Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21851) cigam


cigam
félisten

Ma megjött az ESP8266, de egy számmal nagyobb breadboard kellett volna :)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21852) Aryes válasza cigam (#21851) üzenetére


Aryes
nagyúr

Jah, ez ilyen :DDD

(#21853) Wolfram válasza cigam (#21851) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Végülis pont elég, mert a GND-t, 3V-t, 5V-t szétoszthatod a 3 vízszintes soron.

(#21854) cigam válasza cigam (#21851) üzenetére


cigam
félisten

Mindjárt belefutottam egy problémába: Ha ennek a prorogramnak minimum 4MB-os flash kell, azt hogyan tolom bele 256kB-ba?

Melyiket tölti fel? Csak a miheztartás végett.
Van valahol egy kereső, ami mutatja a flash méretét, és hogy melyik shieldekkel kompatiblis?

Wolfram
Igen, főleg ha kiteszem a szélére, de kellene 4 LED, hogy lássam a 4 kimenet, amik később ha sikerül átalakítanom, a relé elektronikát vezérelni (4 kamera tally vezérlésére van szükség)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21855) Aryes válasza cigam (#21854) üzenetére


Aryes
nagyúr

A ESP8266-ban 4MB flash van.
Mi a 256k? :F
A feltöltés előtt, abban a menüben, ahol a lapot kiválasztottad, be lehet állítani a memóriakiosztást, program/adat/OTA memória arányát lehet beállítani.

[ Szerkesztve ]

(#21856) Aryes válasza Wolfram (#21853) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem is az a baj, hanem a jobb oldalon már nincs szabad lyuk a lap mellett, mert végigér a lap, azokba a vezetősávokba már nem tudsz semmit dugni. :))

[ Szerkesztve ]

(#21857) cigam válasza Aryes (#21855) üzenetére


cigam
félisten

Hat az Arduino Uno az adatlapján ennyi flasht ír.

Merthogy látszólag működik a rajta futó program (csak a jövőhéten tudom kipróbálni, hogy tényleg csatlakozik-e a keverőhöz, és azt teszi amit ígér), és ezt akarom átalakítani úgy, hogy ethernet kapcsolaton keresztül működjön. Eddig csak az Uno-hoz találtam ethernet shield-et, ezért keresek nagy flash-es Uno-t.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21858) Gergosz2 válasza cigam (#21854) üzenetére


Gergosz2
veterán

A bin-t flasheli fel . A map file és az elf is általában a linker kimenete. A map file tényleg egy térkép, megmondja melyik memória címre mi kerül. Az elf is hasonló de , benne van a bináris is és még csomó egyéb dolog, ami akkor hasznos ha van egy debuggered és teszem fel lépésről lépésre akarsz vizsgálódni.

Amúgy a MCU flashben foglalt méret nagyjából megegyezik a bin méretével. De ez fejlesztőkörnyezet és proci függvénye is.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#21859) Aryes válasza cigam (#21857) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akkor sem értem. Egy esp8266 program ha fel is menne egy UNO-ra, valószínűleg nem működne. :)

(#21860) Gergosz2 válasza cigam (#21854) üzenetére


Gergosz2
veterán

Az ESPcore (azt hiszem ez a neve) a legegyszerűbb blink leddel is bele fog fordulni ami emlékeim szerint nem volt kevés.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#21861) cigam válasza Aryes (#21859) üzenetére


cigam
félisten

Miért ne működne? Mitől függ a működése? Azt láttam, hogy hogy van egy csomó feltételes definíció ESP32 vs ESP8266, de azon kívűl mi kell még hogy UNO-n is fusson?
Vagy fordítsuk meg. Létezik olyan ESP32(ESP8266) aminek ethernet portja is van?

Gergosz2
Köszi! Ha 341kB a program mérete, miért szükséges a 4MB-os verzió az ESP8266-ból?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21862) Gergosz2 válasza cigam (#21861) üzenetére


Gergosz2
veterán

Fogalmam sincs. Elvileg elég lenne 321kb is. Ha tippelnem kéne valami Arduino IDE beállítás lesz.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#21863) Aryes válasza cigam (#21861) üzenetére


Aryes
nagyúr

Miért ne működne?

Feltételeztem, hogy ha például szerepel benne a wifi h, már ott bukna a dolog. :D
De amúgy az Arduino ökoszisztéma lényege valóban az, hogy egy nem-túl-specifikus kódot (pl interrupt vagy direkt regiszter használat nélkül) bármilyen lapra le tudsz fordítani.

(#21864) cigam válasza Aryes (#21863) üzenetére


cigam
félisten

Ha a tcp/ip csomagkezelést a W5500-ra bízom, és nem a wifi-re, akkor nincs is szükség a wifi.h-ra. ;-) Hiszen pont az lenne a lényege, hogy kábeles kapcsolaton keresztül kommunikáljon a helyi hálózaton.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21865) Aryes válasza cigam (#21864) üzenetére


Aryes
nagyúr

👍

(#21866) Wolfram


Wolfram
aktív tag

Témaváltás: Elektromos ablak rolót csinált már valaki? A logika nem lenne túl bonyolult, minden nap reggel 6kor nyit, este 6kor zár. Érdemes ilyennel próbálkozni (ESP-re építve), vagy jobb ha valamilyen kész megoldást keresek? 🙄

(#21867) dew28 válasza cigam (#21861) üzenetére


dew28
aktív tag

Létezik olyan ESP32(ESP8266) aminek ethernet portja is van?
WT32-ETH01

de en maradnek a w5500 vonalon, van egy kis cukisag, az USR-ES1, en azzal epitek dolgokat, nyilvan nem plug and play labkiosztasilag, viszont stabil.

[ Szerkesztve ]

(#21868) cigam válasza dew28 (#21867) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Kár hogy nem lehet közvetlenül rádugni.

Megpróbáltam Windows-os gépen is lefordítani ugyanazt a projektet. A library-k összegyűjtése után Mac-en simán lefordult, Winen nem ment: [link]
Esetleg tipp, hogy mi a difi, vagy megoldás?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21869) ViZion válasza Wolfram (#21866) üzenetére


ViZion
félisten

Ha van Home Assistantod, akkor ESPHome és a HA tudja vezérelni a nap állásához viszonyítva. Standalone ESPEasy-vel csinálnám, ott könnyű "átprogramozni" -azaz a rules-be módosítani, h mit csináljon.
Próbálkozni érdemes szerintem, szeretek építeni, csúnya és lehet, h nem ócó, de az enyém. :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21870) its_grandpa válasza cigam (#21868) üzenetére


its_grandpa
tag

Ugyanazt a fordítod használod mindkét OS alatt ?
Belenéztem az core_esp8266_main.cpp-be (ua-t használjuk) és ez van az elején 50,51.
extern void loop();
extern void setup();

Ezeket nem találja a linker a kódodban valamiért.

(#21871) Janos46


Janos46
tag

Sziasztok.
Lecseréltem az Arduino 1.8-at a 2.1-re, de a régi ATmega328P (Old Bootloader)-t nem találom benne. Van valami megoldás a használatára, vagy dobhatom ki a Nano-t? Vagy nem használom az új verziot. Kapható valahol nem a régi típusú Nano?
Köszi a választ.

Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!

(#21872) Sebiferi válasza Janos46 (#21871) üzenetére


Sebiferi
tag

Először válaszd ki az Arduino Nano kártyát.
Utána megjelenik a Tools menüben egy processor sor. Ott már meg fogod látni az ATmega328P (Old Bootloader) sort (is).

Domoticz

(#21873) cigam válasza its_grandpa (#21870) üzenetére


cigam
félisten

Az arduino verziószáma azonos. Nem tudom a fordítót hol tudnám megnézni, de mint kiderült, sokadik alkalommal is user error volt. :B
Nem a librariesbe másoltam a projekthez csatolt libraries könyvtárt, hanem az .ino könyvtárba másoltam egyenként azokat a fájlokat amit a fordító hiányolt, és kimaradt pár fájl.
De ebből is tanultam. Köszi a segítséget!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21874) cigam


cigam
félisten

Egy kis szemléletkiigazításra lenne szükségem.
Két külön könyvtárban van egy "ATEM_tally_light.ino" és egy másikban "ATEM_tally_test_server.ino"

Ez utóbbi arra való, hogy egy keverőt emulál amihez kapcsolódhatnak a kliensek. Vagyis egy remek otthoni teszt környezetet lehet vele létrehozni. A kódja sem bonyolult:

#define TALLY_TEST_SERVER
#include "ATEM_tally_light.hpp"

Vagyis csak létrehoz egy TALLY_TEST_SERVER konstanst, és betölti a kliens kódját. A kliensben szépen le van kezelve, hogy ha létezik, akkor bizonyos dolgok másképpen működnek, vagyis szerver lesz ugyanabból a kódból. És itt jön a gondom is, mert nem. Csak akkor lesz belőle szerver, ha magában az Atem_tally_light.cpp eléjére szúrom be, hogy

#define TALLY_TEST_SERVER

Na de miért nem működik a konstans átadása? Miért kell nekem, kézzel beírni a kódba? Hogyan működhetne ez jól?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21875) Janos46 válasza Sebiferi (#21872) üzenetére


Janos46
tag

KIválasztottam a Nano-t, ott tovább megyek a Válassz másik alaplapot és portot... ott valóban van még választási lehetőség, de ami nekem kell, az nincs. Készítenél egy printszkrínt arrol ahol ki lehet választani a szükségest?

Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!

(#21876) Sebiferi válasza Janos46 (#21875) üzenetére


Sebiferi
tag

Domoticz

(#21877) Janos46 válasza Sebiferi (#21876) üzenetére


Janos46
tag

Köszönöm! :DD

Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!

(#21878) its_grandpa válasza cigam (#21874) üzenetére


its_grandpa
tag

Ezek az .ino-k csak az Arduino kompatibilitás miatt vannak, minden kód .cpp és .hpp.
Szerintem VSC-vel fordítja, megnéztem a platforio.ini-jét, azzal jó lenne.

>>Vagyis csak létrehoz egy TALLY_TEST_SERVER konstanst, és betölti a kliens kódját.
Szerintem nem tölti be a kliens kódját illetve gond van a sorrenddel. Ezt írják az okosok az Arduino fórumon.
The IDE first compile the dotCPP and only after compile the dotINO file, with the included dotH.
Ha ez igaz, akkor lefordul az ATEM_tally_light.cpp az ATEM_tally_test_server.ino előtt ahol a #define van.A server.ino nem kell a #define TALLY_TEST_SERVER meg a Atem_tally_light.cpp-be (szerintem) jó helyen van.
Lehetne az Atem_tally_light.hpp-ben is de a forráskódot gyakrabban nézzük mint az include fájl tartalmát.

ps: miért velem gugliztatod ki hol van a github-on ? :)

(#21879) Wolfram válasza weiss (#21838) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Ehhez mit szólsz:
https://www.reddit.com/r/arduino/comments/w6zwlj/real_world_benchmark_for_esp32xxx/
A teszt programot publikálhatták volna, most így hogy fogunk kinek van nagyobb dömperje versenyt rendezni.

(#21880) weiss válasza Wolfram (#21879) üzenetére


weiss
addikt

Hát szintetikusban elég lassúcska. Szóval igazából ez egy 8266 utód. Kérdés, hogy a GPIO 5V toleráns-e.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21881) cigam válasza its_grandpa (#21878) üzenetére


cigam
félisten

Nagyon köszönöm az iránymutatást, és elnézést, hogy nem linkeltem a github linket! :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21882) Wolfram válasza Postas99 (#21331) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Megjöttek az alkatrészek, SMD5050 led ennyiből megy:

nem kell semmilyen könyvtár, a led metódusok a core-ban vannak.

Meg vagyok lepődve, nem tudtam hogy ennyire meg van támogatva a led kezelés.

[ Szerkesztve ]

(#21883) cigam


cigam
félisten

Belefutottam egy fura problémába:
esptool.py v3.0
Serial port /dev/cu.usbserial-FTB6SPL3
Connecting........_____....._____....._____....._____....._____....._____....._____
A fatal esptool.py error occurred: Failed to connect to ESP8266: Invalid head of packet (0x00)
Pedig csak annyi a difi a WEMOS-D1-MINIhez képest, hogy a WEMOS-D1-R2-WIFI-UNO-n nem CH340 van, hanem FT232.

Próbáltam feltenni a gyári FT232 drivert, csak lett egy új com port amihez nem fér hozzá az Arduino.

Van ötlet merre keressem a hibát?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21884) Wolfram válasza cigam (#21883) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Fél szemmel követem csak, de ha van wemos d1 mini, akkor minek az a fél tégla wemos uno?

4-5 ledet nyugodtan kapcsolgathatsz a d1 mini-vel is.

(#21885) Postas99 válasza Wolfram (#21882) üzenetére


Postas99
senior tag

Mennyi így csatornánként az áramfelvétel?
Brutál hogy még egy áramkorlátozó ellenálást is be kell tenni.
Ez milyen hosszú szalag, vagyis hány ledet hajtasz meg vele?

[ Szerkesztve ]

(#21886) Wolfram válasza Postas99 (#21885) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Csak egy tégla mérőm van. 0.6W az egész.
2 méter 5 cm távolság 100 led, 5V PIN-re kötve.

(#21887) ViZion válasza Postas99 (#21885) üzenetére


ViZion
félisten

Azt én is néztem, h minek a 3 ellenállás? A LED szalagra + - és adat megy, egyikhez sem kell ellenállás :U ezek a ledek már mindent is tudnak.
Jah, ez 5050 led... bakker... :B

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21888) Janos250 válasza Wolfram (#21882) üzenetére


Janos250
őstag

Könnyű neki, van beépített hardver PWM-je.
https://www.espressif.com/sites/default/files/documentation/esp32_technical_reference_manual_en.pdf
385. oldal.
Az valóban meglepő, hogy ekkora áramot elbír.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#21889) Aryes válasza Wolfram (#21882) üzenetére


Aryes
nagyúr

Jó bátor vagy, hogy ennyi ledet driver nélkül rá mersz engedni direktben az adatlábakra. Másrészt ha jól számolom 1db 5050 LED ~0,2mA árammal már képes világítani? Durva. :Y

(#21890) cigam válasza Wolfram (#21884) üzenetére


cigam
félisten

Tanulni, kitanulmányozni hogyan is működnek. Pl. amíg a mini a "szerver", addig az uno a kliens. Plusz módosítani is szeretném a kódot
- hogy egyetlen eszköz kiszolgáljon 4-5 kamerát. Nekem elég a "piros lámpa" vezérlés, így a zöld és a kék lábak is felaszabadulnak.
- Átalakítani úgy, hogy kábelen keresztül kapja a hálózatot.

Utóbbival lehet, hogy nyitot kapukat döngetek, mert a kódban rengeteg opció van ESP32 procira, és a keverőpultal kapcsolatot tartó könyvtár (ATEMbase.cpp)-ben van ez a kódrészlet:
#if defined ESP8266 || defined ESP32
WiFiUDP Udp;
#else
EthernetUDP Udp;
#endif

Lehet egy WT32-ETH01-vel kellett volna kezdenem?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21891) its_grandpa válasza cigam (#21883) üzenetére


its_grandpa
tag

Az Invalid head-re nincs de hát korán van még.

>> ... csak lett egy új com port amihez nem fér hozzá az Arduino.
így majd lesz -> sudo arduino

(#21892) Aryes válasza cigam (#21890) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nekem ez a WT32-ETH01 olyan, mintha azért vennél Xbox-ot, hogy utána PS emulátorral PS játékokat játsz vele. :))

(#21893) Wolfram válasza ViZion (#21887) üzenetére


Wolfram
aktív tag

Nem tudom hogy miért kellene ennek annyira füstölnie, ezért inkább berakok egy közeli képet:

Van ott egy erősítő tranzisztor is. [link]

(#21894) Postas99 válasza Wolfram (#21893) üzenetére


Postas99
senior tag

Nah ezt nem láttam... azért is kérdeztem rá.

(#21895) ViZion válasza Wolfram (#21893) üzenetére


ViZion
félisten

ohh, de picik. OK, én sem nagyítottam, csak beszóltam :B

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21896) Aryes válasza Wolfram (#21893) üzenetére


Aryes
nagyúr

A legelső képen teljesen egybeolvadnak a jumper kábel végével, többször meg kellett néznem, mire észre vettem. :)
A második képen a műszert néztem, pedig azon már látszik. :D
Így viszont legalább már értem, hogy mitől tudott világítani a szalag. :DD

(#21897) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Sziasztok!

Gondolkodom mivel tudnám megoldani a korábbi projektem (atmega328) ugyanis kiderült, hogy a 19db I/O nem lesz elég, kellene még legalább 6.
Gondolkodom port extenderben (MCP23017) bár ezzel is tátott szájjal rohangálás van, mert az SDA-SCL pinek foglaltak, tervezhetek új panelt neki. Vagy akkor már több értelme van másik vezérlőre építkezni? 2560-at néztem, de az ára horror. Igaz fel kellene nőni már ehhez az inflációhoz, 6 kenyeret veszek az árából...

Hasonló arduino környezetben fejleszthető megoldás van ami alkalmasabb lenne nekem?

Elgondolkodtam kettő mega328 összekötésén is, de szerintem a megfelelő lábak nélkül ez se lenne jó megoldás.

ui.: extender esetén van handicap? Ha igen, mi?

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#21898) Ton-ton válasza gordonfreemN (#21897) üzenetére


Ton-ton
tag

Esetleg rpi pico?
Vagy ha wifi is kell, akkor pico w.
Bár kicsit macerás a program feltöltés (arduino ide alatt , bár az is lehet, hogy azóta javítottak rajta)
Gondot leginkább az okozhat, hogy 3,3V-os az IO (ahogy a szinte minden modern vezérlőn).

http://qtp.hu

(#21899) Aryes válasza gordonfreemN (#21897) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem emlékszem, hogy írtad-e, mit építesz, kontrollert a feladathoz érdemes választani, meg egyéb paraméterek is számítanak, például 5 vagy 3 voltos tápot és logikát használsz-e? Ha maradsz az 5V logikánál, akkor 2560 mellett szóba jöhet a pro micro például, de ha kihasználod a 2560 rengeteg portját, akkor megéri az árát, mert robusztus, megbízható uC, régóta bizonyított. Ha 3V logikára át tudsz állni, akkor szélesebbek a lehetőségek, ESP32 és STM32 blackpill rengeteg porttal, vagy az említett rpi pico.

Port extenderrel egyszer próbálkoztam, nálam problémás volt a kommunikáció, időről időre lefagyott az i2c, de az bármitől is lehetett, rossz táp vagy rossz programozó :DDD Valószínűleg én voltam béna, de szerintem tehetsz vele egy próbát, csak teszteld le, mielőtt nagyobb mennyiségű nyákot rendelnél hozzá látatlanban. :))

(#21900) Postas99 válasza gordonfreemN (#21897) üzenetére


Postas99
senior tag

Támogatom amit Aryes írt.
Esetleg ha maradnál Atmel vonalon, akkor ezt érdemes még figyelembe venni:
LGT8F328P LQFP48 Ez egy továbbfejlesztett ATMega328, több láb gyorsabb működés teljesen kombátible az eredeti mikroprocival.
Ennek az ára 2 dodó sincs aliról. Az arudino mega klónok detto ugyanezzel a cuccal készülnek.
Van 3.3V és 5V-os cucc is belőle.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.