Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1701) bacus válasza gyapo11 (#1699) üzenetére


bacus
őstag

tök jö, bár az ebayen kapható led vezérlők ugyanezt tudják és fillérek ! (igaz azt nem az ember csinálta)

Hacsak nem valami különleges feladatra kell, akkor ezt a wirelest tipust már szereltem pár helyre. Annyi, hogy az eredeti (ajánlott) elem helyére 2032-is bemegy, én azzal használom.

3 dedikált gomb 25, 50, 100% szinte mindig ezt használják, azt hiszem 7 lépcsőben állitható. (Plusz, amit én sose használnék, különböző idegesitő villogások, annak a sebessége is állitható, én kb 10mp ig birtam, de volt aki meg azt mondta, hogy az állat, ők használják...)

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1702) Pubszon


Pubszon
veterán

Üdv.
DS1302-es RTC modult beüzemeltem, de folyton ezt kapom vissza:
05.10.2015 -- 14:12:21
01.44.2005 -- 05:04:08
05.10.2015 -- 14:12:23
01.44.2005 -- 05:04:09
05.10.2015 -- 14:12:25
01.44.2005 -- 05:04:09
05.10.2015 -- 14:12:27
01.44.2005 -- 05:04:10
05.10.2015 -- 14:12:29

Minden második sor a pontos idő.
Valami ötlet? :F

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1703) dave0825 válasza Pubszon (#1702) üzenetére


dave0825
őstag

Próbáld meg ezzel, én ezt szoktam használni. Van benne egy ugyanilyen nevű sketch, azzal ki tudod próbálni.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1704) Pubszon válasza dave0825 (#1703) üzenetére


Pubszon
veterán

Ez szerintem nem jó hozzá, nekem DS1302 van.

MOD: Az RTC tápját 5V-ról átkötöttem 3.3V-ra és azóta jó!
Itt is írták, hogy valami zajt szedhet össze mert nincs felhúzóellenálás vagy ilyesmi.

[ Szerkesztve ]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1705) gyapo11 válasza Gergosz2 (#1700) üzenetére


gyapo11
őstag

Az 5-ös 6-os pin a gyorsabb, 62500 Hz-es, ha jól gondolom ezt 256-tal osztva 244 ciklus lesz másodpercenként a kimeneten. Az talán nem látható.
A led fényerőt nem értem. Kb. 20 mA meghajtást kapnak a ledek amíg be vannak kapcsolva, ez az áram mindig ennyi, csak a bekapcsolási idő változik. A legrövidebb idő pwm=1-nél legyen 16 mikrosec pwm=2-nél meg 32 mikrosec. Bármilyen leddel is egyik kétszerese a másiknak. A kérdés a szemem, hogy mit integrál ki ebből. Na majd kísérletezek.
Naponta néhány beállítás várható, napi 5-tel számolva 55 év, elég lesz. :) De az is lehet, hogy találok egy közepes értéket, ami általában jó, és csak akkor kell állítgatni ha ettől eltérőt szeretnék.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1706) gyapo11 válasza bacus (#1701) üzenetére


gyapo11
őstag

Már az arduinot is erősnek érzem 3 ledhez, de ez meg a távirányítóval még "túlzásabb". Viszont olcsóbb. :)
Köszi, azt hiszem veszek egy ilyet, megnézem hogy működik, ha nem jön be ajándéknak még jó lesz, jön a karácsony.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1707) Hyperion válasza Pubszon (#1704) üzenetére


Hyperion
senior tag

És megpróbáltad azt amit javasoltak abban a fórumban? Összecsavarni a vezetékeket...

(#1708) Gergosz2 válasza gyapo11 (#1705) üzenetére


Gergosz2
veterán

A led fényerőt nem értem. Kb. 20 mA meghajtást kapnak a ledek amíg be vannak kapcsolva, ez az áram mindig ennyi, csak a bekapcsolási idő változik. A legrövidebb idő pwm=1-nél legyen 16 mikrosec pwm=2-nél meg 32 mikrosec.

Azért nem ilyen egyszerű a dolog. Egyrészt PWM-nél ugye a középértéket kell nézni, de gondolom ezt tudod, másrészt meg egy LED karakterisztika sem nevezhető éppenséggel lineárisnak [link]. Azt is érdemes figyelme venni, hogy egyik LED sem ideális, szóval nem rögtön követi lesz a fesz változását az áram, van dinamikája. Másrész az áram fényintenzitás karakterisztika sem lineáris. [link]. Az sem mindegy mlyen színűt használsz szóval lehet fokozni még itt a dolgokat.

Én azt mondom nem járathatod nagyobb áramról is. Én pl. az építettem egy UV kamrát, és ott is 25mA -re lőttem be az áramot, hogy nagyobb legyen a fényintenzitás.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1709) Pubszon válasza Hyperion (#1707) üzenetére


Pubszon
veterán

Nem, csak 5V helyett 3.3V-ot adok az RTC modulnak, azóta hibátlanul megy.
Meg kicsit magyarítottam a demon. :D
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:41
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:42
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:43
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:44
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:45
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:46
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:47
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:48

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1710) gyapo11 válasza Gergosz2 (#1708) üzenetére


gyapo11
őstag

Pwm-nél az effektív érték számít, ami négyszögjelnél elég egyszerűen számolható, itt pwm be/256.
A led karkaterisztika szerintem itt kiesik, mert 20 mA fog rajta folyni, és annyit világít amennyit tud ezen az áramon. Hogy kevesebb vagy több árammal mit csinál az lényegtelen. Tehát a ledtől csak a maximális fénymennyiség függ, a dupla fényérzethez ugyanaz a pwm értékpár tartozik bármilyen más leddel is.
A ledek elég gyorsak, tehát bármilyen görbe mentén alakul is ki az áram, az a világítási időhöz képest elenyésző, tehát jelentősen nem befolyásolja a termelt fénymennyiséget.
Az áram-fényintenzitás görbe sem játszik, mert fix 20 mA lesz az áram.
Az árammal lehetne kicsit variálni, de ha föltekerem a pwm-et 255-re, az szinte megegyezik a teljes idejű bekapcsolással, és ott 20 mA lehet. Szóval a pwm értékétől függően lehetne a kisebb számoknál emelni az áramot, itt most nem látom ennek értelmét, mert a 3 led bőven sok fényt ad, az idő nagy részében le lesz véve harmadra-negyedre a fényerő.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1711) Gergosz2 válasza gyapo11 (#1710) üzenetére


Gergosz2
veterán

ott a pont, nem értem mirét egyszerű közepet írtam :S :(((

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1712) dave0825 válasza Pubszon (#1704) üzenetére


dave0825
őstag

DS1302-es library-vel is használtak DS3231-et, azért gondoltam, hogy fordítva is működik.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1713) Pubszon válasza dave0825 (#1712) üzenetére


Pubszon
veterán

Már mindegy, megoldottam, most már jó.
A gondom inkább az, hogy kb 14 óra után kb 10 másodpercet siet, ami szerintem sok. :F

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1714) bacus válasza gyapo11 (#1706) üzenetére


bacus
őstag

Az arduinot én is erősnek érzem a feladathoz. :)

Az árkülönbözeten kívül, még további munka is van vele, ha kész, utána még "dobozolni", hogy kultúrált legyen, stb.

Egyéb iránt van nem távirányitós, hanem mondjuk analóg potméteres dimmer is, az is kibelezhető akár, és csak a potit kivezetni valahova, mellé egy billenőkapcsolóval.

A legnagyobb hátrány, ha a táp primer oldalát akarod lekapcsolni, akkor egy alacsony pl 10% dimmelésnél egy modern kapcsoló üzemű 60W-os tápnál 4m led szalagnál akár 5mp is eltelik, hogy "nem történik semmi", hála a pufferkondinak... :) Ha már a 12V-t kapcsolgatod, akkor meg a táp állandóan üzemel. :(

Általában én is szeretem az arduinos megoldásokat, de ez szerintem pont nem az az eset, amikor van rá céleszköz fillérekért.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1715) gyapo11 válasza bacus (#1714) üzenetére


gyapo11
őstag

Abból indultam, hogy megnéztem ebayen a szabályozós usb-s ledes lámpákat, és kb. 1500 Ft-nál indultak. Lehetne valami változtatható kitöltési tényezőjű oszcillátort barkácsolni potméterrel, de nem igazán szimpi a potméter, kh-s lesz idővel. Aztán megnéztem a pro minit, és már 400 Ft-ért is van, fél év alatt lement egy jó százassal. Tápmodul 200 körül, dugasztápom van egy pár, ledek vannak, mikrokapcsoló is. És amit mondogatni szoktam, hogy ha egyszer beteszi a lábát valahova az arduino (és általában a programozható eszköz), akkor ott még nagyon sok mindent lehet csinálni vele. Itt pl egy fényszenzorral be lehet lőni, hogy milyen világosságban melyik fokozat a legjobb, és akkor többet már nem is kell szabályozgatni. Egy másik fényszenzorral figyelni a monitor fényét, és lekapcsolni ha a monitor elsötétül. Egy hangszenzorral lehet pl. tapssal vagy füttyel kapcsolgatni, meg még sok mindent.
A tápot primer oldalon akarom, kézzel kihúzom a konnektorból, 0 fogyasztás. Relé modullal lehetne ügyeskedni, ha a relé elenged, akkor megszűnik a 230. Indítani egy párhuzamos kapcsolóval lehetne, ha fölébred az arduino, meghúzza a relét, és a gombot el lehet engedni. De elég jól kellene szigetelni, a 230 nem játék, ezzel nem akarok babrálni, bedugom megy, kihúzom nem megy.
Most egy 7 W-os fénycső van, de túl erős, letakarhatnám, de az meg milyen már. Szabályozni meg nem lehet.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1716) Andras_Cs


Andras_Cs
újonc

Sziasztok!

Keresek két olyan embert, akik szeretnek arduinokkal foglalkozni, a hozzájuk tartozó kütyüket próbálgatni és szívesen foglalkoznának ezzel napi 8 órában versenyképes fizetés mellett Budapesten. Olyan emberek jelentkezését várom, akik szeretnének egy fejlesztői játszótéren dolgozni a következő években és ehhez a tudásuk is meg van.

Ha érdekel a hardver építés és szeretnél saját eszközöket fejleszteni, van tapasztalatod arduino mikrokontroller programozásában, szeretsz kísérletezni, van műszaki érzéked, és jól beszélsz angolul, akkor írj nekem egy privát üzenetet. Jelentkezhettek két fős csapatban is, ha már van egy jól kialakult párosotok.

Várom a jelentkezéseteket, és további szép napot kívánok:
András

(#1717) bacus válasza gyapo11 (#1715) üzenetére


bacus
őstag

Én még a 800 ft-os árnál tartok :), akkor rendeltem párat, még nem használtam mindet el, azóta rendeltem nanot, az jobban fekszik mint a mini, utáltam a soros átalakitót.

Mindent túl lehet bonyolítani, pont ahogy irod, a monitor fénye helyett inkább a felvett áramát figyelném, a 230 nem játék, de azért nem kell félni tőle. (Én épitettem bele már arduionos dugasz vezérlést hosszabbítóba, kempingbe, ahol 6A felett nem fogyaszthatsz.., évek óta megy, ugyanezt megcsináltam ip dobozba a barátomnak, még a lakókocsi fűtését is kapcsolgatja a kis 10A relével.) Relé helyett ide elég lehet egy triakos kapcsolás opto csatolóval, kisebb, kevesebb hiba, nincs fogyaztása.

A poti kh-s lesz, de azért nem pár hét alatt, és ráadásnak nem is hangerőt szabályzol, hogy zavarjon ha kicsit az :)

Én úgy tudom, hogy a fénycsővet is lehet szabályozni, de nem egyszerü.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1718) gyapo11 válasza bacus (#1717) üzenetére


gyapo11
őstag

A 230-as ledeket meg fénycsöveket csak akkor lehet dimmelni, ha dimmelhetők. Persze ezekben más elektronika van és talán drágábbak is, még nem vettem ilyet. Ha mondjuk 1000 Ft és még a dimmer is kell hozzá, akkor árban megint az arduino+pár led az olcsóbb.
Dimmert csinált már valaki arduinoval?
Az ebayen 100 W-os 270 Ft körül van.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1719) tvamos válasza gyapo11 (#1715) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez egy marha jó project kezdőknek. Utána meg lehet nyákot henkölni... nagyon finom!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1720) peter1998


peter1998
tag

Sziasztok ! Most csinálok egy lámpa kapcsolgatós dolgot. Az a problémám hogy a relé panel automatikusan behúz. A relé panelen van egy GND-IN1...IN8-Vcc és van egy GND-Vcc-JD-Vcc csatlakozás.A Második Vcc és a JD-Vcc egy jumperrel van zárva.Hogyan kell kötni ezt?

(#1721) bacus válasza peter1998 (#1720) üzenetére


bacus
őstag

A relét ha adsz neki tápot, a vezérlő lábát közvetlenül testre kötve húz be a relé.

Elég sokat eszik a behúzott relé, pontos adatokra nem emlékszem, de 200mA körül rémlik. Ez azt jelenti, hogy a 8 db relé egyszerre menjen a tápigénye 1600mA+.

Érdemes meggondolni, hogy kell e a relé. A nagy előnye, hogy van NO és NC kapcsa is, azaz lehet úgy játszani, hogy akkor amikor nincs a reléken és arduinon táp, akkor az egész rövidzárként működik.

Amennyiben erre nincs szükség, akkor lehet gondolkozni, hogy egy saját triakos panel összeállitása jobb lehet.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1722) gyapo11 válasza bacus (#1721) üzenetére


gyapo11
őstag

Főleg hogy 10 db 400 V 0.6 A-es triak 337 Ft, tehát 34 Ft darabja. 50 db meg 983-ért, darabja 19.6 Ft! Miért nem volt gyerekkoromban internet meg ebay meg bankkártya konvertibilis Forinttal?!

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1723) bacus válasza gyapo11 (#1722) üzenetére


bacus
őstag

de azért pl. MOC3061 optócsatoló is kell a triak mellé, ami 150 ft / db, és lomexnél 200 db kellene venni, hogy 100ft alá menjen az ára, plussz még 2db ellenállás is kellhet, ha induktiv a terhelésed 3db és egy kondi. Ez is pár forint.

Van készen is, kizárólag jómódú, sőt gazdagoknak. :)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1724) gyapo11 válasza bacus (#1723) üzenetére


gyapo11
őstag

Magyar alkatrész boltosok nem tudnak versenyezni a kínaiakkal, pedig jó messziről jön és mégis ingyen. Pl. optocsatoló jellemzően 10 db 1 $, persze meg kell nézni, hogy az adott célra melyik jó, vannak drágábbak is.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1725) bacus válasza gyapo11 (#1724) üzenetére


bacus
őstag

Általában így van. De a kínaihoz türelem is kell, és én már jártam úgy, hogy mire ide ért, már el is felejtettem minek is kellett. :)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1726) zka67 válasza gyapo11 (#1724) üzenetére


zka67
őstag

Viszont óvatosan kell bánni az olcsó kínai cuccokkal, mert szerintem elég sok selejtes alkatrészt árulnak. Értem ezalatt, hogy a nem tudják a gyártó által specifikált értékeket. Vettem például DS1307-es RTC chipeket, amik napi 20-30mp-et késnek/sietnek, tápot adva rájuk nem állnak be alapértékre, hanem random időről kezdik a futást. Igaz, fillérekért adták, de külső kondival kellett kalibrálnom őket egyesével, ami a munkaidőt tekintve jóval többre jött ki, mint ha megvettem volna a normális chipeket.

(#1727) Gergosz2 válasza zka67 (#1726) üzenetére


Gergosz2
veterán

az én DS3231-em már több mint egy éve megy, és kb 2-3 másodpercet ha késik. Persze kapni selejt cuccokat is azt nem vitatom, de nem a legolcsóbbra kell utazni, meg persz kell egy megbízató eladó is. Én pl tőle vettem már nagyon sok cuccot, miden meg is érkezett és egy darab sem volt hibás : [link]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1728) zka67 válasza Gergosz2 (#1727) üzenetére


zka67
őstag

Igen, tőle én is szoktam vásárolni, vele nincs gond.

(#1729) gyapo11


gyapo11
őstag

Elgondolkodtam ezen a triakos 230 kapcsoláson. Töltők, scanner, külső winchester, és a lámpa is mind olyan, hogy néha kell csak bekapcsolni. A kapcsolós elosztó sem az igazi, mert nem egyesével kapcsol, hanem az összes bedugottat egyszerre. Szóval jó lenne egy egyenként kapcsolgatható konnektorsorozat, amire jó lehet a triakos optocsatolós megoldás, meg egy arduino. Tudna valaki egy kapcsolási rajzot mutatni az optocsatoló külső felétől kezdve? Kíváncsi lennék a fogyasztásra. Az arduino csak addig menne, amíg valamelyik fogyasztó be van kapcsolva, ez meg jellemzően pár perc-pár óra tartományban van, tehát nem annyira jelentős, mint a mindig áram alatt levő több db triakos egység. Habár ezek is kihúzhatók, ha niincs éppen bekapcsolt fogyasztó. Lehet, hogy kellene csinálni egy ilyet, lehetne időzíteni ki-be kapcsolásokat, számítógépről vezérelni, naplózni, távirányítani, egy csomó dolgot hozzá lehetne fejleszteni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1730) Danex válasza gyapo11 (#1729) üzenetére


Danex
addikt

Szerintem az arduino tápellátásával nem kéne törődni annyira minimálisat fogyaszt... szerintem az elosztó kapcsolójában lévő lámpa többet fogyaszt mint az arduino és akár a relék (opto kapcsolással nem foglalkoztam még)

(#1731) bacus válasza gyapo11 (#1729) üzenetére


bacus
őstag

Ez pl jó

Egy párat én csináltam is ilyet, kiválóan teszik a dolgukat, 3,5V - 9V ig mehet a bemenetre és kapcsol.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1732) bacus


bacus
őstag

Sőt, ezt is megépitettem, konkrétan ezt.

Ez is remekül működik, eredetileg egy varrógép fordulatszámszabályzására épitettem, de oda még nem vetettem be, de világitást remekül vezérelte. (azóta rákaptam a led szalagokra, amik sokkal elosztottabb fényforrás, sokkal jobban szabályozható, stb)

Egy triakot sikerült kinyirnom egy multifunkciós handy (dremel szerü) géppel, amiben amúgy is volt elektronikus fordulatszám szabályzás. Ezt csak próbaként dugtam rá az aljzatra (egy jumperrel lehetett adni neki, hogy induktiv terhelést is kap), majd bekapcsoltam. Pár mp működés után a triak kilehelte a lelkét. :) Lehet semmi köze nem volt ehhez, de mivel nem volt csak egy pót alkatrész, nem próbálkoztam vele többet.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1733) gyapo11 válasza Danex (#1730) üzenetére


gyapo11
őstag

Pár mA-t azért eszik, és a táp is elszór valamennyit.
A relé is jó, talán valamivel drágább mint a triakos, de főleg a táp igénye bosszantó. Mert ha egyszerre menne 6-7-8 relé, akkor már amper fölötti táp kell.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1734) gyapo11 válasza bacus (#1731) üzenetére


gyapo11
őstag

Ez jó, nem kajál semmit kikapcsolva, nincs is tápja. Nem szivárog át valami a kikapcsolt triakon?

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1735) gyapo11 válasza bacus (#1732) üzenetére


gyapo11
őstag

Olyat nem tapasztaltál, hogy zavarja valamelyik fogyasztót? Mert nem 0-nál fog kinyitni a triak, hanem kicsit emelkedni kell a szinusz félhullámnak, hogy az ellenálláson keresztül folyjon annyi áram, ami már begyújtja. És ez az impulzus zavarhatja a tápokat.
A kapcsolási rajzon 1 K van, legyen mondjuk 5 mA a gyújtáshoz szükséges áram, akkor el kell érnie az 5 V-ot. Na jó, az még tényleg elég kevés, nem lesz valami nagy az ugrás, és időben is fél % körüli.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1736) tvamos válasza gyapo11 (#1729) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nehéz táplálni a töltőket triac-kal, mert nem lesz meg a tartóáram mullátmenetnél. Folyamatosan, vagy impulzussorozattal kell gyujtani. Mondjuk 5kHz 10% duty cycle. (Sz..vtam ilyennel sokat.) Magamnak, otthonra maradnék a relénél.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1737) gyapo11 válasza tvamos (#1736) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen, ez előfordulhat. Nem a nullátmenetnél, mert ott biztosan nincs áram, hanem a két nullátmenet között kell áram a gyújtáshoz, és utána a tartáshoz. Mert a kapcsolás is olyan, hogy hiába tartja az arduino az optocsatolót highban (folyamatos gyújtás), amikor bekapcsolt a triak, onnantól már kevés áram folyik a gate-be, tehát csak a tartóáram tudja bekapcsolva tartani. Ez a kis triak, ami a kínai dimmerben is van (mac97a8) 1 mA tipikus tartóáramot ír, annyi azért lehet, mert a töltő mondjuk 5 V-on 500 mA-t ad ki, az 100 % hatásfokkal 230-on 11 mA. Persze ez effektív érték, a félhullám elején még biztos kisebb, ez nehezíti a gyújtást. Az meg még jó is, ha terhelés nélkül be se kapcsol a triak.
Lehet még pazarolni az áramot, és valamekkora ellenállást tenni a konnektorba, de ez még fűteni is fog.
Aztán még a trafós táppal is gond lehet az induktivitása miatt, de szerencsére nemigen van trafós dugasztápom.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1738) tvamos válasza gyapo11 (#1737) üzenetére


tvamos
nagyúr

a töltő mondjuk 5 V-on 500 mA-t ad ki, az 100 % hatásfokkal 230-on 11 mA Ott nem stimmel a gondolatmeneted, hogy a primer oldali pufferkondi miatt nem tudod, mikor fog kinyitni a primer oldali dioda. (Ilyenkor, sok esetben meg az 1mA aram sincs meg.) E miatt vezetes csak valhol a sinus kozepen lesz, ami a terhelestol fugg, es nem szimmetrikus. Raadasul kapacitiv a terheles, jokis lorugas di/dt-vel indul. Nagyon nem szeretjuk felvezeton az ilyen terhelest.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1739) gyapo11 válasza tvamos (#1738) üzenetére


gyapo11
őstag

Ez igaz. Kapcsolóüzemű tápok problémásak ilyen szempontból.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1740) jeepatti


jeepatti
csendes tag

Tudtok valami jó beszerzési forrást az alábbiakra .. lehetőleg nem heteket várva:

-Arduino Nano vagy Nano v3
-Current Sensor ( ACS712-5A )
-Wifi Module ( ESP8266 )
-LCD display ( 20x4 I2C )

-IIC-LCD illesztő (TWI/I2C)
-Buck Converter ( LM2596 )

köszi

(#1741) Gergosz2 válasza jeepatti (#1740) üzenetére


Gergosz2
veterán

[link]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1742) tvamos válasza Gergosz2 (#1741) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azért ott az értékelések között elég sok fake cuccról van szó. (Az FTDI sz..pasba én is bele szaladtam. :)) )

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1743) Gergosz2 válasza tvamos (#1742) üzenetére


Gergosz2
veterán

problémám még nem volt vele. De ha tutira akar menni az ember akkor bemegy hestore-ba vagy lomex-be , de ott értelemszerűen drágább is.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1744) Pubszon válasza Gergosz2 (#1741) üzenetére


Pubszon
veterán

Ez is elég korrekt.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1745) amate


amate
csendes tag

Sziasztok!

Ezt a projektet szeretném megcsinálni első arduino ismerkedésként, de elakadtam. Ezt a hibaüzenetet kapom:

Arduino: 1.6.5 (Windows XP), Board: "Arduino/Genuino Uno"
C:\Program Files\Arduino\libraries\plotly_streaming_ethernet\plotly_streaming_ethernet.cpp:6:25: fatal error: avr/dtostrf.h: No such file or directory
#include <avr/dtostrf.h>
^
compilation terminated.
Hiba a fordítás során.

Van erre egyszerű megoldás? Sajnos a programozással is még csak most ismerkedem, ezért is választottam ilyen részletesen leírt megoldást.

Előre is köszi!

(#1746) Danex válasza amate (#1745) üzenetére


Danex
addikt

Nincs a library bemásolva a helyére, legalábbis én erre tudok gondolni.

(#1747) dave0825


dave0825
őstag

Szerintetek az miért lehet, hogy egy nagyon egyszerű kapcsolás és szintén egyszerű program nem úgy működik, ahogy kéne? :W Konkrétan egy Pro mini-re kötöttem egy infra vevőt, és egy relét, ami egy 230-as lámpát kapcsolgat, ha megnyomom a távirányítóján a gombot. A hibás jelenség az, hogy hozzá sem nyúlok a távirányítóhoz, és (naponta, kétnaponta, mikor hogy...) magától bekapcsol. :(

Ez a program:
#include <IRremote.h>

int RECV_PIN = 10;
int relay = 12;
int before;

IRrecv irrecv(RECV_PIN);

decode_results results;

void setup()
{
pinMode(relay, OUTPUT);
irrecv.enableIRIn();
before = 0;
digitalWrite(relay, HIGH);
}

void loop()
{
if (irrecv.decode(&results)) {
if (results.value == 0x22AE7A29 || results.value == 0x7A6E10BA)
{
if (before == 0)
{
digitalWrite(relay, LOW);
before = 1;
}
else
{
digitalWrite(relay, HIGH);
before = 0;
}
}

delay(70);
irrecv.resume();
}
delay(100);
}

Utólag már direkt beírtam a setup()-ba ezt: digitalWrite(relay, HIGH); tegnap reggel óta nem is ébredt öntudatra, de most az előbb megint bekapcsolt. Először arra gondoltam, hogy a konyhában (a szobám mellett van, pár méterre az Arduino-tól) ha valaki fölkapcsolja a villanyt (egyszer pont akkor csinálta, de azóta hiába kapcsolgattam, semmi), akkor valamiért megkeveredik az Arduino, és újraindul, bekapcsoláskor pedig alapból behúz a relé. Ezt megakadályoztam a setup()-ba írt plusz sorral, de most is csinálta az előbb, mikor a tévém távirányítóját használtam (a tévéhez).

Meg van neki adva, hogy melyik 2 hexa kóddal kapcsolhat csak be a relé, akkor hogy kapcsolhat be magától? :W
A táp egy (már nem emlékszem pontosan, hogy hány V-os) telefontöltő, rá egy LM2596 buck, innen táp az Arduino-ra, a relére, és az infrára. Kellene szűrnöm itt is (mint a félbehagyott órámnál) az infrára jutó tápot?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1748) Gergosz2 válasza amate (#1745) üzenetére


Gergosz2
veterán

Library nincs a helyén. De a plotly oldalán is panaszkodtak ezért, és elvileg updatetlték magát a ploty könyvtárat. Szóval szedd le a legfrissebbet.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1749) Danex válasza dave0825 (#1747) üzenetére


Danex
addikt

Erre az infrára ki kéne találni valamit, mert már nem ez az első eset, hogy szenvedünk vele.

(#1750) gyapo11 válasza Danex (#1749) üzenetére


gyapo11
őstag

Meg kellene építeni pár embernek, és vizsgálni. Engem amúgyis érdekel, mert van pár távirányító, hátha valamelyiket tudnám használni arduinoval. Szóval jöhet a kapcsolási rajz.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.