Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2001) dave0825 válasza dave0825 (#2000) üzenetére


dave0825
őstag

Most eszembe jutott egy egyszerűbb megoldás: mind a 14 kimenetre párhuzamosan kötök mondjuk 10 db ledet (igazából nem tudom, hogy milyen tranzisztorral, és mennyi ledet bír vezérelni 1 kimeneten a pro mini, minél többet, annál több jégcsap lenne ugye), és a párhuzamos kötés miatt ugye egyszerre kapcsolna be egy adott kimeneten az összes led, pár ms után a másik kimenet kapcsol be, utána a 3., és így tovább... Az, hogy melyik ledet hova rakom a jégcsapokon belül, az már gusztus kérdése, mert hogy jól nézzen ki, nem érdemes ugyanarra a helyre rakni az egyszerre világítókat. Remélem értitek. :B Tehát a fönt linkelt képen világító ledek nálam párhuzamosan lennének kötve, csak az elrendezésük nem szabályos lenne, hanem össze-vissza.
Szóval így sokkal egyszerűbb, mint mátrix-szal, és sokkal több ledet is elbír tranzisztorokkal az ardu (esetleg tipp, hogy mennyit?). Ez alapján új kérdés: milyen tranzisztort érdemes vennem, és hova kellene bekötnöm? :B

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2002) Danex válasza dave0825 (#2001) üzenetére


Danex
addikt

Arduinóról ne hajts ledet közvetlenül csak tranzisztoron keresztül. Én digitálisan címezhető ledszalagot ajánlottam volna, de mivel karácsonyra kell így cumi, mert magyar forrást hirtelen nem találtam (WS2811 - WS2812)

(#2003) tvamos válasza dave0825 (#2000) üzenetére


tvamos
nagyúr

Sima ügy, a Lomex-ben árulnak mindent, ami kell. LED, tranzisztor, ellenállások...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2004) adatfalo válasza Danex (#2002) üzenetére


adatfalo
senior tag

Még, hogy nincs magyar forrás ;] link

www.adatfalodesign.hu

(#2005) zka67 válasza dave0825 (#2000) üzenetére


zka67
őstag

Szia, igaz magyarországon drágább mint az arany, de szerintem ez a legegyszerűbb megoldás:

MAX7219CNG+ Driver; display controller; Common Cathode; DIP24

Egyszerű vezérelni, be lehet állítani a max fényerőt, és azon belül programból tudod állítani is. Nem kellenek ellenállások a ledekhez, simán mátrixba kötöd, ráaggatod az ic lábaira, aztán szoftver és működik.

Szerk: közben találtam olcsóbban, ehhez adnak nyákot és egy 8x8-as (gondolom piros) kijelzőt, amit vagy elhasználsz ,vagy majd jó lesz valamire:

MAX7219 pont-matrix meghajtó KIT, 8x8-as kijelzővel

[ Szerkesztve ]

(#2006) dave0825


dave0825
őstag

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

tvamos: a ledek, ellenállások, tranzisztorok nem gond, Pápán is be tudom szerezni (a környéken lakok). Az után érdeklődtem inkább, hogy mik kellenének, vagy van-e egyszerűbb megoldás.

zka67: Lényegében ebből a kit-ből igazából csak a MAX7219-DM az, ami lényeges, nem? Megkérdem Pápán egyik boltban, hogy lehet-e kapni, és akkor megcsinálom ezzel. Egyébként valami leírás van hozzá, hogy hogy lehet arduino-val programozni? Vagy az egy külön szakma? :DDD Mert sosem használtam ilyet. :B Meg ha jól látom, akkor egy 8x8-as led mátrixot tud használni, vagyis 8 jégcsap lenne végül, hacsak nem kötök 2 ledet mindenhova, és akkor 16 lenne, az is megoldható, nem? Vagy biztosabb, ha veszek inkább 2 ilyet, és külön 8x8-at használok? Még egy kérdés: mivel normális kinézetűre akarom megcsinálni, 16 szál vezetéket nem egyszerű elfűzni úgy, hogy ki is nézzen valahogy, legalább használhatok nagyon vékonyakat?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2007) zka67 válasza dave0825 (#2006) üzenetére


zka67
őstag

Szia, az adatlapját le tudod tölteni, pl az alldatasheet.com-ról. A vezérlése nagyon egyszerű, az egyik lábon küldöd neki az órajelet, a másikon meg az adatot, oszt ennyi. 16 bitet kell kiküldeni egy sorhoz, ebből 4 bit nem használt, 4 bit a regiszter címe, 8 pedig az adat. A regiszterek között vannak sorcímek és vezérlő regiszterek, pl a fényerő meg egyebek.

Miért nem csinálod meg úgy, hogy a jégcsap mögé beteszed az IC-t is, és akkor csak néhány vezetéket kell elvinned?

(#2008) dave0825 válasza zka67 (#2007) üzenetére


dave0825
őstag

Köszi, leszedtem.
Hogy érted, hogy a jégcsap mögé? Több jégcsap lesz (a mátrix oszlopai lesznek a jégcsapok), terveim szerint legalább 10, ahhoz viszont csak 2 IC kell, tehát ahogy az egyik jégcsapot összekötöm a másikkal (a sorokat ugye össze kell), mindenképp sok vezeték lesz. Ha csak egy 8x8-as mátrixot csinálok, akkor 8 jégcsap lesz, és mindegyikből 9 szál vezeték jön ki (8 sor, és 1 oszlop).

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2009) gyapo11 válasza dave0825 (#2001) üzenetére


gyapo11
őstag

Ha az arduino kimenetére egy darlington tranyót teszel, akkor pár mA-es árammal szinte Paksot is tudod kapcsolgatni. :) De A-eket mindenképpen, tehát 20 mA-es ledekből 100-at is.
Darlingtonban nem tudom mit lehet venni, de egy sima bc182 meg egy pár A-es teljesítmény tranyó tökéletes.

A VG1 az arduino kimenete, négyszögjelet ad ki 0 és 5 V szintekkel. Az 1.8 kΩ-on 2 mA áram folyik az első tranyó bázisába, ez nem erőlteti meg az arduino kimenetét. A 0.1 Ω-on és a leden át pedig 1.7 A áram folyik, ha a bemeneten 1-es van.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2010) zka67 válasza gyapo11 (#2009) üzenetére


zka67
őstag

Szia, bocs, hogy beleszólok, de már nagyon régen feltalálták a MOSFET-eket :)
Én kapcsolgatásra csak ezeket használom, 500mA-ig BSS170-eseket, filléres cuccok. Ha kell valakinek több ezer darab BC337, mondjuk 5 Ft/db áron, akkor szóljon :)

Szerintem félnek az emberek a MOSFET szó hallatán, mert nem tudják, hogy mi az, mire jó, hogyan kell vezérelni, pedig jóval egyszerűbb, mint egy tranzisztort.

[ Szerkesztve ]

(#2011) tvamos válasza dave0825 (#2006) üzenetére


tvamos
nagyúr

NPN tranzisztorok helyett ULN2003... az egyszerubb...
MAX7219, az megegyszerubb...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2012) gyapo11 válasza zka67 (#2010) üzenetére


gyapo11
őstag

Jó a mosfet, csak drágább mint a tranzisztor, könnyebben kinyiffan a gate-et tapizva, és az 5 V elég kevés a kapcsolgatásához ([link]), illetve a logic-level fetek még drágábbak.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2013) tvamos válasza gyapo11 (#2012) üzenetére


tvamos
nagyúr

Rele driver jobb, ahoz meg bazis ellenallas sem kell, nincs gond a meghajtassal, es nem kell olyan sok baszinat forrasztani, csak 1 dip tok. ULN2803... az 8, mint a 7-szegmenses kijelzo.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2014) gyapo11 válasza tvamos (#2013) üzenetére


gyapo11
őstag

Ahova elég az 500 mA és nem 1-2 kimenet van, oda jó. Ha nagyobb az áram, motor, izzó, powerled, akkor már nem elég, vagy ha csak egy valamit akarok kapcsolgatni, akkor meg kihasználatlan marad a nagy része, és drágább is, mert egy kis tranyó meg egy 3 A-es az 30 Ft-ból kijön, ez meg 100 körül van, illetve ebayen találtam 10-es csomagban 39 Ft/db-ért is. Szóval nem kell elvetni a tranyós megoldást se meg a többit se, mindenhova az oda legjobban passzolót kell használni, relé, triak, tranyó, ic, mosfet, minden játszik.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2015) schawo


schawo
titán

Léptetőregiszteren keresztül szeretnék meghajtani egy tekercses, 5V-os dugaszreléket (IM43). Darabja 20-25mA-t kér a kapcsoláshoz. A legegyszerűbb mód az volna, hogy két láb a léptető két lábára, és zéneres védelem a tekercs visszarúgása ellen.

De a sima 74HC nem bírja el a 20-25mA-t, túl nagy lenne a feszsüllyedés (droop). Valami másik léptető tudna ekkora áramot szolgáltatni, akár rövid ideig (kapcsolás ideje <10ms)? Illetve hogyan lehetne hasonlóan egyszerű megoldást találni mondjuk egy TPIC6-os létetővel (ami csak sinkelni tud). Nem akarok semmi bonyolult h-híd megoldást, meg IC erdőt.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#2016) gyapo11 válasza schawo (#2015) üzenetére


gyapo11
őstag

Esetleg ez vagy ez?

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2017) gyapo11 válasza gyapo11 (#2016) üzenetére


gyapo11
őstag

Kicsit drágáért ez? Egyenként 150 mA folyamatos, 500 mA max.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2018) schawo


schawo
titán

A TPIC6-osok nem csak sinkelni tudnak? Másik kapcsolás kéne, ha nincs + lába, csak -. Valami ötlet a TPIC6-os kapcsolásra?

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#2019) tvamos válasza gyapo11 (#2014) üzenetére


tvamos
nagyúr

Lehet parhuzamosan kotni a csatornakat. Meg az ULN2003V12 1A-es... de persze motorra jobba a motorvezerlo ic, azok nagyon finomak, es nem pukan ki mint a diszkret. En nem veszodom mar diszkret tranyokkal evek ota, csak a munkahelyen.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2020) zka67 válasza dave0825 (#2008) üzenetére


zka67
őstag

Szia, közben megtaláltam a jégcsapodat :)

WS2812B-nek hívják, ez egy RGB led és egy bele integrált IC. Összesen 3 vezeték kell hozzá, GND, +5V és az adat, hogy vezérelni tudd. Sorba lehet kötni őket az adatvonalukon. Filléres cucc.

Így még a jégcsap színét is tudod változtatni, nem csak a méretét :)

Szerk: Ja és true color :)

[ Szerkesztve ]

(#2021) dave0825 válasza zka67 (#2020) üzenetére


dave0825
őstag

Köszi, de ez hogy filléres cucc? :Y Nekem kellene ebből (mivel minden jégcsapba 8-10 db) kb. 100-120 db, ami már 8-10.000 ft, 5000 ft-ért pedig volt kompletten boltban ilyen jégcsap, 12 db-os, darabonként 10 leddel. :F
Vagy valamit elszámoltam? Ott 67,-ot írnak darabjára (mivel a 250 db-ot nem érem el), plusz az áfa, plusz a szállítási költség, azt még bele sem számoltam. :(

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2022) zka67 válasza dave0825 (#2021) üzenetére


zka67
őstag

Szia, így értettem a filléres cuccot, de most már emlékszem hogy ez nem játszik nálad.

Egyébként ahhoz képest, hogy RGB és true color, nem is drága. Szerintem a bolti jégcsap csak egyszínű lehet...

A fantáziámat különben beindítottad, én úgy csinálnám meg a jégcsapokat, hogy tennék rá egy icipici kis mikrokontrollert, és az vezérelné egy előre megírt vagy random program alapján a jégcsapok növekedését és színét. Így csak a tápot kellene elvinni a jégcsapig, és mindegyik mást mást csinálna.

Na mindegy, jövő karácsonyig ráérsz újat fejleszteni :)

(#2023) dave0825 válasza zka67 (#2022) üzenetére


dave0825
őstag

Hát igen, már jövő karácsonyra marad mindenképp. Amúgy egyszínű volt a boltban, igen, és mindegyik jégcsapban egy kb. 10x5mm-es IC volt (kb. 8-10 lábbal, nem tudom, hogy mi lehetett, esetleg ötlet?), és a jégcsapok közötti vezeték 2 eres volt, tehát csak tápot kapott mindegyik.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2024) tvamos válasza dave0825 (#2021) üzenetére


tvamos
nagyúr

Én úgy csinálnám, hogy vennék annyi ATMega328-at, (az Arduino procija,) ahány LED sort akarok. Egy proci simán meghajt 8-10 LEDet. Ha nagyon akarnám, soros porton összekötném őket. Nem kell hozzá semmi extta. Se tranzisztor, semmi.
Az első sort a 7végén... Meg is csinálom a gyerkőccel... :)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2025) dave0825 válasza tvamos (#2024) üzenetére


dave0825
őstag

Arra is gondoltam én is, de az is 4-500,- darabja, és abból is már 10db (jégcsaponként 1), 4-5000,-, azzal meg megint csak ott vagyok, hogy ugyanannyi az új, és akkor még nem vettem ledeket, csöveket, nem raktam össze, nem kínlódtam vele. :F

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2026) Danex válasza dave0825 (#2025) üzenetére


Danex
addikt

Sorozat gyártott minőségtelen árut nehéz olcsóbban és jól megcsinálni. :)

(#2027) tvamos válasza dave0825 (#2025) üzenetére


tvamos
nagyúr

Vedd meg a készet, olcsobban nem tudod úgyse kihozni. Azt hittem, barkácsolni akarsz, nem spórolni.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2028) zka67 válasza dave0825 (#2025) üzenetére


zka67
őstag

Szia, én mindenképp a legkisebb méretű uC-t választanám, pl. ezt:
ATTINY10-TSHR vagy ezt
ATTINY13A-SU

Csak egy kimenetre van szükség, azt kell megfelelő időzítéssel röcögtetni (4/8 órajelenként változtatni a kimenetet). Van benne 32/64 bájt ram, az bőven elég a ledek aktuális szín értékeinek tárolására, 1k flash meg a programnak is 3x sok.

(#2029) dave0825


dave0825
őstag

Szerintem maradok ennek a MAX7219-nél, ez olcsóbb is, egyszerűbb is... Vagy van neki valami hátránya?

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2030) Flashback


Flashback
addikt

Megoldottam! :D

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#2031) zka67 válasza dave0825 (#2029) üzenetére


zka67
őstag

Sok drót kell hozzá.

(#2032) tvamos válasza dave0825 (#2029) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ennél nem sokkal olcsóbb... de ez nyáron akarmi másra is jó lenne... Persze, szeretem a MAX7219-et is.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2033) gyapo11 válasza tvamos (#2032) üzenetére


gyapo11
őstag

Az egyes állapotváltozások között gondolom van elég idő, lehetne minden jégcsap 8 ledből, a jégcsapok száma tetszőleges, és minden jégcsapra egy shiftregiszter, ezek egymásnak sorban átadják a biteket. Így az arduinotól 5 drót is elég lenne. Ha rgb ledek, akkor jégcsaponként 3 shiftregiszter.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2034) zka67 válasza gyapo11 (#2033) üzenetére


zka67
őstag

Szia, amit most mondtál, azt tudja a WS2812B. Beépített shift regiszter van a ledben (nem kell külön IC hozzá), és nem kell külön load és clk jel sem, mert az időzítésből tudja, hogy mi a bit értéke és hogy mikor érvényes az adat.

[ Szerkesztve ]

(#2035) gyapo11 válasza zka67 (#2034) üzenetére


gyapo11
őstag

Akkor csak az ára lehet probléma, mert az 595D 10-esével 23 Ft/db az ebayen.
Gondolom a sima rgb led meg olcsóbb mint a shiftregiszterrel egybeépített.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2036) zka67 válasza gyapo11 (#2035) üzenetére


zka67
őstag

Szia, kezdünk átmenni a hobbielektronika topikba való témákra...

Ja, a sima 5050-es RGB led eBay-en 20Ft, a WS2812B meg 37Ft/db 100db esetén. Csak nem mindegy, hogy pl. egy jégcsapnál ott van 8-10 db led, mögötte meg egy számítógép hatalmas hűtőbordával és azok lógnak a fán, vagy csak a ledek egy 6 lábú mikrokontrollerrel, ami egyáltalán nem is észrevehető, akkora. (Most egy kicsit túloztam, de a dolog lényegét próbáltam meg érzékeltetni).

(#2037) tvamos válasza zka67 (#2034) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nekem is van 50 db, de nem tutok vele olyan szep feheret keverni, mint egy hidegfeher LED-del. :(

Hol tudnek gyorsan rendelni ultrahangos tavolsagmerot, ami ideer Karacsony elott? Paralaxos (3 labu) fajta kellene! (Ott felejtettem a cegnel az asztalomon, amit mar megvettem, egy eve.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2038) junhum válasza tvamos (#2037) üzenetére


junhum
tag

Nekem 4 lábú hc-sr04 van, ha kell odaadom

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#2039) gyapo11 válasza zka67 (#2036) üzenetére


gyapo11
őstag

Arduinoval vezérelt elektronikáról van szó, szerintem ide való.
A 17 Ft-os különbség 100 db-nál 1700 Ft, a 30 db 595D meg 650, arduino meg kell mindkét megoldáshoz. Tudom te chipet írtál, nekem az arduino egyszerűbb.
Szóval 1050 Ft-tal olcsóbb, azt meg mindenki eldönti, hogy ennyit megér-e neki, hogy nincs az egyes jégcsapok mögött 3 db 595D.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2040) Flashback


Flashback
addikt

Van egy nano-m, most bontottam ki.
Gépre dug, legfrisebb FTDI drivert felraktam, felismert, de hibát dob kód feltöltésnél...
Mit rontok el?

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#2041) Flashback válasza Flashback (#2040) üzenetére


Flashback
addikt

Megoldás:

Nem eredeti az Arduino-m... Régebbi drivert kellett felrakni hozzá. Ha valaki ilyen klón arduinó nanoval találkozik itt a megoldás: [link]

Érdemes módosítani a driver dátumát az infben. Mondjuk 2030-ra... Akkor a windows nem fog újabbat találni egy darabig :D

Ide felraktam a módosított driveremet. (2033 lejárati dátummal).

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#2042) Andris246


Andris246
tag

Sziasztok.

Egy nagyon amatőr kérdésem lenne :DD
Az hogy lehet megcsinálni hogy minden void (programrész) új fülön legyen.
Képet mellékeltem (google-ben találtam :DD ).

Válaszotokat nagyon szépen köszönöm. :R

(#2043) gyapo11 válasza Andris246 (#2042) üzenetére


gyapo11
őstag

Jobbra fönt a kis lefelé mutató nyíl, és new tab vagy ctrl+shift+n.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2044) Andris246 válasza gyapo11 (#2043) üzenetére


Andris246
tag

Na basszus tényleg :D
Köszi még egyszer :R

(#2045) Danex


Danex
addikt

Valakinek valami ötlet, hogy a Nano-imat miért nem látja a gép? A Mega jól működik... próbáltam a legújabbal meg régebbivel is ,de ugyan ez volt. :F

(#2046) Imy válasza Danex (#2045) üzenetére


Imy
veterán

Igen, mert kell hozzá egy driver. Én a CH341SER-t szedtem le, chipset függő.
Nézdd meg milyen IC-d van. [link]

(#2047) Danex válasza Imy (#2046) üzenetére


Danex
addikt

És már megy is! Köszönöm! :U :R

(#2048) peter1998


peter1998
tag

Tudtok ajánlani valami 12v-os tápegységet ? A felhasználási terület egy fűtetlen kamra lenne.Már a második számítógép tápomat gyilkolom. Én ilyenre gondoltam: [link]

(#2049) zka67 válasza peter1998 (#2048) üzenetére


zka67
őstag

Szia, Tápegységáruház

23.-án délig vannak nyitva, legközelebb csak január 6. után lesznek.

(#2050) Danex válasza peter1998 (#2048) üzenetére


Danex
addikt

Attól függ mekkora teljesítmény kell, lehet egy zárt paneltáp is elég lenne.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.