egy számláló regiszter, ami azt mutatja, hogy hol jár, azt is lehet figyelni. Be lehet úgy állítani, hogy ha elfogytak az adatok, kezdje elölről, meg úgyis, hogy akkor hagyja abba.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21940) Aryes válasza Janos250 (#21939) üzenetére


Aryes
nagyúr

Úgy értettem, hogy a neten található leírás/projekt/példa, nem nagyon találtam.
IR esetében az nem világos, hogy hogy kerül itt képbe a 78kHz hordozó frekvencia? Külön PWM lábról jön a hordozó jel és azt modulálja a RMT?

[ Szerkesztve ]

(#21941) Wolfram válasza Janos250 (#21939) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Arról is értekezhetnél hogy miben térnek el az egyes típusok, ha jól látom a ws2812 a vezérlő IC-re utal, ezen belül a vezérelt led gyakorlatilag bármi lehet? 5050SMD, COD meg van valami ECO(alacsony fogyasztású), illetve 'neon' nevű cucc is, mindegyik ws2812 led szalag néven fut, az áruk viszont erősen eltérő.

Konkrétan engem olyan verzió érdekelne ami jól teljesít alacsony fényerőnél is, az SMD5050 ledszalag amit most tesztelek alacsony fényerőnél elkezd szaggatni, jól láthatóan 'ugrik' dimmelés közben.

[ Szerkesztve ]

(#21942) Janos250 válasza Aryes (#21940) üzenetére


Janos250
őstag

A neten nem tudom, merre van, mert én, amikor évekkel ezelőtt csináltam a WS2812 vezérlést, nemigen találtam, de az rég volt, azóta nem tudom, mi van.
A hordozó frekvenciásat soha nem használtam, azt csak elméletből tudom, hogy van két regiszter, az egyikbe azt töltöd, hány 80 Mhz-es ciklusig legyen alacsony, a másikba hányig magas a carrier, és akkor azt modulálja az RMT.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21943) Janos250 válasza Wolfram (#21941) üzenetére


Janos250
őstag

Azt nem tudom, én, amiket hajdanán használtam, azok egyformák voltak. Lehetett is a fényerőt egészen levinni.
Nem tudom, miért ugrik, nekem csak akkor volt ilyen problémám, amikor a driverben nem tiltottam le a bájton belüli interruptot, hanem azzal is játszottam, hogy ne az RMT-t használom, hanem a sima GPIO-t. Ment az is. Én - a fene tudja miért - nem interruptoltam, hanem ciklusban figyelte az egyik mag a számlálót, hogy hol tart, és ahogy szabadult fel a hely töltöttem utána, a másik mag meg számolta, hogy mit kell feltölteni. Elvileg karácsonyi szalag lett volna, és egy szivárvány kígyó ment végig az 5 méteren, de soha nem került ki, mert mire kész lett, a szivárványnak már annyira más szimbolikája lett, hogy nem mertem használni. Aztán így maradt. Pedig panelt is csináltattam hozzá a kínaival, 5 db-t, kemény 1 $/panel áron, ami panelonként 4 szalagot tudna vezérelni.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21944) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Gondolkodtam, hogyan tudnám a legkevesebb módosítással leküzdeni a problémámat, viszont az atmega2560 azon felül, hogy méretben sem kicsi (a panelem méretei korlátozottak), árban sem olcsó (9k körüli árak) sok felesleges pin is maradna használaton kívül.
minimum 25 IO pinre lenne szükségem.

Találtam ezt az atmega328 változatot: ATMEGA328PB-AU amiről az 5. oldal ezt írja: General Purpose I/O pins 27.
Számolgattam, és ezen a változaton a3 és 6 pin-nél, illetve a 19 és 22 pin-nél úgynevezett Port E 4bit-es IO található, így
PB0-7=8db IO
PC0-5=6db IO
PD0-7=8db IO
PE0-3=4db IO

A RESET=PC6 portot mindenképp le kellett hagynom, az fixen maradna. Így összesen 26 IO maradna.

A programozást így valami kapcsolóval kellene megoldai, hogy ha átkapcsolom, akkor leválassza az RX-TX és XTAL1-2 vonalakat az egyébként másra használt vonalakról.

Ez így akkor jó lehet szerintetek is?

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21945) Wolfram válasza gordonfreemN (#21944) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Nem néztem, volt reakció a 3 dolláros ~40 (general purpose) pin-es ESP-re?
https://www.aliexpress.com/item/1005001636295529.html

(#21946) Aryes válasza gordonfreemN (#21944) üzenetére


Aryes
nagyúr

Biztos jó az, ha leválasztod a XTAL1-2 vonalakat? :))

(#21947) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21944) üzenetére


Ton-ton
tag

Ha jól emlékszem két arduino paneled van. Össze todod őket kötni egy I2C porton. Így akár az összes relét át tudod tenni a második panelre, mivel ezek nem sebesség kritikus dolgok.
Mondjuk arra nem emlékszem milyen panelek vannak neked...

Megából is van mini panel (ugyanaz a chip). Bár az sem olcsóbb :(

Nagyjából 4000 (itthon) a 8 csatornás relé panel, és akkor minimális kód változtatással megúszod. (Igen, kicsit többet fog fogyasztani, de itt kb. 1/100W-ról beszélgetünk)

Illetve ott vannak még az alternatív vezérlők. (Jellemzően olcsóbbak, és lényegesen gyorsabbak mint az Atmel vezérlők).

http://qtp.hu

(#21948) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21944) üzenetére


Ton-ton
tag

csak a méretek miatt.
Legalul az Uno (atmega 328)
Felette a nano (ugyanaz az atmega 328 chip)
Majd egy esp32
Rpi pico és pico w
Wemos d1 mini (ez is esp32 chipes).

http://qtp.hu

(#21949) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21944) üzenetére


Ton-ton
tag

Az általam javasolt relé panelek.

http://qtp.hu

(#21950) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21944) üzenetére


Ton-ton
tag

Egyébként a gombokon is tudsz spórolni.
Ha emlékeim nem csalnak, négy gombot szeretnél kezelni, amik az analóg portra kerülnek. Egyszerűen 4 eltérő értékű ellenállást köss a gomb és a tápfeszültség közé, így a négy gombot egyetlen analóg port felhasználásával le tudod kezelni. (Persze ha nem akarsz sok kódot, akkor javasolt mechanikusan biztosítani, hogy egyszerre csak egy gombot tudj megnyomni)

http://qtp.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.